Τετάρτη με Σάββατο μόνο βράδυ

22 Δεκ 2016

Αθετώντας, έμμεσα, τον κανόνα μου «γράφω για μαγαζιά που έχω πάει τουλάχιστον 2 φορές» σήμερα σειρά έχει το Il Tinello. Έμμεσα γιατί 2 από τους 4 που βρεθήκαμε 8/12 στο εστιατόριο είχαν ξαναπάει 2-3 φορές και μου επιβεβαίωσαν ότι η παρακάτω εμπειρία ήταν σχεδόν ίδια.

Χώρος:
Εσωτερικά ο χώρος είναι με χαμηλό φωτισμό και ζεστός και σε συνδυασμό με το τζάκι φτιάχνει μια ωραία και χαλαρωτική ατμόσφαιρα. Η κουζίνα είναι ανοιχτή και τα τραπέζια περιποιημένα. Γενικώς είναι όμορφα αλλά όχι κάτι εκπληκτικό.
Πολύ λόγος γίνεται για την δυσκολία να βρεις το μαγαζί. Δεν θα συμφωνήσω ακριβώς. Στις μέρες μας σχεδόν όλοι έχουμε ένα gps που λογικά θα σας βγάλει ακριβώς απ'έξω, μπορεί να μην έχει ταμπέλα αλλά ο χώρος ξεχωρίζει λόγο τζαμιών και φωτισμού ενώ επίσης βρίσκεται σε ένα ήσυχο στενό που σημαίνει ευκολία στο παρκάρισμα.

Εξυπηρέτηση:
Πρωτότυπη. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σας αρέσει κιόλας. Είναι στα πλαίσια που έχουν αναφέρει σχεδόν όλοι πάνω κάτω. Η γυναικά του ιδιοκτήτη στην κουζίνα (μαζί με ένα 1-2 παιδιά) και ο ίδιος (Στεφανος) σερβίρει και προσπαθεί να δημιουργήσει ένα κλίμα χαλαρότητας και χαβαλέ.
Αρκετά περιέργως σαν χαρακτήρας αλλά είναι στο δικό σας χαρακτήρα το ποσό θα σας ενοχλήσει ή όχι. Προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Δεν είναι ότι ενθουσιάστηκα αλλά σίγουρα δεν χάλασε την εμπειρία μου.

Γεύση:
Δεν παραγγέλνεις τίποτα εκτός από το χρώμα του κρασιού και από όσο ξέρω το μενού είναι διαφορετικό ανάλογα την ημέρα και τα κέφια της μαγείρισσας. Αυτό προφανώς είναι καλό και κακό. Κακό γιατί μπορεί να μην σου αρέσουν τα πιάτα που θα φέρει (αν και δύσκολο με τόσα διαφορετικά), καλό γιατί θα δοκιμάσεις πολλά και διαφορετικά. Θετικό επίσης ότι, "αν χωράς", μπορείς να ζητήσεις ξανά κάποιο πιάτο που σου άρεσε.
Στην δικιά μας βραδιά ήρθαν:

-Ατομική μερίδα τορτελίνια για αρχή μέσα σε ένα ζωμο. Δεν μου αρέσει οτιδήποτε είναι με ζωμό ή σούπα αλλά τα συγκεκριμένα ήταν πολύ νόστιμα. Κοπέλα επίσης που δεν τα τρώει της άρεσαν.

Αυτό ήταν και το μοναδικό ατομικό πιάτο. Από εδώ και πέρα ότι γράψω ήταν μια μερίδα στην μέση για όλους.

-Φοκάτσια με ένα αρκετά λιπαρό αλλαντικό. Ωραία η φοκάτσια, το αλλαντικό δεν μου άρεσε προσωπικά.

-Ριζότο νομίζω μανιταριών. Δεν θυμάμαι δυστυχώς ακριβώς αλλά αρκετά ωραίο.

-Νιόκι με ελαφριά κόκκινη σάλτσα. Πολύ καλό. Για το συγκεκριμένο πιάτο ο σερβιτόρος/ιδιοκτήτης/Στεφανος ενημέρωσε κάποια στιγμή, πως οποία κυρία ήθελε μπορούσε να μπει στην κουζίνα για να δει πως φτιάχνονται. Οι κυρίες της παρέας, δυστυχώς, δεν πήγαν.

-Μια μακαρονάδα που δεν κατάλαβα ακριβώς τι ήταν. Έμοιαζε με μακαρόνια με κιμά αλλά δεν πρέπει να ήταν. Καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

-Μακαρόνια πέστο. Κλασσικό αλλά πολύ καλό επίσης.

-Καρμπονάρα παραδοσιακή με αυγό και χωρίς κρέμα. Είχα φάει και σε άλλο ιταλικό αλλά δεν μου άρεσε τόσο σε αυτήν την μορφή. Η συγκεκριμένη ήταν, ξανά, πολύ καλή.

-Μακαρονάδα με κοτόπουλο και καρύδια. Το αγαπημένο μου της βραδιάς. Το ξαναζήτησα αν και είχα φουσκώσει: )

-Τέλος ένα πιάτο με φιλέτο μοσχαριού και πουρέ. Το κρέας ήταν αν δεν κάνω λάθος medium. Ροζουλί, ροζουλί. Γενικά είμαι τύπος καλοψημένου αλλά φαινόταν λαχταριστό οπότε δοκίμασα και είχα δίκιο. Παρ'όλα αυτά δεν με κατάφερα να φάω αρκετό. Θέλω προσπάθεια αν είναι αλλάξω βαθμό ψησίματος κρέατος.

Και πάμε στα γλυκά:

-Πανακότα. Αρκετά κρεμώδης και πολύ νόστιμη. Δεν έμεινε.

-Ένα γλυκό, κάτι σαν Πάβλοβα, με μαρεγκα, κρεμα και κομμάτια σοκολάτας. Δεν μου αρέσει τόσο η μαρέγκα αλλά η συνολική γεύση ήταν καλή. Δεν έμεινε.

-Πανετόνε. Το προσπέρασα γιατι το επόμενο στάδιο ηταν να ανοίξω κουμπι στο παντελόνι. Άκουσα θετικά σχόλια πάντως.

-κρεμ μπρουλε στο οποίο το τελικό στάδιο δημιουργίας έγινε μπροστά μας (το κάψιμο από πάνω). Η κρέμα νόστιμη αλλά είχε μικρό πάχος και το από πάνω «καμένο» μέρος δεν μου άρεσε.

Value for money:
Το φαγητό ήταν πολύ καλό, η ατμόσφαιρα ωραία και ο χώρος ζεστός.
Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν 110€. Το θεωρώ λίγο τσιμπημένο. Βέβαια τα πιάτα ήταν πολλά και καλά αλλά όσο και να το κάνεις σχεδόν 30€ το άτομο δεν δίνεις ευκολά στις μέρες μας. Θέλω να ξαναπάω γιατί η όλη εμπειρία ήταν θετική αλλά το πότε δεν το ξέρω.
Θα έβαζα 2,5 αν υπήρχε και δεν θέλω να βάλω 2.

Το προτείνω καθώς είναι πρωτότυπο σαν εστιατόριο και το φαγητό αρκετά καλό για όποιον του αρέσει η ιταλική κουζίνα.

05 Δεκ 2016

Πρόκειται για μια Ιταλική τρατορία για την οποία είχαμε ακούσει τα μύρια καλά. Πρωτότυπη, ιδιαίτερη, οκ λίγο ακριβή σε σχέση με τη σημερινή οικονομική συγκυρία αλλά αξίζει, δοκιμάζεις πολλές διαφορετικές γεύσεις.. και άλλα τέτοια
Ως λάτρεις των ζυμαρικών. σε κάθε μορφή και τρόπο παρασκευής, μπήκε κατευθείαν στη λίστα προς επίσκεψη το συντομότερο δυνατόν.
Πρόκειται ουσιαστικά για μια διώροφη μονοκατοικία με μικρό κήπο όπου το ισόγειο έχει διαμορφωθεί ως εστιατόριο. Το να την εντοπίσεις βράδυ, είναι από μόνο του μια περιπέτεια μια και βρίσκεται σε μια ήσυχη γειτονιά του Αλίμου με χαμηλά φώτα και καθόλου σήμανση. Ας είναι καλά ο άνθρωπος με το σκύλο …εκεί.. στον κόκκινο τοίχο είναι …αλλιώς μάλλον ακόμα γύρω γύρω θα γυρνούσαμε ψάχνοντας
Μπαίνοντας η πρώτη εντύπωση θετική, τίποτα υπερβολικό, ζεστά χρώματα στους τοίχους με κεραμικά πιάτα και πίνακες, λευκά τραπεζομάντιλα, τζάκι αναμμένο και μια μεγάλη μπαρα που επικοινωνούσε με την ανοιχτή κουζίνα
Ιδιοκτήτες είναι ένα ζευγάρι, η γυναίκα είναι Ιταλίδα και μαγειρεύει και ο άνδρας σερβίρει και κάνει δημόσιες σχέσεις προσπαθώντας να δημιουργήσει μια φιλική και … «συμμετοχική» ατμόσφαιρα. …είμαστε όλοι μια παρέα ένα στυλ…όχι πάντα επιτυχημένα οφείλω να πω. Το αποτέλεσμα το μεγαλύτερο διάστημα που μείναμε εκεί, ήταν μια απίστευτη φασαρία, βαβούρα είναι η κατάλληλη λέξη, που απλώς μας δημιούργησε έναν τεράστιο πονοκέφαλο και σε συνδυασμό με τον τεράστιο όγκο παρεμφερών γεύσεων ζυμαρικών.. εκεί.. γύρω στην ώρα.. απλά μας αποτέλειωσε…
Σε σχέση με το φαγητό τωρα
Τηλεφωνικώς μας είχαν ενημερώσει ότι υπάρχει μενού κρεατικών και μενού θαλασσινών με διαφορετική τιμή το καθένα. Όμως ουδέποτε ερωτηθήκαμε ποιο από τα δύο μενού προτιμούσαμε η δε τελική τιμή ήταν κάτι ενδιάμεσο των δύο μενού.

Μόλις καθίσαμε μας σέρβιραν ένα μικρό μπόλ με τορτελίνι μέσα σε ζωμό κρέατος, σαν σούπα, πέντε έξη τορτελινι, ένα μπολ στον καθένα. Το διευκρινίζω γιατί για όλες τις υπόλοιπες επιλογές πιάτων που ακολουθήσαν, ήρθε από ένα κοινό για όλους πιάτο, σε πιατάκι του γλυκού, τρεις μπουκιές από το καθένα ανά άτομο. Οφείλω να είμαι δίκαιη ωστόσο και να πω ότι η συνολική ποσότητα φαγητού ήταν παραπάνω από αρκετή.
Μετά τη σούπα ακολούθησε ένα αλλαντικό, μας εξήγησαν ότι είναι λαιμός, που έμοιαζε με σαλάμι αέρος αλλά πολύ λιπαρό και λιγότερο εύγευστο, πάνω σε φοκατσια μέτριο έως αδιάφορο θα έλεγα
Νιοκι με σάλτσα ντομάτας, προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου
Ρυζότο με ιταλικό ραδίκι, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Κάποιοι όμως θα το έβρισκαν άβραστο και πικρό
Μακαρόνια με αμύγδαλα και τρεις μπουκιές κοτόπουλο, Νόστιμα
Καρμπονάρα, με αυγό και πλήρη απουσία κρέμας γάλακτος. Πραγματικά πολύ καλή ακόμη και κρύα
Παπαρδέλες με μανιτάρια. Νόστιμες
Το μενού έκλεισε με ένα κρέας (μοσχάρι ) με πουρέ πάνω σε μια φέτα μαύρο ψωμί, πολύ μαλακό.. για όσους όμως προτιμούν το κρέας τους καλοψημένο, μάλλον θα φάνε ήττα … το αίμα έρρεε άφθονο και πότιζε τον πουρέ.
Τέλος μας σέρβιραν μια πανακότα και μια κρέμ μπρουλέ, εξαιρετικά καλά και τα δύο γλυκά
Το δείπνο συνοδεύτηκε από λευκό κρασί το οποίο ανανεώθηκε όταν τελείωσε το ένα μπουκάλι, καθώς και καράφα με νερό.
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29 ευρώ το άτομο.
Ενώ οι επι μέρους ποσότητες ήταν πολύ μικρές τελικά ήταν αδύνατον να καταναλωθούν. ενώ τόσα πολλά ζυμαρικά με παρεμφερείς γεύσεις στο τέλος μάλλον μας χάλασαν. Επιπλέον πραγματικά θεωρώ ότι το ποσόν που πληρώσαμε σε σχέση με την ποιότητα και ποσότητα των υλικών ήταν υπερβολικό
Εν κατακλειδι.. δεν θα το σύστηνα και ούτε νομίζω ότι θα το επισκεπτόμουν ξανά. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι με τα χρήματα αυτά υπάρχουν πολύ πιο τίμιες επιλογές ακόμη και σε Ιταλικές γεύσεις

08 Φεβ 2016

Στο συγκεκριμένο εστιατοριο είμαστε θαμώνες πολλά χρόνια. Ειναι ενα ιδιόμορφο εστιατοριο που κανεις πρέπει να ξέρει τι θα αντιμετωπίσει προτού αποφασίσει να το επισκεφθεί. Οι ιδιοκτήτες ειναι ο Στεφανος και η Daniella. Ο Στεφανος μαζί με ενα άλλο παιδί σερβίρουν στη τραπεζαρία και η Ιταλίδα Daniella μαγειρεύει στην κουζίνα. Ειναι ενα μαγαζί το οποίο δουλεύει τόσα χρόνια χωρις ούτε καν ταμπέλα στην είσοδο, με μόνιμους πελάτες.

Πολλές φορές φίλοι μας που έχουν έρθει για πρώτη φορά δυσκολεύονται να το εντοπίσουν χωρις ταμπέλα κ χωρις ιδιαίτερο φωτισμό σε μια ήσυχη γειτονιά του Αλιμου. Ο Στεφανος ειναι ένας sui generis τύπος, ο οποίος καμία φορά μπορεί να φανεί αγενής με την πρώτη επαφή αλλά σίγουρα δεν ειναι έτσι. Αν μιλήσεις μαζί του σου εξηγει ότι αυτή τη δουλειά την κάνει όχι σαν εστιατοριο αλλά σαν να καλεί φίλους στο σπίτι του για φαγητο. Θέλει λοιπόν άτομα που να τα γουστάρει, να σηκώνουν την πλάκα αφού προς το τέλος μπορεί να γίνει όλο το μαγαζί μια παρέα, να σηκωθούν πελάτες και να αρχίσουν να σερβίρουν, να προσκαλέσει μια ωραία κυρία για χορό και αλλά τέτοια παλαβά!!!

Ο χώρος στο εσωτερικό του ειναι απλός με φωτογραφίες απο διάφορες πόλεις και αξιοθέατα τηςΙταλιας στους τοίχους. Μια γωνία κοσμειται απο αποκριάτικες βενετσιάνικες μάσκες ενώ μια άλλη απο διαφορά πολύχρωμα αντικε πιάτα. Ενα τζάκι καίει το χειμώνα, ενώ το καλοκαίρι ανοίγουν οι τζαμαρίες. Μπροστά βλέπει κανεις την ανοιχτή κουζίνα με το πάσο. Μην περιμένετε ακριβά και φαντεζί μαχαιροπήρουνα ποτήρια και πιατικα.

Το μαγαζι εχει ενα συγκεκριμένο, σε γενικές γραμμές, μενού, με μικρές αλλαγές ανάλογα με την εποχικότητα των προϊόντων και το κέφι της μαγείρισσας. Το μόνο που καλείσαι να επιλέξεις ειναι λευκό ή κόκκινο χύμα κρασί το οποίο ειναι αξιοπρεπές, Όσον αφορά το φαγητο καταφθάνουν περί τα 15 πιάτα. Αν κάποιο πιάτο αρέσει ιδιαίτερα κ ο πελάτης επιθυμεί μια επανάληψη, αρκεί να το ζητήσει. Με το που κάθεσαι έρχεται μια ζέστη κρεατοσουπα με τορτελίνια για το καλωσόρισμα.

Στη συνέχεια φοκατσια με αλλαντικά (προσούτο, σαλάμι ανάλογα με την ημέρα). Την τελευταία φορά που το επισκεφθηκαμε, μετα είχε σειρά μια νοστιμότατη πολεντα με μανιτάρια και λουκάνικα και ενα ριζότο με σαφράν. Ύστερα κατέφθασαν ταλιατέλες με φουντούκια και κοτόπουλο πραγματικά απλό πιάτο αλλά νοστιμότατο και μυρωδάτο. Μικρό ζυμαρικό με κιμά ραγού και καρμπονάρα με φρέσκο ζυμαρικό που το φτιάχνουν οι ίδιοι γιατί θέλουν το αυθεντικό χοντρό σπαγγέτι που όμως δεν βρίσκεται στην Ελλαδα. Έτσι είτε το φέρνουν απο την Ιταλία είτε το φτιάχνουν οι ίδιοι.

Η καρμπονάρα ειναι θεϊκή. Χωρις κρέμα βέβαια, αλλά τόσο χυλωμένη!!! Ακολουθεί μια ωραία αστακομακαρονάδα ή μαρινάρα ανάλογα. Αλιο όλιο πεπεροντσινο καυτερό και νόστιμο και λιγκουινι αλ πεστο να ευωδιάζει ο βασιλικός.

Τελος, μια ταλιατα με πουρέ, μαλακό και τρυφερό μοσχαράκι να κρατάει το αίμα του και να λιώνει στο στόμα. Το γεύμα κλείνει με πανακότα, κρεμ μπρουλε και ενα γλυκό με μαρεγκακια, σαντιγί, κομμάτια σοκολάτας και φυσικά με ενα μυρωδάτο εσπρέσο.

Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όποιον εκτιμά το καλό κλασικό ιταλικό φαγητο.

28 Νοε 2015

Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμμένο εστιατόριο εδώ και πολύ καιρό... έφτασε η μέρα να το επισκεφτούμε και ομολογώ ότι ήταν πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός αλλά τίποτα ιδιαίτερο.
Ο ιδιοκτήτης φασαριόζος και ψιλο-υπερβολικός, έχει αυτό το στυλάκι ότι είμαστε όλοι φίλοι και πειράζει τον κόσμο, σε κάποιους μπορεί να αρέσει αυτό το στυλ, προσωπικά μου φάνηκε λίγο ενοχλητικό. Το σέρβις πολύ γρήγορο, ξεκινήσαμε να τρώμε σχεδόν με το που κάτσαμε.

Πάμε τώρα στο πρόβλημα, το μενού πάνω κάτω, όπως το περιέγραψαν οι προηγούμενοι, οι γεύσεις δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά τρωγόντουσταν.
Αυτό που δε συγχωρώ με τίποτα, είναι όταν ήρθε η μακαρονάδα με όστρακα... κατεψυγμένα... από εκεί και πέρα μου χάλασε η διάθεση. Ο ιδιοκτήτης κατά καιρούς πέρναγε από το τραπέζι μας και μας έλεγε ιστορίες για τον κιμά που τον παίρνει από Ιταλία και είναι κομμένος πάνω σε ειδικούς πάγκους κτλ κτλ.... αδυνατώ να πιστεψώ βέβαια, ότι μάγειρας που χρησιμοποιεί κατεψυγμένα όστρακα, θα έχει φροντίσει να έχει κιμά από την ιταλία κτλ. Φυσικά δεν σχολίασα γιατί ήμασταν με παρέα και δεν ήθελα να χαλάσω τη διάθεση ούτε να φανώ υπερβολικός και ξερόλας.

Δε με χάλασε που δεν ήξερα ποιό θα είναι το επόμενο πιάτο ή ποιό θα ήταν το τελευταίο, έχει πλάκα.
Η τιμή για την ποσότητα του φαγητού ήταν συμπαθητική.

Με λίγα λόγια, μέτριο φαγητό, υπερβολικος ιδιοκτήτης, μέτριο κρασί, συμπαθητική τιμή... ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ ΟΣΤΡΑΚΑ

19 Νοε 2015

Δεν ήταν η πρώτη φορά που επισκεφθήκαμε το εστιατόριο αυτό αλλά ήταν σίγουρα η τελευταία. Οι λόγοι είναι οι εξής:

1. Φαγητό-Γεύση: Ένα φαστφουντάδικο (ο τρόπος που σερβίρονται τα πιάτα του), με γεύσεις και ποιότητα χαμηλού ενδιαφέροντος. Μερίδες, όλο τα ίδια και τα ίδια, οι οποίες μάλλον λόγω της κρίσης, έχασαν την όποια κουλιναρική τους αξιοπρέπεια στην πορεία... Πάρτε κι΄αυτό-φάτε και τούτο, όλα σε στυλ καταβροχθίστε χαρούμενοι και τίποτα περισσότερο. Σούπα=νερό, μακαρόνια=άβραστα (όχι αλ-ντέντε, ΑΒΡΑΣΤΑ! μάλλον λόγω επιβεβλημένης ταχύτητας για να φάει το πολύβουο κοινό), τα υπόλοιπα=γευστικά αδιάφορα, μέχρι και απαράδεκτα.

2. Εξυπηρέτηση: Ένα νέο παιδί που προσπαθεί να "προλάβει", τρέχει μόνο του, όσο ο ιδιοκτήτης σκορπίζει το ίδιο και το ίδιο δήθεν γέλιο, με κακόγουστα αστεία, τύπου "δείτε τον τάδε που κάνει αυτό, το άλλο" κλπ.

3. Χώρος: Κακόγουστος (υποκειμενικά), ο ένας πάνω στον άλλο, οι παληοί-γνωστοί- οι καλοπληρωτές στα μεγάλα τραπέζια, οι υπόλοιποι... στον διάδρομο (σε ένα αξιοπρεπές εστιατόριο ποτέ δεν θα σε έβαζαν να φας σε τραπέζι τέτοιο), τζάκι αναμένο με 27 βαθμούς θερμοκρασία (μάλλον το επέβαλε το ντεκόρ! ), εμείς 6 σε τραπέζι 4... και με μπόλικη δόση χαβαλέ, έτσι για να μας το χρυσώσει το χάπι... Δεν χρυσονόταν με τίποτα! Και παρότι ζητήσαμε τραπέζι άλλο, ήταν όλα κρατημένα αλλά ως εκ θαύματος δεν γέμισαν ποτέ! Ίσως το πιο πολύβουο μαγαζί που έχω επισκεφθεί (και ως εργένης τρώω 5/10 φορές σε εστιατόρια).

4. VfM: 35 Ευρώ/άτομο (στο διπλανό τραπέζι ειπώθηκε 40! ) ούτε κατά προσέγγιση δεν θα έπρεπε να δίνεται η τιμή αυτή, για τέτοιου είδους φαγητό με κρασί που ούτε για γαργάρες θα χρησιμοποιούσα. Είμαι της άποψης ότι αν ζητάς ακόμα και ένα Ευρώ, θα πρέπει να προσφέρεις και όχι να κοροϊδεύεις. Έτσι απλά! Η απόδειξη είναι το μόνο που προσφέρεται κατόπιν παραγγελίας... Κατά τα άλλα τα σχόλια για την οικονομική μας κατάσταση, έδιναν και έπαιρναν...

Συμπέρασμα: Έπαψα να αναρωτιέμαι οτιδήποτε σχετικό με τη συμπεριφορά των συνανθρώπων μου. Τα περισσότερα στην εποχή μας βασίζονται σε έναν τρόπο ευκαιριακά πρόχειρο, εγωιστικό, χωρίς συναίσθημα και ουσία, με μπόλικη δόση από δήθεν και κάπως...