Ιταλική ατμόσφαιρα και γεύσεις. Δευτέρα κλειστά.

25 Φεβ 2018

Υστέρα από προτροπή ενός συνάδελφου για το μαγαζί και μετα απο τηλεφωνική κράτηση Κυριακή μεσημέρι φτάσαμε στο μαγαζί. Ο χώρος μικρός με λίγα τραπέζια, καφενιακου τύπου αισθητική, τπτ το αξιόλογο στην διακόσμηση, είχε και κρύο στην αίθουσα. Το μόνο θετικό οτι απαγορεύεται το κάπνισμα. Άλλωστε με είχε προετοιμάσει ο φίλος μου ότι εκεί θα πας μόνο για τα μακαρόνια του.

Νερό σε κανάτα, ψωμί χθεσινό και η παραγγελία μας

Πράσινη σαλάτα με παρμεζάνα

Σπαγγετι με λάδι, σκόρδο, καυτερή πιπεριά

ραβιόλια με σπανάκι ρικότα και σάλτσα από καρύδια

Πένες μπολονεζ

Μπουσκετα με σαλάμι και παρμεζάνα

Ρολά κολοκύθι με μοτσαρελα και Μπέικον

Επιδόρπιο τάρτα σοκολάτας με … δεν θυμάμαι τι ακριβός

Πληρώσαμε περίπου 80 ευρώ

Η σαλάτα οκ τίποτα το φοβερό. Τα ορεκτικά δεν έλεγα και τίποτα αδιάφορα.
Η σπαγγέτι με το λάδι ήταν καταπληκτική, σωστά βρασμένα τα ζυμαρικά, καυτερή όσο ζητήθηκε τόσο απλή μα τόσο νόστιμη, πεντανοστιμη.
Τα ραβιόλια τώρα η αλήθεια είναι οτι όπου μπαίνει η ρικότα η γεύση υστερεί αλλά σε συνδυασμό με την πολύ ωραία σάλτσα ήταν πολύ νόστιμα και αυτά και πολύ καλά ραβιόλια σωστά γεμισμένα και σωστά μαγειρεμένα.
Η μπολονέζ φοβερή και εδώ σωστά βρασμένα ζυμαρικά και καταπληκτική σάλτσα, ο μικρός και ο μεγάλος (εγώ) τα τσακίσαμε.
Το γλυκό ωραίο όχι πολύ γλυκό ότι έπρεπε για μετά το φαγητό.
Προσφέρθηκαν να μας κεράσουνε λιμοντσελο αλλά δεν θέλαμε.

Αν το προτείνω ?
Η αλήθεια είναι ότι μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να ξανά φάω αυτήν με τα λάδι οπότε ναι το προτείνω αλλά μόνο για μακαρόνια και τίποτα άλλο.

Αααα και κάτι σχόλια που διάβασα για το αργό σέρβις κτλ αν και το μαγαζί γέμισε δεν διαπίστωσα καθυστερήσεις γενικός.

19 Οκτ 2017

Με αφορμή επέτειο γενεθλίων και μετά από αρκετό καιρό, αποφασίσαμε από κοινού με την σύζυγο να περιπλανηθούμε και πάλι στα γαστριμαργικά μονοπάτια της πόλης. Αυτή την φορά επιλέξαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο γιατί μας εξυπηρετούσε όσον αφορά την μετακίνηση, μιας και η προσέγγιση του με αυτοκίνητο είναι αδύνατη.
Στην συγκεκριμένη γειτονιά κυριολεκτικά στοιβάζονται αμέτρητα ταχυφαγεία, μπαρς αλλά και καταστήματα σουβενίρ, προφανώς εξυπηρετώντας τις ανάγκες των θαμώνων, περαστικών και τουριστών, που καθημερινά και κατά εκατοντάδες επισκέπτονται αυτή την κλασσική γειτονιά της Αθήνας λόγω του μουσείου της Ακρόπολης.

Το δε συγκεκριμένο εστιατόριο είναι καλά κρυμμένο σε ένα στενάκι, εκεί που κάποτε βρίσκονταν μονοκατοικίες με αυλές, υπήρχαν συνεργεία αυτοκινήτων και αποθήκες και μικρές βιοτεχνίες. Τίποτε περιττό, τίποτε ιδιαίτερο μολαταύτα καλαίσθητο, λειτουργικό και συνάμα ιδιαιτέρως φιλικό, το χωροταξικό περιβάλλον μας αυθυπόβαλλε σ ένα κλίμα χαλαρότητας "χωρίς άγχος" όπως ήταν γραμμένο και στον ένα τοίχο του εστιατόριου.

Το καλωσόρισμα άμεσο μαζί με την καράφα νερού, αν και ζητήσαμε να μας τον αντικαταστήσουν με εμφιαλωμένο, η κυρία που ήρθε για την ενημέρωση ήταν φιλική και γρήγορη, μας ενημέρωσε για τα πιάτα ημέρας και πήρε την παραγγελία μας. Το σέρβις ήταν γρήγορο για ένα εστιατόριο αυτής της κατηγορίας και κυρίως της δυναμικότητας, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με προηγούμενες κριτικές που ούτε λίγο ούτε πολύ "έθαβαν" την επιχείρηση εξαιτίας των χρόνων εξυπηρέτησης. Ελπίζω πως δεν ήταν κακοπροαίρετες αλλά και αν είχαν βάση, υποθέτω πως οι υπεύθυνοι τις έλαβαν υπόψη τους και η κατάσταση διορθώθηκε, με αποτέλεσμα εμείς να απολαύσουμε γρήγορα το φαγητό μας.
Εν κατακλείδι θεωρώ πως είναι ένα εστιατόριο με μικρό μενού, αλλά με φρέσκα υλικά και μεράκι, πράγμα που βγαίνει και στα πιάτα του. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για κάθε πιάτο, αλλά θα τονίσω πως αποτελεί μια τίμια και αρκετά ραφινάτη επιλογή για μια έξοδο για φαγητό.

+ Ο χώρος που αν και απλός δεν ήταν απρόσωπος
+ Το φιλικό και αρκούντως γρήγορο σέρβις
+ Η πέριξ του εστιατορίου ιστορική περιοχή
+ Τα πιάτα που ήταν όλα γευστικά

-Η έλλειψη χώρων σταθμευσης
-Οι τιμές που κατά την γνώμη μου είναι λίγο παραπάνω τσιμπημένες
-Ο κατάλογος που θα μπορούσε να είναι πιο πρωτότυπος
-Οι λίγες επιλογές του μενού αν και αυτό από μόνο του δεν είναι αρνητικό

Πληρώσαμε 85 ευρώ με 1 σαλάτα (ρόκα, μαρούλι, παρμεζάνα, ρόδι) και 1 ορεκτικό (μπρουσκέτα μανιταριών), 2 μπουκάλια κρασί (εμφιαλωσέως του καταστήματος το ένα, εμφιαλωμένο του εμπορίου το άλλο, τιμώντας αρκούντως τον θεό Βάκχο) 2 κυρίως πιάτα (πένες με σάλτσα βότκας-μακρονάδια με λάδι και σκόρδο), 2 επιδόρπια (γκανάς σοκολάτας με καραμελωμένα φουντούκια-κρέμα λεμονιού) και 2 καφέδες (εσπρέσο) και θεωρούμε πως όλα θα ήταν τέλεια αν μας άφηναν να ατμίσουμε και το ηλεκτρονικό μας τσιγάρο εντός του καταστήματος, κάτι που δεν στάθηκε όμως ικανό να μειώσει την ευχαρίστηση που μας άφησε η επίσκεψη μας στον συγκεκριμένο χώρο. Σίγουρα θα το επιλέγαμε και πάλι, για να απολαυσουμε μια κυριακάτικη έξοδο στην σκιά της Ακρόπολης.

07 Ιαν 2017

Όχι στρες προτείνει η Σουζάνα (ιδιοκτήτρια του εστιατορίου) και εγώ θα συμφωνήσω ως πελάτης χρόνια πια! Το εστιατόριο είναι μία όμορφη γωνιά στην Αθήνα (νιώθοντας την "ανάσα" της Ακρόπολης) που την ανακαλύπτεις τυχαία περπατώντας!

Η υποδοχή και ενημέρωση όταν έχει κόσμο το μαγαζί ότι το φαγητό ίσως καθυστερήσει σε προετοιμάζει για φρέσκο φαί και όχι προβρασμένες πένες όπως μεγάλα restaurants ακολουθούν ως τακτική τις βραδιές του χαμού! Αν όμως καταφύγεις στο Aglio Olio καθημερινή ούτε αυτό σε ανακόπτει...

Κάθε πιάτο του μενού (και αν εξαιρέσεις πένες με vodka τα έχω δοκιμάσει όλα) αξίζει γιατί ο σεφ Ηρακλής (καταγωγής Genovaμαζί με τα "παιδιά" του βάζει μεράκι στην κουζίνα του!Οι σαλάτες παίζουν τον κύριο ρόλο του υποδοχέα των κυρίως πιάτων (προτείνω το καλοκαίρι το πιάτο με τη μελιτζάνα και γιαούρτι ενώ το χειμώνα ρόδι- ρόκα και παρμεζάνα)!

Οι μερίδες των κυρίως είναι άκρως χορταστικές (αδυναμία μου η "Σιτσιλιάνα" αλλά και τα πιάτο με τα μανιτάρια πορτσίνι όταν έχει) και ότι χρειάζεσαι όταν η έξοδος για φαγητό είναι πλήρης ψυχαγωγία!! Συνήθως συνοδεύω το γεύμα με το κρασί των παιδιών... εξαιρετικό! Από γλυκά δε θα πρωτοτυπήσω καθώς η τιραμισού είναι αφρός!!

Το μαγαζί το συστήνω ανεπιφύλακτα είτε θες να πας με το αμόρε ή με ένα φίλο/παρέα να φας και να συζητήσεις σε ένα ανθρώπινο και ήρεμο περιβάλλον (καλά ειδικά την Κυριακή το μεσημεράκι ψιλονωρίς βέβαια είναι άψογα! )!

Πορινού 13, Μακρυγιάννη