Στα TGI Fridays bar - restaurants μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ διαφόρων signature ειδών, όπως τα Potato Twisters από φρεσκοκομμένη πατάτα. Απολαύστε αγαπημένες Fridays Margaritas όπως η Best Fridays Margarita και η Spicy Pineapple Margarita, καθώς και μοναδικές δημιουργίες των Fridays Bartender όπως το British Cooler και η Strawberry Mango Lemonade και συνοδεύστε τα με Bar Bites. Όταν η κουζίνα συνάντησε το bar, δημιουργήθηκαν τα Bar Bites! Από τα πικάντικα Fried Mac & Cheese Bites και τα τραγανά Chips & Dips, μέχρι τα αγαπημένα Beef Brisket Tacos, τα Bar Bites αποτελούν την ιδανική πρόταση για να ξεκινήσετε το γεύμα σας ή να συνοδέψετε το cocktail σας.

Κυριακή έως Πέμπτη: 13:00 - 01:00 Παρασκευή & Σάββατο: 13:00 - 02:00

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος

13 Φεβ 2017

Μετά από μια επίσκεψη/ξενάγηση σε μια έκθεση του βυζαντινού μουσείου, αποφασίσαμε να πάμε κάπου κοντά και σίγουρα (ότι θα βρούμε σχετικά σύντομα τραπέζι). Όντως το TGI Fridays δεν μας απογοήτευσε και εντός 5 λεπτών είμασταν καθισμένοι σε ένα τραπέζι. Η αλήθεια είναι ότι έχοντας πάει πολλές φορές στα αρκετά μαγαζιά της αλυσίδας δεν είναι μέσα στις επιλογές μου αλλά ας όψεται η σύζυγος που επέμενε.

Ο κατάλογος είναι ο γνωστός μεγάλος, όπου για κάποιο λόγο τα Jack Daniels πιάτα θεωρούνται ιδιαίτερα (εμένα δεν μου αρέσουν) και για αυτό πανάκριβα. Οδηγηθήκαμε σε 2 ασφαλείς επιλογές.
Η πρώτη ήταν το cheeseburger με μανιτάρια και μπέικον (ακριβώς έτσι το είπα, και η κοπέλα που πήρε την παραγγελία προβληματίστηκε, οπότε με ρώτησε εάν εννοώ το bacon & mushrooms cheeseburger). Το ψωμάκι του burger όντως εξαιρετικό, οι πατάτες άπαιχτες προτηγανισμένες σταθερά χαμηλής γεύσης και ποιότητας όπως τις θυμόμουνα πάντα (θετικό πάντως ότι ήταν ανάλατες, ώστε ο καθείς να βάλει όσο θέλει ο ίδιος). Το κρέας, μία απλή, σχετικά γευστική μερίδα, που θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά μικρή για τα περίπου 9.5 ευρώ που κοστίζει. Το μπέικον μάλλον παραψημένο, αλλά σε αποδεκτά πλαίσια.
Η δεύτερη ήταν ένα bourito κοτόπουλο. Ένα μεγάλο κομμάτι, στεγνό, χωρίς καμιά γευστική σπιρτάδα, συνοδευόμενο από νατσος (τα γνωστά ψιλο-άγευστα) συνοδεία σος.

Θετικό το refill στα αναψυκτικά (πλήν coca cola zero που έρχεται στο μικρό μπουκαλάκι).

Χώρος. Σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι. Εγώ πιστεύω ότι για φαγητό ο χώρος είναι τρομερά σκοτεινός, ελαφρώς ψυχοπλακωτικός. Τα τραπεζάκια γενικά έχουν το χώρο τους ενώ ανάλογα σε αυτό που θα σε βάλουν μπορεί να είναι υπερβολικά άνετο για 3 πιάτα ή απλά ικανοποιητικό.

Εξυπηρέτηση. Η γνωστή γρήγορη των Fridays. Ο σερβιτόρος περιμένει, για κάποιο λόγο, ότι θα θυμόμαστε το όνομά του και μας το λέει κάθε φορά. Ευτυχώς δεν είχαμε happening γενεθλίων. Όταν μας έδειξαν το τραπέζι η καρέκλα την οποία μου έδειξαν να καθήσω είχε κάτι σαν μια στάλα νερό πάνω. Την είδε ο σερβιτόρος, την είδα και εγώ, κάναμε και οι δύο τα κορόιδα (που να καθαρίζει αυτός, που να ρισκάρω εγώ αντί για νερό να είναι κάτι άλλο, π. χ. κρασί, αναψυκτικό.. ) και κάθισα σε άλλη καρέκλα. Ελπίζω ο επόμενος πελάτης να ήταν το ίδιο παρατηρητικός ή να το σκουπίσανε.

Στάθμευση. Tragic

Χώρος Μη Καπνιζόντων. Και εκεί που το κατάστημα χάνει γενικώς πόντους από παντού, έρχεται αυτό το non-smoking περιβάλλον και το κρατάει στο παιχνίδι.

Πρόταση: Προσανατολιστείτε στις μαργαρίτες και τα γλυκά!

12 Μαι 2017

Το εστιατόριο στην περιοχή του Κολωνακίου, της γνωστής αλυσίδας των Friday's, είναι σίγουρα ένα εστιατόριο το οποίο θα επισκεφθεί κανείς εάν θέλει να γευθεί την Μεξικάνικη κουζίνα, είτε ακόμα εάν θέλει να δοκιμάσει ένα καλό κοκτέιλ και βρίσκετε στην περιοχή.

Την περασμένη εβδομάδα, βρισκόμουν για ψώνια στην περιοχή και εφόσον είχε ήδη αρχίσει να βραδιάζει, αποφασίσαμε με την παρέα μου να επισκεφθούμε το εστιατόριο για το βραδινό μας.

Μπαίνοντας στο εστιατόριο, όπως κάθε άλλη φορά, περιμέναμε στους μεγάλους καναπέδες της εισόδου, μέχρι να μας βρουν κάποιο τραπέζι τα κορίτσια στην υποδοχή. Μετά από λίγα λεπτά, μας οδήγησαν σε ένα μεγάλο τραπέζι κοντά στο μπαρ, στο οποίο και καθίσαμε.

Ξεκινήσαμε την παραγγελία μας, παραγγέλνοντας όπως πάντα Potato Twisters, τραγανές τηγανιτές στριφογυριστές πατάτες, οι οποίες συνοδεύονται από ένα γευστικό dressing και στη συνέχεια πήραμε μία BBQ Chicκen Salad, η οποία έχει ζουμερά κομμάτια κοτόπουλο επαλυμμένα με BBQ σως και συνοδευμένα με ανάμεικτη σαλάτα.

Συνεχίσαμε την παραγγελία μας, παραγγέλνοντας ο καθένας το δικό του κυρίως. Εγώ προτίμησα τα Jack Daniel’s Glazed Ribs, χοιρινά παϊδάκια, τα οποία συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες και είναι ένα πιάτο, το οποίο έχω παραγγείλει αρκετές φορές και μπορώ να πω με σιγουριά πως ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει. Για επιδόρπιο παρήγγειλα για πρώτη φορά, το Death By Chocolate, το οποίο ξεπέρασε κάθε προσδοκία μου και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι ένα γλυκό με στρώσεις από κέικ σοκολάτας, σερβίρεται με παγωτό βανίλια και με ζεστή σως σοκολάτας και καραμέλας. Όποιος είναι λάτρεις της σοκολάτας, σίγουρα θα πρέπει να το δοκιμάσει έστω και μία φορά.

Το προσωπικό του εστιατορίου, όπως πάντα ήταν ευγενέστατο και πολύ οικείο, διαθέτοντας μία νεανική διάθεση. Λίγο πιο δίπλα μας, καθόταν μία παρέα από άτομα νεαρής ηλικίας, ένας εκ των οποίων διέθετε γενέθλια. Το προσωπικό του εστιατορίου έφερε ένα γλυκό στο τραπέζι, τραγουδώντας ένα δικό τους τραγούδι γενεθλίων, ξεσηκώνοντας όλο το μαγαζί. Προσωπικά, πιστεύω πως είναι ιδανικός προορισμός για τραπέζι γενεθλίων, μόνο για νεαρές ηλικίες όμως.

Τέλος, αυτό που έχω να προσθέσω, είναι κάτι που θα πρέπει να γνωρίζει κανείς πριν επισκεφθεί το εστιατόριο. Μετά από τις αμέτρητες επισκέψεις μου στο συγκεκριμένο εστιατόριο τα τελευταία 10 χρόνια, μπορώ να πω με σιγουριά πως ο φωτισμός που διαθέτει δεν ταιριάζει τόσο στα δικά μου γούστα. Είναι υπερβολικά χαμηλός, πράγμα το οποίο καθιστά το εστιατόριο, έναν τέλειο προορισμό για ζευγάρια, αλλά όχι τόσο για παρέες και επαγγελματικά δείπνα.

13 Δεκ 2015

Μεσημερι Κολωνακι και σε πιανει πεινα! Ξαφνικα πεφτεις μπροστα στη ταμπελα τους και θυμασαι τις παλιες καλες εποχες που εμενες Πανορμου και πεταγοσουν Κηφισιας με παρεα για να φας στο εκει καταστημα.. Τα φερνει ομως ετσι η ζωη και εκει που μενεις δεν εχει κατι συνωνυμο κοντα, οποτε καταληγεις να δοκιμαζεις αλλα πραγματα (αλλα καλα, αλλα οχι... )

Μπαινω σ ενα πραγματικα μεγαλο μαγαζι και η κοπελα της υποδοχης, αφου ειδε ποσα ατομα ειμαστε (2), μας ρωταει αν καπνιζουμε, της απανταω ναι (μην μου μιλησετε και εσεις για το ανθυγιεινο του θεματος, ειμαι ενημερη! ) και μας παει στα τελευταια τραπεζια του μαγαζιου. Μας λεει κιολας να μην ακουμπησουμε στο τοιχο γιατι οτι ηταν βαμμενος και ακομα αν μας ενοχλει η μυρωδια, να μας αλλαξει κιολας! Καμια μυρωδια, οποτε κανενα θεμα!

Μια ευγενεστατη κοπελα και φοβερα χαμογελαστη μας εφερε τους καταλογους και διαλεξαμε γεμιστα μανιταρια, μια σαλατα με κινοα και ενα chilli dog (hot dog καυτερο), το τελευταιο ηταν σε προσφορα στα 5,90 και για τις Πεμπτες ειναι ολες οι μπυρες στα 3,00. Πηραμε επισης μια dunkel μπυρα και μια coca cola. Tα ζητησαμε ολα μαζι και ετσι μας ηρθαν (πραγμα σπανιο για μαγαζι). Ηξερα τι περιμενα και απλα ειχα καθησει και χαζευα....

Λοιπον: 2/4 στη γευση γιατι: τα μανιταρια δεν ηταν καθολου συγκλονιστικα και η σαλατα μου δεν ηταν φρεσκοκομμενη, το hot dog δεν ηταν ασχημο αλλα το μονο καυτερο του ηταν πως ειχε halapenos κατα τοπους, οποτε αν ετρωγες σε μερος που δεν ειχε, ηταν ενα απλο hot dog.

2/4 στην εξυπηρετηση γιατι ενω ηταν ολοι ευγενεστατοι δεν μπορουσαν να συνεννοηθουν μεταξυ τους με αποτελεσμα να ζητησω 2 φορες για τασακι και για νερα. Βασικα, απ οτι καταλαβα, δεν υπηρχε κανεις να τους συντονισει και δεν μπορω να πω πως ηταν ενα γεματο μαγαζι.

3/4 στο χωρο γιατι ειναι φοβερη "αμερικανια" αλλα το να εχεις βαψει σε ανοιχτο μαγαζι το τοιχο δειχνει καπως, θα μπορουσε να εχει γινει το πρωι πριν το ανοιγμα!

Tο VFM ηταν κανονικο, πληρωσαμε καπου 25e, ουτε κρυο, ουτε ζεστη!

Το βασικο μου σχολιο ειναι πως τα TGI δεν ειναι οπως ηταν καποτε, εχουν χασει την αιγλη τους νομιζω... Θα μου πειτε, τι εχει μεινει ανεπαφο σ ολα αυτα που γινονται! Αλλα οχι και αυτα μωρε.......

17 Νοε 2015

Ήθελα πολύ καιρό να καταθέσω την εμπειρία μου για την συγκεκριμένη πασίγνωστη αλυσίδα εστιατορίων.

Τα Fridays μου αρέσουν.. Τα έχω επισκεφτεί άπειρες φορές.. ειδικότερα του Κολωνακίου και της Κηφισιάς.. Και νομίζω πως θα συνεχίσω να τα επισκέπτομαι.. Ο λόγος ;

Σίγουρα δεν είναι η ποιότητα του φαγητού καθαυτή. Υπάρχουν πολλοί ανταγωνιστές που προσφέρουν την ίδια, η και καλύτερη ποιότητα μπεργκερ.. Και σε καλύτερες τιμές.. (Αν και εγώ προτιμώ περισσότερο τις πικάντικες φτερούγες κοτόπουλου μαζί με μια πράσινη σαλάτα και ένα ποτήρι ουίσκι).

Στα Fridays θεωρώ ότι μεγαλύτερο ρόλο παίζει η άνεση που σου δίνει ο χώρος και οι οι ίδιοι οι πελάτες του. Τι θέλω να πω.. Με κάνει να αισθάνομαι το ίδιο άνετα και χαλαρά είτε βρίσκομαι με κοστούμι μετά την δουλειά για επαγγελματική συζήτηση.. Είτε φυσικά με αγαπημένη παρέα για κουβέντα.. Μουσική... και μπάλα στην τηλεόραση.. Αυτό που μου αρέσει επίσης είναι ότι θα δεις από πιτσιρικάδες.. Μέχρι τύπους εγκλοβισμενους σε κουστούμια, σαν την αφεντιά μου.

Τις τιμές τους δεν της λες και φθηνές.. Το φαγητό δεν θα σε κάνει να γράψεις διθυραμβικές κριτικές.. αλλά στο τέλος της ημέρας.. όταν θελήσω να πάω κάπου χωρίς να το πολυσκεφτώ για να χαλαρώσω θυμάμαι τα..

Νεοφύτου Βάμβα 2, Κολωνάκι