Πιάτα με κρεατικά και μπόλικα μεζεδάκια. Σάββατο και μεσημέρι. Κυριακή μόνο μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα, Τρίτη.

30 Ιουν 2017

Το συγκεκριμένο μαγαζί μας το είχαν συστήσει πριν καιρό φίλοι μας ως το ιδανικό μέρος για παιδιά. Έτσι λοιπόν μια Κυριακή μεσημέρι πήγαμε με άλλες 2 οικογένειες (σύνολο δηλαδή 6 ενήλικες και 5 παιδάκια).
Ο καιρός ήταν πολύ καλός οπότε καθίσαμε στην αυλή. Μπαίνοντας έχει ένα περιφραγμένο χώρο-παιδική χαρά όπου μπορούν να απασχοληθούν τα μικρά παιδάκια χωρίς να έχεις φόβο μήπως βγουν έξω καθώς από κάποια τραπέζια έχεις καλή ορατότητα ώστε να επιβλέπεις.

Στο δια ταύτα τώρα... Παραγγείλαμε:
Σαλάτες: χωριάτικη και χόρτα. Η χωριάτικη συνηθισμένη, τα χόρτα πολύ καλά.
Ορεκτικά: τυροκαυτερή, κολοκυθοκεφτέδες, κεφτεδάκια, πατάτες τηγανιτές και φλογέρες. Όλα ήταν ok με τις φλογέρες να ξεχωρίζουν.
Κρεατικά: κοκορέτσι (ήταν παραψημένο), κοντοσούβλι (ήταν πολύ λιπαρό σε σημείο που δεν τρωγόταν), παϊδάκια (πολύ καλά), μπριζολάκια χοιρινά (πολύ καλά), ψαρονέφρι (δε δοκίμασα αλλά άκουσα καλά λόγια από την παρέα) και παιδικά πιάτα με μπιφτέκι (νόστιμο - φαγώθηκε από τα παιδιά).

Την ώρα που πήγαμε (γύρω στις 16.00) αν και ο κόσμος είχε αραιώσει το service ήταν σχετικά αργό με αποτέλεσμα τα παιδιά να αρχίσουν να γκρινιάζουν. Οι τιμές σε σχέση με την ποιότητα του φαγητού ήταν θεωρώ τσιμπημένες χωρίς ωστόσο να είναι και υπερβολικές.

Ο Ανεμόμυλος είναι γενικά ένα μέτριο προς απλά καλό μαγαζί τόσο όσον αφορά στο φαγητό όσο και στην εξυπηρέτηση που όμως έχει το μεγάλο πλεονέκτημα του εξωτερικού χώρου με την παιδική χαρά, που ίσως είναι και ο σημαντικότερος λόγος για τον οποίο μπορεί και να ξαναπηγαίναμε.

13 Μάρ 2016

Στο συγκεκριμένο μαγαζί πηγαίνουμε περισσότερο από δέκα χρόνια. Δεν είναι σε περαστικό δρόμο οπότε οι πελάτες του είναι συγκεκριμένοι που το γνωρίζουν και το εκτιμούν.

Έχω κατά καιρούς συναντήσει αρκετούς αναγνωρίσιμους της τηλεόρασης και του θεάματος γενικά (ηθοποιούς δημοσιογράφους κλπ). Το παρκάρισμα είναι απροβλημάτιστο και η εξυπηρέτηση άψογη. Απόδειξη έδιναν ανέκαθεν και όχι μόνο τώρα πού σφίξανε τα πράγματα. Στην αυλή υπάρχει μικρή παιδική χαρά για τα πιτσιρίκια. Κυριακή μεσημέρι βέβαια γίνεται το αδιαχώρητο. Το σπεσιαλιτέ του μπριζόλα στη σούβλα που προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.

Απεναντίας το κοντοσούβλι του φανταστικό καθώς και το γουρουνόπουλο στη σούβλα που δυστυχώς δεν το έχει πάντα. Να μη ξεχάσω και τα μπιφτέκια που και αυτά είναι νοστιμότατα. Όσο για το περιβάλλον το μεν καλοκαίρι έχει αυλή με σκιά από περικοκλάδα και άνετο χώρο μεταξύ των τραπεζιών, το δε χειμώνα έχει αίθουσα με μεγάλο τζάκι και στη μία μεριά του καταστήματος τζαμαρία που βλέπει την αυλή. Οι τουαλέτες καθαρές που σημαίνει ότι και στην κουζίνα προσέχουν την καθαριότητα. Οι τιμές ούτε ακριβές ούτε τσάμπα. Ένα ζευγάρι με 30 ευρώ θα φάει και θα πιεί ποιοτικά. Στο τέλος έχει και κέρασμα.

Τίμιο μαγαζί και αυτός είναι ο λόγος που για πολλά χρόνια το είχαμε κάνει στέκι. Αραιώσαμε τις επισκέψεις μόνο και μόνο θέλοντας να γνωρίσουμε και άλλες γαστρονομικές απολαύσεις σε διαφορετικά μέρη. Όμως κατά διαστήματα επιστρέφουμε στη σιγουριά που μας εμπνέει η περιποίηση του Παναγιώτη. Με λίγα λόγια το προτείνω ανεπιφύλακτα.