Ένα απο τα πολλά της αλυσίδας εστιατορίων με εξειδίκευση σε pasta και κλασικές ιταλικές σάλτσες. Και το μεσημέρι ανοιχτά.

17 Νοε 2016

Σάββατο βραδάκι και παρέα τριών ατόμων βρεθήκαμε στην πλατεία Αγίας Παρασκευής για καφέ. Καθώς περνούσε η ώρα, πεινάσαμε και μετά από σύντομη συζήτηση αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τη La Pasteria της περιοχής, που βρίσκεται στην αρχή της οδού Αγίου Ιωάννου, λίγο πιο πάνω από την πλατεία.

Η υποδοχή ευγενική από τη νεαρή υπεύθυνη, που μας πρότεινε, αφού δεν είχαμε κάνει κράτηση, να ανεβούμε στον πρώτο όροφο, με δεδομένο ότι στο ισόγειο είχαν τοποθετηθεί παρέες με κράτηση. Ο χώρος είναι αρκετά συμπαθητικά διακοσμημένος. Στο ισόγειο, όπου μπορεί να δει κάποιος την ανοιχτή κουζίνα, υπάρχουν αρκετά τραπέζια στον εσωτερικό χώρο και λιγότερα στον εξωτερικό. Στον πρώτο όροφο υπάρχει ακόμα περισσότερη άνεση, τα τραπέζια είναι σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, ώστε να μην ενοχλεί η μια παρέα την άλλη, Μάλιστα, υπάρχει και ένα όμορφο τζάκι, το οποίο διακοσμεί το χώρο και προσφέρει ζεστασιά, όμως προς το τέλος της βραδιάς οι υπεύθυνοι του καταστήματος είχαν ξεχάσει να το φροντίσουν και έφερε λίγη κάπνα.

Μόλις ανεβήκαμε στον πρώτο όροφο, μας υπέδειξαν ένα άνετο τραπέζι, έστρωσαν τα σουπλά αμέσως και ένας ευγενικός σερβιτόρος μας ρώτησε αν θα πιούμε εμφιαλωμένο νερό και αν θα χρειαστούμε ψωμί. Πολύ σωστή κίνηση (γιατί χρεώνονται και τα δύο), απαντήσαμε θετικά και στα δύο. Πολύ γρήγορα μας έφεραν και καταλόγους και μετά από αρκετή ώρα σκέψης για επίλυση του διλήμματος "πίτσα ή μακαρονάδα΄", καταλήξαμε στο να παραγγείλουμε τα εξής:

- Ψωμάκια (φέρνουν λευκά και πολύσπορα) που συνοδεύονται από ένα ντιπ τυριού κρέμα ή γιαουρτιού και ελαιόλαδο. Μας φάνηκε πολύ καλή αρχή, δεδομένου ότι είχαμε πεινάσει πολύ...

- Σαλάτα Ceasar's con pollo: Πράσινη σαλάτα, με ψητό κοτόπουλο, φύλλα παρμεζάνας, λίγο μπέικον, κρουτόν και μια συμπαθητική σως. Αρκετά νόστιμη, καταναλώθηκε σχεδόν αμέσως. Σε όλους μας άρεσε πολύ η γεύση της παρμεζάνας.

- Κλασική καρμπονάρα (για τη μία φίλη της παρέας, μάλιστα πήρε τη μερίδα Normale, που είναι πιο μικρή, αλλά αρκετή για να χορτάσει ένα άτομο): Η φίλη μας τη δοκίμασε με linguini. Αρκετά νόστιμη στη γεύση, όχι ιδιαίτερα βαριά η λευκή σάλτσα με βάση την κρέμα γάλακτος, είχε και αρκετό μπέικον.

- Πίτσα di Modena: Με προσούτο Πάρμας, παρμεζάνα, ρόκα, σύκα και καπνιστή scamorza (είναι ουσιαστικά μια καπνιστή εκδοχή της mozzarela). Δοκιμάσαμε όλοι και μας άρεσε πολύ. Ήταν φτιαγμένη με λεπτή ζύμη και σε πολύ μεγάλο μέγεθος. Ενδιαφέρων ο γευστικός συνδυασμός, προσούτο, ρόκα, σύκο, παρμεζάνα, είναι από τις πίτσες που θα πρότεινα να γευτούν οι μελλοντικοί πελάτες του καταστήματος.

- Πίτσα Greca: Κι αυτή με λεπτή ζύμη και σε μεγάλο μέγεθος. Πάνω στη σάλτσα τομάτας είχαν απλωθεί φέτα, ροδέλες από ελιές, κάπαρη και κρεμμύδι. Συμπαθητική, καταναλώθηκε από όλους μας, καθώς οι γεύσεις ήταν πολύ οικείες.

- Κλασική Tiramisu (για επιδόρπιο): Σερβιρίστηκε μαζί με έναν espresso για να την περιχύσουμε. Ήταν ένα καλό, γλυκό κλείσιμο για το δείπνο μας, είχε αρκετά έντονη τη γεύση του κονιάκ.

Μαζί με κάποια αναψυκτικά, ο λογαριασμός άγγιξε τα 20 ευρώ το άτομο, μας φάνηκαν λίγο "τσιμπημένες" οι τιμές. Για να είμαι δίκαιος, πρέπει να αναφέρω πάντως ότι υπάρχουν κάποιες εκπτώσεις που κυμαίνονται από 5-20%, αν κάνετε χρήση κάποιων πιστωτικών καρτών, των καρτών της AEGEAN ή αν κάνετε χρήση της προκράτησης μέσω της πλατφόρμας του e-table. Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα για προκαθορισμένα ατομικά μενού που σε κάποιες περιπτώσεις συμφέρει να τα πάρετε.

Η γενική εικόνα ήταν καλή, χωρίς να μας ενθουσιάσει κάτι ιδιαίτερα, όμως. Συμπαθητικό ιταλικό φαγητό, ολίγον τυποποιημένο (δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφοροποίηση ανάμεσα στα καταστήματα της ομώνυμης αλυσίδας), ευγενική εξυπηρέτηση, συμπαθητικός χώρος. Οι τιμές χρειάζονται κάποια βελτίωση. Εκτιμώ ότι ο λογαριασμός ανεβαίνει εξαιτίας των τιμών των αναψυκτικών, του εμφιαλωμένου νερού, των ποτών κ. τ. ό. Ίσως αν τα μενού περιλάμβαναν και τη δυνατότητα να πιει κάποιος ένα αναψυκτικό ή μια μπύρα σε καλύτερη τιμή, να ήταν ακόμα πιο ελκυστικά.

Σε κάθε περίπτωση η απόφαση ανήκει σε σας, αγαπητοί χρήστες του ask4food, αν βρεθείτε στην Αγία Παρασκευή, να δώσετε μια ευκαιρία στη La Pasteria και να δοκιμάσετε το ιταλικό της φαγητό, βγάζοντας τα δικά σας προσωπικά συμπεράσματα...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

11 Ιαν 2017

Στο La Pasteria πηγαίνω χρόνια θεωρώντας ότι διαθέτει την καλύτερη carbonara της Αθήνας (τουλάχιστον για τα χρήματα που δίνω εγώ), και είμαι σχετικά τακτικός (2-3 φορές το χρόνο) στο κατάστημα της Αγίας Παρασκευής.

Θα αναφερθώ στην τελευταία εμπειρία μου, που συνοψίζει όμως την γνώμη που είχα αρχίσει να δημιουργώ το τελευταίο διάστημα για το συγκεκριμένο κατάστημα της αλυσίδας.

Αρχικά να πω ότι είμασταν μια παρέα 4 ατόμων που πήρε:

Μανιτάρια με κρέμα γάλακτος. Γενικά ως πιάτο θεωρώ ότι είναι κορυφαίο. Όμως στο συγκεκριμένο κατάστημα υπάρχει πρόβλημα. Τα μανιτάρια δεν ήταν η γνωστή ποικιλία μανιταριών που έχει και μεγάλα ωραία κομμάτια, αλλά ήταν όλα τόσο ψιλοκομμένα που θύμιζαν φέτες από μανιτάρια κονσέρβας. Η σάλτσα νερουλή όσο δεν γίνεται. Καμία σχέση με τη "δεμένη", γευστικότατη σάλτσα σε άλλα μαγαζιά της αλυσίδας. Σε σχετική παρατήρηση που κάναμε (μετά από ερώτηση που μας έγινε), μας ενημέρωσαν ότι έφταιγε το γεγονός ότι τα μανιτάρια που τους φέρανε ήταν πολύ μικρά. Θεωρώ βέβαια ότι εφόσον τα μανιτάρια δεν είχαν τις σωστές "προδιαγραφές" δεν έπρεπε να τα παραλάβουν. Θα ήταν καλύτερα να ενημερώσουν ότι το πιάτο για εκείνη τη μέρα δεν προσφέρεται, παρά να φέρουν τη συγκεκριμένη version.

Από κυρίως:
Carbonara. Με αλεύρι ολικής (+1 ευρώ περίπου, οδηγώντας την τελική της τιμή στα 14 ευρώ περίπου). Ως μερίδα μέτρια (πολύ μικρότερη από άλλα καταστήματα της αλυσίδας) και ως γεύση απλά καλή. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μικρή θα ήταν η "μικρή" μερίδα που έχει το κατάστημα.

Ραβιόλια αλά φιορεντίνα (3 μερίδες). Κάθε μερίδα είχε 12 ραβιόλια, γεμάτα με ρικότα, τρούφα, σπανάκι και σως από κρέμα γάλακτος. Δεν ενθουσίασε κανέναν (θέλει προσπάθεια). Μάλιστα στον ένα φίλο 2 ραβιόλια ήταν "κενά", δεν είχαν γέμιση!!!

1 λίτρο σανκρία. Γευστικά απλά ικανοποιητική και σχετικά ακριβή.

Το εμφιαλωμένο νερό και τα ψωμάκια του κουβέρ σε ρωτάνε πριν τα φέρουν.

Στο τέλος αν και δεν έχει κάποιο κέρασμα (πλέον), σε εμάς φέρανε ένα καραφάκι με το ποτό που δίνουν ως κέρασμα στο τέλος.

Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Εξυπηρέτηση:
Τα παιδιά του service, πολύ γρήγορα και εξυπηρετικά. Και ενήμερα για τα πιάτα, και ευδιάθετα, και συντηρούσαν συνέχεια αναμένο το τζάκι. Υπήρξε πρόβλημα όμως στη ροή των πιάτων, όπου το ορεκτικό ήρθε (αρκετά) μετά τα κύρια πιάτα.

Χώρος:
Ο χώρος κινείται στο γνωστό μοτίβο της αλυσίδας. Το καλοκαίρι έχει τραπέζια στη βεράντα, ενώ το χειμώνα ο εσωτερικός (δίχωρος - πάνω/κάτω) είναι άνετος. Το ψηλοτάβανο της μονοκατοικίας δίνει ένα "αέρα" στο χώρο, ενώ το τζάκι στον όροφο τον ομορφαίνει αρκετά. Τα τραπέζια είναι μεγάλα, άνετα και με απόσταση από τα γειτονικά.

Για τη στάθμευση υπάρχει μια δυσκολία αλλά όχι σε σημείο λιποθυμίας από τη σύγχυση.

Χώρος Μη Καπνιζόντων: Ο πάνω όροφος ήταν μη καπνιζόντων και τηρήθηκε (άλλες φορές μας είχαν βάλει στον κάτω). Γενικά όμως η λογική λέει ότι η καπνίζοντες πάνε πάνω.

Τιμές:
Για "όλα" τα ανωτέρω πάνω από 80 ευρώ. Sorry αλλά δεν θα μπορέσω ξανά.

Γενικά είναι μεγάλη αστοχία για μια αλυσίδα να μην διατηρεί ίδιο επίπεδο ποιότητας και γεύσης σε όλα τα καταστηματά της. Η αστοχία σε ένα παρασύρει όλη την αλυσίδα.

15 Ιαν 2016

Είχα καιρό να πάω για φαγητό στο συγκεκριμένο εστιατόριο και διαπίστωσα πως η ανακαίνιση του εσωτερικού, κυρίως χώρου, είναι πολύ επιτυχημένη.

Το προσωπικό, όπως πάντα ευγενέστατο.
Με το που καθήσαμε, ο σερβιτόρος μας έφερε εμφιαλωμένο νερό του ενός λίτρου και το άνοιξε χωρίς να μας ρωτήσει.
Το νεράκι κοστίζει 2,55€..

Μας έφερε 4 ψωμάκια με σως γιαουρτιού και ελίτσες ως καλωσόρισμα. (3,3€)

Διαλέξαμε το μενού των 16,5€ το οποίο αποτελείτο απο σαλάτα μαρούλι, ψητά λαχανικά, σκόρδο, μους τυριών και μπαλσάμικο.
Η σαλάτα λέγεται Siciliana και είναι γευστικότατη...

Σαν κυρίως έχει τα μακαρόνια με κοτόπουλο και κρέμα γάλακτος.
Λέγεται con polo.
Και αυτό το προτείνω, ως πολύ καλό.

Επιπλέον πήραμε και ένα πιάτο ριγγατόνι με κομματάκια μοσχαριού με κρέμα γάλακτος, δεντρολίβανο και σάλτσα λεμονιού.

Το μοσχαράκι ήταν λίγο άνοστο, κατα τη γνώμη μου, ενώ η σάλτσα ήταν αρκετά καλή.
Οι μερίδες ήταν χορταστικές και δεν είχαμε παράπονο.
Εγώ παρήγγειλα μια Fisher σε ποτήρι των 0,4lt (4,5€), ενώ ηνσυνοδός μου ένα αναψυκτικό (3,2€).
Για γλυκό μας έφεραν το τιραμισού του πακέτου των 16,5€, το οποίο ήταν θαυμάσιο!

Πληρώσαμε συνολικά 44€..
Πολλά, ή λίγα;

Νομίζω πως οι τιμές είναι τσιμπημένες, αν σκεφτεί κανείς πως τα υλικά των πιάτων δεν είναι ακριβά.
Τουλάχιστον είναι γευστικά.

Ως "παρηγοριά", να αναφέρω πως το εστιατόριο προσφέρει 5% έκπτωση για όσους έχουν χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες της Eurobank και πληρώσουν φυσικά με αυτές..

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι