ΛΙΑΣΤΗ ΝΤΟΜΑΤΑ
Μοντέρνες ταβέρνες

Χαλάνδρι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Μοντέρνα πιάτα με βάση κλασικές συνταγές. Και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή βράδυ.

29 Ιαν 2013

Εξαιρετική ποιότητα φαγητού σε όλα τα πιάτα, εξαιρετική εξυπηρέτηση από όλο το προσωπικό, φιλικότατη ατμόσφαιρα, πραγματικά αξίζει τα λεφτά του.

29 Δεκ 2012

Πήγαμε με μια προσφορά απο κουπόνια του ιντερνετ.
Το μαγαζί μου ήταν αδιάφορο σαν design και νομίζω οτι και αυτό ήταν και το μεγάλο του μειον, αφού σε γενικές γραμμές οι γεύσεις του και οι μερίδες ήταν καλές. Προσπάθεί να παντρέψει παραδοσιακή κριτική κουζίνα, με μοντέρνα στοιχεία και νομίζω οτι τα καταφέρνει αρκετά καλά.

Το σέρβις αρκετά καλό και ευγενικό.

Δεν ξέρω εάν θα πήγαινα ξανά. Δεν μου έκανε αυτό το ιδιαίτερο που περιμένω να κερδίσω από ένα μαγαζί.

05 Νοε 2012

Επισκεφτήκαμε το εστιατόριο μετά από παρότρυνση ενός φίλου. Είχε κλείσει κάτι κουπόνια με 22 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.
Το περιβάλλον του είναι πολύ όμορφο και φιλικό με μινιμαλ προσέγγιση. Τα πάντα είναι πεντακάθαρα και το προσωπικό φιλικότατο και πολύ εξυπηρετικό. Οι χρόνοι σερβιρίσματος σε ικανοποιητικά επίπεδα για παρασκευή.

Το μενού ήταν κάπως ιδιαίτερο, προσπαθούσε να συνδυάσει την κρητική κουζίνα με κάποιες δόσεις νεοτερισμού. Οι ποσότητες ήταν επαρκέστατες για 4 άτομα, αλλά οι γεύσεις δεν μας ικανοποίησαν. Οι σαλάτες ήταν πολύ όμορφα διακοσμημένες αλλά γευστικά ήταν αδιάφορες και στεγνές, λίγο λαδάκι-χαρακτηριστικό της κρητικής κουζίνας- δεν βλάπτει.

Τα κυρίως πιάτα ήταν πολύ όμορφα διακοσμημένα και σε καλές ποσότητες, αλλά με μια δόση γευστικής “σύγχυσης” (ουίσκι ,μελι, αβοκάντο, δαμάσκηνα ,ανανάδες κτλ) σε συνδυασμό με αγριογούρουνο…...Θα προτιμούσα τα κυρίως πιάτα να είχαν την απλότητα των ορεκτικών -τα οποία παρεμπιπτόντως ήταν καλά- με αρώματα από βότανα και μπαχάρια της ελληνικής υπαίθρου.

Το γλυκό ήταν λουκουμάδες με μέλι, αλλά μέλι σχεδόν δεν υπήρχε και οι λουκουμάδες ήταν παγωμένοι……κρίμα.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια μέτρια κατάσταση, η οποία συμφέρει μόνο με την προσφορά. Το προσωπικό κάνει φιλότιμες προσπάθειες, και είναι άψογο, αλλά η κουζίνα είναι ο αδύναμος κρίκος.

12 Σεπ 2012

επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο μια καθημερινή. Είχε αρκετό κόσμο, κυρίως μέσα αλλά και έξω. Είχαμε αγοράσει προσφορά από ιντέρνετ και ήμασταν πολύ περίεργοι να δούμε αν άξιζε γιατί είχαμε διαβάσει αντικρουόμενες κριτικές..Το φαγητό ήταν εξαιρετικό! Επιλέξαμε το αγριογούρουνο το οποίο ήταν λουκούμι και κάτι φιλετάκια χοιρινά με σως ουίσκι και κρέμα γάλακτος...

Πάρα πολύ ωραία, ωραία και η σαλάτα και τα ορεκτικά και οι μερίδες ικανοποιητικότατες. Ως προς τις γεύσεις μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ωστόσο,ζητήσαμε λεμονίτα, το-μοναδικό αν και πολύ εξυπηρετικό-γκαρσόνι μας είπε ότι έχουν μόνο sprite και ζητήσαμε τελικά sprite. Ξαναήρθε και μας είπε ότι έχει μόνο κοκα κόλα και πορτοκαλάδα χωρίς ανθρακικο! Το ίδιο και με το γλυκό... Ζητήσαμε πανακότα ή κορμό και μας είπε ότι τελείωσαν και τα δυο και ότι υπήρχε μονο παγωτό φράουλα...

Στο τέλος μας έδωσαν και ένα εκπτωτικό κουπόνι 50% το οποίο σκοπεύω να χρησιμοποιήσω. Αξίζει να διαπιστώσω αν έπεσα σε κακή μέρα ή σε κακούς επαγγελματίες...

04 Αυγ 2012

Μεσω προσφοράς απο το internet αποφασίσαμε Παρασκευή βράδυ με έναν φίλο να βγούμε έξω για φαγητό. Είχα ακούσει για το εστιατόριο αυτό και έτσι το επισκεφθήκαμε στον νέο του χώρο στο Χαλάνδρι.

Ο χώρος λιτός αλλά ωραίος χωρίς κάτι που να σου δημιουργεί κάποιο έντονο συναίσθημα κακό ή καλό. Το μαγαζι ήταν σχεδόν γεμάτο στον εξωτερικό χώρο και κανα 2 τραπέζια έξω. Ο μοναδικός σερβιτόρος πολύ ευγενικός και πρόθυμος και μετά την μικρή καθυστέρηση στην αρχή μετά η ροή των πιάτων ήταν φυσιολογική και ο σερβιτόρος απολογητικός στην αρχή ερχοταν συνέχεια να ρωτήσει εάν μας άρεσε το φαγητό και ε΄να όλα ήταν καλά.

Στην ουσία τώρα δηλαδή στο φαγητό, παρά το ότι είμασταν με προσφορά, το μενού ήταν πολύ πλούσιο με καλσσικές αλλά και λίγο πιο ψαγμένες γεύσεις. Δοκιμάσαμε τα σκλατσούνια με τυρί και μια φέτα ψητή σαν ορεκτικά. Και τα 2 ήταν σε φυσιολογικές μερίδες και νόστιμα. Πήραμε την σαλάτα κοτόπουλου η οποία είχε πολύ ωραίο φιλέτο κοτόπουλο φρεσκοψημένο και βέβαια μαρούλι ντοματίνια, μπείκον κτλ (μια σαλάτα καίσαρα δηλαδή). Αυτη ήταν επίσης φυσιολογική σαν μερίδα για 2 άτομα και φρεσκότατη. Για κυρίως πήραμε μια μερίδα αγριογούρουνο μελωμένο με πατάτες τηγανιτές (νοστιμότατο και πολύ τρυφερό) και ένα φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα με ρύζι (επίσης πολύ νόστιμο και καλοψημένο). Στο τέλος μας έφεραν ένα μεγάλο κομμάτι για 2 άτομα lemon pie η οποία δεν μου αρέσει γενικά οπότε με μια μικρή μπουκία δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.

Ολα τα παραπάνω μαζί με κρύο μπουκάλι νερό βρύσης που έφερε απο μόνος του και μισό κιλό κρασί και πολύ ωραίο ψωμάκι τσουρεκωιδές και με κρητικά παξιμαδάκια καθώς και 3 ντιπ λαδιού με ρίγανη, μια ρόζ αλοιφή με μικρά κομματάκια λιαστής ντομάτας και μικρές ελιές, με την προσφορά κόστισαν 22 ευρώ(τιμή σουβλατζίδικου δηλαδή και για τα 2 άτομα)

Το μαγαζί αυτό με την μετακόμιση απο το Χολαργό στο Χαλάνδρι ένιωσα ότι προσπαθεί να κάνει ένα καινούργιο ξεκίνημα διορθώνοντας τα λάθη του παρελθόντος που το οδήγησαν σε μια παρακμή όπως άκουγα και όπως διαβάζω σε κάποιες κριτικές και να βελτιώσει το service τον κατάλογο και την ποιότητα-ποσότητα του φαγητού του. Μάλλον στην προκειμένη περίπτωση μετακομίζοντας σε μια καλύτερη περιοχή για τέτοια εστιατόρια και λόγω ανταγωνισμού μεγάλου εκεί αποφάσισε να το κάνει γνωστό στον κόσμο και μέσω της συγκεκριμένης προσφοράς που θα του έφερνε κόσμο ώστε να το επικοινωνήσει.

Το συστήνω να το δοκιμάσετε,όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία. Ελπίζω να μην μας απογοητεύσει!!

03 Μάρ 2012

Ο χωρος: Απλος, μικρος αλλα μαλλον συμπαθητικος. Στα μειον η εντονη τηγανιλα που επικρατει παντου.
Οι γευσεις: Οχι κακες, ουτε τιποτα ιδιαιτερο. Μπορεις να πεις αξιοπρεπεις (με σημαντικη εξαιρεση το κακιστο ραβανι για επιδορπιο), αλλα σιγουρα μικρες ποσοτητες...

Οι τιμες: Πολυ ακριβο για αυτο που προσφερει. Δουλευει βασικα με κουπονια και ετσι εξηγουνται πολλα. Προτιμηστε να παρετε κουπονια απο το ιντερνετ αν θελετε να πατε οπωσδηποτε.
Το σερβις: Επιεικως απαραδεκτο!

Ο ερασιτεχνισμος στο μεγαλειο του! Φοβερα αργο και ενδεικτικα θα πω οτι δεν ειχαν ουτε χαρτοπετσετες και μας εφεραν απ'την τουαλετα!!!
Συμπερασμα: Μια φορα εφτασε και περισσεψε. Δεν το συνιστω-ουτε καν με κουπονια.

24 Φεβ 2012

Ειχαμε παρει κατι κουπόνια και πήγαμε στη Λιαστη ντομάτα!!!! Άλλος χώρος στο Ιντερνετ και αλλος απο κοντά!!!! Δεν γνωριζω τον λόγο. Παντως ανακαινιση δεν πρέπει να ειχαν κάνει!

Δεν μου αρεσε πολυ το μαγαζάκι και τα φαγητά του λιγάκι ''αδιαφορα''..... δεν νομίζω πως θα ξανα πήγαινα και δν θα το συνηστούσα και σε καποιον, αν με ρωτούσε.... Εαν ανοίγεις ενα εστιατοριο, φροντιζεις να σου αρέσει η δουλειά και να έχεις λάβει τα απαραίτητα μέτρα! Παρόλο αυτών, ευχομαι οτι καλυτερο!!!

10 Δεκ 2011

βρισκεται πισω απο τη μεσογειων στο χολαργο, το παρκιν ειναι λιγο προβλημα αλλα εξυπηρετει καιτο μετρο.

πηγα σαββατο μεσημερι και ηταν αδειο. ο χωρος ειναι μικρος στα ασπρα, ενω ειναι ωραια η διακοσμηση κατι το χαλαει.

το σερβις αρκετα ευγενικο, αλλα η κουζινα λιγο αργη, ισως παιζει ρολο οτι μαγειρευει και για το ντελιβερι

πηραμε:
σαλατα μαρουλι με αβοκαντο:απλη , λιτη
χοιρινα μπριζολακια: 2 μικροσκοπικα μπριζολακια,αναμενομενα
μπιφτεκια: αρκετα νοστιμοτερα απτα μπριζολακια, αλλα και παλι μικρα σε ποσοτητα.στα συν οι χειροποιητες πατατες.

αυτα με μια μπυρα βγηκαν στα 30 ευρω, ακριβα για αυτο που φαγαμε, φυγαμε πεινασμενοι.

ή αυξανει την ποσοτητα ή μειωνει τις τιμες

23 Νοε 2011

Έχω μπερδευτεί με αυτό το μαγαζί! Όταν πήγα πριν 2 χρόνια πρώτη φορά, έμεινα κατενθουσιασμένη! Φοβερό φαγητό , ευγενέστατοι όλοι, καλές τιμές. Πριν από ένα μήνα περίπου, μια Κυριακή μεσημέρι, παραγγείλαμε ντελίβερυ από εκεί, με κάτι κουπόνια από το ιντερνετ, με 10 ευρώ το άτομο!έγινε κακή συννενόηση, μας χρέωσαν τις 2 μπύρες των 500ml, ενώ συμπεριλαμβάνονταν στην προσφορά, μας χρέωσαν ότι έξτρα πήραμε με τιμές σαν να καθόμασταν στο εστιατόριο, και όχι τις τιμές ντελίβερι, στο τέλος πληρώσαμε 70 ευρώ περίπου για ντελίβερυ.........!!!!!!!!!!!!, για 2 άτομα!!!!!!!!!!!

Μας έφεραν μια μερίδα κολοκυθάκια γεμιστά, με ΕΝΑ κολοκυθάκι, και την χρέωσαν 8 ευρώ!!!!!!! Έγινα έξαλλη, πήρα τηλέφωνο και ζήτησα να μιλήσω με την υπεύθυνη του μαγαζιού, η οποία με αγενέστατο και απαράδεκτο ύφος , δικαιολογήθηκε, ότι εκείνη την ήμερα είχαν κάτι γενέθλια στο μαγαζί και γινόταν χαμός! Και ότι η παραγγελία μου πήγε και πίσω χρονικά την κουζίνα τους....ΕΛΕΟΣ ούτε συγγνώμη δεν ζήτησε!!

Απλά μου έφεραν πίσω τα έξτρα χρήματα που πλήρωσα, και μου υπολόγισαν τα κουπονια που είχαν ξεχάσει!!!!! Απίστευτη έλλειψη επαγγελματισμού!!! Το φαγητό, τίποτα το ιδιαίτερο, έχει χαλάσει, το μοσχαράκι και το χοιρινό, κολύμπούσαν στις άδετες σαλτσες τους. Το κολοκυθάκι ήταν νόστιμο, τα τυροπιτάκια αδιάφορα... Γλυκά δεν πήραμε...

Κρίμα, και ήταν ωραίο μαγαζί παλιότερα! Δεν ξαναπερνάω, ούτε απ'έξω εννοείται!!!

04 Ιαν 2010

Μου αρέσει αυτό το μαγαζί κι ο μοντέρνος τρόπος που παρουσιάζει την κρητική κουζίνα (αν και δεν είμαι τρελή γνώστης των κρητικών γεύσεων). Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικοί, το φαγητό νόστιμο (η κρεατόπιτα μου αρέσει πολύ), κάθε φορά που πηγαίνω περνάω καλά, αν κι έχω να πάω αρκετό καιρό.

Τα αρνητικά είναι ότι το φαγητό είναι βαρύ (οπότε ρέγουλα) κι ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες για αυτό που προσφέρει.

Βασιλέως Γεωργίου 6 & Παράσχου 9, Χαλάνδρι