Μεζέδες και μοντέρνα πιάτα, κυρίως θαλασσινά. Και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή βράδυ.

20 Νοε 2017

Φθινοπωρινό Σάββατο βράδυ, λίγη ψύχρα στην ατμόσφαιρα και τρία άτομα, μετά από κράτηση, βρεθήκαμε στην "Πιπεριά", στο Νέο Ψυχικό. Είχε τύχει να περάσω πολλές φορές απ' έξω, είχα καθίσει και μια φορά πριν από αρκετά χρόνια, χωρίς να σχηματίσω εντύπωση γι' αυτό το εστιατόριο, είχα διαβάσει και τις αντικρουόμενες κριτικές αγαπητών φίλων και αξιόλογων έμπιστων χρηστών του ask4food, οπότε προσωπικά πήγαινα "κρατώντας μικρό καλάθι".

Ο χώρος, συμπαθητικός, λιτά διακοσμημένος, φωτεινός, τα τραπέζια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μην ακούγεται η φασαρία από τους διπλανούς. Θα μπορούσε πάντως, να είναι λίγο πιο "ζεστά" διακοσμημένος...

Το προσωπικό ευγενέστατο και η εξυπηρέτηση άριστη. Μόλις φτάσαμε, ρώτησαν αν είχαμε κράτηση ή όχι και έδωσαν επιλογές για το πού να καθίσουμε, στη συνέχεια ρώτησαν αν προτιμούσαμε νερό βρύσης ή εμφιαλωμένο και έφεραν, όπως ζητήσαμε, μια κανάτα από τη βρύση, η οποία ανανεωνόταν σε τακτά χρονικά διαστήματα. Επίσης, παρότι το εστιατόριο ήταν γεμάτο, το σερβίρισμα έγινε στην ώρα του, τα πιάτα έφτασαν με τη σωστή σειρά και ό, τι ζητήθηκε, μας το έφεραν με χαμόγελο και ταχύτατα.

Ας περάσουμε στα του φαγητού όμως! Βλέποντας τον πολύ ενδιαφέροντα, εκτεταμένο, αλλά όχι υπερβολικό, κατάλογο παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα ακόλουθα.

- Ψωμάκια (λευκά και μαύρα) με ντιπάκι ψητής πιπεριάς. Φρεσκοψημένα και νόστιμα τα ψωμάκια, δυνατή η γεύση του ντιπ, πολύ καλή αρχή για το δείπνο μας.

- Σαλάτα Τhai με μάνγκο, κινέζικο λάχανο, μέντα και μοσχολέμονο με φρέσκο κόλιανδρο. Φρεσκοκομμένη, εξαιρετικά δροσερή, πολύ ενδιαφέρων ο γευστικός συνδυασμός των εκ πρώτης όψεως όχι και τόσο ταιριαστών μεταξύ τους υλικών. Μας άρεσε πολύ!

- Τσιροσαλάτα με αγγουράκι και λιαστές ντομάτες. Πιάτο-αποκάλυψη στην απλότητά του! Καπνιστός, λίγο πικάντικος, τσίρος που η γεύση του έδενε αρμονικά με το αγγουράκι και τις λιαστές ντομάτες. Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

- Μύδια με τζίντζερ, σάλτσα σόγιας και τσίλι. Αρκετά καυτερή η γεύση τους, μου άρεσαν, χωρίς να ενθουσιαστώ.

- Φιλέτα πέρκας σε καταΐφι, με γλυκόξινη σάλτσα. Πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο! Πρωτότυπη ιδέα, να είναι τυλιγμένο το φιλέτο του ψαριού στο φύλλο καταΐφι, τέλειος ο γευστικός συνδυασμός με τη γλυκόξινη σάλτσα!

- Κριθαράκι γιουβέτσι με γαρίδες, φρέσκια ντομάτα και στακοβούτυρο. Θεσπέσια γεύση, αποτελεί το πιάτο-ναυαρχίδα του εστιατορίου, το απόλυτο must taste, για όποιον επισκεφτεί την "Πιπεριά".

Ήπιαμε λίγο κρασάκι, αποφασίσαμε να μη φάμε επιδόρπιο, γιατί είχαμε χορτάσει και απολαύσαμε την κερασμένη γλυκόπιοτη τσικουδιά που μας πρόσφεραν, όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό.

Κόστος, χωρίς το κρασί, 16-17 ευρώ το άτομο, εκτιμώ πολύ καλό value for money, με μόνη παρατήρηση ότι σε κάποια πιάτα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι λίγο χαμηλότερες.

Συνολικά, φύγαμε πολύ ικανοποιημένοι από ένα πραγματικά αξιόλογο δείπνο. Προσωπικά, σκοπεύω με ευχαρίστηση να ξαναπάω στην "Πιπεριά", ένα εστιατόριο με θαλασσινά εξαιρετικά μαγειρεμένα, άψογη εξυπηρέτηση, συμπαθητικό χώρο και λογικές τιμές. Αγαπητές και αγαπητοί φίλοι του ask4food, έχετε την ευκαιρία να δοκιμάσετε και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα!

ΥΓ. Συμπίπτει να γράφω αυτή την κριτική, έχοντας πριν λίγο διαβάσει τα τελευταία λόγια της πιο πρόσφατης κριτικής που έγραψε ο αγαπητός mavtasos. Εκεί αναφέρεται στο: ''The bitter end'' κάνοντας έναν απολογισμό και ευχαριστώντας φίλους. Αγαπητέ mavtaso, η παρουσία σου στο ask4food είναι πολύτιμη. Είσαι ένας από τους κορυφαίους χρήστες, με αξιόπιστη και νηφάλια ματιά. Ελπίζω να αναθεωρήσεις, να κάνεις μια στάση στις πρώτες 100 κριτικές και να συνεχίσεις τη δεύτερη εκατοντάδα!

02 Αυγ 2016

Επισκέφθηκα την "Πιπεριά" Κυριακή απογευματάκι κατακαλόκαιρου έχοντας πολύ μεγάλες προσδοκίες. Το σέρβις το βρήκαμε πολύ μέτριο, ίσως λάθος χρονική συγκυρία, ενώ το φαγητό κινείται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Για όσους κινούνται στην περιοχή θα το συνιστούσα, για τους πιο μακρινούς, μόνο υπό προϋποθέσεις.

Θα ξεκινήσω από τα αρνητικά σημεία. Πρώτον, ο εσωτερικός χώρος δεν είχε κλιματισμό, οπότε αναγκαστήκαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο κάπου που να έχει κάποια υποτυπώδη δροσιά αλλά και εκεί με το φύσημα του αέρα οι χαρτοπετσέτες μας έκαναν συνέχεια "φτερά". Ούτε λόγος βέβαια για κάποιον εξωτερικό ανεμιστήρα ή κάτι συναφές. Δεύτερον, πολλές από τις ξύλινες καρέκλες χρήζουν ανακαίνισης. Τρίτον, οι ανδρικές τουαλέτες, όπως πληροφορήθηκα, δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση. Οι γυναικείες ήταν ΟΚ. Τέταρτον, ενώ ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος και πρόθυμος, η νεαρή κοπέλα, που ήταν και η κυρίως σερβιτόρα μας, ήταν απληροφόρητη και αδιάφορη.

Κάποια στιγμή την ρωτήσαμε για το το πιάτο της πέρκας να μας πληροφορήσει για κάποιο υλικό, εάν ήταν άνηθος ή δυόσμος. Ενώ δεν γνώριζε δεν είδαμε και κάποια προθυμία ή σβελτάδα να μάθει. Καθώς ο κατάλογος έγραφε "15 χρόνια Πιπεριά" ποτέ δεν μάθαμε από πότε το πιάνει, καθότι, όπως μας είπε, δεν γιόρταζαν γενέθλια... tabula rasa!! Να μου πεις τι ψάχνεις τώρα.... Δεν θα το έψαχνα λοιπόν τόσο εάν, επιπλέον, καθ' όλη την διάρκεια του γεύματος δεν χρειαζόταν να ψάχνουμε το προσωπικό όταν χρειαζόμασταν κάτι. Στο μαγαζί δε, ήμασταν όλες κι όλες δύο-τρεις παρέες. Πέμπτον, το νοστιμότατο κατά τα άλλα ορεκτικό μας, πέρκα - καταίφι, ένα πολύπλοκο και χρονοβόρο θα έλεγα πιάτο, περιέργως, ήρθε αμέσως, μαζί με την σαλάτα και με το ζεστό νερό βρύσης ( αφού ερωτηθήκαμε για το εμφιαλωμένο), που φυσικά τους ζητήσαμε να το αλλάξουν με πιο δροσερό τουλάχιστον....!!

Με αυτά και με τ΄άλλα, το πουρμπουάρ μας ήταν μόλις ΕΥΡΩ 1,00 πράγμα που η μικράν του σέρβις, όταν της είπαμε να κρατήσει 33,00 (αντί 32,10), το ειρωνεύτηκε εντελώς αυθόρμητα βέβαια με ένα χασκόγελο....

Σίγουρα, το site αυτό δεν θα πρέπει να το βλέπουμε ως κουτί παραπόνων ή ως μέρος για να βγάζουμε το άχτι μας αλλά, από την άλλη πλευρά, όταν σκοντάφτει το σέρβις, γενικότερα, σε κάποιο εστιατόριο αυτό δεν αποτελεί σημαντικό κομμάτι μιας κριτικής ?

Εν ολίγοις,
Τα παραπάνω μας ενόχλησαν αρκετά καθώς μάλιστα επιστρέφαμε στην πόλη μας ύστερα από ένα αρκετά κουραστικό ταξίδι και είχαμε αναπτύξει πέρα από μεγάλη ταχύτητα και υψηλές προσδοκίες!!

Δεν θα σταθώ πολύ στον εξωτερικό χώρο καθώς έχουν δοθεί πάμπολλες περιγραφές από άλλους χρήστες. Απλά και όμορφα ξύλινα τραπέζια, πολλά λουλούδια, ριγέ τέντες, που αν και θέλουν κάποιο φρεσκάρισμα, δίνουν ένα κομψό ύφος στο εστιατόριο. Ακόμα, υπάρχουν ξύλινα ή μεγάλα σιδερένια καθίσματα σε διάφορα στυλ που είναι διάσπαρτα στον χώρο ενώ τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα. Ο ισόγειος εσωτερικός χώρος είναι μικρός και με ζεστά χρώματα. Όπως μάθαμε, ο επάνω εσωτερικός χώρος που δεν επισκέφθηκα λειτουργεί τον χειμώνα και είναι για τους καπνιστές. Για τις τουαλέτες που βρίσκονται στο υπόγειο, με τα ξύλινα καδράκια στον τοίχο, δίπλα στην ξύλινη σκάλα, έκανα μνεία προηγουμένως.

Δοκιμάσαμε τα εξής:

Στην αρχή μας καλωσόρισαν με τέσσερα μακρόστενα μικρά φρατζολάκια φρεσκότατου και νοστιμότατου ψωμιού. Συνοδεύονταν από ντιπ κόκκινης πιπεριάς μέσα σε μπολάκι. ΕΥΡΩ 2,60

Σαλάτα Thai με μάνγκο, κινέζικο λάχανο, μέντα και μοσχολέμονο με φρέσκο κόλιανδρο. Πολύ νόστιμη και δροσερή σαλάτα, όμορφα κομμένη. Πολύ πλούσια ποσότητα όπου πέρα από τα κομμάτια μάνγκο στο εσωτερικό το πιάτο διακοσμούνταν και από λαχταριστές κίτρινες μακρόστενες φέτες μάνγκο. Υπήρχαν και ψήγματα κόκκινης πιπεριάς καθώς και μικρές φέτες αγγουριού. ΕΥΡΩ 8,70

Φιλέτα πέρκας (κατεψυγμένη) σε καταϊφι με γλυκόξινη σάλτσα (8,40) που έδινε ασιατική εσάνς στο πιάτο. Μέσα σε κομψό ορθογώνιο μαύρο πιάτο, σερβίρονται τέσσερα στρογγυλά κομμάτια από καταϊφι με κομμάτι πέρκας εσωτερικά επάνω σε ποσότητα λευκού λάχανου. Πράσινο κρεμμυδάκι και άνηθος (?) συμπληρώνουν την ξεχωριστή γεύση αυτού του πιάτου. Αν και πολύ νόστιμο και ευφυές πιάτο, θεωρώ ότι η ποσότητα της γλυκόξινης σος ήταν κάπως "αποπνικτική"! Για ορεκτικό η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια και παρέπεμπε σε κυρίως πιάτο.

Κριθαράκι γιουβέτσι με γαρίδες, φρέσκια ντομάτα και στακοβούτυρο (12,40). Πρόκειται για ένα πιάτο με πολύ καλά βρασμένο κριθαράκι συν ντομάτα και λίγες (5) γαριδούλες. Η ποσότητα είναι αρκετά χορταστική και σερβίρεται σε βαθύ πιάτο.

Μου άρεσε γενικά που η παρουσία της "πιπεριάς" ήταν πανταχού παρούσα με διακριτικότητα, π. χ στα χάρτινα σουπλά, στο ντιπ του καλωσορίσματος όπως και στα πιάτα, ασχέτου περιγραφής.

Αυτά.....

Κανένα, ατυχώς, κέρασμα δεν μας προσφέρθηκε...

Δύο άτομα, μέσα σε μια έρημη ατμόσφαιρα, με μια σαλάτα, ένα ορεκτικό και ένα κυρίως πληρώσαμε 32,10 (το 10-16, εντελώς οριακό)..... για την τοποθεσία, τον απλό χώρο και το ανεπαρκές σέρβις, too much. Όσον αφορά το φαγητό, OK, πολύ καλό αλλά δεν πετάς και τη σκούφια σου για να ξαναπάς....!

Σίγουρα πήγα έχοντας μεγαλύτερες αξιώσεις, αλλά θα ήμουν άδικη εάν έλεγα ότι έφυγα τελείως απογοητευμένη!

11 Ιούλ 2016

Είναι φορές που σκέφτομαι αν θα πρέπει να γράψω κριτική, για μέρος που έχουν επισκεφτεί φίλοι χρήστες και έχουν γράψει διθυραμβικές κριτικές ενώ εγώ έχω διαφορετική άποψη. Σκέφτομαι μήπως δεν έκρινα σωστά, μήπως πήγα με τρελές φιλοδοξίες, μήπως έτυχε η μέρα, μήπως, μήπως…. Τελικά όμως γράφω την εμπειρία μου, διότι ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε, καθένας κρίνει με διαφορετικό μάτι, άλλοτε ταιριάζει άλλοτε όχι και τέλος αυτό είναι και το καλό του site, η πολυποικιλότητα των απόψεων.

Συνάντηση λοιπόν με τον brother για φαγητό σε μέρος που να βρίσκεται για κέρδος χρόνου κοντά στους εργασιακούς μας χώρους. Επιλογή η ‘’Πιπεριά’’, μιας και ο αδερφός μου την έχει πολλάκις επισκεφτεί και εγώ ήθελα να κάνω ένα test – eat.
Το μαγαζί στην κορυφή τριγώνου, είναι εύκολο να το βρεις στο Ν. Ψυχικό κοντά στην πλατεία Αγίας Σοφίας και ακόμα πιο εύκολο να παρκάρεις στους γύρω δρόμους.

Ο χώρος δεν προδιαθέτει για ψαροταβέρνα, ούτε καν σε μοντέρνα ταβέρνα. Μοντέρνα ταβέρνα ήταν κάποτε. Είναι απλά ένας minimal χώρος περικλειόμενος από τζαμαρία με ασπρόμαυρα αφηρημένης τέχνης σχέδια στους έξω τοίχους, κλασσικά φωτιστικά τύπου καπέλου, καρέκλες ξύλινες σε καφέ και μαύρες αποχρώσεις και προθήκη στον τοίχο με αποστάγματα. Κάποιες γλάστρες –πιθάρια με καλλωπιστικά φυτά ομορφαίνουν τον έξω χώρο. Θεωρώ ότι είναι απλά ένας minimal τετράγωνος χώρος με τα τραπέζια σε σχετική απόσταση μεταξύ τους.
Η εξυπηρέτηση σε μας ήταν απλώς διεκπεραιωτική.

Δεν ξέρω αν έφταιγε η μέρα ή η μεσημεριανή ώρα, αλλά η κοπέλα που μας ανέλαβε ούτε μας χαμογέλασε, ούτε μας βοήθησε να πάρουμε κάτι έξτρα που θέλαμε, καθυστέρησε και το 2ο μισόλιτρο λευκό κρασί που πήραμε οπότε δεν μας κέρδισε με τίποτα.
Αρχίζοντας ανάποδα θα αναφερθώ πρώτα στο κρασί. Πήραμε το λευκό χύμα, ένα sauvignon blanc. Μετά τις πρώτες γουλιές άρχισε η καούρα. Είπαμε έχω μια ευαισθησία λόγω χολής, αλλά αυτό ήταν ότι χειρότερο. Σα να βάζεις χάλια λάδια στη μηχανή του αυτοκινήτου και αυτό αναγκαστικά θα διαμαρτυρηθεί!!!!!
Συνεχίζω με τα του φαγητού. Ο κατάλογος σε νορμάλ επίπεδα, με πολλές επιλογές θαλασσινών. Είπαμε να βάλουμε τα πιάτα στη μέση και να τσιμπολογάμε συνοδεία αδερφικής συζήτησης.

To dip που ήρθε στην αρχή μαζί με τα φρέσκα ψωμάκια ήταν από πιπεριά Φλωρίνης που τη προτιμώ οπότε ‘’κάθισε’’ πάρα πολύ καλά με τα υπόλοιπα πιάτα.
Το καλύτερο πιάτο ever είναι η πέρκα μέσα σε φύλλο από κανταΐφι. Έπεισα τον αδερφό μου να το πάρουμε μιας και είχα μελετήσει πριν και δικαιώθηκα πανηγυρικά. Κατεψυγμένο φιλέτο πέρκας ζουμερό αφράτο μέσα σε τραγανό φύλλο από κανταΐφι και από πάνω περιχυμένη γλυκόξινη σάλτσα. Εκπληκτικό σε όλα του και πολύ χορταστικό. Η μόνη ένσταση που έχω, είναι ότι το συγκεκριμένο πιάτο πήγαινε γευστικά περισσότερο σε ασιατική κουζίνα παρά σε μοντέρνα ψαροταβέρνα. Anyway.

Πλιγουροσαλάτα, απλή δροσερή και μπόλικη. Πολύ ωραία τα ψιλοκομμένα μαντζούνια που είχε μέσα, βγάζαν όλα τα αρώματα παράλληλα με το λαδολέμονο.
Φάβα Φενεού με καπαρόφυλλα και κρεμμύδι. Καλή γευστικά, με λίγο ελαιόλαδο από πάνω. Θα προτιμούσα το κρεμμύδι ψιλοκομμένο και όχι ολόκληρο σε ροδέλες μιας και στο τέλος το περισσότερο δεν ήθελε να αναμιχθεί με την φάβα και έμεινε.

Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή σίγουρα χειροποίητη που έβγαζε έντονα το κάπνισμα και έδινε απίθανη δροσερή γεύση. Άνετα συγκρίνεται με την αντίστοιχη του ‘’Ελαίας γη’’ που για μένα είναι η top και παρασκευάζεται μπροστά σου.
Χταπόδι ξιδάτο με φινόκιο κάπαρη και κόκκινη πιπεριά. Πάντα όπου το βρω το προτιμώ το χταπόδι. Σαν γεύσεις δέναν όλα μαζί, αλλά το χταπόδι ψιλοκομμένο όπως ήταν μου θύμισε έντονα αν το απομόνωνες από τα υπόλοιπα υλικά, ενώ δεν ήταν, αυτό της κονσέρβας. Μακράν το χειρότερο πιάτο.
Τέλος ντοματοκεφτέδες, με μαγιονέζα δυόσμου, πολύ αρωματικοί, αφράτοι και μεγάλοι σε μέγεθος.

Στο τέλος μας κέρασαν χωνευτικό λικέρ μαστίχας.
Δώσαμε μαζί με το tip από 21 euro, ποσό αρκετό για αυτά που φάγαμε.
Δεν ξέρω αν θα δώσω άλλη ευκαιρία στην πιπεριά, μιας και δεν ενθουσιάστηκα και στο τέλος μου έμεινε και η κρασοκαούρα. Ο αδερφός μου βέβαια που την έχει τιμήσεις δεόντως έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από το φαγητό.
Η σταθερή πορεία που έχει τα τελευταία χρόνια, δηλώνει τουλάχιστον την ποιότητα των υλικών οπότε από αυτή την άποψη δεν έχετε να χάσετε. Από άποψη γεύσεων εξαρτάται από τι προτιμά ο καθένας σας. Αν είστε των πειραγμένων θαλασσινών γεύσεων προτιμήστε το, αν όχι οι επιλογές πάρα πολλές.

05 Φεβ 2017

Πριν μερικές βδομάδες, παρασκευή βράδυ επισκεφτήκαμε την πιπεριά. Θα συνοψίζω την εντύπωση μου με 2 λέξεις: Ποτέ ξανά. Ήταν μια μεγάλη απογοήτευση, όχι τόσο γευστικά αλλά σε όλα τα υπόλοιπα.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, όμως τα τραπέζια είναι τόσο ασφυκτικά κοντά το ένα στο άλλο που δεν υπήρχε χώρος ούτε για ένα βρεφικό καρότσι. Τελικά το καρότσι έμεινε έξω από το μαγαζί (ναι! ) και το μωρό στριμώχτηκε ανάμεσα σας σε ένα παιδικό καθισματάκι.

Η οχλαγωγία ήταν απερίγραπτη ενώ το σέρβις αργό.

Για 8 άτομα πήραμε:
Ψωμάκι και ντιπ πιπεριάς, 1,3 ευρώ έκαστος, ήτοι 10,4 για κάτι που δεν ζητήσαμε καν. Τα ψωμάκια ήταν αδιάφορες μπαγκετούλες ενώ το ντιπ ήταν συμπαθητικό.

Γαύρος μαρινάτος στα 4,4 ευρώ x2. Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά καλός

Σαλάτα ανάμεικτη στα 5,9 ευρώ. Άγευστη και άχρωμη

Σαλάτα ροκά στα 8,7 ευρώ. Πολύ καλύτερη

Πατάτες κυδωνάτες στα 4,3 ευρώ x2. Και εδώ τίποτα το ιδιαίτερο

Μελιτζανοσαλάτα στα 4,3 ευρώ x2. Είχε μια γεύση κάπως ξυδάτη. Νομίζω ότι ήταν τυποποιημένη. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Μυδια αχνιστα στα 8,6 ευρώ. Δυστυχώς κακό πιάτο. Τα μύδια αν και φρέσκα ήταν παραψημένα με αποτέλεσμα να είναι σαν λάστιχο

Σολομός με σως τεριγιάκι και ρύζι μπασμάτι στα 14,9 ευρώ x2. Πολύ καλό πιάτο. Ο σολομός τέλεια ψημένος, αλλά πολύ μικρή μερίδα, ειδικά για την τιμή του.

Θράψαλο σχάρας στα 9,7 ευρώ. Εξαιρετικό. Μαλακό και ζουμερό. Μεγάλη μερίδα.

Ψαρονέφρι στα 11,9 ευρώ x2. Δεν το δοκίμασα. Δεν έχω άποψη.

Ριζότο μελιτζάνας στα 9,9 ευρώ. Επίσης δεν το δοκίμασα.

Μυλοκοπι σχάρας με ψητά λαχανικά στα 14,9 ευρώ. Πολύ καλό πιάτο. Το μυλοκόπι σωστά ψημένο και τα λαχανικά πολύ νόστιμα, αλλά μικρή μερίδα και εδώ.

Λιγκουίνι με γαρίδες στα 13,9 ευρώ. Δεν το δοκίμασα.

Τάρτα γιαούρτι στα 5,7 ευρώ x2. Ουσιαστικά ήταν βάση μπισκότου με γιαούρτι από πάνω και κάποια σως.

Μπάλα παγωτό στα 2,5 ευρώ η μπάλα. Τυποποιημένο.

Ήπιαμε:
Νερό 1,7 το λίτρο. Εμφιαλωμένο. Ήρθε μαζί με το ψωμί χωρίς να το ζητήσουμε

Μπύρα φιξ 3,8 ευρώ

Ούζο Ματαρελλη 9,2 ευρώ

Κρασί λευκό χύμα 5,20 το ½ κιλό, το οποίο ήταν γευστικό και χωρίς παρενέργειες.

Εν ολίγοις, χωρίς τα ποτά δώσαμε πάνω από 20 ευρώ το άτομο. Πάρα πολλά λεφτά για την ποιότητα του χώρου και του φαγητού.

10 Μαι 2016

Αγαπημένη Πιπεριά. Ένα ασφαλές ''αγκυροβόλι'', που μπορεί να άργησα να ανακαλύψω και να τιμήσω, αλλά το οποίο ποτέ δεν με έχει κρεμάσει, τα τελευταία 3 χρόνια που είμαι σταθερός πελάτης της.

Την έβλεπα εκεί στις αρχές της δεκαετίας του 2000 όταν είχε πρωτοανοίξει, σχεδόν πάντα μισοάδεια, με τιμές μάλλον υψηλές για τα δεδομένα της τότε εποχής (άσχετο αν τότε υπήρχαν λεφτά) και μου έβγαζε έναν αέρα υπεροψίας, λειτουργώντας έτσι αποτρεπτικά για να διαβώ το κατώφλι της. Τα χρόνια πέρασαν, τα λεφτά τελείωσαν, μπήκε φαίνεται νερό και στο κρασί τους, οι τιμές μειώθηκαν αισθητά, ήρθε στην ζωή μας και η ενημέρωση μέσω internet, ο πελάτης-καταναλωτής έγινε πιο απαιτητικός και ίσως άλλαξε και chef. Όλα τα παραπάνω μας έφεραν για πρώτη φορά στην πόρτα της περίπου πριν 3 χρόνια, σε μια από τις πρώτες κριτικές μου, ως μέλος της κοινότητας του ask4food.

Έκτοτε τα test drive στα οποία την υπέβαλα πολυάριθμα, το ένα πιο δύσκολο από το άλλο. Είναι ο συνηθισμένος προορισμός μας κάθε Καθαρή Δευτέρα και την 25η Μαρτίου (και τις λοιπές τυπικές ημέρες Νεοελληνικού πανζουρλισμού), καθώς και όταν είναι να συναντηθώ με κάποιους καλούς φίλους ή να τραπεζώσω συγγενείς μου. Όμως το απόλυτο crash test το πέρασε με επιτυχία, όταν πριν μερικούς μήνες συμφάγαμε εκεί με τον (εκ Θεσσαλονίκης) πολύ καλό μου φίλο τον Χρηστάρα, ένα πραγματικό ‘’αρχοντάνθρωπο’’ πολλών κυβικών και καλοφαγά παλαιάς κοπής. Κάποιοι δε τον αποκαλούν χαϊδευτικά και Κωνσταντάρα!! Έκτοτε, όποτε μιλάμε στο τηλέφωνο, ακόμη αναπολεί εκείνο το XL δείπνο (ακόμη και για τα δικά του κυβικά), που απολαύσαμε εκείνο το ευχάριστο βραδάκι του Σεπτέμβρη. Χρηστάρα δεν έχεις άδικο, η Θεσσαλονίκη μπορεί να φημίζεται για τις ψαροταβέρνες και τα ουζερί της, αλλά τέτοιο μαγαζί που να ισορροπεί τόσο αρμονικά την Ελλάδα, την Μεσόγειο και με πινελιές Άπω Ανατολής, δύσκολα θα βρεις εκεί.

Όπως αντιλαμβάνεστε από τα παραπάνω, έχω δοκιμάσει την κάρτα του menu, περίπου κατά τα 3/4. Περιλαμβάνει κάποιες σταθερές αξίες, πάντα υπάρχουν κάποια new entry πιάτα και επίσης φρέσκα ψάρια και θαλασσινά, αναλόγως εποχής και διαθεσιμότητας. Σας διαβεβαιώνω ότι παίζει δυνατά σε όλες τις κατηγορίες, δηλαδή ορεκτικά, σαλάτες και κυρίως πιάτα. Απολαύστε υπεύθυνα λέει η διαφήμιση γνωστής μπύρας, εγώ απλά θα πω επιλέξτε άφοβα!!

Θα απαριθμήσω εν συντομία τα πιάτα που έχω δοκιμάσει αυτά τα χρόνια.

-Από ορεκτικά, γαύρο μαριναρισμένο σε ξύδι, τσιροσαλάτα, τατάκι φρέσκου σολωμού με σόγια σως και κρέμα wasabi, ξυδάτο χταπόδι, ταραμοσαλάτα με τορτίγιες, φάβα, κυδωνάτες τηγανητές πατάτες με χοντρό αλάτι, φρέσκα μύδια και στις 3 εκδοχές (με αγαπημένη αυτή με τζίντζερ, σόγια σως και γλυκό τσίλι), θράψαλο στην σχάρα, γόνο καλαμαριού τηγανητό με πικάντικη σάλτσα τσίλι, φιλέτα πέρκας σε κανταΐφι, με γλυκόξινη σάλτσα, ντοματοκεφτέδες και τραγανά ρολά με φέτα και βότανα.

-Σχεδόν όλες τις σαλάτες.

-Από κυρίως πιάτα, κριθαράκι γιουβέτσι, με γαρίδες και στακοβούτυρο, γαριδομακαρονάδα, με φινόκιο και ντομάτα σβησμένη με ούζο, μπακαλιάρο σκορδαλιά, καλαμάρι σοτέ με πέστο βασιλικού, γαριδάκι ψιλό και οποιοδήποτε μικρό ψαράκι εποχής υπάρχει διαθέσιμο.

Ο χώρος παραμένει σχεδόν αμετάβλητος αυτά τα χρόνια, έχοντας υποστεί μια επιτυχημένη επιδερμική ανακαίνιση. Για να μην μακρηγορώ και επαναλαμβάνομαι, ανατρέξτε είτε στην παλιά μου κριτική, είτε σε πρόσφατες κριτικές άλλων χρηστών. Με μια πρόταση chic, ευχάριστος, φωτεινός, ζεστός, οικείος και παρεΐστικος.

Το service παραμένει ''business as usual''. Μπορεί η γλυκιά, χαμογελαστή και συμπαθητική σερβιτόρα που προτιμώ να έχει πάρει ''εσωτερική μεταγραφή'' για το PARLO (ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη), αλλά όλο το υπόλοιπο team κινείται στο μοτίβο, ευγένεια, ταχύτητα, διακριτικότητα και επαγγελματισμός. Βλέπετε ο ανταγωνισμός της περιοχής μπορεί να είναι ολιγάριθμος, αλλά μάλλον είναι ''σκληρός'', καθόσον σε απόσταση 100 μέτρων, δραστηριοποιούνται 3 ομοειδείς επιχειρήσεις στην σειρά. Στο κέρασμα μέχρι πρόσφατα δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά, αλλά τελικά φαίνεται ότι και αυτοί προσαρμόσθηκαν στα ήθη των ημερών. Προσφέρουν στο τέλος μικρή κανατίτσα μοσχάτου κρασιού ή τσικουδιάς.

Για το 2016 έχω ήδη κάνει 3 επισκέψεις, μια τον Φεβρουάριο με εκλεκτή γαστρονομική παρέα, μια τον Μάρτιο και η τελευταία τον Απρίλιο την Μεγάλη Πέμπτη. Θα επιλέξω να σας περιγράψω μόνο την τελευταία πολύ πρόσφατη εμπειρία μου. Η βαθμολόγηση του εστιατορίου, προκύπτει από το σύνολο των πολυάριθμων επισκέψεων αυτής της τριετίας.

Μεγάλη Πέμπτη 28 Απριλίου 2016, ώρα 17:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Κινηθήκαμε στα τυπικά ορεκτικά-κυρίως πιάτα, λόγω της ημέρας:

-Φάβα Φενεού με καππαρόφυλλα και κρεμμυδάκια, ποιοτική, στην σωστή υφή και γεύση.

-Σαλάτα Thai με μάνγκο, κινέζικο λάχανο, μέντα, μοσχολέμονο και φρέσκο κόλιανδρο. Μια εξαιρετική σαλάτα, μια πανδαισία γεύσεων και αρωμάτων σε βαθμό XL.

-Φρέσκο γαριδάκι, τόσο αέρινο και ελαφροτηγανισμένο, με πλούσια γεμάτη γεύση και ανυπαρξία λαδίλας.

-Θράψαλο σχάρας, με βινεγκρέτ λαδολέμονου και ρίγανης. Ένα πιάτο τόσο απλό, έρχεται πάντα σωστά ψημένο, με τους χυμούς του ακέραιους. Το μόνο που κάνει η απλή βινεγκρέτ, είναι να βάζει την τελική πινελιά της επιτυχίας.

-Λινγκουίνι με γαρίδες, σβησμένες με ούζο, φρέσκια ντομάτα και φινόκιο. Επαρκέστατο sharing για 2-3 άτομα, συνήθως περιέχει 5-6 γαρίδες μεγέθους 3. Το al dente όπως ακριβώς μου αρέσει, σε μια εκδοχή μεταξύ Ελληνικού και Ιταλικού. Τα επιμέρους συστατικά όλα ευδιάκριτα και σωστά εκτελεσμένα, δηλώνουν ''παρών'', σαν πειθαρχημένα στρατιωτάκια. Το μόνο που απομένει είναι να προνοήσεις να κρατήσεις ψωμάκι για την παπάρα και να μην φας από κεκτημένη ταχύτητα και το τηγανάκι στο οποίο σερβίρεται. Απολαύστε υπεύθυνα!!

-Μισό κιλό χύμα λευκό κρασί, τεσταρισμένο πολλές φορές. Ευχάριστο, ποιοτικό και ελαφρά φρουτώδες.

-Κέρασμα στο τέλος, προσφέρθηκε μια μικρή κανατίτσα ευχάριστης και σπιρτόζικης τσικουδιάς.

Check please
Στα 50,60€ με αναλυτική απόδειξη και πληρωμή με πιστωτική κάρτα. Λόγω της πληθώρας επαγγελματικών γευμάτων, οι σερβιτόροι πάντα θα σας ρωτήσουν αν επιθυμείτε τιμολόγιο ή απλή απόδειξη.

Κατέληξα ότι:
Η εμπιστοσύνη, είτε αφορά τις ανθρώπινες σχέσεις, είτε μια επιχείρηση, είτε κάτι άλλο, είναι μια λέξη τόσο απλή, πλην όμως με μεγάλο νόημα και αξία. Κερδίζεται δύσκολα με το πέρασμα μηνών, ίσως και ετών. Όσο δύσκολα αποκτάται, τόσο εύκολα γκρεμίζεται σε μια συγκυρία ή μια άτυχη στιγμή. Τα συναισθήματα μιας τέτοιας απώλειας εμπιστοσύνης, τα έχουμε βιώσει λίγο πολύ όλοι μας, σε τούτη την ριμάδα την ζωή.

Μπορεί κάποιοι, άνευ σοβαρού λόγου και αιτίας, να σας συμπεριφέρθηκαν με αχαριστία, αγνωμοσύνη, υποκρισία και καιροσκοπισμό, προκαλώντας σε εσάς εύλογα ερωτηματικά και προβληματισμό. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι αυτά είναι βγαλμένα από την ζωή. Η δική μου άποψη βρίσκεται πιο κοντά στην γνωστή φράση ''ουδείς πιο αχάριστος εκ του ευεργετηθέντος''. Τότε η όποια εμπιστοσύνη δυστυχώς πάει περίπατο.

Ευτυχώς όμως η Πιπεριά ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται στις παραπάνω ανησυχίες μου και εξακολουθεί να απολαμβάνει την πλήρη εμπιστοσύνη μου. Σας την προτείνω ανεπιφύλακτα!!

Υ. Γ Χρηστάρα εξαιρετικά αφιερωμένο σε εσένα. Έμαθες ότι το ask4food τώρα περιλαμβάνει και την Θεσσαλονίκη; Εφόσον γίνεις μέλος, πιστεύω ότι έχεις όλα τα φόντα για να γίνεις ο guru της πόλης.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη mavtasos.

Έκπτωση μέχρι 15%

'Αγγελου Σικελιανού 8 & Αδριανείου, Ν. Ψυχικό