Ποικιλία στο μενού με κλασικές ελληνικές αλλά και διεθνείς επιλογές. Παρασκευή, Σάββατο βράδυ και Κυριακή μεσημέρι ζωντανή μουσική.

28 Δεκ 2016

Σαββατο βραδυ με παρεα 7 ατομων χωρις κρατηση. Η πρωτη απαντηση οταν ρωτησα αν υπηρχε τραπεζι για...3 ατομα... (ξεχασα την αλλη οικογενεια που ηταν μαζι μας και περιμενε απ εξω!!! ) απο την σερβιτορα που ηρθε, ηταν οχι δεν εχουμε. Γυρνοντας να φυγουμε... μου... θυμιζει η γυναικα μου οτι... ειμαστε 7 ατομα κι οχι 3!!! Ξαναγυρναω το κεφαλι και μπροστα μου τωρα εκτος απο την σερβιτορα ηταν κι ενας κυριος.. (ο ιδιοκτητης ???).. και ξανακανω την ερωτηση... μονο που διορθωνω οτι ειμαστε 7 ατομα. Χαμογελουν και οι δυο και ως εκ θαυματος (Χριστουγεννα βλεπετεερχονται σε μια εβδομαδα! )... βρεθηκε τραπεζι!!!
Η βραδια ειχε και μουσικουλα απο τριο (μπουζουκι, κιθαρα και τραγουδι) αρκετα καλοι θα ελεγα. Η ατμοσφαιρα.. φυσικα και καθ' ολα Ελληνικα... η τσιγαριλα... ντουμανι!!!
Στα του φαγητου τωρα δεν θα πω οτι ηταν κατι που δεν ηταν καλο, αλλα δεν θα πω κι οτι με ενθουσιασε κατι ιδιαιτερα. Πηραμε:
Σαλατα Εναστρον.... κακοκομμενες πρασιναδες και λαχανο χωρις ιδιαιτερη γευση απο την σως... κρεμας;;;; και πολυ λιγη σε ποσοτητα 1/4
Φετα σε φυλλο με μελι 2/4
Μελιτζανα με σκορδο 2/4
Παστουρμαδοπιττα 2/4
Κολοκυθοκεφτεδες... καλοι 3/4
2 Σουβλακια Αρνισια λιγη ποσοστητα κρεατος και ψιλοαρπαγμενα στο ψησημο 2/4
Ποικιλια κρεατων για 2 ατομα 2/4 (τα μπιφτκακια ξεχωριζαν)
Μπιφτεκια 3/4
Κοτσι χοιρινο 3/4 (το πιο νοστιμο πιατο)
2 κιλα χυμα κρασι μοσχατο ροζε... καλο
Λογαριασμος 135 ευρω.
Μας εδωσαν και γλυκο κερασματακι, ευχαριστουμε

29 Μάρ 2016

Το περασμενο Σαββατο μετα από κοντινο θεατρο και κατοπιν απαιτήσεως της παρεας βρεθηκα στο εν λογω μαγαζι κατά τις 12,30 το βραδυ.

Είναι ένα τυπικο δειγμα μαγαζιου της περιοχης ψυρρη.. Μετριος χωρος τοσο από χωρητικοτητα οσο και από αισθητικη, 3μελης μουσικη και.... πιστα για χορο όλα στριμωγμένα όχι όμως τοσο οσο αλλου στην συγκεκριμενη περιοχη.
Ξεκιναω από την μουσικη γιατι φανταζομαι το 99% βρισκοταν εκει για να χορεψει. Απλα αποδεκτη για εμενα αρεσε σε καποιους από την παρεα ειχε μεγαλο ρεπερτοριο είναι αληθεια δεχοταν και παραγγελιες.. Ενταξει με πηγαν ειπαμε.

Από φαγητο πηραμε ένα μαγειρευτο -σαλτσερο κοτσι και παιδακια ο,5 κιλο για τέσσερεις αρκετα ηταν και λογω ωρας και λογω ποσοτητας καλυτερα από ότι τα περιμενα όχι ιδιαιτερα αξιοπρεπεστατα σιγουρα. Μαζι με ψητα λαχανικα και 5 μπυρες όχι πρωτη επιλογή μας πληρωσαμε 67 ευρο.. ενταξει λογικα. Καλη εξυπηρετηση και καποιο γλυκακι στο τελος κερασμα..

Δεν περασα ασχημα πηγα όμως και μετα από χαμηλη προσδοκια.. Αν θα ξαναπαω ?? ΑΝ με ξαναπανε μαλον ναι γιατι εχω την εντυπωση ότι στου ψυρρη που όλα μοιαζουν μπορει να υπαρχουν καποια λιγο καλυτερα αλλα τα περισσοτερα είναι ιδια η χειροτερα.

Μίκωνος 4 & Καραϊσκάκη, Πλ. Ψυρρή