Μεγάλη ποικιλία σε μεζέδες για τσίπουρο και μπύρα. Θαλασσινά και σχάρα.

27 Απρ 2019

Μια αξιοπρεπής επιλογή, σε μια πολύ δημοφιλή περιοχή, στερούμενη άλλων αξιόλογων προτάσεων, είναι αυτό το ουζερί / τσιπουράδικο, που απολαμβάνει ησυχίας, εύκολου πάρκινγκ, μεγάλης δυναμικότητας για να φιλοξενεί αρκετό κόσμο αλλά όχι άμεσης επαφής με τη θαλασσινή αύρα. Την βλέπεις δηλαδή τη θάλασσα σε κάποια απόσταση, αλλά για να βουτήξεις και το πόδι σου, δεν θα έρθεις εδώ αλλά λίγο παρακάτω.

Με την διπλανή οργανωμένη πλαζ που κοσμοπλημμυρίζεται από Μάιο μέχρι Οκτώβριο, τα παραπάνω δεδομένα κάπως δυσκολεύουν αυτή την περίοδο, κάνοντας όμως το συγκεκριμένο μαγαζί ένα δημοφιλές καταφύγιο για όλο το χρόνο, μετά το μπάνιο, στις αργίες, τα Σάββατα κτλ, με κόσμο όλων των ηλικιών, ντόπιους και εκδρομείς. Τυχαίνει κι εγώ να το έχω επισκεφθεί παραπάνω της μιας κι έξω φοράς, αλλά το καταχώρησα κάπως πρόσφατα.

Μια συνοπτική εικόνα του προσφερόμενου μενού, είναι η εξής: πληθώρα επιλογών, πολλά θαλασσινά & κρεατικά (ναι... ξέρω... κι εγώ το σκέφτηκα την πρώτη φορά), αρκετά έως πολύ vfm τιμές κατά είδη, θηριώδεις μερίδες κατά περίπτωση, hit and miss επιλογές (μου έτυχαν και τα δύο).
Μαζί με την κυμαινόμενη εξυπηρέτηση αναλόγως μέρας/ώρας (γλιτώνω πια την ταλαιπωρία και τον εκνευρισμό βγαίνοντας ή πριν ή μετά την Χ αργία και ποτέ αυθημερόν) υπάρχουν και μικρά φάουλ που τα εντόπισα στην πιο πρόσφατη επίσκεψή μου, την Παρασκευή που προηγήθηκε της Καθαράς Δευτέρας. Σημειώστε ότι πέραν από 3-4 τραπέζια των 2-3 ατόμων που ήμασταν, (χαλαρό & ζεστό μεσημέρι! ) υπήρχε και μια παρέα των 20+ ατόμων.
Το πάλαι απρόσκλητο εμφιαλωμένο αντικαταστάθηκε πλέον με παγοφέρουσα κανάτα (θετικό) ενώ ως καλοσώρισμα μας προσφέρθηκε μικροποσότητα πολύ περιποιημένης πατατοσαλάτας (πολύ θετικό), μαζί με ωραίο ψωμί που όμως χρεώθηκε 1,10 e ανά άτομο (ήμασταν 3). Άρα ουχί κέρασμα αφού πληρώθηκε αδρά (ξενέρωμα τρελό).
Η ερώτησή μου είναι αυτή: αν Χ ευρώ για λίγες φέτες ψωμί σε τέτοιο πάναπλο ουζερί, σε κυριλέ εστιατόριο πόσα Χ για ψωμί; Ακούγεται χαζό. Αλλά θα ήθελα πραγματικά να γνώριζα και την άποψη της 20άρας παρέας όταν θα είδε στον τελικό της λογαριασμό την χρέωση 22 ευρώ για ψωμί. Το τελικό κέρασμα του ωραιότατου χαλβά ούτε και αυτό μετρίασε την αρχική μου εντύπωση.

Στις γεύσεις τώρα. Πιάτα που δεν μας άρεσαν μέσα σε 2-3 επισκέψεις μας ήταν: το ψητό καλαμάρι στη σχάρα (πολύ σκληρό, αδύνατον να φαγωθεί, 11,5e), το συνοδευτικό του ταμπουλέ (άνευρο, άνοστο), o τηγανιτός γαύρος (καμία απολύτως γεύση, προφανώς πολυκατεψυγμένος; δεν γνωρίζω, πάντως δεν είχε γεύση γαύρου. 7,9e).
Πάνω του μέσου γευστικού όρου ήταν η σαλάτα μαυρομάτικα (με κρεμμύδι, μαιντανό, πολύχρωμες πιπεριές 3,9e), η πολύ νόστιμη φάβα τους (με κρεμμύδι, μαιντανό, λεμόνι και παρθένο ελαιόλαδο, θηριώδης ποσότητα, 3,90e), τα ψητά λαχανικά (ζητήσαμε μόνο κολοκύθι και πιπεριά, 5,5e), οι φρέσκιες τηγανιτές τους πατάτες (3e).

Από κοντά ο ντάκος στο πιάτο της σούπας σε ποσότητα σίγουρα για 5+ άτομα, με παξιμάδι κριθαρένιο, κάπαρη, φέτα Έξαρχου, άφθονη ντομάτα, βουνίσια ρίγανη & ελαιόλαδο (5,5e), τα καλοτηγανισμένα καλαμαράκια (ολόκληρα μικρά καλαμαράκια, αφράτα και νόστιμα πολύ, αν και κατεψυγμένα, καλή μερίδα για τα 8e) και το ξυδάτο χταπόδι στα όρια του πάρα πολύ καλού (9e). Τα κεφτεδάκια τους τέλος (πολύ γενναιόδωρη μαζί με πατάτες μερίδα στα 6,3e), με έπεισαν ότι μάλλον και στα κρεατικά τα καταφέρνουν εξίσου καλά, οπότε προσεχώς θα κινηθώ και προς τα εκεί για κάτι ωραίες τηγανιές & μπεκρομεζέδες που έχω σταμπάρει στον κατάλογο.

Νορμάλ τιμές και στα ποτά, στον τυπικό μέσο όρο της αγοράς (μπύρες στα 3,50, υπάρχει και draft νομίζω, κρασί χύμα, ψημένη ρακή Αμοργού, τσίπουρα εμφιαλωμένα στα 8, ούζα στα 7,50 με αρκετές ετικέτες, υπάρχουν όμως και χύμα. Την τελευταία φορά εμείς ήπιαμε Καζανιστό Στουπάκη).
Ακόμη να προσθέσω ότι ο ιδιοκτήτης αλλά και η κυρία στο σέρβις είναι ιδιαιτέρως επικοινωνιακοί, ρωτούν με ενδιαφέρον όλες τις παρέες τις εντυπώσεις τους και είναι αρκετά φιλικοί, κάτι που σίγουρα δείχνει ενδιαφέρον. Σε φόρτο εργασίας ίσως να μην προλαβαίνουν, οπότε δεν είναι παρεξηγήσιμο. 15-20 ευρώ/ άτομο, αρκούν για ένα άκρως χορταστικό τραπέζι.

Θεωρώ ότι για τον κόσμο στον οποίο απευθύνεται, το σημείο όπου βρίσκεται, και εν γένει όλα αυτά που προσφέρει, αποτελεί μια αξιοπρεπέστατη λύση απλού καλοφτιαγμένου & αρκετά οικονομικού φαγητού, με εδέσματα που σίγουρα η θάλασσα σου ανοίγει την όρεξη να μοιραστείς με την παρέα σου, σε ένα περιβάλλον όπου η χαλάρωση είναι δεδομένη. Εμείς θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε..

Καλή Ανάσταση & Καλό Πάσχα!!