Πολυβραβευμένο, κατ' ευθείαν από το Παρίσι.

11 Φεβ 2018

Στη Σπονδή με το Dineathens, νομίζω το πιο vfm δείπνο της διοργάνωσης (εξ ου και εξαφανίστηκαν οι διαθέσιμες ώρες/μέρες on-line σε χρόνο dt, βρήκα τραπέζι τηλεφωνικά στο e-table μετά από λίστα αναμονής), στα 60€/άτομο για μενού 6 πιάτων με επιπλέον έκπτωση 10% για κατόχους κάρτας Alphabank (είμαι).

Πήγαμε Σάββατο βράδυ στις 21:00. Το σπίτι που στεγάζει το εστιατόριο είναι όμορφο και ωραία φωτισμένο απ'έξω (αν και στριμωγμένο/πνιγμένο από τα γύρω κτήρια), αλλά ο δρόμος είναι στενός και φυσικά αδύνατον να παρκάρεις (ακόμα και για τη μηχανή βρήκαμε δύσκολα θέση). Οι παρκαδόροι λύνουν το θέμα για τα αυτοκίνητα (valet parking)!

Η αυλή είναι τελικά πιο μικρή και άχαρη απ'ό, τι φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά δε μας αφορούσε χειμωνιάτικα. Στο ισόγειο υπάρχει μικρή αίθουσα με μπαρ και πέτρινους τοίχους (στο υπόγειο που είναι επίσης πέτρινο και ευρύχωρο δεν κατεβήκαμε), αλλά το τραπέζι μας ήταν στον όροφο όπου μας οδήγησαν άμεσα! Κομψή διακριτική πολυτέλεια, εντυπωσιακός πολυέλαιος, άνετα τραπέζια, ΑΛΛΑ... Εμάς μας έβαλαν σε μια διπλανή σκοτεινή αίθουσα (μόλις δύο τραπέζια των δύο ατόμων, μικρά και κολλητά στον τοίχο) και μόνο από το άνοιγμα ο ένας από τους δυο έβλεπε προς την κανονική αίθουσα (ο άλλος τον τοίχο το μαυρόγκριζο)... Δε μου άρεσε η θέση (μού χάλασε τη μισή εμπειρία στη Σπονδή), ζητήστε να μη σας βάλουν εκεί αν γίνεται. Αυτά τα δύο τραπέζια βολεύουν μόνο όσους θέλουν να κρυφτούν (πριβέ και σκοτεινά).

Μάς κέρασαν από ένα ποτήρι λευκό κτήμα Άλφα (το fume), επιλέξαμε και ένα μπουκάλι 'Ηδυσμα Δρυός Ασύρτικο (40€, από μια λίστα ακριβή φυσικά, το φθηνότερο απ'όλα ήταν το λευκό Νασιάκου 35€), απλό μεταλλικό νερό (4€) και ήρθε άμεσα καλό ελαιόλαδο και ένα καλάθι με καταπληκτικά αρτοσκευάσματα (καρβελάκι κομμένο στα 4, κριτσίνια τυριού, τραγανές πίτες-μπαστούνια), πολύ χορταστικά! Δύο λουκουμαδάκια με τυρί κρέμα (άψογα, ίχνος λαδίλας) και αρχίσαμε το γευστικό ταξίδι:

1o ΠΙΑΤΟ Nιόκι, Παντζάρι, Κονσομέ Horseradish
2o ΠΙΑΤΟ Φουά Γκρα, Μπαχαρικό "Πέντε Αρώματα", Χουρμάς, Γκρέιπφρουτ, Κρούστα Εσπεριδοειδών
3o ΠΙΑΤΟ Χτένια, Λαχανικά Εποχής, Κυδώνια, Χυμός Σταφύλι-
Κυδώνια, Πίκλες Μάραθο- Εσπεριδοειδή
4o ΠΙΑΤΟ Χοιρινό Φιλέτο, Ζωμός με Μελίλωτο, Κρόκος Αυγού με Βότανα
5o ΠΙΑΤΟ Sainte-Maure, Νουγκατίνα με Ξερά Φρούτα
6o ΠΙΑΤΟ Παρφέ φουντούκι, Σοκολάτα, Χαμομήλι, Μέλι

Το φουά γκρα δεν το συμπαθούμε, αλλά τελικά το φάγαμε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία (όπως σχολιάσαμε στο γελαστό σερβιτόρο μας που ανταπάντησε ότι ούτε εκεινος το συμπαθεί). Όλα τα υπόλοιπα ήταν τέλεια! Ειδικά τα χτένια με τη φρεσκάδα, τη γεύση θάλασσας και την τρυφερή σάρκα (παρά την τραγανή εξωτ. κρούστα είχαν μείνει μαλακά μέσα, τέλεια εκτέλεση! ) αλλά και το επίσης τρυφερό και πεντανόστιμο χοιρ. φιλέτο που ήρθε με γαρνιτούρα πατατούλες baby σε χωριστό πιάτο, μεγάλη μερίδα για τα δεδομένα τέτοιου εστιατορίου!

Η εξυπηρέτηση ήταν ήρεμη-φιλική και όχι δήθεν, το προσωπικό άριστα εκπαιδευμένο και μόνο φάουλ η απίστευτη καθυστέρηση στα χτένια! Αφού περιμέναμε ώρα πολλή (όλοι οι άλλοι σερβιρίζονταν κανονικά) διαμαρτυρήθηκα ησύχως και λίγο μετά ήρθαν τα πιατα. Μάς ζήτησαν συγγνώμη και τότε εξήγησαν ότι τα αρχικά πιάτα δεν ήταν στο σωστο επίπεδο και τα ξαναέφτιαξε ο σεφ. Έπρεπε τουλάχιστον να μας ενημερώσουν από την αρχή και να μη μας αφήσουν να περιμένουμε έτσι... Για το λάθος μάς κέρασαν ένα έξτρα επιδόρπιο, τον καφέ (εξαιρετικό, η κρέμα στο ποτήρι ήταν πικρή και με έντονη γεύση καφέ, αλλά το κανονικό μας επιδόρπιο με σοκολάτα ήταν to die for) και όπως σε όλους ένα σορμπέ ενδιάμεσα του γεύματος και δύο μακαρόν με το λογαριασμό στο τέλος.

Με όλα αυτά χορτάσαμε και με το παραπάνω! Ήπιαμε και φάγαμε πολύ για γκουρμέ εστιατόριο, απολαύσαμε την τέχνη της γαστρονομίας και στη γεύση και στην παρουσίαση των πιάτων και είχαμε χαμηλο λογαριασμο λόγω Dineathens (152€ τελικό για 2 άτομα). Άξιζε!

13 Μαι 2017

Η Σπονδή ήταν ένα εστιατόριο που ήθελα χρόνια να δοκιμάσω. Βέβαια ήμουν πάντα επιφυλακτικός και το απέφευγα, αφού αρκετά εστιατόρια με αστέρια Michelin που έχω επισκεφτεί ανά τον κόσμο κρύβανε μικρές δυσάρεστες εκπλήξεις. Η Σπονδή τελικά δεν ξέφυγε από τον κανόνα.

Καταρχήν το μαγαζί. Η εσωτερική διακόσμηση είναι πλέον παρωχημένη και θυμίζει μαγαζί nineties. Kαθήσαμε στην πάνω αίθουσα που αν και είναι πιο prive έχει δύο βασικά μειονεκτήματα. Βρίσκεται πολύ κοντά στην κουζίνα και έχει στην άκρη της το μπαρ. Καθ’ όλη τη διάρκεια του δείπνου ακούγαμε το Σεφ να ουρλιάζει στη κουζίνα δίνοντας εντολές, ενώ κάποια στιγμή που ένας σερβιτόρος δοκίμασε να τρίψει το πάγο για κάποιο ποτό κοντέψαμε να κουφαθούμε. Απλά καθόμασταν και τον κοιτάγαμε σαστισμένοι. Για το επίπεδο του μαγαζιού αυτά τα πράγματα είναι τραγικά. Βασικά ούτε σε μαγαζί στη Χασιά δε ξέρω αν τα συναντάς πλέον.

Δεύτερον πρόβλημα η εξυπηρέτηση. Ο σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν άψογος, γνώστης των πιάτων και των κρασιών και ευγενικός-τυπικός όσο έπρεπε. Το πρόβλημα μου ήταν ο μετρ, ο οποίος ήταν αγενής - οριακά ψωνισμένος και η εξυπηρέτηση του ελλιπέστατη.

Τρίτο πρόβλημα το φαγητό. Δοκιμάσαμε το μενού «αναγνώρισης» που με τα διεθνή κρασιά κοστίζει 203€. Τα φαγητά ήταν σχεδόν όλα φλάτ, χωρίς ένταση και κάτι ιδιαίτερο. Μόνη εξαίρεση το λαβράκι και τα χτένια που σώσανε την παρτίδα. Δεν θεωρώ το φαγητό κακό ή άγευστο, αλλά αν π. χ. έχεις πάει πρόσφατα στο funky απλά βρίζεις. Τα δε κρασιά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Με ένα απλό google search βλέπεις και τα κοστολόγια τους…

Τέταρτο πρόβλημα το κόστος. Βασικά ήταν ίσως το πιο ακριβό εστιατόριο που έχω φάει στη ζωή μου. 420€ για 2 πλήρη μενού με κρασιά συν το απαραίτητο tip. Έχω φάει σε πολύ ακριβά μέρη σε όλο τον κόσμο και δε θυμάμαι να ένιωσα ποτέ ότι με κορόιδεψαν τόσο έντονα. Πέρα από το value for money που δεν έχει νόημα σε τέτοια εστιατόρια, η συνολική αίσθηση που αποκόμιζες είναι ότι κάποιος κάνει μία αρπαχτή. Πραγματικά δε βρίσκω λόγο να υπάρχει αυτό το μαγαζί με αυτή τη μορφή και εξυπηρέτηση. Κρίμα γιατί για μία ακόμα φορά η Ελλάδα αποδεικνύεται η χώρα του δήθεν.