29 Μαι 2019

Τι έκπληξη! Το αγαπητό site καταχώρησε αμεσότατα το συγκεκριμένο εστιατόριο.... λιγότερο από μήνα! Τα συγχαρητήρια μου!

Το str... eaters το είχα γνωρίσει από βίντεο review και όταν μου δόθηκε η ευκαιρία για μια βόλτα στο κέντρο είπαμε να το τιμήσουμε!

Κατ'αρχάς, όσον αφορά την εξυπηρέτηση είναι self service, αλλά έχουν διάθεση να εξηγήσουν τα πάντα, χαμόγελο και ταχύτητα!

Την ημέρα που το επισκεφθήκαμε μεσημέρι παρασκευής δεν είχε πολυ κόσμο! Ο χώρος όμως είναι έτοιμος να υποδεχτεί μεγάλες παρέες, αλλά είναι "δεκτικός" και σε 2-3 άτομα, ακομη και σε κάποιον που θέλει μόνος του να πιει ένα καφέ ή να τσιμπήσει κάτι.

Έχει ένα μεγάλο playroom στο υπόγειο με διάφορα παιχνίδια, καθαρός σε industrial στυλ, με ανοιχτή την κουζίνα να βλέπει ο πελάτης όλη τη διαδικασία παρασκευής των πιάτων. Έξω αρκετά τραπεζάκια 2-3 αιώρες και μαξιλαρες δημιουργούν μια χαλαρή διάθεση.

Εμείς δύο άτομα ξεκινήσαμε με καφέ αξιοπρεπής με λιγότερο από 2€.

Στη συνέχεια δοκιμάσαμε ένα pao bun με παπια, το οποίο ήταν μεν νόστιμο αλλά θα μπορούσε να είχε καλύτερο αποτέλεσμα αν δεν είχε τόση σάλτσα από δαμάσκηνο. (8€)

Ένα fish n chips πιάτο που είχα δει από το βιντεάκι και ήθελα οπωσδήποτε να το δοκιμάσω, σωστά τηγανισμένο το ψάρι χωρίς περιττά λάδια εξαιρετική η σως και τραγανές οι πατάτες. (6€) Λόγος για να επιστρέψω.

Μια μακαρονάδα με ποικιλία μανιταριών, σπανάκι και blue cheese μεγάλη μερίδα πολύ καλός ο συνδυασμός γεύσεων σε σωστή αναλογία τα υλικά, τα ζυμαρικά βρασμένα όσο έπρεπε. (6€) λόγος νο2 για να επιστρέψω.

Κλείσαμε με pancakes με γλάσο βανίλιας και κανέλλα που ήταν αρκετά γλυκα, αλλά ιδανικό κλείσιμο, αφού το μοιραστηκαμε. (4.5€)

Οι μερίδες τους είναι τίμιες, οι γεύσεις καλές και με χρήση εναλλακτικών υλικών γενικά είναι μια αξιόλογη προσπάθεια που ακόμη δεν έχει βρει το κοινό της. Εγώ το προτείνω πάντως. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και στον ηλεκτρονικό τους κατάλογο.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι θεωρώ τα πιάτα αρκετά vfm, καθώς οι μερίδες είναι καλές τα υλικά και οι συνταγές πρωτότυπα.

18 Ιουν 2019

Μια ωραία προσθήκη στο Κέντρο της Αθήνας είναι το Str. Eaters... To επισκεφθήκαμε μια καθημερινή νωρίς το απόγευμα και μείναμε ευχαριστημένοι με ότι δοκιμάσαμε από τον πλούσιο κατάλογο του. Πολύ εξυπηρετικά ήταν και τα παιδιά στην εξυπηρέτηση όπου μιας και δεν είχε ιδιαίτερο κόσμο, μας σέρβιραν οι ίδιοι και όχι μόνες μας self service...

O χώρος που στεγάζεται είναι ευχάριστος και ζεστός που σε προκαλεί να κάτσεις... Εγώ και η φίλη μου καθίσαμε στη βεράντα από την μεριά της εκκλησίας. Σε συνδυασμό με το air condition του εσωτερικού χώρου και την σκιά των δένδρων της αυλής, η ατμόσφαιρα ήταν ότι πρέπει για χαλάρωμα. Ο κατάλογος ήταν κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον με τις γεύσεις Go Veggie (η γωνιά της σαλάτας), Heggllo με διάφορες συνταγές με βάση το αυγό, Crazy Coop με συνταγές με κοτόπουλο ή πάπια, Smashed potatoes με τις πολυαγαπημένες σε μικρούς και μεγάλους πατάτες, Flour power με pasta από όλο τον κόσμο, My fish fishing με πρωταγωνιστή το ψάρι και τα θαλασσινά και το We meat again με το κρέας σε πρώτο ρόλο. Θα βρείτε ακόμα αναψυκτικά, καφέδες, smothies, γεύματα με γιαούρτι και φυσικούς χυμούς (Ola Fresca) καθώς και μπύρες, κρασί και κάποια ενδιαφέροντα cocktails σε καλές τιμές. Να σημειώσω ότι το φαγητό έχει επιρροές από όλο τον κόσμο... Από το εγγλέζικο fish & chips μέχρι το μεξικάνικο quesadilas και το χαβανέζικο poke...

Εγώ και η φίλη μου δοκιμάσαμε τα:: American chips (3,5 ευρώ), πρόκειται για ποικιλίες πατάτας σε τσιπς, που συνοδεύονται από Chutney Mango και καπνιστό γιαούρτι, το οποίο ήταν ενδιαφέρον με τη γλυκοπατατα να ξεχωρίζει. Bao Bun Pulled Pork (6 ευρώ), πρόκειται για δύο τεμάχια Bao με σιγοψημένο χοιρινό, αγγούρι, τραγανό κρεμμύδι, καρότο και σάλτσα BBQ, το οποίο αν και νόστιμο το φάγαμε τελευταίο και το βρήκαμε ως το πιο αδύναμο πιάτο αν και για να είμαστε πιο δίκαιες φταίει, μάλλον, που είχαμε χορτάσει. Asian Shrimp Bao Ban (6 ευρώ), όπου πρόκειται για γαρίδες tempura σε ψωμί ατμού Bao, με αγγούρι, σχοινόπρασσο και sweet chili sauce αν και η πρώτη μας επιλογή ήταν κάτι ταυλανδέζικες μπάλες ρυζιού με γαρίδα που δεν υπήρχε. Ήταν πολύ νόστιμο πιάτο που το ξαναέπαιρνα άνετα. Τέλος, τα Sweet Chili Shrimps (7 ευρώ) με γαρίδες, baby καλαμπόκι, φρέσκο κρεμμύδι, σκόρδο, φύτρες φασολιού, lime και σάλτσα sweet chili (πολύ νόστιμα αλλά αρκετά καυτερά). Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με δύο Aperol Spritz με κεράσι (6 ευρώ) μια χαρά.

Σε γενικές γραμμές θα πω ότι η προσπάθεια είναι καλή, πολύ καλή θα έλεγα. Θεωρώ ότι σε κάποια θέματα παίρνει βελτίωση με κυριότερα το θέμα των σερβίτσιων τόσο γιατί είναι άβολα όσο και γιατί οι τιμές δεν τα δικαιολογούν. Ας είναι μιας χρήσης όπως τα ποτήρια των cocktails αλλά να μπορεί κάποιος να απολαύσει το γεύμα του. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που κόβω μια μονάδα από το service (αν και τα παιδιά ήταν όλα ευγενέστατα) και το value for money. Το άλλο θέμα που θέλει λίγη προσοχή ήταν τα γλυκά τους... όταν τους ρωτήσαμε μας ενημέρωσαν για ένα κεκάκι στυλ μάφινς και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι... Χρειάζονται κάτι πιο δυνατό για να κλείσεις το γεύμα σου ή να συνοδεύσεις τον καφέ σου.

29 Μαι 2019

Ήθελα πολύ καιρό να γράψω την κριτική μου αυτή μιας και σαν καταχωρίση δεν υπήρχε το συγκεκριμένο μαγαζί προσπάθησα να την κάνω εγω(αν την έκανε Κ κάποιος ακόμη φαντάζομαι θα είχε γραψει ήδη )δείτε το λίγο γτ εγώ προσωπικά έχω προσθεσει Κ αλλά μαγαζί πάνω από 2 εβδομάδες Κ δεν εμφανίζονται θα ξεχάσω τι έχω φάει!!
Πάει αρκετός καιρός που επισκέφτηκα το μαγαζί αυτό κατά λάθος θα έλεγα μιας Κ. χρειάστηκα κάτι από ένα μαγαζί στην. πισω πλευρά του και κρυφακουσα θα έλεγα μια συζήτηση από 2 άτομα που βρισκόταν δίπλα μου.
Το κονσεπτ πολλά υποσχόμενο για εμένα που ξετρελαινομαι για τέτοια φάνηκε ιδανικό! μια υπαίθρια Κ καλά αγορά φαγητού.
Δεν θέλω να κάνω μεγάλο πρόλογο μια επισκεψη θα σας λυσεινολες τις απορίες. μια γραμμή παραγωγής χοντρικά θα έλεγα με 5 τμήματα τα λαχανικά τα αυγά τα ψάρια τα πουλερικά τα χοιρινα και οι καφέδες ποτά.
Μέτριος ο χώρος με. πολυ δυνατή μουσική. εχω τις παραξενιές μου μια απο αυτές είναι τα πλαστικά λουλούδια τα σιχαίνομαι εκεί είδα πολλά!
Πήραμε λοιπόν κοτομπουκιες θα τις έλεγα πατάτες οι χειρότερες που έχω φαει κάτι που λεγόταν πιατινα η κάπως έτσι σαν μια πίτα με μοτσαρελα πεστο ρόκα και προσουτο με πολύ αλάτι και πολύ ρόκα μόνο αυτό καταλάβαινες από γευση. και 2 καφεδάκια πληρώσαμε γύρω στα 40 ευρώ. δεν ήταν ακριβά αλλά ήταν όλα κάτω του μετρίου. το χειρότερο από. ολα δε ήταν ότι όταν φύγαμε είχαμε μια μυρωδιά σαν πατάτα τηγανιτη μεγάλο φάουλ. Θα του δώσω μια ευκαιρία ξανά γτ ένα τέτοιο εγχείρημα θεωρω ότι είναι δύσκολο να γίνει τέλειο από την μια. μερα στην άλλη και απλά χρειάζεται χρόνος. α! όση ώρα είμασταν εκεί σε μιαν άκρη γινόταν λαιβ κατι σαν προσωπικη μαγειρική δηλαδή υπήρχε ένα τραπέζι με 4 άτομα που κάποιος μαγείρευε μπροστά τους μόνο για αυτούς, ωραία εμπειρία φάνηκε αν και δεν ήταν σίγουρα Έλληνες αυτοί που έτρωγαν μας φάνηκε πολύ ενδιαφέρον οπότε φαντάζομαι ότι κάνουν διαφορά κονσεπτ. ειναι μια καλή εμπειρία αν φτιάξουν το φαγητό τους και γενικά γίνουν πιο προσεκτικοί φαντάζομαι θα γίνουν σύντομα γνωστοί στο κοινό. στα συν ότι δεν επιτρέπει το κάπνισμα μέσα είναι εύκολο να πας Και με παιδιά που θα βρουν διασκεδαστικη την όλη εμπειρία γτ περνάς μπροστά από ένα ένα τμήμα και σημειώνεις σε καρτελάκι τις επιλογές που θέλεις από τους καταλόγους και είναι πολλές.