Ελληνική κουζίνα, κυρίως μαγειρευτά. Κλειστά Κυριακή.

22 Φεβ 2017

Εκείνο το βράδυ θέλαμε να φάμε κάτι ελαφρύ. Η αλήθεια είναι πως επιστρέφαμε με τον κολλητό μου από επαρχιακή πόλη, όπου το ένα τσιμπούσι διαδέχοταν το άλλο και από τη μια κραπάλη, συνεχίζαμε στην επόμενη. Το είχαμε καταστρέψει το στομάχι μας. Όμως επιστρέφοντας στην Αθήνα δε θέλαμε και να πάμε κατευθείαν για ύπνο. Σκεφτήκαμε να φάμε κάτι αρκετά ελαφρύ. Και μάλιστα το καλύτερο που μορούσαμε να σκεφτούμε ήταν η σούπα. Ωραία ιδέα η σούπα μετά απο κρεπάλες. Και βάλθηκα να ψάχνω στο ίντερνετ προτάσεις για μαγαζιά που να φτιάχνουν σούπες. Και σε κάποιο σάιτ που λές, βλέπω "Ταβέρνα Οικονόμου-η καλύτερη κοτόσουπα της πόλης"! Ενθουσιάστηκα, λέω εδώ είμαστε! Τι καλύτερο-ιδίως μια χειμωνιάτικη μέρα-από μια ζεστή κοτόσουπα, μαζί με λίγο κοτοπουλάκι φιλεταρισμένο.... Και έτσι έγινε, η μάλλον Οχι. Έτσι Δεν έγινε! Δηλαδή ναι μεν πήγαμε στην εν λόγω ταβέρνα, αλλά σουπίτσα Δεν υπήρχε!

Αποφασίσαμε λοιπόν να μη φύγουμε και να ψάχνουμε μες το βράδυ για σούπες. Ας πάρουμε κάτι άλλο, τι να γίνει? Ο χώρος δεν έχει κανένα ενδιαφέρον. Σκέτος και παλιός. Θα μπορούσες βέβαια να πεις πως έχει κάτι από τον αέρα μιας παλιάς Αθηναικής ταβέρνας. Ταβέρνας η κουτουκιού. Απ'αυτα που μπορει να πήγαινε ξερω γω ο παππούς μου για να τσιμπίσει κάτι τις σπάνιες φορές που εβγαινε εξω. Το σέρβις στο ίδιο μοτίβο. Ούτε ευγένειες, ούτε φιοριτούρες, μας έμπασε μέσα ο σερβιτόρος, μας έδειξε τραπέζι, έφερε και τους καταλόγους και τέλος. Ντόπρα πράγματα δηλαδή. Έχω να πω, ότι αυτό το στιλάκι ουδόλως με χαλάει από μόνο του. Αρκεί να ανταποκρίνεται και στις τιμές.... Πάμε λοιπόν σε αυτά που φάγαμε:

-Μία μεριδα λαχανοντολμάδες. Ένα αντικειμενικά κακό πιάτο. Το αυγελέμονο μάλλον κομμένο, μία άσχημη οσμή κρέατος και ταυτόχρονα, σχεδόν κρύο. Όπως το ειπα, κακό πιάτο.
-Πατάτες φούρνου. Αυτές ήταν πολύ καλές. Σωστά ψημένες, μαλακές και διαποτισμένες με ένα ευχάριστο(σε αυτη την περίπτωση)αρωμα ψητού κρέατος. Προφανώς ήταν πατάτες απο ψητό. Νόστιμες ότι και να πεις.
-Μελιτζάνες φούρνου. Μέτριες. Ούτε πολύ καλές αλλά ούτε και κάτι που θα καταδικάσεις. Πώντως σίγουρα ανομιογενώς ψημένες, δηλαδή σε άλλα σημεία να λιώνουν και σε άλλα να θελούν μασημα καλό.
-Λίγη γραβιέρα. Αρκετά καλή, μάλλον θα ήταν Αμφιλοχίας γιατί ήταν πικάντικη.
-Δύο μπύρες και 100ml τσιπουρο.

Για τα παραπάνω δώσαμε 34,50 ευρώ. Ακριβώς εδώ εστιάζεται η ένσταση μου. Εφόσον είσαι τύπου ας πούμε παλαιάς εποχής, χωρίς ανακαινήσεις και τέτοια, μου πουλάς το ύφος του παλιού μαγέρικου η του κουτουκιού που πήγαινε ο μακαρίτης ο παππούς μου, οφείλεις να μου έχεις και τιμές ανάλογες. Πατάτες, μελιτζάνες και λαχανοντολμάδες πήραμε και δεν ήταν και τόσο νόστιμα. Δεν μπορείς για αυτα να μου ζητάς 35 ευρω, ιδίως σήμερα! Με έκανε να στραβώσω αυτό, το βρήκα αρκετά παράξενο, έως και απαράδεκτο. Θα πω όμως, ότι το μαγαζί αν και καθημερινή βράδυ και με κρύο, είχε αρκετό κόσμο(μέσος όρος ηλικίας θα έλεγα τα 60, ισως και 65), που πάει να πει πως αυτό το στιλάκι υπάρχουν αρκετοί που το εκτιμούν ακόμα(και το πληρώνουν όμως! ).

Όταν καθίσαμε μας έφεραν νερό σε κανάτα και καλής ποιότητας ψωμί(αυτό στα plus του μαγαζιού)και όταν τελειώσαμε το φαγητό μας, μας έφεραν από ένα γλυκο χωρίς χρέωση. Ήταν χαλβας σιμιγδαλένιος και "ρεβανί"(έτσι το λένε εδώ, "Ρε" και όχι "Ρα")με παγωτό. Αμφότερα αδιάφορα έως κακά γευστικά, πλην όμως σαν χειρονομία μετράει.

Σαν γενικό συμπέρασμα θα έλεγα πως για μένα το μαγαζί αυτό είναι ακατάλληλο. Ακριβό για αυτό που είναι και κυρίως, αδιάφορο γευστικά. Δε βλέπω τον λόγο για να το ξαναεπισκευτώ.

31 Μάρ 2017

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί την 25η Μαρτίου, μετά από πολλές και καλές κριτικές που είχα διαβάσει. Μου αρέσουν πολύ τα μαγαζιά που θυμίζουν ή και που είναι από περασμένες εποχές, μου αρέσουν τα οινομαγειρεία, τα κουτούκια, οπότε λειτούργησε πολύ θετικά στην απόφαση μου να πάμε σε ένα παλιό, παραδοσιακό μαγειρείο την 25η Μαρτίου. Το "σήκωνε" και η μέρα.

Ότι ήταν στη γωνία σε μια όμορφη γειτονιά, ένα παλιό κτίσμα με συγκίνησε. Εσωτερικά είχε σαφώς παλιά, απλοΪκά στοιχεία, αλλά άγγιζε και μάλλον ακουμπούσε τα όρια του αδιάφορου, δεν είχε καμία ζεστασιά, είπαμε να παραμείνει ως ήταν, αλλά η έστω κάποια διακόσμηση ήταν ανύπαρκτη. Θα μπορούσε να είναι πιο γοητευτικός ο χώρος στο παραδοσιακό στυλ που ισχυρίζεται ότι έχει ως μαγαζί. Η εξυπηρέτηση ήταν οριακά ευγενής. Εδώ ταιριάζει το πιο απρόσωπος πεθαίνεις. Δεν μπορείς να προσάψεις αγενή συμπεριφορά, αλλά η ψυχρότητα, η ανέκφραστη συμπεριφορά άνετα μπορεί να χαρακτηριστεί και αγένεια στο σέρβις ενός μαγαζιού στο οποίο πας να πληρώσεις για να φας. Άλλωστε αγένεια δεν είναι μόνονα σε βρίσει κανείς.
Στο φαγητό, τώρα

Εννοείται ότι παραγγείλαμε μπακαλιάρο, τον είχαμε και λαχτάρα.
Ήταν απαράδεκτος. Όχι πολύ κουρκούτι, σε αυτό όμως δε στέκομαι, είναι θέμα και τεχνικής του μάγειρα ή του μαγαζιού, να είναι όμως μέσα όμως κατά κάτι πιο ψημένο από αυτό που θα το έλεγες ωμό ή σούσι δεν είναι θέμα τεχνικής. Ήταν τηγανισμένος από έξω, μέσα όμως ήταν σκληρός και άψητος.

Η μερίδα αρνάκι που πήρε ο τέταρτος της παρέας ήταν μικρή (ειδικά για μαγειρείο) αλλά το αρνάκι νόστιμο. Πήραμε επίσης δυο μερίδες παντζάρια, δεν έχω κάτι να πω για αυτά, ήταν απλά δυο μερίδες παντζάρια, επίσης μια μερίδα για πρώτο μελιτζάνες στο φούρνο, που ήταν αρκετά νόστιμο πιάτο, όχι καμία μεγάλη μερίδα, ωραία εκτέλεση όμως. Πήραμε μια φέτα και δυο μπύρες και για όλα αυτά δώσαμε 68 ευρώ
Κατά τη γνώμη μου δεν είναι και φτηνό για αυτό που ισχυρίζεται ότι είναι, ένα οινομαγειρείο, (για το οποίο όπου διαβάσεις θα αναφερθεί ότι είναι οικονομικό). Στις μέρες μας τρώς πολύ ωραία, ενίοτε ιδιαίτερα, σε ωραίους καινούριους χώρους νέων ανθρώπων με αυτά τα χρήματα και με πολύ φιλικότερη συμπεριφορά.
Δε θα ξαναπήγαινα, δε θα το ξαναεπέλεγα για κανέναν λόγο, εκτός και αν θα το ήθελε πολύ η παρέα μου.

12 Νοε 2016

Κυριακή μεσημέρι δυο ατομα παραγγείλαμε ενα τσίπουρο 200 ml, μια μεριδα χορτα, ενα σαγανακι, μια γιγαντες, μια ρεγγα καπνιστη, και πληρωσαμε 36 ευρω. επισης και μια σπανακοπιτα.
Δεν θα σχολιασω τον λογαριασμο, γιατι ειναι υποκειμενικο για τον καθενα, αλλα αυτο που μου εκανε την χειρότερη των εντυπώσεων, ηταν η "εξυπηρέτηση" απο τον συγκεκριμένο σερβιτόρο, ο όποιος, θεωρω οτι κανει "ζημια "στο μαγαζι. Αγενεστατος, αμιλητος απλα απαραδεκτος.
Ειναι κ ολογος που γραφω την κριτική.
Ολα τα αλλα, τιμες-γευσεις-χωροι, οπως προείπα ειναι υποκειμενικα.
Υ. Γ μπορει εαν βρεθω προς τα εκει να ξαναπαω αλλα δεν θα ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες.

ΣΕ κανεναν δεν λειπει το ποτο κ το φαγητο, γιαυτο δινω εμφαση στον ανθρωπινο παραγοντα.

17 Απρ 2016

Η πρώτη μου επίσκεψη στο μαγειρείο Οικονόμου ήτανε με τον παππού μου ο οποίος πηγαίνει εκεί τακτικά, εδώ και πολλά χρόνια. Από τότε, έχω γίνει και εγώ τακτικός επισκέπτης καθώς το μαγειρευτό ελληνικό φαγητό είναι ανεκτίμητο και ο Οικονόμου ειδήμων στο είδος!

Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού δεν είναι κάτι το ξεχωριστό, θα το χαρακτήριζα ως η κλασική ταβέρνα του χωριού, λιτό στη διακόσμηση του με ξύλινες καρέκλες και τραπέζια. Προσωπικά μου αρέσει διότι ταιριάζει με την εμπειρία που αναζητώ από τέτοιου είδους μαγειρεία. Έχει δύο ξεχωριστούς χώρους με λίγα τραπέζια στον καθένα. Ο ένας, είναι αρκετά πιο ευχάριστος κατά τη διάρκεια της ημέρας από τον άλλον, καθώς έχει πολύ περισσότερο φως λόγο των πολλών παραθύρων.

Αυτό που με τραβάει στο μαγαζί είναι ξεκάθαρα το φαγητό. Τα αγαπημένα μου πιάτα χωρίς να τα έχω δοκιμάσει όλα (ακόμα) είναι τα ακόλουθα:
- Χόρτα (με μπόλικο λαδάκι, γλυκά στην γεύση και σερβιρισμένα ζεστά)
- Τυροκαυτερή (άξια του ονόματος της - ίσως και η πιο πικάντικη & νόστιμη που έχω φάει)
- Μπάμιες. ΝΑΙ ΜΠΑΜΙΕΣ, κάποιοι τις εκτιμούν, κάποιοι τις απεχθάνονται. Δεν τις έτρωγα μικρός, δεν τρελαίνομαι γενικά, αλλά ο Οικόνομου τις κάνει Θεικές! Αν την πολτοποιούσε, την τάιζε ΑΝΕΤΑ σε βρέφη και παιδιά!
- Αρνάκι με πατάτες στο φούρνο - δεν έτυχε, πέτυχε. Μαλακό το κρέας και η πατάτα κάθε φορά!

Δύο πράγματα που αξίζει να αναφέρω γιατί ο κάθε μερακλής θα τα τιμήσει δεόντως. Πρώτον, όλα τα φαγητά έχουν άριστης ποιότητας ελαιόλαδο (νομίζω αγουρέλαιο). Εάν αναφέρεται ότι είναι καλό, όπως ο καθένας που αγαπάει τη δουλειά του με περηφάνια θα σας φέρει το δοχείο με το λάδι για να δείτε το χρώμα του και να μυρίσετε το άρωμα του.
Δεύτερον, το ψωμί του δεν παίζεται, μην εκπλαγείτε εάν φάτε τη διπλάσια ή και τριπλάσια ποσότητα από το συνηθισμένο ή πιάσετε τον εαυτό σας να τυλίγει ότι περισσέψει σε μία χαρτοπετσέτα για το σπίτι. Πάντως το μαγειρευτό φαγητό και τα λαδερά χρειάζονται τα δύο στοιχεία που προανέφερα.

Κάτι που επιβεβαιώνει την κριτική μου είναι πιστεύω το γεγονός ότι τις μέρες της νηστείας θα δυσκολευτείτε ιδιαιτέρως να βρείτε τραπέζι και ας μην είναι ψαροταβέρνα!
Κλείνοντας γιατί μου άνοιξε η όρεξη, ο Οικονόμου είναι μία διαχρονική σταθερή αξία όσον αφορά το Ελληνικό σπιτικό φαγητό. Προτείνω στον καθένα να το δοκιμάσει!

Τρώων 41 & Κυδαντιδών, 'Ανω Πετράλωνα