Μεζέδες και ελληνικές γεύσεις σε ένα χώρο δίπλα στη θάλασσα.

Ανοικτά από τις 10 το πρωί τα Σαββατοκύριακα. Καθημερινές από 13:00.

16 Απρ 2016

Το εστιατόριο ΜΠΑΛΚΟΝΙ είναι εξαιρετικό. Αρχικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλο εστιατόριο στην Αθήνα με τόσο όμορφη θέα. Αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος να το επισκεφθείς. Το φαγητό είναι πολύ νόστιμο και απολαυστικό.

Η εξυπηρέτηση είναι σχετικά καλή όταν δεν έχει κόσμο, αλλά όταν έχει... υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αργήσετε φάτε. Πάντως, νομίζω πως αξίζει να πας μόνο και μόνο για να θαυμάσιες τη θέα. Οι τιμές είναι λίγο... ανεβασμένες και μια μερίδα κρέας μπορεί να αγγίξει και τα 35-40€. Όμως, αξίζει να δοκιμάσετε τις λιχουδιές τους!

26 Μαι 2015

Επισκεφθήκαμε το εστιατόρια την Πρωτομαγιά γιατί είναι ένα από τα αγαπημένα μας και χαρήκαμε που ήταν ήδη ανοιχτό.

Ο χώρος προσωπικά με μαγεύει ειδικά όταν το τραπέζι είναι στην πρώτη σειρά. Ξεχνάς ότι βρίσκεσαι λίγα χιλιόμετρα έξω από την Αθήνα και μεταφέρεσαι σε κάποιο νησί. Τα τραπέζια έχουν μία λογική απόσταση μεταξύ τους, οπότε δεν είσαι υποχρεωμένος "να γίνεις φίλος" με τους διπλανούς όπως συμβαίνει τελευταία σε κάποια άλλα εστιατόρια.

Το προσωπικό είναι ευγενέστατο. Τα νεαρά παιδιά που μας περιποιήθηκαν την συγκεκριμένη μέρα ήταν χαμογελαστά και πρόθυμα, παρά το γεγονός ότι λόγω της ημέρας, το εστιατόριο ήταν πλήρες.

Τα πιάτα ήλθαν σε λογικό χρόνο, αν και δεν το περίμενα εκείνο το μεσημέρι.
Ως προς το φαγητό έχω ορισμένες ενστάσεις, γιατί ο κατάλογος είναι σχεδόν (αν όχι εξ'ολοκλήρου ) ο ίδιος τα τελευταία 3 χρόνια που το επισκεπτόμαστε.

Πήραμε δύο ορεκτικά (μία σαλάτα και κολοκυθοκεφτέδες αν θυμάμαι καλά), δύο κυρίως (ένα σολομό και ένα κρέας με πουρέ μελιτζάνας), 1 καραφάκι τσίπουρο, ένα γλυκό και δύο καφέδες. Τα φαγητά ήταν νόστιμα, αλλά νομίζω ότι δεν ήταν του επιπέδου του προηγούμενου καλοκαιριού.

Ο λογαριασμός ήταν πρός έκπληξή μας περίπου 70 ευρώ. Συνηθίζουμε να το επισκεπτόμαστε πολύ συχνά τα καλοκαίρια, και ποτέ, με παρόμοιες παραγγελίες, δεν είχαμε ξεπεράσει τα 50-55 ευρώ το ζευγάρι και το θεωρούσαμε μία τίμια πρόταση λόγω και της τοποθεσίας η οποία αξίζει ένα κάποιο premium. Αρκεί αυτό το premium να μην είναι πολύ υψηλό.

07 Σεπ 2014

Ωραίος χώρος, ωραίο περιβάλλον, ωραία θέα. Μόνο αυτά...

Το φαγητό πολύ μέτριο και πολύ ακριβό. Ζευγάρι, με λιτή παραγγελία που συνίσταται σε μία σαλάτα και 2 κυρίως, κάτω από 60 ευρώ αποκλείεται να πληρώσει.

Πηγαίνω εδώ και 10 χρόνια, αλλά προτιμώ πηγαίνω για καφέ ή ποτό.
Το προτείνω, εάν σας βγάλει ο δρόμος προς τα εκεί, γιατί είναι αρκετά μακρυά πό το κέντρο.

02 Αυγ 2014

Επίσκεψη στο "Μπαλκόνι" μια καθημερινή (βραδάκι) με τη σύζυγό μου στις αρχές Ιουλίου 2014.

Σας έχει τύχει να πάτε σε ένα εστιατόριο και μετά το φαγητό να μην θέλετε να φύγετε;;; Εγώ το έπαθα αυτό στο μπαλκόνι!

Γενικές εντυπώσεις πολύ πολύ καλές.

Στην τοποθεσία δε θα σταθώ πολύ, το μέρος είναι εξαιρετικό!
Φροντίστε να πάτε πριν τη δύση του ηλίου και αν είναι δυνατόν να καθίσετε σε τραπεζάκι "μπροστινό". Ακόμα κι αυτό να μη συμβεί όμως, το μέρος είναι υπέροχο και θα σας ανταμείψει.

Η διακόσμηση είναι μοντέρνα και "ανάλαφρη".

Το σέρβις άψογο, από ευγενικότατους νέους και νέες.

Παραγγελία:

- 1 "χλιαρή" (έτσι την ονομάζουν) φάβα. Αρκετά νόστιμη, με καραμελωμένα κρεμμύδια. 4 Ευρώ. Ποσότητα καλή.

- 1 σαλάτα με πράσινα λαχανικά, ψητό χαλούμι και πορτοκάλι. Μας άρεσε τρελά! 8,5 Ευρώ. Ποσότητα τεράστια για δύο άτομα!

- 1 ριζότο μανιταριών. Καλομαγειρεμένο, νόστιμα. αλλά κάπως "σκορδάτο" για τα γούστα μου. (Καθαρά υποκειμενικό αυτό. ) 10 Ευρώ. Ποσότητα καλή.

- 1 Ψαρονέφρι γεμιστό με λιαστή ντομάτα και τυρί. Εξαιρετικό! Πεντανόστιμο και σε πολύ καλή ποσότητα. 12,5 Ευρώ.

- 2 ποτήρια ροζέ κρασί. 9 Ευρώ.

- 1 τάρτα μπισκότο. 6,80 Ευρώ. Πολύ καλή.

- 1 εσπρέσο. 2 Ευρώ.

Στο μόνο που έχω να "γκρινιάξω", ως συνήθως, είναι ότι μόλις καθίσεις σου φέρνουν ένα καλαθάκι με ψωμιά, κριτσίνια και σως και σε χρεώνουν 1,40 Ευρώ το άτομο καθώς και νερό 2,20 Ευρώ!

Έτσι στο σύνολο πληρώσαμε 57,80 Ευρώ και φάγαμε πεντανόστιμα και μέχρι σκασμού!

Στο τέλος μας κεράσανε δύο σφηνάκια λεμοντσέλο.

Σίγουρα δεν το λες φθηνό εστιατόριο, αλλά δεν τα "κλάψαμε" καθόλου.
Θα το χαρακτήριζα με ευκολία ένα από τα καλύτερα εστιατόρια που έχω πάει.
Αν ρίχνανε και λίγο τις τιμές τους, σίγουρα θα το κάναμε "στέκι" και θα το συνιστούσαμε ακόμα πιο εύκολα.

19 Μαι 2014

Πηγαμε καθαρα Δευτερα με κρατηση 5 ατομα. Το εστιατοριο εχει απλο διακοσμο μεγαλα τραπεζια ευρυχωρα μεταξυ τους. Μπορω να πω κατσαμε ανετα παροτι ηταν γεματο κοσμο. Η θεα απ τις μεγαλες τζαμαριες ηταν ονειρο καθως ειναι κτισμενο στην ακρη του βραχου πανω ακριβως απ την θαλασσα.

Αργησαν λιγο να ερθουν για παραγγελια αλλα το καταλαβαινω λογω της ημερας. Στα του φαγητου τωρα προσωπικα δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος. Οι μεριδες μου φανηκαν μικρες και μετριες στην γευση.

Γαριδες τυλιγμενες σε φυλλο κανταιφι με συνοδευτικη σαλτσα [ τεσσερις η πεντε μικρες γαριδες ] Τρωγοντας τις σκετες καταλαβαινες οτι ηταν καταψυγμενες επρεπε να βουτηχτουν στην σαλτσα για να ξεγελαστεις καπως. Καλαμαρια τηγανητα κατωτερα απο τις περισσοτερες ψαροταβερνες. Μακαρονια με θαλασσινα καλα, χταποδι και καλαμαρι ψητα μετρια στη γευση. Χτενια πολυ καλα.

Η σερβιτορα με την ευγενεια της και τα γλυκα τους εσωσαν λιγο την κατασταση. Δυσκολα θα ξαναπαω για φαι. Οταν μαλιστα πληρωνεις 50ε το ατομο εχεις απαιτηση το φαγητο να ειναι αξιολογο. Δεν ηταν ομως. Θα σκεφτω αλλα εστιατορια με ωραια θεα. Και υπαρχουν πολλα.

06 Μάρ 2014

Καθαρα Δευτερα μετα απο προταση της παρεας για ενα μαγαζι με πολυ ωραια θεα επιλεξαμε το μπαλκονι. Το μαγαζι γεματο και αφου περιμεναμε στο μπαρ κανα 20λεπτο πηγαμε στο τραπεζι μας.

Επι της ουσιας τα φαγητα σε θεμα γευσης ηταν ολα μετρια. Το κυριοτερο ομως ειναι η ποσοτητα. Ηταν ολες οι μεριδες "σπαρτιατικες". Δεν μπορεις να χρεωνεις μια μεριδα γαριδες 12,50ευρω και εχει μονο 4 και να ειναι και το νουμερο τρια.

Καλαμαρι ψητο μετριο και καλαμαρια τηγανιτα οι μεγαλες ροδελες τυπου συσκευασιας σουπερ μαρκετ. Αυτα που εντυπωσιασαν γευστικα ειναι τα γλυκα. Εξαιρετικα.

Το καλυτερο απο ολα ηταν ο λογαριασμος. Για πεντε ατομα 200 ευρω. Ημαρτον!!!!!!!!!!!! Τα γλυκα τα χρεωσαν απο 5 εως 8 ευρο το ενα. Κερασμα ουτε για αστειο. Τα λεφτα μας τα κλαιμε ακομα. Το θεωρω μεγαλη κοροϊδια να προσπαθει ενα μαγαζι να βλαλει τα σπασμενα απο μια μερα και μονο.

Αν ξαναπαω ποτε θα παω μονο για καφε γιατι εχει ωραια θεα, φαγητο ποτε ξανα

18 Νοε 2013

Πολύ όμορφη θέα (από τα δυνατά σημεία). Μίνιμαλ διακόσμηση. Ικανοποιητικές σε μέγεθος μερίδες. Κάπως τσιμπημένες τιμές. Κάποια πιάτα πολύ καλά (καλαμάρι π.χ.) και κάποια όχι όσο θα περίμενα. Το φαγητό είναι καλό σε γενικές γραμμές. Το προτείνω.

06 Αυγ 2013

Το εστιατόριο βρίσκεται σε ένα πολύ όμορφο σημείο ψηλά πάνω από τη θάλασσα με αρκετό πράσινο (το 3 στη βαθμολογία). Ο εξωτερικός περιβάλλοντας χώρος δεν είναι περιποιημένος όπως θα έπρεπε (μάλλον παρατημένος θα έλεγα και κυρίως αν προσέξει κάποιος την εξωτερική πλευρά των κτιρίων μπορεί και να αποφασίσει τελευταία στιγμή ότι δεν πρέπει να προχωρήσει προς τα μέσα). Επίσης και ο εσωτερικός χώρος χρήζει ανακαίνισης.

Λεπτομέρεια αλλά ενοχλητική, τουλάχιστον για μένα, το γεγονός πως όσοι κάθονται στην καφετέρια στο επάνω επίπεδο και συγκεκριμένα στα ακριανά τραπέζια φαντάζουν πως μπορεί να πέσουν και επάνω στο πιάτο σου.

Δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

1. Μπουκάλι νερό (2,20€)

2. Κουβέρ (2,80€)

1. Σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά χαλούμι & πορτοκάλι (8,50€)

1. Ρολάκια μελιτζάνας (7€). Δυστυχώς διατηρούσαν την πικρίλα της μελιτζάνας και σε συνδυασμό με την αδιάφορη σάλτσα ντομάτας να δημιουργούν ένα όχι καλό πιάτο.

1. Χοιρινή σπαλομπριζόλα με κόκκινο κρασί (12,50€). Παρότι ήταν λεπτή σε πάχος δεν ήταν καθόλου ζουμερή. Η σάλτσα δεν τη βοηθούσε ενώ το συνοδευτικό ρύζι μπασμάτι παρέσυρε ακόμη περισσότερο το πιάτο σε μία πρόχειρη εικόνα τουριστικής ταβέρνας.

1. Φαρφάλες με σολομό (14€). Δεν ήταν κακό (όχι τόσο al dente όπως θα έπρεπε), θα ήταν ακόμη καλύτερο αν έλειπαν τα ψιλοκομμένα κομματάκια ντομάτας (πιθανόν υπήρχαν για να δώσουν δροσιά στο πιάτο).

1. Μπουκάλι κρασί (20€)

1. Σουφλέ σοκολάτας (7,80€). Πολύ καλό.

1. Μιλφέιγ με λευκή σοκολάτα (6€). Νοστιμότατο.

Σύνολο λογαριασμού 80,80€ (ΦΠΑ 13% εκτός του κρασιού 23%).

Το προσωπικό πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό.

28 Ιούλ 2013

Παρά την αρχική έκπληξη, αφού η είσοδος παραπέμπει σε ταβέρνα στην καλύτερη περίπτωση, το συμπαθητικό συντριβάνι που αντικρίζεις μπαίνοντας στο μαγαζί, τα φέρνει όλα σε μια σειρά..

Εστιατόριο λοιπόν και από τις καλές επιλογές μάλιστα..
Διότι πέρα από το τεράστιο ατού που λέγεται τοποθεσία και θέα και το φαγητό εξαιρετικό...
Σαλάτα με ανανά και προσούτο 7
Φάβα με καραμελωμένα κρευμμύδια 6
Γαρίδες 7

Γαριδομακαρονάδα 8-9
Ριζότο με γαρίδες 7-8 (προσοχή το σαφράν αρκετά έντονο)
Καλαμάρι ψητό 6-7
Μύδια με ούζο και σαφράν 7

Τάρτα φουντουκιού 6-7

Και τα 20 - 25 ευρώ το άτομο το αξίζουν..

22 Μαι 2013

Το εντυπωσιακό του μαγαζιού είναι η θέα και μάλλον τίποτε άλλο. Το φαγητό έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης καθώς και ο χώρος που χρειάζεται καλύτερη συντήρηση λόγω του οτι είναι δίπλα στην θάλασσα και έχει υγρασία.

Οι λουκουμάδες μπακαλιάρου είναι απλά συμπαθητικοί και δεν αξίζουν τόσα λεφτά (νομίζω 10 ευρώ) καθώς μου φάνηκε λίγο κακής ποιότητας το λάδι που χρησιμοποίησαν.

Επίσης σε σαλάτες έχει πολύ περιορισμένες επιλογές για τέτοιο μαγαζί.

Γενικά η σχέση ποιότητας τιμής που φάνηκε δυσανάλογη και
η αίσθηση μου είναι οτι πληρώνεις την θέα και μόνο.