ΑΝΟΙΞΗ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Ελ. Βενιζέλου 120, Αγία Παρασκευή [Χάρτης]
  210 6513402 - 210 6515781

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Η επίσκεψη σε αυτό το εστιατόριο σπιτικού φαγητού κυρίως τα μεσημέρια της Κυριακής είναι μια αγαπημένη συνήθεια ετών. Όταν θέλω απλό σπιτικό φαί, σε ήσυχο περιβάλλον, χωρίς καπνό και με ελάχιστη φασαρία η Ανοιξη είναι από τις πρώτες επιλογές. Από το μενού που με τα χρόνια εξελίσσεται έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, κυρίως από μαγειρευτά.

Αναλυτικότερα τώρα από ορεκτικά/σαλάτες έχω "τιμήσει"
Τυροκροκέτες. Ανάλαφρες και γευστικές (5 τεμ), χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο.
Πατάτες τηγ. Μέτρια μερίδα και γεύση.
Καλτσούνια με ανθότυρο. Από τα highlight του μαγαζιού. Απελπιστικά εύγεστα, ειδικά αυτά με το ανθότυρο (έχει και με σπανάκι). (βαθμός 5 στα 4).
Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο. Μια καλή ποσοτικά μερίδα, ικανοποιητική γεύση αλλά με σάλτσα όχι τόσο παχύρευστη όσο θα ήθελα.
Κολοκυθοκεφτέδες. Νόστιμοι, τραγανοί και καθόλου λαδεροί.
Σαλάτα βραστών λαχανικών, με παντζάρια, κολοκυθάκια και χόρτα, χωρίς να αποκλείεται και κάτι επιπλέον ανάλογα με την περίπτωση. Για μένα η σταθερή επιλογή σε σαλάτα.

Από τα βασικά πιάτα του μενού:
Συκωταριά από αρνί. Πιάτο που σπάνια το βρίσκεις σε μαγαζί με μαγειρευτά. Καλομαγειρεμένα κομματάκια σε πλούσια μερίδα.
Συκώτι: Ως μερίδα καλή, όμως δεν συναγωνίζεται άλλα πιο γνωστά για αυτό το πιάτο μαγαζιά, καθώς έρχεται στεγνό με συνέπεια να χάνει αρκετά στη γεύση.
Κατσικάκι Λαδορίγανη. Ίσως το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού. Πεντανόστιμο κατσικάκη, μαλακό, με μπόλικες πατατούλες φούρνου. Απόλαυση (6/4).
Κόκορας με χοντρό μακαρόνι (ή και με μπάμιες φρέσκες!!! ). Συναγωνίζεται το κατσικάκι (η αλήθεια είναι όμως ότι χάνει! ). Μπόλικα χοντρά μακαρόνια (όπως στο χωριό μου), με ικανή ποσότητα νόστιμου, μαλακού και γευστικού κόκκορο. Συνήθως από τη λαιμαργία και τη βιασύνη μου, τα μακαρόνια με γεμίζουν λαδιές (χαλάλι όμως) (5/4).
Μακαρόνια (χοντρά και τρυπητά) με απλή κόκκινη σάλτσα, που όμως στην απλότητά τους είναι φανταστικά.
Το μπιφτέκι του είναι αρκετά καλό γευστικά σε ικανή μερίδα ενώ η τηγανιά του είναι αξιόλογη και γευστικότατη (με το λιπάκι της).

Σε περίπτωση που πάτε Κ. Δευτέρα, Μ. Παρασκευή και λοιπές μέρες νηστειών, το μαγαζί έχει νηστίσιμα πιάτα. Εξαιρετικό καλαμαράκι τηγανιτό καθώς και χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι. Η γαριδομακαρονάδα του δεν θα σας απογοητεύσει (κάτι που ούτως ή άλλως είναι δύσκολο για αυτό το πιάτο) ενώ το τηγανιτό θράψαλο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Το χύμα κρασάκι τους είναι συμπαθές.

Για καλωσόρισμα υπάρχει ρακί με ελίτσες (σε ποσότητα).
Μερικές φορές στο τέλος έχουμε κέρασμα φρουτάκια ή χαλβά.

Η εξυπηρέτηση σε νορμάλ κίνηση είναι πολύ καλή, σε αυξημένη υπάρχει μια μικρή αναμονή στη λήψη της παραγγελίας. Μετά την παραγγελία όλα έρχονται γρήγορα. Πολύ ευγενικοί.

Ο εσωτερικός χώρος είναι αδιάφορος αν και προσεγμένος. Για όσους θυμούνται, πιο παλιά τα τραπεζάκια, οι καρέκλες και ο διάκοσμος γενικά ταίριαζε για καπηλειό. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει πιο ζεστός. Εξωτερικά υπάρχει αυλή που βλέπει στο δρόμο και την άνοιξη/καλοκαίρι είναι αρκετά όμορφα. Τα τραπεζάκια σε κάθε περίπτωση μεγάλα και με απόσταση το ένα από το άλλο. Πλεονέκτημα ότι ο εσωτερικός χώρος είναι ατύπως μη καπνιζόντων. Σίγουρα όσες φορές έχω πάει, μυρωδιά τσιγάρου δε βρώμισε τα ρούχα μου.

Τιμές: Σε σχέση με γεύση και ποσότητα, μάλλον κανονικές προς χαμηλές.

Τέλεια πρόταση για μια ήρεμη γευστική απόλαυση.
Πρόταση: Σαλάτα βραστών λαχανικών, καλτσούνια, κόκκορας με μακαρόνια, κατσικάκι λεμονάτο.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Επισκέπτομαι συχνά την "Άνοιξη" μιας και βρίσκεται στη γειτονιά μου και θα συνεχίσω να την επισκέπτομαι για δύο βασικούς λόγους:

α. Σερβίρεται πεντανόστιμη ελληνική κουζίνα
β. Δεν έχω πάει σε εστιατόριο με πιο ευγενικό προσωπικό.

Ο χώρος βέβαια είναι από απαράδεκτος έως αχαρακτήριστος, το 1 το έβαλα γιατί δε μπορώ να βάλω 0, αλλά μαγειρεύουν ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ εκεί μέσα που δε γίνεται να μην ξαναπάς.

Με το που καθήσεις έρχεται κέρασμα ρακάκι με ελίτσες και το ψωμί. Προσωπικά δεν πίνω καθόλου αλκοόλ, αλλά βρίσκω πολύ συμπαθητική αυτή την κίνηση!

Όσον αφορά το φαγητό, οφειλω να αναφερθώ στην πατζαροσαλάτα, σαν αυτή δεν έχω δοκιμάσει αλλού. Αν δεν έχετε αλεργία στα καρύδια, να την παραγγειλετε οπωσδήποτε. Τις καταπληκτικές τηγανιτές πατάτες, γιατί θα πάρετε πατάτες, να τις παραγγείλετε με σάλτσα και τριμμένη μυζήθρα, όνειρο! Από τα πρώτα, δύο ακόμα πιάτα που παραγγέλνουμε σχεδον κάθε φορά, είναι η ψητή μελιτζάνα με κόκκινη σάλτσα και τυρι, και τα ντολμαδάκια γιαλαντζί (τα όποία την τελευταία φορά που πηγα, πριν από μια εβδομάδα πάνω κάτω, μου φανηκαν κάπως ξινά, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για την παρέα μου, που τα βρήκε μια χαρά).

Όσον αφορά τα κυρίως πιάτα, αυτό που λατρεύω είναι η ελληνική μακαρονάδα, μιας και που την κάνουν με το τρυπητό το μακαρόνι -το λατρεμένο νούμερο 5-, και μάλλιστα τις περισσότερες φορές τη ζητάμε ενισχυμένη με κεφτεδάκια! Εγγύηση!
Στην "Άνοιξη" έχω επίσης φάει ωραιότατο χοιρινό πρασοσέλινο που μου θύμησε γιαγιούλα, όπως και αξέχαστες μου έχουν μείνει οι σουπιές σπανάκι!

Για κλείσιμο συνήθως υπάρχουν φρούτα και κάποιος χαλβάς σιμιγδαλένιος ή καρυδόπιτα με παγωτο! Συμπαθέστατα επιδόρπια, ιδίως για κάποιον που δεν τρώει γλυκά!

Η λυπητερή σε αυτό το εστιατόριο δεν είναι και τόσο λυπητερή, γιατί με γύρω στα 12-15 ευρώ το άτομο (με κρασάκι), φεύγεις με το πρώτο κουμπί ξεκούμπωτο, μη σας πω και το δεύτερο.. Καλύτερα να πάτε με αθλητική φόρμα!