Μπριζολάδικο στην πλατεία Κουμουνδούρου. Ανοιχτό μέχρι πολύ αργά, Κυριακή κλειστά.

02 Μάρ 2017

Παρασκευη μεσημερι στο κεντρο η αναγκη για φαγητο μας οδηγησε σε ενα στεκι που γνωριζαμε απο παλια.
Ο χωρος τραγικος αλλα δεν ηταν κατι που μας χαλασε ιδιαιτερα.
Αφου βολευτηκαμε παραγγειλαμε δυο μεριδες απο τα φημισμενα μπριζολακια τα οποια ηρθαν σχετικα γρηγορα με συνοδεια αναψυκτικου και μιας μεριδας ψωμιου,
για τα δυο αδεια πιατακια που ζητησαμε επρεπε να τους προσκομισουμε αριθμο πρωτοκολλου γιατι τα ψαχνανε, ηρθαν τελικα...

Φαγαμε, ηπιαμε, καπνισαμε και ζητησαμε απο την ηλικιωμενη κυριουλα τον λογαρισμο (για αποδειξη ουτε λογος) ο οποιος ηρθε εντος πενταλεπτου.
Τσουχτερος, 22 ευρω για δυο μεριδες μπριζολακια και δυο κοκα κολες.

Σιγουρα δεν θα ξαναπαμε.

13 Φεβ 2016

Το μαγαζι το γνωρισα οταν ημουν ακομη μικρος. Εξηγω: μολις ειχα τελειωσει το λυκειο καπου στην δεκαετια του 80 και δουλευα στην οδο ευριπιδου. Το αφεντικο μου τοτε ειχε στενες σχεσεις με τον Τολη. Καθε μερα σχεδον λοιπον κατηφοριζα και επαιρνα μια "σαλατα", πατατες και τρεις τεσσερεις μπυρες.
"Σαλατα' ηταν (τωρα δεν ξερω αν υπαρχει ακομη) μια μεριδα καλη μπριζολακια, ψημενες ντοματες, πιπεριες, κρεμμυδακι, φετα ολα περασμα απο καρβουνο, κομμενα μπουκιες, ανακατεμμενα και σε μια πιατελα! Το περιγραφω και μου τρεχουν τα σαλια.

Πριν καμποσο καιρο λοιπον ειπα να θυμηθω τα παλια. Κριμα! ουτα για αστειο δεν ειναι το ιδιο μαγαζι. Ουτε τον Τελη ειδα, θα ηταν και πολυ στην ηληκια του να ειναι στην κουζινα. Λεμε τωρα.

Λοιπον καθησαμε ηρθε ο σερβιτορος και εγω ενταξει ηξερα τι παζει, οι υπολοιποι απλα μειχαν ακουσει. Εκαναν το λαθος να ζητησουν καταλογο! Αφου πηραν την ειρωνικη απαντηση του "τι τον θες αφου σου λεω εγω τι εχω"... παραγγειλαν διστακτικα οτι κι εγω και με εκραξαν.

Μας ηρθε γρηγορα φιαλη νερο, ψωμι σερβιτσια. η χωριατικη, οι πατατες. Και ηρθαν και οι μεριδες μας. Λιγες πατατες, μαραμενα λαχανικα και τεσσερα "μπριζολακια". Τα οποια δεν ηταν ολα μπριζολακια, δηλαδη επαιξε πανσετα, και κατι αλλο... Ψημενα μεν αγευστα δε. Καμμια μα καμμια σχεση με τις γευσεις που θυμομουν. Με ξανεκραξαν οι υπολοιποι, οτι τους κουβαλησα στο "στεκι", για το τιποτα.

Οποτε συμπερασματικα, δεν ειναι πια ο Τελης που ηξερα. Οχι αγαπητοι μου δεν εχει καμμια σχεση.

Καποιοι φιλοι που το δοκιμασαν απο δικη μου προτροπη, ειχαν περιπου την ιδια εμπειρια. Μου προσθεσαν καποια σχολια που δεν θα τ αναφερω.
Σαν υστερογαφο, δεν το λεω με καμμια προκαταληψη αλλα... οταν τελειωσαμε την παραγγελια μας στον σερβιτορο και γυρισε να φυγει προς τον παγκο, μας "στολισε" στα αλβανικα. το λεω γιατι ενας της παρεας που κατι επιασε (και καταλαβαινει λιγο), ηθελε να τον ρωτησει κατι, αλλα το αφησαμε για μια αλλη φορα!
Χανονται σιγα σιγα τα παλια καλα μαγαζια, ολα μα ολα στο βωμο του κερδους!

25 Οκτ 2015

βρεθηκα στον Τελη προχθες για πρωτη φορα, ετρωγα παντα διπλα στον Μινωταυρο...
εχουμε και λεμε ο χωρος τιποτα το ιδιαιτερο αλλα οκ αυτο δεν με νοιαζε..

το φαγητο τωρα 2 μεριδες μπριζολακια. ηρθαν σχετικα κρυα και δεν ηταν ζουμερα... οπως ηξερα απο διπλα... επισης πηραμε ψητη τοματα με φετα και καυτερη πιπερια,

εξυπνο σαν ιδεα αλλα για την ποσοτητα ακριβο (6,00 ευρω) και τελικα δεν ηταν και τοσο καυτερο... δεν θα ξαναπαω

08 Μάρ 2016

Άκουγα τελης συνέχεια ειπα και εγω ν παω με το αγόρι μου! Τσικνοπέμπτη λοιπόν φτάσαμε! Καθίσαμε εξω και επειδή ηταν νωρίς δεν ειχε κόσμο τ μαγαζι. Καθίσαμε επτά η ωρα το απόγευμα.

Παραγγείλαμε μια σαλάτα χωριάτικη μια μπυρα και δυο μερίδες μπριζολάκια. Μέχρι τις οχτώ και μισή στο τραπέζι ειχε έρθει η χωριάτικη και η μπυρα! Μέχρι τις οχτώ και μισή ακούγαμε συνέχεια το ίδιο πράγμα. Νομίζαμε οτι είχατε φάει.

Ο κόσμος παραπονιόταν συνέχεια και οι μόνοι που είχαν σερβιριστεί ηταν όσοι παιρνανε πακέτο. Στα τραπέζια κανεις!

Στο τέλος μας φέρνουν και τις μερίδες. Δυο μικρά πιατάκια αυτα που βάζουν στις ταβέρνες τις αλοιφές με οχτώ, οχτώ ακριβώς προτηγανισμένες πατατες ωμές το κάθε πιάτο και τεσσερα μπριζολάκια τα μισά ωμά και τα αλλά καμμένα άνοστα με τρία κιλά ρίγανη πάνω. Ηταν ο,τι χειροτερο εχω φάει ποτέ μου.

Στο τέλος λοιπόν αφου δεν φάγαμε σχεδόν τίποτα παρά μονο τη σαλάτα ζητήσαμε λογαριασμό! Για μια χωριάτικη μια μπυρα και δυο μερίδες πληρώσαμε είκοσι επτά μισό! Απο περιέργεια ζήτησα απόδειξη γιατί δε κατάλαβα Γτ κάνανε τόσο και η μερίδα που μας έφερε εκανε εννιά ευρω!

Δε το συνιστώ για κανένα λόγο! Απορώ γιατί ειναι τόσο γνωστό το μαγαζι πραγματικά!

04 Οκτ 2015

Έχω πάει 3 φορές στον Τέλη.
Η τελευταία ήταν η φαρμακερή... κυριολεκτικά!

Μάλλον επειδή ήμασταν με 2 φίλους από το εξωτερικό και μας πέρασε όλους για τουρίστες, είπες "ας χρεώσω κάτι παραπάνω τα παιδιά".

4 μερίδες μπριζολάκια, 2 χωριάτικες, 1 μπίρα, 1 τέταρτο κρασί & 2 κόλες 65 ευρώ!!!!!

Ντεμέκ μας κέρασε ένα καυτερό και μια ακόμη μερίδα... με τέτοια τιμή μόνο κερασμένα δεν τα λες!

Την επόμενη μέρα που πήγαμε για θαλασσινά και ψαρικά στην Βάρκιζα, δίπλα στο κύμα, πληρώσαμε ακριβώς τα ίδια!!!

Στο στενό δρομάκι της Ευρυπίδου, πίσω από την Κουμουνδούρου, με χάλια τραπέζια, καρέκλες και εξυπηρέτηση (τσάτρα πάτρα όλα) να σε χρεώνουν και τόσο, ε όχι ρε φίλε. Δεν θα ξαναπατήσω το πόδι μου ούτε απέξω! Όσο νόστιμο και να είναι το φαΐ σου!

Ευριπίδου 86, Πλ. Κουμουνδούρου

ΑΛΕΠΟΥ (Η) (ΠΕΤ...
Γεύσεις μετά μουσικής ...
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Πετρούπολη