Παραδοσιακό ρακάδικο - μεζεδοπωλείο, με γνήσιες κρητικές γεύσεις. Και μεσημέρι.

08 Ιαν 2017

Ο φίλος φάντασμα από τον στρατό που κάνει ανά 2-3 μήνες την εμφάνιση του μου πρότεινε να βγούμε την Πέμπτη 5/1/2017 με την προϋπόθεση να πάμε κάπου κοντά. Η σκέψη ήταν για Μίμη και Άννα αλλά είπαμε να το τερματίσουμε και να βγούμε ακόμα πιο κοντά. Έτσι μέσω e-table πήγαμε στο Ρεβαϊζι όπου 2 μήνες νωρίτερα είχα στείλει την οικογένεια. Για να μην πω ψέμματα, το μαγαζί το γνωρίζουμε κοντά στην δεκαετία μιας και βρίσκεται κοντά μας. Πρόκειται για Κρητικό μαγαζί. Κρητικό είπα;;;

Ξεκινήσαμε με αυτές τις προσδοκίες και φτάσαμε στις 21.45... Σαν χώρος είναι ο ίδιος εδώ και χρόνια, όπως τον θυμόμουν. Ζεστός για τον χειμώνα, με μια μπάρα στα ενδότερα και διάφορα καδράκια για ντεκόρ. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα χωρίς να κουράζουν ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της παραμονής μας. Υπάρχει και όροφος με επιπλέον τραπέζια για τις μέρες αιχμής. Όσο για το πάρκινγκ;Πανεύκολο και με εύκολη πρόσβαση προς το μαγαζί. Είναι ακριβώς πίσω από την εκκλησία του Αγίου Διονυσίου, στο τέρμα των λεωφορείων. Δίπλα στο λιμάνι!

Η εξυπηρέτηση από ένα νεαρό παλικάρι σε πολύ καλά επίπεδα. Ευγενέστατος και κατατοπιστικός, με το χαμόγελο στα χείλη. Πολύ φιλικός. Μόνο κάποιες στιγμές ξεχάστηκε λίγο παραπάνω στο να μαζέψει τα πιάτα αλλά όχι κάτι τρομερό. Ένα κλικ έλειπε για να δώσω το άριστα.

Κρητικό εστιατόριο είπα;Χμμ, όχι και τόσο πια. Θυμόμουν τη στάκα αλλά στον κατάλογο δεν την είδα οπότε ρώτησα το παιδί και μου είπε πως πρόσφατα άλλαξαν το μενού. Δυστυχώς δεν υπήρχε η στάκα ούτε θυμάμαι τα ντολμαδάκια. Υπήρχαν μυζηθρόπιτες, από απάκι μόνο σαν υλικό στο κριθαρώτο θα το βρείτε. Γενικώς το γύρισαν σε μεζεδοπωλείο με κάποιες Κρητικές πινελιές. Σημειώνω εδώ πως δεν θυμάμαι να αναφέρονται πουθενά θαλασσινά.

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Ψωμάκι που μας ήρθε μόνο του, στα 2 ευρώ. Ο φίλος το τίμησε ιδιαίτερα και ήταν και σε αρκετή ποσότητα για 2 άτομα.

- Τυροκαυτερή στα 3.5 ευρώ. Μας ήρθε ένας πύργος σε αρκετή ποσότητα και σε πολύ καλή ποιότητα με εμφανέστατα κομμάτια τυριού. Πικάντικη όσο έπρεπε, χωρίς να καίει διαβολεμένα. Καλή επιλογή.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ. Φέτα ψητή με φρέσκια τομάτα, πιπεριά και ελαιόλαδο στο αλουμινόχαρτο. Αρκετά βουτυράτη η φέτα, χωρίς να έχει λιώσει και χωρίς να βγάζει κάποιο άρωμα ή κάτι που να τη διακρίνει. Μια φέτα ψητή και τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα υλικά δεν διακρίθηκαν.

- Πατζαροσαλάτα με καρύδια και γλυκόξινο κρεμμύδι στα 6 ευρώ. Σκορδάτο πιάτο με καλής ποιότητας πατζάρια, αρκετά φρέσκα. Τα καρύδια δεν τα πολυκατάλαβα ενώ το κρεμμύδι παραήταν σε χοντρές ροδέλες και όχι πολύ γλυκό. Καλύπτονταν από γιαούρτι. Οκ πιάτο αλλά σε επόμενη επίσκεψη θα δοκίμαζα κάτι άλλο.

- Πανσέτα γεμιστή με μπέϊκον, γραβιέρα Κρήτης, πιπεριά και σάλτσα πορτοκαλιού στα 9 ευρώ. Εύγεστο πιάτο, προετοιμασμένο καλά και με τη σάλτσα σε ισορροπία σε ποσότητα και σε γεύση ώστε να μην είναι πολύ γλυκιά. Το κρέας καλής ποιότητας, τα υπόλοιπα υλικά σε αρμονία μεταξύ τους αν και θα ήθελα να νιώσω το τυρί παραπάνω. Καλή επιλογή.

- Κοτόπουλο γιαουρτλού στα 8 ευρώ. Φιλέτο μπούτι μαγειρεμένο σε σάλτσα τομάτας, πιτούλες και σάλτσα γιαουρτιού. Ωραία παρουσιασμένο με τις πίτες σε σχήμα αστεριού. Αφράτες. Η σάλτσα λίγο νερουλή γι'αυτό που περίμενα ενώ και το κοτόπουλο ήταν ένα κλικ πιο μαγειρεμένο από όσο έπρεπε. Δεν ενθουσιάστηκα αλλά και δεν χαλάστηκα, σε άλλη επίσκεψη όμως θα το έβαζα σε δεύτερη μοίρα.

- Νερό εμφιαλωμένο στο 1.5 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 1/2 λίτρο στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλό, από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει και χωρίς να βαράει. Σίγουρα θα το ξανάπαιρνα.

* Κέρασμα 3 μπουκιές χαλβά σιμιγδαλένιο. Οι 2 με σουσάμι και η μία με σοκολάτα, πολύ καλός για να αλλάξει η γεύση!

Σύνολο στα 39.5 ευρώ αλλά με την έκπτωση 15% από e-table πέσαμε στα 33.6!

Συμπερασματικά θα πω πως δεν ενθουσιάστηκα από τις γεύσεις καθώς θυμόμουν πιο Κρητικές γεύσεις. Η κουζίνα του δεν θα σας απογοητεύσει, έχει καλής ποιότητας υλικά απλώς δεν ήθελα να δω στον κατάλογο όλα τα κρεατικά, πχ φιλέτο κοτόπουλο, μπιφτέκια αλλά και κεμπάπ. Θέλω κάτι πιο δημιουργικό. Ο χώρος είναι ζεστός και ευνοεί ιδιαίτερα τις παρέες.

Αξίζει μια ευκαιρία να του δώσετε, δεν θα απογοητευτείτε! Υπάρχουν επιλογές σε τηγανιές και ορεκτικά που θα με έκαναν να ξαναπάω να τα δοκιμάσω μαζί με καλής ποιότητας ρακή (που μας προσφέρθηκε και δεν ήταν μπόμπα! ).

Προς το παρόν όμως θα κάνω επισκέψεις αλλού!

Αρχές Απριλίου, πρόταση απο φίλο να πάμε Ρεβαίζι.

Παλιό στέκι μας (μέσα σε αυτό το μαγαζί στο παρελθόν καταναλώθηκαν πολλές μερίδες γνήσιου κρητικού φαγητού, άπειρες μακαρονάδες με κρητική μυζύθρα -το αγαπημένο της κόρης μας-, και ιδιαίτερα τόνους κοχλιοίμπουμπουριστοί) το οποίο εγκαταλείψαμε όταν άλλαξε η κουζίνα (κοινώς ο μάγειρας) ταυτόχρονα με μία μεγάλη ανατίμηση.
Οταν πήρα τηλέφωνο για να κάνω κράτηση για 4, ενημερώθηκε ότι το βράδυ είχαν ζωντανή μουσική.

Φτάσαμε, παρκάρισμα απέξω χωρίς καμία ταλαιπωρία- ο χώρος μέσα ακριβώς όπως τον είχαμε αφήσει πριν από 5-6 χρόνια -από την τελευταία φορά που το είχαμε επισκεφτεί.
Τραπεζοκαθίσματα σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους ώστε να υπάρχει αυτός ο "αέρας" άνεσης μεταξύ πελατών, άμεση εξυπηρέτηση με το που μπήκαμε -από την υποδοχή για το καλως όρισμα έως και το άμεσο στρώσιμο του τραπεζιού, μας έδωσαν τα μενού και σε πολύ λίγο είχαμε ολοκληρώσει τη διαδικασία κάθομαι, τακτοποιούμαι άνετα και παραγγέλνω.

Οι 3 της παρέας μας πήραν ρακί εγώ λίγο κόκκινο κρασί και τα δύο μία χαρά.
Το πρώτο πιάτο που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ήταν οι πατάτες τηγανητές, τίποτε το ιδιαίτερο, μαζί με το λουκάνικο το οποίο ήταν ψημένο τόσο όσο να κρατάει τους χυμούς του, πολύ νόστιμο.
Μία σταμναγκάθι στο οποίο προσθέσαμε λάδι (εξαιρετικής ποιότητας ομολογώ)-λεμόνι και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Μία κρέας τσιγαριαστό κάτω του μετρίου, στερούσε σε αρώματα και μυρωδικά, ίσως φταίει και ότι στο μικρό κομμάτι που δοκίμασα υπήρχε και αρκετό λίπος.... δεν επανέλαβα την προσπάθεια.

Μία αυγά με στάκα, το έφαγαν οι άντρες της παρέας ενώ οι γυναίκες δε δοκιμάσαμε κάν (η αλήθεια είναι ότι η στάκα είναι πολύ ιδιαίτερη και παχιά γεύση και είτε την αποδέχεσαι είτε όχι) οπότε δε θα κρίνω αυτό το πιάτο (στους άντρες άρεσε).
Μία μερίδα γαμοπίλαφο, το οποίο επίσης στερούσε σε γεύση, έλειπε πιπέρι, λεμόνι και δεν ξέρω τι άλλο... έλειπε αυτή η χαρακτηριστική ιδιαίτερη γεύση που έχει το γνήσιο κρητικό γαμοπίλαφο -φυσικά το λεμόνι και το πιπέρι προστέθηκε από εμάς και έδωσε ένα μέτριο αποτέλεσμα.
Οι κοχλιοί μπουμπουριστοί -αγαπημένο πιάτο μου- με απογοήτευσαν, άνευρη γεύση, δεν είχε καταφέρει να περάσει αυτή η ιδιαίτερη γεύση μέσα στον κοχλιό, δεν ένοιωσα στον ουρανίσκο τη γεύση του δενδρολίβανου με το τηγανητό ελαιόλαδο και το αλάτι....

Λογαριασμός στα euro 66,00 δεν το λες πολύ-δεν το λες και λίγο δεδομένου ότι στην πράξη δεν παραγγείλαμε κανένα κυρίως πιάτο, οι μερίδες ήταν μέτριες έως μικρές και τα φαγητά που παραγγείλαμε δεν παραπέμπουν σε ακριβά πιάτα.
Φυσικά κέρασμα ένας υπέροχος κορμός από τον οποίο δεν αφήσαμε τίποτε.

01 Ιουν 2016

Καλησπερα και παλι. Αγαπητοι φιλοι καλοφαγαδες, επανερχομαι με μια κριτικη για ενα μαγαζι το οποιο θεωρω απλα απαραδεκτο.

Εξηγουμαι:
Καναμε κρατηση για σαββατο βραδυ και φτασαμε στην ωρα μας, η κοπελια που μας υποδεχτηκε μιλουσε στο κινητο και ετσι περιμεναμε λιγο... ωσπου να παει να δει για την κρατηση. Ηρθε και ο υπευθυνος (μαλλον) και αφου το ψαξανε μαζι βρηκαν που θα καθησουμε.

Ξεκιναμε για την παραγγελια μας. Πριν παραγγειλω ρωτησαμε για τα πιατα και η απαντηση ηταν οτι να μην σας πουμε οτι ολα ειναι καλα θα δειτε και μονοι σας. ο. κ. λοιπον ας δουμε.
Παραγγειλαμε ενα Γαμοπιλαφο, ενα τσιγαριαστο, ενα συκωτακι, μια κολοκυθακια τηγανητα. Ρωτησα ποσο χρονων ειναι ο Μαρουβας τους. Η απαντηση ηταν 4 χρονων περιπου! ο. κ. και παλι.

Ηρθε ενα μπουκαλι εμφιαλωμενο νερο, και ενα πιατακι με ενα πολυ μικρο μπωλακι με παστα ελιας και πελτε αναμεικτο με πεντε μαλλον παξιμαδακια (μου θυμισαν αυτα του περιπτερου κατι σαν bake rolls! ) και ρακι καλοσωρισμα. Και εδω αρχιζει το "ωραιο". Ερχεται το τσιγαριαστο! Τι; ποιος; τι ηρθε; Ρε παιδια στο θεο σας δηλαδη οσοι εχετε φαει και ξερετε τι ειναι το τσιγαριαστο, με τι κρεας φτιαχνεται; οχι για μην τρελαθω. Στην πατριδα μου στην κρητη φτιαχνεται με αιγοπροβειο κρεας, ελαιολαδο, καποια κρεμμυδακια ισως αναλογα το μαγειρα. και σερβιρεται με καμμια πατατουλα.. λεω εγω τωρα. ναι'; Αμ δε! Εδω σερβιρουν μοσχαρακι βρασμενο και περασμενο σε ηλιελαιο και σερβιρισμενο σε πιατο μεζε! Ενταξει δεν θελω την κατσικα στο πιατο μου... αλλα μοσχαρακι;

Δοκιμαζω το μαρουβα και παθαινω εγκεφαλικο! ταυτοχρονα ερχεται το παλικαρι να ρωτησει αν ολα καλα... ρωταω λοιπον τι παιζει με το κρασι. Απανταει πως επειδη πολυς κοσμος δεν ξερει τον μαρουβα και εαν ειναι παλιος εχει οσμη και γευση, που δεν ειναι ευκολη, φερνουν αυτον που δεν ειναι πολυ παλιος. Κοιτα φιλε μου παλιος δεν ειναι,..... οπως ομως και μαρουβας δεν ειναι!!!! Κατι σε κοκκινο κρασακι αραιωμενο ειναι!!! και μαλιστα ζεστο και με ασχημη γευση.
Εγω ηπια ενα ποτηρι προς δευτερο μπας και εκανα λαθος, αλλα το λαθος ηταν το δευτερο ποτηρι,! Η γυναικα μου απλα αφησε το ποτηρι της στην ακρη!
Ερχεται το γαμοπιλαφο! Τι να πω... μια απο τα ιδια! Θα πρεπει να παιρνουν μοσχαρακι σε καλη τιμη. Αλλοιως πως να εξηγησω το κοτσι στην ακρη του πιατου! Παλι απ οτι ξερω στο γαμοπιλαφο βαζουν αιγοπροβειο κρεας και κοκκορα! Αντε να βαλεις κοτοπουλο.... αλλα μοσχαρακι!!! ';;;; Και βεβαια το ειχαν πνιξει στο λεμονι και για γαρτνιτουρα ειχαμε ολα τα κουκουτσια!!!

Τα κολοκυθακια τηγανητα (μιας και τα αλλα κολοκυθακια που ζητησαμε δεν τα ειχαν) ηρθαν σε πολυ πολυ λεπτες φετες κομμενα, με κουρκουτι και ξεροψημμενα. Πολυ ξεροψημμμενα ομως... πατατακι τσακιρης θυμιζε!

Το μονο που μπορεσε να φαει η γυναικα μου (μπας και φαει κατι) ηταν το συκωτακι. Εδω αν το χαλαγαν θα τους ελεγα εκει επι του τοπου να το κλεισουν! Βεβαια να σημειωσω οτι το συκωτακι ηταν σχεδον ψιλοκομμενο. Εννοω δεν ηταν ενα ή αντε δυο κομματια αλλα σε φετουλες ψιλες σαν χοντρες φλουδες, ας ειναι τρωγωταν.
Ειπαν οτι κατα τις δεκα και μιση θα ξεκινησει και η μουσικη. Αντε βρε μπας και ξεχασω τι εφαγα.... αμ δε! κατα τις εντεκα και μιση ξεκινησαν. Θα μου πεις ελα ρε φιλε κι αυτο σε πειραξε;... ξερω γω αμα σου παει στραβα η βραδυα και η μυγα που πεταει σε πειραζει!

ΝΑ σημειωθει επισης οτι οταν καθησαμε μας ρωτησαν εαν καπνιζουμε, απαντησαμε οχι. Α ωραια ειπαν (που να ηξερα) Σε μια ωρα.... ειμασταν μεταξυ πουρου, στριφτου, καρελια και λιγο.... ξερω γω τι αλλο! Απο εξαερισμο; ναι αμε ειχε μια κυρια μπροστα μας μια βενταλια και εσπρωχνε ολο και περρισοτερο καπνο πανω μας! Αντεξαμε οσο αντεξαμε και γεια σας!!! Μετα απο αιτημα του ενος απο τους μουσικους ανοιξαν το αιρ κοντισιον οταν σηκωθηκαμε να φυγουμε!!! Δεν το σωνεις μεγαλε!!!

Και βεβαια το αποτελειωτικο ηταν που ζητησα λογαριασμο, ηρθε το χαρτι της παραγγελιας, πληρωσα, ηρθαν τα ρεστα και ενα καυτο ρακομελο!!!! Αποδειξη ντεν εκει εντω ;;;;;!!!! Μπαααα... Για ολα αυτα λοιπον πληρωσαμε 36,50€!!!
Ετσι λοιπον να κλεισω απλα λεγοντας: -Κρητικη κουζινα: ουτε καταδιανοια!!!

-Γευση; ουτε για αστειο!
-Τιμες; πλακα κανεις;
-Σερβις: ξεκιναν καλα... αλλα δεν.
-Μουσικη; το σωνουν λιγο αλλα δεν αρκει.
Αρα εαν θελεις να πας να ακουσεις μουσικουλες με κρασακι, ο. κ. φαε σπιτι σου και πηγαινε. αλλοιως.. παρε καμμια σαλατα καμμια πατατα τηγανιτη και εισαι ο. κ.
Ελεος ρε παιδια, μην λετε κρητικη κουζινα, αφου δεν το εχετε....

Θερμοπυλών 28 & Κάστορος, Πειραιάς

NORTH MEATING P...
Eγκαίνια με τον Δημήτρ...
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία
Μελίσσια