Σουβλάκια, γύρος και διάφορα κρεατικά στη σχάρα. Και μεσημέρι.

06 Μάρ 2018

Καλησπέρα και πάλι! Κεμπαποφαγίας συνέχεια!

Στις 15 Φεβρουαρίου λοιπόν, πουρνό πουρνό, ορκιζόμουν στην ΜπερμΠάντειο σχολή και σκέφτηκα να κεράσω τους γονείς μου κάπου έξω. Οι γονείς μου εξάλλου δεν είναι και πάρτι άνιμαλ να τους πάω για ποτάκι σαν τους φίλους μου.

Η μάνα μου δε, είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Της αρέσει μεν το γκουρμέ, αλλά να είναι και μπόλικο στο πιάτο. Να της δείχνω Κολωνακιώτικα στέκια στο ίντερνετ, να βλέπει μερίδες και να φρίττει. 2 κομματάκια κρέατος και μια μπάλα πουρέ; Έχει τα δίκια της. Να της δείχνω ιταλικά εστιατόρια-χωρίς θέα σε θάλασσα ή Ακρόπολη-να την χαλάνε.

Μου πετάει την ιδέα του Πολίτικου και έτσι αποφάσισα να πάμε στον Βόσπορο. Πήγαμε που λέτε, 12 η ώρα, μόλις είχαν ανοίξει! Αν θυμάστε στις 15 είχαμε κρύο, βροχή, κακό! Έτσι καθίσαμε στο χώρο του μαγαζιού πάνω στη θάλασσα με συντροφιά τις εξαιρετικές σόμπες μανιτάρι που είχαν ήδη αναμμένες. Σε τραπέζι 6 ατόμων για να είμαστε και άνετοι. Πολύ κομψά τα τραπεζοκαθίσματα και άνετα, αν και τύπου καφενείου, με επένδυση για να μην πιανόμαστε. Είχε και πιο πολυτελή, σε τραπέζια περισσότερων ατόμων.

Να σας πω την αλήθεια μου, μου άρεσε πολύ ο χώρος. Μου άρεσε το παρκέ, τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, οι αψίδες κλπ. Είχε χαρακτήρα, Μήπως τα νεοσουβλασερί με το λευκό παντού και τα παλιά κονσερβοκούτια είναι καλύτερα;

Αφού πλύναμε και τα χεράκια μας στην πεντακάθαρη τουαλέτα απέναντι, παραγγείλαμε.

-2 Άδανα κεμπάπ (παραδοσιακό πικάντικο κεμπάπ συνοδευμένο με ντιπ γιαουρτιού) έκαστο 10 ευρώ για μένα και τη μαμά μου

-1 χοιρινό σουβλάκι για τον μπαμπά στα 8 ευρώ
-1 τζατζίκι στα 3.50 ευρώ
-1 πατάτες στα 4.50 ευρώ
-1 σαγανάκι πολίτικο (αβγό, κεφαλοτύρι, λουκάνικο, παστουρμά και σουτζούκι) στα 7.50e
-2 χόρτα (βλίτα μας είπαν) 5 ευρώ έκαστο

και από ποτά
-1 Heineken μπουκάλι 500ml 3.50 ευρώ
-1 Amstel Premium 500ml 3.80 ευρώ
και επειδή ο μπαμπάς μας είναι του Κολεγίου και πίνει μόνο εμφιαλωμένο νερό κρατήσαμε το νερό "Θεώνη" στα 2 ευρώ που μας έφεραν στην αρχή

Μαζί με το νερό έφεραν και 3 μεγάλες πιτούλες (2 σταρένιες, μία ολικής), με ένα μεγαλούτσικο μπολ με ντιπ γιαουρτιού-φιλαδέλφια (ή τουλάχιστον αυτό μας θύμισε), εξαιρετικό, χαλάλι στα 3 ευρώ.

Αυτό που με χάλασε τρομερά, είναι η κρυφή χρέωση του λαδιού για τα χόρτα. 3 ευρώ για 2 μικρά μπουκαλάκια των 50ml; Ούτε στην Pizza Hut δεν τα χρεώνουν όταν παίρνεις σαλάτα (άλλη μια κριτική που πρέπει να κάνω)

Οι μερίδες πάντως μας αποζημίωσαν. Τεράστιες. Το τζατζίκι όσο καυτερό έπρεπε, σίγουρα δικό τους, οι πατάτες φρεσκοκομμένες με ριγανούλα από πάνω, τα βλίτα βρασμένα όσο έπρεπε και σε καλή ποσότητα. Το σαγανάκι δεν το λατρέψαμε αν και ήταν μπόλικο και σε ωραίο σκεύος, δεν θα το παραγγείλουμε ξανά, είχε όμως καλής ποιότητας υλικά. Τα αλλαντικά που είχε το έκαναν πολύ αλμυρό.

Και τώρα οι μερίδες! Ένα πιάτο τεράστιο, με τρία κεμπαπ, 2 κομμάτια αραβικής πίτας και ένα κομμάτι ολικής, λίγη πρασινάδα, μπόλικο κρεμμύδι, μπόλικες πατάτες και μία μεγάλη ψητή ντομάτα + το γιαουρτοντίπ που δεν έμοιαζε ούτε με εκείνο του καλωσορίσματος, ούτε στο τζατζίκι που παραγγείλαμε. Αντίστοιχο πιάτο-minus το ντιπ-είχε και ο μπαμπάς μου με το χοιρινό σουβλάκι, αν και μου παραπονέθηκε για νεύρα στο κρέας. Αμ, εγώ του τα έλεγα να του πάρω ψαρονέφρι αλλά... Σκάσαμε!

Μας κέρασαν και τρία κομμάτια σάμαλι, με σιρόπι τόσο-όσο και άχνη ζάχαρη. Θεϊκό.
Στο σημείο αυτό να επισημάνω πως ο προϊστάμενος μου, μου υπέδειξε να κρατήσω την επόμενη φορά λίγο χώρο για να απολαύσω την φανταστική τους μπουγάτσα.

Εν κατακλείδι, σίγουρα θα ξαναπάμε στον Βόσπορο, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω σίγουρα το χαϊντάρι τους (τζατζίκι με καρότο), το γιαουρτλού τους και το χουνκιάρ μπεγεντί με τις περιβόητες πιτούλες του. Μπορεί και τη μπουγάτσα.
Βέβαια, θα κρατάμε το δικό μας λάδι: P

Επαγγελματική συνάντηση (περισσότερο φίλοι παρά συνεργάτες) κατηφορήσαμε Δευτέρα μεσημέρι προς το Μικρολίμανο (μετά δυσκολίας περάσαμε τις συμπληγάδες κάπου εκεί στο Ν. Φάληρο που έχει μείνει μισή -ούτε κάν ολόκληρη- λωρίδα κυκλοφορίας λόγω έργων metro/tram και αποφασίστηκε να πάμε στο Βόσπορο (αφού η υποφαινόμενη ακόμη δεν τρώει ψαρικά και λοιπά θαλασσινά εξαιτίας αλλεργίας και εντολής ιατρού.. )
Η αλήθεια είναι ότι στο Βόσπορο δεν είχα ξαναπάει -άσχετα που περνάω συχνά πυκνά από μπροστά του- όπως δε συνηθίζω να συχνάζω γενικότερα σε αυτή την τουριστική περιοχή εκτός και εάν έχουμε ξενόφερτο πελάτη που τον πάμε να "ζήσει το greek myth".

Όπως είπα ήταν Δευτέρα μεσημέρι, άδειοι οι δρόμοι από τουρίστες άδειο και το μαγαζί, αργότερα άρχισε μία σχετική κίνηση.
Ευγενικό το προσωπικό, τακτοποιημένος και καθαρός χώρος (καθίσαμε στον κάτω χώρο-αυτόν που προτιμάνε οι τουρίστες- όπου έχεις άμεση οπτική επαφή με την τόσο μα τόσο βρώμικη θάλασσα) τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια σε πλήρη παράταξη εν αναμονή πελατών.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ήρθαν τα menu, επιλέχθηκε κρασί λευκό (ειλικρινά δεν πρόσεξα τι κρασί πήραμε-συγχωρέστε με! ) κάτι σε μοσχοφίλερο πρέπει να ήταν, δροσερό και ευκολόπιοτο.

Νερό εμφιαλωμένο μαζί με τα κουβέρ (νοστιμότατα ψωμάκια 2 ειδών).
Παραγγείλαμε μία σαλάτα Βόσπορος, φρέσκα υλικά, υπερτερούσαν οι λωρίδες πράσινης και κόκκινης πιπεριάς, με διάσπαρτα μικρά κομμάτια παξιμαδιού. Νόστιμη και δροσερή.
Ένα τζατζίκι ότι πρέπει για επαγγελματική συνάντηση (και για άμαθους στο σκόρδο τουρίστες) με μία υποψία σκόρδου.
Μία φέτα σε φύλλο κρούστας περιχυμένη με μέλι, καμία έκπληξη στη γεύση, μάλλον αδιάφορη.
Πατάτες τηγανητές, ξεροτηγανισμένες χωρίς λαδίλα, πεντανόστιμες.
Ένα λαχμαντζούν με κιμά -εξαιρετικό (ίσως λίγο ελαφρύ για κάποιους ουρανίσκους, αλλά για τα δικά μου δεδομένα ήταν αυτό που ήθελα εκείνη την ώρα).
Μία ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα (4 είμασταν αλλά ο ένας τρώει για 5!!! ). Η ποικιλία έφτασε σε εντυπωσιακό σκεύος, περιείχε κεμπάπ, κομμάτια κοτόπουλο και χοιρινό, γύρο και ντομάτα ψητή μαζί με πιτούλες.
Δοκίμασα μόνο το κοτόπουλο και τις πιτούλες και καθόλου χοιρινό ή γύρο (οι υπόλοιποι δεν άφησαν τίποτε) ομολογώ ότι δε με ενθουσιάσε τόσο πολύ η γεύση -όσο περίμενα τουλάχιστον.
Επαναλάβαμε την παραγγελία μας σε εμφιαλωμένο νερό και κρασί.

Στο τέλος του γεύματος, πήραμε από ένα espresso και 3 γλυκά (ένα γαλακτομπούρεκο, ένα σουφλέ σοκολάτας και ένα κιουνεφέ). Η αλήθεια είναι ότι -παρόλο που σύμφωνα με τον άνθρωπο που μας εξυπηρετούσε τα γλυκά είναι της ώρας και συγκεκριμένα το γαλακτομπούρεκο χρειαζόταν 14 λεπτά για να ετοιμαστεί και σερβιριστεί- δεν ξετρελάθηκα με τις γεύσεις, έλειπε η ένταση.

Το κόστος του γεύματος δεν το γνωρίζω (επαγγελματικό γεύμα) ωστόσο ο τιμοκατάλογος του Βοσπορου είναι διαθέσιμος στο internet για όποιον θέλει να μελετήσει αναλυτικά τα πιάτα και τις τιμές.

Ασφαλώς τέτοιου επιπέδου χώροι λειτουργούν 100% επαγγελματικά και τηρούν την ευγένια και την απόσταση που απαιτείται μεταξύ πελάτη και service, με αποτέλεσμα όλα να γίνονται διακριτικά, ευγενικά και διεκπαιρεωτικά -και ναι μεν όταν είσαι τουρίστας ή σε business lunch αυτό αναζητάς (άρα καλά κάναμε και πήγαμε στο Βόσπορο που τα προσφέρει όλα αυτά) όμως δεν είμαι σίγουρη εάν θα τον επισκεφτόμουν ιδιωτικά (όπου αναζητώ συχνά περισσότερη ζεστασιά και αμεσότητα επικοινωνίας με το προσωπικό).

02 Σεπ 2017

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ με την κοπέλα μου και ένα άλλο ζευγάρι (4 άτομα συνολικά δηλαδή) στον Βόσπορο για πρώτη φορά μετά από προτροπή του άλλου ζευγαριού οι οποίοι βέβαια είχαν να επισκεφθούν αρκετά χρόνια το εν λόγω μαγαζί.

Στα της επίσκεψης τώρα ο χώρος με φρου φρου και αρώματα πολύ... μακριά από την ποιότητα του φαγητού που προσφέρει. Είχαμε στο νου μας να παραγγείλουμε τυλιχτά.

Αμ δε.... Έρχεται το γκαρσόνι και μόλις άκουσε ότι θέλουμε τυλιχτά λέει με ύφος τυλιχτά δεν σερβίρουμε κύριε, μόνο πιάτα. Εμένα αυτό μου δεν μου δείχνει ότι θέλουν να μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης (ώστε να ξανάρθει κιόλας) αλλά να ανέβει όσο το δυνατόν περισσότερο ο λογαριασμός. Βλέπεις τα τυλιχτά δεν κοστίζουν όσο οι μερίδες, οι ποικιλιές κλπ. Για να μην τα πολυλογώ πήραμε εν τέλει μια ποικιλία για 4 που κοστίζει 42 ευρώ, 2 κουτάκια κοκά κόλα και ο ένας απ την παρέα πήρε και καφέ μετά το φαγητό.

Δεν άξιζε τίποτα. Δεν πρέπει να είχε πάνω απο 8-9 πατάτες. Ελάχιστο και πολύ κακής ποιότητας μαρούλι, 6-7 κομματάκια πίτας, 1 μιση (! ) καλαμάκι κοτόπουλο (το μοναδικό που τρωγόταν) και 2 (! ) κεμπάπ που μύριζαν άσχημα. Από πάνω το είχε γεμίσει με (επίσης κακής ποιότητας) γύρο για να φαίνεται φουσκωμένο.

Όσο για την εξυπηρέτηση έχει πολλούς σερβιτόρους αλλά περισσότερο κάθονται στην σκάλα και μιλάνε παρά ασχολούνται με τους πελάτες. Στο τέλος που πήγε να μαζέψει τα πιάτα λέει φάγατε καλά? Εγώ δεν απάντησα καθόλου όμως η κοπέλα του φίλου μου μίλησε και απάντησε όχι. Του μετέφερε τα παράπονα αλλά σε όλα είχε..... κάτι να αντιπαραθέσει.

Για τα τυλιχτά που δεν σερβίρει απάντησε ότι είναι η πολιτική του καταστήματος και γενικά ότι και να του λέγαμε στο ίδιο στυλ ήταν οι απαντήσεις του οπότε δεν είχε καν νόημα. Ο λογαριασμός ήταν 52 ευρώ και πραγματικά είχαμε μείνει νηστικοί. Για να έχεις γκλάμουρ χώρο και αντίστοιχες τιμές πρέπει να διαθέτεις και φαγητό ανάλογης ποιότητας διαφορετικά κοροιδεύεις τους πελατές. Όσο για την θέα που λένε μερικοί δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο κατά την δική μου άποψη.

Σίγουρα δεν θα ξαναεπισκεπτόμασταν το συγκεκριμένο μαγαζί. Απ τα χειρότερα που έχω παει.

29 Απρ 2017

Ξεκινώντας να διευκρινίσω πως η κριτική αφορά για παραγγελία στο σπίτι και όχι στο κατάστημα, παρόλα αυτά θεώρησα σκόπιμο να υπάρξει μια αναφορά επί τούτου.

Κατόπιν αναζήτησης σε διάφορα εστιατόρια κατέληξα στο συγκεκριμένο λόγο παλαιότερης εμπειρίας από την οποία είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μου κέντρισε το ενδιαφέρων μια προσφορά μενού στα 35€. Κάλεσα στο κατάστημα, υπήρξε μια πολύ ευγενική κυρία που με εξυπηρέτησε και μου έδωσε ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το μενού, το οποίο περιείχε ποικιλία 4 ατόμων, σαλάτα της επιλογής μου και 1.5 λίτρο αναψυκτικό. Η εν λόγω κυρία με διαβεβαίωσε πως η ποικιλία είναι ίδια με αυτή του καταστήματος και πως ήταν παραπάνω από επαρκής για 4 άτομα.

Βλέποντας την παραγγελία διαπίστωσα πως η παραγγελία σε σχέση ποσότητας τιμής ήταν δυσανάλογη, αφενός γιατί δεν ήταν αντίστοιχη του καταστήματος (κρίνοντας από την τελευταία μου επίσκεψη), αφετέρου η ποικιλία ήταν στην καλύτερη 2 ατόμων. Αναλυτικά υπήρχαν 4 κεμπάπ, λιγότερο από μισή μερίδα μοσχάρι και αντίστοιχα χοιρινό, ένα καλαμάκι κοτόπουλο, ένα καλαμάκι χοιρινό, λίγο μαρούλι, λίγο κρεμμύδι. Εν ολίγοις η μερίδα δεν ανταποκρινόταν στα χρήματα της, μιας και με έως 25€ υπάρχουν καταστήματα που πραγματικά χορταίνεις. Κάλεσα το κατάστημα και πάλι μου είπαν πως έγινε λάθος και πως θα στέλνανε συμπληρωματικά ένα καλαμάκι ακόμα χοίρινο και ένα κοτόπουλο χωρίς αυτό να αλλάζει το γεγονός πως τα χρήματα ήταν υπερβολικά.

Η γεύση ήταν μέτρια, όχι κάτι ιδιαίτερο. Ο χρόνος παράδοσης ήταν ο προβλεπόμενος (40'), η παραγγελία ήρθε ζεστή και με το αντίστοιχο παραστατικό. Προσωπικά νομίζω πως έχει επέλθει μείωση τόσο στη ποσότητα όσο και στην ποιότητα, σαφώς αυτά αναφέρονται στην παραγγελία στο σπίτι. Η εικόνα που είχα σχηματίσει στο κατάστημα ήταν μακράν καλύτερη.

Μπορούν και καλύτερα, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και τα χρήματα πρέπει να πιάνουν τόπο!