Σουβλάκια, γύρος και διάφορα κρεατικά στη σχάρα. Και μεσημέρι.

27 Ιουν 2016

O VOSPOROS (υποθέτω ότι η λατινική γραφή σκοπό έχει να διευκολύνει τους ξένους τουρίστες) έχει φθάσει πια σε μια ηλικία όπου μπορεί να χαλαρώσει, να κοιτάξει πίσω και να διηγηθεί το success story του.

Καθώς μετά την τελευταία μου επίσκεψη στο VOSPOROS έκανα μια χωνευτική βολτίτσα από τη μια άκρη του Μικρολίμανου ως την άλλη, διαπίστωσα με λύπη ότι πάρα πολλά γνωστά μαγαζιά, κυρίως ψαροταβέρνες, υπέστειλαν τη σημαία και μένουν πια κλειστά, ορισμένα μάλιστα πλήρως επιπλωμένα και με την επιγραφή να θυμίζει ότι εδώ βρισκόταν π. χ. το κλασσικό ΑΓΛΑΜΑΙΡ ή το νεώτερο JIMMY AND THE FISH και πολλά άλλα. Η εποχή που οι λεφτάδες των Β. Π. κατηφόριζαν στο τότε Τουρκολίμανο για να τους δροσίσει η αύρα του Σαρωνικού και να φάνε το πανάκριβο για τα μέτρα της εποχής ψαράκι τους έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Θα διακινδυνεύσω την πρόβλεψη ότι σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει πια εδώ ούτε ένα ψαρομάγαζο. Όλα τα καινούρια μαγαζιά που ανοίγουν είναι μεζεδοπωλεία ή καφετέριες. Το εμπόρευμα «θάλασσα» έχει αλλάξει, έχει διαδοθεί και παράλληλα ευτελιστεί, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Ο VOSPOROS έχει πετύχει, διότι έγκαιρα έπιασε τα σημεία των καιρών. Όταν άρχισε η διάδοση των πολίτικων εστιατορίων έξω από τα σύνορα της Νέας Φιλαδέλφειας, ήρθε και έπιασε πόστο στο μέσο της διαδρομής από το δημοτικό parking (που λύνει το πρόβλημα του πού θα παρκάρετε) προς το Ναυτικό Όμιλο. Μεγάλος χώρος στο κανονικά χτισμένο κομμάτι του, προσφέρει από την πρώτη σειρά τραπεζιών του πρώτου ορόφου την τέλεια θέα στα σκάφη που λικνίζονται νωχελικά στο νερό, μεγάλος και ο χώρος που έχει καταληφθεί στην άλλη πλευρά του δρόμου, δίπλα στη θάλασσα, έχει κλείσει με τζαμαρία, θερμαίνεται και εξαερίζεται κανονικά. Τραπέζια σε πυκνή διάταξη, προσωπικό επαρκές τόσο σε αριθμό όσο και σε γνώση του αντικειμένου.
Ο VOSPOROS τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του στηρίχθηκε στο περιτύλιγμα. Πήρε μια κουζίνα νόστιμη, απλή και κατανοητή, που γεννά θετικά συναισθήματα σε όλους, και της πρόσθεσε γκλαμουριά.

Ωραία σερβίτσια, ωραία τραπέζια και καθίσματα, μια διακριτική πολυτέλεια που έφερνε στο νου τα προπύργια της ψαροφαγίας ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, ΔΟΥΡΑΜΠΕΗ και ΜΠΟΤΣΑΡΗ, κυρίως όμως μεγάλες μερίδες και τα μπακιρένια σκεύη για τις ποικιλίες που έχουν γίνει πια το σήμα κατατεθέν του εστιατορίου. Στόχευσε από την αρχή στις ηλικίες των 30+, τους νέους δηλαδή που έχουν την άνεση να πληρώσουν και κάτι παραπάνω σε μια μια έξοδο με το αμόρε ή τη μεγάλη παρέα τους. Αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Η χαριτωμένη δεσποινίς στην υποδοχή με το μίνι και το ενδιαφέρον ντεκολτέ είναι μεταγενέστερη προσθήκη που μεταδίδει το μήνυμα ότι εδώ έχεις έρθει σε χώρο εστίασης ανώτερου επιπέδου, αν θέλεις τυλιχτό και τζατζίκι τράβα αλλού.

Η κουζίνα του VOSPOROS είναι πια θα έλεγα καθαρά διεκπεραιωτική. Σερβίρει απόλυτα προβλέψιμα πιάτα φροντίζοντας να κρατά κάποια ποιοτικά στάνταρ τα οποία σε συνδυασμό με το καλό σέρβις δημιουργούν μια θετική αύρα. Εδώ δεν πρόκειται να φάτε ούτε το καλύτερο ούτε όμως και κακής ποιότητας πολίτικο φαγητό. Οι σαλάτες είναι φρέσκες και οι πατάτες επίσης - και όχι προτηγανισμένες. Τα ατομικά καρβελάκια στην αρχή είναι εξαιρετικά, οι πίτες που συνοδεύουν τα κρεατικά μάλλον άνοστες, ιδίως οι ολικής αλέσεως.

Μπορείτε να δώσετε την παραγγελία σας κυριολεκτικά με κλειστά τα μάτια. Θέλετε κεμπάπ, θέλετε λαχματζούν, θέλετε χουνκιάρ, θέλετε χοιρινό, μοσχάρι ή κοτόπουλο, θέλετε φατούς ή εσμέ, υπάρχουν όλα, απλά, ισκεντέρ (= με ντομάτα) ή γιαουρτλού. Οι περισσότεροι προτιμούν τις ποικιλίες των δύο ή τεσσάρων ατόμων, κατά τη γνώμη μου κακώς, γιατί ναι μεν χορταίνεις, όμως το σύνολο είναι υπερβολικά λιπαρό. Αφήστε λοιπόν την τουριστική ευκολία, όπου διαλέγουν άλλοι τι θα φάτε και σας το σερβίρουν, και δώστε μια παραγγελία όπου δεν θα κυριαρχεί το κρέας. Μαζί με τη μπυρίτσα θα έχετε ένα σωστό γεύμα σε ένα ωραίο περιβάλλον. Ο λογαριασμός, με την απόδειξη να έρχεται κανονικά μαζί με την παραγγελία, θα κυμανθεί γύρω στα 20 και κάτι ευρώ το άτομο (η ποικιλία για τέσσερα άτομα κοστίζει 40 ευρώ, για να πάρετε μια ιδέα) και σίγουρα δεν θα λειτουργήσει αποτρεπτικά στο να ξανάρθετε. Στο VOSPOROS άλλωστε έρχεσαι για την παρέα, και όχι κυρίως για το φαγητό.

Νερό εμφιαλωμένο, κέρασμα πορτοκαλόπιτα σε τσιγκούνικα κομμάτια και αραιωμένο λικέρ μαστίχα (φάουλ! ) στο τέλος. Κακώς δεν προτιμήσαμε την μπουγάτσα. Next time!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Επαγγελματική συνάντηση (περισσότερο φίλοι παρά συνεργάτες) κατηφορήσαμε Δευτέρα μεσημέρι προς το Μικρολίμανο (μετά δυσκολίας περάσαμε τις συμπληγάδες κάπου εκεί στο Ν. Φάληρο που έχει μείνει μισή -ούτε κάν ολόκληρη- λωρίδα κυκλοφορίας λόγω έργων metro/tram και αποφασίστηκε να πάμε στο Βόσπορο (αφού η υποφαινόμενη ακόμη δεν τρώει ψαρικά και λοιπά θαλασσινά εξαιτίας αλλεργίας και εντολής ιατρού.. )
Η αλήθεια είναι ότι στο Βόσπορο δεν είχα ξαναπάει -άσχετα που περνάω συχνά πυκνά από μπροστά του- όπως δε συνηθίζω να συχνάζω γενικότερα σε αυτή την τουριστική περιοχή εκτός και εάν έχουμε ξενόφερτο πελάτη που τον πάμε να "ζήσει το greek myth".

Όπως είπα ήταν Δευτέρα μεσημέρι, άδειοι οι δρόμοι από τουρίστες άδειο και το μαγαζί, αργότερα άρχισε μία σχετική κίνηση.
Ευγενικό το προσωπικό, τακτοποιημένος και καθαρός χώρος (καθίσαμε στον κάτω χώρο-αυτόν που προτιμάνε οι τουρίστες- όπου έχεις άμεση οπτική επαφή με την τόσο μα τόσο βρώμικη θάλασσα) τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια σε πλήρη παράταξη εν αναμονή πελατών.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ήρθαν τα menu, επιλέχθηκε κρασί λευκό (ειλικρινά δεν πρόσεξα τι κρασί πήραμε-συγχωρέστε με! ) κάτι σε μοσχοφίλερο πρέπει να ήταν, δροσερό και ευκολόπιοτο.

Νερό εμφιαλωμένο μαζί με τα κουβέρ (νοστιμότατα ψωμάκια 2 ειδών).
Παραγγείλαμε μία σαλάτα Βόσπορος, φρέσκα υλικά, υπερτερούσαν οι λωρίδες πράσινης και κόκκινης πιπεριάς, με διάσπαρτα μικρά κομμάτια παξιμαδιού. Νόστιμη και δροσερή.
Ένα τζατζίκι ότι πρέπει για επαγγελματική συνάντηση (και για άμαθους στο σκόρδο τουρίστες) με μία υποψία σκόρδου.
Μία φέτα σε φύλλο κρούστας περιχυμένη με μέλι, καμία έκπληξη στη γεύση, μάλλον αδιάφορη.
Πατάτες τηγανητές, ξεροτηγανισμένες χωρίς λαδίλα, πεντανόστιμες.
Ένα λαχμαντζούν με κιμά -εξαιρετικό (ίσως λίγο ελαφρύ για κάποιους ουρανίσκους, αλλά για τα δικά μου δεδομένα ήταν αυτό που ήθελα εκείνη την ώρα).
Μία ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα (4 είμασταν αλλά ο ένας τρώει για 5!!! ). Η ποικιλία έφτασε σε εντυπωσιακό σκεύος, περιείχε κεμπάπ, κομμάτια κοτόπουλο και χοιρινό, γύρο και ντομάτα ψητή μαζί με πιτούλες.
Δοκίμασα μόνο το κοτόπουλο και τις πιτούλες και καθόλου χοιρινό ή γύρο (οι υπόλοιποι δεν άφησαν τίποτε) ομολογώ ότι δε με ενθουσιάσε τόσο πολύ η γεύση -όσο περίμενα τουλάχιστον.
Επαναλάβαμε την παραγγελία μας σε εμφιαλωμένο νερό και κρασί.

Στο τέλος του γεύματος, πήραμε από ένα espresso και 3 γλυκά (ένα γαλακτομπούρεκο, ένα σουφλέ σοκολάτας και ένα κιουνεφέ). Η αλήθεια είναι ότι -παρόλο που σύμφωνα με τον άνθρωπο που μας εξυπηρετούσε τα γλυκά είναι της ώρας και συγκεκριμένα το γαλακτομπούρεκο χρειαζόταν 14 λεπτά για να ετοιμαστεί και σερβιριστεί- δεν ξετρελάθηκα με τις γεύσεις, έλειπε η ένταση.

Το κόστος του γεύματος δεν το γνωρίζω (επαγγελματικό γεύμα) ωστόσο ο τιμοκατάλογος του Βοσπορου είναι διαθέσιμος στο internet για όποιον θέλει να μελετήσει αναλυτικά τα πιάτα και τις τιμές.

Ασφαλώς τέτοιου επιπέδου χώροι λειτουργούν 100% επαγγελματικά και τηρούν την ευγένια και την απόσταση που απαιτείται μεταξύ πελάτη και service, με αποτέλεσμα όλα να γίνονται διακριτικά, ευγενικά και διεκπαιρεωτικά -και ναι μεν όταν είσαι τουρίστας ή σε business lunch αυτό αναζητάς (άρα καλά κάναμε και πήγαμε στο Βόσπορο που τα προσφέρει όλα αυτά) όμως δεν είμαι σίγουρη εάν θα τον επισκεφτόμουν ιδιωτικά (όπου αναζητώ συχνά περισσότερη ζεστασιά και αμεσότητα επικοινωνίας με το προσωπικό).

02 Δεκ 2015

Παίζει η πρώτη και μοναδική φορά που είχα πάει στον Βόσπορο να ήταν πριν από καμιά 10αριά χρόνια. Τότε αν θυμάμαι καλά είχαμε κάτσει στον πάνω όροφό του που είχε κάτι σαν βεράντα (εκτός κι η σύγχυση που επικρατεί στον εγκέφαλό μου έχει πάρει πλέον άλλες διαστάσεις κι έχουν γίνει όλα μαλλιά-κουβάρια, πράγμα καθόλου απίθανο). Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι ενώ εμείς είχαμε παραγγείλει όλοι μας από μερίδα φαγητό, γύρω μας είδαμε να υπάρχει σε πολλά τραπέζια ένα είδος μεγάλου σκεύους στο χρώμα του χαλκού γεμάτο με διάφορα είδη κρέατος. Τους είχα ρωτήσει και τότε και μου είχαν πει ότι είναι μια μορφή ποικιλίας κρεάτων. Απωθημένο μου είχε μείνει το ότι δεν είχαμε παραγγείλει κι εμείς το ίδιο. Στην σκέψη μου είχε μείνει καρφωμένο σαν κάτι που συνδέεται με κουζίνα Ανατολίτικης προέλευσης.

Κατά τα χρόνια που μεσολάβησαν, κάθε φορά που περνούσα από μπροστά τους, έριχνα κλεφτές ματιές κι έβλεπα ότι συνέχιζαν να σερβίρουν στο ίδιο σκεύος αν και πλέον δεν μου φαίνονταν το ίδιο επιβλητικό όπως τη πρώτη φορά. Όμως τα απωθημένα παραμένουν απωθημένα και μας σιγοκαίνε. Έτσι μερικές ημέρες πριν, απόγευμα προς βραδάκι μετά από επαγγελματική υποχρέωση που είχα στις εκεί περιοχές, ο συνάδελφος που ήμουν μαζί του έριξε τη πρόταση να φάμε κάτι γιατί στο ραντεβού που είχαμε πάει καπάκι μετά το γραφείο δεν μας είχαν βγάλει ούτε ένα μπισκοτάκι. Ελληνική φιλοξενία σου λένε μετά… Χα!

Δεν θέλαμε να ξανοιχτούμε οικονομικά και έτσι απορρίψαμε κάποια άλλα εστιατόρια με θαλασσινά που υπάρχουν στον ίδιο δρόμο γιατί καταλαβαίναμε ότι θα έπρεπε να βάλουμε βαθειά το χέρι στην τσέπη. Άσε που πεινάγαμε τόσο που για να χορτάσουμε θα έπρεπε να πληρώσουμε πολλά για κάτι που μερικές ώρες πριν κολυμπούσε (εκτός κι αν είχε κατασκηνώνει σε κάποια κατάψυξη…) ή ήταν κολλημένο σε κάποιο βράχο θαλάσσης.

Ήμουν εγώ αυτός που πρότεινα τον Βόσπορο λέγοντας απ’ την αρχή ότι θα πάρουμε την ποικιλία (μη μου τα γυρίσει και μείνω πάλι με το απωθημένο…).

Αυτή τη φορά κάτσαμε από τη μεριά της θάλασσας και μάλιστα μερικά μέτρα μακριά της αφού ήταν νωρίς και δεν είχαν πολύ κόσμο. Δεν θα πω ότι με ενθουσιάζει η εικόνα που έχει εκεί μπροστά η θάλασσα αλλά είναι σαφώς πολύ καλύτερα από το να έχω μπροστά μου ένα τοίχο με φωτογραφίες ή ένα ψυγείο εστιατορίου.

Γενικά ο χώρος ήταν αρκετά συμπαθητικός, τακτικός και άνετος αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Θα τη χαρακτήριζα ως λιτή αλλά λίγο απρόσωπη. Φυσικά μπορεί να επέλεξαν να είναι έτσι για να μη σε αποπροσανατολίζει από τη θέα της θάλασσας που είναι και το μεγάλο του ατού, αλλά εγώ στη θέση τους θα του έδινα ένα πολύ πιο ανατολίτικο χαρακτήρα και θα το πλάσαρα έτσι. Θα πέταγα και μερικούς ναργιλέδες προς χρήση, που έχουν γίνει πολύ της μοδός τελευταία και το κάθε τσουτσέκι στη Φωκίωνος Νέγρη που το βρίσκεις που το χάνεις, νάσουτο να ξεφυσάει καπνούς με το ύφους θεριακλή μέγα! Φυσικά θα έπρεπε να στρώσω και εμπλουτίσω και την κουζίνα για να μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια κίνηση και ανανέωση. Δόξα το Θεώ η Ανατολίτικη κουζίνα έχει θησαυρούς γεύσης και πολλούς και φανατικούς υποστηρικτές της.

Το προσωπικό τους γρήγορο και άνετο. Δεν ξέρω αν όλοι οι νεαροί που δουλεύουν εκεί είναι σαν κι αυτόν που μας είχε αναλάβει αλλά ο δικός μας ήταν σε τρελά κέφια. Σχολιάσαμε ότι μάλλον εχθές θα είχε σταθεί «τυχερός»…

Πάντως δεν θα μπορούσα να μη σχολιάσω την ταλαιπωρία που τραβάει το service τους αφού κάθε παραγγελία πρέπει να την μεταφέρουν από το κυρίως κτήριο που είναι από την απέναντι μεριά του δρόμου. Και καλά εκείνη την ώρα ήταν σχετικά ήρεμα, τι γίνεται τα Σαββατόβραδα με τον Ελληνάρα οδηγό που θα έχει πιει τα σφηνάκια του, τις μηχανές και τους πεζούς και τα σκυλιά που κατακλύζουν τον δρόμο και το πεζοδρόμιο. Τα παιδιά είναι πραγματικά ήρωες! Μόνο και μόνο που δουλεύουν κάτω από αυτές τις συνθήκες, τους βάζω ένα 4 μέσα από την καρδιά μου.

Πήραμε λοιπόν την ποικιλία των δύο ατόμων και ένα τζατζίκι.

Στο τραπέζι αρχικά μας έφεραν χωρίς να το παραγγείλουμε κάποια πιτάκια. Θεωρήσαμε ότι είναι κέρασμα καλωσορίσματος. Αμ δε! Μας χρεώθηκαν κανονικά (αλλά όχι και με τον νόμο…) κάτι παραπάνω από 1 € το άτομο. Αν προσθέσεις σε αυτά και το πόσο μας κόστισε το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν επίσης χωρίς να μας ρωτήσουν (αν δεν ήμουν με τον συνάδελφο θα τους το γύριζα πίσω…), με το καλημέρα τους ακουμπήσαμε μερικά ευρουδάκια- καθαρότατο κέρδος για την επιχείρηση. Αυτό που όμως δεν σκέφτεται η επιχείρηση είναι το πόσο κακή αίσθηση μου αφήνει όλο αυτό αφού νοιώθω μάλλον θύμα εκμετάλλευσης.

Κι αν ένιωσα έτσι με τα πιτάκια και το νερό, αυτό δεν συγκρίνεται με το πώς ένοιωσα όταν ήρθε η ποικιλία. Για τα σχεδόν 30 € που κόστισε περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο και σαφώς πολύ πιο μεγάλη ποσότητα. Γιατί ωραίο το χάλκινο σκεύος αλλά τα όσα μας σέρβιραν και πάνω σε μαγικό ιπτάμενο χαλί να μου τα έφερναν, πάλι με την ίδια εντύπωση θα έμενα. Αν εξαιρέσεις την ντομάτα, το μαρουλάκι, το κρεμμύδι και τις πίτες που είχε και που έπιαναν έναν καθόλου ευκαταφρόνητο χώρο του σκεύους, το υπόλοιπο είχε είδη σουβλατζίδικου που θα έβρισκα και στην γειτονιά μου. Μπορεί να μην έβλεπα τις βαρκούλες να κουνιούνται τρώγοντάς τα αλλά σίγουρα δεν θα είχα πληρώσει ούτε τα μισά. Από κρέατα λοιπόν υπήρχε κεμπάμπ, γύρος χοιρινός, ντονέρ, σουβλάκι κοτόπουλο και σουβλάκι χοιρινό. Κι όλα αυτά μη φανταστείτε ότι ήταν απλόχερα δοσμένα. Οπότε πως μπορούν να δικαιολογηθούν τα σχεδόν 30 ευρουδάκια, οέο? Απλά δεν μπορούν. Απλά μεγάλο μέρος αυτών πάνε να προστεθούν στο κέρδος από το καλωσόρισμα και το νεράκι.

Για στρογγυλοποίηση βρε παιδί μου. Όμως ας ήταν όσα ήταν αλλά ας ήταν εξαιρετικά προετοιμασμένα. Να είχαν μαρινάρει το κρέας, να ήταν τρυφερό και να έλιωνε στο στόμα. Να το είχαν ψάξει παραπάνω με τις συνταγές τους. Να είχαν ξεθάψει τη συνταγή κάποιας γιαγιάς από την Σμύρνη και να την είχαν ακολουθήσει τυφλά. Ε τότε ναι! Θα έλεγα ότι άξιζαν τα όσα πληρώσαμε γι αυτό το δείπνο που ξεπέρασε κατά πολύ τα 40 €. Όταν αυτά που μου προσφέρονται είναι συνοικιακού σουβλατζίδικου τι να σου κάνει ο χώρος, οι βαρκούλες και το καλό service.

Είσαι στο σημείο αυτό που άλλοι θα έκαναν κρα να το έχουν προς εκμετάλλευσή τους! Έχεις μεγάλο χώρο και μάλιστα έχεις την πολυτέλεια να είναι η κουζίνα σου πολύ μακριά από τους πελάτες σου! Έχεις προσωπικό που σκίζεται στο τρέξιμο και παρόλα αυτά κρατάει την διάθεσή του ανεβασμένη. Έχεις λοιπόν, δυνατά χαρτιά στα χέρια σου που θα μπορούσες να κάνεις την επιχείρησή σου να πετάει. Τι χρειάζεται επιπρόσθετα? Να αποτινάξεις από πάνω σου τακτικές που ανήκουν στο παρελθόν και που αποσκοπούν στο κέρδος αλλά δεν βοηθάνε καθόλου (μα καθόλου λέμε) στην διατήρηση της πελατείας σου. Θέλεις να χρεώνεις 30 € μια ποικιλία? Δεκτό και σεβαστό! Έχω ξαναπληρώσει 30 € για μια ποικιλία, δεν με χαλάει αυτό. Μη ξεχνάμε ότι πριν την παραγγείλω είχα δει την τιμή της στον κατάλογο. Αν ζητάς όμως αυτό το αντίτιμο, κάνε τη έτσι ώστε όποιος την έχει δοκιμάσει να νιώθει ότι άξιζε τον κόπο και δεν πήγαν χαμένα τα χρήματά του (που στις μέρες μας βγαίνουν με μεγάλη δυσκολία). Τότε κι εγώ θα σου βγάλω το καπέλο και θα είμαι ένας ακόμα πελάτης σου που θα σε υποστηρίζει.

Α, δεν είπα και για το τζατζίκι. Ίσως γιατί δεν καταλάβαμε ότι ήταν τζατζίκι. Εντελώς αδύναμο που θα μπορούσε απλά να είναι ένα ντιπ γιαουρτιού σε πιο μεγάλη ποσότητα.

Επιμένετε να με ρωτήσετε εάν θα ξαναπήγαινα? Όπως έχει η κατάσταση, σίγουρα όχι. Θα το σκεφτόμουν όμως να ξαναπάω αν μάθαινα ότι έχει αλλάξει φιλοσοφία…

02 Σεπ 2017

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ με την κοπέλα μου και ένα άλλο ζευγάρι (4 άτομα συνολικά δηλαδή) στον Βόσπορο για πρώτη φορά μετά από προτροπή του άλλου ζευγαριού οι οποίοι βέβαια είχαν να επισκεφθούν αρκετά χρόνια το εν λόγω μαγαζί.

Στα της επίσκεψης τώρα ο χώρος με φρου φρου και αρώματα πολύ... μακριά από την ποιότητα του φαγητού που προσφέρει. Είχαμε στο νου μας να παραγγείλουμε τυλιχτά.

Αμ δε.... Έρχεται το γκαρσόνι και μόλις άκουσε ότι θέλουμε τυλιχτά λέει με ύφος τυλιχτά δεν σερβίρουμε κύριε, μόνο πιάτα. Εμένα αυτό μου δεν μου δείχνει ότι θέλουν να μείνει ικανοποιημένος ο πελάτης (ώστε να ξανάρθει κιόλας) αλλά να ανέβει όσο το δυνατόν περισσότερο ο λογαριασμός. Βλέπεις τα τυλιχτά δεν κοστίζουν όσο οι μερίδες, οι ποικιλιές κλπ. Για να μην τα πολυλογώ πήραμε εν τέλει μια ποικιλία για 4 που κοστίζει 42 ευρώ, 2 κουτάκια κοκά κόλα και ο ένας απ την παρέα πήρε και καφέ μετά το φαγητό.

Δεν άξιζε τίποτα. Δεν πρέπει να είχε πάνω απο 8-9 πατάτες. Ελάχιστο και πολύ κακής ποιότητας μαρούλι, 6-7 κομματάκια πίτας, 1 μιση (! ) καλαμάκι κοτόπουλο (το μοναδικό που τρωγόταν) και 2 (! ) κεμπάπ που μύριζαν άσχημα. Από πάνω το είχε γεμίσει με (επίσης κακής ποιότητας) γύρο για να φαίνεται φουσκωμένο.

Όσο για την εξυπηρέτηση έχει πολλούς σερβιτόρους αλλά περισσότερο κάθονται στην σκάλα και μιλάνε παρά ασχολούνται με τους πελάτες. Στο τέλος που πήγε να μαζέψει τα πιάτα λέει φάγατε καλά? Εγώ δεν απάντησα καθόλου όμως η κοπέλα του φίλου μου μίλησε και απάντησε όχι. Του μετέφερε τα παράπονα αλλά σε όλα είχε..... κάτι να αντιπαραθέσει.

Για τα τυλιχτά που δεν σερβίρει απάντησε ότι είναι η πολιτική του καταστήματος και γενικά ότι και να του λέγαμε στο ίδιο στυλ ήταν οι απαντήσεις του οπότε δεν είχε καν νόημα. Ο λογαριασμός ήταν 52 ευρώ και πραγματικά είχαμε μείνει νηστικοί. Για να έχεις γκλάμουρ χώρο και αντίστοιχες τιμές πρέπει να διαθέτεις και φαγητό ανάλογης ποιότητας διαφορετικά κοροιδεύεις τους πελατές. Όσο για την θέα που λένε μερικοί δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο κατά την δική μου άποψη.

Σίγουρα δεν θα ξαναεπισκεπτόμασταν το συγκεκριμένο μαγαζί. Απ τα χειρότερα που έχω παει.

29 Απρ 2017

Ξεκινώντας να διευκρινίσω πως η κριτική αφορά για παραγγελία στο σπίτι και όχι στο κατάστημα, παρόλα αυτά θεώρησα σκόπιμο να υπάρξει μια αναφορά επί τούτου.

Κατόπιν αναζήτησης σε διάφορα εστιατόρια κατέληξα στο συγκεκριμένο λόγο παλαιότερης εμπειρίας από την οποία είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μου κέντρισε το ενδιαφέρων μια προσφορά μενού στα 35€. Κάλεσα στο κατάστημα, υπήρξε μια πολύ ευγενική κυρία που με εξυπηρέτησε και μου έδωσε ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το μενού, το οποίο περιείχε ποικιλία 4 ατόμων, σαλάτα της επιλογής μου και 1.5 λίτρο αναψυκτικό. Η εν λόγω κυρία με διαβεβαίωσε πως η ποικιλία είναι ίδια με αυτή του καταστήματος και πως ήταν παραπάνω από επαρκής για 4 άτομα.

Βλέποντας την παραγγελία διαπίστωσα πως η παραγγελία σε σχέση ποσότητας τιμής ήταν δυσανάλογη, αφενός γιατί δεν ήταν αντίστοιχη του καταστήματος (κρίνοντας από την τελευταία μου επίσκεψη), αφετέρου η ποικιλία ήταν στην καλύτερη 2 ατόμων. Αναλυτικά υπήρχαν 4 κεμπάπ, λιγότερο από μισή μερίδα μοσχάρι και αντίστοιχα χοιρινό, ένα καλαμάκι κοτόπουλο, ένα καλαμάκι χοιρινό, λίγο μαρούλι, λίγο κρεμμύδι. Εν ολίγοις η μερίδα δεν ανταποκρινόταν στα χρήματα της, μιας και με έως 25€ υπάρχουν καταστήματα που πραγματικά χορταίνεις. Κάλεσα το κατάστημα και πάλι μου είπαν πως έγινε λάθος και πως θα στέλνανε συμπληρωματικά ένα καλαμάκι ακόμα χοίρινο και ένα κοτόπουλο χωρίς αυτό να αλλάζει το γεγονός πως τα χρήματα ήταν υπερβολικά.

Η γεύση ήταν μέτρια, όχι κάτι ιδιαίτερο. Ο χρόνος παράδοσης ήταν ο προβλεπόμενος (40'), η παραγγελία ήρθε ζεστή και με το αντίστοιχο παραστατικό. Προσωπικά νομίζω πως έχει επέλθει μείωση τόσο στη ποσότητα όσο και στην ποιότητα, σαφώς αυτά αναφέρονται στην παραγγελία στο σπίτι. Η εικόνα που είχα σχηματίσει στο κατάστημα ήταν μακράν καλύτερη.

Μπορούν και καλύτερα, ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και τα χρήματα πρέπει να πιάνουν τόπο!

15 Μαι 2016

Πραγματικά πολύ περίεργο μαγαζί. Χωρίς κανένα χαρακτήρα. Αποτέλεσμα να έχει ΤΟΣΟ ανομοιογενές κόσμο (από ηλικίες, ενδυμασία κλπ) Το μαγαζί κατά βάση είναι ψητοπωλείο. Σερβίρει γύρος, καλαμάκια, πίτες, ποικιλίες κλπ.

Αυτός που το διακόσμησε προσπάθησε να δώσει ΟΣΟ περισσότερο μπορούσε την αίσθηση της πολυτέλειας (καναπέδες με δερμάτινη υφή, φωτιστικά, χρυσές πινελιές κλπ), και η μουσική είναι ξένη lounge.

Δλδ μπαίνοντας νομίζεις πως είσαι σε bistro lounge τέλη δεκαετίας του 90' αλλά τρως σουβλάκια. Και φυσικά δεν έχω τίποτα με τα σουβλάκια.. όσο έχουν μέχρι 2.40 το ένα! Τα πιάτα που πήραμε ήταν νοστιμότατα παρ'ολα αυτά, και μεγάλες μερίδες! Πληρώσαμε 40 ευρώ χωρίς το κρασί.

01 Απρ 2016

Μια βροχερή ημερα διάλεξα να κατηφορίσω προς Μικρολίμανο για μεσημεριανό φαγητό, ο μονος χωρις που μου κανει αίσθηση μαγαζιού κ οχι παράπηγματος ειναι ο ΒΟΣΠΟΡΟΣ, για ακόμη μια φορα εξαιρετικός, άμεση εξυπηρέτηση πολυ καλη οργάνωση, ευχάριστος χώρος, η ποικιλία του οπως παντα ολα τα λεφτα!!

Ενα μαγαζί που οι γεύσεις αξίζουν τα λεφτα τους κ ο χώρος σε προδιαθέτει να αράξεις να πιεις το κρασακι σου! Εκπληκτικά! Θα παω κ θα ξαναπάω!

22 Φεβ 2016

Γεια σας, πήγα στον Βόσπορο μετά από αρκετό καιρό και απογοητεύτηκα..

Εφοδιασμένος με αρκετή υπομονή για το παρκάρισμα έκανα κράτηση τηλεφωνική (ρωτάω εάν επιτρέπεται το κάπνισμα μου λένε ναι! ) και ξεκίνησα!

Το προσωπικό ήτανε πολυ ευγενικό αλλά τι να το κάνω που το σέρβις άργησε αρκετά, με αναμονή 50 λεπτά για το κυρίως ενώ μας έφεραν την σαλάτα κατευθείαν σου σπάνε την όρεξη όπως και να το κάνεις... Ευτυχώς δεν περίμενα παιδί θα το έχανα..

Ζητάω τασάκι μετά από 20 λεπτά στο μαγαζί και μου λένε οτι υπαρχει ένας περίεργος στο μαγαζί να περιμένουμε λίγο κλπ... το λίγο έγινε μια μίση ώρα - όσο κάθισα δηλαδή και ακόμα δεν έφυγε αυτός ο περίεργος!

Το κερασάκι στην τούρτα ήτανε ότι το φαγητό του, μια μερίδα χοιρινή και ένα κοτόπουλο φιλέτο και τα 2 μέτρια αν όχι μαγειρεμένα από πολυ νωρίτερα και σε καμιά περίπτωση δεν θύμιζε την κουζίνα που είχε παλαιότερα.

19 Οκτ 2015

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, παρέα 7-8 ατόμων. Πολύ προσωπικό στο μαγαζί, ευγενική υποδοχή και πλακίτσα κατά την παραγγελία.

Αμέσως σερβίρουν πολύ νόστιμα πιτάκια, ένα για κάθε άτομο (τελικά χρεώνονται 1,10 το ένα).

Στα γύρω τραπέζια οι ποικιλίες είναι εντυπωσιακές, σερβιρισμένες σε χάλκινο σκεύος. Ρωτήσαμε αν η ποικιλία δίπλα μας είναι 2 ή 4 ατόμων, μας απάντησαν 2 και θεωρήσαμε ότι είναι τεράστια. Παραγγείλαμε λοιπόν μια ποικιλία 4 ατόμων, σαλάτα, πατάτες. Για ποτό οι περισσότεροι παραγγείλαμε τσίπουρο, φροντίσαμε μάλιστα να ενημερώσουμε να βάλουν μερικά στο ψυγείο καθώς... διψούσαμε.

Η ποικιλία δεν αποδείχτηκε τελικά τόσο μεγάλη αφού ήταν απλά μεγαλύτερη από αυτή των 2 ατόμων και όχι διπλή. (Προσέχοντας βέβαια το κατάλογο έπρεπε να το φανταστούμε αφού η 2 ατόμων κοστίζει 28€ άνω η 4 ατόμων 40€). Γενικά ήταν μια ποικιλία που θα έβρισκες σε οποιοδήποτε ψητοπωλείο (σουβλάκια χοιρινά/κοτόπουλο, κεμπάπ, ντονέρ και γύρο χοιρινό + πατάτες + πιτάκια) με γεύση και ποιότητα απλά ικανοποιητικά.

Περνώντας η ώρα παραγγέλνουμε άλλα 2 τσίπουρα και μια μερίδα χουνκιάρ μπεγεντί το οποίο ήταν απλά το χειρότερο που έχω φάει ποτέ.

Ωστόσο εμείς επιμένουμε και παραγγέλνουμε ένα ακόμη τσίπουρο για να πάρουμε την απάντηση ότι "Τελείωσε, αν θέλετε να σας φέρουμε ούζο"!!!

Τελικά, είπαμε να μας φέρουν το λογαριασμό.

Δώσαμε 15-20€/'ατομο αλλά ουσιαστικά ούτε φάγαμε, ούτε ήπιαμε.

27 Οκτ 2015

Επισκεφτήκαμε (3 άτομα) τον Vosporo στις 23/10/2015 για βραδινό.
Με το που μπήκαμε μια κοπέλα μας πήγε στο τραπέζι μας το οποίο ήταν πάνω στην θάλασσα, η διακόσμηση του μαγαζιού ήταν πολύ προσεγμένη και ταίριαζε απόλυτα με το στυλ του μαγαζιού.

Αμέσως μας φέρανε νερό και ψωμάκια με σως. Ξεκινήσαμε την βραδιά με κάποια ορεκτικά όπως η φέτα σε φύλλο με μέλι, ρολάκια μελιτζάνας, στριφτή κιμαδόπιτα και μια σαλάτα του Καίσαρα τα οποία συνοδέψαμε με 1 ποτήρι κρασί. Συνεχίσαμε με κυρίως. Πήραμε ψαρονέφρι καλαμάκι, συκωτάκι σχάρας και κοτόπουλο φιλέτο το οποίο συνοδέψαμε με ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί.

Στο τέλος μας γλυκάνανε την βραδιά με πορτοκαλόπιτα την οποία δεν φάγαμε μιας και είχαμε σκάσει στο φαγητό. Όλα αυτά μας κοστίσανε 91 ευρώ το οποίο θεωρώ πολύ οικονομικό για ένα μαγαζί με τόση καλή ποιότητα και μάλιστα στο μικρολίμανο.
Βέβαια όπως όλα τα μαγαζιά υπήρχαν και τα αρνητικά. Υπήρχε υπερβολικά πολύ προσωπικό που δεν χρειαζόταν μιας και οι περισσότεροι δεν είχαν κάτι να κάνουν και απλώς τριγυρίζανε και παρόλο που ήταν τόσοι πολλοί αργήσανε να μας πάρουν την παραγγελία παρόλο που είχαμε κλείσει καταλόγος και κάθε φορά που ψάχνανε σερβιτόρο κανείς δεν μας κοιτούσε.

Και το δεύτερό αρνητικό για εμένα ήταν ότι όλοι τριγύρω μας καπνίζαμε και ημασταν παρέα μη καπνιζόντων. Κατα τα άλλα μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και θα το επισκεφτούμε ξανά στο μέλλον.

Ακτή Κουμουνδούρου 20, Μικρολίμανο