Σουβλάκια, γύρος και διάφορα κρεατικά στη σχάρα. Και μεσημέρι.

06 Μάρ 2018

Καλησπέρα και πάλι! Κεμπαποφαγίας συνέχεια!

Στις 15 Φεβρουαρίου λοιπόν, πουρνό πουρνό, ορκιζόμουν στην ΜπερμΠάντειο σχολή και σκέφτηκα να κεράσω τους γονείς μου κάπου έξω. Οι γονείς μου εξάλλου δεν είναι και πάρτι άνιμαλ να τους πάω για ποτάκι σαν τους φίλους μου.

Η μάνα μου δε, είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Της αρέσει μεν το γκουρμέ, αλλά να είναι και μπόλικο στο πιάτο. Να της δείχνω Κολωνακιώτικα στέκια στο ίντερνετ, να βλέπει μερίδες και να φρίττει. 2 κομματάκια κρέατος και μια μπάλα πουρέ; Έχει τα δίκια της. Να της δείχνω ιταλικά εστιατόρια-χωρίς θέα σε θάλασσα ή Ακρόπολη-να την χαλάνε.

Μου πετάει την ιδέα του Πολίτικου και έτσι αποφάσισα να πάμε στον Βόσπορο. Πήγαμε που λέτε, 12 η ώρα, μόλις είχαν ανοίξει! Αν θυμάστε στις 15 είχαμε κρύο, βροχή, κακό! Έτσι καθίσαμε στο χώρο του μαγαζιού πάνω στη θάλασσα με συντροφιά τις εξαιρετικές σόμπες μανιτάρι που είχαν ήδη αναμμένες. Σε τραπέζι 6 ατόμων για να είμαστε και άνετοι. Πολύ κομψά τα τραπεζοκαθίσματα και άνετα, αν και τύπου καφενείου, με επένδυση για να μην πιανόμαστε. Είχε και πιο πολυτελή, σε τραπέζια περισσότερων ατόμων.

Να σας πω την αλήθεια μου, μου άρεσε πολύ ο χώρος. Μου άρεσε το παρκέ, τα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, οι αψίδες κλπ. Είχε χαρακτήρα, Μήπως τα νεοσουβλασερί με το λευκό παντού και τα παλιά κονσερβοκούτια είναι καλύτερα;

Αφού πλύναμε και τα χεράκια μας στην πεντακάθαρη τουαλέτα απέναντι, παραγγείλαμε.

-2 Άδανα κεμπάπ (παραδοσιακό πικάντικο κεμπάπ συνοδευμένο με ντιπ γιαουρτιού) έκαστο 10 ευρώ για μένα και τη μαμά μου

-1 χοιρινό σουβλάκι για τον μπαμπά στα 8 ευρώ
-1 τζατζίκι στα 3.50 ευρώ
-1 πατάτες στα 4.50 ευρώ
-1 σαγανάκι πολίτικο (αβγό, κεφαλοτύρι, λουκάνικο, παστουρμά και σουτζούκι) στα 7.50e
-2 χόρτα (βλίτα μας είπαν) 5 ευρώ έκαστο

και από ποτά
-1 Heineken μπουκάλι 500ml 3.50 ευρώ
-1 Amstel Premium 500ml 3.80 ευρώ
και επειδή ο μπαμπάς μας είναι του Κολεγίου και πίνει μόνο εμφιαλωμένο νερό κρατήσαμε το νερό "Θεώνη" στα 2 ευρώ που μας έφεραν στην αρχή

Μαζί με το νερό έφεραν και 3 μεγάλες πιτούλες (2 σταρένιες, μία ολικής), με ένα μεγαλούτσικο μπολ με ντιπ γιαουρτιού-φιλαδέλφια (ή τουλάχιστον αυτό μας θύμισε), εξαιρετικό, χαλάλι στα 3 ευρώ.

Αυτό που με χάλασε τρομερά, είναι η κρυφή χρέωση του λαδιού για τα χόρτα. 3 ευρώ για 2 μικρά μπουκαλάκια των 50ml; Ούτε στην Pizza Hut δεν τα χρεώνουν όταν παίρνεις σαλάτα (άλλη μια κριτική που πρέπει να κάνω)

Οι μερίδες πάντως μας αποζημίωσαν. Τεράστιες. Το τζατζίκι όσο καυτερό έπρεπε, σίγουρα δικό τους, οι πατάτες φρεσκοκομμένες με ριγανούλα από πάνω, τα βλίτα βρασμένα όσο έπρεπε και σε καλή ποσότητα. Το σαγανάκι δεν το λατρέψαμε αν και ήταν μπόλικο και σε ωραίο σκεύος, δεν θα το παραγγείλουμε ξανά, είχε όμως καλής ποιότητας υλικά. Τα αλλαντικά που είχε το έκαναν πολύ αλμυρό.

Και τώρα οι μερίδες! Ένα πιάτο τεράστιο, με τρία κεμπαπ, 2 κομμάτια αραβικής πίτας και ένα κομμάτι ολικής, λίγη πρασινάδα, μπόλικο κρεμμύδι, μπόλικες πατάτες και μία μεγάλη ψητή ντομάτα + το γιαουρτοντίπ που δεν έμοιαζε ούτε με εκείνο του καλωσορίσματος, ούτε στο τζατζίκι που παραγγείλαμε. Αντίστοιχο πιάτο-minus το ντιπ-είχε και ο μπαμπάς μου με το χοιρινό σουβλάκι, αν και μου παραπονέθηκε για νεύρα στο κρέας. Αμ, εγώ του τα έλεγα να του πάρω ψαρονέφρι αλλά... Σκάσαμε!

Μας κέρασαν και τρία κομμάτια σάμαλι, με σιρόπι τόσο-όσο και άχνη ζάχαρη. Θεϊκό.
Στο σημείο αυτό να επισημάνω πως ο προϊστάμενος μου, μου υπέδειξε να κρατήσω την επόμενη φορά λίγο χώρο για να απολαύσω την φανταστική τους μπουγάτσα.

Εν κατακλείδι, σίγουρα θα ξαναπάμε στον Βόσπορο, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω σίγουρα το χαϊντάρι τους (τζατζίκι με καρότο), το γιαουρτλού τους και το χουνκιάρ μπεγεντί με τις περιβόητες πιτούλες του. Μπορεί και τη μπουγάτσα.
Βέβαια, θα κρατάμε το δικό μας λάδι: P

Ακτή Κουμουνδούρου 20, Μικρολίμανο