Μικρός κατάλογος με επιλεγμένα πιάτα και κρασιά. Και μενού. Όχι κρατήσεις.

21 Οκτ 2017

Πρόκειται για ένα γαλλικό μαγειρείο στην καρδιά των Άνω Πετραλώνων. Στην κουζίνα αρχηγός είναι ο ώριμος σεφ Lucien, με δεξί του χέρι μια ταλαντούχα μαγείρισσα. Στα μέσα και στα έξω, η αεικίνητη υπεύθυνη του όλου εγχειρήματος!
Τα έξυπνα set menus λειτουργούν θετικά απέναντι στις κάπως τσουχτερές τιμές!

Πολλούς, σε αντίθεση με μένα, ο εσωτερικός χώρος απογοητεύει, λόγω του μικρού του μεγέθους και της casual κατάστασης ( η παρουσίαση στα media ως γαλλικό ρέστοραν, όπως το έχουμε στο μυαλό μας, είναι μάλλον άτοπη). Μάλιστα, μερικοί νομίζουν ότι κάθε γαλλικό εστιατόριο θα πρέπει να είναι εξ ορισμού και πολυτελές!! 'Οχι, εδώ πρόκειται για ένα ταπεινό γαλλικό μαγέρικο (ούτε καν μπιστρό) και μόνον έτσι πρέπει να κριθεί... έχει ζεστασιά, έχει φινέτσα, έχει ταυτότητα, έχει οικειότητα! Προσωπικά, η ταχτοποίησή μας στο απλό και μαρμάρινο λευκό μεγάλο τραπέζι (σαν μοναστηριακό) δίπλα στην είσοδο, με θέα στην κίνηση της οδού Τρώων, μου άρεσε πολύ. Βρήκα ιδανική την κοντινή απόσταση των θέσεών μας από την κουζίνα, σαν στο σπίτι μας ή στην κουζίνα της μαμάς!! Παράλληλα, καθημερινές, σαν την Δευτέρα (την προηγούμενη) που πήγαμε εμείς, οι λίγοι θαμώνες γίνονται μια παρέα τόσο με την λαλίστατη κουζίνα όσο και μεταξύ τους!

Από κει και πέρα, στο μέσα τμήμα του εστιατορίου, συναντάμε μόνο δύο ακόμα τραπέζια και αυτό είναι όλο!. Τον κιτρινωπό τοίχο διακοσμούν διάφορα μπιμπελό, καδράκια και αφίσες. Σίγουρα εντυπωσιάζει η μεταμοντέρνα έμπνευση, με τα καρφωμένα στο ταβάνι ανάποδα τραπέζια και τα καθίσματά τους!!

Μία αρκετά στενή σκάλα ( ανάλογη του χώρου) οδηγεί στις τουαλέτες, που αν και απλές έχουν κάποιες καλλιτεχνικές πινελιές...

Ακούγεται ευχάριστα ξένη μουσική.

Ο εξωτερικός χώρος, στο πεζοδρόμιο, με τα λίγα περιποιημένα τραπέζια, φαντάζει πιο κυριλέ. Πόσο μάλλον όταν η τέντα με τα χρώματα της γαλλικής σημαίας προσθέτει αρκετή φινέτσα.

Τις τιμές του " Chez Lucien" δεν τις λες και φθηνές ή ανάλογες του μέρους. Όμως, ό, τι φτιάχνεται εδώ είναι αυθεντικό και πολύ προσεγμένο, οπότε ζυγίζεις τα πράγματα και αποφαίνεσαι ανάλογα... Ας πούμε, η κρεμμιδόσουπα που δοκίμασα ήταν γνήσια με την κρούστα π. χ του Έμενταλ να σκεπάζει ΟΛΗ την σούπα!!

Η λίστα με τα κρασιά περιλαμβάνει κρασί σε ποτήρι (2,50 - 4,00 ) και εμφιαλωμένα κρασιά, κυρίως γαλλικά (15-45,00). Ακόμη υπάρχουν τέσσερις μπύρες (3-11,00).

Όσον αφορά το μενού, υπάρχουν τρία set menu αρκετά ενδιαφέροντα. Ένα των ΕΥΡΩ 15,50/άτομο και άλλο των 33,00 / 2 άτομα ( με επιλογή μια σαλάτα για τα δύο άτομα, μισή μερίδα για τον καθένα από τα κυρίως και 2 επιδόρπια, συν ψωμί και ένα εμφιαλωμένο νερό ). Επιπλέον, υπάρχει μενού με ΕΥΡΩ 26,00/άτομο ή οι επιλογές a la carte!

Η φίλη μου προτίμησε το menu express των ΕΥΡΩ 15,50/άτομο, το οποίο πραγματικά άξιζε τον κόπο. Και με το παραπάνω θα έλεγα...!!!
Το μενού αυτό περιλαμβάνει τα εξής:

Σαλάτα ανάμεικτη με σος ροκφόρ και καρύδια. Πλούσια σαλάτα τόσο σε γεύση όσο και σε ποσότητα!!

Αντρεκότ, με σως μπερναίζ ή βούτυρο Cafe de Paris και πατάτες ω-γκρατέν, ένα υπέροχα μαγειρεμένο πιάτο. Το εξαιρετικό κρέας επιλέχθηκε να συνοδευτεί με την κιτρινωπή και αρωματική σως bearnaise. Οι πατάτες ω-γκρατέν ήρθαν σε συμπαγή μορφή και ήταν άψογες. Οι "ανοιχτοχέρες" κυρίες του εστιατορίου έβαλαν στο πιάτο και λίγη ποσότητα βουτύρου Cafe de Paris για να το δοκιμάσουμε. Το βούτυρο, ως είθισται, το αφήσαμε να λιώσει μόνο του σιγά - σιγά πάνω σε κομμάτι από το κρέας και έτσι έγινε ένα ποίημα!!

Γλυκό ημέρας:
Σουφλέ με σοκολάτα bitter και παγωτό βανίλια (ερωτηθήκαμε για το παγωτό). Το πιάτο του γλυκού διακοσμούνταν καλλιτεχνικά από περίφημες λωρίδες σοκολάτας. Ωραία γεύση που έκλεισε επάξια το δείπνο μας!!
Στο παραπάνω set menu περιλαμβάνεται φρεσκότατο ψωμί από λευκή μπαγκέτα και ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό!!

Υπολόγισα ότι εάν τα πιάτα αυτά είχαν παραγγελθεί ξεχωριστά θα στοίχιζαν γύρω στα ΕΥΡΩ 35,00 / άτομο!!

Πέρα από το παραπάνω μενού, εγώ προτίμησα τα εξής πιάτα:

Λευκά λουκάνικα Νυρεμβέργης (9,00), πιάτο με πέντε κοινότυπα αλλά νόστιμα λουκάνικα (σε ακτινωτή διάταξη) με ποσότητα μουστάρδας στο κέντρο.

Γαλλική κρεμμυδόσουπα γρατινέ με μικρά κομματάκια ψωμιού (όχι κρουτόν όπως έγραφε ο κατάλογος) στα 9,00. Εκπληκτικής γεύσης σούπα με την σωστά τοποθετημένη παχύρευστη κρούστα τυριού Έμμενταλ όπως ανάφερα και παραπάνω. Παρόλο που πρόκειται για αρκετά δυνατή γεύση, αν κρίνεις από την επόμενη μέρα..., δεν είναι καθόλου βαριά!

Με αυτά και με τ' άλλα, περάσαμε ένα χαλαρό βράδυ με Fooding γαστρονομικά ερεθίσματα!!

19 Οκτ 2015

Για το Chez Lucien είχα ακούσει χρόνια και ζαμάνια αλλά ποτέ δεν με είχε φέρει η ζωή στην πόρτα του μέχρι τώρα. Η αλήθεια είναι ότι παλιά είχα ακούσει πολύ καλά λόγια, ενώ τα τελευταία χρόνια όχι και τόσο καλά και είχα τους ενδοιασμούς μου. Διαβάζοντας και τις κριτικές εδώ, είχα μια υπόνοια ότι μπορεί να είχε χαλάσει...

Παρόλα αυτά, ένα βράδυ Πέμπτης, πηγαίνοντας στο Blue Bamboo, δεν βρήκαμε τραπέζι και είπαμε να το δοκιμάσουμε.

Όταν φθάσαμε μας καλωσόρισε η ευγενική κυρία με τη γαλλική της προφορά. Η εξυπηρέτηση και από εκείνη αλλά και από μια άλλη κυρία που ήρθε κάποια στιγμή στο τραπέζι μας ήταν πολύ καλή. Στην αρχή κάτσαμε μέσα και μετά όταν άδειασε τραπέζι μας έβγαλαν έξω.

Μέσα ο χώρος δεν σε εμπνέει να κάτσεις να χαλαρώσεις. Κάτι ο δυνατός φωτισμός, κάτι οι κάπως φθαρμένοι πάγκοι... δεν το λες και το μέρος που σε κάνει να νιώθεις άνετα.
Έξω είσαι στον πεζόδρομο της Τρώων... Υπάρχουν δύο μακριά τραπέζια που κάθεσαι και μαζί με άλλους. Τίποτα το αξιοσημείωτο.

Στο φαγητό τώρα. Υπάρχει ένα μενού δύο ατόμων με 33 ευρώ που το λέει "ελαφρύ γεύμα". Μιας και εμείς πεινάγαμε και δεν ήμασταν για ελαφρύ γεύμα πήγαμε στον κανονικό κατάλογο. Και εκεί είχε κάτι σαν πακέτο. Με 26 ευρώ το άτομο έπαιρνε ο καθένας ένα ορεκτικό, ένα κυρίως και ένα γλυκό. Σαν ποσότητα ήταν χορταστικό. Τώρα συγκεκριμένα στα πιάτα, πήραμε:

-Μία σαλάτα με ζεστό κατσικίσιο τυρί chevre και σως με ξύδι και μέλι. Ωραία ήταν, απλά η φετούλα τυρί ήταν πολύ μικρή...

-Μία γαλλική κρεμμυδόσουπα. Έρχεται σε ένα μικρούλι πήλινο σκεύος. Γευστική ήταν αλλά όχι κάτι φοβερό. Έχω φάει πολύ καλύτερη. Ήταν λίγο σαν να ήταν ετοιματζίδικη.

-Ένα φιλέτο πάπιας με σως και πιπέρι που συνοδευόταν με πατάτες ογρατέν. Το πιο νόστιμο πιάτο από όλα όσα φάγαμε. Φετούλες πάπιες με τη σως από πάνω. Πραγματικά ωραίο.

-Ένα entrecote με δύο σάλτσες και συνοδεία πατάτες ογκρατέν πάλι. Το πήρα medium-well. Καλό ήταν αλλά όχι και φοβερό. Το κρέας ήταν αρκετά σκληρό και οι σάλτσες άνοστες και οι δύο.

-Μία creme brullee. Πάλι καλή αλλά όχι φοβερή. Από άλλες κριτικές που είχα διαβάσει την περίμενα πολύ καλύτερη.

-Ένα σουφλέ σοκολάτας. Καλούτσικο αλλά δεν ήταν σουφλέ σοκολάτας. Πιο πολύ κεκάκι θα το έλεγα. Δεν ήταν καθόλου υγρό στη μέση.

-Ένα μπουκάλι λευκό κρασί.

Η γενικότερη εντύπωση που έμεινε στο τέλος, ήταν ότι φάγαμε χορταστικά και σχετικά καλά, αλλά χωρίς κάτι να μας έχει ενθουσιάσει.
Πληρώσαμε 64 ευρώ για δύο άτομα, που στις μέρες μας δεν τα λες και λίγα. Ναι, οκ πρόκειται για γαλλική κουζίνα αλλά δεν είναι ότι φάγαμε και τίποτα σούπερ ιδιαίτερο ή πανάκριβο από πλευράς πρώτων υλών.

Τρώων 30, Ανω Πετράλωνα