ΤΖΟΥΓΚΡΙ
Τοπική ελλ. κουζίνα

Καλαμάκι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Παραδοσιακές κρητικές γεύσεις, με τα υλικά και τις συνταγές του νησιού. Σάββατο και μεσημέρι, Κυριακή μόνο μεσημέρι

27 Απρ 2013

Αφού είχαμε "φάει πόρτα" λόγω ενός μνημοσύνου!!!!που φιλοξενούσε το εστιατόριο στον παλαιό χώρο στο Καλαμάκι προ αρκετών μηνών, αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας στο νέο μαγαζί στο Χαλάνδρι.

Το οποίο νέο μαγαζί είναι μεγάλο, ευάερο, ευήλιο και διαμπερές, διαθέτει μεγάλες τζαμαρίες και δύο επίπεδα, κατακαίνουργια τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια. Πραγματικά στο Καλαμάκι χαντακωνόταν σε περιοχή με τραγικό πρόβλημα στάθμευσης, ενώ τώρα είναι πανεύκολο. Και τις δύο φορές που το επισκεφθήκαμε σχεδόν απ'έξω παρακάραμε.

Επι της υποδοχής κλασική κρητική φυσιογνωμία (μουστάκι τεραστίων διαστάσεων και γενική κατατομή) και νέα παιδιά σερβιτόροι με μαύρα ρούχα γεμάτοι ευγένεια και διακριτικότητα.
Την πρώτη φορά προ 3 εβδομάδων πήραμε καλτσούνια και με χόρτα και με τυράκι, αέρινα τηγανισμένα και πεντανόστιμα, απάκι (2 μερίδες τρομάρα μας)που μας ενθουσίασε με την ποιότητα κρέατος και τα θαυμάσια αρώματά του, και από κυρίως τσιγαριαστό Μ Ε Λ Ι και το πιάτο ημέρας που ήταν κοκόρι φιλεταρισμένο με πατατούλες σουφλέ.

Την δεύτερη φορά πήραμε κλασικά καλστούνια όπως και την πρώτη, απάκι, μια τερίνα μελιτζάνας εξαιρετική, τσιγαριαστό και κατσικάκι με σταμναγκάθι. Α!!και γραβιέρα..Θέλαμε να δοκιμάσουμε τη στάκα και ζητήσαμς από ένα αυγό και προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας 4!!! κέρασμα του μαγαζιού, αφού είχαν προηγηθεί χαριτωμένοι διάλογοι με τα παιδιά που μας περιποιούνταν. Όχι, δεν είμαστε 200 κιλά έκαστος, ευτυχώς. Τρώμε διάφορα σε τέτοια μαγαζιά να δοκιμάζουμε γεύσεις. Όλα ήταν θαυμάσια μαγειρεμένα, πολύ προσεγμένα και ολόφρεσκά. Εξαιρετικές πρώτες ύλες. Ήπιαμε κρασάκι λευκό που ήταν γλυκόπιοτο μα δυνατό.

Γενικά το εστιατόριο εστιάζει στην κρητική κουζίνα με μοντέρνες πινελιές, που διόλου δεν χαλάει το σύνολο και δεν αποτελεί παραφωνία. Δεν είναι η ρουστίκ κρητική κουζίνα του Κούνδουρου αλλά είναι φαγητό κι εδώ τίμιο, φτιαγμένο με μεράκι και με κέφι.

Το σέρβις εξαιρετικό και γενικά αντιμετώπιζαν τον καθένα με το μέτρο και το περιθώριο που του άφηνε.
Για ένα ζευγάρι με νορμάλ κατανάλωση θα χρειαστούν γύρω στα 50 Ε με το κρασί. Θεωρούμε θετικό οτι δεν σερβίρει εμφιαλωμένα αλλά πολύ καλής ποιότητας χύμα κρασί προκειμένου να κρατηθεί χαμηλά και το κόστος.

Μας άρεσε πολύ λοιπόν και στο Τζουγκρί, περάσαμε πολύ ευχάριστα, φάγαμε πολύ καλά και θα ξαναπάμε!Το συστήνουμε και σε εσάς

16 Φεβ 2013

Πολύ καλό φαγητό , ωραία ψημένο κρέας και πολύ νόστιμη σαλάτα τζουκγρί... Πολύ καλό και το κρασί το δικό τους(λευκό)!! Άψογη και η εξυπηρέτηση...

Ο χώρος είναι λίγο κρύος και κάπως σαν αν κόβεται το μαγαζί με εκείνον τον τοίχο-χώρισμα που έχει...
Οι τιμές είναι κάπως υψηλές παρόλα αυτά...

23 Νοε 2011

Πήγαμε αρχές Ιουνίου, 2 άτομα, με προσφορά από το ίντερνετ με 33 ευρώ, 2 ορεκτικά, σαλάτα, 2 κυρίως, γλυκό, μισό κιλό κρασί και εμφιαλωμένο νερό. Ο χώρος πολύ μεγάλος και γουστόζικος, καθήσαμε έξω, σε μια πολύ ωραία αυλή που έχει.

Το προσωπικό ευγενέστατο και γρήγορο με γεμάτο μαγαζί. πήραμε μια μερίδα καλτσούνια με τυρί, ελαφροτηγανισμένα και νόστιμα, ένα απάκι, ωραίο, μικρή μερίδα, σαν μεζές, για σαλάτα πήραμε την σαλάτα τζουγκρί με κρίταμο, παξιμαδάκι και μυζήθρα, για κυρίως πήρα σκιουφιχτά μακαρόνια με λαχανικά, πολύ ωραίο πιάτο και αρνάκι τσιγαριαστό, καλό αλλά βαρύ. Για το τέλος πήραμε ξεροτήγανα φανταστικα και σφακιανή πίτα τέλεια, από τα καλύτερα κρητικά γλυκά, που έχω φάει.

Οι τιμές πρέπει γενικά να είναι τσιμπημένες, με την προσφορα άξιζε. Δεν ξέρω αν θα ξαναπήγαινα σύντομα, γιατί μου πέφτει πολύ μακριά!!! Το φαγητό όμως ήταν καλό!!

31 Οκτ 2011

Ενας πραγματικα εντυπωσιακος και "κυριλε" χωρος που μονο σε κρητικο εστιατοριο δε παραπεμπει χωρις αυτο φυσικα να ειναι μειον.

Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια και αρχιζουμε με το γεγονος οτι με το που καθησαμε και πηραμε τον καταλογο κατευθασαν 1 εμφιαλωμενο νερο, 2 ψωμακια με ντιπ και 4(!!!) ελιες σε ελαιολαδο τα οποια ασφαλως και χρεωθηκαν κανονικοτατα 5 ευρω (2 το νερο και 3 τα ντιπ) με τη διαφορα οτι ΔΕΝ τα ειχαμε παραγγειλει αλλα ουτε και φυσικα ενημερωθηκαμε οτι χρεωνονται, παρα ο σερβιτορος που τα εφερε μας ειπε οτι αυτο ειναι το "καλωσορισμα" του μαγαζιου κατι που φυσικα και ερμηνευεται απ'τον πελατη οτι ηταν κερασμενα.

Καλωσορισατε με 5 ευρω νταβατζηλικη δεν εχω ματαξαναδει.

Για πρωτα πηραμε 1 σαλατα ντοματα με μυζηθρα,1 χοχλιους και 1 στακα με πατατες.

Η σαλατα ηταν απλα ντοματα χοντροκομμενη με μυζηθρα απο πανω και λιγο καπαρη και λιγες ελιες,τιποτα το ιδιαιτερο εκτος απ'τη μυζηθρα η οποια ηταν νοστιμοτατη (7 ευρω η τοματοσαλατα παρακαλω).

Η στακα με τις πατατες ηταν απλα απαραδεκτη, λιγες πατατες τηγανητες με ελαχιστη ποσοτητα στακας απο πανω η οποια ηταν απαισια σα γευση και δεν ειναι η πρωτη φορα που τρωω στακα (6.50 ευρω η τηγανητη πατατα).

Οι χοχλιοι ειχαν τοσο ξυδι που με το που πηγαινα να βαλω μπουκια στο στομα μου ερχοταν βηχας απο την οξυτητα και ηταν στεγνοι (9 ευρω).

Για κυριως πηραμε το κατσικακι με το σταμναγκαθι και τα μακαρουνια σκιουφι.

Το κατσικακι ηρθε κρυο,επαναλαμβανω ΚΡΥΟ στο τραπεζι και αντιθετα με οτι γραφει ο καταλογος περι τσιγαριαστου ηταν ενα φρικασε της κακιας ωρας,μιας και δε ταιριαζει ρε φιλε η τοσο εντονη πικραδα απ'το σταμναγκαθι σε φρικασε.Το κατσικακι ηταν πολυ μαλακο αλλα κρυο επαναλαμβανω για τριτη φορα (15.50 ευρω στο δωξα πατρι για ενα πιατο που μονο δοκιμασα).

Τα μακαρουνια ηταν μια μετρια μεριδα με απλη σαλτσα τοματας και τριμμενο τυρι το οποιο ειχαν βαλει στο πιατο χωρις να ρωτησουν τουλαχιστον αν το θελουμε ξεχωριστα (9 ευρω 20 μακαρονακια-ελεος).

Μαζι με ενα καραφακι ρακι(5 ευρω) το κοστουμι κοστισε 57 ευρω(με το ΦΠΑ) και τελικα το μονο που αξιζε απο ολα ηταν το νοστιμοτατο ζεστο ψωμακι και το ελαιολαδο της σαλατας και των ελιων στο οποιο καναμε παπαρα μπας και χορτασουμε.

Δεν δικαιολογω σε καμια περιπτωση τη κουζινα για τις αστοχιες της μιας και ειμασταν το πρωτο ζευγαρι που πηγε στο μαγαζι Κυριακη μεσημερι καθως μετα εφθασε αλλη μια παρεα 10 ατομων με μικρα παιδια που εκαναν την αιθουσα παιδικη χαρα.

Η επισκεψη μας εγινε την Κυριακη 30/10 μεσημερι (13.30) και αποκλειεται να μη μας θυμουνται οι κατα τα αλλα ευγενεστατοι και εξυπηρετικοτατοι σερβιτοροι του μαγαζιου στους οποιους βαζω 3 και οχι 4 μιας και τι να κρινεις οταν το μαγαζι εχει να εξυπηρετησει 2 τραπεζια ολα κι ολα;

Ευτυχως που καποιος κυριος πιο κατω γραφει οτι το Τζουγκρι ειναι σαφως ανωτερο απ'το Αλατσι και ετσι με γλυτωνει απ'τον κοπο να παω να πεταξω λεφτα και εκει.

Φυσικα και δε θα ξαναπαω.

17 Ιούλ 2011

Κυριακή μεσημέρι 2 άτομα πήγαμε στο κρητικό εστιατόριο του Παρτσαλάκη.Ο χώρος μέσα πολύ ωραίος προσεγμένος λιτός αλλά εκπέμποντας ένα κύρος.¨εχει μια μικρή αυλή στο πίσω μέρος του μαγαζιού. Ο κατάλογος με λογικό αριθμό πιάτων με τις τιμές λίγο πιο πάνω απο το φυσιολογικό.Το σέρβις πολύ καλό ήταν συνέχεια απο πάνω μας να αλλάξουν τα τασάκια (ειχαν κάνει ένα χώρο καπνιστών στο πίσω μέρος) και να μαζέψουν τα πιάτα μας και να γεμίσουν τα ποτήρια μας.

Πήραμε μια σαλάτα τζουγκρι,ενα απάκι,καλστούνια με μυζήθρα λίγο αλμυρά να πώ την αλήθεια και ενα κατσικάκια με πατάτες ολόκληρες στον φούρνο.Στο τέλος μας κέρασανε και 2 δίπλες μαζί εμ τσικουδιά σφηνάκι.Πήραμε και ένα μπουκάλι νερό ,μισό κιλό κρασί λευκό και μια σόδα.Να προσθέσω ότι στην αρχή μας έφεραν ένα dip με ελαιόλαδο και ρίγανη μέσα και ένα ντιπ με κάποιο τυρί αλοιφή και με λίγο δυόσμο.

Ολα τα φαγητά ήταν σχεδόν σε κανονικές προς το μεγάλες μερίδες και αρκετά νόστιμα.Οι τιμές έρχονται σε φυσιολογικά επίπεδα εάν πάς με κάρτα Αθηνόραμα ή με κάποια προσφορά απο το ιντερνετ που έχω δεί ότι έχει βγάλει κατα καιρούς.Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 36 καθώς είχαμε έκπτωση 30% απο το αθηνόραμα club.

13 Ιουν 2011

Χρειάστηκαν 2 επισκέψεις για να πάρω την απόφαση και να γράψω κριτική στο site.

Ξεκινώντας από τον χώρο που έβαλα κ τη μεγαλύτερη βαθμολογία, έχω να πω πως είναι εντυπωσιακός, με ψηλοτάβανη την κύρια σάλα, με μεγάλα τραπέζια, άλλα με γωνίες και άλλα ροτόντες, με σωστές αποστάσεις μεταξύ τους, ύπαρξη μπάρας για να πιεις κ να τσιμπήσεις κάτι σε περίπτωση που χρειαστεί να περιμένεις ή να τη δεις ως σε ... tapas bar!. Προχωρώντας υπάρχει ένας όμορφος αλλά μικρός κήπος καθώς επίσης και μια σειρά τραπεζιών με κάπως χαμηλότερο ταβάνι (εκεί κάτσαμε την 1η φορά).

Στο καλωσόρισμα, φέρνουν ψωμί με προζύμι (πολύ καλό) και 2 μικρά μπολάκια με ντιπ από μυζήθρα και λάδι με αλατσοελιές. Και ναι, το ψωμί και οι ελιές είναι τόσες όσες και τα άτομα στο τραπέζι!!!

Παραγγείλαμε, μαραθόπιτα, καλτσούνια με μυζήθρα και με χόρτα (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΟΛΑ), λουκάνικο χωριάτικο (μετριότατο), χοχλιούς μπουμπουριστούς (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ, σωστά σβησμένοι με ξύδι και τηγανιμένοι με λίγο αλεύρι κ δεντρολίβανο), σαλάτα "τζουγκρί" (αδιάφορη), γαμοπίλαφο (φάουλ μεγάλο εδώ! το πιάτο αυτό το φτιάχνουν "τουριστικά" χωρίς την κλασσική μυρωδιά από το ζυγούρι και με παρουσία κότας μέσα και δίχως καμία οξύτητα!

Απορώ, πως κάποιος "γνήσιος κρητικός" πιο κάτω το θεώρησε ένα από τα καλύτερα που έχει φάει), αρνί τσιγαριαστό (το καλύτερο πιάτο του με απίστετυη γεύση και εξίσου απίστευτο "μέλωμα" στο κρέας!) και τέλος κατσικάκι με σταμναγκάθι (πολύ καλό).

Στο τέλος τα γλυκά ήταν αδιάφορα χωρίς κάτι το χαρακτηριστικό και ειδικά η καρυδόπιτα πρέπει να αποσυρθεί από το μενού! Μαζί με αυτά, κερασμένες ρακές και ξεροτήγανα(νόστιμα).
Οι δυνατότητες του σεφ, είναι σίγουρα για 4άρι και πρέπει να το φτάσει!

Πάμε τώρα στην "καφτή πατάτα"!
Η εξυπηρέτηση νοσεί!
Δεν είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο μαγαζί, με επώνυμο ιδιοκτήτη, με ικανότατο σεφ, με αυτές τις τιμές και σε αυτήν την εποχή που ζούμε να νοιώθεις τον εκνευρισμό των σερβιτόρων! Χαμόγελο ανύπαρκτο, διεκπεραιωτιοί τύπου catering, χωρίς συνεννόηση μεταξύ τους και η αίσθηση πως μας έδωσαν ήταν σαν να μας έκαναν χάρη που μας εξυπηρέτησαν! Προσωπική εκτίμηση? Δεν πιστεύω πως φταίνε μόνο οι σερβιτόροι. Γι'αυτό και το 2.

Τέλος, οι τιμές του είναι προς το "ακριβές" κυρίως από αυτές των κυρίως πιάτων μιας και στα ορεκτικά όπως και στα κρασιά είναι φυσιολογικές.

Θα ξαναπάω, το ίδιο προτείνω και για εσάς.

Σημ. Σε μια από τις επισκέψεις μας είχαμε την ατυχία να καθήσει δίπλα μας παρέα, μέλος της οποίας αφού περιέγραψε φωναχτά τις εμπειρίες του από τα πολλά ταξίδια στα ελληνικά νησιά, γύρισε τη μανσέτα για να φανεί το Burberrys και άναψε πούρο! Και το κάπνισε βέβαια, συνεχίζοντας την περιγραφή από τις πολυτελής εμπειρίες του, του άλλαζαν κ τασάκι και εμείς φύγαμε ... ημίτυφλοι!

Τα σχόλια δικά σας!

12 Ιουν 2011

Επισκεφτηκαμε το εστιατοριο του κ. Παρτσαλακη βραδυ καθημερινης, μετα απο κρατηση η οποια συνισταται, ειδικα τις δυσκολες μερες. Οπως ανεφεραν και προηγουμενοι καλοφαγαδες, το παρκινγ στην περιοχη ειναι δυσκολο.

Ο χωρος πολυ ενδιαφερων, εχει κατορθωσει να ξεφυγει απο την παγιδα της κιτς διακοσμησης που συχνα βλεπει κανεις σε κρητικα εστιατορια με τα γνωστα και τετριμμενα φολκλορ στοιχεια. Η σαλα καλογουστη και διακριτικη με τα τραπεζια σε αρκετα μεγαλη αποσταση το ενα απο το αλλο. Λογω θερους, επιλεξαμε να κατσουμε στην πισω αυλη του εστιατοριου, εναν συμπαθητικο χωρο. Και παλι μας εκανε καλη εντυπωση το γεγονος οτι τα τραπεζια ηταν τοποθετημενα σε αποσταση το ενα απο το αλλο. Διακριτικη μουσικη υποκρουση με επιλογες απο ποιοτικη Κρητικη μουσικα που εκανε αισθητη την παρουσια της και εδινε εναν τονο στον χωρο, απο την αλλη επετρεπε την συζητηση.

Στα μειον της βραδιας η διπλανη παρεα με τις καργιες Νεοελληνιδες 45αρες-50αρες που θεωρουσαν οτι ο χωρος τους ανηκει και εκραζαν χωρις να υπολογιζουν τους συνδαιτημονες τους στα διπλα τραπεζια.

Το μενου ξεκινουσε με μια συμπαθητικη επιλογη απο ορεκτικα και σαλατες ολα με αρωμα Κρητης. Εκει που μας τα χαλαγε ηταν στα κυριως πιατα οπου η επιλογη ηταν σαφως μικροτερη 4-5 πιατα ολα κι ολα εκ των οποιων μονο τα 2-3 προερχονταν απο την Κρητικη Κουζινα.

Επιλεξαμε τη σαλατα του καταστηματος η οποια ηταν ολοφρεσκη και σωστα αρτισμενη, ουσιαστικα μια χωριατικη με κριθαροκουλουρο και ξινομυζηθρα, ενισχυμενη με ροκα και καπαρη. Απο τα ορεκτικα πηραμε τα χορτοπιττακια (χορτοκαλιτσουνα) τα οποια ηταν αναλαφρα και αρωματικα και παροτι ηταν τηγανητα δεν ενιωθες καθολου τη λαδιλα. Επισης πηραμε τους χοχλιους μπουμπουριστους, σαλιγκαρια τηγανητα, σβησμενα με ξυδι και αρωματισμενα με δεντρολιβανο, απο τα καλυτερα που εχουμε δοκιμασει στην Αθηνα.

Απο κυριως επιλεξαμε ενα γαμοπιλαφο και ενα τσιγαριαστο αρνι. Το γαμοπιλαφο φτιαχνεται την ωρα που το παραγγελνεις και ερχεται στο τραπεζι σου αχνιστο, συνοδευομενο απο βραστο κρεας και κοτοπουλο. Ομολογουμενως ειχα καποιες επιφυλαξεις, αλλα δοκιμαζοντας το μπορω να πω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα πιλαφια που εχω φαει, και πιστεψτε με, σαν Κρητικος εχω φαει πολλα. Λιγοτερο επιτυχημενο ηταν το τσιγαριαστο το οποιο αν και πλουσιο σε γευση δεν σε εντυπωσιαζε, ενω το χαντακωναν οι ψητες πατατες με τις οποιες σερβιρονταν.

Για επιδορπιο πηραμε Σφακιανη πιτα (ενδιαφερουσα) και γιαουρτι με περγαμοντο το οποιο δεν μας ξετρελλανε. Στο τελος κερασαν τσικουδια και ξεροτηγανο το οποιο ηταν καταπληκτικο.

Συνοδεψαμε το φαγητο μας με ενα μπουκαλι Syrah-Merlot απο την Αχαια το οποιο ηταν κερασμενο στα πλαισια μιας προσφορας του καταστηματος Τεταρτες και Πεμπτες, το οποιο ηταν αρκετα καλο και ηρθε στην ιδανικη θερμοκρασια, κατευθειαν απο τον συντηρητη.

Η εξυπηρετηση ηταν επαρκεστατη και ευγενικη, δεν ειχαμε κανενα παραπονο. Μονο ισως φαουλ το "φτωχο" κερασμα της μιας ερμης ρακης στο τελος. Στην κρητη θα εφερναν καραφακι.

Η σχεση τιμης ποιοτητας θεωρω οτι ειναι αριστη, δεδομενης της προσφορας της οποιας καναμε χρηση. Σαλατα + Ορεκτικο +2 κυριως+ 2 γλυκα, 22 ευρω το ατομο. Σε αυτην την προσφορα προσθεσαμε το μπουκαλι κρασι δωρεαν (προσφορα Τεταρτης-Πεμπτης) και με ενα εξτρα ορεκτικο που πηραμε φτασαμε να πληρωσουμε 26-27 ευρω το ατομο, καθολου κακη τιμη δεδομενου του ειδους του εστιατοριου.

Σε γενικες γραμμες θεωρω οτι προκειται για ενα τιμιο εστιατοριο που προσφερει ραφιναρισμενη Κρητικη κουζινα σε ενα πολυ ομορφο περιβαλλον και σε πολυ καλες (με τις προσφορες παντα) τιμες. Νομιζω οτι αξιζει την επισκεψη σας. Εμεις θα ξαναπαμε να δοκιμασουμε τα υπολοιπα ορεκτικα και τα πιατα ημερας τα οποια δεν υπηρχαν την μερα που πηγαμε εμεις.

02 Ιουν 2011

Το γαμοπίλαφο και η ομελέτα ως κυρίως πιάτα δε λέγανε και πολλά (ειδικά το γαμοπίλαφο δε μίλαγε καν).
Τα ορεκτικά όμως και τα 3 που πήραμε ήταν τρομερά.

Το service αλλού γι'αλλού. Ένα κοπέλι μόνο που οργάνωνε σερβιτόρους και κουζίνα και αυτό ίσα ίσα όσο μπορούσε ωστε να μην εκτεθεί εντελώς...

16 Μαι 2011

Για όσους ξέρουν την περιοχή, η οδός Θουκυδίδου είναι ένας μάλλον στενός δρόμος με ιδιαίτερα αυξημένη κυκλοφορία. Το πάρκινγκ λοιπόν είναι προβληματικό, και ο χώρος μπροστά από το ΤΖΟΥΓΚΡΙ είναι κατειλημμένος από αυτοκίνητα (υπάρχει και παρκαδόρος, που απορώ πού βρίσκει χώρο).

Τόσο πιο ευχάριστη είναι η έκπληξη μπαίνοντας στο μαγαζί. Ένα στενόμακρο ισόγειο πολυκατοικίας χωρισμένο σε τρία, ή μάλλον δυόμιση τμήματα με ενιαία επίπλωση. Το μεγαλύτερο είναι η χειμωνιάτικη αίθουσα, υπερυψωμένη στην αριστερή πλευρά και με μια μπάρα στο κέντρο, το ωραιότερο ο κήπος στον ακάλυπτο χώρο της πολυκατοικίας, καταπράσινος και δροσερός (φθάνει να μην πιάνει το τραπέζι σας ο ήλιος). Ανάμεσα στα δύο αυτά μέρη παρεμβάλλεται ένα μικρό πέρασμα, που πιθανόν λειτουργεί ως αίθουσα για καπνιστές όταν ό κήπος είναι κλειστός. Η επίπλωση πολύ καλή, ευρύχωρα τραπέζια, αναπαυτικές καρέκλες, οι τοίχοι γεμάτοι φυσιογνωμίες και μοτίβα από την Κρήτη. Με δυο λόγια όλα πολύ προσεγμένα, εξ ου και το 4.

Ο κύριος Παρτσαλάκης φαίνεται να έχει μπει με ιδιαίτερη άνεση στο κοστούμι του ρόλου του. Είναι παρών χωρίς να επιβάλλει την παρουσία του, αφήνει τους συνεργάτες του να νιαστούν για όλα. Και το κάνουν πολύ καλά. Βάζω όμως 3, γιατί ελπίζω να διαβάζουν αυτές τις κριτικές. Θεωρώ λοιπόν ότι σε ένα τέτοιου επιπέδου εστιατόριο είναι αυτονόητο να φέρουν μαζί με τους χοχλιούς και ένα πιάτο για τα κελύφη, εφόσον η παρέα έχει δηλώσει εξαρχής ότι θα "περιοριστεί" σε μεζέδες.

Στο φαγητό βάζω 4, γιατί ότι δοκιμάσαμε ήταν από άψογο, και οι μερίδες - πλην της σαλάτας - γενναίες. Μυζηθροπιτάκια, χορτοπιτάκια και τα συναφή εξαιρετικά, χωρίς ίχνος λαδιού ή λαδίλας. Μελιτζανοσαλάτα τύπου αγιορείτικη, απαλή, χωρίς σκόρδο και χωρίς την ένταση από το κάπνισμα να κυριαρχεί. Χανιώτικη πίτα, κάτι σαν μουσακάς βετζετέριαν, ελαφρότατη και νοστιμότατη. Χοχλιοί μπουμπουριστοί κέρδιζαν από τη σάλτσα τύπου σαβόρα. Η σαλάτα "Τζουγκρί" τίποτε το συνταρακτικό, σαν επηυξημένη χωριάτικη έμοιαζε, και σίγουρα πολύ ακριβή (10 ευρώ).

Ντολμαδάκια καλοφτιαγμένα και, το μόνο κύριο πιάτο που πήραμε, κατσικάκι με σταμναγκάθι, επίσης νοστιμότατο και επίσης ακριβούτσικο (16,50 ευρώ).
Γλυκό δεν πήραμε, μας κέρασαν όμως αέρινες δίπλες, παραπάνω δε χρειαζόταν. Παρέλειψα να πω ότι στην αρχή έρχεται ψωμί με ελίτσες (μία ανά άτομο, έλεος!) και ντιπ με μυζήθρα (2 ευρώ το άτομο).
Για όσα φάγαμε και ήπιαμε τέσσερα άτομα (δύο καραφάκια παγωμένη ρακή και εμφιαλωμένα νερά που δεν θυμάμαι αν χρεώθηκαν) πληρώσαμε 92 ευρώ. Το εστιατόριο προφανώς έχει βρει την πελατεία του (οικογένειες και μεγάλες παρέες 40+, σχεδόν καθόλου νεολαία), νομίζω όμως ότι ένα κούρεμα κάποιων αδικαιόλογητα υψηλών τιμών θα το βοηθούσε να είναι πάντα (πιο) γεμάτο.

Εγώ σίγουρα θα ξαναπάω ευχαρίστως, για να δοκιμάσω τα τυπικά κρητικά πιάτα που δεν πρόλαβα (γαμοπίλαφο, αρνί τσιγαριαστό κτλ.).

21 Απρ 2011

Πολύ καλό εστιατόριο με πολύ προσεγμένη κριτική κουζίνα.Έχω πάει μία φορά και ήταν όλα τα φαγητά πολύ σωστά μαγειρεμένα.Επίσης ο χώρος είναι πολύ καλός και η ζωντανή κριτική μουσική πολύ ευχάριστη.

Όμως μου έκανε πολύ κακή εντύπωση η εξυπηρέτηση του μαγαζιού.Μετά το τέλος του φαγητού,βλέπαμε ότι κάποιους τους κερνούσαν ρακές και κάποιους άλλους όχι.Εμάς δεν μας κέρασαν. Ρωτήσαμε τον σερβιτόρο αν υπάρχει κάποιος λόγος που άλλους τους κερνάνε και κάποιους άλλους όχι και με ένα απλανές ύφος μας απάντησε ότι δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος και μετά από λίγο έφερε και σε μας. Κρίμα γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά.