FUSION ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗΣ (ΚΙΝΑ, ΙΑΠΩΝΙΑ, ΤΑΪΛΑΝΔΗ, ΣΡΙ-ΛΑΝΚΑ, ΜΑΛΑΙΣΙΑ) ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 18.00-23.30 Η ΚΟΥΖΙΝΑ, ΕΝΩ ΤΑ PLAYROOM MARTINI & COCKTAIL BARS ΜΕΧΡΙ ΑΡΓΑ! ΤΟ ΦΗΜΙΣΜΕΝΟ ΛΟΝΔΡΕΖΙΚΟ Ε&Ο ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΜΕ ΦΟΒΕΡΑ ΠΙΑΤΑ, ΟΠΩΣ ΑΣΤΑΚΟ ΜΕ ΝΟΥΝΤΛ, ΓΑΡΙΔΕΣ ΤΕΜΠΟΥΡΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΑΝΗ ΠΑΠΙΑ, Κ. ΛΠ.

09 Ιαν 2019

!... Golden Alert...!

!!... Golden Alert...!!

!!!... Golden Alert...!!!

Ορμώμενο εκ Λονδίνου, το E&O, σερβίρει μοντέρνα ασιατική κουζίνα, σε έναν ζεστό, αλλά και αρκετά σύγχρονο χώρο με όμορφη θέα στο Νιάρχος και το Έψιλον Φαλήρου. Οι μυημένοι, ικανοί, αλλά και ευλογημένοι το ξέρουν από το εξωτερικό.

Γενικά η εξυπηρέτηση και ο χώρος μπλα μπλα μπλα. Είναι τέλεια. Το θέμα είναι το φαγητό και πάμε κατευθείαν εκεί.

Το μενού του ή θα σε τέρψει ή θα σε φοβίσει. Αν δεν είσαι επαρκώς μυημένος στην ασιατική κουζίνα θα έχεις πολλές άγνωστες λέξεις και οι περισσότεροι λακίζουν στη θέα τους. Δεν πειράζει όμως, it's ok να συμβεί αυτό, απλώς αποδέξου το και προσπέρασέ το.

Γιατί στο E&O μπορείς να βιώσεις ένα από τα πιο γευστικά και vfm, για την ποιότητά τους, γεύματα, ειδικά αν δεν είσαι ο πιο έμπειρος γευσιγνώστης στον πλανήτη, οπότε και πάλι θα εντυπωσιαστείς, αλλά, πιθανότατα, όχι για πρώτη φορά.

Στην αρχή θα σε ρωτήσουν αν θέλεις edamame. Θα πεις Ναι ουρλιάζοντας και θα ζητήσεις αυτά με το kimchi butter. Το βούτυρο δεν είναι η πιο υγιεινή επιλογή του κόσμου όμως αυτή τη γεύση πρέπει να τη ζήσεις. Αν δεν ξέρεις πως να τα φας ρώτα. Απλώς υποφέρω στη σκέψη να μην τα ξαναγευτώ.

Περνώντας στην κανονική παραγγελία, οποίο πιάτο και να επιλέξεις θα είναι για 8/10 και πάνω με πολλές εκπλήξεις και δεκάρια.

Ιδού τι πρέπει να πάρεις την πρώτη σου φορά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ:

• Τη σαλάτα με την πάπια (14€). Πάπια, hoisin, καρπούζι, κάσιους και λαχανικάκια. Γλυκιά γεύση, με πολύ κρέας και ένα καρπούζι λες και είναι Αύγουστος. Συγκλονιστική.

• Pork San Choi Bao (13€). Χοιρινός κιμάς που πικαντικίζει, φύτρες φασολιού, κρεμμύδι, κάσιους και χοντρό μαρούλι για να τα κάνεις σουβλάκι. Κάντα. Θα αρρωστήσεις από τη νοστιμιά του και μετά θα κοροϊδεύεις τον μοσχαρίσιο κιμά.

• Chargrilled chicken / roasted vegetable, green curry (13,5€). Συνόδευσε το με κάποιο ρύζι (4-5€). Βάλε στη βάση του πιάτου σου ρύζι και από πάνω το ζουμάκι και τα υλικά του πιάτου και ανακάτεψε τα. Είναι λίγο βαρύ πιάτο αλλά πεντανόστιμο. Τόφου, γλυκοπατάτα και ντοματίνια είναι μερικά από τα λαχανικά που νομίζω ότι εντόπισα.

Τα παραπάνω πιάτα, μαζί με τα edamame θα χορτάσουν αρκετά ως πολύ καλά δύο τυπικούς ενήλικες. Μαζί με το πιο ακριβό νερό της χώρας (το οποίο δύσκολα θα αποφύγεις) και δυο ποτήρια κρασί, αυτό το συνταρακτικό γεύμα θα σου κοστίσει περίπου 65€ για δύο άτομα. Απίστευτο vfm το οποίο θα καταλάβεις μόνο αν το ζήσεις.

Σίγουρα όμως θα πάρεις και κάτι άλλο. Ποιος μένει σε αυτό που του λένε να κάνει και, γενικά, ποιος κάνει αυτό που του λένε να κάνει? Κανείς. Εσύ όμως πρέπει να πάρεις αυτά τα τρία πιάτα. Δεν έχω ξαναεπιμείνει τόσο σε κριτική και θα συνεχίσω.

Από τα υπόλοιπα, λοιπόν, η πάπια Πεκίνου είναι φοβερή, έχοντας ένα από τα καλύτερα ψησίματα που θα συναντήσεις στο συγκεκριμένο πτηνό (μηδαμινή μυρωδιά). Η τηγανητή γαρίδα είναι μαεστρικά μαγειρεμένη και συνοδεύεται από ενδιαφέρουσες σως. Το Phad Thai, με χοιρινό, κοτόπουλο και γαρίδα είναι εξαιρετικά νόστιμο και χορταστικό (πιάτο με noodles). Προτείνονται όλα αλλά αν τα προηγούμενα παίρνουν 11/10, αυτά παίρνουν 9-9,5/10 και χάνουν την προτεραιότητα. Αυτό μόνο μπορείς να τους καταλογίσεις.

Από χρήματα, αναλόγως τι θα πιεις, μπορείς, εύκολα, να χορτάσεις με 35-40€, το άτομο.

Δεν ξέρω αν σε έχω πείσει, όμως σου το εύχομαι. Είναι κρίμα, αν εγώ δεν τα είπα καλά, να χάσεις τέτοιο αριστούργημα. Το τελευταίο όπλο που έχω για να σε πείσω είναι ότι είναι η πρώτη φορά μετά από 200 μαγαζιά στην Αττική που βάζω 4/4 σε ένα μαγαζί. Ε, αν δεν σκαμπάσεις και από αυτό σηκώνω τα χέρια ψηλά.

Ειλικρινά πήγαινε.

Δεν έχω λόγια.

ATHENS MARRIOTT HOTEL ROOF GARDEN, Λ. ΣΥΓΓΡΟΥ 385, 17564 Π.ΦΑΛΗΡΟ

210 9471234, 9471233

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ εως...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία