Παραδοσιακή κουζίνα και επιλεγμένα πιάτα ημέρας. Και μεσημέρι.

13 Σεπ 2016

Οι υπέροχες γεύσεις της "Δάφνης" μας ενθουσίασαν. Μάλιστα, η ποσότητα της κάθε μερίδας είναι πλουσιότατη, σχεδόν για δύο άτομα. Εκεί που τα πράγματα χωλαίνουν είναι στην πολιτική του καταστήματος όσον αφορά τις τιμές όσο και στις ίδιες τις - εκτός τόπου και χρόνου - τιμές στην κυριολεξία.

Το εστιατόριο βρίσκεται σε έναν άχαρο πεζόδρομο του Μπουναζίου και αποτελείται από τρία μέρη: τον αρκετά καλαίσθητο εσωτερικό χώρο και δύο εξωτερικούς χώρους, ο πρώτος προστατευμένος με στέγαστρο και ο δεύτερος με τέντες. Ακριβώς δίπλα στη "Δάφνη" βρίσκεται ο χώρος της "Δαφνούλας" που φιλοξενεί διάφορες εκδηλώσεις.

Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά μεγάλος και ψηλοτάβανος. Διακοσμείται από όμορφα ρετρό μικροαντικείμενα, έπιπλα και όμορφα καδράκια ή πίνακες. Τα τραπέζια είναι όμορφα στρωμένα και το σκούρο ξύλινο δάπεδο σε συνδυασμό με τους όμορφα βαμμένους τοίχους σε κίτρινη ώχρα και βεραμάν αποχρώσεις δημιουργούν μια νοσταλγική διάθεση. Έχει δοθεί σημασία στη λεπτομέρεια όπως π. χ τα όμορφα κουρτινάκια που καλύπτουν μερικά από τα ίσως άχαρα, κατά τα άλλα, μικρά παραθυράκια περιμετρικά του εσωτερικού χώρου. Επιπλέον, τα όμορφα επιβλητικά πολύφωτα καλύπτουν έξυπνα τα μειονεκτήματα του ψηλοτάβανου εσωτερικού χώρου.
Ένα από τα αδύνατα σημείο του εσωτερικού χώρου είναι η στενή σκάλα που οδηγεί στις πεντακάθαρες τουαλέτες. Η θέα στον εξωτερικό χώρο δίνεται από μεγάλα παράθυρα.
Σε γενικές γραμμές, έχουν γίνει αξιέπαινες παρεμβάσεις προκειμένου να υπάρχει φινέτσα. Κατά την γνώμη μου, εάν ήταν ομορφότεροι οι εξωτερικοί χώροι και το ευρύτερο εξωτερικό περιβάλλον, ο εσωτερικός χώρος θα φάνταζε περισσότερο όμορφος.

Στους εξωτερικούς χώρους δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνω ιδιαίτερη μνεία, καθώς δεν βρήκα κάτι που να τον κάνει ιδιαίτερο πέρα από την καθαριότητα και τα όμορφα πάλι στρωμένα ξύλινα τραπέζια.

Το όνομα του εστιατορίου, όπως πληροφορηθήκαμε, προέρχεται από ένα χωριό κοντά στην Αρχαία Ολυμπία.

Το σημαντικότερο πρόβλημα του εστιατορίου το εντόπισα στην εμφάνιση του καταλόγου και στην τιμολογιακή πολιτική του εστιατορίου γενικότερα.
Ο κατάλογος αποτελούνταν από δύο στήλες τιμών όπου, αν δεν ρωτούσαμε εμείς οι ίδιοι, κανένας δεν θα μας πληροφορούσε για τη σωστή... Σε πολλά σημεία, φαγητά και τιμές ήταν σβησμένα με Blanco... Κατά δεύτερον, όσον αφορά τα πιάτα ημέρας, υπάρχει σοβαρό θέμα: όταν άρχισε να μας τα "απαγγέλλει " ο σερβιτόρος ρωτήσαμε τις τιμές και δεν τις γνώριζε!! Μας είπε ότι θα ρωτούσε, αλλά απάντηση δεν πήραμε ποτέ.... Ο δε μαυροπίνακας στην είσοδο του εστιατορίου που ανέφερε μερικά από τα εδέσματα που σερβίρονται επίσης δεν είχε τιμές!
Θεωρώ ότι τα παραπάνω δεν συνάδουν με την αρχοντιά που προσπαθεί να αναδείξει τόσο η διακόσμηση του εσωτερικού χώρου όσο και η ποιοτική γαστρονομία του εστιατορίου.
Σε συνδυασμό με το αργό και ψυχρό σέρβις, η όλη κατάσταση μας εκνεύρισε αρκετά. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η πλήρης αδιαφορία του συγκεκριμένου σερβιτόρου όταν, στο τέλος, ρωτήσαμε για τα γλυκά ( τα οποία δεν αναφέρονται στον κατάλογο )! Περιμέναμε τουλάχιστον ένα τέταρτο για να πληροφορηθούμε εν τέλει ότι τα γλυκά δεν υπάρχουν στον κατάλογο γιατί προσφέρονται..... αφιλοκερδώς... Σε παρακείμενο τραπέζι πάντως δεν είδαμε κάτι τέτοιο.....

Ευτυχώς, την κατάσταση " έσωσε " ένας άλλος, ευγενέστατος αυτή τη φορά, νεαρός κύριος του σέρβις ο οποίος αφού μας είδε "τσιτωμένους", μας είπε ότι θα μας κάνει εκείνος γνωστά τα γλυκά και μάλιστα θα μας φέρει τρία από αυτά να δοκιμάσουμε....! Δε δέχθηκε με τίποτα την ένστασή μας για ένα μόνο γλυκάκι...

Αρχίζοντας λοιπόν ανάποδα, θα σας πληροφορήσω ότι τα γλυκά δεν ήταν απλώς καλά αλλά υπέροχα. Συγκεκριμένα, προσφέρθηκαν: σαραγλί, πανακότα, σε ποτήρι σερβιρισμένη, και μ ο ν α δ ι κ ό γλυκό μπισκότο!!!
Επομένως, κανείς δεν πρέπει να φύγει από το εστιατόριο χωρίς να δοκιμάσει κάποιο από τα γλυκά που προσφέρει!

Από τα φαγητά, επιλέξαμε:

Στην αρχή έρχονται ως καλωσόρισμα μικρά παξιμαδάκια με πάστα ελιάς και διαφόρων τύπων πεντανόστιμες ελίτσες!

Το νερό ήρθε σε όμορφο μπουκάλι με την επωνυμία του εστιατορίου.

Κατόπιν, ήρθαν μέσα σε όμορφο καλάθι ολόφρεσκες φέτες λευκού ψωμιού, για δύο άτομα, που τέτοια ποιότητα σπάνια συναντάς σε χώρους εστίασης. Χρεώθηκαν όμως ΕΥΡΩ 3,80!!

Πρασοκασερόπιτα ( πιάτο ημέρας ). Εντελώς σπιτική με έντονο μαμαδίστικο άρωμα και ολόφρεσκα υλικά. Τεράστια ποσότητα (τέσσερα μετρίου μεγέθους κομμάτια πίτας), ξεχάστε αυτά που ξέρετε. Συνοδεύεται από μπολάκι με απλή σος γιαουρτιού. Καταπληκτικό πιάτο, ΕΥΡΩ 8,50

Βιολογικά αυγά με φέτα, πατάτες, χονδρό αλάτι και ρίγανη (7,90 ). Κατέφθασε ένα τεράστιο πιάτο, πολύ όμορφα παρουσιασμένο. Η νοστιμάδα του κυμαίνεται σε ικανοποιητικά επίπεδα αλλά τα υπόλοιπα πιάτα ήταν πολύ πιο άξια...

Μπιφτέκια γαλοπούλας με πίτα, σαλάτα, πατάτες και σος γιαουρτιού μέσα σε μπολάκι (11,50). Πιάτο άξιο βράβευσης! Τα μπιφτέκια ( 4 τεμ. ) σερβίρονται πάνω σε κομμάτια πίτας και είναι ζουμερότατα, πολύ όμορφα αρωματισμένα και ψημένα με απόλυτη δεξιοτεχνία. Οι τηγανιτές πατάτες τέλειες και η σαλάτα (καρότο, ντομάτα, αγγούρι, μαρούλι) δροσιστική και ολόφρεσκη!! Το έδεσμα παρουσιάζεται σε μεγάλο και φίνο μαύρο πιάτο και μαζί με τα διάφορα μυρωδικά που το στολίζουν γίνεται ακαταμάχητο!!

Στο τέλος, πέρα από τα υπέροχα γλυκά που αναφέρω παραπάνω, μας προσφέρθηκαν και δύο χειροποίητα και αρωματικά σερμπέτια. Καμία σχέση με εκείνα του συρμού που προσφέρονται κατά κόρον στα περισσότερα εστιατόρια τελευταίως, έτσι για να πουν ότι κέρασαν και κάτι...

Όσον αφορά τα ποτά, υπάρχει κρασί χύμα 8,00/kg (περιέργως, εμφιαλωμένα δεν είδα), μπύρες γύρω στα 3,50, ούζα ( π. χ ούζο Πλωμάρι τα 200 ml 7,00 ) ρακή και τσίπουρο. Ακόμα υπάρχουν διάφορα αναψυκτικά και καφέδες.

Οι υπέροχες γεύσεις, με πρωτοφανή σημασία στην κάθε λεπτομέρεια, αποτελούν γαστρονομική πρωτοτυπία που κάθε καλοφαγάς αξίζει να γνωρίσει από κοντά.
Οι τιμές, παρά την ποιότητα και το μέγεθος των πιάτων, δεν είναι καθόλου προσαρμοσμένες στην σύγχρονη πραγματικότητα.
Η εμφάνιση των καταλόγων θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα και μάλιστα να αναφέρονται ξεχωριστά σε πρόσθετο χαρτί τα πιάτα ημέρας με τις τιμές τους!!!
Το αδύναμο σέρβις, που σε πολλά σημεία μας απογοήτευσε οικτρά, θα πρέπει να είναι περισσότερο σβέλτο, ευγενικό, χαμογελαστό και καταρτισμένο!!!!

Το ισχυρότερο κίνητρο για να επισκεφθεί κάποιος την "Δάφνη" αποτελεί μόνο και μόνο το υπέροχο φαγητό που σίγουρα αξίζει να δοκιμάσει κάποιος!!
Οι τιμές, ωστόσο και η εικόνα του σέρβις δυστυχώς δύσκολα θα σας κερδίσουν...

25 Μαι 2016

Το μαγαζί θα το χαρακτήριζα ταβέρνα-μεζεδοπωλείο με κλασική ελληνική κουζίνα που ο κατάλογός του διανθίζεται και με κάποια πιο πειραγμένα, δημιουργικά πιάτα.

Γενικά πάντως τα πιάτα του είναι κανονικές μερίδες και μάλιστα αρκετά μεγάλες και χορταστικές και όχι πιάτα μεζέδων. Βρίσκεται σε αρκετά κεντρικό σημείο του Μπουρναζίου και τη βραδιά που πήγα, Σάββατο βράδυ, γινόταν πανικός. Ακριβώς δίπλα στη Δάφνη υπάρχει η Δαφνούλα. Κατάλαβα ότι ο ένας χώρος προορίζεται για τους καπνίζοντες και ο άλλος για τους μη καπνίζοντες ώστε κανένας να μην ενοχλείται. Η Δαφνούλα είναι το μικρό αδερφάκι στην οποία παραπέμπουν επίσης όσους δεν χωράνε στη Δάφνη.

Ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος και ενιαίος στον οποίο κυριαρχεί η ρετρό διακόσμηση: παραδοσιακά αντικείμενα, διάφορα προϊόντα να κρέμονται, κορνίζες ρετρό άλλης εποχής, καθρέφτες, παραδοσαικά τραπεζοκαθίσματα, πιάτα άλλης εποχής καρφωμένα στους τοίχους, ράφια με μπουκάλια και βαζάκια, ξύλινοι μπουφέδες-έπιπλα και άλλα συνιστούν το όλο σκηνικό το οποίο μου άρεσε πολύ, ήταν όμορφο, ζεστό και εντυπωσιακό στην απλότητά του.

Η εξυπηρέτηση απλή, σχετικά διεκπεραιωτική, γρήγορη όμως και αρκετά πρόθυμη.

Στα του φαγητού υπαρχει ακρετά μεγάλη ποικιλία ιδιαιτέρως στα κρεατικά.
2 άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

-ψητά λαχανικά, εντυπωσιακή μερίδα, όμορφη παρουσίαση πιάτου, ποικιλία ψητών λαχανικών που μας επέτρεψε να ξεκινούσουμε όμορφα και γευστικά το γεύμα μας

-τηγανητά αυγά με τυρί γκούντα και πατάτες τηγανητές: πιάτο-κόλαση, πιάτο- γευστικός θάνατος που πραγματικά σε απογειώνει αρχικά και μετά σε τελειώνει, ήταν όλα τα λεφτά (! )

-μπιφτεκάκια γαλοπούλας με σαλάτα, πιτούλες, πατάτες τηγανητές, χορτασιτκό, με μπιφτεκάκια μυρωδάτα και ζουμερά και ωραία τα συνοδευτικά, ποικιλία και νοστιμιά

-παντσέτα με πατάτες τηγανητές, υποφερτό, ίσως το μόνο πιάτο που δεν με ενθουσίασε όπως τα υπόλοιπα

-½ κιλό κρασί κόκκινο χύμα, δροσερό χωρίς να σσε "χτυπάει" στο κεφάλι

Στο τέλος ήταν πρωτότυπο το γλυκό κέρασμα μους σοκολάτα και cheesecake σε βαζάκια ατομικά, δροσερό, καθόλου βαρύ και λιγωτικό, ήταν ό, τι καλύτερο για το γευστικό κλείσιμο της βραδιάς.

Κατά τα λοιπά το νερό ήρθε σε κανάτα. Συνοψίζοντας ή Δάφνη μου άφησε διφορούμενες εντυπώσεις, καθώς μου άρεσε αρκετά ο χώρος και το φαγητό, αλλά θεωρώ ότι ήταν ακριβό γι΄ αυτό που προσφέρει. Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 42 ευρώ. Οι τιμές θεωρώ πως είναι τσιμπημένες.

15 Οκτ 2015

Από τους χώρους που νιώθω πιο βολικά να φάω στο Μπουρνάζι. Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, μου πάει σαν στυλ και χαλαρώνω εκεί. Πριν από χρόνια πήγαινα πιο συχνά αλλά τσιμπήθηκε στις τιμές του και αυτό μας έδιωξε από κοντά του.

Πήγαμε εκεί ένα Σάββατο στα μέσα του Σεπτέμβρη. Είχαν αρκετό κόσμο που έπεσε όλη μαζί και τα σερβιτόρια έδειχναν λίγο πελαγωμένα. Όμως δεν σταμάτησαν στιγμή και έτρεχαν συνέχεια για να μην αφήσουν καμιά παρέα παραπονεμένη.

Παραγγείλαμε μία κρεατοποικιλία που ήταν πολύ πλούσια και σε χόρταινε ακόμα και στο μάτι. Ήμασταν 3 φιλαράκια και ήταν ο καλύτερος μπυρομεζές. Ότι είχε στην ποικιλία ήταν καλοψημένο και καλής ποιότητας. Αυτό μάλλον εξηγεί και την τσιμπημένη τιμή της που θα μπορούσε να ήταν μερικά ευρώ πιο χαμηλή.

Επειδή όμως μας άρεσε τόσο, χαλάλι τους. Ήπιαμε από 3 μπύρες ο καθένας και ενώ οι δύο πρώτες ήταν σωστά παγωμένες, οι τελυεταές δεν ήταν και τόσο. Μάλλον είχαν εξαντληθεί όσες είχαν στο ψυγείο τους και δεν προλάβαιναν να παγώσουν αυτές που έβαζαν πιο μετά. Πάλι καλά γιατί μάλλον θα παίρναμε και τέταρτη και πέμπτη και είμαστε όλοι στην παρέα σε επικίνδυνη ηλικία για μπυροκοιλιές.

Για να πηγαίνει πιο εύκολα το κρέας κάτω πήραμε και μια χωριάτικη σαλάτα που ήταν κι αυτή με μεγάλο κομμάτι φέτας και ωραίο λάδι. Ότι πήραμε ήταν κάτι παραπάνω από καλό κι έτσι δεν κλάψαμε τα ευρουδάκια που μας ζητήσανε να πληρώσουμε.

Γλυκάκι δεν μας έφεραν αλλά δεν πρόσεξα κι αν φέρανε και στα διπλανά τραπέζια. Αλλά αφού έχουν τόσο πολύ κρέας στον κατάλογο τους καλό είναι να σου φέρνουν στο τέλος ένα γλυκό για να σου αλλάζει η γεύση.

Αν είχαν λίγο πιο χαμηλές τιμές θα πήγαινα πιο συχνά. Αυτές όμως που έχει και μάλιστα για την περιοχή του Μπουρναζίου, μου φαίνονται τσιμπημένες. Πάλι καλά που τρως καλά οπότε και κρατάει τον κόσμο του σταθερά τόσα χρόνια.

05 Ιαν 2016

Παραγγειλαμε μοσχαράκι με μαυροδαφνη και πουρέ γλυκοπατατας. Το μοσχάρι ήταν γεμάτο ίνες και νεύρα, ακριβό για την ποιότητα του, η σαλάτα αγευστη επίσης ακριβή, η μουσική εκκωφαντική, επαναλαμβάνοταν το ίδιο cd.

Απόδειξη για το φαγητό δεν μας δόθηκε και γενικώς το μαγαζί θύμιζε βλαχομπαροκ κατάσταση! Κρίμα!

Μ. Αλεξάνδρου 86, Μπουρνάζι

ΤΣΑΤΣΑΡΑΚΙ