ΠΙΠΕΡΙΑ

Μοντέρνες ταβέρνες

'Αγγελου Σικελιανού 8 & Αδριανείου, Ν. Ψυχικό [Χάρτης]
  210 6729114, 210 6728438
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Μεζέδες και μοντέρνα πιάτα, κυρίως θαλασσινά. Και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή βράδυ.
Γράψε τη δική σου κριτική

Αυγ

Επισκέφθηκα την "Πιπεριά" Κυριακή απογευματάκι κατακαλόκαιρου έχοντας πολύ μεγάλες προσδοκίες. Το σέρβις το βρήκαμε πολύ μέτριο, ίσως λάθος χρονική συγκυρία, ενώ το φαγητό κινείται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Για όσους κινούνται στην περιοχή θα το συνιστούσα, για τους πιο μακρινούς, μόνο υπό προϋποθέσεις.

Θα ξεκινήσω από τα αρνητικά σημεία. Πρώτον, ο εσωτερικός χώρος δεν είχε κλιματισμό, οπότε αναγκαστήκαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο κάπου που να έχει κάποια υποτυπώδη δροσιά αλλά και εκεί με το φύσημα του αέρα οι χαρτοπετσέτες μας έκαναν συνέχεια "φτερά". Ούτε λόγος βέβαια για κάποιον εξωτερικό ανεμιστήρα ή κάτι συναφές. Δεύτερον, πολλές από τις ξύλινες καρέκλες χρήζουν ανακαίνισης. Τρίτον, οι ανδρικές τουαλέτες, όπως πληροφορήθηκα, δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση. Οι γυναικείες ήταν ΟΚ. Τέταρτον, ενώ ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος και πρόθυμος, η νεαρή κοπέλα, που ήταν και η κυρίως σερβιτόρα μας, ήταν απληροφόρητη και αδιάφορη.

Κάποια στιγμή την ρωτήσαμε για το το πιάτο της πέρκας να μας πληροφορήσει για κάποιο υλικό, εάν ήταν άνηθος ή δυόσμος. Ενώ δεν γνώριζε δεν είδαμε και κάποια προθυμία ή σβελτάδα να μάθει. Καθώς ο κατάλογος έγραφε "15 χρόνια Πιπεριά" ποτέ δεν μάθαμε από πότε το πιάνει, καθότι, όπως μας είπε, δεν γιόρταζαν γενέθλια... tabula rasa!! Να μου πεις τι ψάχνεις τώρα.... Δεν θα το έψαχνα λοιπόν τόσο εάν, επιπλέον, καθ' όλη την διάρκεια του γεύματος δεν χρειαζόταν να ψάχνουμε το προσωπικό όταν χρειαζόμασταν κάτι. Στο μαγαζί δε, ήμασταν όλες κι όλες δύο-τρεις παρέες. Πέμπτον, το νοστιμότατο κατά τα άλλα ορεκτικό μας, πέρκα - καταίφι, ένα πολύπλοκο και χρονοβόρο θα έλεγα πιάτο, περιέργως, ήρθε αμέσως, μαζί με την σαλάτα και με το ζεστό νερό βρύσης ( αφού ερωτηθήκαμε για το εμφιαλωμένο), που φυσικά τους ζητήσαμε να το αλλάξουν με πιο δροσερό τουλάχιστον....!!

Με αυτά και με τ΄άλλα, το πουρμπουάρ μας ήταν μόλις ΕΥΡΩ 1,00 πράγμα που η μικράν του σέρβις, όταν της είπαμε να κρατήσει 33,00 (αντί 32,10), το ειρωνεύτηκε εντελώς αυθόρμητα βέβαια με ένα χασκόγελο....

Σίγουρα, το site αυτό δεν θα πρέπει να το βλέπουμε ως κουτί παραπόνων ή ως μέρος για να βγάζουμε το άχτι μας αλλά, από την άλλη πλευρά, όταν σκοντάφτει το σέρβις, γενικότερα, σε κάποιο εστιατόριο αυτό δεν αποτελεί σημαντικό κομμάτι μιας κριτικής ?

Εν ολίγοις,
Τα παραπάνω μας ενόχλησαν αρκετά καθώς μάλιστα επιστρέφαμε στην πόλη μας ύστερα από ένα αρκετά κουραστικό ταξίδι και είχαμε αναπτύξει πέρα από μεγάλη ταχύτητα και υψηλές προσδοκίες!!

Δεν θα σταθώ πολύ στον εξωτερικό χώρο καθώς έχουν δοθεί πάμπολλες περιγραφές από άλλους χρήστες. Απλά και όμορφα ξύλινα τραπέζια, πολλά λουλούδια, ριγέ τέντες, που αν και θέλουν κάποιο φρεσκάρισμα, δίνουν ένα κομψό ύφος στο εστιατόριο. Ακόμα, υπάρχουν ξύλινα ή μεγάλα σιδερένια καθίσματα σε διάφορα στυλ που είναι διάσπαρτα στον χώρο ενώ τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα. Ο ισόγειος εσωτερικός χώρος είναι μικρός και με ζεστά χρώματα. Όπως μάθαμε, ο επάνω εσωτερικός χώρος που δεν επισκέφθηκα λειτουργεί τον χειμώνα και είναι για τους καπνιστές. Για τις τουαλέτες που βρίσκονται στο υπόγειο, με τα ξύλινα καδράκια στον τοίχο, δίπλα στην ξύλινη σκάλα, έκανα μνεία προηγουμένως.

Δοκιμάσαμε τα εξής:

Στην αρχή μας καλωσόρισαν με τέσσερα μακρόστενα μικρά φρατζολάκια φρεσκότατου και νοστιμότατου ψωμιού. Συνοδεύονταν από ντιπ κόκκινης πιπεριάς μέσα σε μπολάκι. ΕΥΡΩ 2,60

Σαλάτα Thai με μάνγκο, κινέζικο λάχανο, μέντα και μοσχολέμονο με φρέσκο κόλιανδρο. Πολύ νόστιμη και δροσερή σαλάτα, όμορφα κομμένη. Πολύ πλούσια ποσότητα όπου πέρα από τα κομμάτια μάνγκο στο εσωτερικό το πιάτο διακοσμούνταν και από λαχταριστές κίτρινες μακρόστενες φέτες μάνγκο. Υπήρχαν και ψήγματα κόκκινης πιπεριάς καθώς και μικρές φέτες αγγουριού. ΕΥΡΩ 8,70

Φιλέτα πέρκας (κατεψυγμένη) σε καταϊφι με γλυκόξινη σάλτσα (8,40) που έδινε ασιατική εσάνς στο πιάτο. Μέσα σε κομψό ορθογώνιο μαύρο πιάτο, σερβίρονται τέσσερα στρογγυλά κομμάτια από καταϊφι με κομμάτι πέρκας εσωτερικά επάνω σε ποσότητα λευκού λάχανου. Πράσινο κρεμμυδάκι και άνηθος (?) συμπληρώνουν την ξεχωριστή γεύση αυτού του πιάτου. Αν και πολύ νόστιμο και ευφυές πιάτο, θεωρώ ότι η ποσότητα της γλυκόξινης σος ήταν κάπως "αποπνικτική"! Για ορεκτικό η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια και παρέπεμπε σε κυρίως πιάτο.

Κριθαράκι γιουβέτσι με γαρίδες, φρέσκια ντομάτα και στακοβούτυρο (12,40). Πρόκειται για ένα πιάτο με πολύ καλά βρασμένο κριθαράκι συν ντομάτα και λίγες (5) γαριδούλες. Η ποσότητα είναι αρκετά χορταστική και σερβίρεται σε βαθύ πιάτο.

Μου άρεσε γενικά που η παρουσία της "πιπεριάς" ήταν πανταχού παρούσα με διακριτικότητα, π. χ στα χάρτινα σουπλά, στο ντιπ του καλωσορίσματος όπως και στα πιάτα, ασχέτου περιγραφής.

Αυτά.....

Κανένα, ατυχώς, κέρασμα δεν μας προσφέρθηκε...

Δύο άτομα, μέσα σε μια έρημη ατμόσφαιρα, με μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα κυρίως πληρώσαμε 32,10 (το 10-16, εντελώς οριακό)..... για την τοποθεσία, τον απλό χώρο και το ανεπαρκές σέρβις, too much. Όσον αφορά το φαγητό, OK, πολύ καλό αλλά δεν πετάς και τη σκούφια σου για να ξαναπάς....!

Σίγουρα πήγα έχοντας μεγαλύτερες αξιώσεις, αλλά θα ήμουν άδικη εάν έλεγα ότι έφυγα τελείως απογοητευμένη!

Ιούλ

Είναι φορές που σκέφτομαι αν θα πρέπει να γράψω κριτική, για μέρος που έχουν επισκεφτεί φίλοι χρήστες και έχουν γράψει διθυραμβικές κριτικές ενώ εγώ έχω διαφορετική άποψη. Σκέφτομαι μήπως δεν έκρινα σωστά, μήπως πήγα με τρελές φιλοδοξίες, μήπως έτυχε η μέρα, μήπως, μήπως…. Τελικά όμως γράφω την εμπειρία μου, διότι ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, καθένας κρίνει με διαφορετικό μάτι, άλλοτε ταιριάζει άλλοτε όχι και τέλος αυτό είναι και το καλό του site, η πολυποικιλότητα των απόψεων.

Συνάντηση λοιπόν με τον brother για φαγητό σε μέρος που να βρίσκεται για κέρδος χρόνου κοντά στους εργασιακούς μας χώρους. Επιλογή η ‘’Πιπεριά’’, μιας και ο αδερφός μου την έχει πολλάκις επισκεφτεί και εγώ ήθελα να κάνω ένα test – eat.
Το μαγαζί στην κορυφή τριγώνου, είναι εύκολο να το βρεις στο Ν. Ψυχικό κοντά στην πλατεία Αγίας Σοφίας και ακόμα πιο εύκολο να παρκάρεις στους γύρω δρόμους.

Ο χώρος δεν προδιαθέτει για ψαροταβέρνα, ούτε καν σε μοντέρνα ταβέρνα. Μοντέρνα ταβέρνα ήταν κάποτε. Είναι απλά ένας minimal χώρος περικλειόμενος από τζαμαρία με ασπρόμαυρα αφηρημένης τέχνης σχέδια στους έξω τοίχους, κλασσικά φωτιστικά τύπου καπέλου, καρέκλες ξύλινες σε καφέ και μαύρες αποχρώσεις και προθήκη στον τοίχο με αποστάγματα. Κάποιες γλάστρες –πιθάρια με καλλωπιστικά φυτά ομορφαίνουν τον έξω χώρο. Θεωρώ ότι είναι απλά ένας minimal τετράγωνος χώρος με τα τραπέζια σε σχετική απόσταση μεταξύ τους.
Η εξυπηρέτηση σε μας ήταν απλώς διεκπεραιωτική.

Δεν ξέρω αν έφταιγε η μέρα ή η μεσημεριανή ώρα, αλλά η κοπέλα που μας ανέλαβε ούτε μας χαμογέλασε, ούτε μας βοήθησε να πάρουμε κάτι έξτρα που θέλαμε, καθυστέρησε και το 2ο μισόλιτρο λευκό κρασί που πήραμε οπότε δεν μας κέρδισε με τίποτα.
Αρχίζοντας ανάποδα θα αναφερθώ πρώτα στο κρασί. Πήραμε το λευκό χύμα, ένα sauvignon blanc. Μετά τις πρώτες γουλιές άρχισε η καούρα. Είπαμε έχω μια ευαισθησία λόγω χολής, αλλά αυτό ήταν ότι χειρότερο. Σα να βάζεις χάλια λάδια στη μηχανή του αυτοκινήτου και αυτό αναγκαστικά θα διαμαρτυρηθεί!!!!!
Συνεχίζω με τα του φαγητού. Ο κατάλογος σε νορμάλ επίπεδα, με πολλές επιλογές θαλασσινών. Είπαμε να βάλουμε τα πιάτα στη μέση και να τσιμπολογάμε συνοδεία αδερφικής συζήτησης.

To dip που ήρθε στην αρχή μαζί με τα φρέσκα ψωμάκια ήταν από πιπεριά Φλωρίνης που τη προτιμώ οπότε ‘’κάθισε’’ πάρα πολύ καλά με τα υπόλοιπα πιάτα.
Το καλύτερο πιάτο ever είναι η πέρκα μέσα σε φύλλο από κανταΐφι. Έπεισα τον αδερφό μου να το πάρουμε μιας και είχα μελετήσει πριν και δικαιώθηκα πανηγυρικά. Κατεψυγμένο φιλέτο πέρκας ζουμερό αφράτο μέσα σε τραγανό φύλλο από κανταΐφι και από πάνω περιχυμένη γλυκόξινη σάλτσα. Εκπληκτικό σε όλα του και πολύ χορταστικό. Η μόνη ένσταση που έχω, είναι ότι το συγκεκριμένο πιάτο πήγαινε γευστικά περισσότερο σε ασιατική κουζίνα παρά σε μοντέρνα ψαροταβέρνα. Anyway.

Πλιγουροσαλάτα, απλή δροσερή και μπόλικη. Πολύ ωραία τα ψιλοκομμένα μαντζούνια που είχε μέσα, βγάζαν όλα τα αρώματα παράλληλα με το λαδολέμονο.
Φάβα Φενεού με καπαρόφυλλα και κρεμμύδι. Καλή γευστικά, με λίγο ελαιόλαδο από πάνω. Θα προτιμούσα το κρεμμύδι ψιλοκομμένο και όχι ολόκληρο σε ροδέλες μιας και στο τέλος το περισσότερο δεν ήθελε να αναμιχθεί με την φάβα και έμεινε.

Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή σίγουρα χειροποίητη που έβγαζε έντονα το κάπνισμα και έδινε απίθανη δροσερή γεύση. Άνετα συγκρίνεται με την αντίστοιχη του ‘’Ελαίας γη’’ που για μένα είναι η top και παρασκευάζεται μπροστά σου.
Χταπόδι ξιδάτο με φινόκιο κάπαρη και κόκκινη πιπεριά. Πάντα όπου το βρω το προτιμώ το χταπόδι. Σαν γεύσεις δέναν όλα μαζί, αλλά το χταπόδι ψιλοκομμένο όπως ήταν μου θύμισε έντονα αν το απομόνωνες από τα υπόλοιπα υλικά, ενώ δεν ήταν, αυτό της κονσέρβας. Μακράν το χειρότερο πιάτο.
Τέλος ντοματοκεφτέδες, με μαγιονέζα δυόσμου, πολύ αρωματικοί, αφράτοι και μεγάλοι σε μέγεθος.

Στο τέλος μας κέρασαν χωνευτικό λικέρ μαστίχας.
Δώσαμε μαζί με το tip από 21 euro, ποσό αρκετό για αυτά που φάγαμε.
Δεν ξέρω αν θα δώσω άλλη ευκαιρία στην πιπεριά, μιας και δεν ενθουσιάστηκα και στο τέλος μου έμεινε και η κρασοκαούρα. Ο αδερφός μου βέβαια που την έχει τιμήσεις δεόντως έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από το φαγητό.
Η σταθερή πορεία που έχει τα τελευταία χρόνια, δηλώνει τουλάχιστον την ποιότητα των υλικών οπότε από αυτή την άποψη δεν έχετε να χάσετε. Από άποψη γεύσεων εξαρτάται από τι προτιμά ο καθένας σας. Αν είστε των πειραγμένων θαλασσινών γεύσεων προτιμήστε το, αν όχι οι επιλογές πάρα πολλές.

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Αγαπημένη Πιπεριά. Ένα ασφαλές ''αγκυροβόλι'', που μπορεί να άργησα να ανακαλύψω και να τιμήσω, αλλά το οποίο ποτέ δεν με έχει κρεμάσει, τα τελευταία 3 χρόνια που είμαι σταθερός πελάτης της.

Την έβλεπα εκεί στις αρχές της δεκαετίας του 2000 όταν είχε πρωτοανοίξει, σχεδόν πάντα μισοάδεια, με τιμές μάλλον υψηλές για τα δεδομένα της τότε εποχής (άσχετο αν τότε υπήρχαν λεφτά) και μου έβγαζε έναν αέρα υπεροψίας, λειτουργώντας έτσι αποτρεπτικά για να διαβώ το κατώφλι της. Τα χρόνια πέρασαν, τα λεφτά τελείωσαν, μπήκε φαίνεται νερό και στο κρασί τους, οι τιμές μειώθηκαν αισθητά, ήρθε στην ζωή μας και η ενημέρωση μέσω internet, ο πελάτης-καταναλωτής έγινε πιο απαιτητικός και ίσως άλλαξε και chef. Όλα τα παραπάνω μας έφεραν για πρώτη φορά στην πόρτα της περίπου πριν 3 χρόνια, σε μια από τις πρώτες κριτικές μου, ως μέλος της κοινότητας του ask4food.

Έκτοτε τα test drive στα οποία την υπέβαλα πολυάριθμα, το ένα πιο δύσκολο από το άλλο. Είναι ο συνηθισμένος προορισμός μας κάθε Καθαρή Δευτέρα και την 25η Μαρτίου (και τις λοιπές τυπικές ημέρες Νεοελληνικού πανζουρλισμού), καθώς και όταν είναι να συναντηθώ με κάποιους καλούς φίλους ή να τραπεζώσω συγγενείς μου. Όμως το απόλυτο crash test το πέρασε με επιτυχία, όταν πριν μερικούς μήνες συμφάγαμε εκεί με τον (εκ Θεσσαλονίκης) πολύ καλό μου φίλο τον Χρηστάρα, ένα πραγματικό ‘’αρχοντάνθρωπο’’ πολλών κυβικών και καλοφαγά παλαιάς κοπής. Κάποιοι δε τον αποκαλούν χαϊδευτικά και Κωνσταντάρα!! Έκτοτε, όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο, ακόμη αναπολεί εκείνο το XL δείπνο (ακόμη και για τα δικά του κυβικά), που απολαύσαμε εκείνο το ευχάριστο βραδάκι του Σεπτέμβρη. Χρηστάρα δεν έχεις άδικο, η Θεσσαλονίκη μπορεί να φημίζεται για τις ψαροταβέρνες και τα ουζερί της, αλλά τέτοιο μαγαζί που να ισορροπεί τόσο αρμονικά την Ελλάδα, την Μεσόγειο και με πινελιές Άπω Ανατολής, δύσκολα θα βρεις εκεί.

Όπως αντιλαμβάνεστε από τα παραπάνω, έχω δοκιμάσει την κάρτα του menu, περίπου κατά τα 3/4. Περιλαμβάνει κάποιες σταθερές αξίες, πάντα υπάρχουν κάποια new entry πιάτα και επίσης φρέσκα ψάρια και θαλασσινά, αναλόγως εποχής και διαθεσιμότητας. Σας διαβεβαιώνω ότι παίζει δυνατά σε όλες τις κατηγορίες, δηλαδή ορεκτικά, σαλάτες και κυρίως πιάτα. Απολαύστε υπεύθυνα λέει η διαφήμιση γνωστής μπύρας, εγώ απλά θα πω επιλέξτε άφοβα!!

Θα απαριθμήσω εν συντομία τα πιάτα που έχω δοκιμάσει αυτά τα χρόνια.

-Από ορεκτικά, γαύρο μαριναρισμένο σε ξύδι, τσιροσαλάτα, τατάκι φρέσκου σολωμού με σόγια σως και κρέμα wasabi, ξυδάτο χταπόδι, ταραμοσαλάτα με τορτίγιες, φάβα, κυδωνάτες τηγανητές πατάτες με χοντρό αλάτι, φρέσκα μύδια και στις 3 εκδοχές (με αγαπημένη αυτή με τζίντζερ, σόγια σως και γλυκό τσίλι), θράψαλο στην σχάρα, γόνο καλαμαριού τηγανητό με πικάντικη σάλτσα τσίλι, φιλέτα πέρκας σε κανταΐφι, με γλυκόξινη σάλτσα, ντοματοκεφτέδες και τραγανά ρολά με φέτα και βότανα.

-Σχεδόν όλες τις σαλάτες.

-Από κυρίως πιάτα, κριθαράκι γιουβέτσι, με γαρίδες και στακοβούτυρο, γαριδομακαρονάδα, με φινόκιο και ντομάτα σβησμένη με ούζο, μπακαλιάρο σκορδαλιά, καλαμάρι σοτέ με πέστο βασιλικού, γαριδάκι ψιλό και οποιοδήποτε μικρό ψαράκι εποχής υπάρχει διαθέσιμο.

Ο χώρος παραμένει σχεδόν αμετάβλητος αυτά τα χρόνια, έχοντας υποστεί μια επιτυχημένη επιδερμική ανακαίνιση. Για να μην μακρηγορώ και επαναλαμβάνομαι, ανατρέξτε είτε στην παλιά μου κριτική, είτε σε πρόσφατες κριτικές άλλων χρηστών. Με μια πρόταση chic, ευχάριστος, φωτεινός, ζεστός, οικείος και παρεΐστικος.

Το service παραμένει ''business as usual''. Μπορεί η γλυκιά, χαμογελαστή και συμπαθητική σερβιτόρα που προτιμώ να έχει πάρει ''εσωτερική μεταγραφή'' για το PARLO (ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη), αλλά όλο το υπόλοιπο team κινείται στο μοτίβο, ευγένεια, ταχύτητα, διακριτικότητα και επαγγελματισμός. Βλέπετε ο ανταγωνισμός της περιοχής μπορεί να είναι ολιγάριθμος, αλλά μάλλον είναι ''σκληρός'', καθόσον σε απόσταση 100 μέτρων, δραστηριοποιούνται 3 ομοειδείς επιχειρήσεις στην σειρά. Στο κέρασμα μέχρι πρόσφατα δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά, αλλά τελικά φαίνεται ότι και αυτοί προσαρμόσθηκαν στα ήθη των ημερών. Προσφέρουν στο τέλος μικρή κανατίτσα μοσχάτου κρασιού ή τσικουδιάς.

Για το 2016 έχω ήδη κάνει 3 επισκέψεις, μια τον Φεβρουάριο με εκλεκτή γαστρονομική παρέα, μια τον Μάρτιο και η τελευταία τον Απρίλιο την Μεγάλη Πέμπτη. Θα επιλέξω να σας περιγράψω μόνο την τελευταία πολύ πρόσφατη εμπειρία μου. Η βαθμολόγηση του εστιατορίου, προκύπτει από το σύνολο των πολυάριθμων επισκέψεων αυτής της τριετίας.

Μεγάλη Πέμπτη 28 Απριλίου 2016, ώρα 17:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Κινηθήκαμε στα τυπικά ορεκτικά-κυρίως πιάτα, λόγω της ημέρας:

-Φάβα Φενεού με καππαρόφυλλα και κρεμμυδάκια, ποιοτική, στην σωστή υφή και γεύση.

-Σαλάτα Thai με μάνγκο, κινέζικο λάχανο, μέντα, μοσχολέμονο και φρέσκο κόλιανδρο. Μια εξαιρετική σαλάτα, μια πανδαισία γεύσεων και αρωμάτων σε βαθμό XL.

-Φρέσκο γαριδάκι, τόσο αέρινο και ελαφροτηγανισμένο, με πλούσια γεμάτη γεύση και ανυπαρξία λαδίλας.

-Θράψαλο σχάρας, με βινεγκρέτ λαδολέμονου και ρίγανης. Ένα πιάτο τόσο απλό, έρχεται πάντα σωστά ψημένο, με τους χυμούς του ακέραιους. Το μόνο που κάνει η απλή βινεγκρέτ, είναι να βάζει την τελική πινελιά της επιτυχίας.

-Λινγκουίνι με γαρίδες, σβησμένες με ούζο, φρέσκια ντομάτα και φινόκιο. Επαρκέστατο sharing για 2-3 άτομα, συνήθως περιέχει 5-6 γαρίδες μεγέθους 3. Το al dente όπως ακριβώς μου αρέσει, σε μια εκδοχή μεταξύ Ελληνικού και Ιταλικού. Τα επιμέρους συστατικά όλα ευδιάκριτα και σωστά εκτελεσμένα, δηλώνουν ''παρών'', σαν πειθαρχημένα στρατιωτάκια. Το μόνο που απομένει είναι να προνοήσεις να κρατήσεις ψωμάκι για την παπάρα και να μην φας από κεκτημένη ταχύτητα και το τηγανάκι στο οποίο σερβίρεται. Απολαύστε υπεύθυνα!!

-Μισό κιλό χύμα λευκό κρασί, τεσταρισμένο πολλές φορές. Ευχάριστο, ποιοτικό και ελαφρά φρουτώδες.

-Κέρασμα στο τέλος, προσφέρθηκε μια μικρή κανατίτσα ευχάριστης και σπιρτόζικης τσικουδιάς.

Check please
Στα 50,60€ με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με πιστωτική κάρτα. Λόγω της πληθώρας επαγγελματικών γευμάτων, οι σερβιτόροι πάντα θα σας ρωτήσουν αν επιθυμείτε τιμολόγιο ή απλή απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Η εμπιστοσύνη, είτε αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις, είτε μια επιχείρηση, είτε κάτι άλλο, είναι μια λέξη τόσο απλή, πλην όμως με μεγάλο νόημα και αξία. Κερδίζεται δύσκολα με το πέρασμα μηνών, ίσως και ετών. Όσο δύσκολα αποκτάται, τόσο εύκολα γκρεμίζεται σε μια συγκυρία ή μια άτυχη στιγμή. Τα συναισθήματα μιας τέτοιας απώλειας εμπιστοσύνης, τα έχουμε βιώσει λίγο πολύ όλοι μας, σε τούτη την ριμάδα την ζωή.

Μπορεί κάποιοι, άνευ σοβαρού λόγου και αιτίας, να σας συμπεριφέρθηκαν με αχαριστία, αγνωμοσύνη, υποκρισία και καιροσκοπισμό, προκαλώντας σε εσάς εύλογα ερωτηματικά και προβληματισμό. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι αυτά είναι βγαλμένα από την ζωή. Η δική μου άποψη βρίσκεται πιο κοντά στην γνωστή φράση ''ουδείς πιο αχάριστος εκ του ευεργετηθέντος''. Τότε η όποια εμπιστοσύνη δυστυχώς πάει περίπατο.

Ευτυχώς όμως η Πιπεριά ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στις παραπάνω ανησυχίες μου και εξακολουθεί να απολαμβάνει την πλήρη εμπιστοσύνη μου. Σας την προτείνω ανεπιφύλακτα!!

Υ. Γ Χρηστάρα εξαιρετικά αφιερωμένο σε εσένα. Έμαθες ότι το ask4food τώρα περιλαμβάνει και την Θεσσαλονίκη; Εφόσον γίνεις μέλος, πιστεύω ότι έχεις όλα τα φόντα για να γίνεις ο guru της πόλης.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mavtasos.

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Η πιπεριά μπορώ να πω πλέον με σιγουριά ότι αποτελεί μια σταθερή αξία στην περιοχή του Ψυχικού και μια επιλογή που είναι εξαιρετικά δύσκολο ν’ απογοητεύσει κάποιον.

Δύο χρόνια μετά την πρώτη μας γνωριμία, συνεχίζει να μην αφήνει κανένα περιθώριο για αρνητικά σχόλια ως προς το επίπεδο ποιότητας φαγητού κι αυτό είναι γεγονός που πρέπει να το επικοινωνούμε με κάθε τρόπο, καθώς τέτοιες προσπάθειες αξίζει να επιβραβεύονται!

Επίσκεψη 06/12/2015 άτομα 4, που στην πορεία της βραδιάς γίναμε 5.

Το παρεάκι με το οποίο είχαμε καιρό να ειδωθούμε, αποφάσισε φαγητό και μετά ποτάκι. Η μπάλα έπεσε σε μένα για ευνόητους λόγους. Προτάσεις υπήρχαν αρκετές αλλά κάποιοι περιορισμοί μου δυσκόλεψαν το πλάνο. Το ένα άτομο νήστευε και το άλλο δεν έτρωγε ψαρικά παρά μόνο κάποια θαλασσινά.

Το μυαλό μου πήγε αμέσως στην Πιπεριά μιας και ήθελα να τους ενθουσιάσω αλλά και για να ξεφύγουμε από τα κοινότυπα μιας απλής ψαροταβέρνας. Η νηστεία δε των Χριστουγέννων επιτρέπει ψάρι, οπότε τα πράγματα για την μία φίλη ήταν ακόμα πιο ευνοϊκά.

Με ένα τηλεφώνημα επιβεβαίωσα ότι υπάρχουν και 1-2 επιλογές πιάτων με βάση το κρέας, οπότε η επιλογή οριστικοποιήθηκε χωρίς να έχω ιδιαίτερο άγχος να πω την αλήθεια. Άλλωστε οι προηγούμενες αναμνήσεις μου αλλά και οι πιο επικαιροποιημένες κριτικές των φίλων του site, συνέβαλαν σ’ αυτή τη σιγουριά.

Ο χώρος αξιοπρεπής, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις συνηθισμένες ψαροταβέρνες. Επιτρέπει την ευχάριστη παραμονή σ' ένα όμορφο περιβάλλον, χωρίς να κουράζει. Δεν θα ήθελα όμως να αναλωθώ στο να κάνω περιγραφή ξανά αφού υπάρχει διαθέσιμη αυτή η πληροφόρηση. Το πιο σημαντικό είναι ότι εντός (τουλάχιστον του κάτω χώρου που καθίσαμε εμείς) απαγορεύεται το κάπνισμα.

Από την εξυπηρέτηση για άλλη μια φορά δεν είχαμε παράπονο. Όποτε χρειαστήκαμε κάτι το είχαμε με προθυμία από όλα τα παιδιά και χωρίς καθυστερήσεις.

Για αρχή μας ήρθε ένα καλαθάκι με φρεσκότατα ψωμάκια άσπρα και μαύρα μαζί με ένα ωραίο ντιπάκι πιπεριάς φλωρίνης χ 1,20€ ανά άτομο. Τσάκισα τα περισσότερα σχεδόν μόνη μου. Βέβαια θεωρώ ότι στα τέσσερα άτομα τα 5 ευρώ για ψωμί…είναι πολλά…όσο νόστιμο κι αν είναι!

Η παραγγελία μας:

- Σαλάτα πράσινη με ραντίτσιο, αντιβ και αρκετά άλλα που δεν θυμάμαι ακριβώς με φιλεταρισμένο πορτοκάλι, σύκο και μια σος πορτοκαλιού που πίκριζε ελαφρώς αλλά εμένα μου άρεσε, φρέσκια και ιδιαίτερη. χ 7,70€

- Πέρκα τυλιγμένη σε φύλλο κανταϊφιού με γλυκόξινη σάλτσα περιχυμένη από πάνω, τοποθετημένη επάνω σε σαλατούλα λάχανο. Για μένα είναι το σήμα κατατεθέν -πιάτο- της Πιπεριάς, το οποίο είναι χαραγμένο στο μυαλό μου από την πρώτη μου επίσκεψη και δεν είχε καμία απόκλιση από τότε. Η πέρκα ζουμερότατη, το φύλλο τραγανό και η σάλτσα από πάνω αποθεώνει την γεύση! 4 ευμεγέθη τεμάχια, ένα για τον καθένα χ 7,90€

- Ντοματοκεφτέδες με μαγιονέζα δυόσμου. Νόστιμοι και αρωματικοί, χωρίς να μένει ίχνος λαδίλας στον λαιμό σαν επίγευση όπως συνήθως συμβαίνει…χ 6, 40€

- Γόνος καλαμάρι, πολύ τρυφερό που σερβιρίστηκε σε ένα τρυπητό καλαθάκι με λαδόχαρτο και μια σαλτσούλα κόκκινη με τσίλι. Εξαιρετικό! χ 7,90€

- Τηγανιτές πατάτες κυδωνάτες με την φλούδα τους, νόστιμες και χρυσαφένιες με ένα ντιπάκι αρωματικό γιαουρτιού χ 3,90

- Μύδια αχνιστά σβησμένα με ούζο, αρωματισμένα με μάραθο και φινόκιο…ονειρεμένα για τους λάτρεις του είδους!!! χ 7,90€

- Λιγκουίνι με φρέσκο φιλεταρισμένο γαύρο και ντομάτα, σερβιριμένο σε ένα μεγάλο τηγάνι. Αποτέλεσε το λιγότερο αρεστό πιάτο από την παρέα. Εμένα δεν μου αρέσει ο γαύρος οπότε δεν θα μπορούσα να είμαι αντικειμενική έτσι κι αλλιώς. Γι’ αυτό και δεν θα το επέλεγα σε καμία των περιπτώσεων. Δοκίμασα βέβαια και μπορώ να πω καλά λόγια για τα λιγκουίνι που ήταν άψογα βρασμένα. Θυμάμαι μια εξαιρετική γαριδομακαρονάδα με λιγκουίνι που είχα φάει παλαιότερα…αλλά δεν ήθελα να επηρεάσω, άλλωστε η επιλογή ήταν της κοπέλας που νήστευε. χ 8,90€

- Ρυζότο μανιταριών με καπνιστή πανσέτα και τρουφόμελο. Ένα θεσπέσιο πιάτο που δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έτρωγα σε εστιατόριο με κατάλογο κατά βάση θαλασσινών! Άρεσε πάρα πολύ σε όλους χ 9,90€

- Ψαρονέφρι σχάρας για το άτομο που ήρθε και μας βρήκε προς το τέλος χ 10,90€. Ζουμερότατο και αξιοπρεπέστατο απ’ ότι μας είπε. Οι λοιποί είχαμε σκάσει και δεν δοκιμάσαμε.

Για το τέλος πήραμε μια σοκολατόπιτα με παγωτό στα 6,90€. Εδώ θα πρέπει να πω ότι ο τομέας των γλυκών θεωρώ ότι είναι ένα κομμάτι το οποίο επιδέχεται βελτίωσης στην Πιπεριά. Αν θυμηθώ κι εκείνη την (ψευτο)τάρτα που είχαμε δοκιμάσει παλαιότερα και υπάρχει ακόμα στον κατάλογο, δεν μπορώ να πω ότι μ’ έχει ενθουσιάσει. Γενικά υπάρχουν 5-6 επιλογές. Στο τέλος μας κέρασαν λικέρ, όμορφη και καλοδεχούμενη κίνηση.

Ο συνολικός λογαριασμός με ένα ποτήρι κρασί και άφθονο νερό βρύσης ήρθε στα 87€. Αφαιρώντας το ένα άτομο που ήρθε στο τέλος και πλήρωσε μόνο το ψαρονέφρι με το κρασί (χ 2,70€), η αντιστοιχία για τα 4 άτομα ήταν 18,35€/άτομο. Υπολογίστε δηλαδή ότι μαζί με ποτό με 20-22€ τρως αξιοπρεπέστατα στην Πιπεριά. Ίσως κάποιες τιμές είναι τσιμπημένες όμως λάβετε υπόψη ότι οι μερίδες είναι πολύ καλές και η γεύση αποζημιώνει.

Συμπερασματικά πρόκειται για ένα εστιατόριο ψαροθαλασσινών, με πειραγμένες-δημιουργικές συνταγές, που βγάζει ασπροπρόσωπους όλους τους επισκέπτες. Με την πάροδο του χρόνου έχει καταφέρει να διατηρήσει σταθερή και ποιοτική πορεία -πράγμα που ίσως τελικά είναι και το πιο δύσκολο- και να καθιερωθεί στην περιοχή του Ψυχικού. Αυτή την κριτική λοιπόν η Πιπεριά δεν την είχε άμεσα ανάγκη. Ήρθε απλά σαν μια επιβράβευση όπως της αξίζει, και σαν μια επιπλέον επιβεβαίωση ότι όλα συνεχίζουν να βαίνουν…πολύ καλώς!

Προτείνεται για άλλη μια φορά ανεπιφύλακτα!!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους με υγεία και όμορφα γευστικά ταξίδια!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Πρώτη φορά στην Πιπεριά, Σαββατόβραδο με το ειδκό μενού "dineathens" σε άριστο vfm για να δοκιμάσουμε περισσότερα πιάτα σε καλύτερη τιμή (και πάλι 20€/άτομο από ~30 που θα κόστιζε κανονικά)!

Το παρκάρισμα είναι εύκολο αν πάτε νωρίς (εμείς πήγαμε 21:00). Η Πιπεριά είναι στο σημείο που η Αγγ. Σικελιανού γίνεται μονόδρομος, γωνιακά με την Αδριανείου (στην κορφή) με τεράστιο πλακόστρωτο μπροστά να της δίνει μια άπλα, αλλά πάλι βλέπεις το δρόμο και τα αυτοκίνητα...

Το ισόγειο είναι κλεισμένο με γυάλινα πετάσματα (ανοίγουν το καλοκαίρι και γίνεται ενιαίο με τον εξωτ. χώρο) με καλή θέρμανση ευτυχώς και δε νιώσαμε κρύο παρά μόνο κάτω στα πόδια μας πότε πότε. Βέβαια απορρίψαμε τα τραπέζια κοντά στην πόρτα, που θα'ταν πιο κρύα νομίζω. Η διακόσμηση είναι συμπαθητική μα κάπως αδιάφορη, ενώ αρκετά τραπέζια είναι στριμωγμένα (τρως σχεδόν με τους "γείτονες").

Το προσωπικό είναι γρήγορο και ενημερωμένο, προσέχουν τους ρυθμούς του πελάτη και ακολουθούν, αλλάζουν μαχαιροπίρουνα για το κύριο πιάτο. Έφεραν αμέσως το ειδικό μενού αλλά τη λίστα κρασιών αφού τη ζητήσαμε (καλή και σε λογικές τιμές με κάποια προσοχή στην επιλογή βεβαίως, εμείς πήραμε sauvignon blanc Καριπίδη 20€), νερό σε καράφα αφού ρώτησαν και ψωμάκια με ντιπ κόκκινης πιπεριάς άμεσα (φρεσκοψημένα μπαγκετάκια λευκά και ολικής, περιλαμβάνονταν στο μενού μας αλλά στο αλα καρτ είναι 1,30€/άτομο).

Οι περισσότεροι τριγύρω είχαν χύμα κρασί (παρατήρησα και τέταρτα), ο κόσμος ήταν μεγάλης ηλικίας στην πλειοψηφία (παλιοί&τακτικοί πελάτες) και ο αντικαπνιστικός νόμος εφαρμοζεται στο ισόγειο (ίσως στον όροφο να βάζουν τους καπνιστές). Οι τουαλέτες στο υπόγειο πεντακάθαρες, όπως και όλο το μαγαζί!

Το φαγητό είναι λόγος για να πας στην Πιπεριά! Ό, τι δοκιμάσαμε ήταν υπέροχο, με εξαίρεση το καρπάτσιο λαβράκι που ήταν 2 χοντροκομμένα φιλέτα-ρολά και παρότι φρέσκα δεν μπορούσαν να "ρουφήξουν" τη σαλτσα εσπεριδοειδών στην οποία μαρινάρονταν-ψήνονταν και έμειναν λίγο ροζ-καφέ στο κέντρο... Συνήθως το λαβράκι ταρτάρ ή καρπάτσιο ή σεβίτσε θέλει λεπτοκομμένες φετούλες! Ήταν νόστιμο και μεγάλη ποσότητα πάντως, με κόκκους ροζ πιπέρι από πάνω.

Η σαλάτα ήταν επίσης μεγάλη, πολλές πρασινάδες και μανούρι τηγανιτό και σύγλινο Μάνης, ωραιότατη!

Το κύριο πιάτο ήταν φρέσκο μυλοκόπι σωτέ (αποφύγαμε τα ζυμαρικά της δεύτερης επιλογής), από ένα φιλέτο καλού μεγέθους με γλυκά τοματίνια (ξεφλουδισμένα) και κάπαρη πάνω από ένα θεσπέσιο πουρέ πατάτας-σελινόριζας (βελούδο! ) που μου άφηνε μια επίγευση βανίλιας... Πολύ καλό πιάτο, το γλείψαμε στην κυριολεξία!

Γλυκό που πρέπει να φτιάχτηκε εκείνη την ώρα, τόσο φρέσκο ήταν, από ένα μιλφέιγ με πραλίνα και φουντούκια σερβιρισμένο σε μαύρες πιατέλες με σχέδια από άχνη. Ο σύζυγος το χαρακτήρισε λίγο "παιδικό" αλλά νόστιμο. Η άλλη επιλογή ήταν πανακότα με σάλτσα λωτού.

Πληρώσαμε 62€ τα 2 άτομα (αλλά θα ήταν ~80€ αλα καρτ) και παρατηρήσαμε ότι οι τιμές ανέβηκαν 1-2€ σε πιάτα-φιάλες κρασί σε σχέση με τον τιμοκατάλογο της ιστοσελίδας τους.

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Την "πιπεριά" δεν την είχα ακούσει ποτέ.. Ποτέ πριν το ask4food.
Θες που το Ν. Ψυχικό μου πεφτε κομματάκι μακριά? Δεν είχα βγει σχεδόν ποτέ σε εκείνα τα μέρη (και δεν μου έλειπε κι όλας για να είμαι ειλικρινής).

Τον τελευταίο καιρό όμως, έχει αλλάξει κάπως εν μέρει η "έδρα" μου και έχω κάνει άνοιγμα και στα πιο βόρεια.

Έτσι, παρακολουθώντας στενά το αγαπημένο ask μπορώ να πω πως πλέον και την πιπεριά την ήξερα και το parlo και το χοχλιδάκι και το tier et tout - αυτό το τελευταίο όταν το εντόπισα που λέτε μέσα από το αυτοκίνητο αναφώνησα "Εδώ θα ρθουμε για πρωινό μια μέρα! ". Με κοιταζε με απορία ο Γ. Αμέ! Επιμελής μαθήτρια εγώ, φανταστικοί όμως δάσκαλοι όλοι εσείς! Τον Δουράμπεη μόνο δεν είχε πάρει το μάτι μου εδώ μέσα και όταν τον είδα εκεί στη σειρά με τ' άλλα, ταράχτηκα τ' ομολογώ. Ο Πειραιάς είναι παντού και άλλα τέτοια μελό με έπιασαν.

Περιοχή: N. Ψυχικό λοιπόν και μετά το burger joint, σειρά είχε για μένα η πιπεριά.
Nομίζω η πρόσφατη κριτική του pontikiou ήταν καθοριστική.. Μίλησε κατευθείαν... στο στομάχι μου. Αρχίζω την αναζήτησή on line και -ωωω τι τύχη! - βρίσκω τον κατάλογο τους στην σελίδα τους στο facebook. Aν και δεν ήταν ενημερωμένος απόλυτα, μιας και ο τωρινός κατάλογος έχει και εξτρα πιάτα, εμένα μου άνοιξε την όρεξη.

Ξεκινάνε λοιπόν οι προσπάθειες για να κάνω κράτηση- τελευταία στιγμή πάντα, δεν λέω- αλλά γενικά δεν περίμενα ότι το μαγαζί μαζεύει τόσο κόσμο. Δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες ήταν αρκετές, με την τρίτη τα καταφέραμε.

Κυριακή (24.01) μεσημέρι ένα τραπέζι για δύο όλο δικό μας.

Το εντοπίσαμε εύκολα το μαγαζί, αρκεί κάποιος να ξέρει λίγο την περιοχή και δεν θα δυσκολευτεί. Πάρκινγκ λίγο πιο κάτω, στο ύψος του parlo δηλαδή, ίσα ίσα να το δούμε και αυτό (απ' έξω για αρχή, από μέσα σύντομα ελπίζω).

Χώρος: τζαμαρία γύρω γύρω, απλός και λιτός χώρος. Χωρίς πολλά πολλά. Καλή η θερμοκρασία μέσα αν και έξω είχε αρκετό κρύο. Το παταράκι δεν το τίμησα, εν αντιθέσει με το υπόγειο, όπου και επισκέφθηκα τις πεντακάθαρες τουαλέτες.

Eξυπηρετηση: Ταχύτατη. Ευγενέστατοι όσοι πέρασαν από το τραπέζι μας, εξυπηρετικότατοι, πρόθυμοι να μας ξαναγεμίσουν το νερό, να μας ανανεώσουν τον πάγο, να μας μαζέψου όποιο πιάτο άδειαζε. Γιατί λοιπόν 3 αντί για 4 ντοματούλες? Όπως προείπα το σέρβις ήταν ταχύτατο. Καλό-κακό αυτό σε κάποιες περιπτώσεις. Όλα τα πιάτα (πριν του γιουβετσιού), προσγειώθηκαν στο τραπέζι απανωτά, τόσο που προβληματιστήκαμε. Μα πότε βρε παιδί μου πρόλαβαν?Αγχωθήκαμε, ατάκες του τύπου "τρώγε γρήγορα θα κρυώσουν" ή "τρώγε γρήγορα γιατι θα μας το πάρουν, για να κάνουν χώρο για το επόμενο" έδιναν και έπαιρναν. Ε, νομίζω αυτό δεν ταίριαζε καθόλου στο ύφος του μαγαζιού, που πας δηλαδή για να φας αλλά και να πιείς το τσιπουράκι σου, να πεις και δυο κουβεντούλες χαλαρά και ωραία. Ευτυχώς, το γιουβετσάκι ήρθε σε νορμάλ χρόνο και μπορέσαμε να κάνουμε το αναγκαίο focus. Eίπαμε, να είναι γρήγορο το σέρβις, αλλά αν παραείναι, πάλι σε αρνητικό αποτέλεσμα καταλήγουμε. Σε μια προσπάθεια να το δικαιολογήσουμε κάπως αυτό που συνέβη, είπαμε μεταξύ μας ότι μάλλον έφταιγε η ώρα της κράτησής μας, καθώς στις 4 που κάτσαμε εμείς, τα άλλα τραπέζια ήδη έτρωγαν ή χώνευαν, οπότε προφανώς η κουζίνα δεν είχε καθόλου δουλειά εκείνη την ώρα.

Φαγητό: ο κατάλογος είχε ένα σωρό πιάτα που θα ήθελα σαν τρελή να δοκιμάσω! δυστυχως όμως, δύο (2) άτομα πόσα να παραγγείλουν? Και έτσι περιοριστήκαμε πολύ.

Μόλις κάτσαμε στο τραπέζι, αμέσως ερωτηθήκαμε αν προτιμάμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο. Επιλέξαμε βρύσης και μας το έφεραν αμέσως. Επίσης, ταχύτατα προγειώθηκαν στο τραπέζι μας ένα καλαθάκι με ψωμάκια (λευκά και μαύρα) και ένα ντιπ πιπεριάς γλυκιάς, που δεν είχε ένταση αλλά ήταν νόστιμο (χρέωση 1.30 κατ΄άτομο).

Επίσης, μας ανακοίνωσαν τα πιάτα (ψάρια) ημέρας προφορικά, χωρίς όμως να μας πουν αντίστοιχα και τις τιμές, ούτε τα είχαν κάπου γραμμένα.

Η παραγγελία μας=>

-Ταραμοσαλάτα με τραγανές τορτίγιες (4.30 ευρώ) => το μόνο πιάτο που δεν με τρέλανε. Ίσως είναι θέμα γούστου αλλά εγώ την ταραμοσαλάτα την θέλω πιο βελούδινη. Σαν του Βασίλαινα ένα πράγμα (να τος πάλι ο Πειραιάς), όπου είναι πραγματικά υποδειγματική και έχει χαράξει για πάντα τον ουρανίσκο μου..

-Σαλάτα με ραντίτσιο, εσκαρόλ, κινέζικο λάχανο, αντίβ και βινεγκρέτ πορτοκαλιού με μέλι και μουστάρδα (8.40 ευρώ) => καλή ποσότητα, καλή γεύση. Αν έπρεπε να παρατηρήσω κάτι θα λεγα πως η σως αν και καλή σε ποσότητα δεν ήταν απολύτως ισσοροπημένη. Κάτι μεταξύ της πίκρας του πορτοκαλιού και της γλύκας του μελιού και της μουστάρδας δεν έδενε και τόσο σωστά, υπερτερούσε η πίκρα νομίζω.

-Φρέσκα μύδια με τζίντζερ, σόγια σως και πικάντικη σάλτσα γλυκού τσίλι (8.90 ευρώ) => Ναι, ναι, ναι!!
Ούσα μυδοφάγος μεγάλη, χρόνια τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν μύδια στον κατάλογο και να μην τα παραγγείλω. Τα έχω δοκιμάσει σε διάφορες εκδοχές. Πιο αγαπημένα παραμένουν πάντα τα κλασικά αχνιστά, αλλά τρέφω μια ιδιαίτερη αγάπη και προς αυτά με την κρέμα ή το κρασί του βέλγικου Chez leon (πρόκειται για τον - fast-food ως προς το κόνσεπτ αλλά όχι και ως προς τις τιμές- παράδεισο των απανταχού μυδοφάγων). Ή τα υποδειγματικά μύδια του Αvalon στου Ψυρρή (που ήταν το πρώτο μαγαζί στην Αθήνα που τόλμησε σαν bar restaurant τότε, στα μακρινά 90s να λανσάρει κατάλογο που βασιζόταν αποκλειστικά στο συνδυασμό moules et frites δηλ. μύδια και τηγανητές πατάτες).
Κλείνω εδώ την μυδοπαρένθεση και συνεχίζω την κριτική μου.

Τα έχω δοκιμάσει λοιπόν σε πολλές εκδοχές που λέτε, αλλά ποτέ σε μια εκδοχή σαν αυτή που προτείνει η πιπεριά. Η περιέργια μου ήταν μεγάλη. Και ναι, ήταν αντίστοιχα των προσδοκιών μου. Καλή ποσότητα, ωραία μεγάλη και χορταστική ψύχα, βαμμένη από την ωραία σαλτσούλα που ήταν μπόλικη και νοστιμότατη. Άψογα ισσοροπημένη, πρωτότυπη, με ένταση, για τα δικά μου γούστα εθιστική θα χαρακτήριζα τη γεύση της. Ε ρε κάτι βούτες που έγιναν με το ψωμί στην σαλτσούλα, άλλο να σας το λέω και άλλο να το βλέπετε.

-Γόνος καλαμαριού τηγανητός με πικάντικη σάλτσα τσίλι (7.90 ευρώ) => Ωραίο πιάτο και αυτό. Καλή η σαλτσούλα, λίγο περισσότερο πικάντικη νομίζω θα μπορούσε να ναι. Ένα κεφαλάκι μαριδούλας που βρήκα μέσα στους γόνους, δεν μπορώ να πω πως με ενόχλησε ιδιαίτερα.

-Κριθαράκι γιουβέτσι με γαρίδες, φρέσκια ντομάτα και στακοβούτυρο (11.40 ευρώ) => Μιαμ μιαμ! Οκ, το κριθαρότο με τις γαρίδες το βρίσκεις πλέον σε πάρα πολλά εστιατόρια, το φτιάχνω και μόνη μου πια στο σπίτι με μεγάλη επιτυχία. Εδώ όμως, ήταν άψογα χυλωμένο, πεντανόστιμο, ίσως το στακοβούτυρο να κανε την διαφορά στο αποτέλεσμα (και τις θερμίδες) αλλά στη γεύση πάντως δεν το κατάλαβα.

-1 Τσίπουρο Βασιλιά Αραχωβίτικο (8.20 ευρώ)

Γλυκό δεν παραγγείλαμε, γιατί τα όσα είχε δεν μας τράβηξαν την προσοχή.
Κέρασμα για το τέλος, δυό σφηνοπότηρα γλυκό κρασί μοσχάτο.

Σύνολο: 51.70 ευρώ.

Vfm: Καλό σε γενικές γραμμές! Βέβαια δεν παύουν να ισχύουν τα γνωστά, ότι δηλ. δύσκολες εποχές διανύουμε και 26 ευρώ το άτομο για να φάει κανείς δεν είναι σε καμία περίπτωση λίγα. Από την άλλη έχουμε ένα μαγαζί με καλή ποιότητα πρώτων υλών και φαντασία στην κουζίνα του. Το αποτέλεσμα αρκετά καλό σχεδόν σε όλα τα πιάτα. Αν λάβουμε υπόψιν και το γεγονός ότι 2 άτομα δίνουν πάντοτε περισσότερα απ' ότι αν είναι περισσότεροι και καταμερίζεται καλύτερα το κόστος του τραπεζιού. Μ' αυτά και με εκείνα 3 ντοματούλες γιατί το ευχαριστηθήκαμε το φαγητό μας και δεν τα κλάψαμε καθόλου τα χρήματά που δώσαμε.

Αν θα ξαναπάω?Δεν το συζητώ.. Έχω δώσει νοητό ραντεβού με το τατάκι σολομού, την πέρκα στο κανταϊφι και τα λιγκουίνι με τον γαύρο! Ντροπή να μείνουν παραπονεμένα..

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου πήγα με 2 φίλους για ψαροφαγία στην ΠΙΠΕΡΙΑ, στο Νέο Ψυχικό, για την οποία είχα ακούσει τα καλύτερα. Βρίσκεται στη γωνία της Σικελιανού που οδηγεί στην Πλατεία Αγίας Σοφίας και της Αδριανείου που είναι ουσιαστικά η πρώτη παράλληλη της Κηφισίας. Το παρκάρισμα είναι κάπως δύσκολο και χρειάζεται υπομονή και το σχετικό περπάτημα, όπως εμείς που βάλαμε το αμάξι κάποια στενά πιο πάνω!

Το μαγαζί, μοντέρνα ταβέρνα με ειδικότητα στα ψαρικά και τα θαλασσινά, αλλά και κάποιες κρεατοπινελιές, όπως άλλωστε συνηθίζεται λίγο-πολύ στα περισσότερα ψαροταβερνάκια μας, άνοιξε όπως μάθαμε στις αρχές του 2000, οπότε συμπληρώνει αισίως συνεχή και πετυχημένη λειτουργία μιας δεκαπενταετίας περίπου! Λειτουργούν καθημερινά από τη 1 το μεσημέρι μέχρι τη 1 τη νύχτα, εκτός από την Κυριακή, που κλείνουν στις 6 μ. μ. Οι σεφ, Παναγιώτης Παπανικολάου και Γιώργος Λαμπρόπουλος μας έδειξαν τα άρτια γαστρονομικά τους προσόντα και τη φαντασία τους, με fusion ελληνικής κουζίνας με αυτή της Άπω Ανατολής! Τα παιδιά του σέρβις ήταν όσο γίνεται πρόθυμα και εξυπηρετικά. Βέβαια, τα βράδια ο χώρος συνήθως γεμίζει και χρειάζεται αρκετή υπομονή και έτσι ευκαιρία για κουβεντούλα με την παρέα μας.

Ο χώρος, οικείος σε πολλούς φίλους χρήστες που ξέρουν την ΠΙΠΕΡΙΑ, είναι και εξωτερικός για το καλοκαίρι, με τα εντυπωσιακά βραδινά φωτιστικά-ποτιστήρια, αλλά για τον χειμώνα είναι εσωτερικός, λιτός και μοντέρνος, με ταιριαστούς συνδυασμούς ξύλου, μετάλλου και γυαλιού, φωτεινές τζαμαρίες τριγύρω, ράφια με τα ποτά, και κυρίαρχο το λευκό χρώμα. Εκτός από τον κυρίως χώρο του ισογείου, που είναι η αίθουσα φαγητού, υπάρχει και μικρότερη αίθουσα στο πατάρι, όπου κάποιοι ανέβαιναν (δεν ξέρω μήπως ήταν καπνιστές) αλλά κάτω ήταν strictly non smoking area!! Επίσης, στο υπόγειο είχαν εξαιρετικά καθαρές τουαλέτες.

Οι θαμώνες καλύπτουν όλες τις ηλικίες, από 20 μέχρι 60 και βάλε, και μάλιστα θα έλεγα ότι το βράδυ που πήγαμε, οι περισσότεροι ήταν ώριμοι πελάτες των –ήντα, as fish is expensive in Greece and the crisis keeps going on!!

Στα του φαγητού τώρα. Στην αρχή μας φέρανε ένα πανεράκι με ζεστά άσπρα και μαύρα ψωμάκια τους, που τα συνόδευε dip πιπεριάς. Επίσης ζητήσαμε και ήρθε νερό σε κανάτα.

Φάγαμε νόστιμη ταραμοσαλάτα, ζουμερούς ντοματοκεφτέδες με μαγιονέζα δυόσμου, και μια σαλάτα πράσινη, με radicio, chicory, escarole, σύκο, πορτοκάλι, και sauce μελιού και μουστάρδας. Αυτά, για πρώτα πιάτα, ήταν τέλειοι συνδυασμοί γεύσεων και φανερώνουνε το ταλέντο των μαγείρων.

Για κυρίως πιάτα, διαλέξαμε τρία θαλασσινά, μία σπέσιαλ γαρίδες γιουβετσάκι με στακοβούτυρο, μια μύδια αχνιστά με ούζο, μάραθο και φινόκιο, και μια πέρκα με φύλο από κανταΐφι και γλυκόξινη sauce, που θύμιζε oriental dish. Μπράβο παιδιά!
Για γλυκά πήραμε μια σοκολατόπιτα με παγωτό, ένα μιλφέιγ με πραλίνα και φουντούκια, και ένα ελληνικό cheesecake με γιαούρτι και βύσσινο, επίσης ό, τι έπρεπε για το τέλος.

Ήπιαμε ένα μπουκάλι ξηρό, άσπρο κρασί, ποικιλία Sauvignon Blanc του Καρυπίδη, που ταίριαζε, με την αρωματική του γεύση, με τα θαλασσινά και τους μεζέδες μας. Στο τέλος, μας κεράσανε ευγενικά, λικεράκια καφέ!

Ο λογαριασμός έφτασε τα 90 € (70 € χωρίς το κρασί), οπότε είμαστε στην κατηγορία περίπου 23 € το άτομο, i. e. 17/25 per person. Στην πατρίδα, όπως ξανάπαμε, σπάνια τρως καλό ψάρι με πιο λίγα λεφτά…Άρα vfm: 3!

Υπάρχουνε, συνήθως, και άλλα ψάρια, όπως, σολομός, μπακαλιαράκια, σαρδέλες, κουτσομούρες. Επίσης ριζότο μανιταριών, αλλά και πιάτα με κρεατικά, όπως π. χ. ψαρονέφρι σχάρας, κ. λπ. Από ποτά έχει και κρασάκι χύμα, φθηνότερο, ελληνικές μπύρες, αναψυκτικά και αποστάγματα, σε τιμές λογικές, γύρω στα 3 με 10 €, τα πιο πολλά από αυτά.

Συμπέρασμα: ωραίο το μέρος, τα φαγητά και η περιοχή, με τιμές όμως λιγάκι τσουχτερές και καυτερές σαν πιπεριά, που έχουν βαφτίσει και το μαγαζί τους, αλλά χαλάλι τους!! Recommended!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Στην Πιπεριά έχω πάει ουκ ολίγες φορές και πάντα φεύγω με τις καλύτερες εντυπώσεις. Θα γράψω την κριτική μου για να επιβεβαιώσω όλους τους υπόλοιπους χρήστες όσον αφορά στις ενδιαφέρουσες και καλές γεύσεις αλλά και το γεγονός ότι χρειάζεται μια μικρή μείωση στις τιμές.

Δευτέρα βράδι λοιπόν πηγαίνουμε κατά τις 22.30 δύο άτομα σε ένα σχεδόν άδειο μαγαζί. Με το που καθόμαστε ο σερβιτόρος ρωτάει για νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης και φέρνει και καταλόγους.

Στη συνέχεια έρχεται το ψωμί για το οποίο δε ρωτηθήκαμε, συνοδυόμενο από ένα ντιπ κόκκινης σάλτσας καυτερής, και το κρασί που εν τω μεταξύ είχαμε παραγγείλει. Παρεμπιπτόντως, το ψωμί ήταν πολύ νόστιμο.

Πήραμε:
σταμναγγάθι, μια χαρά χωρίς τίποτα ιδιαίτερο 5,90ε
ταραμοσαλάτα, πολύ καλή, λογικά τη φτιάχνουν μόνοι τους, με την οποία τσακίσαμε και το ψωμί, 4,30ε
σαρδέλες ψητές, απλά υπέροχες, το καλύτερο πιάτο, και γενικά όσες φορές το έχω φάει στο συγκεκριμένο μαγαζί είναι πάντα εξαιρετικές, 6,90ε

κουτσομουράκια τηγανιτά, αρκετά καλά, αλλά επειδή τα συγκρίναμε με τις σαρδέλες αφού ήρθαν λίγο αργότερα, τα αδικήσαμε, 12,90ε.
Το ψωμί χρεώθηκε 1,30ε το άτομο, δηλαδή 2,60(!!!!! ) ευρώ

Το μισό κιλό χύμα λευκό κρασί, καλό σαν γεύση 5,20ε.
Στο τέλος ήρθε κέρασμα γλυκό μοσχάτο κρασί.

Το σέρβις όσες φορές έχω επισκεφτεί την Πιπεριά είναι πάντα πολύ καλό, ευγενικό το προσωπικό με διάθεση χιούμορ.

Συνολικά λοιπόν ο λογαριασμός στα 37,80ε, κανονικά με απόδειξη.
Νομίζω πως χρειάζεται μια μείωση των τιμών.
Πάντως σίγουρα θα ξαναπάω γιατί πάντα τρώω καλά και υπάρχει καλή εξυπηρέτηση.

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Αν θέλεις θαλασσινό όχι όμως old style ψαροταβέρνα, όχι τηγανίλα και περιβάλλον χαλαρό σικ, εκεί θα πας. Τώρα γιατί ένα μαγαζί που δίνει απολύτως έμφαση στα θαλασσινά ονομάζεται Πιπεριά και όχι πχ Πετονιά αυτό δεν το ξέρω αλλά όχι ότι έχει και σημασία.

Πολύ ευχάριστη ανακάλυψη η Πιπεριά, που την έβλεπα συχνά αλλά δεν είχα φάει ποτέ εκεί. Συμπαθητικός χώρος, σε σημείο του Ν. Ψυχικού που δεν έχει σοβαρό πρόβλημα παρκαρίσματος, σε δύο επίπεδα. Εσωτερικό αρκετά mainstream ντηζαϊνιά, με το γνωστό ντεκόρ από προϊόντα, συσκευασίες και μπουκάλια, σκούρα χρώματα και λιτές πλην όμως προσεγμένες γραμμές.

Ο κατάλογος δημιουργεί έναν ενθουσιασμό στον αναγνώστη: μελετώντας τον καθώς μασουλάς το -ωραιότατο και σε δύο χρώματα- ψωμί με το ντιπ της πιπεριάς, αρχίζεις και πεινάς πολύ, θέλεις να παραγγείλεις τα πάντα όλα. Εμείς -συγκρατημένοι- παραγγείλαμε:

-Μύδια, αχνιστά με κρασί και μαϊδανό (καλή μερίδα, τέλεια γεύση, ζουμί που θέλεις να το φας με το κουτάλι)
-Σταμναγκάθι σαλάτα με ντομάτα και ένα μαλακό άσπρο τυρί από πάνω, σαν κατίκι, σαν ξύγαλο, δεν θυμάμαι τι (εξαιρετική)
-Χταπόδι ξυδάτο (σαν χταπόδι ξυδάτο, καλό αλλά αναμενόμενο-μάλλον το λιγότερο εντυπωσιακό πιάτο)
-Ριζότο με καραβίδες και σαφράν (πολύ δυνατό πιάτο, καλή ποσότητα, γκραν σουξέ)

Το τοπ πιάτο για μένα ήταν το καλαμάρι σωτέ με σάλτσα πέστο. Σάλτσα που επιβάλλεται να μη χαθεί στο πιάτο ούτε σταγόνα. Απόλαυση, προσωπικά με εστειλε κατευθείαν στο καλοκαίρι, νοστάλγησα νησί. Τρέχα γύρευε γιατί.
Ηπιαμε ένα χύμα μοσχοφίλερο -αποδεκτό- μας κέρασαν ένα γλυκό μοσχάτο για τη χώνεψη, οι κοπέλες ήταν ευγενέστατες και χαμογελαστές, φέρανε απόδειξη και μας φύγανε από €20 το άτομο -'ημασταν 3.

Συστηνεται ανεπιφύλακτα -θα έλεγα όμως πως μια μικρή μείωση στις τιμές θα ήταν τρομερά ευπρόσδεκτη. Κρίνω το ποσό που πληρώσαμε ως οριακά μπόλικο κι ας είναι Ψυχικό εκεί. Εννοείται ότι θα ξαναπαω πάντως, ανυπομονώ να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα, για παράδειγμα αυτό το κριθαρώτο με τη στάκα και τις γαρίδες...

Μοντέρνες ταβέρνες - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Υπέροχο σε ολα..67 ευρώ δώσαμε και πήραμε και πολλα πράγματα και ολα πεντανόστιμα.. μια σαλάτα με εσκαρολ και διαφορά λαχανικά οπως φινόκιο σως μέλι, πορτοκαλί και ξύδι απλα νόστιμη..

ο κατάλογος ειχε επιλογές σε ψάρια πολυ καλές.. τα ορεκτικά.. πατάτες Κυδωνιάτης με αλάτι Ιμαλαΐων, υπεροχες, νόστιμες με σως απο γιαούρτι, μετα πήραμε ορεκτικό που το συστήνω ανεπιφύλακτα πέρκα φιλέτο τυλιγμένη σε φύλλο απο κανταΐφι με μια υπέροχη γλυκόξινη σάλτσα.. άριστο.. ντοματοκεφτέδες.. μου θύμισαν Σαντορίνη.. ειναι έδεσμα του νησιού και πολυ νόστιμο.. κυρίως πιάτα.. σολωμος στα κάρβουνα με τεριγιακι σως.. υπέροχο..

ήθελε λιγότερη σως.. λιγκουινι με γαρίδες σβησμένο με ούζο το αλλο κυρίως πολυ τίμιο και σωστό πιάτο.. προσθέστε σε αυτα και μισό κιλό κρασί ενα αναψυκτικό και νομιζω οτι άξιζε τα λεφτά του.. θα ξαναπάω.. τίμιο μαγαζί γιατι σ ενημερώνει ποια ειναι κατεψυγμένα πιάτα.. μπραβο στο κατάστημα για την προσπάθεια.. στο τελος κέρασμα κρασί μοσχάτο ημιγλυκον λευκό..