Σουβλάκι & σχάρα

09 Νοε 2018

Οι άσκοπες αυγουστιάτικες βόλτες στο Χαλάνδρι, ροκανίζοντας τις μέρες μέχρι να φτάσουν οι διακοπές, έφεραν αυτή τη φορά τη μύτη μου στο Πιάτσα Καλαμάκι, εκ Νέας Σμύρνης ορμώμενο, που επιτέλους ήρθε να κατοικοεδρεύσει και στα βόρεια! Ενθουσιασμός+refresh κριτικής fratello+αντανακλαστικό ντου+στρογγυλοκάθισμα στο πρώτο άδειο τραπέζι που βρήκαμε μπροστά μας, όλα μαζί δεν πρέπει να ξεπέρασαν τα 60 δευτερόλεπτα.

Λίγων μηνών μαγαζί, έμεινε όλο τον Αύγουστο ανοιχτά για τους τελευταίους των Μοϊκανών. Διότι το ζούμε το δράμα μας κάθε Αύγουστο. Κάπως έτσι το Μαρούσι - Χαλάνδρι έγινε κουζίνα - σαλόνι, απανωτές φορές, και το πρώην αγαπημένο μου ψητοπωλείο μπήκε σε αναγκαστική καραντίνα.

Το μενού εγκυκλοπαίδεια είναι για όλα τα γούστα: o καλαμάκης, ο τυλιχτούλης, ο μπριζολάκιας, ο κοψιδάκιας, ο αμφιψωμάκης, ο σαλατούλης, ο veganούλης, ο μπιφτεκούλης, ο πατάτας, ακόμη και ο νηcτεύων, όλοι θα βρουν ένα ποθητό αντικείμενο. Το εντυπωσιακό; η ποιότητα συμβαδίζει. Μακάρι να αποφύγουν τις "εκπτώσεις" μόλις σταθεροποιηθούν, γιατί η εποχή δυστυχώς πάσχει από τέτοιες πρακτικές.

Η στρατηγική του θέση στον πεζόδρομο της νυχτερινής μπαρότσαρκας ευνοϊκή, όπως και το ωράριο που πιάνει και τους ξενύχτηδες. Το καλοκαίρι δεν χωράς να περάσεις από τον κόσμο. Δίπλα του έχει κι έναν πιο παραδοσιακό ανταγωνιστή, αλλά θεωρώ υπάρχει "χώρος" και για τους 2, καθώς η ποιότητα δεν χάνει ποτέ.

Τις πρώτες φορές καθήσαμε στα (λίγα) τραπεζάκια στον πεζόδρομο και στην κάτω (καλά κλιματιζόμενη & εξαεριζόμενη) αίθουσα που βλέπει απευθείας στην ψησταριά με το πολυάριθμο προσωπικό. Με τις πρώτες ψύχρες ανακαλύψαμε και το αίθριο στον επάνω όροφο και είναι πλέον αυτό που σαφώς προτιμώ.
Όλος ο χώρος είναι μια μακρινή ανάμνηση της copy paste διακόσμησης άλλων νεοσουβλατζίδικων. Λίγα και καλά πράγματα, εμφανής καθαριότητα, τάξη και άνεση για το είδος του μαγαζιού. Αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών και άνετοι καναπέδες σας δίνουν νομίζω μια εικόνα.

Άλλο ατού, το σέρβις, δύσκολο να του βρεις ψεγάδι. Άρτια εκπαιδευμένα και γρήγορα όλα τα παιδιά, θα ρωτήσουν για εμφιαλωμένο ή βρύσης, θα σου εξηγήσουν το καθετί, θα σημειώσουν αν θες το τυλιχτό με 4 ή 14 ροδέλες κρεμμύδι, θα σε φρενάρουν όταν πας να υπερβάλλεις, θα επιτηρούν πάντα διακριτικά αν θες να παραγγείλεις κάτι επιπλέον, δεν θα ψάχνεις να τους βρεις για να πληρώσεις. Και το σημαντικότερο: θα ζητήσουν και μια συγνώμη αν κάτι καθυστερήσει 3,5 λεπτά παραπάνω από το προβλεπόμενο. Θα χαιρετήσουν και θα καληνυχτίσουν. Πόσο απλά και αυτονόητα πράγματα.

Η γεύση σε όσα έχουμε δοκιμάσει είναι πολύ καλή, ξεκινώντας από την απίθανη Caesars με γύρο κοτόπουλο που βάζει τα γυαλιά σε άλλες εκεί έξω, με φρέσκα σαλατικά που κόβονται εκείνη τη στιγμή, ικανοποιητικής ποσότητας και με μπόλικη σως... Μια σαλάτα γεύμα από μόνη της (7,50). Η γυροσαλάτα λίγο κατώτερη, δεν μου ταίριαξε η ντομάτα που έχει, αλλιώς εξίσου χορταστική και αυτή (7,90).
Στα τυλιχτά η ζωή μου γίνεται δύσκολη - δεν ξέρω τί να επιλέξω κάθε φορά από τα κλασικά μέχρι τα πιο special που διαθέτουν (έχετε ξανακούσει για drunk pitta; με jack daniels sauce;) Τούμπανο αυτό με τον γύρο & τσένταρ/μπέικον (2,90), συμπαθητικό αυτό με το πανσετάκι (2,60), αγαπημένο εκείνο με το γεμιστό μπιφτέκι (2,90). Σαν κλώνος εκείνου που έτρωγα στο νησί.

Σε άλλη φάση, πήραμε καλαμάκια χοιρινά & κοτόπουλο+τα πιτάκια τους, μαζί με πατάτες τηγανιτές με σως φέτας (πιο πολύ με ντιπ έμοιαζε). Χειροποίητα, μαριναρισμένα, πολύ μαλακά και νοστιμότατα (1,60 & 1,70 έκαστο, αντίστοιχα) ενώ οι πατάτες σε xl μερίδα κι αυτές, φρέσκες καλοτηγανισμένες και μπράβο τους που δεν επιλέγουν την εύκολη λύση. Έρχονται στη σέσουλα με την σως δίπλα σε ξεχωριστό μπωλάκι (3,90). Καμία καούρα στο στομάχι μου, αν αυτό λέει κάτι για το λάδι.

Από τις XL μερίδες, που καλύπτουν άνετα 2 νορμάλ άτομα, φοβερή η 50-50 (Νικηφόρε και Παυλίτο;). Μισός γύρος χοιρινό & μισός κοτόπουλο, θαύμα, τα έχουμε πει, εγώ όπου δω μισό-μισό ορμάω. Πέραν της πλάκας, η πιατέλα βουνό (8,90) περιλαμβάνει τα άπαντα όλα plus μια κανονική μερίδα πατάτες - να τα βλέπουν αυτά οι ΠροεδροΜπαρμπάδες που τσιγκουνεύονται ακόμη και 3 πατάτες στο τυλιχτό σουβλάκι σε μικρά παιδάκια μην και "χαλάσει" η γεύση.

Το γεμιστό (με φέτα) μπιφτέκι μου άρεσε τρελά οπότε το δοκίμασα και σε φρατζολάκι σάντουιτς (σαν ένα μεγαλύτερο πιτόψωμο φανταστείτε το, 3,90) ενώ δεν μπορούσε να λείψει και η αυτοψία στο φαλάφελ εκδοχής σουβλατζίδικου (σε κυπριακή πίτα 2,80) που ξεπέρασε τις προσδοκίες και με σφραγίδα ήταν σαφώς ανώτερο από την πρόσφατη fala-fail συμφορά.

Το κρασί τους δεν μου άρεσε, όμως μπύρες & αναψυκτικά σε value τιμολόγηση ενώ το μόνο που δεν βρήκα ήταν ένα γλυκό της αρεσκείας μου, μιας και δύσκολα θα έπαιρνα ως επιδόρπιο πίτα Ζέας με πραλίνα μπισκότο & μπανάνα, δηλ. γλυκό σουβλάκι. Είναι το μόνο που υπάρχει. Ίσως αργότερα να πρόσθεταν κάτι ακόμη; Μέχρι τότε πάντως, το κοντινό Solo Gelato θεραπεύει πάσαν νόσο υπογλυκαιμίας.

Ειδική μνεία στην αλάδωτη πίτα καλαμποκιού στα τυλιχτά τους. Μόνο αν προτιμάτε την κλασική σταρένια, τους την ζητάτε, εγώ σαφώς ψηφίζω την καλαμποκιού. Απείρως νοστιμότερη & πιο αφράτη. Ναι, οι τιμές λίγο δαγκώνουν (όχι σε όλα πάντως) αλλά η ποσότητα των μερίδων το δiκαιολογεί. Αν αλλού θες 2, εδώ να πάρεις 1.

Σωστά έπραξε το Πιάτσα Καλαμάκι πιστεύω και ανέβηκε στο Χαλάνδρι. Εγώ τουλάχιστον μετά από αρκετές επισκέψεις το βλέπω να τα πηγαίνει αρκετά καλά, οπότε και το προτείνω. Έχει και delivery με διάφορες προσφορές.

updates: Ο ανταγωνιστής δίπλα έκλεισε για "ανακαίνιση". Στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μας, κέρασαν σε όλα τα τραπέζια το γλυκό που αναφέρω πιο πάνω σε γενναίες ποσότητες, το οποίο ήταν σαν γλυκιά πίτσα. Αναπάντεχα καλό και φουλ σοκολατένιο.
Οπότε... ποτέ μη λες ποτέ! Ομοίως και για κάποιες τραγικές γελοιότητες που λαμβάνουν χώρα εδώ μέσα.

Ηρακλείου 2, Χαλάνδρι (πεζόδρομος)