Ιταλική ατμόσφαιρα και γεύσεις. Δευτέρα κλειστά.

19 Οκτ 2017

Με αφορμή επέτειο γενεθλίων και μετά από αρκετό καιρό, αποφασίσαμε από κοινού με την σύζυγο να περιπλανηθούμε και πάλι στα γαστριμαργικά μονοπάτια της πόλης. Αυτή την φορά επιλέξαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί μας εξυπηρετούσε όσον αφορά την μετακίνηση, μιας και η προσέγγιση του με αυτοκίνητο είναι αδύνατη.
Στην συγκεκριμένη γειτονιά κυριολεκτικά στοιβάζονται αμέτρητα ταχυφαγεία, μπαρς αλλά και καταστήματα σουβενίρ, προφανώς εξυπηρετώντας τις ανάγκες των θαμώνων, περαστικών και τουριστών, που καθημερινά και κατά εκατοντάδες επισκέπτονται αυτή την κλασσική γειτονιά της Αθήνας λόγω του μουσείου της Ακρόπολης.

Το δε συγκεκριμένο εστιατόριο είναι καλά κρυμμένο σε ένα στενάκι, εκεί που κάποτε βρίσκονταν μονοκατοικίες με αυλές, υπήρχαν συνεργεία αυτοκινήτων και αποθήκες και μικρές βιοτεχνίες. Τίποτε περιττό, τίποτε ιδιαίτερο μολαταύτα καλαίσθητο, λειτουργικό και συνάμα ιδιαιτέρως φιλικό, το χωροταξικό περιβάλλον μας αυθυπόβαλλε σ ένα κλίμα χαλαρότητας "χωρίς άγχος" όπως ήταν γραμμένο και στον ένα τοίχο του εστιατόριου.

Το καλωσόρισμα άμεσο μαζί με την καράφα νερού, αν και ζητήσαμε να μας τον αντικαταστήσουν με εμφιαλωμένο, η κυρία που ήρθε για την ενημέρωση ήταν φιλική και γρήγορη, μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας και πήρε την παραγγελία μας. Το σέρβις ήταν γρήγορο για ένα εστιατόριο αυτής της κατηγορίας και κυρίως της δυναμικότητας, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενες κριτικές που ούτε λίγο ούτε πολύ "έθαβαν" την επιχείρηση εξαιτίας των χρόνων εξυπηρέτησης. Ελπίζω πως δεν ήταν κακοπροαίρετες αλλά και αν είχαν βάση, υποθέτω πως οι υπεύθυνοι τις έλαβαν υπόψη τους και η κατάσταση διορθώθηκε, με αποτέλεσμα εμείς να απολαύσουμε γρήγορα το φαγητό μας.
Εν κατακλείδι θεωρώ πως είναι ένα εστιατόριο με μικρό μενού, αλλά με φρέσκα υλικά και μεράκι, πράγμα που βγαίνει και στα πιάτα του. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για κάθε πιάτο, αλλά θα τονίσω πως αποτελεί μια τίμια και αρκετά ραφινάτη επιλογή για μια έξοδο για φαγητό.

+ Ο χώρος που αν και απλός δεν ήταν απρόσωπος
+ Το φιλικό και αρκούντως γρήγορο σέρβις
+ Η πέριξ του εστιατορίου ιστορική περιοχή
+ Τα πιάτα που ήταν όλα γευστικά

-Η έλλειψη χώρων σταθμευσης
-Οι τιμές που κατά την γνώμη μου είναι λίγο παραπάνω τσιμπημένες
-Ο κατάλογος που θα μπορούσε να είναι πιο πρωτότυπος
-Οι λίγες επιλογές του μενού αν και αυτό από μόνο του δεν είναι αρνητικό

Πληρώσαμε 85 ευρώ με 1 σαλάτα (ρόκα, μαρούλι, παρμεζάνα, ρόδι) και 1 ορεκτικό (μπρουσκέτα μανιταριών), 2 μπουκάλια κρασί (εμφιαλωσέως του καταστήματος το ένα, εμφιαλωμένο του εμπορίου το άλλο, τιμώντας αρκούντως τον θεό Βάκχο) 2 κυρίως πιάτα (πένες με σάλτσα βότκας-μακρονάδια με λάδι και σκόρδο), 2 επιδόρπια (γκανάς σοκολάτας με καραμελωμένα φουντούκια-κρέμα λεμονιού) και 2 καφέδες (εσπρέσο) και θεωρούμε πως όλα θα ήταν τέλεια αν μας άφηναν να ατμίσουμε και το ηλεκτρονικό μας τσιγάρο εντός του καταστήματος, κάτι που δεν στάθηκε όμως ικανό να μειώσει την ευχαρίστηση που μας άφησε η επίσκεψη μας στον συγκεκριμένο χώρο. Σίγουρα θα το επιλέγαμε και πάλι, για να απολαυσουμε μια κυριακάτικη έξοδο στην σκιά της Ακρόπολης.

07 Ιαν 2017

Όχι στρες προτείνει η Σουζάνα (ιδιοκτήτρια του εστιατορίου) και εγώ θα συμφωνήσω ως πελάτης χρόνια πια! Το εστιατόριο είναι μία όμορφη γωνιά στην Αθήνα (νιώθοντας την "ανάσα" της Ακρόπολης) που την ανακαλύπτεις τυχαία περπατώντας!

Η υποδοχή και ενημέρωση όταν έχει κόσμο το μαγαζί ότι το φαγητό ίσως καθυστερήσει σε προετοιμάζει για φρέσκο φαί και όχι προβρασμένες πένες όπως μεγάλα restaurants ακολουθούν ως τακτική τις βραδιές του χαμού! Αν όμως καταφύγεις στο Aglio Olio καθημερινή ούτε αυτό σε ανακόπτει...

Κάθε πιάτο του μενού (και αν εξαιρέσεις πένες με vodka τα έχω δοκιμάσει όλα) αξίζει γιατί ο σεφ Ηρακλής (καταγωγής Genovaμαζί με τα "παιδιά" του βάζει μεράκι στην κουζίνα του!Οι σαλάτες παίζουν τον κύριο ρόλο του υποδοχέα των κυρίως πιάτων (προτείνω το καλοκαίρι το πιάτο με τη μελιτζάνα και γιαούρτι ενώ το χειμώνα ρόδι- ρόκα και παρμεζάνα)!

Οι μερίδες των κυρίως είναι άκρως χορταστικές (αδυναμία μου η "Σιτσιλιάνα" αλλά και τα πιάτο με τα μανιτάρια πορτσίνι όταν έχει) και ότι χρειάζεσαι όταν η έξοδος για φαγητό είναι πλήρης ψυχαγωγία!! Συνήθως συνοδεύω το γεύμα με το κρασί των παιδιών... εξαιρετικό! Από γλυκά δε θα πρωτοτυπήσω καθώς η τιραμισού είναι αφρός!!

Το μαγαζί το συστήνω ανεπιφύλακτα είτε θες να πας με το αμόρε ή με ένα φίλο/παρέα να φας και να συζητήσεις σε ένα ανθρώπινο και ήρεμο περιβάλλον (καλά ειδικά την Κυριακή το μεσημεράκι ψιλονωρίς βέβαια είναι άψογα! )!

18 Μαι 2016

Χώρος:
Το συγκεκριμένο εστιατόριο το "τρέχει" η ιδιοκτήτης που σερβίρει τραπέζια με τον σύζυγο στην κουζίνα (ο οποίος αν δεν κάνω λάθος έχει έναν βοηθό).
Το μαγαζί είναι μικρό και ζεστό στη διακόσμηση. Τα λίγα τραπέζια και το μικρό δρομάκι όπου βρίσκεται συντελούν τα μέγιστα στην ησυχία που λατρεύω σε ένα εστιατόριο. Μόνο μειονέκτημα η έλλειψη θέας αφού το μέρος δεν είναι πέρασμα.

Eξυπηρέτηση:
Laid back κατάσταση. η ιδιοκτήτης είναι ευγενική και πάντα χαμογελαστή. Η σημερινή μέρα είχε και μια σερβιτόρα, εξίσου άνετη και κοινωνική και σωστά διαβασμένη για το μενού και για τα πιάτα έξω από αυτό. Στο μαγαζί υπάρχουν διάσπαρτες προειδοποιήσεις για τους νευρικούς ή βιαστικούς: "όχι άγχος" γραμμένο με κιμωλία, "κουμπί παραπόνων" παγιδευμένο με φάκα για ποντίκια (! ). Οπότε αν είστε βιαστικοί, μην πάτε!

Φαγητό:
Eίναι ό, τι περιμένει κανείς από μια παστερία που σέβεται τον εαυτό της: η πάστα πάντα "κρατάει", oi σαλτσες original και ομορφα εκτελεσμενες, τα πιάτα είναι καλαίσθητα σερβιρισμένα και οι γεύσεις γενικά κρατανε ενα πολυ καλο επιπεδο.
Στις 4-5 φορές που έχω πάει συνολικά στα 2 τελευταία χρόνια, έχω ξεχωρίσει πρώτα απ' όλα την ομώνυμη με το εστιατόριο πάστα λινγκουίνι (ου εν το πολλώ το εύ) για όποιον αρέσουν τα καυτερά. Σήμερα φάγαμε εκτός από σαλάτα πράσινη με ρόδι, κολοκυθάκια σοτέ και παρμεζάνα, ραβιόλια με σπανακι ρικότα και σάλτσα από καρύδια (με βάση κρέμα γάλακτος) πασπαλισμένη με ηλιόσπορους και λινγκουίνι με μπακαλιάρο, κόκκινη σαλτσα με σκορδάκι και πεπεροντσίνο που στα κάνει όσο καυτερά και όσο σκορδάτα θέλεις.
Για το τέλος μους σοκολάτα με αχλάδι και αυτό το θεϊκό τιραμισού (έπεσε ξύλο όταν επιχείρησα να κλέψω παραπάνω από μια μπουκιά από τη σύντροφο). Προσοχή, τα γλυκά είναι μεγάλες μερίδες.

VFM:
1 σαλάτα, 2 ζυμαρικά, 2 γλυκά μαζί με 2 ποτήρια μοσχοφίλερο - ροδίτη 56 ευρώ. Τα ζυμαρικά κυμαίνονται γενικά από 8 ως 14 ευρώ.

--> φάγαμε μέσα σε μια ώρα, ενώ το μαγαζί είχε άλλες 4-5 παρέες.
--> από τα ιταλικά που πάω και ξαναπάω.

09 Ιαν 2016

Καλή Χρονιά σε όλους!
Ενώ συμβουλεύομαι συχνά το site ομολογώ πως σήμερα έγινα μέλος και ο λόγος είναι για να δώσω την παρακάτω κακή κριτική. Πιστεύω τα πως τα γεγονότα μιλούν από μόνα τους.

Είναι μια κριτική που αφορά to service στο μαγαζί αυτο. Πιστεύω οτι μια κοινότητα καλοφαγάδων να θέλει να ακουσει για οταν κάποιος εξέρχεται απο το εστιατόριο νυστικός μετα απο 2 ωρες παραμονής.

Είχα μια συμπάθεια στο εν λόγω μαγαζί αν και δεν το επισκέπτομαι πολύ συχνά. 'Ενας από τους λόγους είναι το ιδιαίτερα αργό service. Δε μπορούσα να φανταστώ βέβαια σε τι επίπεδο φτάσαμε.

Το απλότερο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω ένα χρονοδιάγραμμα των γεγονότων.

Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2016

Ωρα: 16.30, Εισέρχομαι στο μαγαζί με άλλο ένα άτομο (2 άτομα λοιπόν). Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο αλλά με το μεγαλύτερο μέρος των τραπεζιών να εχουν τελιώσει το γεύμα τους.

Ωρα: 16:40, Δίνουμε παραγγελία. 1)Σαλάτα Πράσινη
2)Spaghetti Aglio Olio Peperoncino
3)Spaghetti Bolognese
4)Μια μπύρα.

Ωρα: 16:50, Αφιξη μπύρας.

Ωρα: 17:00, Aφιξη σαλάτας. Η σαλάτα ήταν καλή σε γεύση τίποτα ιδιαίτερο,

Ωρα: 17:40, Ερώτηση για την τύχη των κυρίως πιάτων και διαβεβαίωση ότι μόλις βγαίνουν.

Ωρα: 17:50, Μας ανακοινώνεται ότι έχει γίνει λάθος και αν θέλουμε να φάμε κάτι τώρα αυτό θα πρέπει να είναι 1) ταλιατέλες porcini και 2) σπαγγέτι πέστο. (δείτε 16:40 αρχική παραγγελία).
Αλλιώτικα θα πρέπει να περιμένουμε άλλα 7 λεπτά για να μαγειρευτεί η δική μας παραγγελία, δήλωση που γεννά το ερώτημα: αν οι μακαρονάδες μας θέλουν 7 λεπτά για να μαγειρευτούν τι στο καλό περιμένουμε μια ώρα και δέκα λεπτά;;;

Απόρριψη παραπάνω προτάσεων.

Ωρα: 18:00, Μία ώρα και είκοσι λεπτά δεν ητάν αρκετά για να κάνουν 2 μακαρονάδες. Καλύτερο Ιταλικό εστιατόριο κάνω εγώ στη κουζίνα μου.

Με σεβασμό,
Τ
Υ. Γ. Δεν πληρώσαμε κάτι βέβαια.