Στεγάζεται στο ίδιο οίκημα από το 1993, έχοντας παρόλα αυτά αλλάξει ουκ ολίγες φορές μορφή και άποψη στον χώρο, διατηρώντας απαράμιλλη τη ζεστασιά και την άνεση που προσφέρει!
Οι κυπριακοί μεζέδες του Σαμψών θα καλύψουν και τον πιο απαιτητικό επισκέπτη αφού, σαν γόνος της μεγαλονήσου κι αυτός και η γυναίκα του-κυρά Λένια, γνωρίζουν όλα τα παραδοσιακά μυστικά της κυπριακής κουζίνας, είτε πρόκειται για σεφταλιές και κολοκάσι είτε για λικέρ και γλυκά κουταλιού!
Από Οκτώβριο μέχρι Μάιο λειτουργεί στην εσωτερική αίθουσα και με ζωντανή μουσική (διάφορα σχήματα, από λαϊκά και ρεμπέτικα μέχρι παραδοσιακά και έντεχνα) ενώ από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβρη "μετακομίζει" στην εξωτερική και ιδιαίτερα ατμοσφαιρική αυλή!

Τρίτη έως Σάββατο ανοιχτά κάθε βράδυ από τις 20:00. Πέμπτη και Κυριακή ανοιχτά μεσημέρι από τις 13:00. Ζωντανή μουσική κάθε Παρασκευή-Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι (από Οκτώβρη μέχρι αρχές Απρίλη). Κυριακή και Δευτέρα βράδυ κλειστά.

Έχει ζωντανή μουσική
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

03 Απρ 2011

Πολλοί νόστιμοι μεζέδες 34 στο σύνολο θα περάσουν από το τραπέζι σας και θα φάτε μεζεδάκια μέχρι σκασμού! Το κρασί το κόκκινο του Σαμψών και αυτό από την Κύπρο εκπληκτικό, είναι λογικό αφού η Κύπρος έχει άνυδρα εδάφη ιδανικά για την αμπελουργία.

Αν και Σάββατο βράδυ και τίγκα το μαγαζί εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα. είχε πέντε άτομα για την εξυπηρέτηση στη σάλα, μάλλον οι παρατηρήσεις σας εισακούστηκαν.

Η ζωντανή μουσική με τις Μπόεμισες άρεσε σε όλους, πολύ κέφι, πολύς χορός.
Ο χώρος προσεγμένος, μου άρεσαν οι φωτογραφίες με τον παλιό κινηματογράφο, δεν είχε τσίκνα και κάπνα καθόλου. πεντακάθαρα τα ρούχα μας στο τέλος! Οι θεριακλήδες βγαίναν έξω να μπαρουτοκαπνιστούν, αφού εντός ισχύει ευτυχώς και επιτυχώς η απαγόρευση του καπνίσματος

27 Μάρ 2011

το περιβαλλον θυμιζει περισσότερο μπουζουκια παρα παραδοσιακή ταβερνα με μουσική---- πολυ ακριβα κρασιά--- τα φαγητα ικανοποιητικά ,μετριο service καλή για εκδηλώσεις συλλογων

23 Μάρ 2011

Πρώτη μου φορά στο Σαμψών μία από τις τελευταίες Κυριακές. Ταβερνάκι σε μία ήσυχη γειτονιά στην Παλλήνη, με εύκολο παρκάρισμα. Μου είχε διαφημιστεί από Κύπριο ως το πιο νόστιμο κυπριακό φαγητό που έχει φάει στην Αθήνα, οπότε έπρεπε οπωσδήποτε να το τιμήσω! Το γεγονός ότι έχει ζωντανή μουσική μας είχε αποτρέψει αρκετές φορές στο παρελθόν (δεν είμαστε πολύ φαν), αλλά εκείνη την Κυριακή είπαμε να πάμε σχετικά νωρίς, πριν αρχίσει το πρόγραμμα κ έτσι αν δεν μας άρεσε να μην το τρώγαμε κ πολύ στη μάπα.

Ο χώρος ενώ από έξω δείχνει ψιλοπαρακμιακός, τελικά μέσα είναι μια χαρά! Αρκετά μεγάλο μαγαζί το οποίο όμως διατηρεί μία ζεστασιά κ αποπνέει κάτι οικείο κ φιλόξενο! Μας έβαλαν σε ένα μεγάλο κ ευρύχωρο τραπέζι κ έτσι παρόλο που εκείνη την μέρα είχε κλείσει μεγάλο μέρος του μαγαζιού λόγω κάποιου χορού που έκανε εκεί κάποιος τοπικός σύλλογος κ ήταν φίσκα από κόσμο, εμείς ήμασταν σούπερ άνετα, γεγονός που αποτελεί τρελό συν! Επίσης, παρά τον πολύ κόσμο, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη, τρελή ταχύτητα κ αμεσότητα (στο τέλος τον έφτυσαν λίγο, που περιμέναμε εκατό ώρες για το λογαριασμό, εξ’ ου κ το 3, αλλά κατά τ’ άλλα, άψογοι).

Το φαγητό: Πήραμε το μενού, το οποίο αποτελείται από πολλούς πολλούς κυπριακούς μεζέδες, ώστε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις. Έτσι φάγαμε από χούμους, σαλάτες, χαλούμι κ κούπες μέχρι σεφταλιές, ένα πιάτο με αρνί, αφέλια κ πόσα ακόμα! Σε γενικές γραμμές μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι από τις γεύσεις. Εγώ προσωπικά ξετρελάθηκα με την αφέλια, την οποία συνόδευαν με πεντανόστιμο κους-κουσάκι, ενώ βρήκα κ τις κυπριακές κούπες πολύ καλές. Η σεφταλιά από την άλλη με άφησε ψιλοαδιάφορη (καμία σχέση με τις κολασμένες σεφταλιές που είχα φάει σε αφθονία στην Κύπρο). Γενικά όμως τα πιάτα ήταν αρκούντως νόστιμα κ οι ποσότητες καλές. Στο τέλος έφεραν κ χαλβαδάκι σιμιγδαλένιο, πολύ πολύ καλό κ ειδικά για μένα που αγαπώ πολύ τον χαλβά ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα! Ένα ισχυρό φάουλ ήταν νομίζω το γεγονός ότι δεν είχε χύμα κρασί, μόνο εμφιαλωμένα κ προφανώς όχι σε καμιά ποικιλία σοβαρή. Νομίζω ότι στο συγκεκριμένο είδος μαγαζιού επιβάλλεται το χύμα κρασί, είναι τρέλα να χεις μόνο εμφιαλωμένα στα ~20 ευρώ, ανεβαίνει κατά πολύ κ τελείως αδικαιολόγητα το κόστος της εξόδου!

Η μουσική τώρα, θα πρέπει να πω πως ήταν πολύ καλύτερη απ’ ό,τι περίμενα. Οι Μποέμισσες, όπως ονομάζονται οι κυρίες που έχουν αναλάβει το πρόγραμμα, είχαν πολύ καλές φωνές κ η επιλογή των τραγουδιών –όσο ακούσαμε- ήταν πολύ καλή, κ για μένα δηλαδή, που δεν θα λεγα ότι ακούω αυτού του είδους τη μουσική. Θεωρώ ότι κάποιος που ακούει ελληνικά εντεχνολαϊκά, θα γουστάρει πολύ!

Οι τιμές νορμάλ. Νομίζω ότι μπορείς να φας καλά κ να χορτάσεις διατηρώντας το μπάτζετ σε λογικά επίπεδα (περί τα 20-25 ευρώ, δηλαδή)
Τελικά καταλήγω ότι θα ξαναπήγαινα! Αλλά μάλλον ένα βράδυ χωρίς μουσική κ δεν θα έπαιρνα πάλι το μενού, αλλά θα κινούμουν στις επιλογές που σύμφωνα με τις προσωπικές μου προτιμήσεις είναι οι καλύτερες! Να πάτε κ εσείς!

07 Μάρ 2011

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, είχε πολύ κόσμο και συν τοις άλλοις είχε χορό κάποιος σύλλογος της Παλλήνης, οπότε φρικάραμε λίγο έχοντας στο μυαλό ότι θα ταλαιπωρηθούμε. Μολαταύτα το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο και καλό.

Ο χώρος σου δίνει αίσθηση άλλης εποχής, παλιό κτίριο και φωτογραφίες από παλιές ελληνικές ταινίες στους τοίχους. Πολύ ζεστή αίσθηση.

Πήραμε την ποικιλία για να δοκιμάσουμε μερικά από τα αντιπροσωπευτικά τους πιάτα. Εν γένει όλα νόστιμα, αλλά, έχοντας πάει Κύπρο, η σύγκριση με το ντόπιο ήταν αναπόφευκτη. Μου άρεσαν πολύ το χούμους, οι κούπες, οι σεφταλιές και η αφέλια. Κρίμα που η ποικιλία δεν είχε και χαλουμοπιτάκια στα οποία έχω αδυναμία! Χαλλούμι, λούντζα και λοιπα ψιλοαδιάφορα.

Το γυναικείο συγκρότημα Μποέμισσες έπαιζε πολύ αξιοπρεπή ελληνική μουσική, αλλά δεν είμασταν σε φάση, οπότε λίγο αργότερα φύγαμε. Στα συν το κέρασμα χαλβά, αν και θα ήθελα κάτι περισσότερο τοπικό, όπως τα δάχτυλα! Στα μείον ότι πρέπει να ζητήσεις ο ίδιος απόδειξη. Οι τιμές λίγο πιο ανεβασμένες από ό, τι θα έπρεπε.

26 Νοε 2010

Το επισκεφθήκαμε Κυριακή μεσημέρι, κατόπιν πρότασης ενός φίλου από την Κύπρο. Εκείνος κανόνισε και τι θα φάμε, οπότε δε μπορώ να μιλήσω για ονόματα φαγητών. Τα πιάτα που μου έμειναν, ήταν το εκπληκτικό χούμους και κάτι παναρισμένες "οβίδες" γεμιστές με κιμά. Και τα άλλα πιάτα πάντως, ήταν νόστιμα και περιποιημένα. Το πλήθος των μεζέδων ικανοποιητικό και σίγουρα, κάποιους από αυτούς δεν τους είχαμε ξαναφάει, ήταν 100% κυπριακοί. Ο χώρος είναι λίγο μικρός, μην αφήνοντας περιθώρια για κάτι παραπάνω στη διακόσμηση, το σέρβις εξυπηρετικό και οι "Μποέμισσες" που τραγουδούσαν πολύ καλές (μόνο που άργησαν να ξεκινήσουν, οπότε όταν άρχισαν τα πιο κεφάτα τραγούδια, ο κόσμος είχε αρχίσει πια να φεύγει).
Σε γενικές γραμμές, ένα καλό και τίμιο ταβερνάκι, για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει κυπριακές γεύσεις και να περάσει ένα μεσημέρι ευχάριστα με την παρέα του, χορεύοντας κιόλας. Η τιμή στα 20 ευρώ το άτομο, ήταν καλή, αν αναλογιστεί κανείς και τη ζωντανή μουσική. Χωρίς μουσική θα τη χαρακτήριζα ελαφρώς τσιμπημένη.

05 Δεκ 2008

Αντιπροσωπευτική κυπριακή κουζίνα,πολύ προσεχμένη.
Η εξυπηρέτηση είναι καλή, αλλά θα επρεπε να ειχε και αλλους ανθρώπους στο σέρβις.
Το περιβάλλον σου θυμίζει λίγο από μπουζούκια,(βέβαια εχει ζωντανή μουσική) Η τιμή μού φάνηκε πολύ λογική σχετικα.

Ελ. Βενιζέλου 52 & Παπαφλέσσα, Παλλήνη

210 6666027, 210 6033427