Σύγχρονα πιάτα θαλασσινών, πλάι στο κύμα. Και μεσημέρι.

26 Νοε 2018

Παρασκευή βράδυ επισκεφθήκαμε οικογενειακώς το Jimmy and the fish ή το Jimmy's fish όπως λέγεται πλέον.

Χώρος (4/4):

Οι χώροι ειναι βασικά 2. Ο πρώτος κάτω στην θάλασσα με θέα το λιμανάκι και τα ψαροκαίκα, τον χειμώνα με σόμπες υγραερίου και το καλοκαίρι με τους ανεμιστήρες και το αεράκι της θάλασσας. Ο δευτερος χώρος που χάνετε εάν δεν το επισκεφθείτε. Θυμίζει παλιό ξύλινο πολυτελές ιστιοπλοϊκό, σε σημείο που σου έρχεται να πιάσεις τιμόνι να σαλπάρεις.

Γεύση (4/4):

Ο κατάλογος με επαρκή ποικιλία χωρίς πληθώρα πιάτων που σε κάνουν να αμφιβάλλεις εάν ειναι όλα καλά και εάν είναι φρέσκα. Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα με ένα άσπρο τυρί, ντοματινια και πρασινάδα (8/10)

Καλαμαράκια φρέσκα γόνο στην σχάρα (8.5/10)

Χταπόδι βραστό με ένα γερμανικό όνομα απο την κόκκινη σάλτσα που νοστίμευε το πολύ μαλακό χταποδάκι (9/10)

Αστακομακαρονάδα για 2 άτομα σερβιρισμένη σε τηγάνι (9.5/10)

Μου διαφεύγει άλλη μια σαλάτα που πήραμε αλλά το σημαντικό ειναι οτι μας άρεσε πολύ.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Είχαμε τουλάχιστον 2 άτομα συνεχώς στο τραπέζι μας που γεμιζαν τα ποτήρια με νερό και φρόντιζαν να μαζέψουν τα άδεια πιάτα και βεβαίως να μας αλλάξουν τα μαχαιροπήρουνα και τα πιατα απο τα ορεκτικά στα κυρίως.

Οι σερβιτοροι άμεσοι σε οτιδήποτε ζητήσουμε και με ευγένεια και χαμόγελο. Επεξηγηματικοί για τα πιάτα και θετικοί και καταρτισμένοι στις ερωτήσεις μας ώστε να μας δώσουν τις σωστές απαντήσεις.

Το σέρβις ηταν πολύ υψηλό, εφάμιλλο του υψηλού επιπέδου του εστιατορίου αυτού. Φαντάζομαι οτι θα εχει το ιδιο επίπεδο (οσο το δυνατόν) και ΣΚ που γεμίζει.

Value for money (4/4):

Δύσκολα κάποιος βάζει 4/4 σε ένα εστιατόριο καθως ζητάει να πληρώσει σαν καταναλωτής φρέσκο ψάρι σε τιμή σουβλάκι.

Λοιπόν οι τιμές σε σχεση με σουβλατζίδικο ή το Νησί που με 12 ευρώ τρώς απεριόριστα δεν εχουν σχέση. Αλλά ουτε ο χώρος, ουτε το σέρβις ουτε η ποιότητα του φαγητού.

Θεωρώ οτι τα αξιζει τα λεφτά της η αστακομακαρονάδα των 28 ευρώ. Ήταν πλούσια, μεγάλη και πολύ γευστική.

Ο χώρος, το σέρβις και η ποιότητα και ποσότητα το άξιζαν.

Συμπέρασμα:

Μια πολύ καλη επιλογή για μια ειδική περίσταση ή απλά για μια μέρα που θέλετε να φάτε καπου καλά και να φάτε ωραία, δίπλα στην θάλασσα σε ένα περιβάλλον που θα σας προσέξουν και θα φύγετε με μια ωραία αίσθηση (με λίγο πιο ελαφρύ πορτοφόλι!! ).

ΥΓ. Διάβασα οτι θα αλλάξει ο χώρος και θα απομακρυνθούν απο την θάλασσα τα εστιατόρια. Σε αυτήν την περίπτωση συστήνω να πατε σε αυτό η σε κάποιο απο τα υπόλοιπα εστιατόρια της περιοχής πριν αλλάξει πλήρως η περιοχή.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη aboutspy.

Business lunch ακούγεται πληκτικό -και συνήθως είναι- αλλά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Ξεκίνησε ένα πρωινό με επαγγελματική συνάντηση στα Β. Π. και κατέληξε με απογευματινό γεύμα στο Μικρολίμανο......
Καθημερινή, άδεια όλα τα μαγαζιά, το parking πανεύκολο, οι ¨κράχτες¨ έξω από κάθε εστιατόριο να προσπαθούν να μας προσελκύσουν.... και εμείς ασυγκίνητοι, δεν ακούμε τις “σειρήνες”, αγύριστα κεφάλια, γραμμή για το Jimmy and the fish.

Είμαστε η μοναδική παρέα σε όλο το μαγαζί, θερμή υποδοχή, άμεση εξυπηρέτηση (αλλά και στο παρελθόν με μεγάλη πληρότητα, ίδιες ήταν οι αντιδράσεις), στρώσιμο τραπεζιού, νερό εμφιαλωμένο, μπωλ με ελίτσες και ακόμη ένα μπωλ (συγχωρήστε με δεν δοκίμασα και δε θυμάμαι τι περιείχε) μαζί με ψωμάκι σε άσπρη και μαύρη απόχρωση.

Η παραγγελία δόθηκε από τον συνεργάτη που μας έκανε το τραπέζι, σαλάτα, ορεκτικά και αστακομακαρονάδα.

Απο το τραπέζι μας παρέλασαν σε σωστούς χρόνους τα παρακάτω:

Σαλάτα με ντοματίνια και κάπαρη και μαλακό κατσικίσιο τυρί. Το ελαιόλαδο να έχει λούσει τις ντομάτες, οι ντομάτες να έχουν τη γλύκα του Αυγούστου, φρεσκότατες, ένα όνειρο.

Ταραμάς που σερβίρεται παρέα με τεμαχισμένες ξεροψημένες πιτούλες (χρήση βούτας ή φτυάρι), γνήσιος ταραμάς, ότι πρέπει για τις πρώτες γουλιές της Μαλαγουζιάς που επιλέξαμε.

Χταποδάκι μάλλον βραστό που σερβίρεται με ελαιόλαδο, μαλακό αλλά χωρίς καμία ένταση στη γεύση, το πρώτο πιάτο που με άφησε αδιάφορη.

Καλαμαράκια σε σάλτσα ντομάτας, επίσης αδύναμο πιάτο, του έλειπαν όλης της γης τα μυρωδικά και ειλικρινά δεν μπορώ να εκτιμήσω εάν πρόκειται για φρέσκο ή κατεψυγμένο καλαμαράκι.

Αστακομακαρονάδα, με μακαρόνια al dente, ζουμερή σάλτσα ντομάτας που περιέλουζε το ζυμαρικό και τον καθαρισμένο αστακό. Ίσως την προτιμούσα με άλλο ζυμαρικό αλλά και αυτή η εκδοχή ήταν νοστιμότατη.

Ακολούθησε 2ο μπουκάλι Μαλαγουζιά, μιας και το επαγγελματικό γεύμα (με τους συγκεκριμένους συνεργάτες) είναι απόλαυση, γνωριζόμαστε αιώνες, και όταν συγκεντρωνόμαστε γύρω από τραπέζι με φαγητό και όχι laptop και calculators, απολαμβάνουμε τις γεύσεις μας μιλώντας για τα προσωπικά μας και πολύ λιγότερο για τα επαγγελματικά.

Εξάλλου, τι αξία θα είχε η ζωή εάν κυρίαρχο ρόλο είχε η δουλειά?
Δουλεύουμε για να ζούμε και δε ζούμε για να δουλεύουμε (cliche αλλά πέρα για πέρα αληθινό).

Για να γλυκαθούμε, παραγγείλαμε ποικιλία γλυκών, από πανακότα έως σοκολατόπιτα με παγωτό και συμληρωματικά προφιτερόλ με παγωτό επίσης! Σίγουρα έχω φάει πολύ καλύτερα γλυκά, χωρίς όμως και αυτά να υστερούν ιδιαίτερα σε γεύση.

Με το λογαριασμό ήρθε κέρασμα limoncino & μαστίχα.

Δεν έχω ιδέα πόσο στοίχησε το παραπάνω περιγραφόμενο γεύμα (που κατέληξε σχεδόν δείπνο λόγω μεγάλης διάρκειας), και δεν είδα τον τιμοκατάλογο για να εκτιμήσω εύρος τιμών, αλλά από ότι θυμάμαι από παλιά, οι τιμές του δεν είναι φθηνές αλλά όχι και απαγορευτικές (με λίγη προσοχή).