Ψητά κρέατα - σπεσιαλιτέ τα παϊδάκια. Κυριακή κλειστά.

07 Απρ 2016

Ξεμείναμε στην Αγία Παρασκευή και έτυχε να βρισκόμαστε κοντά στην ταβέρνα του Κολοβού μία από τις παλιότερες ταβέρνες στην Αττική.

Η έκπληξη μου δυσάρεστη. Αφού πεινάγαμε και μας πήρε πάνω από ένα τέταρτο για να βρούμε να παρκάρουμε. Τελικά το αφήσαμε έξω από το κοιμητήριο που είναι σχετικά κοντά με τα πόδια.

Ημέρα Παρασκευή και το μαγαζί είχε 5-6 παρεούλες.

Πήραμε Σαλάτα με ελαφρύ ντρέσινγκ, πατατες τηγανιτές (το λάδι απαράδεχτο) σαγανάκι (μέτριο) κοκορέτσι καλούτσικο και κοντοσούβλι το πιο άγευστο που έχω φάει. Για κυρίως παραγγείλαμε αρνίσια παιδάκια (για γάλακτος μας τα πουλήσανε κ ίσως να ήτανε αλήθεια... ΙΣΩΣ! )

Κρασί λευκό καλό.

Στα κατά του μαγαζιού θα αναφέρω ότι όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό ρωτήσαμε αν υπάρχει κάτι για επιδόρπιο και η απάντηση ήταν ένα ξερό ΟΧΙ..

Οπότε φύγαμε με την παιδακίλα στο στόμα (καλό θα ήταν να έβγαζαν έστω ένα φρουτάκι εποχής)

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάω μιας και σε πολύ κοντινή ακτίνα υπάρχουν πολύ καλύτερα ταβερνάκια.

20 Ιουν 2015

Τελευταία την επισκέφτηκα πριν από δύο μέρες με άλλα 2 φιλικά ζευγάρια.
Η ποιότητα του έχει πέσει.
Φάγαμε παϊδάκια, λουκάνικο, σαλάτα χόρτα πατάτες και 2 ορεκτικά, κοντοσούβλι και κοκορέτσι. Ήπιαμε μπύρες και κρασί
Τα παϊδάκια ήταν τα καλύτερα αλλά λίγο πάνω του μετρίου.

Με απογοήτευσε.
Περίμενα πιο πολλά πράγματα.
Οι τιμές λίγο τσιμπημένες γι αυτά που φάγαμε.

Θα ξαναπάω να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα πιάτα.

26 Νοε 2014

Πριν 15ετία ήταν σαφώς καλύτερη η συγκεκριμένη ταβέρνα. Έχω την εντύπωση ότι έχει πέσει λίγο η ποιότητα. Δεν είναι τόσο νόστιμα όπως παλιά. Επίσης έχω πάει και σαν καλεσμένη σε γάμο, στην αίθουσα Δαιδαλίδες, και η όλη εικόνα ήταν απογοητευτική.

Αργή εξυπηρέτηση, κρύα πιάτα. Ελπίζω να μην έδωσε το ζευγάρι πολλά λεφτά για τις συγκεκριμένες παροχές, γιατί από τα περισσότερα τραπέζια υπήρχε δυσαρέσκεια.

15 Νοε 2014

Για πολλοστη φορα στο υπογειο του Κολοβου... μενω εκει κοντα και ειναι απο τις καλυτερες για μενα επιλογες στην περιοχη.

Φετος, εβαλε γουρουνοπουλα στη σουβλα και ηταν λουκουμι (25 ευρω/κιλο)... κατα τα αλλα, η γνωστη σαλατα με λαχανικα, ψιλοκομμενες πατατες και αρκετα καλο λευκο κρασι (2 λιτρα)..

Στο τελος, μας κερασαν χαλβα και μια μαστιχα.

Σαββατα, παιζει και μια κομπανια, γνωστα ρεμπετικα. Η ατμοσφαιρα ειναι "παρειστικη" και ζεστη.

03 Νοε 2014

Χρονια πελατης στον Κολοβο ειπα να ξεκινησω τις κριτικες μου στο site με την συγκεκριμενη ταβερνα.
Ποτε δεν εχω μεινει δυσαρεστημενος με το φαγητο. Τα κρεατα παντα ποιοτικα, ειδικα τα παιδακια κοτοπουλου τα οποια ειναι παντα ψημενα σωστα απο εμπειρο ψηστη.

Απο ορεκτικα παντα θα προτιμησω τις φλογερες με ζαμπον και τυρι. Απλο πιατακι μεν πολυ καλο δε!

Το συκωτακι ειναι ορισμενες φορες που μπορει να σε αφησει με παραπονο μιας και το ψησιμο δεν ειναι παντα το ιδιο. Ενω στις σαλατες δεν εχεις και πολλες επιλογες και συνηθως διαλεγουμε την χωριατικη

Τα γκαρσονια εξυπηρετικα, ο χωρος κλασσικος παλιου ταβερνειου, ειδικα αν κατσεις στο υπογειο θυμιζει παλιο κουτουκακι με τα βαρελια του και αναλογη διακοσμηση χωρις βεβαια να εχουν δωσει και ιδιαιτερη βαση. Σοβαρο το προβλημα με την τσιγαριλα. Ενιοτε το απαγορευαν αλλα τελικα δεν ισχυσε ποτε. Για εξαερισμο ουτε λογος. Βεβαια αν διαλεξεις να πας σε τετοιο μαγαζι το κανεις εν γνωση σου.

Οι τιμες φυσιολογικες με κλιση... προς τα πανω!

Το προτεινω αρκει να εισαι ετοιμος για το τι θα συναντησεις οσον αφορα την καπνα και τον χωρο.

10 Μάρ 2013

Κακη νοοτροπια επαγγελματια!
Ειχαμε παει 2 εβδομαδες πριν. Αποδεκτη ταβερνα , χωρις κατι ιδιαιτερο σε φαγητο. Ψητα σχαρας, τα οποια αν και καλοψημμενα δεν διακρινονται και για την ποιοτητα τους. Μεριδες σχετικα μικρες, παρολο που δεν ειναι φτηνο μαγαζι. Ολα ηταν απλα οκ.

Το πραγματικο προσωπο φανηκε ομως την τσικνοπεμπτη!

Οι μεριδες απο μικρες γιναν ΔΕΙΓΜΑ.. Κοκορετσι μεριδα , με 4 φετες κοκορετσι παχους λιγότερο από 1 εκατοστο! Τυροκροκέτες : 4 ανα πιάτο!! Παιδακια αρνί : καλά ψημμένα αλλά εντελως αγευστα. Προφανως όχι το καλύτερο κρεας!

Κρασι (κοκκινο) μπομπα οσο δεν παει. Μας επιασε πονοκέφαλος πριν τελιωσει η βραδιά , και χωρις να το παρακανουμε.

Κοτοπουλο σουβλας .... (Ετσι εγραφε το μενου και αντιστοιχη ηταν η χρεωση). Ξερετε τι ηρθε? Ένα πιάτο με 5 κομματάκια γεματο πατατες τηγανιτές !

Λουκανικο: αγευστο ,μικροσκοπικό, γεματο πατατες.

Τα μισα φαγητα βεβαια δεν ηρθαν ποτε , ενω χρεωθηκαν κανονικά. Το ειδαμε δυστυχώς αφου φυγαμε . Και αυτό επειδη οι πιο ηλικιωμενοι της παρεας πηραν την αποδειξη και ειδαν οτι ηταν χρεωμενα φαγητα που δεν ηρθαν ποτε και φυσικά κανενας δεν το παρατηρησε μεσα στο χαμό, καθως ειμασταν πολλα ατομα. Ενα 50αρι ευρω καπελο το φαγαμε σιγουρα.

Συμπερασμα: δεν εχει κατι ιδιαιτερο για να πας απο πλευρας φαγητου, και η συμπεριφορα του ιδιοκτητη ειναι με βαση τη λογικη της αρπαχτης. Χαμηλη ποιοτητα, ψηλες τιμες. Κριμα.

Το μονο καλό ηταν η ζωντανη μουσικη την τσικνοπεμπτη και το γλεντι .

23 Νοε 2011

Πηγαίνω όποτε έχω όρεξη για παιδάκια κοτόπουλο, που τα σερβίρει με ψητή ντοματούλα. Πραγματικά ζουμερά και πεντανόστιμα από τα πιο ωραία που έχω φάει. Το υπόλοιπο μενου, κλασσικές γεύσεις ταβέρνας, πατάτες σαγανάκι, τζτζίκι, τίποτα το φοβερό, όχι όμως και άσχημα, το σέρβις γρήγορο.

Ο χώρος έξω το καλοκαίρι πολύ ωραίος και το χειμώνα μου αρέσει το υπόγειο παλιό κουτούκι. Τιμές αρκετά πάνω, πάνω από 22 ευρώ το άτομο, Μου αρέσουν απίστευτα τα παιδάκια κοτόπουλο που κάνει, οπότε δεν θα σταματήσω να πηγαίνω.

07 Μάρ 2011

Μόνο θετικό η ωραία ατμόσφαιρα.

Αλλά κι αυτό, εάν δεν πετύχεις (όπως εμείς) καμιά συνεστίαση συγγενών από μνημόσυνο ή κηδεία (στα 100μ. έχει νεκροταφείο και το χρησιμοποιούν για το φαγητό, μετά τις δεήσεις). Εμείς το πετύχαμε, οπότε, τι δεν υπάρχει σε πένθιμες καταστάσεις;;; Μπράβο, το βρήκατε: εστιατόριο χωρίς μουσική. Σαν να τρως σε συσσίτιο.

Τα τυπικά που πήραμε (σαγανάκι, μπριζόλα, πατάτες, κολοκυθάκια) δεν νομίζω να χωρούν σοβαρή κριτικής.

Κι ενώ, τουλάχιστον, τα δύο άτομα που εξυπηρετούσαν ήταν αρκετά πρόσχαρα και εξυπηρετικά συνέβη το Ε Ξ Ο Ρ Γ Ι Σ Τ Ι Κ Ο!!! Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν την απόδειξη κανονικά, "Μπράβο", λέω, "τουλάχιστον είναι τυπικοί". Αμ δε!

Η απόδειξη ήταν αυτή που δεν καταγράφεται στο Ζ (οι ελεύθεροι επαγγελματίες το γνωρίζουν καλά), και αναγράφει ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ !!!

Δηλαδή, βγάζουν ένα πράγμα από την ταμειακή και σου λέει "σιγά μην το προσέξει κανένας"!!! Αυτό, δεν το είχα ξαναδεί, ειλικρινά. Τελικά ο ελληνικός νους δεν παίζεται (ζήτησα και μας έφεραν την κανονική, για το ιστορικό της υπόθεσης).

Από το παραπάνω, κρίνετε μόνοι σας εάν αξίζει να δώσετε σε τέτοια πανούργα άτομα έστω μισό ευρώ.

15 Νοε 2010

Όσο περίμενα διάβαζα στο κατάλογο την μεγάλη ιστορία των 56 χρονών που κατέχει το μαγαζί αλλά δυστυχώς μόνο οι τοίχοι του μαγαζιού....

Μελιτζανοσαλατα εμποριου (απαραδεκτο για τοσο μικρο κατάλογο), φλογερές οι χειροτερες της ζωης μου(λαδίλα όσο δε πάει!!!!!) και για τελος τα μπαχαρικα δε πρεπει να τα έχουν ανακαλύψει ακόμα, πιο άνοστα μπιφτεκια εχω φαει λιγες φορες.

Το μονο που το σωζει ειναι οι χαμηλες τιμες αλλα απ'οτι φαίνεται συμβαδιζουν με την ποιοτητα.

08 Φεβ 2010

Μπορεί να φταίει ότι πήγαμε τσικνοπεμπτη, αλλά η εξυπηρέτηση δεν ήταν καθόλου καλή, μας είχε πει στο τηλέφωνο να πάμε 10.15, τελικά είχε διπλό κλείσει τα τραπέζια και περιμέναμε έξω στο κρύο μέχρι τις 10.40. Τελικά αφού άργησαν πολύ να σερβιριστούν τα πιάτα, τα ορεκτικά ήταν πολύ μέτρια αλλά τα κρέατα αρκετά καλοψημένα και νόστιμα αλλά οι μερίδες πολύ μικρές. Δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβό αλλά υπάρχουν καλύτερα εστιατόρια στη περιοχή.

Πελοποννήσου 75, Αγ. Παρασκευή