Παραδοσιακή κουζίνα και επιλεγμένα πιάτα ημέρας. Και μεσημέρι.

26 Ιαν 2018

Σάββατο μεσημέρι συναντήθηκα στην περιοχή του Περιστερίου με την σύντροφο μου και την μητέρα της να πάμε για φαγητό, και μίας η διάθεση τράβαγε μεζεδοπωλείο, η "μόνη" κοντινή επιλογή ήταν η Δάφνη στο Μπουρνάζι. Το συγκεκριμένο μαγαζί το εμπιστεύομαι σχεδόν 20 χρόνια και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ.
Φτάσαμε κατά τις 3 και κάτσαμε σε ένα από τα λίγα ελεύθερα τραπέζια, σε μισή ώρα όλα (σχεδόν 30) ήταν γεμάτα. Το μαγαζί βρίσκεται σε έναν ήρεμο πεζόδρομο στα 300-400 μέτρα από την πλατεία Μπουρναζίου, απέναντι βρίσκονται 2 φαγάδικά(το 1 μεζεδοπωλείο) και τα οποία ήταν σχεδόν άδεια...
Έχει δύο εσωτερικούς χώρους (ο μεγαλύτερος -πιο ζεστός διακοσμητικά και πιο εσωτερικά- για καπνίζοντες, ο πρώτος όπως μπαίνεις με τζαμαρίες -άνοιξη/καλοκαίρι φυσικά ανοίγουν- για μη καπνίζοντες), τα αγαπημένα μου τραπέζια είναι όμως πάνω στον πεζόδρομο και κάτω από τα δέντρα, όταν το επιτρέπει ο καιρός.

Μας φέρανε τους καταλόγους, παρόλο που έχουν πολλές "τόσο όσο να προβληματιστείς" επιλογές συνοδεύονται πάντα από 10 τουλάχιστον πιάτα ημέρας, και ψωμί/παξιμάδια/πολτό ελιάς/μαριναρισμένες ελίτσες για αρχή. Νερό δωρεάν και κουβέρ, 2ευρώ το άτομο.
Ενημέρωσα την παρέα μου ότι οι μερίδες είναι μεγάλες και ότι υπάρχει η επιλογή παραγγελίας μισής σχεδόν σε όλα τα πιάτα, ακόμα και στα ορεκτικά και σαλάτες. Να επισημάνω εδώ ότι αδυνατώ να καταλάβω την λογική της χαμηλής βαθμολογίας vfm στο συγκεκριμένο εστιατόριο, γνωρίζοντας την ποιότητα υλικών γεύσεων αλλά και την ποσότητα μερίδων..!

Παραγγείλαμε τα εξής:
- Γαμοπίλαφο σφακιανό(πιάτο ημέρας), μία μερίδα 12ευρώ, χυλωμένο άψογα, με κομματάκια αρνιού που δεν μύριζε καθόλου αλλά και ψιλοκομμένο κοτόπουλο το οποίο του έδινε ισορροπία γεύσης, μόνη αρνητική παρατήρηση ότι οι φανατικοί του συγκεκριμένου πιάτου το τρώνε με περισσότερο στακοβούτυρο.
- Μαστέλο Χίου, μία μερίδα 8ευρώ, νοστιμότατο, άψογα ψημένο -εξωτερικά είχε σωστά έντονες γραμμώσεις ψησίματος αλλά εσωτερικά έλιωνε στο στόμα-, σερβιρισμένο με μία πίτα καλαμποκιού η οποία έδενε τέλεια μαζί του.

- Σαλάτα Δάφνη, μία μερίδα 9.70ευρώ, πράσινα λαχανικά εποχής, ακόμα και μυρώνια είχε - κομμάτια ντομάτας/καρότου/ρέβα on the side - κύβους ψημένου τυριού - ελαφριά βινεγκρέτ με balsamico, η συνηθισμένη επιλογή μου όταν θέλω ελαφριά σαλάτα (που να αρέσει σε όλους) στο συγκεκριμένο μαγαζί.

- Κοκορέτσι Δάφνη(πιάτο ημέρας), μία μερίδα 9.50ευρώ, νοστιμότατο και πρακτικά αποδομημένο πάνω σε πίτα, συνοδευμένο με φρέσκιες τηγανητές πατάτες - ψημένη ντομάτα - μαριναρισμένο ξερό κρεμμύδι - dip γιαουρτιού με γλυκιά πάπρικα.
- Μπιφτέκια γαλοπούλας, μία μερίδα 11.80ευρώ, 4 θεικής γεύσης μπιφτεκάκια, ζουμερά και μπαχαράτα, συνοδευμένα από φρέσκιες τηγανητές πατάτες - πίτα καλαμποκιού, σαλάτα πράσινη(πλούσια) - dip burger sauce.

- Φιλετάκια Δάφνη, 1/2 μερίδα 7.50 ευρώ, ήτοι μοσχάρι/χοιρινό/κοτόπουλο ψιλοκομμένα και σοταρισμένα με λαχανικά σε γλυκόξινη και ελαφριά πικάντικη σάλτσα, συνοδευμένα με τριγωνάκια πίτας καλαμποκιού και dip barbeque sauce. Umami....
Πήραμε 1/2 κόκκινο, 1/2 ροζέ, 1 σόδα, σύνολο 12 ευρώ.

Το 1/3 περίπου από τα φαγητά περίσσεψαν, παρόλο που η παρέα μου ξετρελάθηκε με τις γεύσεις, τα πήραμε πακέτο και χορτάσαμε και το βράδυ...
Μας ήρθαν κέρασμα 3 διαφορετικά γλυκά σερβιρισμένα άψογα σε μία πιατέλα, ραβανί/πορτοκαλόπιτα - σοκολατόπιτα/κορμός - γιαουρτογλυκό/cheesecake και 3 σφηνάκια τεντούρα. Περιγράφω τα γλυκά με διπλές ονομασίες, νοστιμότατα και ελαφριά, για να μην τα αδικήσω.

Δηλαδή με 20ευρώ το άτομο (χωρίς ποτά και κουβέρ, 25 με αυτά), φάγαμε μεσημέρι και βράδυ. Μιλάμε για ηλικίες 37-57 φυσικά, αλλά χορτάσαμε..!!
Η παρέα μου το έβαλε στις επιλογές της, εγώ το έχω την μισή ζωή μου....