ΑΡΜΕΝΙΚΟ

24 Δεκ 2019

Θέλω ν’ αγιάσω, όμως οι ανακαλύψεις δε μ’ αφήνουν. 100 μέρες ακριβώς είχαν περάσει από τότε που αποχαιρέτησα ως ενεργό μέλος το a4f, όταν βρέθηκε στο δρόμο μου το ΦΙΤΑ και μ’ έκανε να πιάσω πάλι χαρτί και μολύβι. Και να ‘μαι πάλι, 15 μέρες αργότερα, να μην μπορώ να επιτρέψω στον εαυτό μου να αφήσει την επίσκεψη στο ΤΣΙΚΟΥΔΟΑΝΤΑΜΩΜΑ χωρίς σχόλια και επαίνους.
Το μόνο άκυρο στο μαγαζάκι αυτό (το υποκοριστικό χρησιμοποιείται μετά λόγου γνώσεως, αφενός μικρούλι αφετέρου συμπαθέστατο) είναι το όνομά του, που αναφέρεται στην προηγούμενη περίοδο της ζωής του. Διευθυντής ορχήστρας τότε ο σεμνός, ήσυχος (μολονότι Κρητικός) σύζυγος της γλυκύτατης κυρίας Ιζαμπέλας από την Αρμενία, η οποία πήρε το πηδάλιο πριν ένα δύο χρόνια και έχει ήδη καταφέρει να αναδείξει το ΤΣΙΚΟΥΔΟΑΝΤΑΜΩΜΑ σε must visit στόχο για όποιον είναι λάτρης της καλής, σπιτικής, πόσο μάλλον έθνικ κουζίνας. Αν ο world ήταν ακόμα στην παρέα μας, σίγουρα θα το είχε ανακαλύψει. Η τιμή των αποκαλυπτηρίων ανήκει τώρα δικαιωματικά στη φίλτατη nemo, η οποία με τη σειρά της μύησε την tzia, αυτή εμένα και τον pass1, και ελπίζω να υπάρξει συνέχεια (VAGELIS και ΤΟΜΙΕ ακούν;).
Για να βρείτε το μαγαζί χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, καθότι η περιοχή του Ρέντη είναι γενικά δαιδαλώδης και το βράδυ ακόμα πιο δύσκολη, εμπιστευθείτε το GPS σας, θα σας οδηγήσει κατευθείαν στην πόρτα του. Το ΤΣΙΚΟΥΔΟΑΝΤΑΜΩΜΑ είναι γωνιακό και, όπως σωστά αξιολόγησε ο φίλος pass1, ο βαθμός «δυσκολίας» στη στάθμευση είναι 1 στα 10, παρκάρεις με κλειστά τα μάτια.
Στο κριτήριο «Χώρος» το ΤΣΙΚΟΥΔΟΑΝΤΑΜΩΜΑ χαριστικά παίρνει δύο ντοματούλες. Μακάρι να βρουν η Ιζαμπέλα και ο σύζυγός της λεφτά και χρόνο για μια γενική επισκευή, διάθεση και μεράκι σίγουρα έχουν. Μπορώ να φανταστώ όλο το χώρο, δηλαδή τη μικρή κλειστή αίθουσα των 30 ατόμων και την αυλή που μπορεί να φιλοξενήσει άλλους τόσους, να συνθέτουν ένα μαγαζί μπιμπίλα. Δουλειά θέλει οπωσδήποτε και η απελπιστικά στριμωγμένη κουζίνα, από την οποία περνάς υποχρεωτικά για να επισκεφθείς τις πεντακάθαρες τουαλέτες. Τα πάντα όμως είναι καθαρά και φροντισμένα.
Σε όλα τα υπόλοιπα βαθμός «άριστα 10 με τόνο». Για την Ιζαμπέλα τα έγραψε τόσο ωραία η nemo, δεν έχω να προσθέσω τίποτα, η προσωποποίηση της ευγένειας και της φιλοξενίας. Εύσημα και στον αφανή ήρωα, το σύζυγό της, που βοηθά όσο μπορεί. Φαντασθείτε ότι δύο άνθρωποι υποδέχονται, μαγειρεύουν και εξυπηρετούν όλη την πελατεία και χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση, ήρεμα και με το χαμόγελο, που ειδικά στην περίπτωση της συνεσταλμένης Ιζαμπέλας θυμίζει κοριτσάκι. Το τρατάρισμα της υποδοχής, με λικέρ σπιτικό από αρμπαρόριζα σε ποτηράκια της γιαγιάς, αλλά και ο χαλβάς για το ξεπροβόδισμα, που φτιάχνεται εκείνη την ώρα(! ), είναι όλα τα λεφτά.
Όσον αφορά τα κατορθώματα της Ιζαμπέλας στην κουζίνα, η nemo τα παρουσίασε όλα αναλυτικά, έτσι θα «περιοριστώ» στα δύο πρωτότυπα εδέσματα που δεν έχω ξαναδοκιμάσει, τη σούπα με κεφτεδάκια (αυτά που στην πατρίδα μου λέμε «εβραίικα») και κύβους από κρέας και τα βραστά ιτσλί κιοφτέ, must order αμφότερα. Μην παραλείψετε όμως τα εξίσου πρωτότυπα, πλακέ στρογγυλά σουτζουκάκια, τα ντολμαδάκια με ρύζι, τα μπουρεκάκια με κιμά και το στεγνό μαντί, όπως το έκανε η συγχωρεμένη η γιαγιάκα μου. Πολύ καλό το χύμα λευκό κρασί, όπως και η κρητική ρακή που μας κέρασαν στο τέλος.
Ο λογαριασμός για ένα κυριολεκτικά λουκούλειο δείπνο δεν ξεπέρασε τα 20 ευρώ το κεφάλι. Ως συνολική εμπειρία η επίσκεψη στο ΤΣΙΚΟΥΔΟΑΝΤΑΜΩΜΑ της Ιζαμπέλας είναι κάτι μοναδικό, σπεύσατε! Καλή χρονιά!

14 Φεβ 2020

Τσικουδοανταμώσαμε και εμείς!

Μετά από τόσες καλές κριτικές, πως να μην κάνουμε το "ταξίδι"?

Το Τσικουδοαντάμωμα, λοιπόν, που λέτε, είναι ένα πολύ ιδιαίτερο μαγαζί. Θυμίζει κάτι από Στέρνα, ίσως και κάτι από Ευγένιο, σίγουρα κάτι από τη γειτόνισά σας.

Είναι ένα cult δημιούργημα, φτιαγμένο με αγάπη από την Ιζαμπέλα. Το μαρτυρούν οι μια προς μια μαζεμένες καρέκλες, για τους πολύ παρατηρητικούς (δεν ανήκουμε σε αυτούς, μας το μαρτύρησε η ίδια).

Ο χώρος είναι cultoκιτς. Χρειάζεται να είσαι προετοιμασμένος για αυτό και αν δεν σε εμπνέουν αυτά τα μέρη και οι περιοχές, μην το σκεφτείς καν να κάνεις τα χιλιόμετρα.

Η αγάπη της Ιζαμπέλας φάνηκε όταν κάναμε την κράτηση: "σας περιμένουμε με πολλή αγάπη". Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πει η γυναίκα?

Εμένα πάντως ο χώρος, για cultoκιτς, με άρεσε. Έχω δει πολύ χειρότερους και πιο αφρόντιστους χώρους.

Το μενού, τόσο αρμένικο που δίπλα στα ελληνικά έχει τα πιάτα στα αρμένικα.

Αρχικά έφτασε στο τραπέζι μας σφηνάκι αρμπαρόριζα, που ήταν σκέτο σιρόπι και μας φάνηκε ελαφρώς υπερβολικό.

Παραγγείλαμε αντί ψωμιού, την παραδοσιακή πίτα λα βας (όχι τα τυράκια), η οποία ενώ την περιμέναμε φουσκωμένη, μας ήρθε ξεσκισμένη και ελαφρώς κρύα.

Τι αξίζει δοκιμής:

-Τσαλίκ Ραοκ: ψιλοκομμένες πιπεριές με σταφίδες, καρύδια και κρομμύδι. Νοστιμότατο και δροσιστικό.

-Ιτς με πετιμέζι ροδιού: Γλυκοπικάντικη πλιγουροσαλάτα. Πεντανόστιμη επιλογή, σαν εναλλακτικό ταμπουλέ. Το συνδυάσαμε με τις πιτούλες.

-Πράσινη σαλάτα Ιζαμπέλας: πρασινάδες, τομάτα, καρύδια και πετιμέζι. Νοστιμότατη και αξιολογότατη. Ίσως θα της ταίριαζε διαφορετική κοπή λαχανικών.

-Κεμπάπ αφρόοοος: τρια νόστιμα κεμπάπ με ψιλοκομμένη ντοματούλα και κρεμμυδάκι από πάνω, κάτι που θύμισε ξεκάθαρα την τσαχπινιά του μπιφτεκιού στο Λύχνιον.

-Μίνι Λεχματζούν: ιδιαίτερο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Πιο επισφαλής επιλογή, όμως αξίζει δοκιμής.

-Παστουρμαδόπιτα: πιο θελκτική στο μάτι πεθαίνεις. Στη γεύση μας έλειψε ο παστουρμάς, ήταν πολύ λίγος. Ίσως δεν αξίζει δοκιμής, γευστικά, εμφανισιακά όμως είναι "μπάνικος" μεζές.

-Μερτζιμεκλί: ωμά κεφτεδάκια φακής. Πολύ ιδιαίτερο πιάτο, αρκετά νόστιμο, χωρίς να προκαλεί έκρηξη στον ουρανίσκο, όμως σίγουρα είναι κάτι εξαιρετικά πρωτότυπο που άξιζε η δοκιμή του.

Τα μαντί ήταν πολύ ουδέτερα, ενώ τα μπουρεκάκια κάποιοι τα λάτρεψαν, εμένα όμως μου φάνηκαν βαριά.

Το λευκό κρασί ελαφρύ και συμπαθές.

Τρία άτομα, για 8 πιάτα, αρκετά εκ των οποίων μεζέδιζαν, δώσαμε 18 γιούρος. Δίκαιη τιμή. Σε αυτό το μαγαζί με αυτόν τον χώρο και τις συνθήκες, είναι σημαντικό να πάρεις ρέστα από το 20άρικό σου (για να μπορείς να τα αφήσεις στην Ιζαμπέλα).

Άμα σου αρέσουν τα cult δεν πρέπει να το χάσεις. Είναι πράγματι μια ιδιαίτερη κουζίνα και τα πιάτα είναι φτιαγμένα με μεράκι.

*Προσοχή μόνο λίγο με το υγειονομικό Ιζαμπέλα μου, γιατί ο Τζίμι Χέντριξ είναι επικίνδυνο χαρτί (πάτε και θα καταλάβετε).

07 Ιαν 2020

Τσικουδοαντάμωμα
Το βραβείο του, πλέον, άκυρου, άσχετου κι ότι άλλο σας έρχεται με άλφα στερητικό μπροστά ονόματος ανήκει, πανηγυρικά, στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Για να είμαι δίκαιη έχει φοβερή τσικουδιά καθότι ο σύζυγος Στέλιος, της αρμένισσας Ιζαμπέλας, είναι από την Κρήτη.

Του αξίζει, όμως, επίσης το βραβείο αυθεντικότητας, hyper cult, ζεστασιάς, νοστιμιάς, αμεσότητας, απροσποίητης εξυπηρέτησης και δίκαιης τιμολόγησης.

Η Νemo, την οποία οφείλω να ευχαριστήσω και δημόσια, που το ανακάλυψε είχε αμφιβολίες όταν πρότεινα να καλέσουμε και τους υπόλοιπους.
- Αν δεν τους αρέσει?
- Θα χωρέσουμε?
- Κατανοούν περί τίνος πρόκειται?
- Κι αν δεν είναι το φαγητό ωραίο αυτή τη φορά?

Εγώ επειδή ήξερα το ποιόν των υπολοίπων ήμουν σίγουρη.
Και κατώτερο των προσδοκιών να ήταν …ποιος νοιάζεται? Cliché αλλά η παρέα μετράει.
Αλήθεια τώρα… υπάρχει άνθρωπος που δε βαριέται την αυτοεκπληρούμενη προφητεία?
Αφήστε που ήμουν σίγουρη για το Fratoζεύγος με το οποίο μπορώ να φάω από Σπονδή έως κρεαταγορά, όσο για τον Pass … πετάει τη σκούφια του για κάτι τέτοια (περιμένω το επίσημο κάλεσμα για … ξέρεις που. Να χαιρόμαστε το κορίτσι σου! Ήρωας… ήρωας! )

Μαζεύουμε nemo και αγόρι που ξέρουν την ακριβή διεύθυνση και τον καλύτερο δρόμο να φθάσουμε εκεί. Τελικά αποδεικνύεται ότι το gps Frat κάνει εξαίρετη δουλειά διότι έφθασαν στην ώρα τους. Μη ρωτήσετε εμένα για συντεταγμένες … Μακάρι να ήξερα που είμαστε. Το μόνο που θυμάμαι είναι κάτι γέφυρες, η λαχαναγορά, ότι υπάρχει μία εκκλησία δίπλα. Μέχρις εκεί. Δε βοηθώ το ξέρω.

Η πρώτη εντύπωση είναι μίας παράγκας να το πω? Μέχρι που μπαίνουμε μέσα. Δε θα σας πω ότι ο χώρος είναι όμορφος. Παράταιρα έπιπλα, καρέκλες εκ των οποίων κάποιες αφήνουν αμφιβολίες για τη σταθερότητά τους (εγώ άλλαξα αυτή που μου έτυχε γιατί φοβήθηκα ότι θα σαβουρντίσω), αλλά και αίσθηση σπιτιού. Σεμεδάκια κεντητά στα τραπέζια, δένδρο στολισμένο. Όχι από τα τελευταία που αποτελούν υπερπαραγωγές, εκείνα τα παλιακά με τα δέκα κλαριά όλα κι όλα. Με βαμβάκι έτσι ώστε να δίνει την εντύπωση του χιονισμένου.

Επειδή λίγοι έχουμε μείνει εδώ μέσα και μάλλον γνωριζόμαστε μεταξύ μας, αν είχα τη δυνατότητα θα έστελνα φωτογραφία των πρώτων Χριστουγέννων της ζωής μου. Με τη μαμά και τον μπαμπά μου δίπλα σε ένα παρεμφερές δέντρο. Φορώ σατέν φόρεμα, είμαι χωρίς μαλλιά (άργησα να βγάλω) έχω, απίστευτα, πεταχτά αυτιά (οι φίλοι που με ξέρουν ορκίζονται ότι αποκλείεται να έχουν συνέρθει μόνα τους. Ακόμα με πειράζουν ότι έχω κάνει επέμβαση. Ορκίζομαι όχι). Από τότε κάθε Χριστούγεννα παίρνω δώρο ένα καινούργιο. Στην επόμενη ζωή μου θα επιστρέψω ως Roudolf. Την κόκκινη μύτη την έχω ήδη. Δε θα επεκταθώ σχετικά με την απόκτησή της. Αμάν κορίτσια μου! Αφήστε καμία κρίση για το Πάσχα..

Μας καλωσορίζουν με ένα υπέροχο λικέρ αρμπαρόριζας. Στα ποτηράκια που θυμάστε από τη γιαγιά σας. Σε έναν δίσκο στολισμένο με αμύγδαλα. Πρέπει να εντρυφήσω στις αρμένικες παραδόσεις διότι είμαι σίγουρη ότι έχει τη σημειολογία του. Ελπίζω να αποσπάσω τη συνταγή στις επόμενες επισκέψεις μου.

Παράγγειλαμε σχεδόν όλον τον κατάλογο με κάποια πιάτα εις διπλούν:

- μια φοβερή σουπα με ρεβίθια, κρέας και κάτι λιλιπούτεια κρεατοσφαιρίδια μεγέθους μικρού νυχιού. Ελαφρά καφτερή.

-σαλάτα με ψητές κόκκινες πιπεριές και καρύδια.

-ιτσλί κιοφτέ τα οποία δεν ήταν τηγανητά αλλά βραστά. Απίστευτα! Τα κόβεις στη μέση και ρίχνεις λεμόνι. Οκ. Εγώ πρόσθεσα και το συνοδευτικό γιαούρτι.

-παστουρμαδόπιτα. Όχι ότι δεν ήταν καλή αλλά όχι στο επίπεδο των άλλων. Δεν είμαι βέβαια κατάλληλη να κρίνω αφού δεν την αγαπώ αν και τη φτιάχνω.

-λαχματζούν. Ήσυχο σε σχέση με τις υπόλοιπες γευστικές εξάρσεις που μας πρόσφερε.

-ντολμαδάκια. Δεν υπάρχουν. Αλήθεια. Με κιμά που δεν είναι η καλύτερη μου κι όμως..

-μαντί. Τα κλασσικά και κάποια που λέγονται σουλού μαντί. Τα δεύτερα πιο σουποειδή. Εδώ οι γνώμες διχάστηκαν. Εγω λάτρεψα και τα δύο.

-μπουρεκάκια ήτοι αέρινα τηγανισμένα κρεατοπιτάκια. Μάλλον με κιμά αρνιού. Σιρόπι από ρόδι. Όνειρο.

- σουτζουκάκια. Όχι με σάλτσα. Στη θεσσαλονικιώτικη εκδοχή τους. Καλά καλά και στης Φλώρινας.. Μη μας κράξει ο pass.

Κεμπάπ αφρόοος. Έτσι λέγονται στον κατάλογο κι έτσι είναι. Τόσο μεστής γεύσης κι όμως τόσο ελαφρά.

-σουτζούκι αρμένικο καφτερό. Μόνο για δυνατούς παίκτες. Όταν λέμε καίει.. Καίει!

Πληγούρι σε δύο παρασκευές.. Ως συνοδευτικό με καμένο φιδέ και ρεβίθια με απαλό άρωμα βουτύρου όσο και ως ας πούμε σαλάτα με πετιμέζι ροδιού.
Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχω ξεχάσει κι άλλα. Δεν ανησυχώ. Μόλις δημοσιευτεί η κριτική θα με κράξουν οι συνδαιτημόνες.
Για το υπέροχο λευκό κρασί περιμένω την κριτική της μαύρης οχιάς.

Φύλαξα την κριτική για να κάνω ποδαρικό στο 2020!
Ένα μαγαζί που αγάπησα. Που θα ξαναπάω. Που έχω τάξει σε διάφορους.. Που μου/μας άρεσε τα μάλα. Που είναι λόγος συνέχισης ύπαρξης του site.
Συγχιστήκατε με τα τελευταία καιρικά φαινόμενα? Θέλετε να συγχιστείτε
κι άλλο λίγο?
Εδώ έχουμε χιόνια. Στο Manchester λιακάδα και παραπάνω βαθμούς. Α ρε Αγγλία.. Δε θα αλλάξεις ποτέ!
To make a long story short... περιμένω από τους αντιπάλους της τελευταίας αναμέτρησης.. Από τον μεν premium whiskey και highlander... κι από τον έτερο. Τον Τζιμη Δεληπέτρου!

17 Δεκ 2019

Νομίζω ότι το να καταχωρίσω ή όχι το συγκεκριμένο εστιατόριο στο Ask4food αποτέλεσε ένα από τα μεγαλύτερα διλήμματα που έχω βρεθεί... Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου, θα κατοχυρώνατε ελαφρά τη καρδία ένα μαγαζί "πραγματικό διαμαντάκι" για να το τιμήσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι αναγνώστες του site ή θα το κρατούσατε "δικό σας μυστικό" ώστε να απολαμβάνετε ανενόχλητοι τις σπιτικές γεύσεις της Ιζαμπέλας χωρίς το φόβο να "βιομηχανοποιηθούν"... Το αγγελάκι, και λόγω ημερών, επικράτησε και έτσι σας παρουσιάζω ένα μαγαζί, που έχω φάει από τα νοστιμότερα φαγητά εδώ και πολύ πολύ καιρό. Ένα μαγαζί που δεν το πιάνει το μάτι σου αλλά θα σε αποζημιώσει με τις γεύσεις και το χαμόγελο των ανθρώπων του.

Το Τσικουδοαντάμωμα βρίσκεται σε ένα άσχετο σημείο, στο ισόγειο των προσφυγικών πολυκατοικιών σε ένα άσχετο σημείο του Ρέντη, κοντά στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού. Κάποια συνάδελφος στη δουλειά που μένει στην περιοχή μου είπε κάποια στιγμή για μια γλυκιά αρμένισσα, της οποίας τα χεράκια κάνουν θαύματα... Όπως καταλαβαίνετε αυτό αποτυπώθηκε στο μυαλό μου, το ανέφερα αμέσως στη φίλη - σύντροφο στις γαστρονομικές μου ανακαλύψεις. Στην πρώτη, λοιπόν, ευκαιρία ένα μεσημέρι Σαββάτου, ξεκινήσαμε για Ρέντη. Η πρόσβαση είναι τελικά εύκολη μέσω της Λεωφόρου Κηφισσού και το πάρκινγκ και αυτό εύκολο. Η πρώτη εντύπωση από το μαγαζί είναι απογοητευτική... Ένας ισόγειος χώρος, ο οποίος είχε κλειστεί με τζαμαρία για να υπάρχει και εσωτερικό εκτός από την αυλή. Μάλιστα, την ημέρα που πήγαμε είχε μόλις ανοίξει από τις εργασίες διαμόρφωσης του και η κατάσταση ήταν απογοητευτική. Σε δεύτερη, όμως, επίσκεψη το χέρι της Ιζαμπέλας είχε μπει και στη διακόσμηση του με τις πλεκτές κουρτίνες γύρω γύρω, την ομοιομορφία στα τραπεζομάντιλα και τη ζεστή χριστουγεννιάτικη διακόσμηση αφήνοντας μια σαφώς πιο οικεία αίσθηση.

Τώρα, όσον αφορά το όνομα θα σας ενημερώσω ότι το Τσικουδοαντάμωμα παραπέμπει στην Κρήτη... Αυτό και η ρακί είναι η μόνη αναφορά στο νησί του συζύγου της γλυκιάς αρμένισσας Ιζαμπέλας... Όλα τα άλλα αποτελούν σήμα κατατεθέν της, one woman show... Δεν ξέρω πως να σας το περιγράψω αλλά η Ιζαμπέλα θα σας υποδεχθεί με χαμόγελο, θα σας κεράσει το λικέρ της μέσα σε δίσκο με αμύγδαλα όπως στην Αρμενία, θα σου πάρει παραγγελία, θα σε σταματήσει αν παρεκτραπείς (που θα παρεκτραπείς με τις νοστιμιές του καταλόγου), θα περάσει στην κουζίνα της να την ετοιμάσει και φυσικά θα σε σερβίρει, θα σου εξηγήσει το κάθε πιάτο με χαμόγελο, θα χαμογελάσει ντροπαλά και με συστολή αλλά και περηφάνια όταν θα ακούσει καλά λόγια για τα πιάτα της, θα σε κεράσει επιδόρπιο και θα σε αποχαιρετήσει ανανεώνοντας το ραντεβού σας.

Επειδή, όμως, έφαγα το χρόνο σας με τα γύρω γύρω, ας περάσω στο πιο ενδιαφέρον κομμάτι της κριτικής που είναι το φαγητό: Ο κατάλογος του μεζεδοπωλείου, δια χειρός Ιζαμπέλας και αυτός, περιέχει περίπου 15 πιάτα της Αρμένικης κουζίνας (σαλάτες, ορεκτικά και κυρίως) και όπως μας είπε η Ιζαμπέλα από τα πιο χαρακτηριστικά της Αρμένικης κουζίνας. Θα σας αναφέρω τα πιάτα και των δύο επισκέψεων μου, της πρώτης με την κολλητή και τη δεύτερη με παρέα οκτώ ατόμων- φίλων του site.

Επειδή τα αρμένικα ονόματα δεν είναι το ατού μου, απλά θα σας τα περιγράψω: Σαλάτα με ψιλοκομμένη κόκκινη πιπεριά και καρύδι (νοστιμότατη αν και δεν είμαι fun της κόκκινης πιπεριάς), σαλάτα με πλιγούρι και σως ροδιού (υπέροχη), παστουρμαδόπιτα (συγκλονιστική), ντολμαδάκια με κιμά (όσα και να φας δεν τα χορταίνεις, ίσως καλύτερα και από της μαμάς μου), ιστλ κιοφτέ βραστά (για μένα το καλύτερο ίσως πιάτο, ιδιαίτερη γεύση και πεντανόστιμο, σερβίρεται με φέτες λεμονιού, εγώ δεν το χρησιμοποιώ για να νιώσω όλη τη γεύση), στεγνά σουτζουκάκια σχάρας (καθόλου στεγνά- πεντανόστιμα), κεμπάπ (τα πιο αέρινα κεμπάπ, δεν σε βαραίνουν όσα και να φας), μπλιγούρι συνοδευτικό με ρεβύθια και όχι μόνο (ελαφρύ και πεντανόστιμο), μπουρεκάκια με κιμά (γευστικότατα με αρωματικό κιμά και χωρίς ίχνος λαδίλας), λαχματζούν (ίσως το πιο αδύναμο πιάτο, όχι γιατί δεν ήταν νόστιμο αλλά πιο συνηθισμένη γεύση από τα υπόλοιπα), καυτερό σουτζούκι με μια σάλτσα (αυτοί που τρώνε καυτερά ενθουσιάστηκαν), μια σούπα χειμωνιάτικη με κρέας αλλά και κάτι λιλιπούτεια κεφτεδάκια, όσο καυτερή χρειάζεται για ένα χειμωνιάτικο βράδυ.

Ίσως έχω ξεχάσει να αναφέρω κάποιο από τα πιάτα αλλά ένα μπορώ να σας πω, ότι και αν φάγαμε και στις δύο επισκέψεις μας ήταν πεντανόστιμο. Τα χεράκια της Ιζαμπέλας είναι θαυματουργά... Ακόμα και ένας χαλβάς που έφτιαξε στο τέλος για κέρασμα ήταν βελούδινος... Δεν θα μιλήσω για τα χειροποίητα λικέρ της... Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με λίτρα ενός λευκού γλυκόπιοτου κρασιού, χωρίς καμία επίπτωση την επόμενη μέρα.

Όσον αφορά το λογαριασμό, θα σας πω ότι είναι οικονομικός... Στην πορεία, όμως, όταν αναλογιστείς ότι τα πάντα είναι χειροποίητα και φτιαγμένα με αγάπη από έναν και μόνο άνθρωπο θα σας φανεί πολύ οικονομικός. Θα ξεχάσετε που βρίσκεστε και θα προσπαθήσετε να βάλετε στο πρόγραμμα σας την επόμενη επίσκεψη...

Κλείνοντας, θα πω ότι για κάποια μαγαζιά σαν της Ιζαμπέλας έχει για μένα λόγω ύπαρξης αυτό το site. Γιατί είναι κρίμα να μην τα δοκιμάσουν όσοι περισσότεροι μπορούν, που δεν θα τα ανακάλυπταν σε καμία άλλη περίπτωση. Ελπίζω, μόνο, όταν θα γίνει διάσημη για τα πιάτα της, να κρατήσει την ίδια ποιότητα και ζεστασιά στα τραπεζώματα της...

17 Δεκ 2019

Ήταν πέρυσι τον Χειμώνα που ακούσαμε από μια φίλη από τον Πειραιά, ξέροντας την περιοχή το εντοπίσαμε αμέσως, ήταν παλιά σουβλατζιδικο που πέρασε από τον άνδρα της Ισαβέλας στην ίδια, καινούργιο αφεντικό άλλα κόλπα.
Διστακτικοί στην ενθουσιώδη ιδιοκτήτρια ξεκινήσαμε με αυτήν την σούπα με τα μικρά κεφτεδάκια που ενώ μας παραξενοφάνηκε, ειναι υπέροχη, πολύ καλό το λεχματζούν, υστερεί η παστουρμαδόπιτα, υπέροχα τα ιτσλί κεφτέ, το δε πλιγούρι με τα ρεβίθια πολύ καλό. το κεμπάμπ είχε δυο διαφορετικές εκδοχές στις διαφορετικές μας επισκέψεις τη μια χάλια την άλλη καλό, νομίζω θα στρώσει με τον καιρό, ωραία και τα ντολμαδάκια.
Τώρα για τη διεύθυνση ειναι πανεύκολη μετά τις διορθώσεις που έκανα στον χάρτη της Google, πρώτα ήταν μπέρδεμα, το ίδιο το μαγαζί θέλει δουλειά, ελπίζω να χει το κουράγιο το ζεύγος να το βελτιώσει, το μεράκι πάντως της κυρίας φαίνεται και στους τιμοκαταλόγους που ειναι δημιουργία της.