Το καλό φαγητό, είναι η βασική μας μέριμνα για τους πελάτες μας, με το μενού μας να αποτελείται από ελληνικές παραδοσιακές συνταγές επεξεργασμένες υπό μοντέρνο και ζωηρό πρίσμα και μικρές πινελιές γκουρμέ. Τα γλυκά μας, τα στέλνει καθημερινά η μαμά της ιδιοκτήτριας κυρίας Χριστίνας. Το ανάρπαστο ραβανί της σερβίρεται με παγωτό καϊμάκι, αφήνοντας μια τελευταία γλυκιά γεύση να σας συνοδεύει στο γυρισμό. Προτείνουμε να δοκιμάσετε το σπιτικό μας κρασί και το τσιπουράκι μας. Το μαγαζί έχει διακοσμηθεί από μια συλλογή 40 χρόνων, με παλιές διαφημίσεις, ενθύμια, παλιά προϊόντα της εποχής της παλιάς Αθήνας και μικροαντικείμενα που κοσμούν όλο το χώρο. Οι μουσικές μας ποικίλουν αναλόγως τη μέρα & την ώρα, παίζουμε από σγουίνγκ και τζάζ, μέχρι ρεμπέτικα & λαικά.

Δευτέρα 18:00-2:00 Τρίτη-Κυριακή 1:30-2:00

Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Το μεζεδοπωλείο Οινέας πρόκειται για εκείνο που βλέπαμε συνέχεια σε κάθε επεισόδιο του 50-50. Εντελώς τυχαία, χαμένη στα στενά του Μοναστηρακίου με την παρέα μου, λέμε '' α κοιτα ρε... Απο το 50-50... Ας το δοκιμάσουμε''. Φίλοι μου, μακάρι να μπορούσα να κάνω rewind και να μην καθόμουν εκεί. Από τις πιο θλιβερές εμπειρίες στον τομεά του φαγητού.

όμως θα γίνω πιο κατατοπιστική. Ο χώρος δεν είναι ασχημος. Αντιθέτως έιναι μεγάλος, με διακόσμηση vintage. Διαθέτει εσωτερικό και εξωωτερικό χώρο για να ικανοποιούνται καπνίζοντες και μη. Εμείς επιλέξαμε εσωτερικό. Καθόμαστε, και κατευθείαν προσγειώνεται στο τραπέζι εμφιαλωμένο νερό.

Ο σερβιτόρος, να μας ρωτάει με ένα χαμόγελο που έσταζε μέλι, πόσο νερό θέλουμε να μας βάλει. Οκ. Δεν είναι κακή η κίνητη θεωρητικά. Αλλά όταν επισκέπτεσαι ένα μεζεδοπωλείο περιμένεις μια άλλη μεταχείριση. Τουλάχιστον εμένα δε μου αρέσει να είναι από πάνω μου και να με τσιγκλάνε. Παει αυτό με το νερό. Έρχεται ένας άλλος να μας αφήσιε καταλόγους. Πέφτει σχόλιο ''Πω πω.. τρομερή η τσάντα σου. " φαμπιουλους μαρβελλους και τα σχετικά. Χαίρομαι στην αρχή κάθως πάντα ένα κοπλιμέντο είναι ευπρόσδεκτο. Έλα όμως που παρατηρώ με την παρέα μου, πως σε κάθε τραπέζι λένε τέτοιες ατάκες. Τους έβλεπα να επεξεργάζονται τους πελάτες και να προσπαθούν να πουν κατι θετικό. Εμένα, που λέτε, αυτό με ξίνισε. Υπερβολική προσπάθεια για να συμπαθήσεις το μαγαζί. Δεν έφτανε όμως μόνο αυτό. Αφου παραγγείλαμε ένα μικρό καραφακι ουζο 200ml (8.50€), πουγκάκια με ανθότυρο και πιπερία σε σάλτσα ντομάτας (6-7€), κεφτεδάκια (4 στον αριθμό ) σερβιρισμένα με 4 αραβικές πίτες που έσπαγε δόντι. (6-7€)Και τέλος μελιτζανες ρολάκια με τυρι και ντομάτα αν θυμάμαι καλά.

+ Δεν ξέρω κατά ποσο ήταν φρεσκα. Εμένα μου έδιναν την εντύπωση του φούρνου μικροκυμάτων γιατι σε κάποιο σημεία ήταν ζεστά και σε άλλο κρύα. Γενικά πολύ τσουρούτικα τα φαγητά λες και τα μέτραγαν, άγευστα, και το κυριότερο και πιο πρωτάκουστο είναι ότι μάζευαν τα πιάτα ενώ ακόμα υπήρχε φαγητό. Για μένα αυ΄το είναι απαράδεκτο. Πίνω ουζάκι. Δεν γίνεται να φαω το φαγητο μονοκοπανιά.. Θέλω να κάνω το διαλειμματάκι μου, να πω τα νέα μου, να χαλαρώσω και όχι να είμαι με την ψυχή στο στόμα.

Επίσης, να δηλώσω αλλά με επιφύλαξη πως οι τουαλέτες είναι δίπλα στην κουζίνα - επομένως για λόγους υγιεινής για μένα είναι μεγάλο φάουλ. Και δευτερο απαράδεκτο ήταν ότι κυκλοφορούσε σκύλος μέσα στο μαγαζί, ανάμεσα στα τραπέζια. Προσωπικά όμως, έχω πολύ κακή σχέση με τους σκύλους δυστυχώς, από μικρή ηλικία δεν έχω καταφέρει ν ακαταπολεμήσω το φόβο μου επομένως ένιωθα πολύ άβολα σε όλη τη διάρκεια που ήμουν στο μαγαζί γιατι ερχόταν δίπλα μου και αποσυντονιζόμουν. Δεν μπόρω δυστυχώς σας το προτείνω. Υπάρχουν άπειρα στη γύρω περιοχή πολύ καλύτερ και αυθεντικά τσιπουράδικα. Γιατι αυτό, με το μενου που διαθέτει, είναι τσιπουράδικο wanna be γκουρμε...

RIP ΑΝΤΩΝΙΑ.

Υ. Γ. Συγγνώμη για την ενδεχομένως μπερδεμένη κριτική μου, αλλά είμαι πολύ συγχυσμένη. Φαινόταν καλό μαγαζί.. στην τηλεόραση. Όσο για τους συνομηλίκους μου, φοιτητές κλπ, μην το προτιμήσετε...

14 Ιαν 2017

Καταρχας καλο ειναι οταν βγαινουμε να εχουμε καποια στανταρ!
Αν θες καλη ποιοτητα θα πληρωσεις και λιγο παραπανω και αν θες λιγη ποσοτητα και ακριβοπληρωμενα πιατα με εκλεπτισμενα υλικα πας σε γκουρμε ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ και οχι μεζεδοπολεια. Πεμπτη βραδυ βγηκαμε 3 ατομα θελοντας να φαμε ελαφρια. Διαλεξαμε αυτο το μεζεδοπωλειο εν ολιγης.
¤Παραγγειλαμε αρχικα μια σαλατα πρασινη με flakes τυριου ναξου γυρω στα 8.5€ αν θυμαμαι καλα και μας φερανε μια χουφτιτσα σαλατα. Μου φενεται απαραδεκτο ενα μαγαζι να τσιγγουνευεται στο μαρουλι και οκ ας το κανει αλλα δεν γινεται να πληρωνεις πανω απο 3€ για αυτην την ποσοτητα. Με το που το ειδα αυτο καταλαβα τι σοι μαγαζι ειναι.
¤Πηραμε επισης σπιτικη μελιτζανοσαλατα η οποια ηταν η μονη που αξιζε τα λεφτα της και η ποσοτητα ηταν η απολυτα φυσιολογικη
¤Χταποδι 8.5€.... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το οτι μας εφεραν για αυτην την τιμη ενα και μονο πλοκαμι που το πολυ να ηταν 100 γραμμαρια... το δεχομαι οτι πηγαμε σε ενα μεζεδοπωλειο και οτι το λεει η ιδια η λεξη οτι θα σου δωσουν μεζεδες αλλα οταν ειδαμε την τιμη υποθεσαμε οτι θα ειναι μια αξιοπρεπη ποσοτητα εστω για δυο-τρια ατομα.
¤Καλαμαρι ψητο συνοδεμενο με σαλατα η πατατες 10€. Αν και ορεκτικο η ποσοτητα ηταν φυσιολογικη
¤ φετα ψητη με κρουστα και μελι πολυ ωραια και αυτη καλη ποσοτητα. Αν θυμαμαι καλα 5€
¤Και ενα κυριως με δυο καλαμακια πατατες πιτες δεν θυμαμαι ακριβως την τιμη. Ικανοποιητικο αλλα τιποτα το ιδιαιτερο.

Το σερβις πολυ καλο το μαγαζι φοβερο και τα υλικα φαινοντουσαν αρκετα φρεσκα αλλα δεν θα το συνιστουσα σε κανεναν. Ενιωσα λες και με κοροιδευαν με τις ποσοτητες (ειδικα με το χταποδι)τις οποιες θα τις καλοδεχομουν αν ηταν αναλογες με τις τιμες. Λυπαμαι.