ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

Οινομαγειρεία

Τρώων 41 & Κυδαντιδών, 'Ανω Πετράλωνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ελληνική κουζίνα, κυρίως μαγειρευτά. Κλειστά Κυριακή.
Γράψε τη δική σου κριτική

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Κυριακη μεσημερι και αποφασισαμε να κανουμε μια οικογενειακη εξοδο στο τεβερνακι του Οικονομου με προτροπη της μητερας μου που σαφως ειναι και η μεγαλυτερη σε ηλικια απο την παρεα.

Για το συγκεκριμενο μαγαζι εχω ακουσει τοσα πολλα αλλα και σαν γνωστης των Πετραλωνων και της οδου Τρωων οσες φορες ειχα περασει απο εκει το μαγαζι ηταν γεματο και εσφιζε απο κοσμο. Ο δε ενθουσιασμος της μητερας μου που το ειχε επισκεφτει παμπολλες φορες με παρεες αναλογες δεν λεγεται. Αυτο βεβαια δεν ειναι παντα καλο γιατι σε προδιαθετει οτι θα γευτεις τα απολυτα φαγητα με σπιτικη ποιοτητα.

Θα σχολιασω βεβαια απο την αρχη οτι οταν ειναι να φαω σε καποιο συνοικιακο ταβερνακι παντα προτιμαω να παω σε καποιο μεζεδοπωλειο με ποικιλια φαγητων και οχι σε καποια μαγαζια που θα σερβιρουν την μεριδα του καθενος και μια σαλατα στην μεση. Τελος παντων αποφασισα να δοκιμασω και αυτο το ειδος φαγητου ενεκα και των διθυραμβων που ειχα ακουσει για το πολυ παλιο και ιστορικο θα τολμουσα να πω μαγαζι της Τρωων.

Φτασαμε κατα τις 2,30 στο μαγαζι το οποιο οπως παντα ηταν γεματο κοσμο. Σαν μαγαζι μιλαμε για ενα μικρο διχωρο παλιο σπιτι χωρις κανενα χρωμα χωρις καμμια προσωπικοτητα που πιο πολυ θα ταιριαζε για αιθουσα που πινουν καφε μετα απο τελετη παρα για μαγειριο. Τελος παντων κατσαμε σε ενα τραπεζι στην μεσα αιθουσα που σαφως το ειχαμε κλεισει απο πριν γιατι αλλιως δεν ειχαμε ελπιδα να βρουμε. Γυρω ο κοσμος που απαρτιζει την εικονα του μαγαζιου ειναι πιο πολυ ανθρωποι μεγαλης ηλικιας και γενικα οικογενειακες καταστασεις οι οποιες σαφως διαμορφωνουν και το περιβαλον.

Στο βαθος του μαγαζιου προεκταση της μιας αιθουσας ειναι η κουζινα που εκει βλεπεις και τις μαγειρισσες και την λατζα και ολο γενικα το μαγαζι το οποιο σε γενικες γραμμες το λες καθαρο.

Μολις καθεσαι στο τραπεζι μετα απο καποια λογικη ωρα θα ερθει το νερο τα σερβιτσια το κουβερ και οτι αλλο χρειαζεται το τραπεζι. Σερβις γενικα απροσωπο χωρις χαμογελα χωρις αστεια χωρις πολλα πολλα ( του στυλ λεγε γιατι βιαζομαι και εχω δουλεια ) αλλα με βαση την πελατεια που το μαγαζι εχει συνηθισει να δεχεται το δικαιολογω απολυτα.

Και τωρα το κυριως θεμα της κριτικης.... το φαγητο. Γιατι σαφως σε ενα τετοιο περιβαλλον θεωρεις οτι απο την κουζινα θα βγει η Αφροδιτη καποια στιγμη να σερβιρει αμβροσια και νεκταρ για να δικαιολογηθει με καποιον τροπο αυτη ολη η κοσμοσυροη που συμβαινει στον οικονομου ολα αυτα τα χρονια που το γνωριζω σαν ταβερνα.

Η παραγγελεια μας ηταν:
μια χορτα ( μαλλον ραδικια )
μια σπανακοτυροπιτα
ενα κατσικακι φουρνου με πατατες
δυο λαχανοντολμαδες
μια τυροκαυτερη
μια πατατες φουρνου
μια φαβα
ενα χοιρινο με πρασοσελινο
και μια μακαρονια χοντρα με σαλτσα απο κοκκορα

Πριν αρχισω την επι μερους κριτικη μου για καθε πιατο ξεχωριστα θα πω οτι αμφιταλαντευτηκα πολυ αναμεσα στο 2/4 και στο 3/4 στο θεμα της γευσης αλλα τελικα εβαλα τον μικροτερο βαθμο επιρεαζομενος προφανως απο το γενικο κλιμα και διακοσμο του μαγαζιου

Θα αρχισω την κριτικη μου απο το ψωμι που ειναι φανταστικο φρεσκο και τραγανο με πολυ καλη γευση. Τα γραφω αυτα γιατι συνηθως ενα ψωμι τουλαχιστον αδιαφορα μας ειναι για να το σχολιασουμε. Αυτο οντως χριζει σχολιασμου και επαινων
Τα χορτα ηταν καλα βρασμενα οχι πολτος αλλα δεν παυουν να ειναι ενα πιατο χορτα που δεν εχω κατι παραπανω να γραψω

Το ιδιο ακριβως και με την φαβα με την απλη επισημανση οτι δεν ηταν καν ζεστη οπως συνηθιζεται να ειναι ενα τετοιο πιατο
Συνεχιζω με την σπανακοτυροπιτα για την οποια ειχα ακουσει οτι ειναι απο τα πολυ καλα πιατα τα οποια διαφημιζουν το μαγαζι και οτι ξεπερναει καθε προσδοκια. Ελεος... ουτε καν μια απλη σπανακοπιτα δεν θα την ελεγα.

Απροσωπη σχεδον αγευστη με το φυλο να μην εχει τιποτα απο το τραγανο που ζητας σε ενα τετοιο πιατο.
Κατσικακι φουρνου με πατατες. Πολυ καλο οντως το κατσικακι ψημενο τελεια με αρωμα και γευση με τις πατατες να ακολουθουν σε ποιοτητα αλλα να μην τις λες και κακες Πιατο που σιγουρα περνει το 3/4 της γευσης και ισως και παραπανω

Και φτανω στο δυνατο χαρτι του μαγαζιου.... λαχανοντολμαδες ( εξ ου και η παραγγελεια δυο πιατων ) ενα πιατο για το οποιο εχω ακουσει οτι πιο ευφανταστο. Οτι αξιζει να πας στον Οικονομου μονο και μονο γι αυτο. Ελεος και παλι. Καμια σχεση καν με ποιοτικο σπιτικο λαχανοντολμα. Το φυλο οχι πολυ καλα ψημενο και η γεμιση μετρια εως κακη. Πιο πολυ αξιζε η σαλτσα που ειχε το πιατο στο κατω μερος παρα ο λαχανοντολμας αυτος καθ εαυτον.

Επομενο πίατο η τυροκαυτερη. Προφανως χειροποιητη και ακομα και να μην ειναι μπραβο σε αυτον που την βρηκε και την αγορασε. Εκπληκτικο πιατο με το καυτερο στοιχειο να ειναι τοσο- οσο για να ειναι ευχαριστο σαν μεζες και να ξεπερναει την κοινοτυπη πλεον τυροσαλατα που σου σερβιρουν ολοι αντι τυροκαυτερης
Παρακατω ειχαμε σαφως το καλυτερο μακραν και πιο νοστιμο πιατο ολης της παραγγελειας. Το χοιρινο με το πρασοσελινο. Τι αρωμα τι γευση τι τελειοτητα. Χιλια συγχαρητηρια στον μαγειρα.

Αυτο θα μπορουσε καλιστα να διαφημιστει ως το πιατο που αξιζει να σε βαλει μεσα σε αυτο το μαγαζι. Το κρεας μαγειρεμενο τουλαχιστον τελεια να λιωνει στο στομα και να κοβεται με πιρουνι η και με την κορα του ψωμιου ακομα κια τα χορτα μαγειρεμενα μαζι αψογα να κρατανε οσο χρειαζεται για να μην χανουν κανενα αρωμα και καμια γευση. Προτεινεται ανεπιφυλακτα.

Οι πατατες φουρνου ηταν μια καλη μεριδα πατατες φουρνου που σαφως τις τρως και στο σπιτι ( και ισως πιο νοστιμες και πιο μαλακες )πιατο που δεν θα σχολιασω περεταιρω.

Τελος τα μακαρονια με σαλτσα κοκκορα ειναι ενα πιατο που σαφως περνει επαξια την δευτερη καλη θεση στον πινακα αξιολογησης του μενου. Πολυ ομορφα μαγειρεμενα μεσα στην πολυ νοστιμη σαλτσα σαφως κανει ενα απλο πιατο πολυ ιδιαιτερο και ξεχωριστο. Τελος θα σχολιασω οτι πηραμε και ενα κιλο κρασι που επιοικως το λες αδιαφορο και χωρις κανενα χρωμα.

Τελικη αποψη για το μαγαζι. Απλα δεν εχω λογο να ξαναπαω. Οταν καποια στιγμη θα θελησω τοσο καλο σπιτικο φαγητο σαφως θα το φαω σπιτι μου και σαφως θα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που εφαγα.

Αναφορικα με τον λογαριασμο θα σχολιασω οτι ειναι το κερασακι στην τουρτα στην συνολικη εικονα που δημιουργει το μαγαζι. Εχουν μπερδεψει καπως τα πραγματα και τις εποχες οι υπευθυνοι του μαγαζιου. Σιγουρα πολυ ακριβο μαγαζι για τις εποχες που περναμε για το φαγητο που σερβιρει και για τον χωρο που προσφερει.

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Η πρώτη μου επίσκεψη στο μαγειρείο Οικονόμου ήτανε με τον παππού μου ο οποίος πηγαίνει εκεί τακτικά, εδώ και πολλά χρόνια. Από τότε, έχω γίνει και εγώ τακτικός επισκέπτης καθώς το μαγειρευτό ελληνικό φαγητό είναι ανεκτίμητο και ο Οικονόμου ειδήμων στο είδος!

Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού δεν είναι κάτι το ξεχωριστό, θα το χαρακτήριζα ως η κλασική ταβέρνα του χωριού, λιτό στη διακόσμηση του με ξύλινες καρέκλες και τραπέζια. Προσωπικά μου αρέσει διότι ταιριάζει με την εμπειρία που αναζητώ από τέτοιου είδους μαγειρεία. Έχει δύο ξεχωριστούς χώρους με λίγα τραπέζια στον καθένα. Ο ένας, είναι αρκετά πιο ευχάριστος κατά τη διάρκεια της ημέρας από τον άλλον, καθώς έχει πολύ περισσότερο φως λόγο των πολλών παραθύρων.

Αυτό που με τραβάει στο μαγαζί είναι ξεκάθαρα το φαγητό. Τα αγαπημένα μου πιάτα χωρίς να τα έχω δοκιμάσει όλα (ακόμα) είναι τα ακόλουθα:
- Χόρτα (με μπόλικο λαδάκι, γλυκά στην γεύση και σερβιρισμένα ζεστά)
- Τυροκαυτερή (άξια του ονόματος της - ίσως και η πιο πικάντικη & νόστιμη που έχω φάει)
- Μπάμιες. ΝΑΙ ΜΠΑΜΙΕΣ, κάποιοι τις εκτιμούν, κάποιοι τις απεχθάνονται. Δεν τις έτρωγα μικρός, δεν τρελαίνομαι γενικά, αλλά ο Οικόνομου τις κάνει Θεικές! Αν την πολτοποιούσε, την τάιζε ΑΝΕΤΑ σε βρέφη και παιδιά!
- Αρνάκι με πατάτες στο φούρνο - δεν έτυχε, πέτυχε. Μαλακό το κρέας και η πατάτα κάθε φορά!

Δύο πράγματα που αξίζει να αναφέρω γιατί ο κάθε μερακλής θα τα τιμήσει δεόντως. Πρώτον, όλα τα φαγητά έχουν άριστης ποιότητας ελαιόλαδο (νομίζω αγουρέλαιο). Εάν αναφέρεται ότι είναι καλό, όπως ο καθένας που αγαπάει τη δουλειά του με περηφάνια θα σας φέρει το δοχείο με το λάδι για να δείτε το χρώμα του και να μυρίσετε το άρωμα του.
Δεύτερον, το ψωμί του δεν παίζεται, μην εκπλαγείτε εάν φάτε τη διπλάσια ή και τριπλάσια ποσότητα από το συνηθισμένο ή πιάσετε τον εαυτό σας να τυλίγει ότι περισσέψει σε μία χαρτοπετσέτα για το σπίτι. Πάντως το μαγειρευτό φαγητό και τα λαδερά χρειάζονται τα δύο στοιχεία που προανέφερα.

Κάτι που επιβεβαιώνει την κριτική μου είναι πιστεύω το γεγονός ότι τις μέρες της νηστείας θα δυσκολευτείτε ιδιαιτέρως να βρείτε τραπέζι και ας μην είναι ψαροταβέρνα!
Κλείνοντας γιατί μου άνοιξε η όρεξη, ο Οικονόμου είναι μία διαχρονική σταθερή αξία όσον αφορά το Ελληνικό σπιτικό φαγητό. Προτείνω στον καθένα να το δοκιμάσει!

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ 8 Νοεμβρίου 2014 παρέα 5 πέντε ατόμων επιλέξαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο, κατόπιν κράτησης που είχε γίνει πριν από δύο ημέρες.
Πριν από όλα διευκρινίζω ότι εγώ η γυναίκα μου και ένα ακόμη άτομο είμαστε καπνιστές, κάτι το οποίο το διευκρινίσαμε όταν κάναμε την κράτηση, και μας είπαν “Κανένα πρόβλημα, έχουμε αίθουσα για καπνιστές... ”

Όταν βρεθήκαμε εκεί και εφόσον καθίσαμε, μας ενημερώνουν ότι το κάπνισμα απαγορεύεται, και μάλλον κάποιο λάθος έγινε στην συνεννόηση... Μην έχοντας άλλη επιλογή για την ώρα εκείνη παραμείναμε, και όταν θέλαμε να καπνίσουμε, απλά βγαίναμε έξω σεβόμενοι τους κανόνες...!!!

Ο χώρος εστίασης εσωτερικά είναι λιτά διακοσμημένος σχετικά παραμελημένος χωρίς να σε παραπέμπει στην παλιά Αθήνα που εννοείται πως θέλει να θυμίζει. Το πρόβλημα όμως είναι ότι τα τραπέζια είναι στριμωγμένα τόσο, όσο να ακούς σχεδόν όλες τις συζητήσεις από τα γύρω τραπέζια... κάτι το οποίο προσωπικά με ενοχλεί.

Το μενού λιτό με βασικά πιάτα, εκ των οποίων επιλέξαμε τα παρακάτω...

1. Σαλάτα χωριάτικη
8. Μπιφτέκια μερίδα
9. 2 καραφάκια τσίπουρο χύμα
10. 1 Παπαϊωάννου ερυθρός
11. Μισό κιλό κρασί λευκό χύμα

Η επίγευση τώρα... Εάν κάποιος του αρέσει ο τηγανητός μπακαλιάρος αν πάει οπωσδήποτε, ήταν πραγματικά πολύ καλό... Το μοναδικό που μας άρεσε.
Η σκορδαλιά όμως ήταν απόλυτη αποτυχία. Η σαλάτα η χωριάτική, καλές πρώτες ύλες κάκιστα και πρόχειρα κομμένες.

Οι λαχανοντολμάδες δεν ήταν της ιδίας μέρας πιάτο, θύμιζε μπιφτέκι τυλιγμένο σε ζεματισμένο λαχανόφυλλο με μια σάλτσα υδαρή τελείως.

Η καπνιστή ρέγκα ήταν μια τίμια πρόταση για να συνοδεύει το τσίπουρο.
Το αρνί φούρνου με πατάτες ήταν αποτυχία μεγάλη, ξερό, στεγνό, παραψημένο, με άνοστες κάτι μεταξύ ψητού η βραστού πατάτες. (Τηγανητές πατάτες δεν έχουν)

Τα μπιφτέκια ήταν η δεύτερη μεγάλη αποτυχία, δεν τα φάγαμε... Ίσως το χειρότερο που έχω δοκιμάσει ποτέ... και όταν πήρανε το πιάτο πίσω σχεδόν ανέγγιχτο, δεν μπήκανε στον κόπο να ρωτήσουν γιατί....

Το γλυκό που προσφέρουν μετά είναι ραβανί με παγωτό καϊμάκι επίπεδο χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Όλα αυτά στα 128,00€ που θα το θεωρούσα πολύ λογικό ίσως και φτηνό εάν τα πιάτα που σερβίρονταν ήταν πιο σωστά και καλύτερα...!!!
Συμπέρασμα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξαναπάω...!!!

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Μένω κοντά Πειραιώς (20 λεπτά μακριά από το μαγειρείο με τα πόδια) και επισκέφτομαι πολύ συχνά το μαγειρείου του Οικονόμου τα τελευταία χρόνια.

Νομίζω πως η κουζίνα απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να φάνε παραδοσιακή ελληνική κουζίνα, με συνταγές που χρησιμοποιούσαν οι παππούδες μας. Πιστεύω πως είναι δύσκολο οι φοιτητές να αναγνωρίσουν την αξια του μαγειρείου, διότι η μόδα των καιρών είναι κυρίως οι ποικιλίες συνοδεμένες με κρασί. Ενώ το μαγειρείο στοχεύει στην ποιότητα των κυρίως πιάτων.

Όσο αφορά τις τιμές, νομίζω πως με maximum 13-15 ευρώ ένα άτομο τρώει του σκασμού.

Αγαπημένες μου σπεσιαλιτέ του μαγαζιού είναι το μοσχάρι στιφάδο, αρνί ψητό και φρικασέ.

Το προσωπικό είναι σχετικά μικρό και σε ημέρες με πολύ κίνηση, αργεί να παραδώσει τα φαγητά.

Προσωπικά, μου αρέσει που η διακόσμηση του μαγαζιού δεν έχει αλλάξει τα 80 χρόνια που είναι ανοιχτό, διότι δείχνει μία συνέχεια στην ποιότητα και προσφέρει δέος, διότι συνδέει την παλιά με την νέα γενιά.