01 Οκτ 2019

Σάββατο και προσπαθούμε να προγραμματίσουμε συνάντηση με φιλικό ζευγάρι, μην καταφέρνοντας να βρούμε μέρα που να μπορούν να συνδυαστούν οι άρρενες της παρέας, οι οποίοι έχουν κάτι τρελά τρελά ωράρια εργασίας. Η λύση είναι μία... Μαζευόμαστε για μεσημεριανό φαγητό (νύχτα έχουμε να τους δούμε κάτι αιώνες) αλλά όχι και τόσο μεσημέρι... γύρω στις 4:30 που τελειώνει ο καλός μου. Τα καλά λόγια που έχουμε ακούσει για τον Μοριά, το γεγονός ότι είναι πάντα, μα πάντα γεμάτος όποτε και αν περάσεις καθώς και το γεγονός ότι είναι κοντά στην εργασία του καλού μου οπότε θα τρώγαμε μια ώρα νωρίτερα, μας ξεσηκώνει όλους να ανηφορίσουμε προς Αγία Παρασκευή.

Ο χώρος μπορείς να πεις ότι χωρίζετε σε δύο επίπεδα αλλά ουσιαστικά είναι τρία: Το εσωτερικό, το οποίο είναι σαν δωματιάκια, όμορφος και περιποιημένος χώρος που όπως μου είπε η φίλη που έχει ξαναπάει έχει γίνει ανακαίνιση. Η εξωτερική αυλή που είναι στεγασμένη κάτω από κληματαριές κλπ δένδρα και αν και όμορφη, είναι κάπως σκοτεινή. Τέλος, προφανώς λόγο μεγάλης προσέλευσης, έχει βγάλει τραπεζάκια έξω από την αυλή, στο πεζοδρόμιο. Εμείς όταν πήγαμε είχαμε τη δυνατότητα να κάτσουμε στην αυλή, μιας και οι μεσημεριανοί είχαν αρχίσει να αποχωρούν αλλά προτιμήσαμε το πεζοδρόμιο μιας και η ταβέρνα μαζεύει πολλές οικογένειες άρα και πολλά παιδάκια και η κατάσταση ήταν πολύ φασαριόζικη...

Με το που κάθεσαι, έρχεται νερό κανάτας κρύο, ψωμί, μαχαιροπίρουνα και κατάλογοι. Το τι περιέχει ο κατάλογος, όπως καταλαβαίνετε, είναι τα κλασικά μιας ταβέρνας... Κάποια ορεκτικά, σαλάτες και τα της κρεατικά σχάρας και σούβλας. Η δικιά μας παραγγελία ήταν όπως πάντα μπαμπάτσικη και περιλάμβανε: Μια σαλάτα με βραστά λαχανικά (κολοκύθι, παντζάρι, χόρτα) μεγάλη και νόστιμη. Ένα σαγανάκι τυρί, πολύ ωραίο. Μια τυροκαυτερή με αρκετό γιαούρτι ή γαλοτύρι, ενδιαφέρουσα υφή, όσο καυτερή χρειάζονταν. Ένα τζατζίκι, νόστιμο και σπιτικό. Ένα κοκορέτσι, από τα καλύτερα που έχω φάει, τραγανιστό και χωρίς ίχνος μυρωδιάς. Ένα λουκάνικο πρόβειο με πατάτες, πολύ ενδιαφέρον γεύση. Μια μερίδα μπιφτέκια, αν και δεν είμαι φαν, κρεατένια, ζουμερά και νόστιμα και 1/2 κιλό παϊδάκια, από τα καλύτερα... πεντανόστιμα, χωρίς ίχνος μυρωδιάς, τα τίμησα ιδιαιτέρως. Συνοδεύσαμε με 1 λίτρο λευκό κρασί (καλό) και δύο μπύρες Fischer. Δεν θυμάμαι τις τιμές για κάθε πιάτο ακριβώς αλλά οι τιμές σε όλα ήταν στον μ. ο. της κατηγορίας, ενώ το σύνολο ήταν στα 70 ευρώ.

Κάποιες ενστάσεις έχω ως προς την εξυπηρέτηση, που για μένα ήταν λίγο απρόσωπη και διεκπαιρεωτική... Δεν κεράστηκε τίποτα ούτε στην αρχή, ούτε στο τέλος αλλά για μένα το χειρότερο ήταν ότι δεν μας χάρισαν ούτε ένα χαμόγελο. Επειδή, όμως, λάθη δεν έγιναν και οι αποδείξεις ήρθαν κανονικά, δεν μπορώ να κόψω πάνω από έναν βαθμό.

Συγκεντρωτικά, λοιπόν, θα πω ότι είναι μια ταβέρνα με απόλυτα αξιοπρεπές φαγητό, δεν φάγαμε τίποτα που να μην είναι νόστιμο. Οι τιμές είναι καλές, όχι φθηνές αλλά καλές οπότε αν κάποια στιγμή βρεθείτε στην "εξοχή" της Αγίας Παρασκευής γιατί να μην τη τιμήσετε;