Μικρός κατάλογος με επιλεγμένα πιάτα και κρασιά. Και μενού. Όχι κρατήσεις.

21 Οκτ 2017

Πρόκειται για ένα γαλλικό μαγειρείο στην καρδιά των Άνω Πετραλώνων. Στην κουζίνα αρχηγός είναι ο ώριμος σεφ Lucien, με δεξί του χέρι μια ταλαντούχα μαγείρισσα. Στα μέσα και στα έξω, η αεικίνητη υπεύθυνη του όλου εγχειρήματος!
Τα έξυπνα set menus λειτουργούν θετικά απέναντι στις κάπως τσουχτερές τιμές!

Πολλούς, σε αντίθεση με μένα, ο εσωτερικός χώρος απογοητεύει, λόγω του μικρού του μεγέθους και της casual κατάστασης ( η παρουσίαση στα media ως γαλλικό ρέστοραν, όπως το έχουμε στο μυαλό μας, είναι μάλλον άτοπη). Μάλιστα, μερικοί νομίζουν ότι κάθε γαλλικό εστιατόριο θα πρέπει να είναι εξ ορισμού και πολυτελές!! 'Οχι, εδώ πρόκειται για ένα ταπεινό γαλλικό μαγέρικο (ούτε καν μπιστρό) και μόνον έτσι πρέπει να κριθεί... έχει ζεστασιά, έχει φινέτσα, έχει ταυτότητα, έχει οικειότητα! Προσωπικά, η ταχτοποίησή μας στο απλό και μαρμάρινο λευκό μεγάλο τραπέζι (σαν μοναστηριακό) δίπλα στην είσοδο, με θέα στην κίνηση της οδού Τρώων, μου άρεσε πολύ. Βρήκα ιδανική την κοντινή απόσταση των θέσεών μας από την κουζίνα, σαν στο σπίτι μας ή στην κουζίνα της μαμάς!! Παράλληλα, καθημερινές, σαν την Δευτέρα (την προηγούμενη) που πήγαμε εμείς, οι λίγοι θαμώνες γίνονται μια παρέα τόσο με την λαλίστατη κουζίνα όσο και μεταξύ τους!

Από κει και πέρα, στο μέσα τμήμα του εστιατορίου, συναντάμε μόνο δύο ακόμα τραπέζια και αυτό είναι όλο!. Τον κιτρινωπό τοίχο διακοσμούν διάφορα μπιμπελό, καδράκια και αφίσες. Σίγουρα εντυπωσιάζει η μεταμοντέρνα έμπνευση, με τα καρφωμένα στο ταβάνι ανάποδα τραπέζια και τα καθίσματά τους!!

Μία αρκετά στενή σκάλα ( ανάλογη του χώρου) οδηγεί στις τουαλέτες, που αν και απλές έχουν κάποιες καλλιτεχνικές πινελιές...

Ακούγεται ευχάριστα ξένη μουσική.

Ο εξωτερικός χώρος, στο πεζοδρόμιο, με τα λίγα περιποιημένα τραπέζια, φαντάζει πιο κυριλέ. Πόσο μάλλον όταν η τέντα με τα χρώματα της γαλλικής σημαίας προσθέτει αρκετή φινέτσα.

Τις τιμές του " Chez Lucien" δεν τις λες και φθηνές ή ανάλογες του μέρους. Όμως, ό, τι φτιάχνεται εδώ είναι αυθεντικό και πολύ προσεγμένο, οπότε ζυγίζεις τα πράγματα και αποφαίνεσαι ανάλογα... Ας πούμε, η κρεμμιδόσουπα που δοκίμασα ήταν γνήσια με την κρούστα π. χ του Έμενταλ να σκεπάζει ΟΛΗ την σούπα!!

Η λίστα με τα κρασιά περιλαμβάνει κρασί σε ποτήρι (2,50 - 4,00 ) και εμφιαλωμένα κρασιά, κυρίως γαλλικά (15-45,00). Ακόμη υπάρχουν τέσσερις μπύρες (3-11,00).

Όσον αφορά το μενού, υπάρχουν τρία set menu αρκετά ενδιαφέροντα. Ένα των ΕΥΡΩ 15,50/άτομο και άλλο των 33,00 / 2 άτομα ( με επιλογή μια σαλάτα για τα δύο άτομα, μισή μερίδα για τον καθένα από τα κυρίως και 2 επιδόρπια, συν ψωμί και ένα εμφιαλωμένο νερό ). Επιπλέον, υπάρχει μενού με ΕΥΡΩ 26,00/άτομο ή οι επιλογές a la carte!

Η φίλη μου προτίμησε το menu express των ΕΥΡΩ 15,50/άτομο, το οποίο πραγματικά άξιζε τον κόπο. Και με το παραπάνω θα έλεγα...!!!
Το μενού αυτό περιλαμβάνει τα εξής:

Σαλάτα ανάμεικτη με σος ροκφόρ και καρύδια. Πλούσια σαλάτα τόσο σε γεύση όσο και σε ποσότητα!!

Αντρεκότ, με σως μπερναίζ ή βούτυρο Cafe de Paris και πατάτες ω-γκρατέν, ένα υπέροχα μαγειρεμένο πιάτο. Το εξαιρετικό κρέας επιλέχθηκε να συνοδευτεί με την κιτρινωπή και αρωματική σως bearnaise. Οι πατάτες ω-γκρατέν ήρθαν σε συμπαγή μορφή και ήταν άψογες. Οι "ανοιχτοχέρες" κυρίες του εστιατορίου έβαλαν στο πιάτο και λίγη ποσότητα βουτύρου Cafe de Paris για να το δοκιμάσουμε. Το βούτυρο, ως είθισται, το αφήσαμε να λιώσει μόνο του σιγά - σιγά πάνω σε κομμάτι από το κρέας και έτσι έγινε ένα ποίημα!!

Γλυκό ημέρας:
Σουφλέ με σοκολάτα bitter και παγωτό βανίλια (ερωτηθήκαμε για το παγωτό). Το πιάτο του γλυκού διακοσμούνταν καλλιτεχνικά από περίφημες λωρίδες σοκολάτας. Ωραία γεύση που έκλεισε επάξια το δείπνο μας!!
Στο παραπάνω set menu περιλαμβάνεται φρεσκότατο ψωμί από λευκή μπαγκέτα και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό!!

Υπολόγισα ότι εάν τα πιάτα αυτά είχαν παραγγελθεί ξεχωριστά θα στοίχιζαν γύρω στα ΕΥΡΩ 35,00 / άτομο!!

Πέρα από το παραπάνω μενού, εγώ προτίμησα τα εξής πιάτα:

Λευκά λουκάνικα Νυρεμβέργης (9,00), πιάτο με πέντε κοινότυπα αλλά νόστιμα λουκάνικα (σε ακτινωτή διάταξη) με ποσότητα μουστάρδας στο κέντρο.

Γαλλική κρεμμυδόσουπα γρατινέ με μικρά κομματάκια ψωμιού (όχι κρουτόν όπως έγραφε ο κατάλογος) στα 9,00. Εκπληκτικής γεύσης σούπα με την σωστά τοποθετημένη παχύρευστη κρούστα τυριού Έμμενταλ όπως ανάφερα και παραπάνω. Παρόλο που πρόκειται για αρκετά δυνατή γεύση, αν κρίνεις από την επόμενη μέρα..., δεν είναι καθόλου βαριά!

Με αυτά και με τ' άλλα, περάσαμε ένα χαλαρό βράδυ με Fooding γαστρονομικά ερεθίσματα!!

12 Ιαν 2018

Επισκέφθηκα το Chez Luvien πριν μία βδομάδα έχοντας ακούσει γενικά καλά λόγια, άρα δεν πήγα με αρνητική διάθεση.

Το μαγαζί είναι ένα ερείπιο. Απλά αστείο να κουνάς τα νάυλον για να μπείς μέσα αντί για πόρτα. Θυμίζει πατσατσίδικο στην Εθνική έξω από Λάρισα για όσους θυμούνται!
Παρόλα αυτά δε με ενόχλησε γιατί είναι απόλυτα ξεκάθαρο στο τι σου προσφέρει και ποιος είναι, άρα είτε το δέχεσαι είτε φεύγεις.
Όμως ένα μαγαζί με περιβάλλον χειρότερο από καφενείο, άρα υπό του μηδενός κόστος κατασκευής, συντήρησης και ενοικίασης δεν θα έπρεπε να είναι και ανάλογο τιμολογιακά?

Στα φαγητά τώρα πήραμε 4 κρεμμυδόσουπες, μία σαλάτα και 4 κυρίως (όλα 19-20€!! ), 1 κρασί και 2 κρεμ μπρουλέ. Για όλα αυτά πληρώσαμε 4 άτομα....150ευρώ.

Οι κρεμμυδόσουπες ήταν απλά συμπαθητικές, απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο. Οι σαλάτα ούτε καν θυμάμαι τι ήταν. Τα κυρίως εκτός από πανάκριβα ήταν και μέτρια. Το δικό μου (ογκρατεν) πλημμύρα στη σος και οριακά καμμένο. Το μοσχαράκι οι δύο κυρίες της παρέας το άφησαν αφού ήταν εντελώς άνοστο. Οι δε κρεμ μπρουλέ καμένες τελείως. Συνολικά ένα μέτριο δείπνο που κόστισε αδιανόητα πολλά λεφτά.

Πάμε τώρα και στα χειρότερα.... Με το που φάγαμε τις κρεμμυδόσουπες η μία κοπέλα αισθάνθηκε αδιαθεσία και πόνους στο στομάχι. Η κυρία που μας σέρβιρε προς τιμήν της μας βοήθησε πάρα πολύ και γενικά η εξυπηρέτηση ήταν άψογη.
Το βράδυ όταν φύγαμε από το μαγαζί η γυναίκα μου και εγώ αισθανθήκαμε τρομερό πόνο στο στομάχι και γενικά είχαμε μία δύσκολη νύχτα. Το μόνο κοινό που φάγαμε όλοι ήταν η κρεμμυδόσουπα, ένα εντελώς αθώο πιάτο. Πιθανόν το λιωμένο τυρι-κρούστα που είχε από πάνω να μην ήταν καλής ποιότητας και να μας πείραξε. Αλλιώς δε μπορώ να καταλάβω τι άλλο κοινό φάγαμε και πείραξε τους 3 από τους 4 (βέβαια ο 4ος είναι all weather... ).

Θεωρώ ότι ήταν η κακιά στιγμή και ειλικρινά θα του έδινα ίσως μία ακόμα ευκαιρία ΑΝ οι τιμές ήταν φυσιολογικές. Αλλά 20 ευρώ για κυριώς πιάτο δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω στην ζωή μου.

Τρώων 30, Ανω Πετράλωνα

OROSCOPO
Μενού δύο ατόμων για τ...
Ιταλία
Ιλίσια - Χίλτον