Δευτερα κλειστα Τριτη-Παρασκευη 18:00-1:00 Σαββατο 13:00 - 1:00 Κυριακη 13:00 - 18:00

Έχει ζωντανή μουσική
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

13 Ιούλ 2017

Ο ΚΟΥΒΕΛΟΣ, ευρύτερα γνωστός και ως Η ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΚΟΥΒΕΛΟΥ, βρίσκεται στα σύνορα Κουκακίου – Πετραλώνων και είναι ένας από τους αγαπημένους μου χώρους φαγητού στην Αθήνα. Αυτοχαρακτηρίζεται ως ταβέρνα, είναι όμως σαφώς περισσότερο εστιατόριο, ένας ωραιότατος χώρος παντός καιρού, φιλόξενος όποια εποχή κι αν πας.
Το μαγαζί είναι γωνιακό, απ’ έξω βλέπεις μόνο το λευκό ασβεστωμένο τοίχο που φωτίζεται από μια γιρλάντα με λάμπες, που αν μη τι άλλο σου εξάπτουν την περιέργεια για το τι μπορεί να κρύβεται πίσω του.

Ανεβαίνετε λοιπόν τη μικρή μεταλλική σκάλα και βρίσκεστε σε μια καταπράσινη ήσυχη φωτεινή χαλικόστρωτη (τέσσερα κοσμητικά επίθετα στη σειρά! ) αυλή με μικρά δέντρα, κληματαριές, φυτά και λουλούδια κάθε είδους. Αυτομάτως μεταφέρεστε αρκετές δεκαετίες πριν, τότε που η περιοχή κοντά στην Ακρόπολη ήταν εξοχικός χώρος περιπάτου και αναψυχής.

Μια πέργκολα καλύπτει όλη σχεδόν την έκταση της αυλής και μια τεράστια ομπρέλα εξασφαλίζει πρόσθετη σκιά. Κλασική επίπλωση με ξύλινα τραπέζια σε τόνους γκρι-φιστικί στρωμένα με λευκά τραπεζομάντιλα και ψάθινες καρέκλες, κάποτε όμως θα ήθελα να καθίσω στην ελαφρά υπερυψωμένη, λιγότερο φωτεινή και περισσότερο δροσερή εξέδρα στο βάθος με τα μεταλλικά τραπεζοκαθίσματα, ένα είδος κρυμμένου κήπου, που προφανώς χρησιμοποιείται όταν γίνεται το αδιαχώρητο.

Συνολικά η αυλή υπολογίζω ότι μπορεί να φιλοξενήσει άνετα γύρω στα 60 άτομα. Η πελατεία από όλα τα μέρη της πρωτεύουσας, ζευγάρια, οικογένειες, αντροπαρέες και γυναικοπαρέες, ένα χαρούμενο συνονθύλευμα ηλικιών.

Όμως και οι εσωτερικοί χώροι έχουν τα τελευταία χρόνια ανακαινιστεί και βελτιωθεί πολύ, τόσο από άποψη διακοσμητική όσο και λειτουργικά. Ακουμπάνε κυριολεκτικά στην αυλή και αναπτύσσονται σε δύο επίπεδα, ένα μεγάλο στενόμακρο και ένα μικρότερο τετραγωνισμένο. Μαζί με την κουζίνα και τις τουαλέτες (πεντακάθαρες μεν, αλλά κάπως στενές, με προφανή ανάγκη για αναβάθμιση) μπορείτε εύκολα να φαντασθείτε το αστικό σπίτι της δεκαετίας του 50.

Οι μέσα τοίχοι λευκοί όπως και η μάντρα της αυλής, διακοσμητικά στοιχεία μετρημένα, αυτό που μένει να θυμάται κανείς είναι μάλλον οι βιτρίνες της κάβας. Η αλήθεια είναι ότι για να γεμίσει ο μέσα χώρος πρέπει έξω να βρέχει καρεκλοπόδαρα ή να έχει πολύ κρύο, υπό κανονικές συνθήκες τους τραβά όλους η γλυκιά αγκαλιά της αυλής.

Το σέρβις διαπιστώνω πάντα ότι πάσχει ελαφρώς, για τον εξής απλό λόγο: Κατά κανόνα είναι ένα άτομο λιγότερο διαθέσιμο από όσα χρειάζονται, με αποτέλεσμα, ενώ τα πιάτα από την κουζίνα έρχονται κανονικά, όταν χρειαστεί κάτι έξτρα ή θελήσει κανείς να πληρώσει, πρέπει να οπλιστεί με υπομονή, μέχρι να καταφέρει να προσελκύσει την προσοχή του προσωπικού, το οποίο πηγαινοέρχεται ασταμάτητα, αλλά με τα μάτια κάτω.

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να παραπονεθώ, με το που θα καθίσετε, έρχεται μπουκάλι με κρύο νερό, που ανανεώνεται τακτικά, σας ρωτάνε αν θέλετε ψωμί και αν απαντήσετε θετικά έρχεται πανεράκι με δύο ειδών φρέσκο ψωμί που συνοδεύεται από ελίτσες και ένα ντιπ με μαγιονέζα και στο τέλος προσφέρεται λικεράκι, όλα μια χαρά.

Η κουζίνα στα δέκα και βάλε χρόνια που είμαι πελάτης στον ΚΟΥΒΕΛΟ έχει αλλάξει κάποια πιάτα (βγήκαν π. χ. από τον κατάλογο τα περίφημα μπιφτέκια με τριών ειδών κιμά ή μάλλον αντικαταστάθηκαν από μπιφτέκια χοιρινά, μοσχαρίσια και πολίτικα, ενώ και το κοκορέτσι νομίζω ότι σβήστηκε από τον κατάλογο), δεν έχει εγκαταλείψει όμως ποτέ τον αστικό της, γνήσια ελληνικό προσανατολισμό.

Θέλω επίσης να τονίσω ότι οι μερίδες είναι χορταστικές και τα υλικά που χρησιμοποιούνται εμφανώς καλής ποιότητας. Θα σας συστήσω δύο πιάτα με βάση τη μελιτζάνα (καπνιστή με καρεδάκια ντομάτας, φέτα τριμμένη και πρασινάδα ψιλοκομμένη, καθώς και το all time classic χουνκιάρ, με το κρέας να λιώνει στο στόμα), το συκώτι, τους λαχανοντολμάδες (όταν υπάρχουν στο μενού) και τις μαμαδίσιες τηγανιτές πατάτες (που μπορείτε να ζητήσετε ως γαρνιτούρα με τα πιάτα της σχάρας). Υπάρχουν και γλυκά, επί πληρωμή, όπου θα προτιμήσετε να βάλετε στη μέση μια ελαφριά πορτοκαλόπιτα ή μια στιβαρή σοκολατόπιτα με παγωτό.

Θα μείνω λίγο στις μπύρες, όπου προσφέρονται εξαιρετικά προϊόντα από μικρές ελληνικές ζυθοποιίες. Την τελευταία φορά δοκίμασα τη VOREIA (παράγεται στις Σέρρες), μια αρωματική μπύρα τύπου Weiß που φτιάχνεται (ελαφρά ανορθόδοξα) με σιτάρι και κριθάρι, χαλάλι τα 5 ευρώ που χρεώνεται η φιάλη των 330 ml.

Μιλώντας για τιμές, δύο άτομα θα δαπανήσουν γύρω στα 40 ευρώ για ένα καθώς πρέπει γεύμα, ποσό που θεωρώ λογικό. Ευκαιρίας δοθείσης λοιπόν, ειδικά με καλοκαιρία, δώστε στον ΚΟΥΒΕΛΟ μια ευκαιρία, δεν θα το μετανιώσετε!

Υ. Γ.: Ανατρέχοντας στην παλαιότερη κριτική μου για τον ΚΟΥΒΕΛΟ (25/5/2009) παρήλασαν μπροστά μου ένα σωρό ονόματα πιστών καλοφαγάδων από το παρελθόν που έβαλαν το αποτύπωμά τους στο blog μας: mihos, bonito, Intacto, Nautilus, CORNELIUS, salaxi013, World, passeggiero, kounoupaki. Σύντροφοι και συντρόφισσες, να είστε και να είμαστε όλοι καλά!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

06 Οκτ 2017

Κυριακή μεσημέρι 6 ενήλικες και 2 παιδιά στην Αυλή του Κουβελου πιυ ειχε μπει σε λιστα για επίσκεψη.

Χώρος (4/4):

Η αυλή πολύ ωραία στην γραφική παλαιά γειτονιά αλλά ο εσωτερικός χώρος μου άρεσε περισσότερο. Έδινε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα με το πού μπαίνεις.

Γεύση (3/4):

Το μενού μικρό αλλά σε καμμία περιπτωση δεν έμενες νηστικός. Οι γεύσεις καλές αλλά οχι και οι καλύτερες που εχω φάει στην ζωή μου.

Δοκιμάσαμε τα μπιφτεκακια, το αρνακι, το χουνκιαρ μπεγερντι και τα τυρακια του στην σχαρα, τις σαλάτες του κτλ. Με λιγα λογια δοκιμασαμε αρκετά πιάτα.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί σε καλό βαθμό, κανένα ιδιαίτερο παραπονο με τους χρόνους σερβιρίσματος η με τυχόν αιτήματα μας κατα την πορεία του γεύματος. Απλά κάτι μου έλειπε για να βάλω 4/4.

Value for money (3/4):

Μας αρεσε τοσο πολύ ο χώρος, η παρέα, σε θετικό βαθμό το φαγητό μαζί με την προσδοκία να το επισκεφθώ που πραγματικά οι αντικειμενικά τσιμπημενες του τιμές δεν με πείραξαν.

Συμπέρασμα:

Εάν θα ξαναπηγαινα?Δεν ξέρω είμαι διχασμενος. Πηγαίνετε εσείς και θα διαβάσω τις κριτικές σας και θα αποφασίσουμε.

09 Ιουν 2018

Ακριβή η αυλή σας παιδιά...

Να μας συγχωρέσετε αλλά εμείς δεν παραμυθιαζόμαστε.. η φήμη του μαγαζιού, η ωραία αυλή του και ένα επιτηδευμένα ευγενικό σέρβις σου δίνουν το δικαίωμα να βαράς στο κεφάλι τις τιμές του καταλόγου σου;
Κρίμα και πάλι κρίμα, δυστυχώς δε θα πούμε τα θετικά της υπόθεσης γιατί αυτή την στιγμή διαβάζουμε την κρατημένη απόδειξη και ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

Ας ξεκινήσουμε με το ότι τα σερβίτσια που σε περιμένουν επάνω στο τραπέζι συνοδεύονται και από την απαραίτητη σκόνη λόγω προφανώς από το χαλίκι που υπάρχει στο έδαφος και ανασηκώνεται από το περπάτημα ή τον ανεμιστήρα.. ευτυχώς τα πιάτα ήταν ανάποδα, όμως τα μαχαιροπίρουνα αν είχαν περισσότερη επιφάνεια θα ζωγράφιζες καρδούλες επάνω!!

Οι μερίδες αδικαιολόγητα τσιμπημένες (όλες) και με την πιο φθηνή συνοδεία μιας χούφτας τηγανητές πατάτες & μια φούντα μαρούλι.

(Και μην ακούσουμε κανέναν να λέει είναι σπιτικές κ όχι κατεψυγμένες.... παραμένουν πατάτες)! (Απο την υψηλή τιμή δε ξεφεύγουν σαλάτες και ορεκτικά)

Το μπουκαλάκι τσίπουρο Αποστολάκη (250ml) 8,50€ μάλλον το έκαναν έξτρα απόσταξη στο κατάστημα και θεώρησαν ότι είναι οκ η τιμή του!!!!

Το καλαθάκι με το ψωμί (που φυσικά δεν ερωτάσε αν θέλεις ή έστω πόσα θέλεις) κομμένο σε μικρά κομμάτια λίγο μεγαλύτερα από το αντίδωρο, που μάλλον ήταν διαβασμένο και είχε την χάρη Του κυρίου για να είναι στην τιμή του 1€ το άτομο, νομίζω είναι το πιο εξοργιστικό απ όλα, δηλαδή 7 άτομα (εκ των οποίων 1παιδάκι κάτω των 5) 7€ μόνο για το ψωμί, παιδιά σε αυτή την τιμή αγοράζεις 7ψωμιά όχι 7φέτες, πραγματικά ΕΛΕΟΣ!!!!

Για όσους λοιπόν θέλουν να παραμυθιάζονται και να νομίζουν ότι θα φάνε σε κυριλέ ταβέρνα που θέλει να το παίξει πιθανόν εστιατόριο ευχόμαστε καλή διασκέδαση, εμάς δε θα τύχει να μας βρείτε ξανά εκεί!

Υγ. 40€ το ζευγάρι δε το λες λίγο στις μέρες που διανύουμε...

23 Σεπ 2017

Αυλή του Κούβελου λοιπόν, άλλο ένα μαγαζί που εδώ και καιρό ήθελα να τσεκάρω, άλλο ένα μαγαζί που δεν με κέρδισε ώστε να ξαναπάω... Δυστυχώς.

Περιβάλλον ωραίο, πήγαμε Αύγουστο και παρόλη την αποπνικτική ζέστη έξω, στην αυλή ήταν δροσερά κι ευχάριστα. Η διακόσμηση τα τραπέζια κλπ. όλα έφτιαχναν ένα απλό κι ευχάριστο σύνολο.

Πάμε στο φαγητό τώρα. Άλλη μια ταβέρνα-εστιατόριο-μεταμοντέρνα ταβέρνα δεν ξέρω κι εγώ τι που είναι καλά μόνο τα ορεκτικά. Βρε παιδιά αν ξέρετε να φτιάχνετε μόνο μεζέδες και σαλάτες πείτε το μεζεδοπωλείο όχι ταβέρνα.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι ωραίο ήταν με λάδι και ένα ντιπ μαγιονέζας. Πρώτο φάουλ. Τι δουλειά έχει το ντιπ μαγιονέζας; που κολλάει; στο TGI Fridays είμαστε; εντάξει είναι φτηνό κι εύκολο να το φτιάξεις αλλά έλεος.
η σαλάτα ντομάτα καλή
το χειροποίητο λουκάνικο καλό
τα κυρίως χάλια
συκωτάκια με καραμελωμένα κρεμμύδια βαρύ κι ασήκωτο, τελικά σου έμενε στο τέλος μια γεύση ότι έφαγες κάτι πολύ βαρύ, το όλο σύνολο καλυμμένο ως συνήθως από τεράστιες ποσότητες σάλτσας
μπιφτέκια υπερβολικά βαριά και πικάντικα σαν να ήταν αλεσμένο λουκάνικο
χοιρινή μπριζόλα που μας την διαφήμισαν ότι είναι από μια φάρμα ξακουστή και δεν ξέρω κι εγώ τι χάλια, σόλα, στεγνή και άνοστη.
το σέρβις διεκπεραιωτικό, αδιάφορο, λίγο βαρεμένο. η κοπέλα ήταν σαν να δούλευε σε καμία ΔΟΥ.

στο τέλος έφεραν ένα λικέρ μάνγκο που δεν πίνονταν και καραμέλες Λάβδας για τα παιδιά....

Πήγαμε με πολύ καλή διάθεση και με την ελπίδα ότι θα αποκτούσαμε ένα νέο στέκι, αλλά δυστυχώς οι ελπίδες αποδείχθηκαν φρούδες.

Δεν θα ξαναπήγαινα, αν θέλετε να το δοκιμάσετε ή βρεθείτε στην περιοχή πεινασμένοι πάρτε σαλάτες και ορεκτικά.

21 Μάρ 2017

Είναι από τις λίγες φορές που θα συμφωνήσω απόλυτα με τις προηγούμενες κριτικές. Πρόκειται για ένα πολύ προσεγμένο μαγαζί, το οποίο όμως πρέπει να βρεί ένα τρόπο να μειώσει τις τιμές του.

Βρεθήκαμε εδώ Σάββατο βράδυ, παρέα 7 ατόμων. Ο χώρος, που είναι εξαιρετικά προσεγμένος με σωστό φωτισμό και πεντακάθαρος, χωριζεται σε καπνιστών και μη καπνιστών. Στα υπέρ τους αναφορικά με το χώρο είναι πως ακόμα και η αίθουσα των καπνιστών είχε σωστό εξαερισμό, πράγμα σπάνιο.

Η εξυπηρέτηση ήταν σωστή, εξυπηρετικοί όλοι χωρίς να γίνονται φορτικοί.

Το μενού είναι τυπικό μενού ταβέρνας η οποία φλερτάρει ελαφρά με την ελληνική δημιουργική κουζίνα. Ξεχώρισα μια πίτα Ηπείρου με ωραίο χειροποίητο φύλλο, ένα εξαιρετικό πιπεράτο λουκάνικο Δράμας και τα πιτάκια Καισαρείας. Δυο γλυκά που παραγγείλαμε, μια πάβλοβα και μια σοκολατόπιτα είχαν εξαιρετική γεύση.

Αντίθετα το χουνκιάρ μπεγιαντί ενώ είναι από τα σουξέ τους, δεν με ξετρέλανε. Το μοσχαράκι ήταν μάλλον στεγνό και θα ήθελα τη μελιτζάνα λίγο πιο καπνιστή. Αυτά βέβαια είναι θέμα γούστου σίγουρα δεν ήταν κακό πιάτο, απλώς δεν νομίζω ότι ήταν από τα καλύτερα που δοκιμάσαμε. Μέτρια ήταν και η φάβα τους, και απορώ γιατί. Επίσης κάτι που μου έκανε κακή εντύπωση ήταν πως μια κόκκινη σάλτσα είχε χρησιμοποιηθεί στο χουνκιάρ μπεγιαντι αλλά και στο μάλλον μέτριο γιαουρτλού.

Ήμασταν 7 άτομα και πεινάγαμε πολύ. Συνολικά παραγγείλαμε 6 "πρώτα", 2 σαλάτες,4 "δεύτερα", 2 γλυκά και ήπιαμε κρασί χύμα. Ο λογαριασμός μας ήρθε στα 210 ευρώ. Σίγουρα ήταν πολύ χορταστικά όλα αυτά, και περιμέναμε το λογαριασμό γύρω στα 25 ευρώ, αλλά θεωρώ οτι 30 ευρώ το άτομο για φαγητό σε (έστω και καλή) ταβέρνα με χύμα κρασί είναι πολλά.

Επίσης δεν κρίνω συνήθως τα εστιατόρια από το κέρασμα, αλλά όταν έχεις 7 άτομα σε μια ταβέρνα και σου έχουν κάνει 200 ευρώ λογαριασμό το θεωρώ κάπως αυτονόητο να κεράσεις 2 γλυκά ή 1 κρασί- πράγμα το οποίο δεν έγινε εδώ.

Δεν θα ξαναπήγαινα εύκολα εκτός κι αν ρίξει τις τιμές του.

26 Οκτ 2016

Ο Κούβελος. Μία απο τις παλαιότερες και καλές ταβέρνες την Αθήνας. Κάπως έτσι αυτοδιαφημίζεται το μαγαζί σε κάποιο σάιτ που το πήρε το μάτι μου. Η αλήθεια είναι ότι κάποτε-πριν τουλάχιστον 25 χρόνια-είχα ξαναπάει εκεί, μιάς και με πήγε ένας φίλος από την περιοχή. Έκτοτε σίγουρα ανακαινίστηκε και, μπορείς να πείς αναβαθμίστηκε κάπως, τότε ήταν ένα συμπαθές "ταβερνίον" ας μου επιτραπεί η λέξη. Σήμερα ειναι ένα κανονικό εστιατόριο πια...

Ο χώρος ομολογουμένως συμπαθέστατος, η δε εξυπηρέτηση, λίαν επαγγελματική, αλλά απόμακρη και παγωμένη, τόσο που σε κάνει να νοιώθεις άβολα πια. Ήμασταν δύο άτομα και ήταν Σάββατο βράδυ. Έχετε κάνει κράτηση? Ρώτησε η κοπέλα που μας υποδέχθηκε. Μάλιστα, εχουμε κάνει. Ωραία, μπορείτε να καθισετε σε ένα από τα δυο συγκεκριμένα τραπεζάκια των δύο ατόμων, αν και στην προκειμένη περίπτωση, τα δύο ατόμων, δεν ήταν ακριβώς δύο, ήταν του ενάμιση ατόμου εφόσον ήταν τόσο στριμωγμένα και άβολα. Με θυμώνει λίγο αυτή η συμπεριφορα, το ομολογω. Είναι σα να σου λένε, "κοίτα, δύο ατομάκια είστε όλα κι'όλα, δε θα μου φάτε και τον χώρο. Εκεί στο στριμωγμένο και πολύ σου είναι, μη σου πω πως σου κάνω χάρη και που σε ανέχομαι". Και αν ήταν μικρο και γεμάτο το μαγαζι, ίσως και να το καταλάβαινα. Όμως, εδω έχουμε να κάνουμε και με ένα ευρύχωρο μαγαζι με πολλα τραπέζια, και με ένα μαγαζι που δε γεμίζει ευκολα πια. Σκέψου οτι φυγαμε κατα τις 11μιση το βραδυ εκείνου του Σαββάτου και το μαγαζί δε γέμισε ούτε κατα το ήμιση. Συνεπώς ναι, αυτή η συμπεριφορα μου φαίνεται πολύ προσβλητικη!

Μας έφεραν τους καταλόγους σχετικά σύντομα(μπορώ να πω εδώ ότι το σερβις είναι αρκετα ταχύ), μαζί με νερό σε κανάτα και προς τιμήν τους, όχι εμφιαλωμένο. Μας ρώτησαν επίσης αν θα θέλαμε ψωμι, διότι χρεώνεται. Είπαμε όχι. Ασυνηθιστη πρακτική για τα δεδομένα της Αθήνας αυτή, αλλά δε θα΄λεγα πως με χάλασε. Ο κατάλογος αρκετά ευρής και αφού το καλοσκεφτήκαμε πήραμε:

-Σαλάτα με χόρτα και κολοκυθάκια βραστά, συν ντακάκια. Κλασσικό σαλατικό, εδώ όμως σε εξαιρετική μορφή. Πολύ εύγευστα και πολύ σωστα βρασμένα και τα χόρτα και τα κολοκυθάκια. Υπάρχει μια λεπτή γραμμη, ανάμεσα στο πολύ βρασμένο(στα όρια του λαππά) και του εντελώς άβραστου(σχεδόν ωμού). Ε, στο μαγαζί αυτό ήταν ακριβώς τόσο, όσο. Πολύ νόστιμα λοιπόν και επιπλέον τρία μικρα ντακάκια με ντοματούλα και κάποιο κρεμώδες τυρί. Η μερίδα ικανοποιητική.

-Κιμαδόπιτα με πράσσο και "ελληνικά τυριά". Χωριάτικο και ταγανό το φυλλο και η γέμιση απλά τέλεια! Πραγματικά αριστουργηματάκι το πιάτο.

-Πατάτες τηγανιτές. Αρκετά καλές αλλα όχι και κάτι ιδιαίτερο. Θα έλεγα μάλιστα πως μάλλον το λάδι είχε τηγανίσει αρκετές άλλες πριν τις δικές μας....

-Λουκάνικο χειροποίητο που το λένε και "κεφτέ Σερρών". Νόστιμο αλλά τσιγκούνικη η ποσότητα.

-Μισό κιλό κρασί κόκκινο. Εδώ είχαμε φάουλ σοβαρό. Μας ήρθε παγωμενο, μπούζι! Μα καλά, παγωμένο κόκκινο σερβίρετε, ρωτήσαμε. Είναι οδηγία του παραγωγού(ονομα "τρέχα γύρευε") μας απάντησαν. Δε το συζητήσαμε και πολύ, το επιστρέψαμε και πήραμε λευκό(παγωμένο επίσης όπως θα έπρεπε για λευκό).

Για κερασματάκι μας έφεραν δύο μικροσκοπικά σφηνάκια μαστίχα και "εξω απο την πόρτα" κατά το κοινώς λεγόμενο. Γλυκάκια και τέτοια δεν παίζουν. Η τιμή 38 ευρώ. Ότι και να πείς πολλά για ένα ταβερνάκι, έστω και αν η κουζίνα του αξίζει συγχαρητηρίων. Οι εποχές είναι δύσκολες και για δύο άτομα που έφαγαν μόνο ορεκτικά και όχι κυρίως πιάτα(εκείνα ήταν ακόμα ακριβότερα)συν σαλάτα, και μάλιστα στο τραπεζάκι του εναμιση ατόμου, είναι σίγουρα πολλα, τα περίπου 20 το άτομο.

Θα έλεγα λοιπόν, ότι ναι μεν πολύ καλή η κουζίνα, ναι μεν σωστό και το σέρβις, αλλά τσιγκούνικο μαγαζί. Πολυ τσιγκούνικο. Το τραπεζάκι στανάχωρο, οι τιμές λίαν τσιμπιμένες και το κερασματάκι ανύπαρκτο.

Συνεπώς θα δυσκολευτώ να το ξαναπροτιμήσω!