MOMMY

Bar Restaurants

Δελφών 4, Κολωνάκι [Χάρτης]
  210 3619682

Bar Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Καθημερινή βράδυ έχοντας αγοράσει μια προσφορά απο το Ίντερνετ για φαγητό επισκεφθήκαμε μετά απο κράτηση το Mommy.

Χώρος (4/4):

Μια πολύ ωραία μονοκατοικία σε έναν πεζόδρομο κοντά στην Ασκληπειού. Ένας πολύ ωραίος εξωτερικός χώρος πάνω σε μια λίγο υπερυψωμένη εξέδρα με τραπεζάκια και καρέκλες (νομίζω ότι θα είναι απίστευτα ωραία το καλοκαίρι και στερείται το κέντρο απο τέτοιους χώρους) και την είσοδο με σκάλα με τα κεράκια που φωτίζανε τα σκαλοπάτια και δημιουργούσαν μια ατμόσφαιρα και χωρίζανε τα 2 επιπέδα, αυτού του εστιατορίου και bar (στον 1ο όροφο) και του υπογείου όπου βρίσκοταν οι πεντακάθαρες τουαλέτες του μαγαζιού.

Στον επάνω όροφο διακριτοί χώροι (φαγητού-ποτού) με τα αντίστοιχα τραπέζια, ψηλά τραπέζια απο την μία με ψηλά σκαμπώ και χαμηλά ξύλινα άνετα τραπέζια με πολυθρόνες κόκκινες αναπαυτικές για να απολαύσεις το φαγητό σου. Το bar δεσπόζει στην είσοδο, η μουσική ωραία που σου φτίαχνει την δίαθεση δημιουργώντας την κατάλληλη ατμόσφαιρα για το φαγητο. Ή το ποτό σου, σε σωστή ένταση.

Γεύση (4/4):

Ιταλικό κυρίως μενού σε καλή ποικιλία με σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά και κρεατικά. Δοκιμάσαμε:

Μπρουσκέτες με ντομάτα ψιλοκομμένη, μοτσαρέλα με μπαλσάμικο (πολύ νόστιμες, πολύ ωραία παρουσία πιάτου, βαθμολογία 8/10)

Σαλάτα Mommys με ρόκα, φρέσκο ανανά, κράνμπεριες, προσούτο Πάρμας και βινεγκρέτ με θυμαρίσιο μέλι και λιναρόσπορο (Βαθμολογία 8/10)

Πίτσα με λεπτή και τραγανή ζύμη, μεγάλη σε μέγεθος με μοτσαρέλα, σάλτσα φρέσκιας ντομάτας και ρόκα (πολύ νόστιμη, βαθμολογία 8/10)

Κοτόπουλο φιλέτο σχάρας με ψιλοκομμένη ντομάτα, βασιλικό και πατάτα ψητή με σάλτσα γιαουρτιού (τρυφερό, καλοψημένο, νοστιμότατο, βαθμολογία 8.5/10)

Όλες οι γεύσεις πολύ ωραίες, καλόμαγειρεμένες και ωραία σερβιρισμένες.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ο άνθρωπος πραγματικά απο πάνω μας. ´Οτι ζητήσαμε και ότι δεν ζητήσαμε μας το έφερναν. Φρόντισε να μας αλλάξει τα μαχαιροπήρουνα, να μας κάνει χώρο στο τραπέζι για τα πιάτα, να μας ανανεώνει το νερό κτλ.

Στο τέλος μας κεράσανε και γλυκό, πιο συγκεκριμένα brownie με παγωτό βανίλια και πανακότα. Να προσθέσω οτι πέρασε και ο υπεύθυνος να ρωτήσει εάν όλα καλά.

Value for money (3/4):

Οι τιμές για την περιοχή και για το μενού είναι οκ σύμφωνα με τον ανταγωνισμό αλλά ίσως ένα κλίκ πιο πάνω για την εποχή.
Το κοτόπουλο κόστιζε εάν δεν κάνω λάθος γύρω στα 13 ευρώ, η πίτσα γύρω στα 7 ευρώ, η σαλάτα στα 9.50 ευρώ και οι μπρουσκέτες γύρω στα 4 ευρώ. Αυτές οι τίμες μπορεί να είναι λίγο πιο τσιμπημένες και θα έβαζα 4/4 εάν ήταν ένα κλίκ πιο κάτω.

Βέβαια εμείς πήγαμε με κουπόνι έκπτωσης οπότε εάν υπολογίσουμε το κόστος στην συγκεκριμένο κατηγορία μαζί μα τα γλυκά κερασμένα, ήταν ένα τρελό value for money και θα έβαζα άνετα 4/4.

Συμπέρασμα: Ένα πολύ ωραίο μαγαζί για ποτό η φαγητό χαλαρά μετα την δουλειά τις καθημερινές ή και τα ΣΚ.

Bar Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ξεκινωντας θα διευκρινισω ενα πραγμα που με ενοχλησε ιδιαιτερα κανοντας μια επισημανση στον υπευθυνο του μαγαζιου. Δεν σου ειπα εγω να βαλεις προσφορα σε κανενα site ουτε σε υποχρεωσε κανεις αλλος. Οποτε αφου αποφασισες να κανεις το συγκεκριμενο promotion στο καταστημα το οποιο διευθυνεις, οφειλεις να τιμησεις την επιλογη σου ακριβως οπως την αναφερεις στο site. Γραφοντας οτι η προσφορα ισχυει ολες τις μερες εμεις οι ελαχιστα νοημονες και γνωριζοντες ελληνικα καταλαβαινουμε οτι ολες οι μερες ειναι η εβδομαδα που αρχιζει απο Κυριακη και τελειωνει Σαββατο. Οποτε δεν ανεχομαι απο οποιονδηποτε να με κοροιδευει και να μου λεει στο τηλεφωνο οτι η προσφορα δεν ισχυει για Σαββατο και Κυριακη. Αν ηθελα να παω να φαω καπου καθημερινη κυριε οποιεδηποτε, θα πηγαινα σε ενα ταβερνακι της γειτονιας μου χωρις να ανεβαινω τερμα Θεου αρχη Αλαχ στο Κολωνακι....... αυτα για το θεμα διευκρινιζοντας οτι σε καμια περιπτωση αυτη η ατασθαλία δεν επηρεασε την κριτικη μου, στην οποια οπως βλεπετε η εξυπηρετηση ειναι στο 4/4

Και παμε τωρα ως είθισται στην χιονατη με τους επτα νανους ητοι την αξιολογηση του μαγαζιου αυτου καθ αυτου

Καθημερινη οπως ειπα και πριν και πηραμε τον δρομο για την οδο Δελφων να συναντησουμε το mommy το οποιο βρισκεται σε εναν υπεροχο πεζοδρομο με παρα πολλα μαγαζακια ( μπαρακια ως επι το πλειστον ) το οποιο δεδομενης και της πολυ ζεστης βραδυας παρ'οτι Φεβρουαριος θυμιζε κατι απο Ελληνικο νησι

Ο πεζοδρομος πολυ ησυχος παρα τον πολυ κοσμο που ηταν καθισμενος εξω στα διαφορα μαγαζακια.. Ενεκα μηχανης παρκαραμε πολυ ευκολα πανω στον πεζοδρομο γιατι θεωρησα ( μαλλον σωστα ) οτι Κολωνακι τετοια ωρα το παρκαρισμα με αυτοκινητο θυμιζει κατι μεταξυ Αθλιων του Ουγκω και Οδυσσειας.

Το μαγαζι βρισκεται στην γωνια του δρομου σε ενα νεοκλασσικο κτιριο πολυ ομορφο εξωτερικα που χανει λιγο με τις προσθηκες των παγκων και των μαξιλαριων που εχουν προσθεσει απ'εξω για την εξυπηρετηση του μπαρ του μαγαζιου. Παντως γενικα η πρωτη αποψη ειναι πολυ καλη οπως και η εισοδος του μαγαζιου που ειναι η κλασικη ξυλινη μαυρη πορτα που σε οδηγει στο εσωτερικο του.

Με το που μπαινεις ανεβαινεις μια σκαλα και βρισκεσαι στο κυριως μαγαζι το οποιο ειναι σε τρια δωματια νομιζω που τα δυο απο αυτα λειτουργουν ως μπαρ -club, με μια μπαρα με ποτα και μπαερτεντερ και μπαρες με σκαμπω σε ολο το υπολοιπο μαγαζι. Λιγο ακομψα και λιγο παλιομοδιτικα για τα σημερινα δεδομενα.

Στην τριτη αιθουσα του μαγαζιου συναντας τον χωρο φαγητου που σαφως τον περιμενα καπως καλυτερο. Σχετικα ψυχρος χωρος με κοκκινες πολυθρονες και ασπρα τραπεζια στρωμενα αψογα με μαχαιροπηρουνα και ποτηρια και τα χαρτινα σουπλα του μαγαζιου ( εδω θα σχολιασω οτι θα μπορουσαν να εχουν κατι παραπανω απο απλες χαρτοπετσετες). Ενας τεραστιος ασπρος καναπες δερματινη συμπληρωνει τον χωρο που ειναι η θεση για τα 5 απο τα δεκα τραπεζια του μαγαζιου. Στον τοιχο στην πλατη του καναπε μια τετραστια τοιχογραφια που θυμιζει παλιο κελαρι κατι που θα ταιριαζε καλυτερα σε καποιο κουτουκι η καπηλιο και οχι σε ενα ιταλικο γκουρμε ( θεωρητικα βαση περιοχης ) εστιατοριο.

Δυο πολυ μικρες ( ακαιρες για μενα ) κορνιζες στον πλαινο τοιχο και μια επισης μεγαλη τοιχογραφια με κατι μπλε σαν ουρανος την οποια ομως καλυπτε μια τεραστια καφε κουρτινα. Η αληθεια ειναι οτι αν πας στο μαγαζι αυτο μερα που το μαγαζι ειναι γεματο δεδομενου οτι τα τραπεζια ειναι τοποθετημενα σαν να εισαι σε εστιατοριο στρατοπεδου, θα βρεθεις σε μια αιθουσα εστιασεων με βαβουρα που θα σε οδηγησει στο να φας και να φυγεις αμεσα.

Μπαινοντας στο μαγαζι η υποδοχη ειναι μοναδικη και πολυ ευγενικη, και το λεω παρολο που ξεκινησα με πολυ ασχημη προδιαθεση λογω του κλεισιματος του τραπεζιου που προανεφερα. Και ο κυριος που σε πηγαινει στο τραπεζι και η κοπελα που παιρνει τις παραγγελιες και σε εξυπηρετει γενικα καθ'ολη την διαρκεια ειναι αψογοι σε εξυπηρετηση και προθυμοτητα. Αυτο που σαφως αξιζει να επισημανω ηταν η απιστευτη διακριτικοτητα που ο υπευθυνος της σαλας μου ζητησε το κουπονι της προσφορας δεδομενου οτι η σαλα ηταν αδεια εντελως απο κοσμο και μπορουσε να ειναι λιγο πιο χυμα. Μ Π Ρ Α Β Ο του για την συμπεριφορα εξ'ου και ο λογος του 4/4 που θα μπορουσε καλλίστα να μετριαστει απο τον χρονο που καναμε να ζητησουμε λογαριασμο μιας και δεν μπηκε ανθρωπος στην αιθουσα για 20 λεπτα.

Και τωρα ας περασουμε στο κυριως θεμα της εκθεσης που αναφερεται στο τι προσφερει το μαγαζι αυτο. Γενικα θα ομολογησω οτι ειχα καλυτερες προσδοκιες βλεποντας την εμφανιση του μαγαζιου αλλα φρουδες ελπιδες.

Πρωτο πιατο που πηραμε ηταν μπρουσκετες με καπνιστο σολωμο κατικι δομοκου και αγγουρι που ηταν αυτο ακριβως που περιγραφεται με πολυ καλο food styling θα ομολογησω. Απλα καλο πιατο που δικαιουται ενα 3/4

Δευτερο ορεκτικο που πηραμε ηταν ενα μιλφειγ λαχανικων σχαρας με μανιταρια πλευρωτους ψητο μανουρι φυλλα ροκας και σως βινεγκρετ. Πολυ ομορφο εμφανησιακα πιατο, και αυτο, αλλα γευστικα θα ελεγα απλα διεκπαιρεωτικο. Νομιζω οτι την οποια ζημια την εκανε το μανουρι το οποιο ηταν καπως εξω απο την συνολικη γευση. Νομιζω οτι εδω ενα 2/4 ειναι αρκετο

Σαν σαλατα της βραδυας επιλεξαμε μια ροκα με γαλλικο μαρουλι και καπνιστο σωλομο παπαρδελες αγγουριου καλαμποκι και σως βινεγκρετ.
Εδω ηταν η απολυτη ηττα.... καμια σχεση με κατι που να μοιαζει με σαλατα καλου εστιατοριου. Σε ενα ευμεγεθες πιατο πεταμενα ατακτως καποια φυλα ροκας και ο σολωμος λες και τον επιανε με το χερι καποιος και τον πεταγε μεσα ισα για να βγαλει το πιατο σε φαστφουνταδικο. Η σως ανυπαρκτη και τα λαχανικα στεγνα και ο σολωμος κομματια πολυ μεγαλα και αθλια κομμενα. Χιλιες φορες το salad bar των goodies που βαζεις και καμια λιαστη ντοματα μεσα.1/4 και πολυ

Ως κυριως πιατα ενεκα φημης Ιταλικου πηραμε ενα ριζοτο με ποικιλια μανιταριων λαδι τρουφας και παρμεζανα και μια πενες με φρεσκο σολωμο κοκκινη πιπερια σαμπουκα και φιλετα πορτοκαλιου.

Το πρωτο πιατο μπορεις να το πεις καλο αν εξαιρεσεις οτι το ρυζι ειχε μεινει στην κατσαρολα λιγο παραπανω απο οσο επρεπε και ηταν παραβρασμενο Κατα τα αλλα δεν μπορεις να το κατηγορησεις τραγικα σαν πιατο αλλα σαφως δεν το βαζεις και στην κορυφη των πιατων που μπορεις να φας σε μια trattoria
Νομιζω οτι ενα 2,5/4 ειναι οτι πρεπει για το συγκεκριμενο πιατο

Το δευτερο πιατο ειχε μια εντονη μυρωδια απο τον σολωμο και στην πρωτη πιρουνια ακουγες εντονα την σαμπουκα και σαφως πουθενα δεν εβγαινε η οξυτητα του πορτοκαλιου ( καλα πολυ Λαζαρου την εχω δει και με χαλαω με κατι τετοια ) Επισης θα πω οτι τα ζυμαρικα μου φανηκαν λιγο παραπανω βρασμενα κι αυτα απο τα κλασικα al dente που σερβιρονται σε αντιστοιχα μαγαζια.
Νομιζω οτι κι εδω ενα 2,5/4 ειναι καλα

Στο τελος το μαγαζι μας κερασε και δυο γλυκα ενα cheesecake και ενα αλλο σοκολατοειδες που ειχαν βαλει και πιπερι που αν και σε αλλες περιπτωσεις κολλαει, εκει μαλλον δεν κολλαγε αλλα το cheesecake θα το ελεγες πολυ καλο.

Ολα αυτα μαζι με ενα μπουκαλι κρασι λευκο μας κοστισαν ( συμεριλαμβανομενου του εκπτωτικου κουπονιου ) ουτε λιγο ουτε πολυ 71 € ποσο διολου ευκαταφρονητο για τα δεδομενα του φαγητου και τα δεδομενα της εποχης. Μονο τα δεδομενα της περιοχης δικαιολογουν τετοια αναλγησια στις τιμες.

Σε γενικο συνολο ηταν μια μετρια απο ολες τις αποψεις βραδυα και δεν ξερω αν θα συστηνα σε καποιον να παει να δοκιμασει την εμπειρια mommy...... Ισως αν βρειτε καποιον γαλαντομο φιλο που θελει να σας κερασει για γεννεθλια η εθνικη επετειο πηγαινετε τον εκει οποτε εσεις να εχετε μεν την εμπειρια αλλα τον λογαριασμο να τον εχει αλλος