Νησιώτικο ντεκόρ και μενού με έμπνευση από Κάρπαθο. Και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή βράδυ.

09 Φεβ 2018

Πριν από λίγες μέρες, Τετάρτη βράδυ, παρέα έξι ατόμων, βρεθήκαμε με πρωτοβουλία φίλου στον "Κρίθαμο" που βρίσκεται στα σύνορα Χαλανδρίου-Nέου Ψυχικού σε μια περιοχή που δεν υπάρχουν άλλα καταστήματα εστίασης. Ο φίλος είχε ξαναπάει και το πρότεινε ως ένα εστιατόριο με καλή ελληνική-μεσογειακή κουζίνα με επιρροές από την Κάρπαθο και την Κρήτη. Εξάλλου, ο ιδιοκτήτης Στέλιος Κωνσταντινίδης κατάγεται από την Κάρπαθο και άνοιξε το εστιατόριο αυτό το 2007, όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα τους, όπου μπορεί κάποιος να βρει το μενού, τις τιμές, φωτογραφίες και χρήσιμες πληροφορίες για το εστιατόριο.

Φτάνοντας, γύρω στις 9 το βράδυ, βρήκαμε εκεί μόνο μία παρέα και στην πορεία εμφανίστηκαν κανά-δυο ακόμα, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ο συμπαθητικά διακοσμημένος αρκετά μεγάλος χώρος να δείχνει άδειος και σχετικά κρύος. Οφείλω ωστόσο να επισημάνω τόσο την καλόγουστη διακόσμηση, όσο και την άνεση στη διαρρύθμιση έτσι, ώστε καμιά παρέα να μη νιώθει στριμωγμένη από τους διπλανούς.

Όταν καθίσαμε, μας πρόσφεραν ως καλωσόρισμα γλυκόπιοτο ρακί συνοδευόμενο από τραγανά παξιμαδάκια. Ο ευγενικός υπεύθυνος μας έφερε τους καταλόγους, ψωμάκι που ζυμώνουν οι ίδιοι με ένα εύγευστο ντιπ και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας, επισημαίνοντας πως από ό, τι αναφέρει ο κατάλογος δεν υπήρχε μόνο το οφτό Καρπάθου. Ήταν και το μοναδικό "φάουλ" της εξυπηρέτησης, γιατί, όταν στη συνέχεια κάποιος από την παρέα θέλησε να παραγγείλει τα λιγκουίνι με μελάνι σουπιάς, ο υπεύθυνος αιφνιδιάστηκε και ζητώντας χίλια συγγνώμη, δικαιολογήθηκε λέγοντας ότι είχε ξεχάσει να μας αναφέρει πως και αυτό το πιάτο δεν ήταν διαθέσιμο, αντιπροτείνοντας ριζότο με μελάνι σουπιάς που υπήρχε στα πιάτα ημέρας. Κατά τα άλλα η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και γρήγορη.

Από τον συνεκτικό κατάλογο παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:
- Πολύχρωμη σαλάτα του μπαξέ: Ανάμικτη σαλάτα με ψητό μανούρι Κρήτης, δίχρωμες σγουρές λόλες, ραντίτσιο, ψητά λαχανικά και σως από παλαιωμένο ξίδι. Εξαιρετική! Άριστος συνδυασμός γεύσεων, πεντανόστιμο το μανούρι. Μας άρεσε τόσο πολύ που την ξαναπαραγγείλαμε, αφού η πρώτη καταναλώθηκε εν ριπή οφθαλμού.

- Σαλάτα "ο Καίσαρας... στο Καρπάθιο Πέλαγος": Λόλες, μαρούλι, iceberg με αβοκάντο, συμιακό γαριδάκι, αγγούρι, φινόκιο, σέλερι, ραντίτσιο, παλαιωμένο κασέρι και βινεγκρέτ μένουλας (είναι ψάρι του Αιγαίου) με μπέικον. Αυτή η σαλάτα δεν με ενθουσίασε... Πολλές, μπερδεμένες γεύσεις...

- Φετουτσίνι με μανιτάρι τρούφας: Ζυμαρικά με μανιτάρια σβησμένα με λευκό Ασύρτικο κρασί και κρέμα ταρτούφο. Άρεσαν πολύ στη φίλη που τα παράγγειλε, μύριζε πολύ νόστιμα η σάλτσα τους.

- Ριζότο με μελάνι σουπιάς: Νόστιμο πιάτο. Δοκίμασα λίγο και είχε πραγματικά ιδιαίτερη γευστική ένταση, πέρα από το ότι εντυπωσίαζε οπτικά χάρη στο σκούρο χρώμα που είχε πάρει το ρύζι.

- Λαυράκι σωτέ με σπιτική πατατοσαλάτα, λαχανικά του ατμού και άρωμα από πέστο κρίθαμου. Ήταν το πιάτο που επέλεξα και μου άρεσε πάρα πολύ. Το λαυράκι σωστά σωταρισμένο στο τηγάνι, πολύ νόστιμα τα ψητά λαχανικά και η πατατοσαλάτα.

- Μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος στη σχάρα με καραμελωμένα κρεμμύδια και σπιτική πατατοσαλάτα. Ο φίλος που το παράγγειλε έμεινε πολύ ικανοποιημένος από τη γεύση.

- Μπιφτέκι black angus με πράσινη σαλάτα και πατάτες τηγανιτές. Σερβιρίστηκε ψημένο medium well, όπως το ζήτησε η φίλη κατά την παραγγελία της, της άρεσε πολύ.

Για επιδόρπιο μοιραστήκαμε:
- Μιλφέιγ με κρέμα κάστανου: Νόστιμο γλυκό, με δυνατή, λιγωτική γεύση.

- Χειροποίητα Καρπαθιώτικα Μυζηθροπιτάκια με παγωτό καϊμάκι και μέλι από την Όλυμπο Καρπάθου. Σερβιρίστηκαν ζεστά, φρεσκοτηγανισμένα, είχαν πραγματικά εξαίσια γεύση, άρεσαν σε όλους όσοι δοκιμάσαμε.

- Κορμός σοκολάτας με παγωτό βανίλια. Σερβιρίστηκε υπερβολικά παγωμένος, είχε σκληρύνει πολύ, δεν μας ενθουσίασε.

Μαζί με τον λογαριασμό προσφέρθηκε ως κέρασμα, για να αλλάξει η γεύση, ένα σφηνάκι λιμοντσέλο. Το κόστος ανήλθε περίπου στα 23-24 ευρώ το άτομο, χωρίς τα ποτά, τιμή αρκετά λογική για την ποιότητα που προσφέρει το εστιατόριο. Φυσικά, το value for money είναι δυνατόν να βελτιωθεί, π. χ. με κάποιο μενού προσφοράς.

Συνοπτικά, ο "Κρίθαμος" μας άφησε καλές εντυπώσεις: Πολύ καλής ποιότητας ελληνική-μεσογειακή κουζίνα, ευγενική εξυπηρέτηση, όμορφος χώρος, καλό value for money. Σίγουρα, δεν είναι το εστιατόριο που μπορεί κάποιος να επισκέπτεται συχνά, προσφέρεται όμως, για ειδικές περιστάσεις και όποιος το επισκεφτεί, θα έχει την ευκαιρία να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα!

10 Φεβ 2017

Γυρίσαμε από τον Κρίθαμο ενθουσιασμένοι. Επιτέλους ένα εστιατόριο με ποικιλία από ελληνικές γεύσεις στο μενού, νόστιμα πιάτα κ χαμογελαστό χαλαρό σερβις παρόλη την πολυκοσμία.

Με καταγωγή από την Κάρπαθο, η οποια επηρεάζει το μενού τους, προσφέρουν ποικιλία από κρεατικά αλλά κ θαλασσινά πιάτα. Εμείς πορευτήκαμε με τα κρεατικά. την επόμενη φορά ίσως δοκιμάσουμε ψαρι.
Το κοινό κατά μέσο όρο μεγάλης ηλικίας, αλλά κ οικογένειες και κάποια νεαρά ζευγάρια, ο χώρος όχι κάτι το ιδιαίτερο, μέτρια διακόσμηση σε ήσυχη γειτονιά με εύκολη πρόσβαση από τη Μεσογείων κ σχετικά εύκολο κυριακάτικο παρκιν. ΚΑΘΑΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΟ.
Μάλλον στριμωγμένοι οι έξι στο τραπεζι.

6 άτομα πήραμε:
3 κατσικάκια-τεράστιες μερίδες, ικανοποίησαν οσους το διάλεξαν,
1 συκωτάκια- λεπτοκομμένο, με σπιτικό πουρέ κ καραμελωμένα κρεμμύδια-από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει ποτέ,
1 μπιφτέκι angus-πολύ ζουμερό,
ενα χουνκιαρ μπεγιεντί-μικρή μερίδα αλλά νόστιμο,
μία σαλάτα μπαξέ-ζουμερή κ χορταστική,
μία χορτοπιτάκια- αδιάφορο αλλά μας έκανε δώρο διπλή μερίδα γιατί είμασταν έξι κ η στανταρ μερίδα περιλαμβάνει τέσσερα τεμάχια,
μία χειροποίητα ζυμαρικά με καραμελωμένα κρεμμύδια-νομίζω το απόλυτο must του μαγαζιού, μια απλή, παραδοσιακή συνταγή αλλά τόσο νόστιμη
2 λίτρα κρασί λευκό το δικό τους.
ΓΙα το τέλος τρία γλυκά, το ένα πιο ωραίο από το άλλο, παρατήρησα ότι όλα τα τραπέζια επέλεγαν κ επιδόρπιο. Το μέγεθος των γλυκών, η παρουσίαση κ η γεύση τους ήταν ειλικρινά ήταν μία ευχάριστη έκπληξη.
Σύνολο 150€.

Βγαίνει ένα γενναίο 25άρι το άτομο αλλά έχεις φάει ωραίες γεύσεις, νιώθεις ότι δεν σε κοροιδέψανε, σε έχουν κεράσει (τα χορτοπιτάκια και μία σούπα πατάτας στην αρχή σε φλυτζανάκι του καφέ-έξυπνη πρόταση), σε έχουν σερβίρει γρήγορα αλλά και με τρόπο χαλαρό σαν να ήσουν ο μοναδικός πελάτης.

Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

04 Ιαν 2017

Χρόνια πολλά αγαπητοί καλοφαγάδες! Παραμονές Χριστουγέννων βρέθηκα σε επαγγελματική εορταστική έξοδο στον Κρίθαμο, για τον οποίο είχα ακούσει ως κάτοικος της ευρύτερης περιοχής, αλλά ποτέ δεν είχα εντοπίσει ακριβώς. Eίναι ελαφρώς καμουφλαρισμένος μέσα στα στενά του Κάτω Χαλανδρίου και στα όρια με το Ν. Ψυχικό, σε περιοχή που δεν περιμένεις να συναντήσεις καταστήματα εστίασης- εκτός από το σχετικά κοντινό, αλλά βέβαια διαφορετικού ύφους, “Μινόρε”. Μπορεί να περάσεις απ’ έξω και να μην το προσέξεις καν. Όπως διαπίστωσα όμως πρέπει να πρόκειται για γνωστό προορισμό επαγγελματικών γευμάτων, καθ’ ότι γειτονεύει με νευραλγικό κομμάτι της Κηφισίας και πλήθος εταιρειών και γραφείων. Στα συν ότι διατίθεται parking για τους πελάτες, που είναι όντως δύσκολο στην περιοχή.

Στα της κουζίνας: αρχικά στο άκουσμα της λέξης “κρίθαμος”υπέθεσα ότι πρόκειται για κρητική, αλλά τελικά το βασικό θέμα- έμπνευση είναι η καρπαθιώτικη παράδοση απ’ όπου κατάγονται και οι ιδιοκτήτες. Αναγνωρίζουν όμως και τη στενή γαστρονομική συγγένειά τους με την Κρήτη, όπως διαπιστώνει κανείς διαβάζοντας ένα είδος μαντινάδας στην πρώτη σελίδα του περιποιημένου μενού τους, όπου αναφέρεται και η ιστορία της οικογένειας των ιδιοκτητών και το συνολικό concept της μαγειρικής τους. Εκεί εισχωρούν και επιρροές από την ευρύτερη αιγαιοπελαγίτικη κουζίνα (π. χ. Κίμωλος, Κάσος) χωρίς να λείπουν και πιάτα από το Ιόνιο (π. χ. Κεφαλλονίτικη ριγανάδα) αλλά και προϊόντα από τη Βόρεια Ελλάδα (Καστοριά, Δράμα). Ο κατάλογος είναι πλήρως διαθέσιμος στο site τους, όπου πολύ σωστά αναφέρονται και οι τιμές.

Ως προς την ατμόσφαιρα είναι αυτό που θα λέγαμε μια καλοφροντισμένη ταβέρνα. Χωρίς κάτι ιδιαίτερο και πρωτότυπο, είναι περιποιημένα τα τραπεζοκαθίσματα, με διπλά μαχαιροπίρουνα και ποτήρια, αρκετά καλόγουστο περιβάλλον, καθαριότητα παντού, πολύ ευγενικό και εκπαιδευμένο προσωπικό. Ένα αρνητικό που εντόπισα είναι ο εξαερισμός του χώρου. Παρ’ ότι προτιμήσαμε να καθίσουμε στον ημι-υπαίθριο χωρο, όπου επιτρέπεται το κάπνισμα, ακόμα και εκεί οι οσμές από το τσιγάρο αλλά και την κουζίνα ήταν αρκετά έντονες. Η θερμοκρασία όμως του χώρου, παρά το τσουχτερό κρύο, ήταν μια χαρά.

Η επίσκεψή μας έγινε μεσημέρι καθημερινής, όπου όπως ήταν αναμενόμενο, η προσέλευση ήταν πολύ περιορισμένη (άλλα 2-3 τραπέζια). Πολύ ζεστή υποδοχή από έναν νεαρό και μια νέα κοπέλα στο σέρβις. Κατ’ αρχάς μας προσφέρθηκε ως καλωσόρισμα πατατόσουπα σερβιρισμένη σε κούπες, η οποία ήταν πραγματικά νοστιμότατη, σε ιδανική θερμοκρασία και ό, τι πιο καλοδεχούμενο για μια παγωμένη χειμωνιάτικη μέρα. Κατέφθασε επίσης εμφιαλωμένο νερό (το οποίο έγινε δεκτό λόγω της επαγγελματικής ‘φύσεως’ του γεύματος) και αρκετά καλό μαύρο ψωμί. Για να είμαστε πιο ακριβείς, τις γεύσεις συνολικά θα τις αξιολογούσα με 2,5/4 αλλά θα ήταν άδικο να το στρογγυλέψω προς τα κάτω. Έχουμε και λέμε λοιπόν:
- Σαλάτα του μπαξέ με ψητό μανούρι: Αρκετά κοινή, όχι κάτι αξιομνημόνευτο, πάντως με φρεσκοκομμένα λαχανικά.
- Ρολλάκια μελιτζάνας με κιμά και μετσοβόνε: Εδώ απογοητεύθηκα πολύ. Η μελιτζάνα ήταν ελαφρώς ωμή, ο κιμάς βαρύς και το κάπνισμα του τυριού υπερβολικά έντονο.
- Ντοματοκεφτέδες: Ξεχάστε ό, τι έχετε στο μυαλό σας. Ουσιαστικά επρόκειτο για ένα είδος λαδένιας- ψωμένιου ζυμαριού με μεγάλα και σχεδόν ωμά κομμάτια φρέσκιας ντομάτας. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να βασίζεται σε κάποια παραδοσιακή συνταγή, αλλά το αποτέλεσμα ήταν άνοστο και θα ήταν καλύτερο να περιορίσουν το πιάτο αυτό σε εποχή που τουλάχιστον οι ντομάτες είναι της εποχής.
- Σουτζούκι: Δεν το δοκίμασα, αλλά άκουσα καλά σχόλια από φανατικούς του είδους.
- Κασιώτικη φάβα με λιαστές ντομάτες: Πολύ νόστιμη, με ωραία υφή και σερβιρίστηκε σε σωστή θερμοκρασία. Η τιμή όμως στα 8 ευρώ για φάβα!
- Μακαρούνες Καρπάθου με σιτάκα κασιώτικη και τσίκνωμα: Πολύ νόστιμο και γενναιόδωρο ως μερίδα με πολύ σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά. Όμως λανθασμένα το τσίκνωμα μεταφράζεται στο μενού ως «καραμέλωμα». Πρόκειται για κανονικότατα τηγανισμένο κρεμμύδι, οπότε σκεφτείτε την ανθεκτικότητα του στομαχιού σας πριν το παραγγείλετε.
- Χοιρινά μπριζολάκια: Οκ, σωστά στο ψήσιμο. Ίσως το πιο ενδιαφέρον να ήταν οι πατάτες που τα συνόδευαν, που είναι στην ουσία λεπτοκομμένα και τραγανά τσιπς. Τα τσιπς παραγγέλθηκαν επίσης και χωριστά και αξίζει όντως να τα δοκιμάσετε, μόνο φροντίστε να τα συμπεριλάβετε στην αρχική σας παραγγελία των πρώτων πιάτων γιατί αλλιώς μάλλον θα χρειαστεί να περιμένετε πολύ.
- Ραβιόλες χειροποίητες με μοσχάρι και χοιρινό και κρέμα παλαιωμένης γραβιέρας: Αν είστε λάτρεις των βαριών, κρεμωδών σαλτσών θα σας αρέσει. Οι ραβιόλες ήταν επίσης πολύ σωστά βρασμένες. Θα ήθελε όμως και κάποιο πράσινο μυρωδικούλι, έστω λίγο φρέσκο μαϊντανό για να σπάσει τις πολύ κρεμώδεις υφές και τα αμυλούχα συστατικά του πιάτου.
- Κοντοσούβλι κοτόπουλο με χούμους και πλιγούρι: Συμπαθητικό το κοτόπουλο, έλειπε ένταση από το χούμους και το πλιγούρι ήταν μάλλον αδιάφορο.

Από γλυκά υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία που απ’ ότι κατάλαβα διαφοροποιείται καθημερινά, από την οποία δοκιμάσαμε τη λάβα σοκολάτας και μια ποικιλία παγωτών, με πιο ενδιαφέρον αυτό με τη γεύση μαστίχας.

Το σέρβις σε σωστή ισορροπία μεταξύ επαγγελματισμού και φιλικής αντιμετώπισης. Υπήρξε κάποια καθυστέρηση μεταξύ των πρώτων και των κυρίως πιάτων, τα οποία όμως σωστά ήρθαν όλα μαζί. Για τον τελικό λογαριασμό δεν έχω εικόνα, όμως είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές και ιδίως στα πρώτα πιάτα.

Αν θα ξαναπήγαινα; Για μια αντίστοιχη περίπτωση επαγγελματικού γεύματος ναι, αν εξαιρέσει κανείς τον ελλιπή εξαερισμό που δεν ενδείκνυται και πολύ σε τέτοιες συνευρέσεις και ιδίως αν μετά έχεις να συνεχίσεις τη δουλειά ή την έξοδό σου. Σίγουρα πάντως την επόμενη φορά θα είχα μεγαλύτερο ενδιαφέρον να δοκιμάσω τα ψαρικά τους από τις όμορφες Κάρπαθο και Κάσο.

Αυτά για την αρχή του ’17. Καλή χρονιά!

26 Φεβ 2017

Είχαμε ακούσει τα καλύτερα από γνωστούς για τον Κρίθαμο και θέλαμε να πάμε καιρό με την κοπέλα μου. Parking βρήκαμε εύκολα αν και απέχει κάνα 2 τετράγωνα μόνο από Μεσογείων. Απ' έξω είναι μέσα στο πράσινο, κάπως κρυμμένο αλλά και όμορφο. Στον χώρο του εστιατορίου υπάρχει επιλογή να κάτσεις μέσα, εκεί που δεσπόζει ένα όμορφο τζάκι και είναι πιο ζεστά, ειδικά τώρα που είναι χειμώνας και έξω που γύρω γύρω έχει φυτά, κι εκεί είναι όμορφα αλλά εμείς κάτσαμε μέσα.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, μας βοήθησαν τα παιδιά και μας εξήγησαν ότι ρωτήσαμε.

Πάμε στο φαγητό όπου υπήρχαν επιλογές σε κρέας, ψάρι, ζυμαρικά και σπεσιαλιτέ νησιώτικες, αφού ο ιδιοκτήτης είναι από Κάρπαθο: Για αρχή φάγαμε Ριγανάδα Κεφαλλονίτικη (πολύ νόστιμή) κάπου 5€, Νησιώτικα ντολμαδάκια (επιτέλους χειροποίητα και νόστιμα) 8€, Τυροπτάρι στο τηγάνι (ωραίο) 7-8€ νομίζω και αυτό και για κυρίως φάγαμε Μακαρούνες χειροποίητες Καρπάθου με παραδοσιακή Σιτάκα Κασιώτικη & τσίκνωση (Το πιο ωραίο πιάτο) 7,50€, μεγάλη μερίδα και Βουβαλίσιο μπιφτέκι (μου άρεσε που δεν ήταν στεγνό, νόστιμο και αυτό). Μου έκατσε που δεν φάγαμε μοσχαρίσιο κότσι γάλακτος αλλά θα πάμε ξανά και εννοείτε θα το πάρουμε, είναι για παραπάνω άτομα. Κρασί ήπιαμε λευκό αλλά δεν μας συγκίνησε τόσο όχι ότι ήταν άσχημο).

VFM: Πολύ καλές τιμές για το φαγητό που προσφέρει! Θα πάμε ξανά να δοκιμάσουμε κι άλλα πιάτα.

Μπουμπουλίνας & Ν. Παρίτση, Ν. Ψυχικό

210 6728790-1