ΡΕΒΑΪΖΙ

Τοπική ελλ. κουζίνα

Θερμοπυλών 28 & Κάστορος, Πειραιάς [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Παραδοσιακό ρακάδικο - μεζεδοπωλείο, με γνήσιες κρητικές γεύσεις. Και μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Αρχές Απριλίου, πρόταση απο φίλο να πάμε Ρεβαίζι.

Παλιό στέκι μας (μέσα σε αυτό το μαγαζί στο παρελθόν καταναλώθηκαν πολλές μερίδες γνήσιου κρητικού φαγητού, άπειρες μακαρονάδες με κρητική μυζύθρα -το αγαπημένο της κόρης μας-, και ιδιαίτερα τόνους κοχλιοίμπουμπουριστοί) το οποίο εγκαταλείψαμε όταν άλλαξε η κουζίνα (κοινώς ο μάγειρας) ταυτόχρονα με μία μεγάλη ανατίμηση.
Οταν πήρα τηλέφωνο για να κάνω κράτηση για 4, ενημερώθηκε ότι το βράδυ είχαν ζωντανή μουσική.

Φτάσαμε, παρκάρισμα απέξω χωρίς καμία ταλαιπωρία- ο χώρος μέσα ακριβώς όπως τον είχαμε αφήσει πριν από 5-6 χρόνια -από την τελευταία φορά που το είχαμε επισκεφτεί.
Τραπεζοκαθίσματα σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους ώστε να υπάρχει αυτός ο "αέρας" άνεσης μεταξύ πελατών, άμεση εξυπηρέτηση με το που μπήκαμε -από την υποδοχή για το καλως όρισμα έως και το άμεσο στρώσιμο του τραπεζιού, μας έδωσαν τα μενού και σε πολύ λίγο είχαμε ολοκληρώσει τη διαδικασία κάθομαι, τακτοποιούμαι άνετα και παραγγέλνω.

Οι 3 της παρέας μας πήραν ρακί εγώ λίγο κόκκινο κρασί και τα δύο μία χαρά.
Το πρώτο πιάτο που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ήταν οι πατάτες τηγανητές, τίποτε το ιδιαίτερο, μαζί με το λουκάνικο το οποίο ήταν ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του, πολύ νόστιμο.
Μία σταμναγκάθι στο οποίο προσθέσαμε λάδι (εξαιρετικής ποιότητας ομολογώ)-λεμόνι και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Μία κρέας τσιγαριαστό κάτω του μετρίου, στερούσε σε αρώματα και μυρωδικά, ίσως φταίει και ότι στο μικρό κομμάτι που δοκίμασα υπήρχε και αρκετό λίπος.... δεν επανέλαβα την προσπάθεια.

Μία αυγά με στάκα, το έφαγαν οι άντρες της παρέας ενώ οι γυναίκες δε δοκιμάσαμε κάν (η αλήθεια είναι ότι η στάκα είναι πολύ ιδιαίτερη και παχιά γεύση και είτε την αποδέχεσαι είτε όχι) οπότε δε θα κρίνω αυτό το πιάτο (στους άντρες άρεσε).
Μία μερίδα γαμοπίλαφο, το οποίο επίσης στερούσε σε γεύση, έλειπε πιπέρι, λεμόνι και δεν ξέρω τι άλλο... έλειπε αυτή η χαρακτηριστική ιδιαίτερη γεύση που έχει το γνήσιο κρητικό γαμοπίλαφο -φυσικά το λεμόνι και το πιπέρι προστέθηκε από εμάς και έδωσε ένα μέτριο αποτέλεσμα.
Οι κοχλιοί μπουμπουριστοί -αγαπημένο πιάτο μου- με απογοήτευσαν, άνευρη γεύση, δεν είχε καταφέρει να περάσει αυτή η ιδιαίτερη γεύση μέσα στον κοχλιό, δεν ένοιωσα στον ουρανίσκο τη γεύση του δενδρολίβανου με το τηγανητό ελαιόλαδο και το αλάτι....

Λογαριασμός στα euro 66,00 δεν το λες πολύ-δεν το λες και λίγο δεδομένου ότι στην πράξη δεν παραγγείλαμε κανένα κυρίως πιάτο, οι μερίδες ήταν μέτριες έως μικρές και τα φαγητά που παραγγείλαμε δεν παραπέμπουν σε ακριβά πιάτα.
Φυσικά κέρασμα ένας υπέροχος κορμός από τον οποίο δεν αφήσαμε τίποτε.

Τοπική ελλ. κουζίνα - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Καλησπερα και παλι. Αγαπητοι φιλοι καλοφαγαδες, επανερχομαι με μια κριτικη για ενα μαγαζι το οποιο θεωρω απλα απαραδεκτο.

Εξηγουμαι:
Καναμε κρατηση για σαββατο βραδυ και φτασαμε στην ωρα μας, η κοπελια που μας υποδεχτηκε μιλουσε στο κινητο και ετσι περιμεναμε λιγο... ωσπου να παει να δει για την κρατηση. Ηρθε και ο υπευθυνος (μαλλον) και αφου το ψαξανε μαζι βρηκαν που θα καθησουμε.

Ξεκιναμε για την παραγγελια μας. Πριν παραγγειλω ρωτησαμε για τα πιατα και η απαντηση ηταν οτι να μην σας πουμε οτι ολα ειναι καλα θα δειτε και μονοι σας. ο. κ. λοιπον ας δουμε.
Παραγγειλαμε ενα Γαμοπιλαφο, ενα τσιγαριαστο, ενα συκωτακι, μια κολοκυθακια τηγανητα. Ρωτησα ποσο χρονων ειναι ο Μαρουβας τους. Η απαντηση ηταν 4 χρονων περιπου! ο. κ. και παλι.

Ηρθε ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο, και ενα πιατακι με ενα πολυ μικρο μπωλακι με παστα ελιας και πελτε αναμεικτο με πεντε μαλλον παξιμαδακια (μου θυμισαν αυτα του περιπτερου κατι σαν bake rolls! ) και ρακι καλοσωρισμα. Και εδω αρχιζει το "ωραιο". Ερχεται το τσιγαριαστο! Τι; ποιος; τι ηρθε; Ρε παιδια στο θεο σας δηλαδη οσοι εχετε φαει και ξερετε τι ειναι το τσιγαριαστο, με τι κρεας φτιαχνεται; οχι για μην τρελαθω. Στην πατριδα μου στην κρητη φτιαχνεται με αιγοπροβειο κρεας, ελαιολαδο, καποια κρεμμυδακια ισως αναλογα το μαγειρα. και σερβιρεται με καμμια πατατουλα.. λεω εγω τωρα. ναι'; Αμ δε! Εδω σερβιρουν μοσχαρακι βρασμενο και περασμενο σε ηλιελαιο και σερβιρισμενο σε πιατο μεζε! Ενταξει δεν θελω την κατσικα στο πιατο μου... αλλα μοσχαρακι;

Δοκιμαζω το μαρουβα και παθαινω εγκεφαλικο! ταυτοχρονα ερχεται το παλικαρι να ρωτησει αν ολα καλα... ρωταω λοιπον τι παιζει με το κρασι. Απανταει πως επειδη πολυς κοσμος δεν ξερει τον μαρουβα και εαν ειναι παλιος εχει οσμη και γευση, που δεν ειναι ευκολη, φερνουν αυτον που δεν ειναι πολυ παλιος. Κοιτα φιλε μου παλιος δεν ειναι,..... οπως ομως και μαρουβας δεν ειναι!!!! Κατι σε κοκκινο κρασακι αραιωμενο ειναι!!! και μαλιστα ζεστο και με ασχημη γευση.
Εγω ηπια ενα ποτηρι προς δευτερο μπας και εκανα λαθος, αλλα το λαθος ηταν το δευτερο ποτηρι,! Η γυναικα μου απλα αφησε το ποτηρι της στην ακρη!
Ερχεται το γαμοπιλαφο! Τι να πω... μια απο τα ιδια! Θα πρεπει να παιρνουν μοσχαρακι σε καλη τιμη. Αλλοιως πως να εξηγησω το κοτσι στην ακρη του πιατου! Παλι απ οτι ξερω στο γαμοπιλαφο βαζουν αιγοπροβειο κρεας και κοκκορα! Αντε να βαλεις κοτοπουλο.... αλλα μοσχαρακι!!! ';;;; Και βεβαια το ειχαν πνιξει στο λεμονι και για γαρτνιτουρα ειχαμε ολα τα κουκουτσια!!!

Τα κολοκυθακια τηγανητα (μιας και τα αλλα κολοκυθακια που ζητησαμε δεν τα ειχαν) ηρθαν σε πολυ πολυ λεπτες φετες κομμενα, με κουρκουτι και ξεροψημμενα. Πολυ ξεροψημμμενα ομως... πατατακι τσακιρης θυμιζε!

Το μονο που μπορεσε να φαει η γυναικα μου (μπας και φαει κατι) ηταν το συκωτακι. Εδω αν το χαλαγαν θα τους ελεγα εκει επι του τοπου να το κλεισουν! Βεβαια να σημειωσω οτι το συκωτακι ηταν σχεδον ψιλοκομμενο. Εννοω δεν ηταν ενα ή αντε δυο κομματια αλλα σε φετουλες ψιλες σαν χοντρες φλουδες, ας ειναι τρωγωταν.
Ειπαν οτι κατα τις δεκα και μιση θα ξεκινησει και η μουσικη. Αντε βρε μπας και ξεχασω τι εφαγα.... αμ δε! κατα τις εντεκα και μιση ξεκινησαν. Θα μου πεις ελα ρε φιλε κι αυτο σε πειραξε;... ξερω γω αμα σου παει στραβα η βραδυα και η μυγα που πεταει σε πειραζει!

ΝΑ σημειωθει επισης οτι οταν καθησαμε μας ρωτησαν εαν καπνιζουμε, απαντησαμε οχι. Α ωραια ειπαν (που να ηξερα) Σε μια ωρα.... ειμασταν μεταξυ πουρου, στριφτου, καρελια και λιγο.... ξερω γω τι αλλο! Απο εξαερισμο; ναι αμε ειχε μια κυρια μπροστα μας μια βενταλια και εσπρωχνε ολο και περρισοτερο καπνο πανω μας! Αντεξαμε οσο αντεξαμε και γεια σας!!! Μετα απο αιτημα του ενος απο τους μουσικους ανοιξαν το αιρ κοντισιον οταν σηκωθηκαμε να φυγουμε!!! Δεν το σωνεις μεγαλε!!!

Και βεβαια το αποτελειωτικο ηταν που ζητησα λογαριασμο, ηρθε το χαρτι της παραγγελιας, πληρωσα, ηρθαν τα ρεστα και ενα καυτο ρακομελο!!!! Αποδειξη ντεν εκει εντω ;;;;;!!!! Μπαααα... Για ολα αυτα λοιπον πληρωσαμε 36,50€!!!
Ετσι λοιπον να κλεισω απλα λεγοντας: -Κρητικη κουζινα: ουτε καταδιανοια!!!

-Γευση; ουτε για αστειο!
-Τιμες; πλακα κανεις;
-Σερβις: ξεκιναν καλα... αλλα δεν.
-Μουσικη; το σωνουν λιγο αλλα δεν αρκει.
Αρα εαν θελεις να πας να ακουσεις μουσικουλες με κρασακι, ο. κ. φαε σπιτι σου και πηγαινε. αλλοιως.. παρε καμμια σαλατα καμμια πατατα τηγανιτη και εισαι ο. κ.
Ελεος ρε παιδια, μην λετε κρητικη κουζινα, αφου δεν το εχετε....