25 Φεβ 2019

Νέα άφιξη στη Φιλαδέλφεια. Κρεατάδικο... Και; Θα πάμε; Αφού δεν είναι του στυλ μας τέτοια εστιατόρια και το ξέρουμε. Δεν είμαστε από τους τύπους που εκτιμούν απλά ένα κομμάτι κρέας όσο καλά κι αν είναι αυτό ψημένο. Πάρ’το κι αλλιώς. Πότε έχουμε πάει σε εστιατόριο για να φάμε μια μπριζόλα;; Ποτέ! Ε, ναι αλλά δίπλα στην πόρτα μας είναι, δεν πρέπει να το δοκιμάσουμε; Οκ, ας πάμε. Αυτός ο πρόλογος ήταν η εξωτερίκευση των σκέψεών μου πριν την επίσκεψη.

Σάββατο βράδυ 19/1/2019 σε τηλεφωνική επικοινωνία με μια ευγενική κοπέλα ο διάλογος ήταν σύντομος και τελείωσε με ερώτησή μου… Φαντάζομαι μη καπνιζόντων είναι ο μέσα χώρος έτσι;; Παύση κλάσματος δευτερολέπτων… κι έπειτα καταφατική απάντηση, Ναι. Οκ λοιπόν. Κράτηση για 2 άτομα.

Χώρος - Εξυπηρέτηση θα πάνε πακέτο σε αυτή την κριτική και θα περιγραφούν διαδοχικά αλλά και εναλλάξ.

Εντελώς κόντρα με το γούστο μου και γενικότερα με την δική μου αισθητική, μπαίνοντας αρχικά βρίσκομαι σε έναν υπαίθριο χώρο με ξύλινο deck που έχει κλειστεί με τζαμένια πλαίσια μέχρι ένα ύψος με κουρτίνες με το λογότυπο κι από πάνω σκεπάζεται με τέντα. Zεσταίνεται με σόμπες-μανιτάρια, βαριά κλασικά ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και εναλλαγή στο πατάρι με πιο μοντέρνες καρέκλες. Τραπεζομάντηλα με κεντίδια μαρτυρούν ένα στυλ πιο κυριλέ που έρχεται κόντρα με την οθόνη για μπάλα που ευτυχώς ήταν κλειστή αλλά και με όλη την υπόλοιπη κατάσταση που θα περιγράψω παρακάτω.

Το -βυζαντινού τύπου- χρυσό αναλόγιο που φιλοξενεί επάνω του τον κατάλογο δίπλα στην πόρτα… με μπερδεύει ακόμα πιο πολύ. Να κι ένας γίγαντας στο καλωσόρισμα. Τι ν τούτο Παναγία μου;; Φοράει ένα μαύρο μακρύ σιγκούνι με ασημοκλωστή κι από κάτω φόρμα και αρβύλα. Στυλ θα είναι, δε μπορεί.

Καπνίζετε; Όχι απαντώ. Ωραία καθίστε εδώ… και μας υποδεικνύει τραπέζι σε αυτό τον υπαίθριο χώρο που η λογική λέει ότι είναι προορισμένος για καπνίζοντες. Εκτός από την λογική όμως, το λέει και η εικόνα που επικρατεί γύρω μας καθώς όλοι καπνίζουν. Φωνάζω την κοπέλα που διακρίνω να εξέρχεται από το εσωτερικό με ένα εμφιαλωμένο στο χέρι, φορώντας ροζ σιγκούνι αυτή τη φορά και χρυσή κλωστή (! ).

- Συγνώμη να σας ρωτήσω κάτι;; Εδώ είναι για καπνίζοντες;
-Ναι, αποκρίνεται.
- Μα, όταν μπήκαμε μας ρώτησε ο κύριος και του είπαμε ότι δεν καπνίζουμε, γιατί μας έβαλε εδώ…;;;
- Ελάτε καλύτερα μέσα, νομίζω θα είστε καλύτερα.

Και μπαίνουμε στο εσωτερικό… στο οποίο δεν κατάλαβα πια ήταν η διαφορά, αφού κι εκεί, ΟΛΟΙ ήταν μ’ ένα τσιγάρο στο χέρι. Ψυχολογικό θα είναι το θέμα φαίνεται! Κάποιος μας δουλεύει.

Από το ταβάνι πάνω από την ανοιχτή κουζίνα, κρέμονται πολυέλαιοι τα καλώδια των οποίων είναι ντυμένα με κόκκινο ύφασμα. Απέναντί μου στον τοίχο υπάρχει ένα κάδρο με τον μυστικό δείπνο (! ), πίσω μου και πάνω από την ανοιχτή κουζίνα υπάρχουν 3 κάδρα. Το ένα απεικονίζει μια ημίγυμνη γυναίκα από τη μέση και πάνω, που δείχνει (ευτυχώς όχι με το μεσαίο δάχτυλο) προς το ταβάνι. Στο κέντρο μια γυναίκα (μοιάζει με αυτές της εποχής της αναγέννησης) με ένα πρόβατο στην αγκαλιά (! ) και παραδίπλα στο τρίτο κάδρο η Τζοκόντα… απορημένη προφανώς για το τι στην ευχή κάνει εκεί πάνω;;

Από κάτω ακριβώς και παραπλεύρως του μεγάλου ανοξείδωτου αποροφητήρα υπάρχουν κρεμασμένα διακοσμητικά παστουρμαδοχοιρομέρια και στο τελείωμα αυτών ένα κάδρο με… τον Iησού σε στάση προσευχής. Έξοχη ιδέα, έχω συγκλονιστεί πραγματικά και ψάχνω ήδη να βρω το ιερό.

Ωπ, να κι ο τρίτος κύριος της εξυπηρέτησης… με κόκκινο χρυσοποίκιλτο σιγκούνι. Αυτός μάλιστα! Ταιριάζει και με τους πολυέλαιους και με τις βελουτέ κόκκινες κουρτίνες στο βάθος. Μπα τελικά δεν είναι στυλ, μάλλον μόδα είναι αλλά εγώ έχω μείνει πολύ πίσω. Και τώρα που το ξανασκέφτομαι ο Γιώργος Μάγκας με το κλαρίνο και τα ιδιαίτερα συνολάκια του, θα ταίριαζε γάντι εκεί μέσα.

Και τώρα κάντε όλη την παραπάνω εικόνα με μουσική πιάνου. Αυτοκτονία.
Είχαμε την τιμή να μας πάρει παραγγελία ο κύριος που μας καλωσόρισε που υποθέτω από το όλο στυλ ότι είναι ο κύριος μπούφαλος (ή μπάφαλος με προφορά)…ήτοι ο ιδιοκτήτης.

- “Η κοπέλα πεινάει…” ήταν η πρώτη ατάκα του, απευθυνόμενος σε μένα και υποδεικνύοντας την φίλη απέναντί μου που είχε ξεκινήσει να τρώει το –ανεκτό- σκέτο ψωμί που έφτασε χωρίς να ερωτηθούμε στο τραπέζι μας, μετά το εμφιαλωμένο και χρεώθηκε 2€ (κι άλλα 2€ το νερό είμαστε στα 4€ με το καλησπέρα σας).

- “Κι εγώ το ίδιο…”, του απαντώ, γι’ αυτό είμαστε εδώ, διαφορετικά θα είχαμε πάει στο Baratin παραπάνω και θα πίναμε κανένα ποτάκι. Που δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα εδώ που τα λέμε. Δεν σας συζητώ βέβαια το βλέμμα της φίλης μου στο άτοπο αυτό χιουμοράκι του κυρίου μπούφαλου. Όσοι την γνωρίζουν… την κάνουν εικόνα.

Παραγγείλαμε:

- Πατάτες τηγανιτές χ 3.30€

Έσωσαν την πείνα μας εκείνο το βράδυ. Κυδωνάτες με τη φλούδα τους και μυρωδικά. Tολμώ να πω ότι ήταν το πιο συμπαθές πιάτο της βραδιάς.

- Συκώτι σχάρας χ 9,50€

Ήρθε πάνω σε μαντεμένια μαύρη πλάκα κομμένο σε λωρίδες συνοδευόμενο από πατάτες τηγανιτές κι από πάνω φλέικς παστουρμά. Η όψη του συκωτιού αρχικά έδειχνε ότι ήταν καμένο. Παρόλα αυτά δεν ήταν. Όμως δεν είχε και τίποτα το αξιομνημόνευτο. Δεν ήταν ζουμερό, ούτε είχε κάτι που να με κάνει να θέλω να το δοκιμάσω ξανά.

- Χοιρινή τόμαχοκ ή αλλιώς σπαλομπριζόλα x 16€

Λέγε με και σαμαροπαϊδα! Τι τις θέλω εγώ τις μπριζόλες μου λέτε;; Ε;; Και γιατί τις έχουν καμουφλάρει έτσι με αυτά τα ονόματα; Καταρχήν ας ξεκινήσω από το ότι δεν μασιόταν.
Ό, τι υπήρχε γύρω από το τεράστιο καμπυλωτό κόκκαλο ψιλοτρωγόταν μόνο και μόνο γιατί είχε λίπος. Οπότε όποιος δεν τρώει λίπος, καταλαβαίνετε ότι έμεινε νηστικός. Κι από την άλλη, δεν δίνω 16€ για λίπος. Η Μόκα η σκυλίτσα μου πάντως μου είπε τα καλύτερα όταν τίμησε το πακετάκι. Συνοδεύτηκε με τηγανιτές πατάτες πάνω σε ξύλο κοπής και δείγμα μουστάρδας που στο όνομα της γκουρμέ παρουσίασης είχε πατικωθεί με το κουτάλι οπότε είχε γίνει ένα με το ξύλο. Όπως και να’ χει βέβαια δεν χρειάστηκε γιατί δεν φαγώθηκε η μπριζόλα.

- Κριθαρότο με καβουρμά χ 12,50€

Αυτό το πιάτο δεν ήρθε ποτέ. Και στήριζα όλες μου τις ελπίδες για να καλμάρω την πείνα μου σε αυτό. Αντ’ αυτού ήρθε ένα κριθαρότο με κοτόπουλο και από πάνω φλέικς παστουρμά (αυτός ο παστουρμάς απ’ ότι κατάλαβα παίζει σαν ντεκόρ σε όλα τα πιάτα).

Όταν στην πρώτη μπουκιά αντιληφθήκαμε ότι δεν πρόκειται για το πιάτο μας φωνάξαμε τον σερβιτόρο, τον ενημερώσαμε, μας είπε μισό λεπτό, κι έφυγε αφήνοντας το πιάτο εκεί μπροστά μας. Συνεχίσαμε με τα υπόλοιπα –προαναφερθέντα- πιάτα και στη συνέχεια μετά από πάρα πολύ ώρα ήρθε ο κύριος μπούφαλος όπου μας ζήτησε συγνώμη, μας ρώτησε αν μας αρέσει αυτό το πιάτο (προφανώς για να το κρατήσουμε) κι όταν για δεύτερη φορά του τονίσαμε ότι δεν είναι το πιάτο που ζητήσαμε, είπε οκ… το ακυρώνω.

Δηλαδή τους πήρε τουλάχιστον τρία τέταρτα για να ασχοληθούν με ένα πιάτο που πήγε λάθος σε ένα τραπέζι και κείτονταν μπροστά μας όλο το βράδυ για να καταλήξουν στο ότι έπρεπε να το πάρουν από μπροστά μας και να το αντικαταστήσουν.

Φυσικά ζητήσαμε να μην αντικατασταθεί τελικά καθώς είχαμε από τη μια χαλαστεί ήδη από το όλο κλίμα κι από την άλλη είχαμε στουμπώσει με τις πατάτες, αφού δεν μπήκε καν στον κόπο ο κύριος μπούφαλος κατά την παραγγελία να ενημερώσει ότι όλα τα πιάτα που επιλέξαμε είχαν ως συνοδευτικό πατάτες, έτσι ώστε να επιλέγαμε άλλο ορεκτικό.

Τα συμπεράσματα οπότε για την εξυπηρέτηση είναι δικά σας, εγώ όπως αντιλαμβάνεστε δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να δώσω κάποιο χαρακτηρισμό.

Ο λογαριασμός μας ήταν αρχικά στα 45,30€ χωρίς γλυκό, χωρίς ποτό και με ένα εμφιαλωμένο νερό του ενός λίτρου, ενώ σε μεγαλύτερα τραπέζια σερβίρονταν νερό εμφιαλωμένο του 1,5 λίτρου… παρότι στον κατάλογο δεν υπήρχε διευκρίνιση ούτε διαφορετική χρέωση! Να φανταστώ δηλαδή ότι αν πάει κάποιος άμοιρος μόνος του να φάει θα του φέρουν το μικρό μπουκαλάκι, με την ίδια πάντα χρέωση. Αυτό είναι προφανώς ένα καινούριο (απαράδεκτο) κολπάκι. Για κέρασμα βέβαια ούτε λόγος!

Από το τελικό ποσό αφαιρέθηκε φυσικά το κριθαρότο που δεν φάγαμε ποτέ, κι έτσι πληρώσαμε 32,80€ με μια συνολικά πολύ κακή εμπειρία σε όλα τα επίπεδα.

Συμπερασματικά θα κλείσω με μια απορία. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που κάνει έναν άνθρωπο 55+ (γιατί τέτοιο ηλικιακό μέσο όρο είδα εκείνο το βράδυ) να στηρίζει τέτοιου είδους εστιατόρια μόνο και μόνο επειδή του περισσεύουν τα ευρώπουλα και δεν λυπάται να τα χαραμίσει για ένα -κάτω του μετρίου- φαγητό συνοδεία ενός εμφιαλωμένου κρασιού ή και δύο.

Προφανώς οι “διασυνδέσεις” του κύριου μπούφαλου παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο γιατί δεν εξηγείται διαφορετικά το ότι ήταν γεμάτο το εστιατόριο και μάλιστα τη στιγμή που παίζει εκτός πιάτσας της Ν. Φιλαδέλφειας σε ένα σχετικά άκυρο σημείο, με τόσο τραγική εξυπηρέτηση, τόσο χαμηλό vfm σε συνδυασμό με ένα στυλ έπαρσης γενικότερα που πραγματικά δεν καταλαβαίνω από πού έχει προκύψει. Σήμερα μάλιστα, διάβασα και άρθρο στο οποίο πόζαρε ο κύριος μπούφαλος με τον προπονητή της ΑΕΚ αναφέροντάς το, ως το νέο στέκι της ΑΕΚ. Αλλά κι εδώ κόντρα. ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά. Όταν το Ιdeal (νυν Πόλη) ήταν το σήμα κατατεθέν ψητοπωλείο-σουβλατζίδικο των φίλων και παραγόντων της ΑΕΚ κάποιοι δεν ήξεραν καν τι είναι ο παστουρμάς. Απλά πραγματάκια. Ξεπεζέψτε.

Αυτά. Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

22 Ιαν 2019

Σάββατο βράδυ και όρεξη για κρεατοφαγία οπότε ανηφορίσαμε προς το buffalo prive. Ο χώρος πολύ καλός, φωτεινός και τα τραπέζια έχουν απόσταση μεταξύ τους οπότε έχεις μια άνεση και διακριτικότητα. Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή, νομίζω το ατού του μαγαζιού. O ιδιοκτήτης/μετρ πάρα πολύ ευγενικός, άψογος επαγγελματίας. Πάμε στα του φαγητού τώρα που σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό. Ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.
1 σαλάτα bf (4/4): Περιείχε διάφορα πράσινα λαχανικά όπως ροκα, μαρούλι, σπανάκι με κομματάκια απο εξαιρετικό βουβαλίσιο κρέας και βινεγκρετ μελιού. Εξαιρετική! (9,5ε)
Πατάτες τσιπς με τη φλούδα (2,5/4): Πατάτα τηγανητή κομμένη σαν τσιπς, δεν ήταν κακό αλλά δεν εντυπωσίαζε κιόλας. (3,3ε)
Συκώτι σχάρας (3/4): Αρκετά γευστικό το συκώτι και ζουμερό (9,5ε)
Χοιρινά μπριζολάκια λαιμού (3/4) Αρκετά καλά και τα μπριζολάκια, θα τα προτιμούσα λίγο πιο ζουμερά. (10ε)
1 φιλέτο sollomilo (2,5/4): Ζουμέρο φιλέτο απο βουβάλι. Είναι χοντρό κομμάτι με αρκετό λίπος, θυμίζει Εντρακοτ απο γαλλική κουζίνα. Εξαιρετικό κομμάτι κρέατος, πολύ καλή ποιότητα. Το ψήσιμο απέτυχε λίγο, το ζήτησα medium-rare και μου το φέρανε rare. (20ε)
1 αρνί γάστρα (3/4): Τίμιο και το αρνάκι. Κλασσική γεύση! (14ε)
1/2 κιλό κόκκινο ημίγλυκο χύμα(3,5/4): Πολύ καλό κρασί για χύμα. Ισώς το καλύτερο χύμα που έχω πιει.

Στο τέλος μας κέρασαν ακόμη 1/2 κιλό κρασί ημίγλυκο και χαλβά με παγωτό φυστίκι. Πολύ καλή κίνηση: )

Συνολικά το φαγητό είναι αρκέτα καλό με καλές πρώτες ύλες. Λίγο μόνο μερικά θεματακιά να προσέξουν και θα γίνει σούπερ. Από vfm τώρα σύμφωνα με τις τιμές καταλόγου παίρνει 3 αλλά με την εκπτωση 20% του e-table είναι σίγουρα 4. Δυσκολία παρκαρίσματος (7/10).