ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

Οινομαγειρεία

Τρώων 41 & Κυδαντιδών, 'Ανω Πετράλωνα [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ελληνική κουζίνα, κυρίως μαγειρευτά. Κλειστά Κυριακή.
Γράψε τη δική σου κριτική

2017

Εκείνο το βράδυ θέλαμε να φάμε κάτι ελαφρύ. Η αλήθεια είναι πως επιστρέφαμε με τον κολλητό μου από επαρχιακή πόλη, όπου το ένα τσιμπούσι διαδέχοταν το άλλο και από τη μια κραπάλη, συνεχίζαμε στην επόμενη. Το είχαμε καταστρέψει το στομάχι μας. Όμως επιστρέφοντας στην Αθήνα δε θέλαμε και να πάμε κατευθείαν για ύπνο. Σκεφτήκαμε να φάμε κάτι αρκετά ελαφρύ. Και μάλιστα το καλύτερο που μορούσαμε να σκεφτούμε ήταν η σούπα. Ωραία ιδέα η σούπα μετά απο κρεπάλες. Και βάλθηκα να ψάχνω στο ίντερνετ προτάσεις για μαγαζιά που να φτιάχνουν σούπες. Και σε κάποιο σάιτ που λές, βλέπω "Ταβέρνα Οικονόμου-η καλύτερη κοτόσουπα της πόλης"! Ενθουσιάστηκα, λέω εδώ είμαστε! Τι καλύτερο-ιδίως μια χειμωνιάτικη μέρα-από μια ζεστή κοτόσουπα, μαζί με λίγο κοτοπουλάκι φιλεταρισμένο.... Και έτσι έγινε, η μάλλον Οχι. Έτσι Δεν έγινε! Δηλαδή ναι μεν πήγαμε στην εν λόγω ταβέρνα, αλλά σουπίτσα Δεν υπήρχε!

Αποφασίσαμε λοιπόν να μη φύγουμε και να ψάχνουμε μες το βράδυ για σούπες. Ας πάρουμε κάτι άλλο, τι να γίνει? Ο χώρος δεν έχει κανένα ενδιαφέρον. Σκέτος και παλιός. Θα μπορούσες βέβαια να πεις πως έχει κάτι από τον αέρα μιας παλιάς Αθηναικής ταβέρνας. Ταβέρνας η κουτουκιού. Απ'αυτα που μπορει να πήγαινε ξερω γω ο παππούς μου για να τσιμπίσει κάτι τις σπάνιες φορές που εβγαινε εξω. Το σέρβις στο ίδιο μοτίβο. Ούτε ευγένειες, ούτε φιοριτούρες, μας έμπασε μέσα ο σερβιτόρος, μας έδειξε τραπέζι, έφερε και τους καταλόγους και τέλος. Ντόπρα πράγματα δηλαδή. Έχω να πω, ότι αυτό το στιλάκι ουδόλως με χαλάει από μόνο του. Αρκεί να ανταποκρίνεται και στις τιμές.... Πάμε λοιπόν σε αυτά που φάγαμε:

-Μία μεριδα λαχανοντολμάδες. Ένα αντικειμενικά κακό πιάτο. Το αυγελέμονο μάλλον κομμένο, μία άσχημη οσμή κρέατος και ταυτόχρονα, σχεδόν κρύο. Όπως το ειπα, κακό πιάτο.
-Πατάτες φούρνου. Αυτές ήταν πολύ καλές. Σωστά ψημένες, μαλακές και διαποτισμένες με ένα ευχάριστο(σε αυτη την περίπτωση)αρωμα ψητού κρέατος. Προφανώς ήταν πατάτες απο ψητό. Νόστιμες ότι και να πεις.
-Μελιτζάνες φούρνου. Μέτριες. Ούτε πολύ καλές αλλά ούτε και κάτι που θα καταδικάσεις. Πώντως σίγουρα ανομιογενώς ψημένες, δηλαδή σε άλλα σημεία να λιώνουν και σε άλλα να θελούν μασημα καλό.
-Λίγη γραβιέρα. Αρκετά καλή, μάλλον θα ήταν Αμφιλοχίας γιατί ήταν πικάντικη.
-Δύο μπύρες και 100ml τσιπουρο.

Για τα παραπάνω δώσαμε 34,50 ευρώ. Ακριβώς εδώ εστιάζεται η ένσταση μου. Εφόσον είσαι τύπου ας πούμε παλαιάς εποχής, χωρίς ανακαινήσεις και τέτοια, μου πουλάς το ύφος του παλιού μαγέρικου η του κουτουκιού που πήγαινε ο μακαρίτης ο παππούς μου, οφείλεις να μου έχεις και τιμές ανάλογες. Πατάτες, μελιτζάνες και λαχανοντολμάδες πήραμε και δεν ήταν και τόσο νόστιμα. Δεν μπορείς για αυτα να μου ζητάς 35 ευρω, ιδίως σήμερα! Με έκανε να στραβώσω αυτό, το βρήκα αρκετά παράξενο, έως και απαράδεκτο. Θα πω όμως, ότι το μαγαζί αν και καθημερινή βράδυ και με κρύο, είχε αρκετό κόσμο(μέσος όρος ηλικίας θα έλεγα τα 60, ισως και 65), που πάει να πει πως αυτό το στιλάκι υπάρχουν αρκετοί που το εκτιμούν ακόμα(και το πληρώνουν όμως! ).

Όταν καθίσαμε μας έφεραν νερό σε κανάτα και καλής ποιότητας ψωμί(αυτό στα plus του μαγαζιού)και όταν τελειώσαμε το φαγητό μας, μας έφεραν από ένα γλυκο χωρίς χρέωση. Ήταν χαλβας σιμιγδαλένιος και "ρεβανί"(έτσι το λένε εδώ, "Ρε" και όχι "Ρα")με παγωτό. Αμφότερα αδιάφορα έως κακά γευστικά, πλην όμως σαν χειρονομία μετράει.

Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα πως για μένα το μαγαζί αυτό είναι ακατάλληλο. Ακριβό για αυτό που είναι και κυρίως, αδιάφορο γευστικά. Δε βλέπω τον λόγο για να το ξαναεπισκευτώ.

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Κυριακη μεσημερι και αποφασισαμε να κανουμε μια οικογενειακη εξοδο στο τεβερνακι του Οικονομου με προτροπη της μητερας μου που σαφως ειναι και η μεγαλυτερη σε ηλικια απο την παρεα.

Για το συγκεκριμενο μαγαζι εχω ακουσει τοσα πολλα αλλα και σαν γνωστης των Πετραλωνων και της οδου Τρωων οσες φορες ειχα περασει απο εκει το μαγαζι ηταν γεματο και εσφιζε απο κοσμο. Ο δε ενθουσιασμος της μητερας μου που το ειχε επισκεφτει παμπολλες φορες με παρεες αναλογες δεν λεγεται. Αυτο βεβαια δεν ειναι παντα καλο γιατι σε προδιαθετει οτι θα γευτεις τα απολυτα φαγητα με σπιτικη ποιοτητα.

Θα σχολιασω βεβαια απο την αρχη οτι οταν ειναι να φαω σε καποιο συνοικιακο ταβερνακι παντα προτιμαω να παω σε καποιο μεζεδοπωλειο με ποικιλια φαγητων και οχι σε καποια μαγαζια που θα σερβιρουν την μεριδα του καθενος και μια σαλατα στην μεση. Τελος παντων αποφασισα να δοκιμασω και αυτο το ειδος φαγητου ενεκα και των διθυραμβων που ειχα ακουσει για το πολυ παλιο και ιστορικο θα τολμουσα να πω μαγαζι της Τρωων.

Φτασαμε κατα τις 2,30 στο μαγαζι το οποιο οπως παντα ηταν γεματο κοσμο. Σαν μαγαζι μιλαμε για ενα μικρο διχωρο παλιο σπιτι χωρις κανενα χρωμα χωρις καμμια προσωπικοτητα που πιο πολυ θα ταιριαζε για αιθουσα που πινουν καφε μετα απο τελετη παρα για μαγειριο. Τελος παντων κατσαμε σε ενα τραπεζι στην μεσα αιθουσα που σαφως το ειχαμε κλεισει απο πριν γιατι αλλιως δεν ειχαμε ελπιδα να βρουμε. Γυρω ο κοσμος που απαρτιζει την εικονα του μαγαζιου ειναι πιο πολυ ανθρωποι μεγαλης ηλικιας και γενικα οικογενειακες καταστασεις οι οποιες σαφως διαμορφωνουν και το περιβαλον.

Στο βαθος του μαγαζιου προεκταση της μιας αιθουσας ειναι η κουζινα που εκει βλεπεις και τις μαγειρισσες και την λατζα και ολο γενικα το μαγαζι το οποιο σε γενικες γραμμες το λες καθαρο.

Μολις καθεσαι στο τραπεζι μετα απο καποια λογικη ωρα θα ερθει το νερο τα σερβιτσια το κουβερ και οτι αλλο χρειαζεται το τραπεζι. Σερβις γενικα απροσωπο χωρις χαμογελα χωρις αστεια χωρις πολλα πολλα ( του στυλ λεγε γιατι βιαζομαι και εχω δουλεια ) αλλα με βαση την πελατεια που το μαγαζι εχει συνηθισει να δεχεται το δικαιολογω απολυτα.

Και τωρα το κυριως θεμα της κριτικης.... το φαγητο. Γιατι σαφως σε ενα τετοιο περιβαλλον θεωρεις οτι απο την κουζινα θα βγει η Αφροδιτη καποια στιγμη να σερβιρει αμβροσια και νεκταρ για να δικαιολογηθει με καποιον τροπο αυτη ολη η κοσμοσυροη που συμβαινει στον οικονομου ολα αυτα τα χρονια που το γνωριζω σαν ταβερνα.

Η παραγγελεια μας ηταν:
μια χορτα ( μαλλον ραδικια )
μια σπανακοτυροπιτα
ενα κατσικακι φουρνου με πατατες
δυο λαχανοντολμαδες
μια τυροκαυτερη
μια πατατες φουρνου
μια φαβα
ενα χοιρινο με πρασοσελινο
και μια μακαρονια χοντρα με σαλτσα απο κοκκορα

Πριν αρχισω την επι μερους κριτικη μου για καθε πιατο ξεχωριστα θα πω οτι αμφιταλαντευτηκα πολυ αναμεσα στο 2/4 και στο 3/4 στο θεμα της γευσης αλλα τελικα εβαλα τον μικροτερο βαθμο επιρεαζομενος προφανως απο το γενικο κλιμα και διακοσμο του μαγαζιου

Θα αρχισω την κριτικη μου απο το ψωμι που ειναι φανταστικο φρεσκο και τραγανο με πολυ καλη γευση. Τα γραφω αυτα γιατι συνηθως ενα ψωμι τουλαχιστον αδιαφορα μας ειναι για να το σχολιασουμε. Αυτο οντως χριζει σχολιασμου και επαινων
Τα χορτα ηταν καλα βρασμενα οχι πολτος αλλα δεν παυουν να ειναι ενα πιατο χορτα που δεν εχω κατι παραπανω να γραψω

Το ιδιο ακριβως και με την φαβα με την απλη επισημανση οτι δεν ηταν καν ζεστη οπως συνηθιζεται να ειναι ενα τετοιο πιατο
Συνεχιζω με την σπανακοτυροπιτα για την οποια ειχα ακουσει οτι ειναι απο τα πολυ καλα πιατα τα οποια διαφημιζουν το μαγαζι και οτι ξεπερναει καθε προσδοκια. Ελεος... ουτε καν μια απλη σπανακοπιτα δεν θα την ελεγα.

Απροσωπη σχεδον αγευστη με το φυλο να μην εχει τιποτα απο το τραγανο που ζητας σε ενα τετοιο πιατο.
Κατσικακι φουρνου με πατατες. Πολυ καλο οντως το κατσικακι ψημενο τελεια με αρωμα και γευση με τις πατατες να ακολουθουν σε ποιοτητα αλλα να μην τις λες και κακες Πιατο που σιγουρα περνει το 3/4 της γευσης και ισως και παραπανω

Και φτανω στο δυνατο χαρτι του μαγαζιου.... λαχανοντολμαδες ( εξ ου και η παραγγελεια δυο πιατων ) ενα πιατο για το οποιο εχω ακουσει οτι πιο ευφανταστο. Οτι αξιζει να πας στον Οικονομου μονο και μονο γι αυτο. Ελεος και παλι. Καμια σχεση καν με ποιοτικο σπιτικο λαχανοντολμα. Το φυλο οχι πολυ καλα ψημενο και η γεμιση μετρια εως κακη. Πιο πολυ αξιζε η σαλτσα που ειχε το πιατο στο κατω μερος παρα ο λαχανοντολμας αυτος καθ εαυτον.

Επομενο πίατο η τυροκαυτερη. Προφανως χειροποιητη και ακομα και να μην ειναι μπραβο σε αυτον που την βρηκε και την αγορασε. Εκπληκτικο πιατο με το καυτερο στοιχειο να ειναι τοσο- οσο για να ειναι ευχαριστο σαν μεζες και να ξεπερναει την κοινοτυπη πλεον τυροσαλατα που σου σερβιρουν ολοι αντι τυροκαυτερης
Παρακατω ειχαμε σαφως το καλυτερο μακραν και πιο νοστιμο πιατο ολης της παραγγελειας. Το χοιρινο με το πρασοσελινο. Τι αρωμα τι γευση τι τελειοτητα. Χιλια συγχαρητηρια στον μαγειρα.

Αυτο θα μπορουσε καλιστα να διαφημιστει ως το πιατο που αξιζει να σε βαλει μεσα σε αυτο το μαγαζι. Το κρεας μαγειρεμενο τουλαχιστον τελεια να λιωνει στο στομα και να κοβεται με πιρουνι η και με την κορα του ψωμιου ακομα κια τα χορτα μαγειρεμενα μαζι αψογα να κρατανε οσο χρειαζεται για να μην χανουν κανενα αρωμα και καμια γευση. Προτεινεται ανεπιφυλακτα.

Οι πατατες φουρνου ηταν μια καλη μεριδα πατατες φουρνου που σαφως τις τρως και στο σπιτι ( και ισως πιο νοστιμες και πιο μαλακες )πιατο που δεν θα σχολιασω περεταιρω.

Τελος τα μακαρονια με σαλτσα κοκκορα ειναι ενα πιατο που σαφως περνει επαξια την δευτερη καλη θεση στον πινακα αξιολογησης του μενου. Πολυ ομορφα μαγειρεμενα μεσα στην πολυ νοστιμη σαλτσα σαφως κανει ενα απλο πιατο πολυ ιδιαιτερο και ξεχωριστο. Τελος θα σχολιασω οτι πηραμε και ενα κιλο κρασι που επιοικως το λες αδιαφορο και χωρις κανενα χρωμα.

Τελικη αποψη για το μαγαζι. Απλα δεν εχω λογο να ξαναπαω. Οταν καποια στιγμη θα θελησω τοσο καλο σπιτικο φαγητο σαφως θα το φαω σπιτι μου και σαφως θα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που εφαγα.

Αναφορικα με τον λογαριασμο θα σχολιασω οτι ειναι το κερασακι στην τουρτα στην συνολικη εικονα που δημιουργει το μαγαζι. Εχουν μπερδεψει καπως τα πραγματα και τις εποχες οι υπευθυνοι του μαγαζιου. Σιγουρα πολυ ακριβο μαγαζι για τις εποχες που περναμε για το φαγητο που σερβιρει και για τον χωρο που προσφερει.

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Η πρώτη μου επίσκεψη στο μαγειρείο Οικονόμου ήτανε με τον παππού μου ο οποίος πηγαίνει εκεί τακτικά, εδώ και πολλά χρόνια. Από τότε, έχω γίνει και εγώ τακτικός επισκέπτης καθώς το μαγειρευτό ελληνικό φαγητό είναι ανεκτίμητο και ο Οικονόμου ειδήμων στο είδος!

Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού δεν είναι κάτι το ξεχωριστό, θα το χαρακτήριζα ως η κλασική ταβέρνα του χωριού, λιτό στη διακόσμηση του με ξύλινες καρέκλες και τραπέζια. Προσωπικά μου αρέσει διότι ταιριάζει με την εμπειρία που αναζητώ από τέτοιου είδους μαγειρεία. Έχει δύο ξεχωριστούς χώρους με λίγα τραπέζια στον καθένα. Ο ένας, είναι αρκετά πιο ευχάριστος κατά τη διάρκεια της ημέρας από τον άλλον, καθώς έχει πολύ περισσότερο φως λόγο των πολλών παραθύρων.

Αυτό που με τραβάει στο μαγαζί είναι ξεκάθαρα το φαγητό. Τα αγαπημένα μου πιάτα χωρίς να τα έχω δοκιμάσει όλα (ακόμα) είναι τα ακόλουθα:
- Χόρτα (με μπόλικο λαδάκι, γλυκά στην γεύση και σερβιρισμένα ζεστά)
- Τυροκαυτερή (άξια του ονόματος της - ίσως και η πιο πικάντικη & νόστιμη που έχω φάει)
- Μπάμιες. ΝΑΙ ΜΠΑΜΙΕΣ, κάποιοι τις εκτιμούν, κάποιοι τις απεχθάνονται. Δεν τις έτρωγα μικρός, δεν τρελαίνομαι γενικά, αλλά ο Οικόνομου τις κάνει Θεικές! Αν την πολτοποιούσε, την τάιζε ΑΝΕΤΑ σε βρέφη και παιδιά!
- Αρνάκι με πατάτες στο φούρνο - δεν έτυχε, πέτυχε. Μαλακό το κρέας και η πατάτα κάθε φορά!

Δύο πράγματα που αξίζει να αναφέρω γιατί ο κάθε μερακλής θα τα τιμήσει δεόντως. Πρώτον, όλα τα φαγητά έχουν άριστης ποιότητας ελαιόλαδο (νομίζω αγουρέλαιο). Εάν αναφέρεται ότι είναι καλό, όπως ο καθένας που αγαπάει τη δουλειά του με περηφάνια θα σας φέρει το δοχείο με το λάδι για να δείτε το χρώμα του και να μυρίσετε το άρωμα του.
Δεύτερον, το ψωμί του δεν παίζεται, μην εκπλαγείτε εάν φάτε τη διπλάσια ή και τριπλάσια ποσότητα από το συνηθισμένο ή πιάσετε τον εαυτό σας να τυλίγει ότι περισσέψει σε μία χαρτοπετσέτα για το σπίτι. Πάντως το μαγειρευτό φαγητό και τα λαδερά χρειάζονται τα δύο στοιχεία που προανέφερα.

Κάτι που επιβεβαιώνει την κριτική μου είναι πιστεύω το γεγονός ότι τις μέρες της νηστείας θα δυσκολευτείτε ιδιαιτέρως να βρείτε τραπέζι και ας μην είναι ψαροταβέρνα!
Κλείνοντας γιατί μου άνοιξε η όρεξη, ο Οικονόμου είναι μία διαχρονική σταθερή αξία όσον αφορά το Ελληνικό σπιτικό φαγητό. Προτείνω στον καθένα να το δοκιμάσει!

Οινομαγειρεία - Πετράλωνα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι δυο ατομα παραγγείλαμε ενα τσίπουρο 200 ml, μια μεριδα χορτα, ενα σαγανακι, μια γιγαντες, μια ρεγγα καπνιστη, και πληρωσαμε 36 ευρω. επισης και μια σπανακοπιτα.
Δεν θα σχολιασω τον λογαριασμο, γιατι ειναι υποκειμενικο για τον καθενα, αλλα αυτο που μου εκανε την χειρότερη των εντυπώσεων, ηταν η "εξυπηρέτηση" απο τον συγκεκριμένο σερβιτόρο, ο όποιος, θεωρω οτι κανει "ζημια "στο μαγαζι. Αγενεστατος, αμιλητος απλα απαραδεκτος.
Ειναι κ ολογος που γραφω την κριτική.
Ολα τα αλλα, τιμες-γευσεις-χωροι, οπως προείπα ειναι υποκειμενικα.
Υ. Γ μπορει εαν βρεθω προς τα εκει να ξαναπαω αλλα δεν θα ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες.

ΣΕ κανεναν δεν λειπει το ποτο κ το φαγητο, γιαυτο δινω εμφαση στον ανθρωπινο παραγοντα.