ΟΥΖΑΔΙΚΟ
Ελληνική κουζίνα

Κολωνάκι - Λυκαβηττός

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: ΟΙ ΓΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ, Ελληνική κουζίνα, Κολωνάκι - Λυκαβηττός

Παραδοσιακά ελληνικά πιάτα. Και μεσημέρι. Κλειστά Κυριακή.

30 Δεκ 2010

Πραγματικά τα ορεκτικά αλλά και τα κυρίως είναι πολύ νόστιμα. Βρίσκουμε δύο μείων το οποίο έχουμε ελέγξει κατ'εξακολούθηση το πρώτο είναι ότι οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες δεδομένου ότι αυτά που σερβίρονται δεν είναι κάτι εξειδικευμένο και δεν απαιτούν απίστευτες γνώσεις ελληνικής μαγειρικής..

Το δεύτερο σημείο έχει να κάνει με τις αποδείξεις. Δηλαδή ενώ ζητάς το λογαριασμό, σου λένε την τιμή στο προφορικό και πρέπει να ζητήσεις επισταμένα την απόδειξη...εννοείται ότι η αντίδραση είναι "ωχ ξεχάσαμε να σας τη φέρουμε" . Φυσικά δικαιολογείς την απάντηση, αλλά όταν γίνεται σε κάθε επίσκεψη....αποφασίσαμε απλά να σταματήσουμε να πηγαίνουμε γιατί ως γνωστόν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές....

22 Ιούλ 2010

Φαγητό: Πόσο κρεμμύδι να έχει πια η τσιροσαλάτα? Αρκετά νόστιμη η φάβα - αφού ζητήσαμε τα κρεμμύδια σε ξεχωριστό πιατάκι (mutatis mutandis..). Εξαιρετικός ο γόνος!

Χώρος: Συμπαθητικός. Όχι και τόσο καλή ιδέα για καλοκαιράκι όμως.

Εξυπηρέτηση: Άριστη.

Τιμές: Λιγάκι τσιμπημένες.

Στα πλην το limoncello του που είναι από ρακή.

12 Απρ 2010

Μεγάλη επιτυχία το γουρουνόπουλο (μειονέκτημα ότι συνήθως έχει τελειώσει εάν δεν το έχεις ήδη παραγγείλει). Προσωπικά δεν είμαι φίλος του ψαριού, αλλά η γλώσσα είναι καλή. Τα ορεκτικά του είναι επίσης πολύ ωραία.

Ο χώρος τον χειμώνα είναι λιγάκι "κλειστός", αλλά το καλοκαίρι έξω είναι πολύ όμορφα. Έχει την βαβούρα του, αλλά εάν ήθελα να ακούω τα μαχαιροπίρουνα θα καθόμουνα και σπίτι μου.

Το service είναι πάρα πολύ καλό. Χαμογελαστοί άνθρωποι να σε σερβίρουν! Σπάνιο αυτό στην Ελλάδα...

Οι μερίδες είναι για καλοφαγάδες! Για κολωνάκι λογικές τιμές, απλά δεν έχεις συνηθίσει σε τόσο μεγάλες μερίδες. Γενικότερα οι τιμές είναι καλές για τις μερίδες του.

Αξίζει να το δοκιμάσεις εάν σου αρέσει η ελληνική κουζίνα.

15 Δεκ 2009

Πολύ ωραίο φαγητό (ελληνική κουζίνα) , πολύ καλή εξυπηρέτηση....η ατμόσφαιρα όμως δεν μπορώ να πω ότι είναι πολύ ευχάριστη...όσο για τις τιμές...νομίζω ότι είναι πολύ τσιμπημένες.

27 Νοε 2009

"ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ" ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΓΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΡΟ ΕΤΩΝ, ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΛΕΣΑ ΣΤΟ ΟΥΖΑΔΙΚΟ.ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ-ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΟΛΥΟΡΟΦΟ ΚΤΙΡΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ. ΗΤΑΝ Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΥΧΝΑ. ΚΑΛΟ ΦΑΓΗΤΟ, ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ-ΤΟΤΕ. ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ, ΦΕΥ, ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΠΙ ΤΑ ΧΕΙΡΩ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (ΜΕ ΤΙΣ 2 ΕΝΝΟΙΕΣ ΤΟΥ ΟΡΟΥ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ...) ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ. ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚΤΟΞΕΥΘΕΙ Η ΔΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΦΘΙΝΟΥΣΑ ΠΟΡΕΙΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΥΖΑΔΙΚΟ, ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΛΑΜΠΕΡΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ-ΠΕΡΙΟΧΗΣ. ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΑΤΑΩ. ΚΑΙ ΝΟΣΤΑΛΓΩ.

06 Μάρ 2009

Βρεθήκαμε στο Ουζάδικο ένα βραδυνό Πέμπτης, 4 άτομα. Είχαμε κέφι, αφού είχαμε πιεί μερικά ποτά νωρίτερα. Αλλά σύντομα προσγειωθήκαμε.
Δοκιμάσαμε μία πίτα, που δεν την θυμάμαι τώρα. Παραγγείλαμε επίσης μία ποικιλία με θαλασσινούς μεζέδες ή οποίοα περιείχε και καβουροσαλάτα. Μόνο που ήταν σουρίμι το υποτιθέμενο καβούρι. Και ο παστός τσίρος είχε τόσο πολύ λάδι που έτρεξε στα υπόλοιπα της πιατέλας και χάλασε την γεύση τους. Περιμέναμε τα κύρια λοιπόν... Δυσκολευτήκαμε λίγο στην παραγγελία, επειδή αποφασίσαμε να μοιράστουμε θαλασσινά, αλλά τελικά δεν είχαν τα περισσότερα από τα πιάτα που θέλαμε. Από ψάρια στην σχάρα όλα είχαν τελειώσει εκτός από το θράψαλο. Μας ήρθε σωστά ψημένο και τρυφερό, αρκετά μεγάλη μερίδα (=2 θράψαλα) που έφτανε για 2 άτομα. Μόνο που τα θράψαλα ήταν πασπαλισμένα με μπόλικη ρίγανη, και για κάποιο λόγο είχαν γεύση μπριζόλας αντί θαλασσινού. Έιχαμε ακούσει για την καλή γλώσσα στον ατμό. 'Ισως να έφταιγε το θράψαλο, που με την έντονη κρεατίλα του μας χάλασε την γεύση, οπότε δεν μας έκανε μετά αίσθηση η γλώσσα. Ο 4ος της παρέας είπε να δοκιμάσει ρεβύθια με σπανάκι. Δεν έλεγαν τίποτα.
Συμφωνώ με τους υπόλοιπους ότι ο χώρος είναι κλειστοφοβικός και ο θόρυβος ενοχλητικός όταν είναι γεμάτο το μαγαζί. Το ακριβοπληρώσαμε και μάλλον δεν θα το ξαναδοκιμάσουμε, τουλάχιστον όχι μεσα, εφ'όσον σαν χώρος δεν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

02 Δεκ 2008

Έτυχε να βρεθώ δυο φορές μέσα στην εβδομαδα 24-28 Νοεμβρίου, μεσημέρι, για επαγγελματικό γεύμα. Μιάς και δεν έχω καθόλου έννοια των τιμών (η εταιρεία πλήρωσε) θα σας πω για το φαγητό και τον χώρο.
Ο χώρος μικρός (ο εσωτερικός, μιάς και είναι χειμώνας) και πολύ στριμωγμένος. Όταν έχει πολύ κόσμο (και έχει πάντα μετά από κάποια ώρα), τα επίπεδα θορύβου είναι παραπάνω από ενοχλητικά. Αν όμως βρεθείτε σχετικά νωρίς, είναι μιά χαρά!
Είναι πολύ συνηθισμένο να συναντήσετε ανθρώπους της πολιτικής, των επιχειρήσεων και των τεχνών.
Και τις δύο φορές, η παρέα μου δοκίμασε τα θαλασσινά πιάτα. Ορεκτικά στην αρχή με ένα πραγματικά υπέροχο σκουμπρί καπνιστό, τσιροσαλάτα σχετικά καλή, μαρίδα μεγαλούτσικη αλλά ολόφρεσκια ή οποία όμως μας την παρουσίασε ο ευγενής ιδιοκτήτης ως αθερίνα (πίστεψε ο καημένος ότι είμαστε Έλληνες του εξωτερικού γιατί μιλούσαμε στα αγγλικά για να καταλαβαίνουν οι πελάτες μας) και η ωραιότατη σαλάτα του Ουζάδικου. Για κυρίως πιάτο, τη μία φορά πήραμε όλοι(!) την γλώσσα στον ατμό. Πραγματικά, από τα ωραιότερα πιάτα που έχω δοκιμάσει στο είδος! Η γλώσσα ήταν φρέσκια και η προετοιμασία ήταν άψογη.Την επόμενη φορά πήραμε τα μπαρμπουνάκια ψητά (πολύ καλό) και το λαυράκι (ιχθυοκαλλίεργειας-τίποτα το ιδιαίτερο) και οι υπόλοιποι πήραν τα καλαμαράκια (φρέσκα-αρκετά καλά).
Το σέρβις πάρα πολύ καλό.
Γενικά θα σας το συνιστούσα για επαγγελματικό γεύμα αλλά με την προϋπόθεση ότι θα πάτε νωρίς για ν\\' αποφύγετε τον τρομερό θόρυβο. Συζητήστε λιγάκι με τον άνθρωπο που θα πάρει την παραγγελία σας για να σχηματίσετε άποψη για τα πιάτα που προσφέρονται, αλλά και για να δώσετε το \\"στίγμα\\" σας ώστε να μην σας σερβίρουν χοντρή μαρίδα για αθερίνα.

03 Ιούλ 2008

Πανάκριβο! Το φαϊ ομως καλό, κυρίως το γουρουνόπουλο, η στριφτόπιτα, οι λαχανοντολμάδες, οι ψητές (σε αμπελόφυλλο) σαρδέλες και το χοιρινο με δαμάσκηνα. Με κρασακι, ενα 30άρι το θες. Είναι κρυμμένο σε ισόγειο πολυόροφου συγκροτήματος γραφείων με μετριο αίθριο αλλά με όμορφα διαμορφωμένο χώρο.

24 Μάρ 2008

Συμπαθητικό μαγαζάκι με ωραίο τσίπουρο και ωραίο φαγητό. Καλύτερα χειμώνα γιατί είναι έτσι κι αλλιώς λίγο σκοτεινό, δεν βλέπεις ήλιο και να έχει.. Μεγάλο μείον οι τιμές. Κοροϊδία.