Νησιώτικος χώρος, ασορτί με τις συνταγές θαλασσινών της κυρα Ζωής. Και μεσημέρι ανοικτα.

Καθε μερα ανοικτα απο 11:00 το πρωι εως 01:00 το βραδυ

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

25 Οκτ 2016

Απορω ακομα πως καθησαμε... Βρεθήκαμε τυχαια Καισαριανή και κατσαμε σε ένα στην τυχη. Φρικτο λαθος να πηγαίνεις στην τυχη οπουδήποτε στην Αθηνα.... Μα μη σας κουραζω,
- Χωριατικη (6.00): αδιαφορη εως ανοστη με μονη εξαιρεση την φετα
- Γαυρος (6.80): πλαδαρος και λαδωμένος
- Γονος (9.50): υποτίθεται φρέσκος, μετρια γευση
- Μισο κιλο λευκο (4.30): καθολου κακο

Και ερχομαι στο καλυτερο, τη σαρδελλα ψητη (6.80), η οποια προφανως ειχε αποψυχθεί προχειρα και ειχε ρουφηξει νερο..... Το ανοστο δεν λεει τιποτα....

Ο σερβιτόρος δεν το δεχτηκε παρα το ότι του προσφεραμε να δοκιμασει και μετα φωνάξαμε και την κυρια Ζωη, η οποια ομολογουμένως αφου της ειπαμε να μην το ξανασερβιρει αυτό το "πραμα" μας ειπε ευγενεστατα "φυσικα και δεν θα το ξανασερβιρω"!!! Δεν μας την χρεωσαν. Μας κερασαν χαλβα.....

Τελικος λογαριασμος 32 ευρω. Και να με κερνανε δεν ξανακαθομαι.

23 Μάρ 2016

Ακόμα και αυτές τις ντομάτες τις βάζω γιατι δεν γίνεται να βάλω 0…. Με λίγα λόγια, παρασυρόμενοι από την ωραία μέρα και το γεγονός ότι θέλαμε ανοιχτό χώρο για το καρότσι του μικρού και καθώς το μαγαζί είχε κόσμο (ειλικρινά απορώ γιατί) καθίσαμε στο εν λόγω μαγαζί…

Η πλήρης απογοήτευση… Όλα κατεψυγμένα και μέσα στο λάδι, γαρίδες άνοστες πιο πολύ και από πατάτες βραστές νοσοκομείου… Γαύρος ξεροτηγανισμένος και άνοστος.. Και στο τέλος ένας λογαριασμός περίπου 20 με 22 ευρώ το άτομο…
Και το καλύτερο στο τέλος μας κράτησαν και το 1,5 ευρώ ρέστα με το έτσι θέλω έτσι για την πολύ ωραία εμπειρία…

17 Μάρ 2014

Επισκεψη πρωτη φορα σημερα,16-03-2014, στο εν λογω μαγαζι μεσημερι. Ημασταν παρεα 5 ατομων. Καναμε μεγα λαθος. Λογω της καλοκαιρινης μερας, ειχε αρκετο κοσμο πλην ομως το μαγαζι δεν ηταν γεματο.

Καθισαμε και αρχικα παραγγειλαμε σαλατα, πατατες, μυδια σαγανακι, καλαμαρακι, αθερινα, ντοματοκεφτεδες, χταποδι. Αρχικα μας φερνουν την σαλατα. Και εδω αρχιζει το μαρτυριο...

Κανανε 40 λεπτα ακριβως, να μας φερουν το πρωτο πιατο (χταποδι), ενω δεν μας ειχαν φερει ακομα τις πατατες και τις ντοματοκεφτεδες!!! Μετα απο κανα δεκαλεπτο φερνουν και την αθερινα. Περνουσε η ωρα και αφου δεν μας φερνανε τα υπολοιπα πιατα ζητησαμε τον λογαριασμο και τους καναμε παρατηρηση για την κακιστη εξυπηρετηση.

Μετα απο κανα πενταλεπτο σερβιριστηκανε και τα υπολοιπα πιατα, πλην των τοματοκεφτεδων. Κατα την διαρκεια της παραμονης μας παρατηρουσαμε να εξυπηρετουνται πελατες που ηρθαν μετα απο εμας και εμεις ακομα νηστικοι. Οι σερβιτοροι ειχαν μπερδευτει και πηγαιναν ο,τι παραγγελιες να ειναι. Επισης δεν μας ζητησανε ουτε ενα συγνωμη για την καθυστερηση.

Εν κατακλειδι -Κακιστο σερβις, καθολου ευγενικοι οι σερβιτοροι και ποιοτητα φαγητου μετρια προς κακη. Ο/Η υπευθυνος του καταστηματος πρεπει να εχει κατα νου την εποχη της οικονομικης κρισης που ζουμε και οχι το στυλ "ε και τι εγινε? θα ρθουνε αλλοι.." Ποτε ξανα σε αυτο το μαγαζι.

09 Ιαν 2014

Σε αυτό το μαγαζί πάω χρόνια τακτικά και λόγω γνωριμίας του συζύγου με τους ιδιοκτήτες, παρόλα αυτά, πιστεύω ότι η κριτική μου θα είναι αμερόληπτη και σφαιρική μετά τις τόσες φορές που έχω φάει εκεί.

Ο χώρος μέσα είναι συμπαθητικός με νησιώτικες πινελιές αν και 99,9 φορές εμείς καθόμαστε έξω στην πλατεία γιατί είναι ιδανικό μέρος όταν έχεις παιδιά, μιας και μπορούν να παίζουν χωρίς να ενοχλούν και να τα επιτηρείς ταυτόχρονα. Οπότε αν είστε παρέα με παιδάκια.....συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Η ίδια η κυρά Ζωή είναι πάντα εκεί και έχει το γενικό πρόσταγμα. Ο ορισμός της τσαούσας...με την καλή έννοια. Οι υπόλοιποι σερβιτόροι είναι παλιές καραβάνες οπότε το σέρβις γίνεται με τυπικότητα και ταχύτητα ακόμα κι όταν έχει κόσμο. Βέβαια πρέπει να πω ότι θυμάμαι μια Καθαρά Δευτέρα και μια Μεγάλη Πέμπτη κάποια χρόνια πριν που η μπάλα είχε χαθεί τελείως.....παρόλα αυτά νομίζω ότι ο κόσμος έχει μειωθεί αισθητά τα τελευταία χρόνια και δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Επίσης πριν απο 2-3 χρόνια είχαμε φάει δυο-τρείς φορές επιεικώς απαράδεκτα με αποτέλεσμα να σταματήσουμε να πηγαίνουμε. Ευτυχώς όποιο κι αν ήταν το πρόβλημα στην κουζίνα διορθώθηκε και έτσι το φαγητό έχει γίνει ακόμα καλύτερο κι από πριν.

Έχουμε φάει λοιπόν:
Όλες οι σαλάτες είναι φρέσκιες και σε κανονικές μερίδες,
το τζατζίκι είναι συμπαθητικό,
η σκορδαλιά είναι πολύ καλή,
το χταπόδι συμπαθητικό,
τα καλαμαράκια νόστιμα,
ο παστός μπακαλιάρος πολύ καλός,
γαύρος μαρινάτος νόστιμος,
ψάρια μεγάλα και μικρά πάντα νόστιμα και φρέσκα (ζητήστε απο τον Μπάμπη να τα δείτε και να σας βοηθήσει),
γαριδομακαρονάδα νόστιμη,
μύδια σε διάφορες μορφές καλά,
πατατούλες φρέσκιες και,
κορυφαίο πιάτο γαρίδες σκορδάτες!!!!! (Μη φοβηθείτε το σκόρδο! Είναι τόσο..όσο!)

Για τις τιμές τώρα..είναι ελαφρά τσιμπημένες αν και έχουν μειωθεί. Να υπολογίζετε γύρω στα 17-20 ευρώ το άτομο για ικανοποιητική ποσότητα. Βέβαια αν πάτε για ένα ουζάκι η τιμή θα είναι σίγουρα χαμηλότερη. Η αλήθεια είναι ότι το 2 στην ποιότητα του φαγητού το αδικεί. 2,5 προς 3 είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Εγω σίγουρα θα εξακολουθήσω να πηγαίνω και σας προτείνω να το δοκιμάσετε.

30 Μάρ 2013

Στο συγκεκριμένο εστιατόριο τρώω γύρω στα 15 χρόνια, είναι εξαιρετικό σε ποιότητα και εξυπηρέτηση.

26 Μάρ 2013

Πηγαμε στο εν λογω μαγαζι Σαββατο βραδυ με κουπονια. Η εξυπηρετηση ηταν καλη και ο χωρος μετριος. Το φαγητο δυστυχως ειναι πολυ χαλια.

Καλαμαρακια και γαριδες τηγανιτες εντελως αγευστες. Το χταποδι επισης. Δεν μυριζαν καθολου θαλασσα. Μπορει να ειναι και τα χειροτερα που εχω φαει ποτε. Λιγο καλυτερος ηταν ο παναρισμενος βακαλαος (τουλαχιστον τρωγοταν) αλλα και αυτος κατω του μετριου. Ο βακαλαος στην εστια του πανεπιστημιου ή τα fish sticks του σουπερ μαρκετ ειναι πιο γευστικα.

Απο τιμες πανακριβο και οι μεριδες μικρες, κοντα στα 20 ευρω το ατομο με κρασι.

21 Οκτ 2012

Η πρώτη μου επίσκεψη ήταν αρκετά χρόνια πριν, και 1-2 μήνες πριν πήγα εκεί με παρέα 8 ατόμων, μεσημεριανή ώρα.
Η ποιότητα του φαγητού ήταν ικανοποιητική, ως προς τα ορεκτικά - κυρίως ψαρικά που δοκιμάσαμε. Φρέσκα αρκετά ψάρια ημέρας, όλα καλοψημένα. Ιδιαίτερα νόστιμη η ψαρόσουπα.

Ως προς το σέρβις, ήταν εξαιρετικό, με ευγένεια, αλλά δεν είχε ιδιαίτερη πελατεία για να κρίνω απόλυτα.
Η ατμόσφαιρα ήταν ό,τι ακριβώς περιμένεις από την περιοχή σε συνάρτηση με μια ψαροταβέρνα, γεγονός που με βρίσκει σύμφωνη, καθώς ξέφυγε από το δήθεν νησιώτικο που διακοσμεί αρκετά μαγαζιά στην αθήνα.

Ως προς τα χρήματα, οι τιμές είναι κάπως τσιμπημένες. Μα σαφέστατα έχω δει πολύ χειρότερα, και μιας και εδώ πρόκειται για ψαροταβέρνα, απ' τις λίγες σε εκείνες τις περιοχές, έχω μια μεγαλύτερη κατανόηση.

10 Μαι 2011

Θα αναφερθώ συνοπτικά στο συγκεκριμένο μέρος, στο οποίο βρέθηκα κατά τύχη τη Μ.Παρασκευή (προηγουμένως δοκιμάσαμε να πάμε σε άλλα εστιατόρια, αλλά είτε ήταν αδύνατη η πρόσβαση λόγω Επιταφίων κλπ είτε ήταν κλειστά κ έτσι καταλήξαμε στο πρώτο μέρος που βρήκαμε μπροστά μας ανοιχτό, αφού η πείνα μας είχε πραγματικά θεριέψει).

Πολύ μεγάλη απογοήτευση. Στα θετικά το γεγονός ότι στο εσωτερικό της ταβέρνας σεβόντουσαν την απαγόρευση του καπνίσματος. Κατά τ' άλλα ο χώρος απλά αδιάφορος.

Η εξυπηρέτηση πραγματικά κακή. Κατανοώ το γεγονός ότι είχε πολλή δουλειά κ ήταν πολύς ο κόσμος, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω κ να μην αναφερθώ με θλίψη στο γεγονός ότι παρίσταναν ότι δεν μας είχαν δει όταν θέλαμε να ζητήσουμε κάτι κ ότι όταν με τα πολλά καταφέρναμε να ζητήσουμε επιπλέον κρασί πχ μας απαντούσαν με απόγνωση να δείξουμε υπομονή γιατί δεν βλέπουμε τι γίνεται; Κ μάλιστα ενώ δείχναμε υπομονή κ δεν ήμασταν καθόλου φορτικοί, καμία σχέση! Αλλά εντάξει, δεν μας κάνεις κ χάρη, παραγγελία σου δίνουμε!

Το καλτ της υπόθεσης: Ξεκινάμε την παραγγελία μας. Αρχίζω κ λέω, ένα τζατζίκι (οκ), μια τυροκαυτερή (Οκ), μία κολοκυθοκεφτέδες.. ααα, δεν έχουμε, μόνο νηστίσιμα σήμερα- καθότι Μ. Παρασκευή-, κ επειδή οι κολοκυθοκεφτέδες έχουν τυρί, δεν τους σερβίρουν τέτοια μέρα! Κ επαναλαμβάνω, τζατζίκι κ τυροκαυτερή κανονικά!

Τέλος πάντων. Πήραμε επιπλέον κάτι κακά καλαμαράκια τηγανιτά, συμπαθητική καραβιδόψυχα τηγανιτή (κατεψυγμένα αμφότερα), δυο πατάτες τηγανιτές (καλές, φρέσκιες) κ ένα φριχτό χταποδάκι βραστό, πολύ κακό. Για όλα αυτά κ δύο μισόκιλα χύμα κρασί λευκό, 65 ευρώ!!

Ε, δεν χρειάζεται να το πω ότι δεν ξαναπατάω, με τίποτα όμως!