Αγορά τοπικών ελληνικών προιόντων και πιάτα με πολίτικες κυρίως επιρροές. Ανοιχτά 08:00 με 23:00.

27 Ιαν 2019

Νομίζω ότι αυτό το νεο-μπακαλίστικo trend έχει πια αναπαραχθεί τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια που για να κάνει κάποιος τη διαφορά από τον μετρ του είδους Φάνη (προσωπική μου άποψη αυτή) χρειάζεται και πρωτοτυπία και γνώση, κάτι που φαίνεται να λείπει από ετούτη τη νέα, όχι πολλά υποσχόμενη "γαστρονομική" άφιξη, που λειτουργεί ήδη από το τέλος του '18 μέσα στην Λαχαναγορά του Ρέντη. Μακάρι να διαβάσω πιο ενθαρρυντικές κριτικές στο μέλλον, μιας και το νευραλγικό - cult σημείο της τοποθεσίας είναι ευνοϊκό για να πιάσει.

Όπως ήδη εικάζετε, εμένα δεν μου άρεσε. Και βασικά ξεκίνησα να κάνω την βόλτα μέχρι εκεί, περισσότερο για να δω την φοβερή ανακαίνιση του UBERNESS, που ακόμη ζει και βασιλεύει και δεν αξιώθηκα ακόμα να το επισκεφτώ, πιο πολύ υπό το φόβο να φράξουν οι αρτηρίες μου με τις full fat αμερικανιές του συμπαθέστατου Β. Καλλίδη. Λίγο παραδίπλα βρίσκονται λοιπόν Τα Μεζεκλίκια.
Ουσιαστικά ένας μονοκόμματος χώρος, με μια βιτρίνα στη μία πλευρά (τυριά, παστουρμάδες, αλλαντικά, διάφορα άλλα εδώδιμα & αποικιακά) μεγάλες προθήκες με τοπικά ελληνικά προϊόντα από την άλλη πλευρά και μερικά τραπέζια στη μέση. Και με εξωτερικό χώρο για αργότερα.
Συμπαθητικό μεν, τίποτα όμως καινούργιο που δεν έχουμε ξαναδεί. Μάλιστα η βιτρίνα - ψυγείο πάσχει εμφανώς σε ποικιλία προϊόντων, ενώ το αιώνιο πρόβλημα του καπνίσματος εντός, πάλι εδώ χωρίς λύση.

Η μεσημεριανή μας επίσκεψη, σε ένα σχεδόν γεμάτο μαγαζί με φίλους γνώριμους & γνωστούς των ιδιοκτητών, που τους εντόπισα στο χώρο, μας άφησε με αρκετά παράπονα που δεν θα αφήσω ασχολίαστα. Τραπέζι βρήκαμε εύκολα, ωστόσο το σέρβις ασυντόνιστο, ερασιτεχνικό και λίγο προκλητικό, δεν έσωσε ούτε και αυτό τις μέτριες γευστικές εντυπώσεις και κάποια λάθη πολύ χτυπητά.

Σε ένα πολύ μικρό μενού με όχι απαιτητικά πιάτα, περιμένεις τουλάχιστον να είναι καλοεκτελεσμένα. Έτσι κινηθήκαμε κι εμείς εκ του ασφαλούς παραγγέλνοντας μια ρεβυθάδα (5e) η οποία ήρθε σε πήλινο σκεύος ζεστό (νομίζω μικροκύματα γιατί άκουσα τον χαρακτηριστικό ήχο), αρκετά νόστιμη αλλά όχι σωστά αλατισμένη και χωρίς καμία σπιρτάδα, αστοχία που στο όσπριο δεν διορθώνεται εύκολα με την αλατιέρα. Λοιπά υλικά δεν αναγράφονται στον κατάλογο, άρα από την φωτό θα εικάσω κρεμμύδι πιπεριά & καρότο, αρκετό επιπλέον λάδι, επίσης λίγο γιαούρτι που της πήγε γευστικά. Συμπαθητική, αλλά.

Επίσης μια σαλάτα πράσινη με παστράμι (6,50e) με τις ανάμεικτες πρασινάδες της να έχουν ποτιστεί ενοχλητικά πολύ με σκέτο balsamico κρέμα (το μαύρο κιόλας), το παστράμι σε ρόλο κομπάρσου και κάποιους σκόρπιους ξηρούς καρπούς, σε ένα σύνολο επιεικώς αδιάφορο. Κι ο τελευταίος αδαής ξέρει πλέον να φτιάξει μια απλή βινεγκρέτ & να συμπληρώσει 1-2 υλικά παραπάνω ώστε η σαλάτα να είναι ευχάριστα βρώσιμη. Δυστυχώς, δεν.

Ελπίδες στο κλασικό σαγανάκι με πατάτες - αυγά - σουτζούκι, πραγματικά αν και αυτό ήταν αποτυχημένο, κλείστε το το μαγαζί. Μας διαφημίστηκε ως η ναυαρχίδα του μαγαζιού. Συγκρατούμαι να μην γελάσω, αν και τελικώς αποδείχτηκε ότι έτσι ήταν. Το εξαιρετικό (αλλά ορφανό) ψωμάκι που μας έφεραν στην αρχή και δεν γνωρίζω την χρέωσή του, μαζί με το σαγανάκι αποτέλεσαν την καλύτερη γευστική στιγμή του μαγαζιού. Το σκουπίσαμε κυριολεκτικά, αν και 7,50e τα βρίσκω πάρα πολλά για το συγκεκριμένο.

Τέλος, μακράν το πιο χάλια πεινιρλί, ήταν αυτό που (δεν) φάγαμε εδώ. Από τα 2 είδη του καταλόγου στραφήκαμε σε αυτό με πράσο λουκάνικο χωριάτικο και κασέρι. Πραγματικά χρειάζεται πολλή προσπάθεια για να λέγεται αυτό πεινιρλί. Του γειτονικού μου φούρνου με 1,5e είναι σαφώς ανώτερο. Παχιά άψητη ζύμη, σαν ψωμί, ελάχιστα υλικά που δεν έδιναν καμία γεύση, καθόλου βούτυρο, ό, τι χειρότερο έχω πετύχει ποτέ σε πεινιρλί. Κρίμα τα 7,50e που κοστίζει.

Ήπιαμε μια μπύρα. Και κατόπιν κέρασαν ένα καραφάκι από κάποιο απόσταγμα & γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού. Όχι εμάς. Τους διπλανούς.
Όλα αυτά τα ωραία ήρθε και τα ολοκλήρωσε η προφορική ανακοίνωση του λογαριασμού - λες και γνωριζόμαστε κι από χθες - και ένα λάθος στα ρέστα εις βάρος του πελάτη. Επειδή ας πούμε είναι και Χριστούγεννα ας κρατήσουμε το πουρμπουάρ με το έτσι θέλω, δεν θα κάνει θέμα ο πελάτης για 1 ευρώ, σωστά;

Πολλή προχειρότητα, πολύ "σπρώξιμο" από τα απανταχού έγκριτα sites, πολλά λάθη για να τα παραβλέψω. Την επιλογή αν θα το τιμήσετε ή όχι & τα συμπεράσματα, τα αφήνω στην κρίση σας.