14 Αυγ 2015

Για να είμαι ειλικρινής, ο Μπαϊρακτάρης δεν είναι η πρώτη επιλογή μου όταν είμαι στο Μοναστηράκι και θέλω να φάω κάνα σουβλάκι, παρόλο που στο μυαλό μου υπάρχει η γλυκύτατη εικόνα του γωνιακού «Μπαϊρακτάρης» στην Πατησίων. Για εμένα και την παρέα μου ήταν σημείο σταθμός κάθε φορά που θέλαμε να φάμε κάτι νόστιμο και περιποιημένο, προς τα τέλη του 2000. Θυμάμαι ότι ο χώρος δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.

Ένα ημιυπόγειο που όμως σου έβγαζε τόσο «ζεστασιά» που σε έκανε να νιώθεις ευπρόσδεκτος. Άλλες όμως οι εποχές του 70 που είχε, αν δεν κάνω λάθος, ξεκινήσει. Εκείνο το μαγαζάκι ήταν σημείο αναφοράς μας για αρκετά χρόνια αλλά τελικά δεν άντεξε και «παρέδωσε τα όπλα», όπως κι άλλα πολλά της περιοχής όταν αυτή πήρε την κατηφόρα και υποβαθμίστηκε. Απ’ ότι ξέρω, το «Μπαιρακτάρης» στο Μοναστηράκι έχει «συγγενική» σχέση με εκείνο, το αγαπημένο μας.

Δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να γράψω κριτική αλλά τον τελευταίο καιρό βλέπω να ανεβαίνουν κριτικές των δύο άκρων. Επιστρατεύοντας την νοημοσύνη μου, βάσει της οποίας «αποκρυπτογραφώ» κάποιες από αυτές..., αποφάσισα να γράψω κι εγώ την άποψη και εμπειρία μου από αυτό.

Όπως είπα, σπάνια θέλω να φάω κεμπάπ ή σουβλάκια όταν είμαι στο κέντρο. Πλέον η περιοχή έχει κατακλυστεί από ινδικά, φαλαφελάδικα και «γρήγορα» ιταλικά τα οποία και έχουν πάρει μεγάλο μερίδιο της προτίμησής μου κάθε φορά που θέλω να φάω κάτι γρήγορο.

Στον συγκεκριμένο Μπαιρακτάρη έχω πάει 3 φορές. Η προ τελευταία φορά ήταν σχετικά αποτρεπτική, όταν ο υπάλληλος που ετοίμασε το σουβλάκι που μόλις είχε τυλίξει για εμένα, το άφησε πάνω σε έναν πάγκο που δεν θα ήθελα καν να χαρακτηρίσω. Ζήτησα να μου ετοιμαστεί νέο.

Η τελευταία φορά που το επισκέφτηκα ήταν αρχές Ιούνη, όταν μετά από event στο κέντρο της Αθήνας (μαραθώνιος), αποφασίσαμε να πάρουμε (στο υπερπολαπάσιο) όσες θερμίδες είχαμε κάψει λίγη ώρα πριν. Η πρώτη μας, γειτονική επιλογή δεν ήταν διαθέσιμη γιατί εκείνη την στιγμή στην περιοχή γινότανε ο κακός χαμός. Σε όλο το τετράγωνο είχαν μείνει 2-3 ελεύθερα τραπέζια. Αθλητές, τουρίστες και απλοί επισκέπτες κονταροχτυπιόταν για ένα τραπέζι σε σκιά. Ήμασταν παρέα 5 ατόμων και αφού είχαμε εξαντλήσει κάθε περιθώριο υπομονής, και μετά από πιέσεις και καθοδήγηση των κραχτών τους, βολευτήκαμε σε ένα από τα εναπομείναντα τραπέζια τους.

Η όλη εμπειρία μας ήταν από μέτρια έως κακή. Καταλαβαίνω ότι προφανώς δεν στηρίζονται σε κάποιον πελάτη που θα πάει και θα ξαναπάει. Το σημείο είναι χρυσορυχείο και κατακλύζεται από τουρίστες.

Για να μην μακρηγορώ.
Χώρος (ο εξωτερικός): Γωνιακός, που χρήζει μία μεγαλύτερη προσοχή στην καθαριότητα. Καθαριότητα δεν σημαίνει ότι περνάνε οι καθαρίστριες στο τέλος της βάρδιας ή το πρωί λίγο πριν ανοίξει. Καθαριότητα σημαίνει να υπάρχει μόνιμα ένα άτομο που φροντίζει να παραμένει ο χώρος καθαρός καθ’ όλη τη διάρκεια που δέχεται και εξυπηρετεί πελάτες. Δύσκολο με την συνεχόμενη ροή πελατών, αλλά απαραίτητο. Επίσης είναι αδύνατο να φας με την ησυχία σου, όταν περνάνε οι ορδές από τουρίστες που σχεδόν χώνουν όλο περιέργεια την μύτη τους στο πιάτο σου, μικροπωλητές που πουλάνε από είδη ραπτικής μέχρι φωσφορούχα ελικοπτεράκια, αδέσποτα (πραγματικά τετράπαχα) σκυλιά και λιγδωμένα περιστέρια.

Το σύνολο συμπληρώνουν οι ήχοι από τα ταμπούρλα στην διπλανή πλατεία, που σου κάνουν τα νεύρα κρόσσια. Φυσικά, όλα αυτά δεν αφορούν μόνο τον Μπαιρακτάρη αλλά σχεδόν όλα τα ταβερνάκια της περιοχής.
Service, γρήγορο και επαγγελματικά «τουριστικό» αλλά χρειάζεται να δώσουν λίγο περισσότερο έμφαση στο θέμα της ευγένειας και αμεσότητας. Τώρα θα μου πεις, τι ζητάω κι εγώ όταν ο κόσμος γύρω τους καίγεται από τον πανικό που γίνεται. Όμως με ενοχλεί λίγο η ευγένεια και τα χαμόγελα να εξαντλούνται στην προσπάθεια προσέγγισης μας προκειμένου να μας πείσουν να κάτσουμε σε ένα από τα τραπέζια τους. Πάντως, για να είμαι δίκαιος, τα παιδιά μια χαρά κάνουν την δουλειά τους.

Γεύσεις. Εκεί μας τα έχει χαλάσει λίγο. Δυστυχώς, είναι το πιάτο που υποψιάζεσαι και τελικά επαληθεύεσαι, όταν επισκέπτεσαι μια τόσο τουριστική περιοχή. Λυπάμαι που το λέω αυτό, αλλά σχεδόν ότι πήραμε ήταν μετριότατο. Ακόμα και την εμφάνιση των πιάτων χαρακτηρίζονταν πέραν της φτωχής (σε σχέση με την τιμή) ποσότητα και από προχειρότητα. Δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες γιατί δεν υπάρχει λόγος. Αν ο εκεί επισκέπτης-τουρίστας νοιώθει όπως αισθάνομαι κι εγώ όταν επισκέπτομαι ένα αντίστοιχης νοοτροπίας και αντιμετώπισης εστιατόριο κάποιας τουριστικής περιοχής σε πόλη του εξωτερικού, αυτό με απογοητεύει. Είναι κρίμα γιατί μετά από τόσα χρόνια, την τεχνογνωσία την έχουν.

Μην θυσιάζουν το βαρύ τους όνομα σε τέτοιες λύσεις. Το ότι είναι σε μία τουριστική περιοχή δεν σημαίνει κι ότι πρέπει να συμπεριφέρονται αντιστοίχως. Ας κάνουν τη διαφορά. Ας προσφέρουν πιο περιποιημένα πιάτα και πιο προσεγμένο service. Ίσως αυτό να μην τους αποδώσει περισσότερο κέρδος γιατί ούτως ή άλλως είναι πάντα σχεδόν γεμάτοι, αλλά οι επισκέπτες τους (ντόπιοι και μη) θα σχηματίσουν μακράν καλύτερες εντυπώσεις.

Τι 'ναι τουτο, μανα μ΄?

Για πολυ, πολυ καιρο καθομουν στην αφανεια και καταβροχθιζα με λαιμαργια καποιες ειλικρινα πολυ γαργαλιστικες κριτικες των χρηστων αυτουνου του σαιτ, και πολυ τις χαιρομανε (ειδικα εσας Vangelis, pass1 και tzia, στην καρδια μου σας εχω, εχω διαβασει τα απαντα, καντε τα και βιβλιοδετα, θα μοσχοπουλησουν σαν τσουπωτα, βουτυρενια καρβελακια. ). Μεχρι που ενιωσα οτι εξαπατηθην απο γνωστο μπεργκεραδικο και τους τα σουρα με κοτσαδορο τρακτερ, καθοτι κανεις δεν μπαινει αναμεσα σε μενα και το φαγητο μου ατιμωρητος. Οποτε και αρχισα τη μαζικη παραγωγη κριτικων, να βγαζω γω το αχτι μου και να απορειτε εσεις απο που ξεπεταχτηκα σα το ραπανακι και δεν ειναι κ η εποχη μου. Αυτα για μενα, στα επικαιρα.

Πηγα για πρωτη φορα, γιατι εχουν γνωση οι φυλακες και αποφευγουν να τρωνε σε τοπους βασανιστηριων ανυποψιαστων τουριστων.

Ειλικρινα θα ηθελα να εχω διαφορετικη αποψη, μονο για το βαρυγδουπο ονομα που φερει. Δε με βοηθησε και πολυ.

Ξεκινωντας απο τα θετικα, εχει την καλυτερη θεση απο ολα στη σειρα, γιατι χυνεται στην πλατεια και ειναι το πρωτο take-away που τρως μολις μερικα εκατοστα απο τα τραπεζια, στο πεζουλι. Επισης, θαυμασα την τρελη πατεντα με τους γυρους στην εξωτερικη πλευρα του μαγαζιου, που πριν προλαβεις να δωσεις την παραγγελια στο εχουν ετοιμο. Αυτα.

Ειναι βεβαια φθηνοτερο απο τα αντιστοιχα παραπανω στο στενο, (στο Σαββα, το ιδιο πραγμα στοιχιζει 2.70) αυτο ομως δε το κανει και φθηνο, αν συνυπολογισεις τη μεση τιμη του σε αλλα, μη-Μοναστηριακα μαγαζια και την ποιοτητα. Ο χωρος ειναι ενα χαλι, σκοτεινος, κλειστοφοβικος, ατιμελητος, ενω οι τουαλετες, οπου για να παω περασα απο το εξεταστικο ματι ενος σερβιτορου, δεν πληρουσαν τα στανταρ της καθαριοτητας που εχω σαν απαιτηση, οποτε εφυγα επιτοπου.

Πηραμε 3 ατομα:

-1 πατατες
-1 σαλατα μαρουλι
-2 τυλιχτα με γυρο χοιρινο
-1 μεριδα κεμπαπ

Στα του φαγητου, οι μεριδες τσουρουτικες, σαν να σου το τσιμπουσαν οι περαστικοι στη διαδρομη ως το τραπεζι. Αγαπητε, πληρωνω 8-9 ευρω για μεριδα, τη θελω ψωμωμενη και μπαμπατσικη, αν προσεχα τη σιλουεττα μου θα ζητουσα γιαουρτακι, οχι ολα τα συνοδευτικα του. Η μεριδα πατατες αδυνατισμενη και φτωχια, αναπαυεται στη λαδερη λιμνη της και το σαλατικο πιο κυριολεκτικο πεθαινεις, σαλατα μαρουλι με λαδολεμονο. Η σαλατα δεν ηταν κακη και ηταν και σχετικα φρεσκια, απλως πολυ σκετη ρε αδερφε, βαλε και ενα κρεμμυδακι φρεσκο, ενα αγγουρακι, λιγο ανηθο εστω, τι ψυχη εχει?

Και το δυσκολο κομματι - το σουβλακι. Το μονο που μου αρεσε ηταν η sauce, που διαφερει πολυ απο μαγιονεζα και φερνει προς γιαουρτι. Τα κρεμμυδια ηταν τοσο χοντροκομμενα που μια μπουκια ηταν μονο αυτα, οι πατατες κρυες και απο παντου ετρεχε κατι σαν λαδι, που προτιμω να αγνοω τι ειναι. Οσο για το κρεας, εκανε πολυημερες διακοπες στο διασημο Πολυνησιακο συμπλεγμα Μπαχαρι- Μπαχαρι, να ξεκουραστει, να παρει και λιγη γευση να κρυψει την ποιοτητα, η οποια ειναι μαλλον αμφιβολη.

Ο μονος λογος για να το προτεινω ειναι να λυσσας στην πεινα, ειναι καλυτερο απο τα γυρω του, με τη λογικη οτι στους τυφλους επικρατει ο μονοφθαλμος.

22 Μάρ 2016

Μετα απο μια ηλιολουστη μερα που ειχε πολυ περπατημα στην Ακροπολη - Πλακα
αποφασισαμε να κατηφορισουμε και να αποφυγουμε τα πολυ
τουριστικα ταβερνακια της Πλακας.

Φτασαμε στο μοναστηρακι με κατευθυνση προς το Θησειο.
Ξαφνικα βρισκομαστε μπροστα σε μια πλατεια πεινασμενοι.

Χωρις να καταλαβουμε καθισαμε κιολας συνειδητοποιωντας οτι ειμαστε στον
ΜΠΑΙΡΑΚΤΑΡΗ.

Πολλα χρονια ειχα να επισκευτω την περιοχη και θυμομουν ενα μαγαζι (και οχι εκει που κατσαμε) του ΜΠΑΙΡΑΚΤΑΡΗ και ενα του ΘΑΝΑΣΗ.

Τωρα ηταν ενας δρομος αριστερα και δεξια και μια πλατεια που ουσιαστικα ανηκαν
στα 2 αυτα μαγαζια και με την προσθηκη του Σαββα.

Κοσμος δεν μπορω να σας περιγραψω ποσοι ηταν στην ευρυτερη περιοχη...
Και Ελληνες και ξενοι

κατσαμε σε ενα τραπεζι πανω στην πλατεια αφου υπηρχαν και οι αναλογοι κραχτες
να μας βοηθησουν σε αυτο
Στα του φαγητου τωρα

Πηραμε 1 χωριατικη, 1 σαγανακι 1 πατατες 3 αναψυκτικα 1 κανατα νερο(στην παραγγελια νερο) 1 μεριδα με 4 κεμπαπ, 1μεριδα χοιρινα 4 καλαμακια, 1 μεριδα γυρο

συνολο 46,50ευρω.
Εκτος απο τις πατατες που ηταν προκατ σουβλατζιδικου (της γειτονιας και οχι ταβερνας)
ολα τα αλλα ηταν πολυ καλα.

Τα κρεατα καλα το κεμπαπ πολυ μαλακο και ο γυρος καλος (που ειναι πολυ δυσκολο)
Δεν συμμεριζομαι τις αποψεις των αλλων χρηστων με το λιπος γιατι δεν το ειδαμε.

Το σερβις ηταν αψογο, διακριτικο και οχι γρηγορο σφαιρα!! Ουτε να πλυνω τα χερια μου δεν προλαβα και αρχισαν να καταφθανουν τα φαγητα. Βεβαιως πηραμε πιατα που ειναι πρωτα σε καταναλωση καθως αυτοι δεν περιμενουν τις παραγγελιες αλλα ετοιμαζουν τα κεμπαπ και τα χοιρινα συνεχως.

Συνολικα μειναμε πολυ ικανοποιημενοι αν συνυπολογισετε το γεγονος οτι ειμασταν σε πολυ κεντρικο, τουριστικο μερος. Εχοντας δε μια πολυ προσφατη εμπειρια εξωτερικου σας μιλαω με βεβαιοτητα οτι σε τοσο τουριστικη περιοχη δεν τρως με 11.50ευρω το ατομο αλλα με 25ευρω τουλαχιστον και σε χαμηλοτερης ποιοτητας φαγητο.

30 Μάρ 2017

Τόσα χρόνια δεν είχε τύχει ποτέ να πάω στον Μπαϊρακτάρη. 'Όποτε ήμασταν στην περιοχή πηγαίναμε για κεμπάπ στον Θανάση (όπου παρεμπιπτόντως ούτε εκεί ξαναπατάω γιατί τις τελευταίες δύο φορές που έφαγα είχα στομαχικές ενοχλήσεις τη μια μάλιστα αρκετά σοβαρές, εντάξει ομολογώ έχω ευαίσθητο στομάχι αλλά πως αλλού έχω φάει 100 φορές και δεν με έχει πειράξει ποτέ;;;)

Τέλος πάντων, χθες ήμασταν βόλτα παρέα με πιτσιρίκια στην περιοχή και κάποιος πρότεινε να πάμε στον Μπαϊρακτάρη, Χωρίς δεύτερη σκέψη είπα ναι με το σκεπτικό ότι δεν είχα επισκεφθεί ποτέ αυτό το τόσο γνωστό μαγαζί.

τι το ήθελα...
καθήσαμε στα τραπεζάκια έξω, οπότε δεν είδα καθόλου το χώρο μέσα, ούτε τις περίφημες τουαλέτες.

έξω είναι στριμωγμένα μεν αλλά έχει το χάζι του κόσμου που περνάει, της πλατείας κλπ.
εκεί όμως δεν πας για να χαζέψεις αλλά για να φας
λοιπόν φαγητό απαράδεκτο
το σουβλάκι για το οποίο πας βασικά ήταν απλώς χάλια
κρέας "βιομηχανικό¨" με μυρωδιά βαριά, τελείως χάλια
γύρος πάρα πολύ αλατισμένος, γιατί άραγε τόσο λύσσα πια;;;;
πατάτες εντελώς προκάτ και πολύ λίγες (λες και τους κοστίζουν και ακριβά)
τζατζίκι χάλια ένας προκάτ πολτός

μόνο η χωριάτικη ήταν αποδεκτή και η φέτα καλή

το σέρβις γρήγορο αλλά αγενές.

προσωπικά δεν ξαναπάω εκεί με τίποτα, καλύτερα να πάρω κάτι από ένα φούρνο να φάω.

εντάξει το θέμα βέβαια είναι ότι ό, τι και να γράψουμε εμείς ο μπαϊρακτάρης δεν πρόκειται να πτοηθεί γιατί βασίζεται στη θέση που έχει χάρη στην οποία θα είναι πάντα γεμάτος.

κρίμα γιατί στην ουσία αποτελεί δυσφήμηση για την ελληνική κουζίνα και το πιο γνωστό ελληνικό street food το θεϊκό ελληνικό σουβλάκι.

25 Νοε 2015

Επίσκεψη 4 ενηλίκων και ενός παιδιού μεσημέρι Σαββάτου μετά από βόλτα στα μαγαζιά της Αθήνας. Το μέρος γνωστό για την συγκέντρωση πολλών κεμπαπτζίδικων ή αντίστοιχων καταστημάτων. Επίσης γνωστό για το πιό πολυσύχναστο και τουριστικό επίσης κομμάτι της Πλατείας Μοναστηρακίου. Άρα συνεχίζουμε...

Χρόνια τώρα έχουν φάει στο συγκεκριμένο μαγαζί αναρίθμητοι πελάτες. Μιλάμε για έναν χώρο που εξ αρχής πρέπει να βρείς κάτι αρνητικό να σχολιάσεις ώστε να έρθεις αντιμέτωπος με τα εσώψυχά σου.

Λοιπόν εγώ τα παραβλέπω αυτά και πιστεύω οτι αν κάποιος θέλει να είναι αντικειμενικός με το συγκεκριμένο μαγαζί θα πρέπει να ξέρει τί ζητάει από την ζωή του...

Πολύ καλό λοιπόν κεμπάπ και ένα από τα ωραιότερα ντονερ της Αθήνας. Ολα τα αλλα θα τα βρούμε στην άλλη μας ζωή...

07 Ιαν 2016

Αγαπητοί μου λάτρεις του καλού, γευστικού και ποιοτικού φαγητού σας στέλνω τις ευχές μου για μία καλή χρονιά. Και ξεκινώ τη νέα χρονιά με μία κριτική για τον Μπαϊρακτάρη. Να πω εξαρχής ότι δεν θα με χαρακτήριζα φίλο του κέντρου της Αθήνας και κυρίως της περιοχής Μοναστηράκι-Ψυρρή. Τη συγκεκριμένη περιοχή την αποφεύγω σαν τον διάβολο το λιβάνι. Μη σας πω και παραπάνω.

Προτιμώ τα πιο χαλαρά και ήρεμα μέρη στο κέντρο της Αθήνας. Τι γίνεται όμως όταν έχει έρθει φιλικό σου ζευγάρι από τη συμπρωτεύουσα και θέλουν να επισκεπτούν αυτές τις περιοχές; Και κυρίως τι γίνεται όταν έχουν το παιδιά τους μαζί και μετά από δύο ώρες περπάτημα στυλώνουν τα καμάρια μας τα πόδια τους στο έδαφος αρνούμενα να κάνουν ρούπι εάν πρώτα δεν βάλουν κάτι στο στόμα τους; Και άντε να πείσεις δύο δεκάχρονα να πάρουμε το αμάξι και να πάμε σε κάποια άλλη περιοχή. Επειδή ήθελα να τους περιποιηθώ και να τους κάνω το τραπέζι, πρότεινα διάφορες λύσεις που αυτοί που έκαναν κουμάντο απέρριπταν άνευ συζητήσεως. Ρωτάτε ποιοι έκαναν κουμάντο; Όσοι έχουν δεκάχρονα στην οικογένειά τους, ξέρουν την απάντηση.

Το μόνο που ήθελαν τα παιδιά μας, που τα λατρεύω πρέπει να σας πω -μην διαβάζε τί γράφω- ήταν σουβλάκια και πατάτες. Έτσι αποφασίσαμε να τους περάσω από το στενό που ήξερα ότι υπάρχουν σουβλατζίδικα και κεμπαπτζίδικα. Πριν καλά καλά κάνουμε λίγα βήματα, τράβηξαν την παρέα μας οι δυναμικοί κράχτες του Μπαϊρακτάρη δείχνοντάς μας το τραπέζι που θα έπρεπε να κατευθυνθούμε. Ούτε που κατάλαβα πως έγινε αυτό. Απλά είδα την παρέα μας και κυρίως του κουμανταδόρους να μας περνάνε ανάμεσα στα τραπέζια και να μας καθίζουν στο τραπέζι μας. Δεν υπήρχε νόημα να εκφράσω τις ενστάσεις μου κι έτσι το αποδέχτηκα. Έβραζα μέσα μου, αλλά φευ! Δε μπορούσα να κάνω κάτι εκείνη την ώρα.

Στριμωχτήκαμε ανάμεσα σε τουρίστες που ήθελαν να δοκιμάσουν ελληνικές γεύσεις σε όσο το δυνατόν πιο χααμηλές τιμές και δώσαμε γρήγορα την παραγγελία μας. Οι σερβιτόροι ήταν σε κάθε περίπτωση γρήγοροι, αλλά χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για φιλικές προσεγγίσεις. Ίσως αν ήμασταν δίμετρες Σουηδέζες να μας είχαν δώσει περισσότερη σημασία όμως τώρα η παρουσία μας χανόταν στο πλήθος. Ήταν Κυριακή μεσημέρι και ο κόσμος συνέρρεε από κάθε πλευρά. Προσπάθησα να μη δίνω σημασία στην φασαρία και να εστιάσω στην παρέα και το φαγητό αλλά αυτό ήταν αδύνατο. Και πώς να εστιάσεις βρε παιδί μου στο φαγητό όταν ούτε η εικόνα, ούτε η ποσότητα, ούτε η ποιότητα ήταν ικανά για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον μας. Πάντα -χωρίς παρεξήγηση- μιλώ για τα δικά μου γούστα και τα δικά μου μέτρα και σταθμά.

Η μαρουλοσαλάτα τίποτα το ιδιαίτερο. Άνοστη και φτωχή σε γεύση. Απλά έδωσε λίγο χρώμα στο τραπέζι μας και συνέχιζε να το δίνει μέχρι που φύγαμε αφού η μισή έμεινε στο πιάτο. Οι ενήλικες δεν ενθουσιαστήκαμε, οι ανήλικοι δεν ήταν της σαλάτας, έτσι κι αλλιώς.
Τηγανιτές πατάτες που ήταν από αδιάφορες έως κακές και τυποποιημένες. Χλιαρές και λίγες. Μα βρε παιδί μου, πόσο πια δύσκολο είναι να πάρεις ένα τσουβάλι πατάτες φρέσκες και να τις κόψεις στο ειδικό μηχάνημα!!! Και αν έχει κόστος, βάλε ένα ευρώ παραπάνω στην τιμή! Χαλάλι!

Καλαμάκια χοιρινά. Πολύ λεπτά σε πάχος και με πάρα πολύ λίπος. Στους ανήλικους της παρέας άρεσαν βεβαίως βεβαίως. Ίσως γιατί οι αρτηρίες τους δεν κινδυνεύουν ακόμα από φραγή οπότε τα έφαγαν απενοχοποιημένοι.
Δύο μερίδες γύρος ντονέρ που ήταν το καλύτερο πιάτο με διαφορά απ’ όσα παραγγείλαμε αν και λίγο βαρύς για το στομάχι μου και με αρκετά μπαχαρικά. Αν είχε έρθει πιο ζεστός θα μας άρεσε σίγουρα περισσότερο.

Μία μερίδα χοιρινός γύρος που επίσης δεν σου γέμιζε το μάτι σαν μερίδα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι ούτε κι αυτός ήταν σε σωστή θερμοκρασία. Ή τα πιάτα τους μένουν πολλή ώρα στον πάγκο τους μέχρι να σερβιριστούν οπότε και κρυώνουν ή οι ψήστες κόβουν τον γύρο και μένει στην άκρη για αρκετή ώρα. Όμως τι καλύτερο από το να σου έρχεται το φαγητό ζεστό και αχνιστό; Αυτά σου έδιναν την εντύπωση ότι σου έχουν έρθει με delivery, αφού είχε διασχίσει ο έρμος ο κάτοχος του δικύκλου όλη την Καβάλας και είχαν χάσει την φρεσκάδα τους.

Δεν ξέρω αν ένας τουρίστας μένει ικανοποιημένος από τον Μπαϊρακτάρη. Προσωπικώς όχι. Ίσως για μία γρήγορη στάση εν μέσω βόλτας ή αγορών να έχει νόημα. Αλλά και πάλι προσωπικώς προτιμώ να επιλέξω ένα ελληνικό ταχυφαγείο-σουβλατζίδικο της γειτονιάς, που θα έχει περισσότερο χαρακτήρα και προσωπικότητα και δεν θα μένει σε μέτρια επίπεδα εξυπηρέτησης. Το ξέρω είμαι παράξενο παιδί, αλλά θέλω και τα λεφτά μου να πιάνουν απόλυτα τόπο. Είτε τρώω αστακό (που δεν τρώω, γιατί προτιμώ τη μαρίδα), είτε τρώω ντονέρ!

29 Αυγ 2015

εγω λεω να χαλασω την μανεστρα του μπαϊρακταρη (αν και δεν εχει σουπες), μιας και δεν ειμαι υπαλληλος ή συγγενης του για να τα βρω ολα τελεια, ουτε να εχω παει με παρεα 3-4 ατομων και να εχω εξιστορησει στην κριτικη μου ολο τον καταλογο του μαγαζιου.

ουτε να τα βρω ολα καλα και να βγαλω λιγο φαουλ το σερβις, προφανως μην τυχον ζητησει καμια αυξηση ή κανα ρεπο.

ο χωρος καποτε μπορει να ηταν καλος πριν 2-3 δεκαετιες, αλλα τωρα πλεον με ολη τη βαβουρα και την κοσμοσυρροη πανω κατω, δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να απολαυσεις ενα πιατο φαγητο. ο μεσα χωρος δεν με εμπνεει να κατσω, μου φαινεται καταθληπτικος και μουντος.

τα γκαρσονια γρηγορα αλλα απροσωπα με μουτρα κατω, σαν αν τους εχω σκοτωσει τη μανα. οχι εγω, ολοι οι πελατες.

απο τα φαγητα οτυ εχω δοκιμασει μονο γυρο χοιρινο και πατατες. ο γυρος αρκετα λιπαρος ακομα και για τα δικα μου δεδομενα που τα προτιμω πλουσια τα φαγητα. καποιες φορες ακομα και το κρεας δεν μου φαινοταν ωραιο στην γευση.

δεν θεωρω οτι αξιζει να πηγαινει καποιος εκει, οπως και στα περισσοτερα μαγαζια της περιοχης. αλλα με ενοχλει αφανταστα που προτεινονται σε τουριστες απο κραχτες ή ταξιδιωτικους οδηγους, σαν παραδοσιακα μαγαζια.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη stelathen.

20 Μάρ 2016

Μπαϊρακτάρης.....

Στο ποιο πολυσύχναστο στενάκι του Μοναστηρακίου...
Πρώτο τραπεζι πίστα μαζι με τον Θανάση...

Ειχα χρονια να κάτσω και πως τα έφερε η τύχη κάτσαμε 6 ατομα σαββατο μεσημερι.... ο υπερήλικας σερβιτόρος μαλλον δασκαλεμένος... με το που κάτσαμε και ήθελαν 2 απ την παρεα τυλιχτά, αμεσως μας διευκρίνησε οτι υπαρχουν μονο μισές η ολόκληρες μερίδες στο σερβιριστο... βεβαια έφαγε πόρτα γιατι μολις ειχαμε δει κατι τουρίστες να απολαμβάνουν στα τραπέζια απ την κατω πλευρα κατι τυλιχτά οποτε μολις του ειπαμε οτι θα παραγγείλουμε οτι θελουμε άρχισε τα κινεζικά οτι θα αργήσουν τα τυλιχτά κτλ κτλ κτλ...

Τεσπα παραγγέλνουμε 2 μερίδες,3 τυλιχτά,1 πατατες και μια μπύρα...

Ποιοτητα σε ολα κατω του μετρίου.. τα χοιρινά καλαμάκια ολο ξύγκι και ποιότητας δεκαετίας 80 σε λαϊκή αγορα... πατατες προτηγανισμένες άθλιες... πίτες μεσα στο λάδι... κεμπάπ άθλια... ντομάτες ξεχασμένες εδω και χρονια...

Κριμα ρε Μπαϊρακτάρη... κριμα γιατι εισαι πρώτη μόστρα και ειναι κριμα οι τουριστες να γευονται ποιοτητα φαγητού που απλα θα επρεπε να μην υπαρχει ακομη και στην πιο άθλια συνοικιακή ταβέρνα...

Πληρωσαμε εννοειται 32,5 ευρω... βεβαια ο λογαριασμός ηρθε 34 γιατι ενω ειχαμε ξεκαθαρίσει στον σερβιτόρο οτι θελουμε κανατα νερό οπως τα αλλα τραπέζια εκείνος μας έφερε εμφιαλωμένο.. του το επιστρέψαμε αλλα η απόδειξη ηρθε με το νερό μεσα...

Κριμα που δεν μπορω να σας δείξω φωτο απ την μερίδα που τράβηξα..

30 Αυγ 2015

Βόλτα στο κέντρο της πόλης με φίλη και μετά από περπάτημα σε Κουκάκι, Ακρόπολη, Μοναστηράκι αισθανθήκαμε την ανάγκη να "τσιμπήσουμε" (όχι να "φάμε") κάτι στα γρήγορα. Στην πλατεία Μοναστηρακίου οι χώροι εστίασης ήταν γεμάτοι πλην του Μπαϊρακτάρη όπου εντοπίσαμε δύο άδεια τραπέζια. Μπήκαμε μέσα παρακάμπτοντας τον παλιομοδίτικο "κράχτη" (η ύπαρξη του, προσωπικά, δεν με ενοχλεί -μπορείς να πεις ότι δίνει και ένα τόνο cult στο όλο σκηνικό).

Δεν θα πω πολλά για το χώρο γιατί έχει περιγραφεί επαρκώς από αρκετούς έγκυρους χρήστες. Για μένα δεν αποτελεί κάτι το ιδιαίτερο, όμως μια ανακαίνιση ίσως να πρέπει να γίνει. Ίσως επίσης να χρειάζεται και μια καλύτερη καθαριότητα.

Ζητήσαμε νερό βρύσης το οποίο ήρθε σε 1 λεπτό. Και πάμε στην παραγγελία: εγώ παρήγγειλα μια μερίδα καλαμάκια (8.5 ευρώ) και η φίλη μου ένα μπιφτέκι (8.4 ευρώ). Επίσης μοιραστήκαμε μια μερίδα πατάτες (2.2 ευρώ) και μια μπύρα Fix (2.7 ευρώ). Πέρασε μισή ώρα από τη στιγμή που δώσαμε την παραγγελία μέχρι να έρθουν τα πιάτα στο τραπέζι. Το σέρβις τυπικό και αποστασιοποιημένο, όμως θεωρώ το χρόνο αναμονής μάλλον μεγάλο.

Λυπάμαι που θα το πω αλλά ό, τι φάγαμε ήταν απαράδεκτο:

1) Τα καλαμάκια είχαν περισσότερο ξύγκι παρά ψαχνό. Με δυσκολία έφαγα τα μισά.

2) Το μπιφτέκι (από το οποίο δοκίμασα 1-2 μπουκιές) ήταν χλιαρό, φοβερά αλμυρό και άνοστο.

3) Οι πατάτες προτηγανισμένες και πανιασμένες. Δεν φαγώθηκαν παρά ελάχιστες.

4) Η μπύρα ήταν χλιαρή.

Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε, αρχικά δεν ήρθε απόδειξη από ταμειακή μηχανή. Όμως την ζητήσαμε και κατέφθασε στο τραπέζι μας μετά από λίγο. Δεν μάς άρεσε αυτό!

Για μια απαράδεκτη γευστική εμπειρία πληρώσαμε (2 άτομα) 21.8 ευρώ. Εξαιρετικά υψηλή τιμή για την κάκιστη ποιότητα του φαγητού. Πραγματικά απορώ με την συνεχή εμφάνιση άριστων κριτικών για το μαγαζί τώρα τελευταία (έχω βέβαια κάτι στο μυαλό μου, αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω επομένως δεν έχει νόημα να το αναφέρω δημόσια). Αντίθετα, η εμπειρία μου είναι συμβατή με όσα έγραψε πρόσφατα ο χρήστης "Ιωγιάννης".

Συμπέρασμα με δύο λέξεις: "προς αποφυγήν"!

05 Νοε 2015

Ο Μπαϊρακτάρης σαν τη σβούρα είναι στην ταβέρνα του. Ενώ περιμέναμε να μας φέρουν δύο μερίδες καλαμάκια σκέτα με πίτες, ο Μπαϊρακτάρης έκανε τα πάντα. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι κάνει τον σερβιτόρο, δίνει οδηγίες φέρνει νερό και δεν ξέρω τι άλλο. Τελικά μας σέρβιρε ο ίδιος και μάλιστα είπε παιδιά φάτε και πείτε μου.

Εκτός από τα καλαμάκια πήραμε τζατζίκι, μελιτζανοσαλάτα και αγγουροντομάτα. Το τζατζίκι του καλό είναι αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι βαρύ! Σημασία έχει ότι είναι φρέσκο βέβαια. Η μελιτζανοσαλάτα δεν καταλάβαμε αν ήταν χειροποίητη ή αγοραστή. Τα καλαμάκια μεγάλα και καλά ψημένα. Οι πίτες του είχαν ψηθεί πολύ και ο Μπαϊρακτάρης μόλις του το είπαμε αμέσως μας τις αντικατέστήσε. Τα καλαμάκια του όμως ήταν πολύ καλά ψημένα και της ώρας. Δεν είχαν ξαναψηθεί.

Η μπίρα με τα καλαμάκια τραβούσε και πήραμε κάμποσα ποτήρια. Τελικά παραγγείλαμε και άλλη μία μερίδα καλαμάκια για να τα ευχαριστηθούμε περισσότερο, και να συνοδεύουν τις μπύρες μας.

Μας ρώτησε αν μας άρεσε το τραπέζι του και μας κέρασε και γιαούρτι με μέλι. Άντε καλά τη βγάλαμε ακόμα μια μέρα! Με την δυσκολία που υπάρχει δεν είναι εύκολο να κάθεσαι σε ταβέρνα συχνά.