VOSPOROS (ΒΟΣΠΟΡΟΣ)

Πολίτικη κουζίνα

Ακτή Κουμουνδούρου 20, Μικρολίμανο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Σουβλάκια, γύρος και διάφορα κρεατικά στη σχάρα. Και μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

O VOSPOROS (υποθέτω ότι η λατινική γραφή σκοπό έχει να διευκολύνει τους ξένους τουρίστες) έχει φθάσει πια σε μια ηλικία όπου μπορεί να χαλαρώσει, να κοιτάξει πίσω και να διηγηθεί το success story του.

Καθώς μετά την τελευταία μου επίσκεψη στο VOSPOROS έκανα μια χωνευτική βολτίτσα από τη μια άκρη του Μικρολίμανου ως την άλλη, διαπίστωσα με λύπη ότι πάρα πολλά γνωστά μαγαζιά, κυρίως ψαροταβέρνες, υπέστειλαν τη σημαία και μένουν πια κλειστά, ορισμένα μάλιστα πλήρως επιπλωμένα και με την επιγραφή να θυμίζει ότι εδώ βρισκόταν π. χ. το κλασσικό ΑΓΛΑΜΑΙΡ ή το νεώτερο JIMMY AND THE FISH και πολλά άλλα. Η εποχή που οι λεφτάδες των Β. Π. κατηφόριζαν στο τότε Τουρκολίμανο για να τους δροσίσει η αύρα του Σαρωνικού και να φάνε το πανάκριβο για τα μέτρα της εποχής ψαράκι τους έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Θα διακινδυνεύσω την πρόβλεψη ότι σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει πια εδώ ούτε ένα ψαρομάγαζο. Όλα τα καινούρια μαγαζιά που ανοίγουν είναι μεζεδοπωλεία ή καφετέριες. Το εμπόρευμα «θάλασσα» έχει αλλάξει, έχει διαδοθεί και παράλληλα ευτελιστεί, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Ο VOSPOROS έχει πετύχει, διότι έγκαιρα έπιασε τα σημεία των καιρών. Όταν άρχισε η διάδοση των πολίτικων εστιατορίων έξω από τα σύνορα της Νέας Φιλαδέλφειας, ήρθε και έπιασε πόστο στο μέσο της διαδρομής από το δημοτικό parking (που λύνει το πρόβλημα του πού θα παρκάρετε) προς το Ναυτικό Όμιλο. Μεγάλος χώρος στο κανονικά χτισμένο κομμάτι του, προσφέρει από την πρώτη σειρά τραπεζιών του πρώτου ορόφου την τέλεια θέα στα σκάφη που λικνίζονται νωχελικά στο νερό, μεγάλος και ο χώρος που έχει καταληφθεί στην άλλη πλευρά του δρόμου, δίπλα στη θάλασσα, έχει κλείσει με τζαμαρία, θερμαίνεται και εξαερίζεται κανονικά. Τραπέζια σε πυκνή διάταξη, προσωπικό επαρκές τόσο σε αριθμό όσο και σε γνώση του αντικειμένου.
Ο VOSPOROS τα πρώτα χρόνια της λειτουργίας του στηρίχθηκε στο περιτύλιγμα. Πήρε μια κουζίνα νόστιμη, απλή και κατανοητή, που γεννά θετικά συναισθήματα σε όλους, και της πρόσθεσε γκλαμουριά.

Ωραία σερβίτσια, ωραία τραπέζια και καθίσματα, μια διακριτική πολυτέλεια που έφερνε στο νου τα προπύργια της ψαροφαγίας ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, ΔΟΥΡΑΜΠΕΗ και ΜΠΟΤΣΑΡΗ, κυρίως όμως μεγάλες μερίδες και τα μπακιρένια σκεύη για τις ποικιλίες που έχουν γίνει πια το σήμα κατατεθέν του εστιατορίου. Στόχευσε από την αρχή στις ηλικίες των 30+, τους νέους δηλαδή που έχουν την άνεση να πληρώσουν και κάτι παραπάνω σε μια μια έξοδο με το αμόρε ή τη μεγάλη παρέα τους. Αυτό δεν έχει αλλάξει μέχρι σήμερα. Η χαριτωμένη δεσποινίς στην υποδοχή με το μίνι και το ενδιαφέρον ντεκολτέ είναι μεταγενέστερη προσθήκη που μεταδίδει το μήνυμα ότι εδώ έχεις έρθει σε χώρο εστίασης ανώτερου επιπέδου, αν θέλεις τυλιχτό και τζατζίκι τράβα αλλού.

Η κουζίνα του VOSPOROS είναι πια θα έλεγα καθαρά διεκπεραιωτική. Σερβίρει απόλυτα προβλέψιμα πιάτα φροντίζοντας να κρατά κάποια ποιοτικά στάνταρ τα οποία σε συνδυασμό με το καλό σέρβις δημιουργούν μια θετική αύρα. Εδώ δεν πρόκειται να φάτε ούτε το καλύτερο ούτε όμως και κακής ποιότητας πολίτικο φαγητό. Οι σαλάτες είναι φρέσκες και οι πατάτες επίσης - και όχι προτηγανισμένες. Τα ατομικά καρβελάκια στην αρχή είναι εξαιρετικά, οι πίτες που συνοδεύουν τα κρεατικά μάλλον άνοστες, ιδίως οι ολικής αλέσεως.

Μπορείτε να δώσετε την παραγγελία σας κυριολεκτικά με κλειστά τα μάτια. Θέλετε κεμπάπ, θέλετε λαχματζούν, θέλετε χουνκιάρ, θέλετε χοιρινό, μοσχάρι ή κοτόπουλο, θέλετε φατούς ή εσμέ, υπάρχουν όλα, απλά, ισκεντέρ (= με ντομάτα) ή γιαουρτλού. Οι περισσότεροι προτιμούν τις ποικιλίες των δύο ή τεσσάρων ατόμων, κατά τη γνώμη μου κακώς, γιατί ναι μεν χορταίνεις, όμως το σύνολο είναι υπερβολικά λιπαρό. Αφήστε λοιπόν την τουριστική ευκολία, όπου διαλέγουν άλλοι τι θα φάτε και σας το σερβίρουν, και δώστε μια παραγγελία όπου δεν θα κυριαρχεί το κρέας. Μαζί με τη μπυρίτσα θα έχετε ένα σωστό γεύμα σε ένα ωραίο περιβάλλον. Ο λογαριασμός, με την απόδειξη να έρχεται κανονικά μαζί με την παραγγελία, θα κυμανθεί γύρω στα 20 και κάτι ευρώ το άτομο (η ποικιλία για τέσσερα άτομα κοστίζει 40 ευρώ, για να πάρετε μια ιδέα) και σίγουρα δεν θα λειτουργήσει αποτρεπτικά στο να ξανάρθετε. Στο VOSPOROS άλλωστε έρχεσαι για την παρέα, και όχι κυρίως για το φαγητό.

Νερό εμφιαλωμένο, κέρασμα πορτοκαλόπιτα σε τσιγκούνικα κομμάτια και αραιωμένο λικέρ μαστίχα (φάουλ! ) στο τέλος. Κακώς δεν προτιμήσαμε την μπουγάτσα. Next time!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Παίζει η πρώτη και μοναδική φορά που είχα πάει στον Βόσπορο να ήταν πριν από καμιά 10αριά χρόνια. Τότε αν θυμάμαι καλά είχαμε κάτσει στον πάνω όροφό του που είχε κάτι σαν βεράντα (εκτός κι η σύγχυση που επικρατεί στον εγκέφαλό μου έχει πάρει πλέον άλλες διαστάσεις κι έχουν γίνει όλα μαλλιά-κουβάρια, πράγμα καθόλου απίθανο). Αυτό που σίγουρα θυμάμαι είναι ότι ενώ εμείς είχαμε παραγγείλει όλοι μας από μερίδα φαγητό, γύρω μας είδαμε να υπάρχει σε πολλά τραπέζια ένα είδος μεγάλου σκεύους στο χρώμα του χαλκού γεμάτο με διάφορα είδη κρέατος. Τους είχα ρωτήσει και τότε και μου είχαν πει ότι είναι μια μορφή ποικιλίας κρεάτων. Απωθημένο μου είχε μείνει το ότι δεν είχαμε παραγγείλει κι εμείς το ίδιο. Στην σκέψη μου είχε μείνει καρφωμένο σαν κάτι που συνδέεται με κουζίνα Ανατολίτικης προέλευσης.

Κατά τα χρόνια που μεσολάβησαν, κάθε φορά που περνούσα από μπροστά τους, έριχνα κλεφτές ματιές κι έβλεπα ότι συνέχιζαν να σερβίρουν στο ίδιο σκεύος αν και πλέον δεν μου φαίνονταν το ίδιο επιβλητικό όπως τη πρώτη φορά. Όμως τα απωθημένα παραμένουν απωθημένα και μας σιγοκαίνε. Έτσι μερικές ημέρες πριν, απόγευμα προς βραδάκι μετά από επαγγελματική υποχρέωση που είχα στις εκεί περιοχές, ο συνάδελφος που ήμουν μαζί του έριξε τη πρόταση να φάμε κάτι γιατί στο ραντεβού που είχαμε πάει καπάκι μετά το γραφείο δεν μας είχαν βγάλει ούτε ένα μπισκοτάκι. Ελληνική φιλοξενία σου λένε μετά… Χα!

Δεν θέλαμε να ξανοιχτούμε οικονομικά και έτσι απορρίψαμε κάποια άλλα εστιατόρια με θαλασσινά που υπάρχουν στον ίδιο δρόμο γιατί καταλαβαίναμε ότι θα έπρεπε να βάλουμε βαθειά το χέρι στην τσέπη. Άσε που πεινάγαμε τόσο που για να χορτάσουμε θα έπρεπε να πληρώσουμε πολλά για κάτι που μερικές ώρες πριν κολυμπούσε (εκτός κι αν είχε κατασκηνώνει σε κάποια κατάψυξη…) ή ήταν κολλημένο σε κάποιο βράχο θαλάσσης.

Ήμουν εγώ αυτός που πρότεινα τον Βόσπορο λέγοντας απ’ την αρχή ότι θα πάρουμε την ποικιλία (μη μου τα γυρίσει και μείνω πάλι με το απωθημένο…).

Αυτή τη φορά κάτσαμε από τη μεριά της θάλασσας και μάλιστα μερικά μέτρα μακριά της αφού ήταν νωρίς και δεν είχαν πολύ κόσμο. Δεν θα πω ότι με ενθουσιάζει η εικόνα που έχει εκεί μπροστά η θάλασσα αλλά είναι σαφώς πολύ καλύτερα από το να έχω μπροστά μου ένα τοίχο με φωτογραφίες ή ένα ψυγείο εστιατορίου.

Γενικά ο χώρος ήταν αρκετά συμπαθητικός, τακτικός και άνετος αλλά χωρίς κάποια ιδιαίτερη διακόσμηση. Θα τη χαρακτήριζα ως λιτή αλλά λίγο απρόσωπη. Φυσικά μπορεί να επέλεξαν να είναι έτσι για να μη σε αποπροσανατολίζει από τη θέα της θάλασσας που είναι και το μεγάλο του ατού, αλλά εγώ στη θέση τους θα του έδινα ένα πολύ πιο ανατολίτικο χαρακτήρα και θα το πλάσαρα έτσι. Θα πέταγα και μερικούς ναργιλέδες προς χρήση, που έχουν γίνει πολύ της μοδός τελευταία και το κάθε τσουτσέκι στη Φωκίωνος Νέγρη που το βρίσκεις που το χάνεις, νάσουτο να ξεφυσάει καπνούς με το ύφους θεριακλή μέγα! Φυσικά θα έπρεπε να στρώσω και εμπλουτίσω και την κουζίνα για να μπορεί να υποστηρίξει μια τέτοια κίνηση και ανανέωση. Δόξα το Θεώ η Ανατολίτικη κουζίνα έχει θησαυρούς γεύσης και πολλούς και φανατικούς υποστηρικτές της.

Το προσωπικό τους γρήγορο και άνετο. Δεν ξέρω αν όλοι οι νεαροί που δουλεύουν εκεί είναι σαν κι αυτόν που μας είχε αναλάβει αλλά ο δικός μας ήταν σε τρελά κέφια. Σχολιάσαμε ότι μάλλον εχθές θα είχε σταθεί «τυχερός»…

Πάντως δεν θα μπορούσα να μη σχολιάσω την ταλαιπωρία που τραβάει το service τους αφού κάθε παραγγελία πρέπει να την μεταφέρουν από το κυρίως κτήριο που είναι από την απέναντι μεριά του δρόμου. Και καλά εκείνη την ώρα ήταν σχετικά ήρεμα, τι γίνεται τα Σαββατόβραδα με τον Ελληνάρα οδηγό που θα έχει πιει τα σφηνάκια του, τις μηχανές και τους πεζούς και τα σκυλιά που κατακλύζουν τον δρόμο και το πεζοδρόμιο. Τα παιδιά είναι πραγματικά ήρωες! Μόνο και μόνο που δουλεύουν κάτω από αυτές τις συνθήκες, τους βάζω ένα 4 μέσα από την καρδιά μου.

Πήραμε λοιπόν την ποικιλία των δύο ατόμων και ένα τζατζίκι.

Στο τραπέζι αρχικά μας έφεραν χωρίς να το παραγγείλουμε κάποια πιτάκια. Θεωρήσαμε ότι είναι κέρασμα καλωσορίσματος. Αμ δε! Μας χρεώθηκαν κανονικά (αλλά όχι και με τον νόμο…) κάτι παραπάνω από 1 € το άτομο. Αν προσθέσεις σε αυτά και το πόσο μας κόστισε το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν επίσης χωρίς να μας ρωτήσουν (αν δεν ήμουν με τον συνάδελφο θα τους το γύριζα πίσω…), με το καλημέρα τους ακουμπήσαμε μερικά ευρουδάκια- καθαρότατο κέρδος για την επιχείρηση. Αυτό που όμως δεν σκέφτεται η επιχείρηση είναι το πόσο κακή αίσθηση μου αφήνει όλο αυτό αφού νοιώθω μάλλον θύμα εκμετάλλευσης.

Κι αν ένιωσα έτσι με τα πιτάκια και το νερό, αυτό δεν συγκρίνεται με το πώς ένοιωσα όταν ήρθε η ποικιλία. Για τα σχεδόν 30 € που κόστισε περίμενα κάτι πιο ιδιαίτερο και σαφώς πολύ πιο μεγάλη ποσότητα. Γιατί ωραίο το χάλκινο σκεύος αλλά τα όσα μας σέρβιραν και πάνω σε μαγικό ιπτάμενο χαλί να μου τα έφερναν, πάλι με την ίδια εντύπωση θα έμενα. Αν εξαιρέσεις την ντομάτα, το μαρουλάκι, το κρεμμύδι και τις πίτες που είχε και που έπιαναν έναν καθόλου ευκαταφρόνητο χώρο του σκεύους, το υπόλοιπο είχε είδη σουβλατζίδικου που θα έβρισκα και στην γειτονιά μου. Μπορεί να μην έβλεπα τις βαρκούλες να κουνιούνται τρώγοντάς τα αλλά σίγουρα δεν θα είχα πληρώσει ούτε τα μισά. Από κρέατα λοιπόν υπήρχε κεμπάμπ, γύρος χοιρινός, ντονέρ, σουβλάκι κοτόπουλο και σουβλάκι χοιρινό. Κι όλα αυτά μη φανταστείτε ότι ήταν απλόχερα δοσμένα. Οπότε πως μπορούν να δικαιολογηθούν τα σχεδόν 30 ευρουδάκια, οέο? Απλά δεν μπορούν. Απλά μεγάλο μέρος αυτών πάνε να προστεθούν στο κέρδος από το καλωσόρισμα και το νεράκι.

Για στρογγυλοποίηση βρε παιδί μου. Όμως ας ήταν όσα ήταν αλλά ας ήταν εξαιρετικά προετοιμασμένα. Να είχαν μαρινάρει το κρέας, να ήταν τρυφερό και να έλιωνε στο στόμα. Να το είχαν ψάξει παραπάνω με τις συνταγές τους. Να είχαν ξεθάψει τη συνταγή κάποιας γιαγιάς από την Σμύρνη και να την είχαν ακολουθήσει τυφλά. Ε τότε ναι! Θα έλεγα ότι άξιζαν τα όσα πληρώσαμε γι αυτό το δείπνο που ξεπέρασε κατά πολύ τα 40 €. Όταν αυτά που μου προσφέρονται είναι συνοικιακού σουβλατζίδικου τι να σου κάνει ο χώρος, οι βαρκούλες και το καλό service.

Είσαι στο σημείο αυτό που άλλοι θα έκαναν κρα να το έχουν προς εκμετάλλευσή τους! Έχεις μεγάλο χώρο και μάλιστα έχεις την πολυτέλεια να είναι η κουζίνα σου πολύ μακριά από τους πελάτες σου! Έχεις προσωπικό που σκίζεται στο τρέξιμο και παρόλα αυτά κρατάει την διάθεσή του ανεβασμένη. Έχεις λοιπόν, δυνατά χαρτιά στα χέρια σου που θα μπορούσες να κάνεις την επιχείρησή σου να πετάει. Τι χρειάζεται επιπρόσθετα? Να αποτινάξεις από πάνω σου τακτικές που ανήκουν στο παρελθόν και που αποσκοπούν στο κέρδος αλλά δεν βοηθάνε καθόλου (μα καθόλου λέμε) στην διατήρηση της πελατείας σου. Θέλεις να χρεώνεις 30 € μια ποικιλία? Δεκτό και σεβαστό! Έχω ξαναπληρώσει 30 € για μια ποικιλία, δεν με χαλάει αυτό. Μη ξεχνάμε ότι πριν την παραγγείλω είχα δει την τιμή της στον κατάλογο. Αν ζητάς όμως αυτό το αντίτιμο, κάνε τη έτσι ώστε όποιος την έχει δοκιμάσει να νιώθει ότι άξιζε τον κόπο και δεν πήγαν χαμένα τα χρήματά του (που στις μέρες μας βγαίνουν με μεγάλη δυσκολία). Τότε κι εγώ θα σου βγάλω το καπέλο και θα είμαι ένας ακόμα πελάτης σου που θα σε υποστηρίζει.

Α, δεν είπα και για το τζατζίκι. Ίσως γιατί δεν καταλάβαμε ότι ήταν τζατζίκι. Εντελώς αδύναμο που θα μπορούσε απλά να είναι ένα ντιπ γιαουρτιού σε πιο μεγάλη ποσότητα.

Επιμένετε να με ρωτήσετε εάν θα ξαναπήγαινα? Όπως έχει η κατάσταση, σίγουρα όχι. Θα το σκεφτόμουν όμως να ξαναπάω αν μάθαινα ότι έχει αλλάξει φιλοσοφία…

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Επαγγελματική συνάντηση (περισσότερο φίλοι παρά συνεργάτες) κατηφορήσαμε Δευτέρα μεσημέρι προς το Μικρολίμανο (μετά δυσκολίας περάσαμε τις συμπληγάδες κάπου εκεί στο Ν. Φάληρο που έχει μείνει μισή -ούτε κάν ολόκληρη- λωρίδα κυκλοφορίας λόγω έργων metro/tram και αποφασίστηκε να πάμε στο Βόσπορο (αφού η υποφαινόμενη ακόμη δεν τρώει ψαρικά και λοιπά θαλασσινά εξαιτίας αλλεργίας και εντολής ιατρού.. )
Η αλήθεια είναι ότι στο Βόσπορο δεν είχα ξαναπάει -άσχετα που περνάω συχνά πυκνά από μπροστά του- όπως δε συνηθίζω να συχνάζω γενικότερα σε αυτή την τουριστική περιοχή εκτός και εάν έχουμε ξενόφερτο πελάτη που τον πάμε να "ζήσει το greek myth".

Όπως είπα ήταν Δευτέρα μεσημέρι, άδειοι οι δρόμοι από τουρίστες άδειο και το μαγαζί, αργότερα άρχισε μία σχετική κίνηση.
Ευγενικό το προσωπικό, τακτοποιημένος και καθαρός χώρος (καθίσαμε στον κάτω χώρο-αυτόν που προτιμάνε οι τουρίστες- όπου έχεις άμεση οπτική επαφή με την τόσο μα τόσο βρώμικη θάλασσα) τραπεζοκαθίσματα και σερβίτσια σε πλήρη παράταξη εν αναμονή πελατών.

Η εξυπηρέτηση άμεση, ήρθαν τα menu, επιλέχθηκε κρασί λευκό (ειλικρινά δεν πρόσεξα τι κρασί πήραμε-συγχωρέστε με! ) κάτι σε μοσχοφίλερο πρέπει να ήταν, δροσερό και ευκολόπιοτο.

Νερό εμφιαλωμένο μαζί με τα κουβέρ (νοστιμότατα ψωμάκια 2 ειδών).
Παραγγείλαμε μία σαλάτα Βόσπορος, φρέσκα υλικά, υπερτερούσαν οι λωρίδες πράσινης και κόκκινης πιπεριάς, με διάσπαρτα μικρά κομμάτια παξιμαδιού. Νόστιμη και δροσερή.
Ένα τζατζίκι ότι πρέπει για επαγγελματική συνάντηση (και για άμαθους στο σκόρδο τουρίστες) με μία υποψία σκόρδου.
Μία φέτα σε φύλλο κρούστας περιχυμένη με μέλι, καμία έκπληξη στη γεύση, μάλλον αδιάφορη.
Πατάτες τηγανητές, ξεροτηγανισμένες χωρίς λαδίλα, πεντανόστιμες.
Ένα λαχμαντζούν με κιμά -εξαιρετικό (ίσως λίγο ελαφρύ για κάποιους ουρανίσκους, αλλά για τα δικά μου δεδομένα ήταν αυτό που ήθελα εκείνη την ώρα).
Μία ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα (4 είμασταν αλλά ο ένας τρώει για 5!!! ). Η ποικιλία έφτασε σε εντυπωσιακό σκεύος, περιείχε κεμπάπ, κομμάτια κοτόπουλο και χοιρινό, γύρο και ντομάτα ψητή μαζί με πιτούλες.
Δοκίμασα μόνο το κοτόπουλο και τις πιτούλες και καθόλου χοιρινό ή γύρο (οι υπόλοιποι δεν άφησαν τίποτε) ομολογώ ότι δε με ενθουσιάσε τόσο πολύ η γεύση -όσο περίμενα τουλάχιστον.
Επαναλάβαμε την παραγγελία μας σε εμφιαλωμένο νερό και κρασί.

Στο τέλος του γεύματος, πήραμε από ένα espresso και 3 γλυκά (ένα γαλακτομπούρεκο, ένα σουφλέ σοκολάτας και ένα κιουνεφέ). Η αλήθεια είναι ότι -παρόλο που σύμφωνα με τον άνθρωπο που μας εξυπηρετούσε τα γλυκά είναι της ώρας και συγκεκριμένα το γαλακτομπούρεκο χρειαζόταν 14 λεπτά για να ετοιμαστεί και σερβιριστεί- δεν ξετρελάθηκα με τις γεύσεις, έλειπε η ένταση.

Το κόστος του γεύματος δεν το γνωρίζω (επαγγελματικό γεύμα) ωστόσο ο τιμοκατάλογος του Βοσπορου είναι διαθέσιμος στο internet για όποιον θέλει να μελετήσει αναλυτικά τα πιάτα και τις τιμές.

Ασφαλώς τέτοιου επιπέδου χώροι λειτουργούν 100% επαγγελματικά και τηρούν την ευγένια και την απόσταση που απαιτείται μεταξύ πελάτη και service, με αποτέλεσμα όλα να γίνονται διακριτικά, ευγενικά και διεκπαιρεωτικά -και ναι μεν όταν είσαι τουρίστας ή σε business lunch αυτό αναζητάς (άρα καλά κάναμε και πήγαμε στο Βόσπορο που τα προσφέρει όλα αυτά) όμως δεν είμαι σίγουρη εάν θα τον επισκεφτόμουν ιδιωτικά (όπου αναζητώ συχνά περισσότερη ζεστασιά και αμεσότητα επικοινωνίας με το προσωπικό).

Ιούλ

Τα τελευταία πέντε χρόνια έχω επισκεφθεί το «Βόσπορο» τουλάχιστον 5-6 φορές, ορισμένες μάλιστα με τη χρήση εκπτωτικών κουπονιών από γνωστά sites. Ωστόσο δεν έτυχε ποτέ μέχρι σήμερα να γράψω κάποια κριτική. Η συγκεκριμένη μου κριτική λοιπόν αφορά στην τελευταία μου επίσκεψη την Κυριακή 28/06/2015 με παρέα τεσσάρων συνολικά ατόμων και αφού προηγουμένως είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση δύο μέρες νωρίτερα.

Κυριακή μεσημέρι λοιπόν και παρκάραμε σχετικά εύκολα στο δρόμο, λίγο πριν το σημείο που βρίσκονται στη σειρά οι ταβέρνες του Μικρολίμανου μέχρι τον «Ιστιοπλοϊκό». Ευτυχώς που είχαμε προνοήσει να κάνουμε κράτηση, γιατί μας έβαλαν να κάτσουμε στην πρώτη σειρά των τραπεζιών δίπλα στη θάλασσα. Ο χώρος προσεγμένος και τα τραπέζια άνετα, ενώ στα συν του καταστήματος – όπως και όλων των άλλων της περιοχής – είναι ότι βρίσκονται δίπλα στη θάλασσα. Επίσης θετικό το γεγονός ότι η κουζίνα βρίσκεται στην απέναντι πλευρά του δρόμου και δεν έρχονται στο τραπέζι σου οι μυρωδιές της κουζίνας.

Το σέρβις ομολογουμένως αποτελείται από αρκετά άτομα, γεγονός που το κάνει σχετικά γρήγορο. Ωστόσο, το γεγονός ότι η κουζίνα είναι στην απέναντι πλευρά του δρόμου μπορεί να επιφέρει κάποιες καθυστερήσεις. Το αρνητικό βέβαια είναι ότι με το που κάτσεις σου ανοίγουν εμφιαλωμένο νερό (2,00 €) χωρίς να σε ρωτήσουν, ενώ σου φέρνουν (επίσης χωρίς να ρωτήσουν) ψωμάκια ψημένα με μία σως – τα οποία τουλάχιστον είναι πολύ νόστιμα – και που χρεώνονται προς 1,10 € / άτομο. Όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πρώτα μας έφεραν τα ορεκτικά και μετά τα ποτά, με κάνουν να δώσω 2/4 στην εξυπηρέτηση.

Σε ότι αφορά τη γεύση, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Στο «Βόσπορο» πας για την ποικιλία κρατικών των τεσσάρων ατόμων, η οποία έρχεται σε ένα χάλκινο σκεύος με καπάκι, έτσι ώστε τα κρεατικά να παραμένουν ζεστά και ζουμερά και η οποία φυσικά αποτελεί το «σήμα κατατεθέν» του καταστήματος. Περιλαμβάνει σουβλάκια χοιρινά και από κοτόπουλο, κεμπάπ, ντονέρ και γύρο χοιρινό, ενώ συνοδεύεται και από πιτούλες κομμένες, ντομάτες ψητές και κρεμμύδι. Κοστίζει 40 € και μπορεί να χορτάσει τουλάχιστον πέντε άτομα.

Εμείς λοιπόν παραγγείλαμε μία σαλάτα ελληνική με ντομάτα, αγγούρι, ρόκα, ελιές, φέτα και παξιμάδι, η οποία καλυπτόταν από μία νόστιμη βινεγκρέτ μουστάρδας. Νόστιμη και ικανοποιητική σε μέγεθος. Επίσης μία πατατοσαλάτα με μπέικον, την οποία θα χαρακτήριζα απλά καλή και λίγο μικρή σε ποσότητα. Και επειδή φοβηθήκαμε ότι η ποικιλία των τεσσάρων ατόμων θα ήταν «too much» για τα δεδομένα μας, τελευταία στιγμή είπαμε στο σερβιτόρο να την αλλάξει και να την κάνει για δύο άτομα, η οποία ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι κοστίζει 30 € και είναι σχεδόν η μισή. Όπως και να είχε πάντως όλοι οι συνδαιτυμόνες συμφώνησαν πως η ποσότητα ήταν αρκετή και σίγουρα η ποιότητα και η γεύση όλων των κρεατικών που προαναφέρθηκαν ήταν πολύ καλή.

Για το τέλος αφήσαμε και λίγο χώρο για γλυκό. Πήραμε μία μπουγάτσα με παγωτό καϊμάκι. Ό, τι πρέπει για να φύγει η γεύση του κρέατος. Είμαι Αθηναίος και άρα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις μπουγάτσες γενικά. Η συγκεκριμένη όμως μπουγάτσα του Βόσπορου είναι η καλύτερη που έχω φάει στην Αθήνα.

Ο λογαριασμός έφτασε σχεδόν τα 20 € / άτομο, ενώ χωρίς τα ποτά θα έφτανε το 15 €. Η ποικιλία κόστιζε 30 €, η σαλάτα και η πατατοσαλάτα 8,50 € και 5,50 € αντίστοιχα, ενώ η μπουγάτσα είχε 7 €. Ήπιαμε 4 μπύρες βαρελίσιες (από 4,50 € έκαστη) και μία κόκα κόλα. Μαζί με το κουβέρ και το νερό πληρώσαμε συνολικά 78,50 €. Σίγουρα οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ένα κλικ πιο κάτω, όμως σε καμία περίπτωση δεν κλαις τα λεφτά σου.

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Πραγματικά πολύ περίεργο μαγαζί. Χωρίς κανένα χαρακτήρα. Αποτέλεσμα να έχει ΤΟΣΟ ανομοιογενές κόσμο (από ηλικίες, ενδυμασία κλπ) Το μαγαζί κατά βάση είναι ψητοπωλείο. Σερβίρει γύρος, καλαμάκια, πίτες, ποικιλίες κλπ.

Αυτός που το διακόσμησε προσπάθησε να δώσει ΟΣΟ περισσότερο μπορούσε την αίσθηση της πολυτέλειας (καναπέδες με δερμάτινη υφή, φωτιστικά, χρυσές πινελιές κλπ), και η μουσική είναι ξένη lounge.

Δλδ μπαίνοντας νομίζεις πως είσαι σε bistro lounge τέλη δεκαετίας του 90' αλλά τρως σουβλάκια. Και φυσικά δεν έχω τίποτα με τα σουβλάκια.. όσο έχουν μέχρι 2.40 το ένα! Τα πιάτα που πήραμε ήταν νοστιμότατα παρ'ολα αυτά, και μεγάλες μερίδες! Πληρώσαμε 40 ευρώ χωρίς το κρασί.

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Μια βροχερή ημερα διάλεξα να κατηφορίσω προς Μικρολίμανο για μεσημεριανό φαγητό, ο μονος χωρις που μου κανει αίσθηση μαγαζιού κ οχι παράπηγματος ειναι ο ΒΟΣΠΟΡΟΣ, για ακόμη μια φορα εξαιρετικός, άμεση εξυπηρέτηση πολυ καλη οργάνωση, ευχάριστος χώρος, η ποικιλία του οπως παντα ολα τα λεφτα!!

Ενα μαγαζί που οι γεύσεις αξίζουν τα λεφτα τους κ ο χώρος σε προδιαθέτει να αράξεις να πιεις το κρασακι σου! Εκπληκτικά! Θα παω κ θα ξαναπάω!

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Πήγαμε Κυριακή μεσημέρι, παρέα 7-8 ατόμων. Πολύ προσωπικό στο μαγαζί, ευγενική υποδοχή και πλακίτσα κατά την παραγγελία.

Αμέσως σερβίρουν πολύ νόστιμα πιτάκια, ένα για κάθε άτομο (τελικά χρεώνονται 1,10 το ένα).

Στα γύρω τραπέζια οι ποικιλίες είναι εντυπωσιακές, σερβιρισμένες σε χάλκινο σκεύος. Ρωτήσαμε αν η ποικιλία δίπλα μας είναι 2 ή 4 ατόμων, μας απάντησαν 2 και θεωρήσαμε ότι είναι τεράστια. Παραγγείλαμε λοιπόν μια ποικιλία 4 ατόμων, σαλάτα, πατάτες. Για ποτό οι περισσότεροι παραγγείλαμε τσίπουρο, φροντίσαμε μάλιστα να ενημερώσουμε να βάλουν μερικά στο ψυγείο καθώς... διψούσαμε.

Η ποικιλία δεν αποδείχτηκε τελικά τόσο μεγάλη αφού ήταν απλά μεγαλύτερη από αυτή των 2 ατόμων και όχι διπλή. (Προσέχοντας βέβαια το κατάλογο έπρεπε να το φανταστούμε αφού η 2 ατόμων κοστίζει 28€ άνω η 4 ατόμων 40€). Γενικά ήταν μια ποικιλία που θα έβρισκες σε οποιοδήποτε ψητοπωλείο (σουβλάκια χοιρινά/κοτόπουλο, κεμπάπ, ντονέρ και γύρο χοιρινό + πατάτες + πιτάκια) με γεύση και ποιότητα απλά ικανοποιητικά.

Περνώντας η ώρα παραγγέλνουμε άλλα 2 τσίπουρα και μια μερίδα χουνκιάρ μπεγεντί το οποίο ήταν απλά το χειρότερο που έχω φάει ποτέ.

Ωστόσο εμείς επιμένουμε και παραγγέλνουμε ένα ακόμη τσίπουρο για να πάρουμε την απάντηση ότι "Τελείωσε, αν θέλετε να σας φέρουμε ούζο"!!!

Τελικά, είπαμε να μας φέρουν το λογαριασμό.

Δώσαμε 15-20€/'ατομο αλλά ουσιαστικά ούτε φάγαμε, ούτε ήπιαμε.

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Απο μακρυά με εφερε και εμενα η (α)τυχία σε αυτη την σάλα στο μικρολίμανο.
Δεν ξέρω και εγω πόσα τραπέζια εχει. Νεοι, μικροί, γέροι, ζευγαράκια, γάμοι ολοι μεσα σε ενα μαγαζί χωρίς κανένα χαρακτήρα.

Η φωτο ειναι περα για πέρα αληθινή αλλα είναι για την πρώτη σειρα με τραπέζια για απο πίσω ακολουθούν τουλάχιστον 5 με 6 σειρες που για να δεις θάλασσα θα πρέπει να έχεις και κιάλια μαζί σου.

Ψωμί στα 2.2 ( η αλήθεια είναι οτι εχει πιτάκια, το σταρένιο μια χαρά το ολικής χθεσινό)

Μεταλλικό νερο (που δεν ζητήσαμε) 2

Κεμπάπ στα 10,30 ουτε η τιμή ουτε η ποιότητα το δικαιολογεί.

Φετα με μέλι 7,50 ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ για πολύ γέλιο 7.5 για ενα κομμάτι φετα

Ποικιλία λαχανικών (τους ξέφυγε και οι πιπεριές ειχαν αρπάξει) στα στα στα στα στα 9.00...... απογείωση

Το κρασί ημίγλυκο υπέροχο στα 5 τα 500μλ

Ειλικρινά δεν υπάρχει κανένας λογος να πάει καποιος εκει. Και τα παρακέιμενα σουβλατζίδικα μια χαρά ειναι

Ιούλ

Κυριακή μεσημέρι επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί 2 άτομα. Το μαγαζί αν και Κυριακή, ήταν σχετικά άδειο. Επιλέξαμε να κάτσουμε σε τραπέζι τεσσάρων ατόμων, μπροστά στη θάλασσα. Τα παιδιά που σέρβιραν ήταν αρκετά εξυπηρετικά και ευγενικά. Όλα τ'άλλα κάτω του μετρίου.. δυστυχώς.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα: Σαλάτα vosporos ανάμεικτη με ανείπαρκτο dressing και με μπαγιάτικα λαχανικά.. μια πηρουνιά ήταν αρκετη.. Τζατζίκι, πλούσια μερίδα ομολουγουμένως.. αλλά ήταν σκέτο γιαούρτι!

Κυρίως πήραμε ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί και δαμάσκηνο και πατάτες baby, στεγνό χωρίς καμία ιδιαίτερη γεύση και με πατάτες baby που οι μισές ήταν ωμές..

Φιλέτο κοτόπουλο σχάρας, μεγάλη μερίδα ομολογουμένως, αλλά άνοστο, άψητο.. ουδέν σχόλιον.

Ένα ποτήρι ημίγλυκο κρασί, συνηθισμένο και δύο μπύρες. Πληρώσαμε γυρω στα 60 ευρώ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Πολίτικη κουζίνα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Μετά απο ένα χρόνο είπαμε να ξαναπάμε στο Βόσπορο..

Αν και για Κυριακή βράδυ δεν είχε πολύ κόσμο..

Ο χώρος όπως πάντα καθαρός και περιποιημένος.. Οι σερβιτόροι τυπικοί και
ευγενικοί..

Για αρχή το καλαθάκι με τα 2 πιτάκια (ένα κανονικό, ένα ολικής) με ντιπ γιαουρτιού με μυρωδικά + το εμφιαλωμένο νερό..

Η παραγγελία μας ήταν μια ποικιλία κρεάτων για 4 άτομα (με κεμπάμπ, σουβλάκι κοτόπουλο, σουβλάκι χοιρινό, ντονέρ, γύρο χοιρινό, πίτες, μαρούλι, ντομάτα ψητή και κρεμμύδι), μια Ελληνική σαλάτα (αγγούρι, ντομάτα, κρεμμύδι, ρόκα, φέτα, ελιές, παξιμάδια Κρήτης και μουστάρδα βινεγκρέτ) και 1/2 κιλό κόκκινο κρασί..

Η ποικιλία πολύ μεγάλη όπως πάντα και ωραία ψημένα (40ευρώ),
η σαλάτα απλή και μέτρια σε μέγεθος (8,50 ευρώ) και το κρασάκι το έπινες ευχάριστα (5ευρώ)..

Συν, πλήν ο λογαριασμός μας πήγε 57,60

Στο τέλος μας κέρασαν και πορτοκαλόπιτα..

Ναι μεν ωραίος χώρος, ναι μεν το φαγητό ωραία ψημένο αλλα οι τιμές αρκετά τσιμπιμένες!!.. Δεν προσφέρει κάτι παραπάνω απο ενα σουβλατζίδικο/ψησταριά με λιγότερη ή καθόλου θέα..

Και η σαλάτα δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο για να δικαιολογεί τα 8,50 ευρώ.. Ούτε ως υλικά ούτε ως ποσότητα..

Για μένα το μέρος αξίζει να πας αν είσαι μεγάλη παρέα, κυρίως καλοκαίρι λόγω θέσης και αυτό αν δεν υπάρχει δυνατότητα μετακίνησης.. Και αυτό μια φορά το τόσο..

Μπορεί κανείς να βρεί καλύτερη ποιότητα/γεύση και πιο λογικές τιμές..