KITCHEN BAR
Cafe- Restaurants

Καλαμάκι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Κουζίνα αμερικάνικων προδιαγραφών με ιταλικές και μεσογειακές πινελιές. Όλες τις ώρες της ημέρας.

15 Οκτ 2016

Καλό χειμώνα σε όλους!

Πολλές φορές ξεχνάω να καταγράψω μια κριτική, επειδή βαριέμαι ή δεν έχω χρόνο.
Αυτή είναι μία από αυτές. Ας μου επιτραπεί η παράλειψη.

Το Kitchen Bar το επισκέφθηκα Αύγουστο, με μια καλή μου φίλη, στις 4 το μεσημέρι.
Η ζέστη αφόρητη, ευτυχώς είχε καλό κλιματισμό το μαγαζί. Το οποίο μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο, άλλα 2 τραπέζια μονάχα που φαίνονταν πως πρόκειται για κάποιο επαγγελματικό lunch.

Ο χώρος σου δίνει μια αίσθηση 80's. Αρκετά καθαρός. Αφού μία ευγενική κυρία μέσης ηλικίας μας ρώτησε αν είμαστε για φαγητό ή καφέ, μας είπε να καθίσουμε μπροστά όπου θέλαμε. Μιλάμε πάντα για τον εσωτερικό χώρο, στον εξωτερικό η ζέστη ήταν αφόρητη.

Η φίλη μου μόλις είδε πως είχε χειροποίητο τιραμισού ήθελε να το πάρουμε ως συνοδεία με τους καφέδες μας και συμφώνησα. Όμως, είδε πως προσέφερε το μαγαζί και φρέσκο γάλα και σκέφτηκε πως "έδενε" να πιει ένα ποτήρι μαζί με το γλυκό.

Έρχεται ο σερβιτόρος, μάλλον ξένος, του λέμε 1 καπουτσίνο διπλό, 1 ποτήρι γάλα και ένα τιραμισού. Σκάει στα γέλια. "Γάλα;" "Είστε σίγουροι;" Να κοιταζόμαστε με τη φίλη μου. Μας κάνει τη χάρη και σημειώνει. Εμείς να κοιταζόμαστε.

Έρχεται άλλος κύριος. "Μπορείτε να μου πείτε την παραγγελία σας;" Του την λέμε, τον ρωτάμε αν δεν σερβίρουν γάλα και αντέδρασε έτσι ο προηγούμενος. "Φυσικά και σε σερβίρουμε". Ευγενικός και σβέλτος.

Μας φέρνει ο πρώτος σερβιτόρος τον καφέ και τον γάλα και μετά ο δεύτερος το γλυκό, που μπορεί να άργησε αλλά ήταν σε πολύ μεγάλη ποσότητα και φρέσκο. Στα 5,90e. Νομίζω ο καφές ήταν στα 4 και το γάλα στα 2,20, δεν παίρνω όρκο. Νορμάλ τιμές.

Οι τουαλέτες πολύ "καλοκαιρινές" μου θύμισαν εκείνες στο Balux και πολύ καθαρές.

Αυτό που μας ενόχλησε ήταν ένας κύριος, μεγάλης ηλικίας, που μας "κάρφωνε" και ερχόταν να μας γεμίζει το νερό στα ποτήρια μας με μεταλλική κανάτα. Κάποιος υπεύθυνος; Δεν ήταν στο σέρβις του μαγαζιού, καθόταν σε ένα τραπέζι με λαπ-τοπ, μας έκανε κακή εντύπωση, όλο μας κοίταγε και νιώθαμε άβολα.

Το τιραμισού άξιζε σίγουρα τα λεφτά του και με το παραπάνω, αλλά οι τιμές στα burgers και τα wraps ήταν πολύ τσιμπημένες.

Εν κατακλείδι, για έναν χαλαρό καφέ με γλυκάκι προτείνεται. Αλλά για να φας ολοκληρωμένα σε ένα μέτριο ντεμοντέ περιβάλλον, που σε ειρωνεύεται ο σερβιτόρος και σε κοζάρουν creeps, ε όχι.

07 Νοε 2016

Το Κitchen Bar στην Μαρίνα Αλίμου, είναι ένα restaurant – café / bar με ώραιο design και με όμορφή θέα στη μαρίνα Αλίμου. Συνήθως το προτιμούμε καλοκαίρι για τον όμορφο εξωτερικό χώρο.

Φέτος αποφασίσαμε να το επισκεφτούμε για φαγητό καθημερινή και χειμώνα παρέα μας αποτελούνταν από 4 άτομα και ένα παιδάκι 4 ετών.

Ο εσωτερικός χώρος του μαγαζιού εντυπωσιακός, μεγάλος, με άνετα τραπέζια (τουλάχιστον για τις παρέες άνω των δύο ατόμων) επαρκής χώρος ανάμεσα σε αυτά, όμορφος φωτισμός και γενικά πολύ ωραία διακόσμηση.

Παραγγελία:

Παραγγείλαμε βάση προηγούμενων θετικών εμπειριών που είχαμε για τα συγκεκριμένα πιάτα
1 Σαλάτα Caesar με κοτόπουλο, 2 spaghetti καρμπονάρα, και 2 Burger (ένα κλασικό και ένα με φιλέτο κοτόπουλο) +3 αναψυκτικά +1 ποτήρι μπύρα+2 μπουκάλια νερό (By Default)
+ 1 γλυκό Μιλφέιγ με παγωτό (που τελικά μας το κέρασαν)

Κόστος 79€

Το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο λόγω ότι ήταν καθημερινή και το μαγαζί είναι τεράστιο, εξάλλου δεν ήταν κάτι που μας ενόχλησε.

Ως κουβέρ μας έφεραν φρέσκα ψωμάκια ζεστά και ελίτσες. Το ψωμάκι ήταν από τα κλασικά (το λεγόμενο πολίτικο ψωμί) που σερβίρουν συνήθως και τιμήθηκε δεόντως μαζί με τις ελίτσες από τον μικρούλι της παρέας.

Ακολούθησε η σαλάτα και τα υπόλοιπα πιάτα ήρθαν πολύ γρήγορα, όλα μαζί και ζεστά όπως πρέπει. Οι μερίδες πολύ χορταστικές, Η σαλάτα γευστικότατη άλλα όλα τα υπόλοιπα πιάτα από γεύση απλά οκ. τίποτα παραπάνω. Στα συν οι πατατούλες που συνόδευαν τα burger ξεροψημένες και τραγάνες.

Στο τέλος παραγγείλαμε ένα Μιλφειγ με παγωτό (στην ουσία μας έφεραν ένα παγωτό με τριμμένο φύλλο) που ήταν καλούτσικο και τελικά μας το κέρασαν

Συμπερασματικά

Στα -
Υποθέτω ότι έχει αλλάξει ο μάγειρας γιατί το καλοκαίρι τα ίδια πιάτα ήταν πολύ ανώτερα γευστικά.

Οι τιμές θα μπορούσαν να είναι πιο χαμηλές για πιάτα όπως π. χ. καρμπονάρα που δεν περιέχει κανένα ακριβό υλικό

Στα +
Άνετο παρκινγκ
Πολύ ωραίος χώρος
Ωραίος κατάλογος με smoothies και cocktails (που δεν δοκιμάσαμε αυτή την φορά αλλά στο παρελθόν τα είχαμε "τσακίσει")
Ευγενικό, ανεπιτήδευτο και γρήγορο σέρβις.

Θα ξαναπάω καλοκαιράκι για την ωραία θέα και ίσως μόνο για ποτό ή γλυκάκι