Πολίτικες γεύσεις και τέλειο κρασί σε ένα ζεστό και πανέμορφο χώρο

Ταξινόμηση:

13 Δεκ 2019

Δευτέρα 09-12-2019 πήγαμε δύο άτομα για μεσημεριανό γεύμα στο ¨Σισλί¨στην Αγία Παρασκευή. Βρήκαμε θέση να παρκάρουμε το αυτοκίνητό μας σχετικά κοντά αφού αφιερώσαμε λίγο χρόνο όμως ψάχνοντας.
Είχα επισκεφθεί το μαγαζί παλαιότερα και θυμάμαι ότι μου είχαν αρέσει πολύ οι γεύσεις του άλλα με είχε προβληματίσει η εξυπηρέτηση κάτι που είχα αποδώσει τότε στη πολύ δουλειά που είχε το κατάστημα εκείνη τη μέρα.
Το "Σισλί" βρίσκεται πάνω στη λεωφόρο Μεσογείων και εξωτερικά δεν είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό. Περνώντας από την κεντρική είσοδο δεξιά σου βρίσκεται η κουζίνα και στον υπόλοιπο χώρο κάποια έπιπλα που θυμίζουν παντοπωλείο κατάλοιπα από την εποχή που το μαγαζί ήταν πράγματι οινοπωλείο. Εκεί μας υποδέχτηκε θερμά εκπρόσωπος του καταστήματος και μας οδήγησε στο δεύτερο και στο τρίτο δωμάτιο που ήταν στρωμένα τα τραπέζια με πορσελάνινα πιάτα της "γιαγιάς". Εδώ όλα είναι διαφορετικά. Ο χώρος είναι ζεστός καθαρός και όμορφα τακτοποιημένο. Κυρίαρχο στοιχείο είναι η πέτρα και οι αντίκες που βρίσκονται σε κατάλληλες θέσεις και δένουν αρμονικά με το σύνολο. (χώρος 3/4 )
Καθίσαμε σε ένα τραπέζι για τέσσερα άτομα και αμέσως ο υπεύθυνος για την εξυπηρέτησή μας απομάκρυνε τα άλλα δυο σερβίτσια για να έχουμε περισσότερο χώρο στη διάθεσή μας.
Ο κατάλογος ήταν κατατοπιστικός και αναλυτικός και τα ονόματα των προτάσεων ήταν πολίτικα ή μάλλον τούρκικης προέλευσης που δεν μπορώ να τα θυμηθώ οπότε θα αρκεστώ να περιγράψω τα εδέσματα που παραγγείλαμε.
Σαλάτες:
1)Μελιτζανοσαλάτα
2)Σαλάτα με ψιλοκομμένη ντομάτα, πιπεριά και μυρωδικά
Κυρίως:
1)Ρύζι με φρούτα(νοστιμότατο)
2)Μπιφτέκια με ντομάτα και σουμάκ (μας άρεσε πολύ)
Συνοδευτικά:
1)Πατάτες τηγανιτές(τέλειες, κομμένες στο χέρι)
2)1/2 κιλό τσίπουρο(πολύ καλό)
Ήταν όλες ιδιαίτερες προτάσεις και η ισορροπημένη χρήση βοτάνων και μυρωδικών έδιναν ένα γευστικότατο αποτέλεσμα που σε ταξίδευε στη Πόλη και στα παράλια της μικράς Ασίας. Μου έμεινε η εντύπωση ότι οι άνθρωποι στη κουζίνα δεν έμαθαν τη μαγειρική τέχνη σε κάποια σχολή αλλά από την........ Πολίτισσα γιαγιά τους. (Γεύση 4/4 με τόνο).
Την ίδια εντύπωση αποκόμισα και από το σέρβις του μαγαζιού και σε παρεξήγηση αποδίδω κάποια αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει σε διάφορες κριτικές. Δεν είναι κατάστημα που θα πάρει την πιστοποίηση από κάποιον σχετικό οργανισμό πιστοποίησης γιατί το προσωπικό λειτουργεί αυθόρμητα χαλαρά σαν να είναι σπίτι τους (για παράδειγμα άνοιξαν την εξώπορτα δίπλα στο τραπέζι μας και την άφησαν ανοιχτή χωρίς να μας ρωτήσουν άλλα παρόλο που ήταν κρύα μέρα δεν ενοχληθήκαμε) αλλά ταυτόχρονα ήταν ευγενικοί, φιλόξενοι εξυπηρετικοί. Άμεσα και χαλαρά αντιλαμβανόντουσαν τις ανάγκες μας και ανταποκρινόντουσαν χωρίς να μας πνίγουν με ασφυχτική παρουσία. (Κατά την γνώμη μου, η εξυπηρέτηση ήταν 4/4 αλλά δεν θα το τολμήσω όμως λόγω της ελάχιστης πελατείας που υπήρχε στο μαγαζί και επιφυλάσσομαι να αναθεωρήσω το 3/4 όταν θα είμαι μάρτυρας της προσπάθειας τους με περισσότερους θαμώνες)
Ο λογαριασμός ήρθε στα 35,50 μαζί με κέρασμα νόστιμα τρουφάκια σοκολάτας και μου φάνηκε ελαφρώς τσιμπημένος. (vfm 3/4).
Αποχωρήσαμε ενθουσιασμένοι και είμαι σίγουρος ότι θα ξαναπάμε. Το συστήνω ανεπιφύλαχτα και ειλικρινά λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν υπάρχουν κριτικές πιστεύω ότι προτείνω στην κοινότητα του ask4food μια ανεξερεύνητη γευστική όαση!

Λ. Μεσογειων 376, Αγ. Παρασκευή