Παραδοσιακή κουζίνα και επιλεγμένα πιάτα ημέρας. Και μεσημέρι.

13 Σεπ 2016

Οι υπέροχες γεύσεις της "Δάφνης" μας ενθουσίασαν. Μάλιστα, η ποσότητα της κάθε μερίδας είναι πλουσιότατη, σχεδόν για δύο άτομα. Εκεί που τα πράγματα χωλαίνουν είναι στην πολιτική του καταστήματος όσον αφορά τις τιμές όσο και στις ίδιες τις - εκτός τόπου και χρόνου - τιμές στην κυριολεξία.

Το εστιατόριο βρίσκεται σε έναν άχαρο πεζόδρομο του Μπουναζίου και αποτελείται από τρία μέρη: τον αρκετά καλαίσθητο εσωτερικό χώρο και δύο εξωτερικούς χώρους, ο πρώτος προστατευμένος με στέγαστρο και ο δεύτερος με τέντες. Ακριβώς δίπλα στη "Δάφνη" βρίσκεται ο χώρος της "Δαφνούλας" που φιλοξενεί διάφορες εκδηλώσεις.

Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μεγάλος και ψηλοτάβανος. Διακοσμείται από όμορφα ρετρό μικροαντικείμενα, έπιπλα και όμορφα καδράκια ή πίνακες. Τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα και το σκούρο ξύλινο δάπεδο σε συνδυασμό με τους όμορφα βαμμένους τοίχους σε κίτρινη ώχρα και βεραμάν αποχρώσεις δημιουργούν μια νοσταλγική διάθεση. Έχει δοθεί σημασία στη λεπτομέρεια όπως π. χ τα όμορφα κουρτινάκια που καλύπτουν μερικά από τα ίσως άχαρα, κατά τα άλλα, μικρά παραθυράκια περιμετρικά του εσωτερικού χώρου. Επιπλέον, τα όμορφα επιβλητικά πολύφωτα καλύπτουν έξυπνα τα μειονεκτήματα του ψηλοτάβανου εσωτερικού χώρου.
Ένα από τα αδύνατα σημείο του εσωτερικού χώρου είναι η στενή σκάλα που οδηγεί στις πεντακάθαρες τουαλέτες. Η θέα στον εξωτερικό χώρο δίνεται από μεγάλα παράθυρα.
Σε γενικές γραμμές, έχουν γίνει αξιέπαινες παρεμβάσεις προκειμένου να υπάρχει φινέτσα. Κατά την γνώμη μου, εάν ήταν ομορφότεροι οι εξωτερικοί χώροι και το ευρύτερο εξωτερικό περιβάλλον, ο εσωτερικός χώρος θα φάνταζε περισσότερο όμορφος.

Στους εξωτερικούς χώρους δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω ιδιαίτερη μνεία, καθώς δεν βρήκα κάτι που να τον κάνει ιδιαίτερο πέρα από την καθαριότητα και τα όμορφα πάλι στρωμένα ξύλινα τραπέζια.

Το όνομα του εστιατορίου, όπως πληροφορηθήκαμε, προέρχεται από ένα χωριό κοντά στην Αρχαία Ολυμπία.

Το σημαντικότερο πρόβλημα του εστιατορίου το εντόπισα στην εμφάνιση του καταλόγου και στην τιμολογιακή πολιτική του εστιατορίου γενικότερα.
Ο κατάλογος αποτελούνταν από δύο στήλες τιμών όπου, αν δεν ρωτούσαμε εμείς οι ίδιοι, κανένας δεν θα μας πληροφορούσε για τη σωστή... Σε πολλά σημεία, φαγητά και τιμές ήταν σβησμένα με Blanco... Κατά δεύτερον, όσον αφορά τα πιάτα ημέρας, υπάρχει σοβαρό θέμα: όταν άρχισε να μας τα "απαγγέλλει " ο σερβιτόρος ρωτήσαμε τις τιμές και δεν τις γνώριζε!! Μας είπε ότι θα ρωτούσε, αλλά απάντηση δεν πήραμε ποτέ.... Ο δε μαυροπίνακας στην είσοδο του εστιατορίου που ανέφερε μερικά από τα εδέσματα που σερβίρονται επίσης δεν είχε τιμές!
Θεωρώ ότι τα παραπάνω δεν συνάδουν με την αρχοντιά που προσπαθεί να αναδείξει τόσο η διακόσμηση του εσωτερικού χώρου όσο και η ποιοτική γαστρονομία του εστιατορίου.
Σε συνδυασμό με το αργό και ψυχρό σέρβις, η όλη κατάσταση μας εκνεύρισε αρκετά. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η πλήρης αδιαφορία του συγκεκριμένου σερβιτόρου όταν, στο τέλος, ρωτήσαμε για τα γλυκά ( τα οποία δεν αναφέρονται στον κατάλογο )! Περιμέναμε τουλάχιστον ένα τέταρτο για να πληροφορηθούμε εν τέλει ότι τα γλυκά δεν υπάρχουν στον κατάλογο γιατί προσφέρονται..... αφιλοκερδώς... Σε παρακείμενο τραπέζι πάντως δεν είδαμε κάτι τέτοιο.....

Ευτυχώς, την κατάσταση " έσωσε " ένας άλλος, ευγενέστατος αυτή τη φορά, νεαρός κύριος του σέρβις ο οποίος αφού μας είδε "τσιτωμένους", μας είπε ότι θα μας κάνει εκείνος γνωστά τα γλυκά και μάλιστα θα μας φέρει τρία από αυτά να δοκιμάσουμε....! Δε δέχθηκε με τίποτα την ένστασή μας για ένα μόνο γλυκάκι...

Αρχίζοντας λοιπόν ανάποδα, θα σας πληροφορήσω ότι τα γλυκά δεν ήταν απλώς καλά αλλά υπέροχα. Συγκεκριμένα, προσφέρθηκαν: σαραγλί, πανακότα, σε ποτήρι σερβιρισμένη, και μ ο ν α δ ι κ ό γλυκό μπισκότο!!!
Επομένως, κανείς δεν πρέπει να φύγει από το εστιατόριο χωρίς να δοκιμάσει κάποιο από τα γλυκά που προσφέρει!

Από τα φαγητά, επιλέξαμε:

Στην αρχή έρχονται ως καλωσόρισμα μικρά παξιμαδάκια με πάστα ελιάς και διαφόρων τύπων πεντανόστιμες ελίτσες!

Το νερό ήρθε σε όμορφο μπουκάλι με την επωνυμία του εστιατορίου.

Κατόπιν, ήρθαν μέσα σε όμορφο καλάθι ολόφρεσκες φέτες λευκού ψωμιού, για δύο άτομα, που τέτοια ποιότητα σπάνια συναντάς σε χώρους εστίασης. Χρεώθηκαν όμως ΕΥΡΩ 3,80!!

Πρασοκασερόπιτα ( πιάτο ημέρας ). Εντελώς σπιτική με έντονο μαμαδίστικο άρωμα και ολόφρεσκα υλικά. Τεράστια ποσότητα (τέσσερα μετρίου μεγέθους κομμάτια πίτας), ξεχάστε αυτά που ξέρετε. Συνοδεύεται από μπολάκι με απλή σος γιαουρτιού. Καταπληκτικό πιάτο, ΕΥΡΩ 8,50

Βιολογικά αυγά με φέτα, πατάτες, χονδρό αλάτι και ρίγανη (7,90 ). Κατέφθασε ένα τεράστιο πιάτο, πολύ όμορφα παρουσιασμένο. Η νοστιμάδα του κυμαίνεται σε ικανοποιητικά επίπεδα αλλά τα υπόλοιπα πιάτα ήταν πολύ πιο άξια...

Μπιφτέκια γαλοπούλας με πίτα, σαλάτα, πατάτες και σος γιαουρτιού μέσα σε μπολάκι (11,50). Πιάτο άξιο βράβευσης! Τα μπιφτέκια ( 4 τεμ. ) σερβίρονται πάνω σε κομμάτια πίτας και είναι ζουμερότατα, πολύ όμορφα αρωματισμένα και ψημένα με απόλυτη δεξιοτεχνία. Οι τηγανιτές πατάτες τέλειες και η σαλάτα (καρότο, ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι) δροσιστική και ολόφρεσκη!! Το έδεσμα παρουσιάζεται σε μεγάλο και φίνο μαύρο πιάτο και μαζί με τα διάφορα μυρωδικά που το στολίζουν γίνεται ακαταμάχητο!!

Στο τέλος, πέρα από τα υπέροχα γλυκά που αναφέρω παραπάνω, μας προσφέρθηκαν και δύο χειροποίητα και αρωματικά σερμπέτια. Καμία σχέση με εκείνα του συρμού που προσφέρονται κατά κόρον στα περισσότερα εστιατόρια τελευταίως, έτσι για να πουν ότι κέρασαν και κάτι...

Όσον αφορά τα ποτά, υπάρχει κρασί χύμα 8,00/kg (περιέργως, εμφιαλωμένα δεν είδα), μπύρες γύρω στα 3,50, ούζα ( π. χ ούζο Πλωμάρι τα 200 ml 7,00 ) ρακή και τσίπουρο. Ακόμα υπάρχουν διάφορα αναψυκτικά και καφέδες.

Οι υπέροχες γεύσεις, με πρωτοφανή σημασία στην κάθε λεπτομέρεια, αποτελούν γαστρονομική πρωτοτυπία που κάθε καλοφαγάς αξίζει να γνωρίσει από κοντά.
Οι τιμές, παρά την ποιότητα και το μέγεθος των πιάτων, δεν είναι καθόλου προσαρμοσμένες στην σύγχρονη πραγματικότητα.
Η εμφάνιση των καταλόγων θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα και μάλιστα να αναφέρονται ξεχωριστά σε πρόσθετο χαρτί τα πιάτα ημέρας με τις τιμές τους!!!
Το αδύναμο σέρβις, που σε πολλά σημεία μας απογοήτευσε οικτρά, θα πρέπει να είναι περισσότερο σβέλτο, ευγενικό, χαμογελαστό και καταρτισμένο!!!!

Το ισχυρότερο κίνητρο για να επισκεφθεί κάποιος την "Δάφνη" αποτελεί μόνο και μόνο το υπέροχο φαγητό που σίγουρα αξίζει να δοκιμάσει κάποιος!!
Οι τιμές, ωστόσο και η εικόνα του σέρβις δυστυχώς δύσκολα θα σας κερδίσουν...

26 Ιαν 2018

Σάββατο μεσημέρι συναντήθηκα στην περιοχή του Περιστερίου με την σύντροφο μου και την μητέρα της να πάμε για φαγητό, και μίας η διάθεση τράβαγε μεζεδοπωλείο, η "μόνη" κοντινή επιλογή ήταν η Δάφνη στο Μπουρνάζι. Το συγκεκριμένο μαγαζί το εμπιστεύομαι σχεδόν 20 χρόνια και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Φτάσαμε κατά τις 3 και κάτσαμε σε ένα από τα λίγα ελεύθερα τραπέζια, σε μισή ώρα όλα (σχεδόν 30) ήταν γεμάτα. Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν ήρεμο πεζόδρομο στα 300-400 μέτρα από την πλατεία Μπουρναζίου, απέναντι βρίσκονται 2 φαγάδικά(το 1 μεζεδοπωλείο) και τα οποία ήταν σχεδόν άδεια...
Έχει δύο εσωτερικούς χώρους (ο μεγαλύτερος -πιο ζεστός διακοσμητικά και πιο εσωτερικά- για καπνίζοντες, ο πρώτος όπως μπαίνεις με τζαμαρίες -άνοιξη/καλοκαίρι φυσικά ανοίγουν- για μη καπνίζοντες), τα αγαπημένα μου τραπέζια είναι όμως πάνω στον πεζόδρομο και κάτω από τα δέντρα, όταν το επιτρέπει ο καιρός.

Μας φέρανε τους καταλόγους, παρόλο που έχουν πολλές "τόσο όσο να προβληματιστείς" επιλογές συνοδεύονται πάντα από 10 τουλάχιστον πιάτα ημέρας, και ψωμί/παξιμάδια/πολτό ελιάς/μαριναρισμένες ελίτσες για αρχή. Νερό δωρεάν και κουβέρ, 2ευρώ το άτομο.
Ενημέρωσα την παρέα μου ότι οι μερίδες είναι μεγάλες και ότι υπάρχει η επιλογή παραγγελίας μισής σχεδόν σε όλα τα πιάτα, ακόμα και στα ορεκτικά και σαλάτες. Να επισημάνω εδώ ότι αδυνατώ να καταλάβω την λογική της χαμηλής βαθμολογίας vfm στο συγκεκριμένο εστιατόριο, γνωρίζοντας την ποιότητα υλικών γεύσεων αλλά και την ποσότητα μερίδων..!

Παραγγείλαμε τα εξής:
- Γαμοπίλαφο σφακιανό(πιάτο ημέρας), μία μερίδα 12ευρώ, χυλωμένο άψογα, με κομματάκια αρνιού που δεν μύριζε καθόλου αλλά και ψιλοκομμένο κοτόπουλο το οποίο του έδινε ισορροπία γεύσης, μόνη αρνητική παρατήρηση ότι οι φανατικοί του συγκεκριμένου πιάτου το τρώνε με περισσότερο στακοβούτυρο.
- Μαστέλο Χίου, μία μερίδα 8ευρώ, νοστιμότατο, άψογα ψημένο -εξωτερικά είχε σωστά έντονες γραμμώσεις ψησίματος αλλά εσωτερικά έλιωνε στο στόμα-, σερβιρισμένο με μία πίτα καλαμποκιού η οποία έδενε τέλεια μαζί του.

- Σαλάτα Δάφνη, μία μερίδα 9.70ευρώ, πράσινα λαχανικά εποχής, ακόμα και μυρώνια είχε - κομμάτια ντομάτας/καρότου/ρέβα on the side - κύβους ψημένου τυριού - ελαφριά βινεγκρέτ με balsamico, η συνηθισμένη επιλογή μου όταν θέλω ελαφριά σαλάτα (που να αρέσει σε όλους) στο συγκεκριμένο μαγαζί.

- Κοκορέτσι Δάφνη(πιάτο ημέρας), μία μερίδα 9.50ευρώ, νοστιμότατο και πρακτικά αποδομημένο πάνω σε πίτα, συνοδευμένο με φρέσκιες τηγανητές πατάτες - ψημένη ντομάτα - μαριναρισμένο ξερό κρεμμύδι - dip γιαουρτιού με γλυκιά πάπρικα.
- Μπιφτέκια γαλοπούλας, μία μερίδα 11.80ευρώ, 4 θεικής γεύσης μπιφτεκάκια, ζουμερά και μπαχαράτα, συνοδευμένα από φρέσκιες τηγανητές πατάτες - πίτα καλαμποκιού, σαλάτα πράσινη(πλούσια) - dip burger sauce.

- Φιλετάκια Δάφνη, 1/2 μερίδα 7.50 ευρώ, ήτοι μοσχάρι/χοιρινό/κοτόπουλο ψιλοκομμένα και σοταρισμένα με λαχανικά σε γλυκόξινη και ελαφριά πικάντικη σάλτσα, συνοδευμένα με τριγωνάκια πίτας καλαμποκιού και dip barbeque sauce. Umami....
Πήραμε 1/2 κόκκινο, 1/2 ροζέ, 1 σόδα, σύνολο 12 ευρώ.

Το 1/3 περίπου από τα φαγητά περίσσεψαν, παρόλο που η παρέα μου ξετρελάθηκε με τις γεύσεις, τα πήραμε πακέτο και χορτάσαμε και το βράδυ...
Μας ήρθαν κέρασμα 3 διαφορετικά γλυκά σερβιρισμένα άψογα σε μία πιατέλα, ραβανί/πορτοκαλόπιτα - σοκολατόπιτα/κορμός - γιαουρτογλυκό/cheesecake και 3 σφηνάκια τεντούρα. Περιγράφω τα γλυκά με διπλές ονομασίες, νοστιμότατα και ελαφριά, για να μην τα αδικήσω.

Δηλαδή με 20ευρώ το άτομο (χωρίς ποτά και κουβέρ, 25 με αυτά), φάγαμε μεσημέρι και βράδυ. Μιλάμε για ηλικίες 37-57 φυσικά, αλλά χορτάσαμε..!!
Η παρέα μου το έβαλε στις επιλογές της, εγώ το έχω την μισή ζωή μου....