Το κατάστημα έκλεισε για καλοκαίρι. Ανοίγει ξανά 28 Σεπτεμβρίου.

05 Δεκ 2016

Πρόκειται για μια Ιταλική τρατορία για την οποία είχαμε ακούσει τα μύρια καλά. Πρωτότυπη, ιδιαίτερη, οκ λίγο ακριβή σε σχέση με τη σημερινή οικονομική συγκυρία αλλά αξίζει, δοκιμάζεις πολλές διαφορετικές γεύσεις.. και άλλα τέτοια
Ως λάτρεις των ζυμαρικών. σε κάθε μορφή και τρόπο παρασκευής, μπήκε κατευθείαν στη λίστα προς επίσκεψη το συντομότερο δυνατόν.
Πρόκειται ουσιαστικά για μια διώροφη μονοκατοικία με μικρό κήπο όπου το ισόγειο έχει διαμορφωθεί ως εστιατόριο. Το να την εντοπίσεις βράδυ, είναι από μόνο του μια περιπέτεια μια και βρίσκεται σε μια ήσυχη γειτονιά του Αλίμου με χαμηλά φώτα και καθόλου σήμανση. Ας είναι καλά ο άνθρωπος με το σκύλο …εκεί.. στον κόκκινο τοίχο είναι …αλλιώς μάλλον ακόμα γύρω γύρω θα γυρνούσαμε ψάχνοντας
Μπαίνοντας η πρώτη εντύπωση θετική, τίποτα υπερβολικό, ζεστά χρώματα στους τοίχους με κεραμικά πιάτα και πίνακες, λευκά τραπεζομάντιλα, τζάκι αναμμένο και μια μεγάλη μπαρα που επικοινωνούσε με την ανοιχτή κουζίνα
Ιδιοκτήτες είναι ένα ζευγάρι, η γυναίκα είναι Ιταλίδα και μαγειρεύει και ο άνδρας σερβίρει και κάνει δημόσιες σχέσεις προσπαθώντας να δημιουργήσει μια φιλική και … «συμμετοχική» ατμόσφαιρα. …είμαστε όλοι μια παρέα ένα στυλ…όχι πάντα επιτυχημένα οφείλω να πω. Το αποτέλεσμα το μεγαλύτερο διάστημα που μείναμε εκεί, ήταν μια απίστευτη φασαρία, βαβούρα είναι η κατάλληλη λέξη, που απλώς μας δημιούργησε έναν τεράστιο πονοκέφαλο και σε συνδυασμό με τον τεράστιο όγκο παρεμφερών γεύσεων ζυμαρικών.. εκεί.. γύρω στην ώρα.. απλά μας αποτέλειωσε…
Σε σχέση με το φαγητό τωρα
Τηλεφωνικώς μας είχαν ενημερώσει ότι υπάρχει μενού κρεατικών και μενού θαλασσινών με διαφορετική τιμή το καθένα. Όμως ουδέποτε ερωτηθήκαμε ποιο από τα δύο μενού προτιμούσαμε η δε τελική τιμή ήταν κάτι ενδιάμεσο των δύο μενού.

Μόλις καθίσαμε μας σέρβιραν ένα μικρό μπόλ με τορτελίνι μέσα σε ζωμό κρέατος, σαν σούπα, πέντε έξη τορτελινι, ένα μπολ στον καθένα. Το διευκρινίζω γιατί για όλες τις υπόλοιπες επιλογές πιάτων που ακολουθήσαν, ήρθε από ένα κοινό για όλους πιάτο, σε πιατάκι του γλυκού, τρεις μπουκιές από το καθένα ανά άτομο. Οφείλω να είμαι δίκαιη ωστόσο και να πω ότι η συνολική ποσότητα φαγητού ήταν παραπάνω από αρκετή.
Μετά τη σούπα ακολούθησε ένα αλλαντικό, μας εξήγησαν ότι είναι λαιμός, που έμοιαζε με σαλάμι αέρος αλλά πολύ λιπαρό και λιγότερο εύγευστο, πάνω σε φοκατσια μέτριο έως αδιάφορο θα έλεγα
Νιοκι με σάλτσα ντομάτας, προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου
Ρυζότο με ιταλικό ραδίκι, προσωπικά μου άρεσε πολύ. Κάποιοι όμως θα το έβρισκαν άβραστο και πικρό
Μακαρόνια με αμύγδαλα και τρεις μπουκιές κοτόπουλο, Νόστιμα
Καρμπονάρα, με αυγό και πλήρη απουσία κρέμας γάλακτος. Πραγματικά πολύ καλή ακόμη και κρύα
Παπαρδέλες με μανιτάρια. Νόστιμες
Το μενού έκλεισε με ένα κρέας (μοσχάρι ) με πουρέ πάνω σε μια φέτα μαύρο ψωμί, πολύ μαλακό.. για όσους όμως προτιμούν το κρέας τους καλοψημένο, μάλλον θα φάνε ήττα … το αίμα έρρεε άφθονο και πότιζε τον πουρέ.
Τέλος μας σέρβιραν μια πανακότα και μια κρέμ μπρουλέ, εξαιρετικά καλά και τα δύο γλυκά
Το δείπνο συνοδεύτηκε από λευκό κρασί το οποίο ανανεώθηκε όταν τελείωσε το ένα μπουκάλι, καθώς και καράφα με νερό.
Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 29 ευρώ το άτομο.
Ενώ οι επι μέρους ποσότητες ήταν πολύ μικρές τελικά ήταν αδύνατον να καταναλωθούν. ενώ τόσα πολλά ζυμαρικά με παρεμφερείς γεύσεις στο τέλος μάλλον μας χάλασαν. Επιπλέον πραγματικά θεωρώ ότι το ποσόν που πληρώσαμε σε σχέση με την ποιότητα και ποσότητα των υλικών ήταν υπερβολικό
Εν κατακλειδι.. δεν θα το σύστηνα και ούτε νομίζω ότι θα το επισκεπτόμουν ξανά. Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι με τα χρήματα αυτά υπάρχουν πολύ πιο τίμιες επιλογές ακόμη και σε Ιταλικές γεύσεις