20 Φεβ 2020

Αφού παραδόξως το site καταχώρησε σχεδόν αμέσως το LOST ATHENS, ας μην καθυστερώ και εγώ άλλο με την αποτύπωση της δικής μου εμπειρίας. Το LOST ATHENS λοιπόν βρίσκεται στην ανεβασμένη Αρχελάου στο Παγκράτι και μετρά μόλις λίγους μήνες ζωής. Το τελευταίο διάστημα το έβλεπα παντού, σε όποιο site και να επισκεπτόμουνα και σε οποιοδήποτε αφιέρωμα για νέους χώρους εστίασης διάβαζα. Για κάποιο λόγο μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον, οπότε στο πλαίσιο του dine in Athens με προσφερόμενο μενού 30 € ανά άτομο βρήκα την ευκαιρία να πραγματοποιήσω την επίσκεψή μου.

Σάββατο απόγευμα προς βραδάκι κατά τις 7.00, και αφού κατά τύχη παρκάραμε σχετικά εύκολα σε κοντινό δρόμο, έφτασα με τη γυναίκα μου στο LOST ATHENS. O χώρος πολύ όμορφος, με το μαύρο χρώμα να κυριαρχεί και με industrial ύφος, μου άρεσε πολύ. Ευρύχωρος με άνετους καναπέδες σε ορισμένα σημεία (τα τραπέζια των 2 ατόμων θα μπορούσαν ενδεχομένως να ήταν κάπως μεγαλύτερα), με τζαμαρία περιμετρικά και ωραίο φωτισμό. Ο τοίχος στο βάθος του εστιατορίου με την επιγραφή “enjoy your fucking dinner” θα σου τραβήξει αμέσως την προσοχή. Στον πάνω όροφο-πατάρι υπάρχουν επίσης ορισμένα τραπεζάκια, τα οποία δεν γέμισαν κατά την παρουσία μας, καθώς και οι πεντακάθαρες και προσεγμένες τουαλέτες.

Το πολυάριθμο προσωπικό ευγενικό και φιλικό, νομίζω όμως του λείπει λίγο ο συντονισμός. Κάποιες καθυστερήσεις π. χ. υπήρξαν, ιδίως στο γλυκό, ενώ δεν μου πολυάρεσε που κατά την αποχώρησή μας δεν βρέθηκε κάποιος να μας ξεπροβοδίσει και να μας ευχαριστήσει. Δεν υπήρχε ασφαλώς κάτι σημαντικά αρνητικό, από το service μείναμε ευχαριστημένοι, απλώς επισημαίνω τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά.

Ο κατάλογος, με αρκετές επιλογές, είναι πρωτότυπα κατηγοριοποιημένος στις εξής κατηγορίες πιάτων: με χέρι, με πιρούνι & κουτάλι, με πιρούνι, με πιρούνι & μαχαίρι και με κουτάλι. Τα πιάτα γενικά κινούνται στη λογική όλα στο κέντρο (ασχέτως εάν το μενού dine in Athens πρόσφερε την επιλογή δύο πιάτων που σερβίρονταν ως κυρίως). Αφού λοιπόν κεραστήκαμε μια νόστιμη σούπα με πατάτα και τρούφα, ήρθε και το εμφιαλωμένο νερό καθώς και το αρκετά νόστιμο ψωμί, άρχισαν να φτάνουν τα πιάτα του μενού, το οποίο αποτελούνταν από 3 κατά βάση ορεκτικά, 2 κυρίως και ένα γλυκό. Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής (στην παρένθεση βλέπετε την κανονική τιμή του πιάτου, σύμφωνα με το site του LOST ATHENS):

- από την κατηγορία πιρούνι & κουτάλι, φασόλια με relish ντομάτας, ανεβατό και σέλερυ τουρσί (8 €). 7 είδη φασολιών, ταίριαζαν απόλυτα με τα υπόλοιπα υλικά και ιδίως την ντομάτα αλλά και το τουρσί, καθώς αν γευόσουνα μια κουταλιά με όλα τα υλικά, το γευστικό αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο και πετυχημένο. Μοναδική παραφωνία στο πιάτο, η ισορροπία των υλικών, καθώς τα φασόλια ήταν υπερβολικά σε ποσότητα και κάποιες στιγμές ένιωθες ότι τα υπόλοιπα υλικά δεν αναδεικνύονταν τόσο. Επίσης, ενώ τα φασόλια μικρότερου μεγέθους ήταν άψογα βρασμένα, τα μεγαλύτερα ήταν ένα κλικ πιο σκληρά για τα γούστα μου.
- από την κατηγορία με το χέρι, κουνέλι σε φύλλο πέρεκ με γάλα καρύδας και μαρμελάδα chilly (11 €). Αν και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου σχετικά με το εάν το συγκεκριμένο πιάτο μπορεί να καταναλωθεί με το χέρι, ωστόσο δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι το πιάτο ήταν πραγματικά πεντανόστιμο. Ξεψαχνισμένο κρέας από κουνέλι, με το γάλα καρύδας να έχει ήπια παρουσία και την μαρμελάδα να κάνει τη διαφορά. Το φύλλο πολύ τραγανό και νόστιμο. Πιάτο που προτείνεται απαραιτήτως.
- από την κατηγορία πιρούνι, ραβιόλι με πάπια, κάστανο και αρωματικό panko (12 €). Πολύ νόστιμο επίσης πιάτο με το ζυμαρικό εξαιρετικό και τη γέμιση με ιδιαίτερη γεύση. Ίσως να προτιμούσα το κάστανο σε μικρότερη ποσότητα, καθώς υπήρχε και στη γέμιση και ως μους στο πιάτο.
- από την κατηγορία πιρούνι & κουτάλι, υπήρχε η δυνατότητα επιλογής ενός πιάτου για τον καθένα μεταξύ 2. Αφήσαμε το αρνί καρέ για επόμενη φορά και επιλέξαμε και οι 2 ψάρι ημέρας (μυλοκόπι) με πατατότο, φινόκιο και κολοκύθα (21 €). Εξαιρετικό το ψάρι, ζουμερό όσο πρέπει και πρωτότυπη η ιδέα του πατατότου που ήταν πραγματικά πεντανόστιμο. Το μοναδικό μου παράπονο ως προς το συγκεκριμένο πιάτο έχει να κάνει με την ποσότητά του, η οποία πραγματικά ήταν αρκετά μικρή, ιδίως σε σχέση και με την τσιμπημένη τιμή του. Δεν ξέρω εάν η μερίδα ήταν μικρότερη λόγω dine in Athens, πάντως εάν δεν είχαν προηγηθεί τα σχετικά χορταστικά ορεκτικά, δύσκολα θα αποχωρούσαμε χορτάτοι.
- από την κατηγορία κουτάλι, δηλ. τα γλυκά πήραμε μήλο με namelaka dulcey, crumble ginger και παγωτό καραμέλα (9 €). Εδώ η ποσότητα ήταν αισθητά πιο πληθωρική και το γλυκό ήταν σε γενικές γραμμές πετυχημένο και έκλεισε με ωραίο τρόπο την έξοδο μας.
- από ποτά η έμφαση δίνεται στις μπύρες ελλήνων ζυθοποιών και χωρίζονται ανάλογα με την γεωγραφική τους προέλευση. Η λίστα κρασιών αρκετά πιο περιορισμένη, με κάποιες ελλείψεις και σε γενικές γραμμές τσιμπημένες τιμές. Εμείς πήραμε πάντως ένα ιδιαίτερο φυσικό κρασί από την Κεφαλλονιά και συγκεκριμένα ρομπολα natural από το οινοποιείο Μελισσινος (28 €). Μας άρεσε πολύ και πραγματικά το ευχαριστήθηκαμε.

Συνολικά από τις γευσεις μείναμε ευχαριστημένοι, παρά τις μερικές επιμέρους αστοχίες. Τα πιάτα που δοκιμάσαμε, αλλά και τα υπόλοιπα του καταλόγου, είναι ιδιαιτερα και επιτρέπουν σίγουρα και μελλοντικές επισκέψεις. Ένα "3,5" στη βαθμολογία μου ως προς τη γεύση ίσως να ήταν δικαιότερο.

Η μοναδική κατηγορία στην οποία η αξιολόγησή μου θα είναι χαμηλή είναι η σχέση ποιοτητας/τιμής, λαμβάνοντας ιδίως υπόψη τις τιμές του βασικού καταλόγου και όχι αυτές του dine in athens.

Αυτά λοιπόν από εμένα για το LOST ATHENS που σίγουρα παρουσιάζει ενδιαφέρον και αξίζει την επίσκεψη σας, με τις επιφυλάξεις φυσικά που προανέφερα.

10 Φεβ 2020

Σάββατο αργά το βράδυ μετά τον κινηματογράφο επισκεφτήκαμε το Lost Athens στο Παγκράτι. Είχαμε διαβάσει τόσο καλές κριτικές που μάλλον είχαμε μεγάλες προσδοκίες. Ο χώρος μεγάλος άνετος αλλά με απίστευτη βουή και φασαρία από τις συζητήσεις που το έκαναν κουραστικό. Παρόλα αυτά δεν ήταν άσχημος. Η μουσική μόλις που ακουγόταν και ήταν σα να βριοσκόσουν σε αίθουσα αεροδρομίου.
Το φαγητό τώρα, η ιδέα του να χωριστούν τα πιάτα, σε αυτά που τρώγονται με το χέρι, με πιρούνι κια μαχαίρι κλπ πολύ έξυπνη.
Θα μιλήσω για όσα δοκιμάσαμε, το Βao στα 9 ευρώ, ένα και μοναδικό, με μέτριο σε μέγεθος μπιφτέκι, κομμένο στο χέρι το κρέας και νόστιμο. Αυτό όμως, τίποτα περισσότερο κα;ι θα απρότεινα να χρησιμοπποιήσουν Brioche ψωμακι που θα του πήγαινε περισσότερο. Τα Bao θεωρώ ότι είναι πιο κοντά σε ασιατικο γέμισμα και όχι ένα σωστά ψημμένο μπιφτέκι όπως ήταν αυτό.
Ωραία η burrata στα 11 ευρώ με κολοκύθα, λεμονάτη, δροσερή αλλά θα πρότεινα να έβαζαν κάτι για ένταση, το λάδι περιττό και βαρύ για το πιάτο, ίσως πιπέρι, κάτι chili να το χρειαζόταν.
Μέτριο πιάτο οι λαχανοντολμάδες με αρνί, αν και δε μύριζε, είχε σκληρό φύλλο, χωρίς κάποια ένταση, σχεδόν ουδέτερη γεύση και άσπρη σάλτσα σαν μπεσαμέλ.
Τέλος, τα λαζάνια με μπεσαμέλ αγκινάρας ιερουσαλήμ και ραγού από μανιτάρια, απίστευτα λιπαρό και βαρύ πιάτο, αρκετά συμπηκνωμένη γεύση θα έπρεπε τα ζυμαρικά να είναι 2πλασια σε ποσότητα για να ισορροπήσει. Στα 16 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.
Ηπιαμε Λιμνιώνα ροζέ στα 26 ευρώ, κανένα κρασί δεν ήταν πιο φθηνό νομίζω και είχε μεγάλο κατάλογο με μπύρες.
Φυσικά εμφιαλωμένο νερό και μία πατατόσουπα βελουτέ για αρχή πεντανόστιμη, κέρασμα αλλά λιγοστή και σερβιρισμένη σε ποτήρι χάρτινο που θα βάζαμε τον καφέ. Θα πρότεινα να το αναδείξουν διαφορετικά για να εκτιμηθεί.
Θεωρώ ότι θα έπρεπε να δοθεί προσοχή και στην καθαριότητα στον κάτω όροφο που είναι οι τουαλέτες και το χειρότερο με τις σαμπανιέρες για τα κρασιά μέσα στον ίδιο χώρο!
Το προσωπικό πολύ συμπαθητικό, εξυπηρετικό ευγενικό και μια χαρά.
Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα φαίνεται να λείπει η ένταση στις γεύσεις και η ποσότητα δεν δικαιολογεί τις τιμές! Υπάρχου στην Αθήνα gastro bistro που είναι πολύ πιο ευφάνταστα και με καλύτερες τιμές. Πληρώσαμε περίπου 75 ευρώ, πολύ ακριβά για αυτά δοκιμάσαμε.