"Μαφιόζικη" διακόσμηση και σπεσιαλιτέ οι μακαρονάδες και τα ριζότα. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

06 Ιούλ 2017

Πήγαμε στο μαγαζί 2 άτομα, Τρίτη βράδυ για φαγητό. Αν και καθημερινή, τα τραπέζια έξω ήταν σχεδόν όλα με κόσμο.

Η θέα απίστευτη... και υποθέτω ότι αυτή τη θέα πληρώνεις κυρίως στο μαγαζί.
Η εξυπηρέτηση ευγενική, αλλά αρκετά τυπική. Λίγο χαμόγελο, δεν βλάπτει!
Παραγγείλαμε μια πίτσα, μια καρμπονάρα και ενα μπουκάλι κρασί. Χωρίς το κρασί, υπολογίστε περίπου 15€+ το κάθε κυρίως.

Και η καρμπονάρα και η πίτσα ήταν αρκετά νόστιμα, χωρίς ωστόσο να είναι κάτι το ιδιαίτερο που να τα ξεχωρίζεις από γνωστή αλυσίδα delivery ιταλικού φαγητού.
Άσχημη εντύπωση μας άφησε το γεγονός ότι στο τέλος, όταν ζητήσαμε λογαριασμό, δεν ήρθε κάποιο κέρασμα... αν και στα διπλανά τραπέζια μαζί με το λογαριασμό ερχόταν γλυκάκι η φρούτο κέρασμα από το μαγαζί. Επίσης αντί για απόδειξη μας ήρθε το δελτίο παραγγελίας.

Δεν νομίζω ότι θα ξαναπηγαίναμε για φαγητό. Θεωρώ ότι είναι αρκετά υπερτιμημένο για το σύνολο των υπηρεσιών που παρέχει.

17 Ιουν 2017

Ξεκινάμε Σάββατο βράδυ 2 άτομα να πάμε στο μικρολίμανο να δούμε πως έχει αλλάξει έχοντας καιρό να βρεθούμε εκεί. Ξαφνικά θυμάμαι έναν συνάδελφο που μας είχε πει ότι είχε πάει στο Tony Bonanno και λέω ας ανηφορήσουμε προς Καστέλα.

Εκεί συναντάμε λοιπό το μαγαζί γύρω στις 21:00 είχε μόνο 2 τραπέζια. Μας υποδέχεται μία κυρία ντυμένη λες και ήταν η νύφη της δεξίωσης και μας ρωτά αν έχουμε κάνει κράτηση. Απαντάμε "όχι" και σε δύο λεπτά μας βάζει σε ένα γωνιακό τραπέζι στην μεριά του δρόμου. Οκ λέω δεν πειράζει θα είναι τα όλα τα υπόλοιπα κλεισμένα. Τουλάχιστον 30 τραπέζια στον εξωτερικό χώρο όπου προς μεγάλη μου έκπληξη, το μαγαζί στις 22:00 είχε γεμίσει.

Οι σερβιτόροι ευγενέστατοι και με το παραπάνω και πολύ κομψά ντυμένοι όλοι. Μας δίνουν τα μενού και μας φέρνουν ψωμάκι και ελιές.

Ο φίλος μου πήρε μακαρόνια frutti de mare δηλαδή με θαλασσινά, έχω την εντύπωση ότι ήταν λιγκουίνι μου διαφεύγει αυτή η λεπτομέρεια. Εγώ επέλεξα ριζότο με καραβιδοουρές αλλά μου είπαν ότι δεν υπάρχει και μου πρότειναν ριζότο με σαφράν και γαρίδες και έτσι πήρα αυτό. Μία σαλάτα του καίσαρα και δύο ποτήρια κρασί, ένα λευκό και ένα ροζέ.

Ξεκινήσαμε με την σαλάτα η οποία ήταν καλή όμως με πολύ άγευστο κοτόπουλο, δηλαδή αν δεν προσθέταμε πιπέρι δεν θα είχε καμία απολύτως γεύση. Η μακαρονάδα με τα θαλασσινά πολύ ωραία, γευστικότατη και αρκετά μεγάλη ποσοτικά. Το ριζότο ωραίο γευστικά απλά είχες την αίσθηση ότι τρως al dente πιλάφι με μία νερουλή σαλτσούλα που όσο κρύωνε τόσο και γινόταν σαν μία μάζα. Δεν θύμιζε το γνωστό κρεμώδες ριζότο. Τα κρασιά και τα δύο ήταν ωραία και ταίριαζαν με το φαγητό.

Σύνολο λογαριασμού 72 ευρώ. Ακριβούτσικα θα έλεγα, βέβαια πληρώνεις την θέα που έχεις όλο το μικρολίμανο πιάτο.
Από την άλλη μεριά όμως ήταν ο γνωστός δρόμος της Καστέλας με τον κάθε κάγκουρα να περνά με τέρμα την μουσική κάθε λίγο και λιγάκι. Νερό δεν σου έφερναν, απλά σου γέμιζαν τα ποτήρια ανά διαστήματα όχι και τόσο τακτά.
Γενικά πολύ κυριλέ στυλ και διέκρινα και κάποιο τουπέ από κάποιους σερβιτόρους. Αν και προσπαθούν να το παίξουν σε κάτι πιο γκουρμεδιάρικο, χαλάει πολύ την εικόνα το μπλοκ χασαποταβέρνας που έρχονται για να σου πάρουν την παραγγελία. Επίσης νομίζω θα ήταν πιο ωραίο αισθητικά να έκλειναν τις δύο πλαϊνές μεριές του εξωτερικού χώρου με κάτι διότι τρως και βλέπεις τον σκουπιδοτενεκέ!
Μπορεί και να ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και κάποιο από τα της ώρας πιάτα που έχουν.
Γενική εντύπωση καλό αλλά υπερτιμημένο.

19 Νοε 2015

Πρόσφατα επισκέφθηκα το Tony Bonanno, ένα βράδυ Παρασκευής! Μου άρεσε το σημείο του πολύ κ είχα προσπαθήσει να κάνω κράτηση από καιρό, άλλες 2φορές, αλλά δεν κατάφερνα, καθώς οταν επαιρνα τηλεφωνο όταν ακουγε η κοπέλα οτι ήμασταν 2άτομα (μάλλον δεν της αρεσε)και μου έλεγε οτι δεν υπαρχει κατι για 2ατομα(ουτε καν Κυριακή βράδυ).

Με τα πολλά, καταφέραμε να βρουμε τραπεζι και πήγαμε. Παρόλο που το μαγαζι δεν ειχε δουλεια το τραπεζάκι μας κόντευε ν βγει στο δρόμο, λές κ εμεις ειχαμε παει εκει για να δουμε τα αυτοκινητα και οχι την υπέροχη θεα! Σε κάποια στιγμή ηρθαν 2παρεες 4ατομων που χωρις κρατηση εξυπηρετηθηκαν καλυτερα απο εμας!

Το ξεπεράσαμε τελος παντων το πρωτο τους φαουλ και παραγγείλαμε σε έναν αρκετά εξυπηρετικο σερβιτορο που έπαιρνε παραγγελειες, ο οποιος μας βοηθησε για την παραγγελεια και μας προτεινε κάποια πίατα. Στην συνέχεια παρατηρηθηκε ένα θέμα συντονισμου και συνεννοησης αναμεσα στους σερβιτορους, αφου για να συνεννοηθουν που παει τι, φωναζαν ο ενας στον αλλο!

Το φαγητο ήταν απλό, τίποτα το ιδιαίτερο απο άποψη γεύσεων και μία μικρή τους απόπειρα που δοκιμασαμε σε κάτι πιο ιδιαίτερο θα την χαρακτηριζα μετρια. Οι τιμές πάντως ήταν λογικες!

Σε σύγκριση με εστιατορια του ειδους του χωρις να θέλω να φανώ αγενης... το La strega υπερεχει απο θέμα γεύσεων!

Πάντως αν βελτιωθει το προσωπικό και πειραχτεί λιγο το menu θα μπορούσε να ενταχθεί στα καλύτερα του είδους του! Αξίζει ν το επισκεφθείτε ακόμη και στο χαλαρό για ένα κρασάκι η απιστευτη θέα του, αν είστε τυχεροί και σας συμπαθήσει το προσωπικό!!!!!!!

Παπαναστασίου 63 (πρώην Βασ. Παύλου), Καστέλλα

210 4111901