01 Οκτ 2019

Σάββατο και προσπαθούμε να προγραμματίσουμε συνάντηση με φιλικό ζευγάρι, μην καταφέρνοντας να βρούμε μέρα που να μπορούν να συνδυαστούν οι άρρενες της παρέας, οι οποίοι έχουν κάτι τρελά τρελά ωράρια εργασίας. Η λύση είναι μία... Μαζευόμαστε για μεσημεριανό φαγητό (νύχτα έχουμε να τους δούμε κάτι αιώνες) αλλά όχι και τόσο μεσημέρι... γύρω στις 4:30 που τελειώνει ο καλός μου. Τα καλά λόγια που έχουμε ακούσει για τον Μοριά, το γεγονός ότι είναι πάντα, μα πάντα γεμάτος όποτε και αν περάσεις καθώς και το γεγονός ότι είναι κοντά στην εργασία του καλού μου οπότε θα τρώγαμε μια ώρα νωρίτερα, μας ξεσηκώνει όλους να ανηφορίσουμε προς Αγία Παρασκευή.

Ο χώρος μπορείς να πεις ότι χωρίζετε σε δύο επίπεδα αλλά ουσιαστικά είναι τρία: Το εσωτερικό, το οποίο είναι σαν δωματιάκια, όμορφος και περιποιημένος χώρος που όπως μου είπε η φίλη που έχει ξαναπάει έχει γίνει ανακαίνιση. Η εξωτερική αυλή που είναι στεγασμένη κάτω από κληματαριές κλπ δένδρα και αν και όμορφη, είναι κάπως σκοτεινή. Τέλος, προφανώς λόγο μεγάλης προσέλευσης, έχει βγάλει τραπεζάκια έξω από την αυλή, στο πεζοδρόμιο. Εμείς όταν πήγαμε είχαμε τη δυνατότητα να κάτσουμε στην αυλή, μιας και οι μεσημεριανοί είχαν αρχίσει να αποχωρούν αλλά προτιμήσαμε το πεζοδρόμιο μιας και η ταβέρνα μαζεύει πολλές οικογένειες άρα και πολλά παιδάκια και η κατάσταση ήταν πολύ φασαριόζικη...

Με το που κάθεσαι, έρχεται νερό κανάτας κρύο, ψωμί, μαχαιροπίρουνα και κατάλογοι. Το τι περιέχει ο κατάλογος, όπως καταλαβαίνετε, είναι τα κλασικά μιας ταβέρνας... Κάποια ορεκτικά, σαλάτες και τα της κρεατικά σχάρας και σούβλας. Η δικιά μας παραγγελία ήταν όπως πάντα μπαμπάτσικη και περιλάμβανε: Μια σαλάτα με βραστά λαχανικά (κολοκύθι, παντζάρι, χόρτα) μεγάλη και νόστιμη. Ένα σαγανάκι τυρί, πολύ ωραίο. Μια τυροκαυτερή με αρκετό γιαούρτι ή γαλοτύρι, ενδιαφέρουσα υφή, όσο καυτερή χρειάζονταν. Ένα τζατζίκι, νόστιμο και σπιτικό. Ένα κοκορέτσι, από τα καλύτερα που έχω φάει, τραγανιστό και χωρίς ίχνος μυρωδιάς. Ένα λουκάνικο πρόβειο με πατάτες, πολύ ενδιαφέρον γεύση. Μια μερίδα μπιφτέκια, αν και δεν είμαι φαν, κρεατένια, ζουμερά και νόστιμα και 1/2 κιλό παϊδάκια, από τα καλύτερα... πεντανόστιμα, χωρίς ίχνος μυρωδιάς, τα τίμησα ιδιαιτέρως. Συνοδεύσαμε με 1 λίτρο λευκό κρασί (καλό) και δύο μπύρες Fischer. Δεν θυμάμαι τις τιμές για κάθε πιάτο ακριβώς αλλά οι τιμές σε όλα ήταν στον μ. ο. της κατηγορίας, ενώ το σύνολο ήταν στα 70 ευρώ.

Κάποιες ενστάσεις έχω ως προς την εξυπηρέτηση, που για μένα ήταν λίγο απρόσωπη και διεκπαιρεωτική... Δεν κεράστηκε τίποτα ούτε στην αρχή, ούτε στο τέλος αλλά για μένα το χειρότερο ήταν ότι δεν μας χάρισαν ούτε ένα χαμόγελο. Επειδή, όμως, λάθη δεν έγιναν και οι αποδείξεις ήρθαν κανονικά, δεν μπορώ να κόψω πάνω από έναν βαθμό.

Συγκεντρωτικά, λοιπόν, θα πω ότι είναι μια ταβέρνα με απόλυτα αξιοπρεπές φαγητό, δεν φάγαμε τίποτα που να μην είναι νόστιμο. Οι τιμές είναι καλές, όχι φθηνές αλλά καλές οπότε αν κάποια στιγμή βρεθείτε στην "εξοχή" της Αγίας Παρασκευής γιατί να μην τη τιμήσετε;

28 Νοε 2019

Παρασκευή 08/11/2019 αποφασίσαμε τέσσερα άτομα και ένας πιτσιρικάς να βγούμε για φαγητό βραδάκι. Επιλέξαμε την περιοχή της Αγίας Παρασκευής που έχει αρκετές καλές επιλογές και μετά από σύντομη σχετικά έρευνα καταλήξαμε στη Ταβέρνα ¨ο Μωριάς¨.
Κάναμε κράτηση για πέντε άτομα και ήδη από το τηλέφωνο μου έδωσαν την εντύπωση ότι με αρκετά επαγγελματικό τρόπο ασχολήθηκαν για να βρουν το κατάλληλο τραπέζι για τις ανάγκες της παρέας.
Φτάσαμε γύρω στις 20:45 και βρήκαμε να σταθμεύσουμε το όχημα ακριβώς έξω απ΄το κατάστημα μάλλον από εξαιρετική τύχη γι΄αυτό το λόγο δεν τολμώ να αξιολογήσω την ευκολία η μη του να βρει κάποιος θέση να παρκάρει το όχημα του στην περιοχή. Πιστεύω όμως οτι δεν είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο.
Μπήκαμε στο κατάστημα και διασχίζοντας την όμορφη αυλή του καταστήματος, φτάσαμε στον εσωτερικό χώρο όπου όμως δεν υπήρχε κάποιος να μας υποδεχτεί και να μας οδηγήσει στο τραπέζι για το οποίο είχαμε κάνει κράτηση. Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα αμηχανίας ένας σερβιτόρος μας οδήγησε στο τραπέζι μας σε ένα από τα δωμάτια παλαιάς μονοκατοικίας με ωραία διακόσμηση και έντονη τη παρουσία της πέτρας κάτι που μου αρέσει πολύ και την απόλυτη απουσία καπνού ( χώρος 4/4).
Από εκείνη τη στιγμή και μετά η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και απόλυτα επαγγελματική.
Αμέσως ήρθε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι νερό και ψωμί. Στη συνέχεια ήρθε η σβέλτη και ευγενική κυρία για την παραγγελία. Παραγγείλαμε πατάτες τηγανιτές(3,30 ευρώ), τυροκροκέτες(5,30 ευρώ), πράσινη σαλάτα(6,30 ευρώ ), ανάμεικτα βραστά λαχανικά(4,00 ευρώ), δυο μερίδες μπιφτέκι από μοσχαρίσιο κιμά(15,20 στο σύνολο), μια μερίδα κοντοσούβλι κοτόπουλο(8,30 ευρώ), τυροκαυτερή(3,60 ευρώ), τσίπουρο 150 ml (3,00 ευρώ/100ml) και για επιδόρπιο δυο τεμάχια σουφλέ σοκολάτα παγωτό (2x4,50 ευρώ );
Χωρίς καθυστέρηση ήρθε η σαλάτα με το τσίπουρο στη μέση και ακολούθησαν με σειρά τα βραστά λαχανικά (παντζάρια, κολοκύθι, χόρτα) οι πατάτες (σπιτικές κομμένες στο χέρι πεντανόστιμες), και το κοντοσούβλι κοτόπουλο(μας άρεσε). Αργότερα άλλα μέσα σε λογικά πλαίσια ήρθαν και τα μπιφτέκια που ήταν ζουμερά και νόστιμα επίσης. Μας ενημέρωσαν ότι τα 50 ml τσίπουρο είναι κέρασμα από το κατάστημα (θα περίμενα κάτι πιο γενναιόδωρο αλλά μην ήμαστε και αχάριστοι) αλλά με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι είχε χρεωθεί στο λογαριασμό μας κάτι που όμως ύστερα από υπόδειξή μας ξεπεράστηκε με την ανάληψη της αποκατάστασης από την προαναφερθείσα κυρία άμεσα και με ευγένεια.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από τις γεύσεις στο Μωριά ( παρεμπιπτόντως γράφεται με¨ω¨και όχι με ¨ο¨ γι΄αυτό και το αξιολογώ αβίαστα με ¨4/4¨.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή αλλά θα μπορούσε να είναι κάποιος στη υποδοχή βρε παιδιά και να είναι λίγο πιο large το κέρασμα(3/4).
Στη κατηγορία value for money βάζω 4/4 γιατί μου φάνηκαν αρκετά λογικές οι τιμές.
Στο τέλος όλοι στη παρέα συμφωνήσαμε ότι θα ξαναπάμε. Μας άρεσε.