Πολλές μπύρες και γεύσεις από Μεσόγειο. Ανοιχτά από το πρωί με καφέ.

Υπαρχουν ορισμενοι ανθρωποι που σου γινονται αμεσως συμπαθεις. Η αυρα τους φταιει, το κεφι τους, η διακριτικοτητα ή η εκρηκτικοτητα τους, ποιος ξερει; Παντως σε κερδιζουν με το καλημερα. Στο καληνυχτα, εχετε ηδη γινει κολληταρια. Αντιστοιχως, υπαρχουν ορισμενα μαγαζια που σου γινονται αμεσως συμπαθη με τον ιδιο ακριβως τροπο. Δεν είναι ακριβως πρωτοτυπα, ή πανεμορφα, ουτε σερβιρουν τα καλυτερα πιατα. Παρ όλα αυτά, φευγοντας εχετε γινει φιλοι, και ως τετοιοι, ξερετε ότι θα ξανασυναντηθειτε.

Δευτερα απογευμα, και κανονιζω με δυο φιλους που επαθα ακριβως αυτό όταν τους γνωρισα, να βγουμε για να γιορτασουμε τα γενεθλια του ενός, που είναι πιο μελαγχολικος από τον Γκαρφιλντ τα πρωινα Δευτερας. Ναι, γιατι, αν δεν παθεις κριση μεσης ηλικιας στα 23 σου, ποτε θα την παθεις! Μιλαμε ηταν σα τη Μεγαλη Παρασκευη και την επετειο του Ολοκαυτωματος σε ένα. Πληρης συναισθηματικη καθιζηση.

Σε τετοιες βαριες περιπτωσεις ψυχικης καταβαραθρωσης (ε? ε?) μια είναι η λυση με το συγκεκριμενο ατομο: Μπυρα! Σα το μαγικο ζωμο του δρυιδη Πανοραμιξ, η μπυρα τον ξυπνα από τον καταθλιπτολήθαργο και ανοιγει το γλαρο του ματι και το δεμενο με σπαγγο στομα του. Προορισμος η Μεθεξη, που βολευε σαν περιοχη και ειχε και ένα ξεγυρισμενο 40% εκπτωση για εκεινη τη μερα.

Ενώ ειχα περασει υπεραπειρες φορες από μπροστα, ποτε δεν την ειχε παρει το ματι μου. Είναι όμως μια πολύ ομορφη, προσεγμενη μπυραρια, με μια εξωτερικη ξυλινη βεραντα που περιβαλλεται από φυτα πολύ ευχαριστη. Και ο εσωτερικος χωρος, σκοτεινος, ξυλινος διακοσμος πεντακαθαρης μπυραριας, είναι πολύ ζεστος για παραμονη ωρων. Μαλιστα, παρα τα οσα περιμενεις, είναι πεντακαθαρη απ ακρη σε ακρη.

Τι θα αλλαζα? Τη μουσικη, ασυζητητι. Ηρθα σε μπυραρια και συ μου γαργαλας τα αφτια με τζαζ και lounge ακουσματα? Αν είναι ετσι, βγαλε και μια κοπελα με την αντιστοιχη στολη να μοιραζει πουρα και βαλε για μασκοτ τον Τσοχατζοπουλο. Ή απλα ασε τα τρελα, πιασε 96.9 στα fm και ασε τα ηχεια να κοπανανε Rage against the machine, ή εστω Whitesnake, μεχρι τα μηνιγγια μου να μεταμορφωθουν σε κυμβαλα.

Η εξυπηρετηση από μια κεφατη κοπελα ηταν αριστη, εσπευδε να εξυπηρετησει στα παντα, μας γεμισε τα ποτηρια νερο αναριθμητες φορες και εκανε ότι περνουσε από το χερι της να ειμαστε ευχαριστημενοι. Τα μονα δυο αρνητικα που εχω να προσαψω, και δεν σχετιζονται αμεσα με αυτην, την οποια ξαναλεω βρηκα αψογη, ηταν οι χρονοι αφιξης πιατων και το τελικο κερασμα.

Για τους μεν πρωτους, ηταν εξαιρετικα συντομοι, με αποτελεσμα να βομβαρδιζομαστε από πιατα, να μην προλαβαινουμε να φαμε μια μπουκια και να εμφανιζονται άλλες δεκα γυρω μας, σα τη Λερναια Υδρα με τα κεφαλια της. Ειχαμε γυρω μας τα κυκλωπεια τειχη να ορθωνονται με ρυθμους δυσαναλογους της καταναλωσης, με αποτελεσμα να παγωνουν όλα και μεις να τρωμε με ορθοπεταλιες, χωρις να μπορουμε να σταυρωσουμε κουβεντα. Οσο για το κερασμα, καταλαβαινω ότι η εκπτωση μαλλον το αποκλειει σαν πρακτικη από μονη της. Αλλα η κοπελα ακουσε ότι ο φιλος μας ειχε γενεθλια, οποτε θα ηταν καλοδεχουμενη μια οποιαδηποτε κινηση από το εστιατοριο, να χαμογελασει και ο γρουσουζης εορταζων.

Ο καταλογος εχει το μεγεθος της Παπυρους Λαρους, τομοι 1-3. Χρειαστηκα ένα τεταρτο για να φτασω στα ποτα, τα οποια δεν διαβασα καν. Λιγοτερη εξεταστεα υλη ειχα σε ορισμενα μαθηματα επιλογης στο πανεπιστημιο. Σαλατες, ζυμαρικα, ριζοτο, ορεκτικα, κυριως, μπεργκερ, specialties, ταπας, μονο το σουσι λειπει και κλεισανε. Δεν συμφωνω με τοσες επιλογες, βελτιστοποιηστε τις πιο χαρακτηριστικες σας και εξαφανιστε με πανισχυρο ΒΙΜ ολες τις υπολοιπες, απλως μας κουδουνιαζουν το κεφαλι. Διοτι, ενώ τιποτα δεν ηταν κακο, τιποτα δεν ηταν και αριστο.

Μολις καθισαμε στο μεγαλο ξυλινο τραπεζι ηρθαν χαρτινα σουπλα και ένα καλαθακι με παρα πολύ αφρατες φετες πολυσπορου ψωμιου, κριτσινια και ένα ντιπ με βαση το γιαουρτι, που ηταν ουδετερο (0.80). Με ταχυτητα πολυβολου αρχισαν να ερχονται:

-Σαλατα Ταλαγανι, με σπανακι, μανιταρια πλευρωτους, λιαστη ντοματα, προσουτο, παρμεζανα, βινεγκρετ με μπεικον και ένα κομματι ταλαγανι. (6.80€). Σαλατα δυο ταχυτητων. Πρωτα απ όλα τα υλικα δεν εδεναν ουτε με ναυτικο κομπο, το μπεικον ηταν σε κομματια, η λιαστη ντοματα λιωμενη στη βινεγκρετ και τα παντα ηταν λουσμενα σε μισο κυβικο τονο μιας παχυρρεστης, υπεργλυκης σαλτσας βαλσαμικου. Τα ιδια τα υλικα, όμως, ηταν νοστιμα, με λιγοτερη σως και πληρη αφαιρεση λιαστης ντοματας θα ηταν πολύ καλη.

-Πατατες σατω (3.10€) Θεικες. Χοντρα ασυμμετρα κομματια πρωτα βραστης και κατοπιν τηγανιτης πατατας τοσο τραγανης και αλαδης, που παταει κατω κάθε τηγανιτη πατατα. Από τα ταπας, πηραμε λουκανικο με μουσταρδα και τις ιδιες πατατες, απλο αλλα νοστιμο (3€)

-Ποικιλια ορεκτικων (15€) που περιλαμβανει φλογερες, spring rolls, πουγκακια με ροκφορ, καταιφακια με σπανακι και κοτοπουλο Μεθεξη. Παλι 2 ταχυτητων. Οι φλογερες με μια τυρενια καυτη γεμιση ηταν αλαδες και απαιχτες, το ιδιο και οι τσουρουφλιστες τυρομπαλες με ροκφορ, που ηθελα να τις παρω ολες για τον εαυτο μου. Τα spring rolls ηταν οκ, αδιαφορα, χωρις να είναι ασχημα, ενώ μετεξεταστεα εμειναν τα στεγνα καταιφια με την ελαχιστη γεμιση σπανακι, που σαν ιδεα είναι ψαγμενη, σαν αποδοση φτωχη και το παναρισμενο μινι ρολο κοτοπουλο με υποτυπωδη γεμιση φετας, ντοματας και πεστο, που ηταν πιο στεγνο από την ερημο Καρ μετα από 60 μερες ανομβριας.

Δεν ειχαμε προλαβει να δοκιμασουμε καν την ποικιλια, όταν κατεφθασαν και τα κυριως. Πηραμε 3 διαφορετικα μπεργκερ, ένα pacific mushroom, ένα texas και ένα tartufata, στα 6.30 τα πρωτα και το τελευταιο στα 6.90€, αλλα επειδη εγω δεν δοκιμασα προφανως των αλλων δυο, ε δε θα σας κανω τα αφτια κουνουπιδια με τα υλικα τους.

Το δικο μου μπεργκερ, το tartufata ειχε μαρουλι, σπεκ και τηγανιτο αυγο, ταρτουφατα και σως bbq και δε με συνεπηρε. Ηρθε μεγαλο και αφρατο με ένα σωσακι μαγιονεζας και πατατες λεπτοκομμενες, αλλα το ψωμι ηταν παραψημενο και δεν ειχε καμια υγρασια από σαλτσα. Αν σε αυτό προσθεσεις το αυγο που δεν ηταν μελατο ουτε κατά προσεγγιση, και το σπεκ ηταν δυο χιλιοστα κομματι, καταλαβαινεις γιατι δε θα το ξαναπαιρνα. Το μπιφτεκι είναι όμως χοντρο, ζουμερο και παρα, παρα πολύ ευγεστο, οποτε θα προτιμουσα απλως άλλο συνδυασμο υλικων.

Μαζι πηραμε 1lt μπυρα Veltins (9€) που ηρθε στο πιο εκθαμβωτικα ψαγμενο σκευος – μποτιλια που εχω δει ποτε. Καμια γκουρου της μπυροποσιας δεν ειμαι, τα μονα που ξερω να πω σχετικα είναι ότι είναι γερμανιδα και, όπως ολες οι Γερμανιδες, ξανθια, ελαφρως πικρη, αρκετα ελαφρια και λιγο παγωμενη. Ευκολοπιοτη.

Το συνολο για ένα υπερπληρες γευμα ανηλθε στα 57.2€, ενώ με την εκπτωση εκανε βουτια στα 34.4€ περιπου, και μπορω να πω με απολυτη βεβαιοτητα ότι ηταν πολύ καλα. Υπαρχουν πολύ οικονομικες λυσεις, ειδικα σε ταπας, τα οποια μου φανηκαν ιδιαιτερα και λιγουρευτα και θα τα τιμησω σε επομενη επισκεψη. Οι υψηλοτατες τιμες που διαβασα σε άλλες κριτικες δεν υφιστανται, επομενως καταληγω ότι μαλλον γινανε σημαντικες μειωσεις. Ή το πορτοφολι μου γεννησε λεφτα.

Καταληγω ότι η Μεθεξη είναι ντομπρο μαγαζακι, με απλη κουζινα, επιλογες με το τσουβαλι και αρκετα ενταξει γευσεις. Δεν είναι η καλυτερη μπυραρια που εχω παει, δεν είναι καν στο top 10, αλλα δεν με χαλασε κατι, περασαμε καλα και τελικα ο εορταζων σταματησε να γκρινιαζει και εσκασε ένα χαμογελο στο μπεργκερ του. Χωρις να ειναι κατι εξαιρετικο, τη συμπαθησα. Δε θα ελεγα όχι να βρεθω ξανα στα τραπεζακια της για μπυρα και ταπας, και ισως να δοκιμασω και κατι από τις άλλες κατηγοριες. Που ξερεις, ισως κατι το κανουν καλυτερα!

12 Δεκ 2016

Καιρό είχα να πάω σε ένα μαγαζί και να εντυπωσιαστώ. Η Μέθεξη με εξέπληξε ευχάριστα. Καταρχήν ο χώρος είναι υπέροχος, ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Νόμιζα πραγματικά ότι βρισκόμουν σε μαγαζί της βόρειας Ευρώπης.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και εγκάρδια ενώ το φαί ήταν το καλύτερο που έχω φάει σε μπυραρία και ανάλογο ενός καλού εστιατορίου.

Για 3 άτομα πήραμε:

Σαλάτα πράσινη με ψητά μανιτάρια, προσούτο και flakes παρμεζάνας στα 6,3 ευρώ. Πλούσια σαλάτα με αρκετό προσούτο και παρμεζάνα.

Ψητά λαχανικά με χαλούμι στα 6,9 ευρώ. Σωστά ψημένα λαχανικά και αρκετό χαλούμι.

Κότσι με πατάτες και διάφορες σως στα 15 ευρώ. Το κότσι έλιωνε στο στόμα, πολύ γευστικό, από τα καλύτερα που έχω φάει. Οι πατάτες ήταν πρώτα βρασμένες και μετά τηγανισμένες, ενδιαφέρουσα γεύση. Οι σως ήταν του εμπορίου.

Μοσχαρίσιο φιλέτο με λάδι τρούφας, σάλτσα μανιταριών και ριζότο παρμεζάνας στα 10,80 ευρώ. Εκπληκτικό πιάτο. Το μοσχάρι έλιωνε στο στόμα, η σάλτσα μανιταριών ήταν ιδιαίτερα νόστιμη, το ίδιο και το ριζότο το οποίο είχε έντονη την γεύση της παρμεζάνας. Το μόνο φάουλ ήταν ότι το ρύζι δεν ήταν arborio.

Ήπιαμε Mc Farland η οποία χρεωνόταν 9 ευρώ το λίτρο (ναι, εννιά ευρώ το λίτρο!!! ).

Δώσαμε 13 ευρώ το άτομο χωρίς τη μπύρα και σίγουρα είναι ένα άριστο value for money, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι φάγαμε σε μπυραρία και ότι το φαΐ ήταν υψηλών προδιαγραφών.

19 Απρ 2016

Επίσκεψη Απρίλιο 2016, και το ρεζουμέ της επίσκεψης είναι το παρακάτω,
-ωραίος γενικά χώρος, δεν είχε τη καπνίλα γιατί κάτσαμε έξω και ήτανε ανοιχτά
-ελαφρώς στριμωγμένο αλλά ξεπερνιέται με λίγο καλή διάθεση
-καλή η σαλάτα με ταλαγάνι και ρόκα αν και αν είχε και λίγο παραπάνω υλικό δεν θα ήτανε άσχημα, πχ λίγο μαρούλι

-μοσχάρι δενδρολίβανο με πουρέ: τίποτα το ιδιαίτερο, αρκετά άγευστο κρέας και μάλιστα η γεύση της σάλτσας που υποτίθεται ότι θα κάλυπτε το κρέας,... άγευστη και αυτή. ο πουρές επίσης τελείως άγευστος και αυτός. αποφύγετε το πιάτο.
-Ψαρονέφρι με sauce μουστάρδας αντιθέτως με το μοσχάρι, σχετικά νόστιμο το κρέας αν και έχεις φάει και καλύτερα ψαρονέφρια. πολύ ωραία η σώς και οι πατάτες απίστευτες, ήτανε μάλλον βρασμένες μεγάλες και μετά ελαφρώς τηγανισμένες με φοβερή κρούστα. επίσης αρκετή ποσότητα πολύ ικανοποιητική.

- ψητά λαχανικά, δλδ πιπεριές κάτι μελιτζάνες, ωραία ψημένα αλλα δεν ξετρελένεσαι κιόλας, αρκετά όμως σε ποσότητα και λουσμένα σε ξύδι νομίζω.
-burger new york: μεγάλο άγευστο μπιφτέκι και ελάχιστα υλικά και μάπα ψωμάκι.
με απλές μικρές πατάτες τηγανιτές. κοινώς.... αποφύγετε τα burger καλύτερα goody’s η burger grill κ τα σχετικά ταχυφαγεία της γειτονιάς.

Μπύρες: οκ κλασσικός κατάλογος……απιστευτα ακριβές ομώς που δέν δικαιολογείται.
5€ για την ΜΙΚΡΗ!!!!! Krusovice!! ?! ?! ? αν είναι δυνατόν.
7€ η paulaner ? πάνε καλά τα άτομα? Όταν αλλού εχει 5 και ναι μιλάω για μπυραρίες πχ Αργυρούπολη και σχετικά μέρη και όχι περίπτερα
Επομένως ναι πήρα μόνο μια μικρή krusovice λόγω κόστους. Οι μπύρες πρεπει να πεσουνε 1.5€ κάτω η κάθε μία.

γενική εικόνα είναι μέτρια δλδ ενα απλο μαγαζί 5/10 που ούτε τρέχεις να ξαναπάς αλλα και δεν σιχτιριάζεις και συνέχεια που κάθησες εκεί. ίιιιισως και να ξαναπήγενα αλλα υπάρχουν τόσες επιλογές και δοκιμές άλλες να κάνεις που το πιο πιθανόν είναι οτι δεν θα πάω.

p. s οι κοπέλες που εξυπηρετούν είναι πολυ εξυπηρετικές και σκίζονται γιατί είναι λίγες. ελπιζω τα tips να καταλήγουν σε αυτές και όχι στην υπερτιμημενη μπυρα..

16€ / ατομο με 1 μικρή μπύρα όμως..

20 Δεκ 2015

Το μαγαζί το γνωρίζω χρόνια. Το ειχα ξεχωρίσει για τις γκουρμέ (παρ'οτι μπυραρία) και ποικίλες γεύσεις του και την πολύ καλή ποιότητα του.

Τα τελευταια δύο περίπου χρόνια το είχα "εγκαταλείψει", γιατί ειχα διακρίνει μια σχετική πτώση ποιότητας, ενω οι τιμές παρεμεναν αδικαιολόγητα υψηλές.
Πρόσφατα (αρχές 12/2015) το επισκεφθηκα για να διαπιστώσω ότι οι τιμές ειχαν επιτέλους μειωθεί, στον ίδιο όμορφο χώρο, ενώ οι γεύσεις θύμιζαν την παλιά καλη μέθεξη.

Πήραμε 1) ψαρονέφρι με πιπεριές κ πουρε και 2) μοσχάρι με σαλτσα μανιταριών συνοδευόμενο με ριζότο παρμεζανας - εξαιρετικά και τα δυο, μια πατάτες τύπου deluxe με dip, μια μπυρα και νερό: σύνολο 27 € περίπου.
Το σερβις ευγενικό, επαγγελματικό και σε σωστό χρόνο.

Μια ωραία μπυραρία στο κέντρο του Ηρακλείου την οποία συνιστώ για τα γκουρμέ πιάτα της (ειδικά το προαναφερόμενο μοσχαράκι με ριζότο παρμεζανας! ). Για τα υπόλοιπα (ποικιλίες, λουκάνικα κ. τ. λ. ) δεν έχω άποψη, καθώς δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Αφήνω τη δοκιμή στους λάτρεις του είδους.

Πήγαμε σήμερα μετά από πολύ καιρό. Πολύ τσιγαρίλα αφού -όπως είπαν οι σερβιτόρες- δεν υπάρχουν χώροι καπνιζόντων και μη.

Πήραμε πένες με κοτόπουλο μπρόκολο και ντοματίνια και μας ήρθε ένα πιάτο με πολλές πένες, λίγο κοτόπουλο, ένα (1) κομματάκι μπρόκολο και 3 κομματάκια κανονικής τομάτας.

Πήραμε spring rolls λαχανικών που ήταν άγευστα αν δεν τα βουτούσες στην καυτερή γλυκόξινη σάλτσα και μια μπύρα και δώσαμε 19 ευρώ. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, τα υπόλοιπα μέτρια.

Έκπτωση μέχρι 40%

Νεότητος 2, Ν. Ηράκλειο