Πρωινό, καφές, brunch, ελαφρύ γεύμα.

20 Μαι 2019

Όταν πρόκειται για κάτι καλό πέφτει σύρμα. Κι όταν λέμε σύρμα πλέον εννοούμε, εκ πρώτης… το ποστάρισμα σε fb ή instagram. Είναι δηλαδή αυτό που λέμε ότι χορταίνει πρώτα το μάτι. Μετά ακολουθούν και τα σχόλια με τα αντίστοιχα tips. Καλό; Ακριβό; Αδιάφορο; Άξιζε τα λεφτά του; Όταν δε, γνωρίζεις πάνω κάτω και τις γευστικές προτιμήσεις του ατόμου που ποστάρει και ξέρεις ότι ταιριάζουν με τις δικές σου, μερικές φορές δεν ρωτάς καν. Σπεύδεις απλά να δοκιμάσεις.

Οπότε το Daily Dose, δεν χρειάστηκε να περιμένω την κριτική της φίλης Ucook για να καταλάβω ότι έπρεπε να το επισκεφθώ. Ένα προγενέστερο ποστάρισμά της ήταν αρκετό. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πάντα συμπίπτουν οι απόψεις. Το (δικό μου) ζητούμενο άλλωστε δεν είναι αυτό. Ούτε είναι το να γράψω για να “ανεβάσω” ή να “κατεβάσω” βαθμολογίες, όπως διάβασα πρόσφατα εδώ μέσα και ομολογώ ότι μου χτύπησε άσχημα. Το ζητούμενο είναι η χαρά της αναζήτησης και της ανακάλυψης ασχέτως -για μένα- με το αν είναι δική μου ή μου την έχουν υποδείξει φίλοι-γνωστοί ή ακόμα και άγνωστοι, και τέλος φυσικά είναι η καταγραφή της εμπειρίας. Εδώ δεν είμαστε ούτε δικαστές, ούτε οι μεγάλοι του γένους γευσιγνώστες.

Έτσι λοιπόν το Daily Dose ήταν θέμα χρόνου να καταλήξει και στα δικά μου… σαγόνια! Άνοιξη γαρ, δύο άτομα πήραμε και την Μόκα παρεούλα και ανηφορίσαμε προς Μελίσσια μεριά για brunch. Ουσιαστικά είναι σε έναν δρόμο πίσω από το μαύρο πρόβατο. Για λοιπές λεπτομέρειες, ανατρέξτε στις οδηγίες της Ucook ή στο gps σας, δεν είναι δύσκολο πάντως να το βρείτε. Διαγώνια και απέναντί του βρίσκεται κι ένας Σκλαβενίτης αν θέλετε κάποιο σημάδι.

Καθημερινή πρωί προς μεσημέρι και συγκεκριμένα μετά τις διακοπές του Πάσχα οπότε πολύς κόσμος δεν είχε προφανώς επιστρέψει από τις εξορμήσεις του κι έτσι ήταν αρκετά χαλαρά με 3-4 ακόμα παρέες. Ρωτήσαμε αν δέχονται 4ποδα στον έξω (κλειστό ακόμα) χώρο, μας απάντησαν θετικά με μεγάλη προθυμία και αμέσως μας έφεραν μπολ με νεράκι.

Ο χώρος είναι πολύ απλός, λιτός και καθαρός. Πρέπει να είναι καινούριος και πρόσφατα φτιαγμένος ή ανακαινισμένος γιατί διαπίστωσα ότι μυρίζει καινουργίλα μέσα. Το βλέμμα μου τράβηξε το μεγάλο ρολόι από μπορντωκόκκινα φλυτζάνια τσαγιού και τα κουταλομαχαιροπίρουνα μέσα σε plexiglass. Οι τουαλέτες ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και είχαν και ειδικούς κάδους για “γυναικεία απορρίμματα” που πρώτη φορά συνάντησα.

H εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, δεν είχαμε το παραμικρό παράπονο στην μεταξύ μας επικοινωνία, πλην ενός φάουλ που διαπιστώσαμε στο τέλος το οποίο καταγράφηκε στ’αρνητικά. Ενώ όπως διαβάσαμε και όπως διαπιστώσαμε στα γύρω τραπέζια υπήρχε με τον λογαριασμό κέρασμα (σουδάκια), σε εμάς δεν έφεραν τίποτα...!

Παραγγείλαμε:

Από την κατηγορία fried dose:

- Σπιράλ τηγανητής πατάτας με καπνιστή πανσέτα χ 5,50€

Επιλέξαμε αυτές με την καπνιστή πανσέτα, ντομάτα καρέ και τσένταρ. Ήταν λεπτοκομμένες σας τσιπς, τραγανές και νόστιμες. Σερβιρίστηκαν σε βαθύ πιάτο, τούρλα ένα βουνό με μπόλικο τσένταρ περιχυμένο από πάνω αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να υπήρχε σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα και η πανσέτα. Κατά τα άλλα είναι μια must επιλογή για τους λάτρεις της πατάτας.

Από την κατηγορία egg-cellent dose:

- Ομελέτα με καπνιστό φιλέτο γαλοπούλας και πιπεριές χ 6€

Ήρθε ανάμεσα σε ψωμί σαν αυτό των burger συνοδεία λίγης πράσινης σαλάτας με δροσερό ντρέσινγκ φρούτων. Ήταν μια πάρα πολύ καλή επιλογή και σε ικανοποιητική ποσότητα. Αν είχα μια παρατήρηση θα ήταν μόνο ως προς την περιγραφή του καταλόγου, που ανέφερε τραγανό φρέσκο ψωμάκι. Το ψωμάκι ναι μεν ήταν φρέσκο και αφράτο αλλά τραγανό δεν ήταν σε καμία περίπτωση. Οπότε εγώ περίμενα ότι θα ήταν τύπου φρυγανισμένο ή κάτι τέτοιο όπως για παράδειγμα στα croque madame και θα το προτιμούσα να πω την αλήθεια. Σε κάθε περίπτωση η ομελέτα που ήταν και το βασικό υλικό μας άρεσε πολύ.

Από την κατηγορία Dutch pancakes:

- Dutch choco x 7,50€

Πρόκειται για αφράτη ζύμη ψημένη σε μαντέμι κι από πάνω, πραλίνα φουντουκιού, φυστικοβούτυρο, bueno, πραλίνα λευκή, μπισκότο oreo, κόκκινα φρούτα (σε μπολ ξεχωριστά) και άχνη ζάχαρη. Τούμπανο λέμε! Όταν λέμε αφράτη ζύμη μιλάμε για αφρό στην κυριολεξία και αν στο τέλος γίνεται –ευχάριστα- μπουχτιστικό, σε αυτό ευθύνονται όλα τα υλικά από πάνω και όχι στη ζύμη.

Πληρώσαμε 19 ευρώ και φύγαμε χορτάτοι αφού πήραμε τη δόση μας και για πρωινό αλλά και γλυκάκι. Θέλω οπωσδήποτε να δοκιμάσω το skillet cookie που έχω ένα προαίσθημα ότι θα μου αρέσει ακόμα πιο πολύ.

Δεν γνωρίζω καλά την περιοχή των Μελισσίων ώστε να σας πω αν το Daily Dose έχει κάποιον ανάλογο ανταγωνιστή σε αυτή την κατηγορία, παρόλα αυτά η προσπάθεια είναι αρκετά καλή και αξίζει δοκιμής αν είστε κοντά.

Προτείνεται.

02 Απρ 2019

Σπουδαίο πράγμα η καθημερινή δόση. Αρκεί να την (ανα)γνωρίζεις εγκαίρως και να την θεραπεύεις με τρόπο που να μην γίνεσαι δέσμιός της. Για μένα π. χ. είναι η καφείνη, για άλλους η σοκολάτα, για άλλους τα τσιγάρα τα ποτά και τα ξενύχτια και πάει λέγοντας. Οι καθημερινές δόσεις δεν είναι κακές.
Μάλλον έτσι θα το σκέφτηκαν εκεί στα Μελίσσια και βρήκαν το κενό που υπήρχε στην σφύζουσα και πολυσύχναστη πια περιοχή. Υπάρχει κάτι αξιόλογο σε brunch; δεν υπάρχει - ας φτιάξουμε ένα τέτοιο να λάβουμε κι εμείς το μερίδιο της αγοράς που μας ανήκει. Σωστή κίνηση; Θα δείξει. Πρώτα βήματα, η διαφήμιση τους είναι απαραίτητη. Ίσως σε λίγους μήνες γίνει ένα πολύ δημοφιλές στέκι των Βόρειων και τους το εύχομαι γιατί τα έχουν τα φόντα.

Σε κεντρικότατο δρόμο-πέρασμα, δίπλα σχεδόν στο Ψαροκόκκαλο, με παρκάρισμα εύκολο σε άκυρες ώρες αλλά και βάσανο σε ώρες αιχμής, η όχι εντυπωσιακή του πρόσοψη αν και μαγαζί γωνία, λίγο το αδικεί, και δεν γίνεται άμεσα ορατό με την πρώτη. Λίγο πιο προσεγμένη εξωτερική όψη (ζαρντινιέρες, επιγραφή, κάποιο χρώμα τελωσπάντων) θα τράβαγε το μάτι ευκολότερα.
Από διακοσμητικής άποψης τίποτα δεν με εντυπωσίασε και τίποτα δεν με ενόχλησε. Ωστόσο με χαρά θα σταθώ στον σαφέστατα διακριτό & ξεχωριστό χώρο των μη καπνιζόντων επιτέλους!, που τυχαίνει να αξιοποιείται και ως παιδικό play room δημιουργικής απασχόλησης των πιτσιρικιών (ξυλομπογιές, ζωγραφική και λοιπά δελεαστικά τρικάκια για να περάσουν κι αυτά πιο ευχάριστα την ώρα τους εκεί, να πιουν κι οι γονείς ένα απεριτίφ με την ησυχία τους βρε αδερφέ! )

Να αναφερθώ όσο σύντομα γίνεται στο μενού τους, που είναι αρκετά πλήρες και δελεαστικό, ανάλογο ενός αξιόλογου all day σε οικονομικό γενικά ύφος, με επιλογές σε σαλάτες, wraps, daily sandwich, club waffle (κλαμπ σε βάφλα), αυγά αυγά αυγά, pancakes γλυκά & αλμυρά, 2-3 πιάτα ζυμαρικών, burgers, βάφλες και... τα πλέον πρωτότυπα και πρωτοεμφανιζόμενα για εμένα dutch pancakes και skillet cookies. Σε ροφήματα επίσης υπάρχει πλήρης γκάμα όπως και σε ποτά με προσιτές τιμές.

Μιας λοιπόν και το brunch ταιριάζει άψογα δίπλα στην καθημερινή μου καφεξάρτηση, τα Μελίσσια είναι πλέον το δεύτερο σπίτι μας και ένα σπουργίτι μου σφύριξε για το Daily Dose πριν γίνει πολύ γνωστό, να΄μαστε ένα ζεστό ανοιξιάτικο μεσημέρι να το δούμε κι εμείς από κοντά.
Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και αρκούντως χαλαρωτική, όχι άγχος, όχι πάνω από το κεφάλι σου. Πήραμε το χρόνο μας να οργανώσουμε την παραγγελία μας και ιδού. Δεν θα αναφερθώ βέβαια στους καφέδες - που όμως ήταν άψογοι, με σωστές τιμές και συνοδεύονταν από μικρά κερασμένα σουδάκια, ωραιότατα.

Δοκιμάσαμε το Fried Dose που παίρνω όρκο ότι είναι ξεπατίκωμα από τα Fridays. Πρόκειται για ένα τραγανό σπιράλ πατάτας φρέσκιας και τραγανιστής με καρέ ντομάτας, καπνιστή πανσέτα και μπόλικη τσένταρ σως (5,50e), άξιο συνοδευτικό για κάθε άλλη αλμυρή επιλογή.
Το Daily sandwich με ψητό κοτοφιλέτο, τυρί γκράνα παντάνο (λέγε με αδερφή της παρμεζάνας), ντομάτα, φύλλα φρεσκότατης σαλάτας & κρέμα πιπεριάς Φλωρίνης, που έκανε όλη τη διαφορά, σε ένα σύνηθες αλλά εν τέλει πολύ καλοφτιαγμένο αφράτο ψωμάκι σάντουιτς (5,50e), όπως και το wrap με γαλοπούλα και παρόμοια σχεδόν υλικά που ήταν εξίσου νόστιμο και χορταστικό και αυτό (4,50e).
Εγώ επέλεξα την φουλ έξτρα ομελέτα με τυρί, γαλοπούλα, πιπεριές, φρέσκα φύλλα σαλάτας και dressing φρούτων (φρουτώδες μπαλσάμικο ουσιαστικά) πάνω σε ψωμί brioche, επίσης πολύ καλή (6e).

To κομμάτι του εντυπωσιασμού, οπτικού και γευστικού, ήταν τα γλυκά, που αν και τα θεώρησα πολύ ακριβά, ήταν άξια τελικά της τιμής τους. Μας προειδοποίησαν ότι είναι πολλά για 3 άτομα που ήμασταν αλλά επιμείναμε και όχι ευτυχώς όχι άδικα.
Skillet cookie. Μπισκότο σε τηγάνι μεγέθους... φρίσμπυ. Χειροποίητο, θέλει το χρόνο του να ψηθεί, είναι για 3-4 άτομα, μοιάζει με σοκολατένιο τριαντάφυλλο, γεμάτο πραλίνα φουντουκιού, κομμάτια σοκολάτας, παγωτό βανίλια και ζάχαρη άχνη (7,50e). Ήταν εξαιρετικό!!
Dutch pancake banoffee. Μια άλλη ιδέα pancake (τραγανή και αφράτη ζύμη ψημένη σε μαντέμι όπου και σερβίρεται) σε ένα αγαπημένο συνδυασμό γεύσεων ( με 2 καραμέλες γάλακτος, μπανάνα, μπισκότο σοκολάτας, κομμάτια μαύρης σοκολάτας, σαντιγύ & άχνη). Με αυτό ξετρελαθήκαμε. Η ζύμη σταδιακά μαλακώνει και γίνεται υδαρής με τόσο φόρτωμα, τρώγεται πιο ευχάριστα πολύ ζεστό αλλά η γεύση του δεν χάνεται μέχρι το τέλος (7,50e).

Tα 2 παραπάνω γλυκά υπάρχουν και σε άλλους συνδυασμούς γεύσεων για τα οποία θα πάμε και πάλι σύντομα. Αυτό ισχύει και για τα burgers που θέλουμε να δοκιμάσουμε.
Ο λογαριασμός κινήθηκε σε πολύ λογικά πλαίσια για όλα τα παραπάνω με απόδειξη κανονική.

Είναι ένα καινούργιο μαγαζί που πραγματικά μας άρεσε πολύ και το απολαύσαμε στην εντέλεια. Ανταποκρίνεται πλήρως στα δικά μου δεδομένα περί brunch και all day και το θεωρώ κάτι που έλειπε από τα Μελίσσια και ήταν απαραίτητο. Πολύ θετικές εντυπώσεις!!!