MALTAGLIATI

Ιταλία

Τερψιθέας 16 & Σολωμού, Π.Φάληρο [Χάρτης]

Ιταλική τρατορία.

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Τελευταία μου φαίνεται ότι δεν γίνεται χωρίς ιταλικό...
Διάφορες ευτυχείς συγκυρίες με έφεραν σε μία αυθεντική τρατορία αυτή τη φορά!
Λιτός χώρος, καρό τραπεζομάντιλα, απλό μωσαϊκό στο δάπεδο, αυλή προστατευμένη με μουσαμάδες και σόμπες "μανιτάρια" για περισσότερη προστασία από το κρύο.

Το ανοιχτό πράσινο κυριαρχεί στον χώρο, πράσινη πόρτα, πράσινα πρεβάζια και παράθυρα και πολλά πρασινοπά καρό τραπεζομάντιλα. Φωτισμός χαμηλός και ατμόσφαιρα απλής ιταλικής τρατορίας. Ο εσωτερικός χώρος πολύ μικρός, ίσα με δέκα περίπου απλά - ξύλινα τραπέζια. Μόνο στην θερμαινόμενη αυλή ξεχώρισα ένα ή δύο τραπέζια μεγάλα και με ύφος αντίκας σαν να τα είχαν φέρει από το σπίτι τους ή καλύτερα σαν τη μύγα μες το γάλα.

Απέναντι ακριβώς από την είσοδο βρίσκεται η ανοιχτή κουζίνα όπου πρωτοστατούσε μια κυρία με το σκουφάκι της -προφανώς- η μαγείρισσα. Oι ιδιοκτήτες είναι ένας Έλληνας και ένας Ιταλός από την Ρώμη.
Επάνω από την κουζίνα, βρίσκονται λογής λογής μπουκάλια κρασιών.
Mάλιστα, όπως έμαθα, παλαιότερα δεν υπήρχε λίστα κρασιών σε κατάλογο αλλά όλα τα κρασιά ήταν γραμμένα πάνω σε ένα μπουκάλι που πήγαινε σε κάθε τραπέζι την ώρα της παραγγελίας.
Παράλληλα, η οινόφιλος και περιχαρής φίλη, αφού μου ανήγγειλε την ημερομηνία του γάμου της, εκτίμησε ιδιαίτερα και την λίστα με τα κρασιά του Maltagliati!! Λίγα και διαλεχτά, ευρισκόμενα πάντα μέσα στα πλαίσια μιας απλής ιταλικής ταβέρνας που στο, συγκεκριμένο μαγαζί, το στυλ δεν διαφέρει ιδιαίτερα από μια τυπική ελληνική.

Βραδάκι και τα τραπέζια γέμιζαν σιγά σιγά από πιστούς του είδους που οι περισσότεροι, όπως αντιλήφθηκα από την οικειότητα που είχαν με το προσωπικό, ήταν θαμώνες και κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής. Θεωρώ ότι αυτό δεν είναι τυχαίο καθώς τα ζυμαρικά που σερβίρονται είναι εξαιρετικά. Πίτσα δεν σερβίρεται, υπάρχουν σαλάτες, ορεκτικά, πιάτα με ζυμαρικά και γλυκά. Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος αλλά αρκετά ενημερωμένος ώστε να καλύψει όλα τα γούστα.

Ακόμα, θεωρώ ευπρόσδεκτη καινοτομία στο μενού την προσθήκη ζυμαρικών από το περιβόητο αλεύρι Dinkel που κάνει τα ζυμαρικά πιο υγιεινά και εύπεπτα αλλά και λίγο πιο σκούρα στην όψη... κάτι μεταξύ ολικής άλεσης και λευκού. Όλα τα ζυμαρικά του καταλόγου μπορούν, εάν το επιθυμεί κάποιος, να ετοιμαστούν κατ' αυτόν τον τρόπο. Φυσικά και έβαλα το χεράκι μου στο μέλι..!!

Tι δοκιμάσαμε:

Στην αρχή, έρχεται ένας ψάθινος δίσκος με δείγματα από τους τύπους ζυμαρικών που διαθέτει η κουζίνα. Πρόκειται για 4 είδη ζυμαρικών:
Τα ομώνυμα Μαλταλιάτι (σαν μικρά λαζάνια ή παπαρδέλες ), Καζαρέτσε (τα ελαφρώς στριφτά), Λιγκουίνι (πλατύ σπαγγέτι ) και Φετουτσίνι (σαν ταλιατέλες). Στον κατάλογο, υπήρχε και πιάτο με Ραβιόλι.
Πρωτότυπος τρόπος παρουσίασης!

Στη συνέχεια, καταφθάνει, χωρίς δεύτερη κουβέντα, εμφιαλωμένο νερό (2,00).
Μετά, φέτες ολόφρεσκου ψωμιού, λευκού και ολικής άλεσης, συνοδεία νόστιμου ντιπ από λιαστή ντομάτα και γιαούρτι μέσα σε ένα μικρό γυάλινο μπολάκι (2,00)!
Επιτυχημένο το καλωσόρισμα αλλά και ένα πεντάευρω με το που κάθεσαι σε μια απλή τρατορία... ??

Μετά ήρθαν, ως κέρασμα πλέον, δύο εύγευστες, μικρές μερίδες, σούπας ντομάτα-καρότο μέσα σε όμορφες κούπες.

Πάμε στα κυρίως,

Μozzarella in carrozza, τυπικό ναπολιτάνικο ορεκτικό που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί λέγεται "in carozza". Τυπικά μοιάζει με τυρί λιωμένο ανάμεσα σε δύο φέτες ψωμί, σαν τοστ. Στο Maltagliati δεν μοιάζει τόσο με τοστ και το ετοιμάζουν με γέμιση από τηγανιτή μοτσαρέλα, μανιτάρια και προσούτο. Μας έφεραν τρία κομμάτια από αυτή τη μαγευτική γεύση πάνω σε φύλλα πράσινης σαλάτας που ενίοτε δρόσιζαν τον ουρανίσκο μας. ΕΥΡΩ 8,00

Liguine με αλεύρι dinkel, μανιτάρια porcini, πεκορίνο, ντοματίνια και λάδι τρούφας. Το συνιστώ ανεπιφύλαχτα, είναι ένα πολύ νόστιμο πιάτο με ελαφριά κρέμα γάλακτος και λίγα φύλλα σαλάτας για γαρνιτούρα. ΕΥΡΩ 13,00

Maltagliati πράσινα με μπρόκολο και μπέικον. Βρήκα την παρουσίαση του πιάτου άριστη και την νοστιμιά του εξαιρετική, το μπρόκολο και το μπέικον βρίσκονταν στη βάση του πιάτου και από πάνω υπήρχε μια, όμορφα ταχτοποιημένη, ποσότητα ζυμαρικών Μαλταλιάτι. ΕΥΡΩ 10,00

Τα ζυμαρικά μας, σερβιρίστηκαν σε βαθιά, ριγωτά, πιάτα με όμορφες λεπτομέρειες!!
Οι ποσότητες είναι πολύ χορταστικές!

Ήπιαμε χύμα κόκκινο κρασί Merlot που συνόδευσε επάξια τα πιάτα μας!!
ΕΥΡΩ 3,00 / το ποτήρι.
Μεταξύ των άλλων, υπάρχει και Valpolicella (περιοχής Veneto), το αντίστοιχο θα λέγαμε του, επίκαιρου, Beaujolais Nouveau, ΕΥΡΩ 18,00 / το μπουκάλι, καθώς και ερυθρό, απόλυτα ταιριαστό για τρατορία, Chianti Melini, ΕΥΡΩ 22,00.
Από λευκά κρασιά υπάρχει Falanghina, το φθηνότερο μπουκάλι, στα 15,00 και, το ακριβότερο, Chardonnay biologico, στα ΕΥΡΩ 23,00.

Από γλυκά, δοκιμάσαμε ένα Semifreddo, δύο μεγάλα κομμάτια γλυκού με λωρίδες σοκολάτας! Συμπαθητικό, αλλά τίποτα το εξαιρετικό. ΕΥΡΩ 6,00

Το σέρβις σε χαλαρούς ρυθμούς, ενδιαφέρον και ενημερωμένο μεν, αλλά ξεχνούσαν και την παρουσία μας καμιά φορά.....

Στον χώρο έβαλα 3 μόνο και μόνο λόγω του ότι πρόκειται για αυθεντική τρατορία και για τα πεντακάθαρα WC! Εάν το βαθμολογούσα ως κανονικό εστιατόριο, θα έπαιρνε με το ζόρι 2.

Παρόλο που το Maltagliati θέλει να θεωρείται ως μια τρατορία typica και, κατά τα άλλα, έχει νόστιμο φαγητό, μας τα χαλάει αρκετά στις τιμές και τα extras.
Πρόκειται για τιμές κανονικού εστιατορίου, ιδιαίτερα στις εποχές που διανύουμε!
Εκνευριστικό, επίσης, που στην απόδειξη δεν γράφονται τα φαγητά αναλυτικά...!!

Στο τέλος, μας κέρασαν σφηνάκια με λικέρ amaretto, προσφέρουν και limoncello ή μαστίχα για όποιον το επιθυμεί.

Εάν, λίγο, βελτιώνονταν οι τιμές, θα το συνιστούσα, ανεπιφύλαχτα, για συχνότερες επισκέψεις!

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Προβληματισμένος από τις διθυραμβικές κριτικές των ιερών τεράτων του ask4food για το maltagliati, θα τολμήσω να διαφοροποιηθώ διότι ενώ οι προοπτικές ήταν εξαιρετικές (με την επίδειξη των φρέσκα παρασκευασμένων ζυμαρικών τους) ωστόστο το τελικό αποτέλεσμα δεν με ενθουσίασε.

Γεμιστά ραβιόλια με μπέικον το ένα πιάτο και τα ζυμαρικά (αδυνατώ να θυμηθώ το όνομα του συγκεκριμένου τύποθ ζυμαρικών) με την κολοκύθα και το προσούτο ήταν οι επιλογές των κυρίων πιάτων μας.
Και τα 2 πιάτα, χωρίς να έχουν κάποιο εμφανές ελάττωμα, θεωρώ ότι πρόσφεραν ένα ημιτελές γευστικό αποτέλεσμα.
Αντίθετα, το τιραμισού ως επιδόρπιο ήταν εξαιρετικό και σε μετέφερε νοητικώς σε μια αντίστοιχη παραδοσιακή τρατορία της Ιταλίας.

Ο χώρος προσπαθεί να παραπέμψει αντίστοιχα σε τρατορία της γείτονας χώρας αλλά το κακόγουστο πάτωμα μάλλον προδίδει την προσπάθεια.

Συμπαθέστατο όλο το προσωπικό, σου δημιουργεί μια αίσθηση οικειότητας.

Τραγούδι για Σάββατο βράδυ:

Peppino di Capri - Melancolie

https: //www. youtube. com/watch?v=0GAdXySCwO8&index=4&list=RDWDgKqfbiWwA

ΥΓ 1: Κανονικά θα έβαζα 2 ντομάτες, επηρεάστηκα όμως από τις υπόλοιπες κριτικές των τιτανοτεράστιων fratello και tina

ΥΓ 2: Κάτι μου λέει ότι το maltagliati των Αμπελοκήπων θα μου αρέσει περισσότερο

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Για το Maltagliati ήθελα να γράψω πολύ καιρό τώρα αλλά πάντα κάτι γινόταν και έδινα προτεραιότητα κάπου αλλού. Ίσως και ασυνείδητα να έψαχνα τον χρόνο για να καταλαγιάσω τις σκέψεις μου και να βγάλω πιο ώριμα τα συμπεράσματά μου.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή...

Ηθικός αυτουργός για αυτήν μας την επιλογή μας ήταν ο fratello ο οποίος είχε γράψει μία εξαιρετική κριτική που μου κέντρισε το ενδιαφέρον και συν-αυτουργοί η επιθυμία μας για Ιταλικό (αφενός) και η τεμπελιά μας (αφετέρου) αφού θέλαμε κάτι κοντινό και να μην φύγουμε μακρυά από τον Πειραιά.

Σάββατο βράδυ λοιπόν και φτάνουμε στο Maltagliati κατόπιν κράτησης 5 άτομα το ένα παιδάκι ηλικίας 9 ετών. Μας υποδέχθηκαν οι δύο ιδιοκτήτες (έτσι καταλάβαμε τουλάχιστον) όπου αφού μας καλωσόρισαν για την πρώτη μας επίσκεψη, μας έβαλαν σ'ένα πολύ άνετο και μεγάλο τραπέζι.

Ο χώρος πολύ απλός, παλ χρώματα και το καρό να κυριαρχεί, παλιές φωτογραφίες με Ιταλούς αστέρες, αντικειμενικά τίποτα το ιδιαίτερο σαν διακόσμηση όμως όλα τόσο ωραία μέσα στην απλότητά τους. Μην ξεχνάτε μιλάμε για τρατορία και όχι για restaurant και έτσι να το κρίνετε. Ο φωτισμός ιδανικός: Τόσος ώστε να βλέπεις τι τρως αλλά και και να σου επιτρέπει να χαλαρώσεις με το κρασί σου και την παρέα. Η μουσική χάιδευε όμορφα τα αυτιά μας και συνόδευε την κουβέντα μας δίχως να ενοχλεί. Θετική εντύπωση μου έκανε το ότι τα τραπέζια ήταν πολύ άνετα μεταξύ τους, παρόλο που ο χώρος δεν είναι μεγάλος και θα δικαιολογούσε άνετα ένα 4άρι τραπέζι ακόμα. Μάλιστα με τη νοοτροπία μερικών άλλων (έχουμε παραδείγματα ουκ ολίγα) θα δικαιολογούσε και πέντε 4άρια αλλά ας μην ανοίξω τώρα αυτό το θέμα. Μπράβο τους λοιπόν γιατί αυτό δείχνει σεβασμό στον πελάτη και επαγγελματισμό. Μπράβο τους επίσης για το ότι τηρούν στον μέσα χώρο την απαγόρευση του καπνίσματος.

Στα του φαγητού τώρα τα οποία είναι εξίσου σημαντικά. Για πρώτο και σαν καλωσόρισμα μας έφεραν μία σούπα καρότο σε ποτηράκια, εξαιρετική και πεντανόστιμη. Δεν ξέρω εάν το κέρασμα αλλάζει με τις εποχές αλλά στην περίπτωσή μας ταίριαζε απόλυτα καθώς η νύχτα ήταν ψυχρή και υγρή και ήταν ότι καλύτερο για να ζεσταθούμε και να προετοιμάσουμε το στομάχι μας για τα επόμενα. Μας έφεραν το καλάθι με τα χειροποίητα ζυμαρικά για να επιλέξουμε και μας έκαναν μια σύντομη παρουσίαση του καθενός. Ο κατάλογος τους λιτός, δεν χάνεσαι στις σελίδες του...
Πήραμε μια σαλάτα μαρούλι με σολωμό και κάπαρη (πολύ καλή) δύο φετουτσίνι με σπαράγγια κρέμα γάλακτος και προσούτο (εξαιρετικό) και δύο λιγκουίνι με φρέσκα θαλασσινά, μύδια, κυδώνια κλπ, το οποίο ήταν καταπληκτικό και πρέπει να το δοκιμάσετε όπωσδήποτε. Βέβαια νομίζω ότι ήταν πιάτο ημέρας αλλά εάν το έχουν μην το παραλείψετε. Για την μικρή πήραμε μία καρμπονάρα την οποία μας έφεραν σε μισή ποσότητα απ' την κανονική αφού επρόκειτο για 9χρονο παιδί και φυσικά μας χρέωσαν την μισή. Μπράβο τους, πολύ όμορφη κίνηση. Το μόνο που δεν με ενθουσίασε μπορώ να πω ήταν τα ρολάκια του προσούτο με την μοτσαρέλα και το χύμα κόκκινο κρασί αλλά αυτά σε καμία περίπτωση δεν θα με κάνουν να μειώσω την βαθμολογία μου αφού το φαγητό στο σύνολό του ήταν άριστο, τα υλικά φρέσκα και καλής ποιότητας και οι γεύσεις ισορροπημένες. Για επιδόρπιο δοκιμάσαμε τιραμισού και μια κρέμα σοκολάτας τα οποία αμφότερα ήταν τέλεια.

Για την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω πολλά, πραγματικά αισθανθήκαμε σαν να μας έκαναν το τραπέζι φίλοι. Και αυτό έγινε δίχως δουλοπρέπειες και κρύα αστειάκια στο στυλ “να σπάσουμε τον πάγο”... Οι άνθρωποι χαίρονται όταν τους επιλέγεις και κάνουν τα πάντα για να σε ευχαριστήσουν χωρίς υπερβολές. Όμορφη εντύπωση μου έκανε η κυρία στην κουζίνα ή οποία έβγαινε που και που ρίχνοντας κλεφτές ματιές στα τραπέζια, προσπαθώντας από τα πιάτα και τις εκφράσεις των πελατών να καταλάβει έαν είναι ευχαριστημένοι από το φαγητό.

Τέλος θα ήθελα να δικαιολογήσω το 3άρι μου στο VFM το οποίο το βάζω μετά πόνου και αφορά καθαρά τις τιμές. Το έχω πει πάμπολλες φορές και θα το λέω κι ας γίνομαι κουραστικός: Η πάστα ΔΕΝ είναι ακριβή πρώτη ύλη ακόμα και αν είναι χειροποίητη. Ούτε τα περισσότερα που την συνοδεύουν. Και δεν είσαι ούτε στον Λυκαβηττό, ούτε στο λαιμό της Βουλιαγμένης για να δικαιολογείσαι από ένα υψηλό ενοίκιο ή ένα προσωπικό 15 ατόμων. Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα με τα Ιταλικά αδυνατώ να το καταλάβω, να μην γίνεται δηλαδή να πέσεις κάτω από τα 25 ευρώ/άτομο μηδενός εξαιρουμένου. Και πόσω μάλλον δε όταν πρόκειται για ένα συνοικιακό μαγαζί, σε απόκεντρο σημείο με λίγο προσωπικό. Νομίζω λοιπόν για μια μικρή μείωση στις τιμές σίγουρα υπάρχει περιθώριο. (ΣΣ: Η επίσκεψη έγινε περίπου τον Μάρτιο, δεν έχω τωρινή εικόνα)

Συνολικά λοιπόν θα έλεγα ότι το Maltagliati προσφέρει σε μεγάλο βαθμό ότι θα περίμενε κανείς από ένα τέτοιο μαγαζί. Όμορφο, φιλικό και οικογενειακό περιβάλλον, απλότητα και γούστο, λιτός κατάλογος, καλό σπιτικό φαγητό και ότι χρειάζεσαι για να περάσεις μια όμορφη και γευστική βραδιά. Με μία διόρθωση στις τιμές πιστεύω ότι θα ήταν η καλύτερη επιλογή και το απόλυτο VFM της κατηγορίας. Εννοείται ότι θα ξαναπάω και το προτείνω ανεπιφύλακτα στους φίλους του φόρουμ όμως το λέω ευθέως ότι για να συνεχίσω θα ήθελα χαμηλότερες τιμές.

Καλές γιορτές σας εύχομαι καλοφαγάδες και με το καλό ο νέος χρόνος. Να έχετε υγεία και όμορφα τραπεζώματα με αυτούς που αγαπάτε!!: )

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Θα έλεγα, κρίνοντας από τον αριθμό των κριτικών που δημοσιεύονται στο ask4food, ότι το MALTAGLIATI είναι αδικημένο.

Από την άλλη βέβαια οι λίγες σχετικά κριτικές τοποθετούν τη συμπαθέστατη αυτή τρατορία με μια φωνή στις υψηλότερες θέσεις του καταλόγου των ιταλικών εστιατορίων της Αθήνας. Προφανώς λοιπόν πρόκειται για ένα insider tip με περιορισμένη εμβέλεια, η πελατεία είναι λίγο πολύ περίοικοι, εμείς από τη Νέα Σμύρνη είμαστε π. χ. σε δέκα λεπτά στο Παλαιό Φάληρο ή μάλλον στην Αμφιθέα.

Από την πρώτη κιόλας επίσκεψη πιάνεις αυτό το κλίμα οικειότητας ανάμεσα στους ιδιοκτήτες – σερβιτόρους και τους πελάτες. Το μαγαζί λειτουργεί άλλωστε στο ίδιο σημείο εδώ και κοντά δέκα χρόνια, για το συνονόματό του στους Αμπελόκηπους δεν έχω άποψη, απλώς υποθέτω ότι είναι το αδελφάκι του Παλαιού Φαλήρου.
Αν έρθετε από πιο μακριά, στρίψτε μετά τη διασταύρωση Ελ. Βενιζέλου και Αχιλλέως στον πρώτο δρόμο αριστερά (Σολωμού) και ανεβείτε τον μέχρι να συναντήσετε την Τερψιθέας. Εκεί, γωνιακό, βρίσκεται το MALTAGLIATI. Το παρκάρισμα ενδέχεται ανάλογα με την ώρα να σας δυσκολέψει λίγο (5 στα 10), αν κατευθυνθείτε όμως προς την Αχιλλέως σίγουρα κάτι θα βρείτε.

Το μαγαζί είναι λοιπόν γωνία, μια κλειστή αίθουσα και ένας ανοικτός χώρος με τέντα σχεδόν σε όλη του την έκταση σε σχήμα «Γ», ο οποίος με το πέρασμα των χρόνων έχει πια αποκτήσει μια υψηλή πράσινη περίφραξη, σε σημείο που νομίζω ότι τα νάιλον παραβάν θα μπορούσαν να λείψουν, η ενόχληση από τα διερχόμενα αυτοκίνητα είναι αμελητέα, για να αερίζεται καλύτερα ο χώρος. Υπάρχουν φυσικά και οι γνωστές θερμάστρες-μανιτάρια για τις μέρες που έχει ψυχρούλα. Ο μέσα χώρος είναι απλά διακοσμημένος, επιπλωμένος όπως συνηθίζεται σε μια ιταλική τρατορία. Παλ χρώματα παντού, καρό υφασμάτινα τραπεζομάντηλα, κάποια μπουκάλια στη μια μεριά, ασπρόμαυρες φωτογραφίες στην άλλη, περιβάλλον συμπαθές που δεν μαγνητίζει βέβαια το βλέμμα, ίσως έφθασε η ώρα για μια ανακαίνιση.

Στο MALTAGLIATI όμως δεν θα πας για να χαζέψεις, αλλά για να φας, και συγκεκριμένα φρέσκα ζυμαρικά μαγειρεμένα με τον ιταλικό τρόπο. Η υποδοχή από τους δύο ιδιοκτήτες, Έλληνας και Ιταλός, άκρως φιλική και εγκάρδια, σε κάνει να νιώσεις πραγματικά σαν στο σπίτι σου. Για το καλωσόρισμα φέρνουν ψωμάκι άσπρο με ένα ντιπ γιαουρτιού και ντομάτας, ακόμα καλύτερο όμως είναι το ποτήρι με την κρύα σούπα καρπάτσιο (χυμός ντομάτας και αγγουριού με δυόσμο). Ακολουθεί η παρουσίαση των φρέσκων ζυμαρικών που σερβίρουν, συνήθως λιγκουίνι, φετουτσίνι, καζαρέτσε και μαλταλιάτι (= επίπεδα ζυμαρικά με ακανόνιστο σχήμα), τα οποία έδωσαν και το όνομα της τρατορίας.

Κατόπιν έχετε καιρό να μελετήσετε τον κατάλογο, ο οποίος είναι σχετικά μαζεμένος και διευκολύνει την επιλογή. Υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες σαλάτες, μεταξύ αυτών μοτσαρέλα di bufala με ντομάτα και βασιλικό, μαρούλι με σος γκοργκοντσόλα, αχλάδι και καρύδι και μαρούλι, ρόκα, κατσικίσιο τυρί καπρίνο, ξινόμηλο, ντοματίνια και αμύγδαλα, μην τις προσπεράσετε. Από τα ορεκτικά ξεχωρίζω τα φρέσκα μανιτάρια με σκόρδο, λάδι και μαϊντανό, τις μπουκίτσες μοτσαρέλα τυλιγμένες σε προσούτο και την κλασική σαλτιμπόκα αλά ρομάνα (που μπορείτε να την πάρετε και ως κύριο πιάτο). Για κύριο πιάτο θα επιλέξετε κάποιο από τα φρέσκα ζυμαρικά, παρασκευάζονται με διάφορους τρόπους, όλα πολύ νόστιμα. Πίτσες δεν θα βρείτε στον κατάλογο, υπάρχουν όμως πάντα και ενδιαφέροντα πιάτα ημέρας.

Αφήστε οπωσδήποτε χώρο για το επιδόρπιο! Εδώ θα απολαύσετε το πιο φρέσκο τιραμισού που μπορείτε να φανταστείτε, ετοιμάζεται την ώρα που θα το παραγγείλετε και είναι ένα ποίημα. Το ίδιο καλή και η πανακότα.
Αν δεν μείνετε στη μπύρα ή το νερό, που έρχεται εμφιαλωμένο (φάουλ! ), μπορείτε να διαλέξετε ένα λευκό ή κόκκινο ιταλικό εμφιαλωμένο σε πολύ λογική τιμή, κάτω από τα 20 €. Ένα πλήρες γεύμα δύο ατόμων με κρασί θα κοστίσει σχεδόν 60 €, σε σχέση με την ποιότητα του φαγητού πολύ καλή τιμή.

Άφησα τελευταία την εξυπηρέτηση, γιατί αξίζει να την επαινέσω ιδιαίτερα. Κάθε τραπέζι έχει, ανάλογα με το αν είναι παλιοί ή νέοι πελάτες, ειδική φροντίδα, ευγενική χωρίς υπερβολές, απόλυτα κατατοπιστική και γρήγορη. Άριστα! Επιγραμματικά θα έλεγα ότι το MALTAGLIATI είναι σίγουρη επιλογή, αν θέλετε καλή ιταλική κουζίνα σε λογικές τιμές. Αξίζει τον κόπο να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για χάρη του.

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Αυτή είναι η πρώτη μου κριτική για εστιατόριο! Μ´ αρέσουν πολύ οι περιγραφές των φίλων και πάντα εντυπωσιάζομαι από το πόσος πολύ κόσμος υπάρχει εκεί έξω που αναζητά το καλό φαγητό και ξέρει από γεύσεις...

Έτσι λοιπόν χτες κυριακή μεσημέρι κλείσαμε με την ευρύτερη οικογένεια να επισκεφτούμε το maltagliati. Έχω ξαναπάει άλλες 3-4 φορές οπότε δεν μου ήταν άγνωστος ο χώρος ούτε και οι γεύσεις, τα ζυμαρικά πάντα βρίσκονται στις πρώτες θέσεις των γευστικών μου προτιμήσεων.

Σύνθεση ομάδας: ε, οικογένεια είπαμε δηλ. αδέρφια, η σύζυγος του ενός, τα δύο ανίψια και ο πατέρας ως πρεσβύτερος... κι εγώ! Οικογενειακή κατάσταση αλλά το maltagliati είναι κι ένα τέτοιο μαγαζί: μπορείς να το επισκεφτείς άνετα, ανεπιτήδευτα ξέροντας ότι θα φας καλά και νόστιμα.

Από διακόσμηση δεν λέει κάτι στην καρδιά σας αλλά εκεί δεν πας για κοσμική έξοδο με πολλές συγκινήσεις, πας ήρεμα σε ένα καθαρό και ήσυχο χώρο και τρως... Ευγενική υποδοχή από τους κυρίους του καταστήματος, ο ένας μας θυμόταν νομίζω αν και είχαμε μήνες να πάμε, γιατί ρώτησε αν χρειάζεται να μας δείξει τους τύπους των φρέσκων ζυμαρικών που μαγειρεύουν...

Από αυτά έχω δοκιμάσει τα κατσαρέτσε αν κι χτες τελικά πήρα λιγκουίνι.. Ο δεύτερος τύπος στο σέρβις, ευγενικός αλλά και λιγομίλητος σε σημείο που τον παρατηρούσα που κυρίως συνεννοούταν με νεύματα χαμόγελα χωρίς λόγια... Συγνώμη αλλά είχε το ενδιαφέρον του αυτό, να μην τον παρεξηγήσω κιόλας μήπως δεν μιλούσε ελληνικά (γιατί σε κάποια κριτική διάβασα ότι το έχουν ένας έλληνας κι ένας ιταλός), τέσπα!

Πρώτο σερβίρισμα ψωμιά, νερό εμφιαλωμένο και μία πολύ απαλή και νόστιμη καροτόσουπα με ψήγματα πατάτας σε κοντό φαρδύ ποτηράκι! Πολύ ωραία γεύση που σε προϊδεάζει για μια όμορφη γευστική συνέχεια... Μετά σαλάτα, μπουκιές μοτσαρέλα τυλιγμένες με προσούτο και μανιτάρια με σκόρδο, δεν κράτησα την σύνθεση του μενού (αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνουν οι φίλοι του ask4food), πάντως όλα αγαπητοί φαγάδες ήταν νόστιμα και σε ικανοποιητικές μερίδες.

Τα κυρίως πιάτα ήταν λιγκουίνι για μένα με μανιτάρια, πεκορίνο, ντοματίνια και τρούφα, καζαρέτσε πιάτο ημέρας με κοκκινιστοϋς κεφτέδες μικρούς για τον μπαμπά (δεν του άρεσε αλλά είναι δυνατό πιάτο πολύ χορταστικό, το έχω φάει σε προηγούμενη επίσκεψη, τι να κάνουμε ο άνθρωπος ήθελε ψάρι... ) και μάλταλιάτι πλατιά ζυμαρικά για τους υπόλοιπους, α τα μικρά χόμπιτ σκέτα ζυμαρικά με τυρί!

Να μην μακρυγορώ, όλα ήταν αναμενόμενα νόστιμα, λέω καλομαγειρεμένα, άργησε λίγο στα κυρίως χωρίς εμφανή λόγο για κυριακή μεσημέρι... Μαζεύτηκε κάμποσος κόσμος μέσα γιατί λόγω κρύου που να κάτσεις έξω! Πέρα από αυτό το μικρό αρνητικό σημείο τα υπόλοιπα κρίνονται από εμένα ικανοποιητικά, ο πολύ εξυπερικός κύριος υπομονετικός με τα πιτσιρίκια (εγώ θέλω να φάω μακαρονάδα του φώναζε ο ένας)... γέλαγε ο άνθρωπος τι να κάνει.

Τουτέστιν, για όσους από τις γύρω περιοχές, εμείς από ν. σμύρνη, ψάχνουν ένα συμπαθές και ήσυχο μέρος για μια νόστιμη πάστα έστω και με την οικογένεια και έχετε βαρεθεί την λαπαστερία της πλατείας, το maltagliati θα αποτελεί έναν ασφαλή προορισμό.

Επίσης σαν κόστος δεν νομίζω ότι θα σας προβληματίσει αλλά και δεν θα σας εκπλήξει ευχάριςτα με τίποτα φτηνές τιμές. Μακάρι να είχα κι εγώ δίπλα σπίτι μου ένα τέτοιο εστιατόριο, θα το τιμούσα ως εργένης πιο συχνά, ακόμα και μόνος μου!!! Συνεχίστε αυτήν την καλή προσπάθεια αγαπητοί ιδιοκτήτες και κάντε μας έκπληξη με νέες γεύσεις συχνότερα.

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Πήγαμε μία κρύα βραδιά του φθινοπώρου, άτομα 3. Η πρόσβαση καλή, παρκάρισμα απέξω, το μαγαζί καθαρό αν και παγωμένο. Καθίσαμε στο τραπέζι με το παλτό ριχτό στη πλάτη γιατί δεν είχε ανάψει θέρμανση. Ο σερβιτόρος περιποιητικός, μας έδειξε τα χειροποίητα ζυμαρικά σε ένα καλάθι, παραγγείλαμε κρασί χύμα, για πρώτα μία μοτσαρέλα με μπέικον, γαύρο ψητό και μετά 3 μακαρονάδες. Η δικιά μου ήταν με μακαρόνια matagliati με μανιτάρια, των άλλων μία καρμπονάρα και μία πουτανέσκα.

Στην αρχή μας έφερε απο ένα κύπελλο σούπα που ήταν ότι έπρεπε εκείνη την ημέρα λόγω της ψύχρας και υγρασίας. Την έπινα γουλιά-γουλιά να την απολαύσω, όμως όταν ήρθαν τα πρώτα πιάτα, μου την πήρε ο σερβιτόρος απο μπροστά μου, σε μιά στιγμή, δεν πρόλαβα να τον σταματήσω, την είχε ήδη πετάξει. Και αισθάνθηκα πολύ πειραγμένη την ήθελα τη σούπα μου να με συντροφεύσει λίγο ακόμη..

Υπήρχε ένα θέμα με τη γεύση της μακαρονάδας των άλλων 2, ο ένας δεν τη βρήκε αρκετά καυτερή και ο άλλος τη βρήκε μάλλον ανούσια. Εμένα όμως μου άρεσε. Ηταν η πρώτη φορά που δοκίμασα αυτά τα πλατιά ζυμαρικά και τα μαύρα μανιτάρια τους πήγαιναν υπέροχα. Παρόλη τη μουρμούρα των άλλων, απόλαυσα το ωραίο μου πιάτο. Θα ήθελα να ξαναπάω, ίσως το καλοκαίρι και να κάτσω στην αυλή τους.

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκέφθηκα το Maltagliati αργά απόψε, οπότε γράφω υπό την επήρεια των γεύσεων ακόμα, πράγμα που αναπόφευκτα -αλλά όχι άδικα- στρεβλώνει την όποια αντικειμενικότητα υπέρ της κουζίνας της γλυκύτατης αυτής τραττορίας (δεν το παίζει ριστοράντε - προς τιμήν της).

Η καπνιστή σκαμόρτσα αξιοπρεπής ως σαγανάκι, αλλά σαφώς θα της πήγαινε καλύτερα η σχάρα (το μόνο πιάτο για το οποίο δεν θα εκφρασθώ στον υπερθετικό βαθμό, όπως θα δούμε).
Τα φρέσκα (όντως φρέσκα- πράγμα όχι αυτονόητο στην Ελλάδα του σήμερα) μανιτάρια με σκόρδο, λάδι και μαϊντανό, απλά υπέροχα.

Από φρέσκα (δεν έχει κι άλλα) ζυμαρικά:
Τα φετουτσίνι αματριτσιάνα (ντομάτα, μπέηκον, κρεμμύδι) έξοχα και "απτά", πώς να το πω, καταλαβαίνεις ότι τρως, και τι ακριβώς τρως, απολαμβάνοντας γεύση και οσμή.

Τα λιγκουίνι με ντοματίνια, πιπερίτσες, τρούφα και λάδι τρούφας, με εξ ίσου χαρακτηριστική γνησιότητα γεύσης, και εξ ίσου γευστικό ηδονικό "πρωτογονισμό" ή "χωριατιά", αν προτιμάτε, φαινόμενα τα οποία, εμένα τουλάχιστον, με ενθουσιάζουν, δεδομένου ότι κατάγομαι από όχι ευκαταφρόνητο υψόμετρο.

Συνισταμένη της κουζίνας που δοκίμασα: η εξαίρετη ποιότητα των υλικών, το προφανές, γνήσιο μεράκι στην εκτέλεση των συνταγών, και οι "αψιές" (που 'λεγε και η εξ Ηπείρου γιαγιά μου) γεύσεις, δυνατές και χωριάτικες, όχι ραφιναρισμένες (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν εκτιμώ και τις τελευταίες, όταν είναι κορυφαίες).

Συνοδεύσαμε τα ανωτέρω με Montepulciano d' Abruzzo, από την ομώνυμη ορεινή περιοχή των Απεννίνων, αντίστοιχη του Ζαγορίου, στα 19Ε (νομίζω), πολύ καλό, αλλά στους 19,5C, πολύ φοβάμαι (συνιστάται η πόση του στους 18C, αλλά το θεώρησα παραξενιά να τους πω να μας φέρουν παγωνιέρα, η οποία θα το πήγαινε μάλλον πιο κάτω από το σωστό 18 - ούτε και μπορώ να περιφέρομαι με θερμόμετρο στις τραττορίες και τις ταβέρνες, σαν το σκιάχτρο, μετά τη δουλειά).

Για αλλαγή γεύσης, δεδομένου ότι σιχαινόμεθα απολύτως τα κλασσικά γλυκά, πήραμε "semi-freddo", ήτοι ημι-παγωτό, με γεύση καφέ, ειλικρινώς θεσπέσιο.
Επίσης, ωραία γκράππα - καθώς και λικέρ πεπονιού, κατάλληλο για κορίτσια (και μόνον - ούτε καν για κυρίους εναλλακτικού προσανατολισμού).

Ξέχασα να αναφέρω ότι, στην αρχή, ήρθε, ως μέρος του κουβέρ, πολύ καλό ντιπ λιαστής ντομάτας - σκόρδου - γιαουρτιού, καθώς και σουπίτσα καρότου σε κούπα, η οποία ήταν τόσο καλή που την "έφαγα" (ή μήπως ήπια είναι το σωστό;), παρ' όλο που σούπα κανονικά δεν τρώω ούτε μεταξύ νοσοκομείου και τάφου (σε πρόσφατη νοσηλεία μου δεν άγγιζα καν τη σούπα, ίσως γιατί δεν ήμουν και τόσο βαριά άρρωστος).

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, για επίπεδο τραττορίας, και αξιέπαινος ο διαχωρισμός καπινιστών και μη, προς άρση δυσαρεσκειών και παρεξηγήσεων.
Ειδικά ως προς το τελευταίο, θέλω να πω πως απήλαυσα τη διακριτικότητα, τις χαμηλόφωνες συζητήσεις, το στυλ και την έμφυτη ευγένεια των καπνιστών (στους οποίους ανήκω) στον έξω χώρο, έναντι των υστερικών γκαριξιών ("γέλιων") κάποιων μη καπνιστριών κυριών από μέσα (αναγκασθήκαμε να ζητήσουμε να κλείσει η ενδιάμεση πόρτα).

Ο χώρος γενικά συμπαθής, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Το θέμα μας είναι το σαφές για μένα, εν μέρει υποκειμενικό έστω, 4άρι στη γεύση, χάριν του οποίου αξίζει να διανυθούν έως και πολλά χιλιόμετρα (απαραίτητο και το δορυφορικό σύστημα πλοήγησης εάν δεν είστε απ' τα μεσοαστικά χωριά των Νοτίων Προαστίων).

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Πρόκειται για το τέλειο σημείο, αν θέλει κάποιος να φάει ήσυχα και να αποφύγει τα φώτα και την πολυκοσμία.

Πολυ συμπαθητικός χώρος και με ξάφνιασε ευχάριστα ο κατάλογος των κρασιών ( δεν σας γραφω πως είναι γιά να μη χαθεί ή εκπληξη).

Δεν είναι καινούργο σημείο εστίασης αρα μία σχετική αυστηρότης είναι δικαιολογημένη.

Μαλλον θα πρέπει να ήταν η κακή μέρα, διότι όλη η παρέα ( 3 ατομα), με συχνά αποκλίνουσες απόψεις σε θεματα γαστρονομιας, συμφωνησε παμψηφεί οτι το φαγητό ήταν αδιάφορο και ακριβό.

Η ζεστή σούπα και η σαλάτα πολύ καλές, η μοτσαρελλα με bacon και ο γάβρος συμπαθητικά.

Στα 3 πιάτα με ζυμαρικά η απογοήτευση ήταν έκδηλη σε όλους. Κάτι έλειπε απο την εκτέλεση.

Εγω προσωπικά, διάλεξα ζυμαρικό Lingouini με σάλτσα πουτανέσκα. Δεν είχε chili, οι αντζουγιες είχαν διακριτική απουσία και το ζυμαρικό αρκετά βρασμένο (για τα δικά μου γούστα). Αναγκάστηκα, να προσθέσω λιγο γαβρο απο το πρώτο πιάτο γιά να εχω κάποιο kick. Επίσης τα ζυμαρικά δεν ειχαν την ιδιαίτερη γεύση του φρέσκου -χειροποίητου. Πολύ κρίμα.

Το λευκό κρασί ήταν Οκ αλλά πολυ ακριβό γιά house wine (12 ευρω 1000 ml).

Στη προσωπική μου wish list το κατατάσσω στην κατηγορία "Ναι μεν αλλά" που γιά ενα σημείο εστίασης με δεκαετή παρουσία, δεν είναι καλό.

Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Η επίσκεψή μας στο Maltagliati ηταν μια μεγάλη απογοήτευση σε σχέση με τα σχόλια που είχαμε διαβάσει πριν πάμε.

Χαρακτηρίζεται ιταλικό αλλά μόνο ιταλικό εστιατόρια δεν είναι. Έχουμε εμπειρία από τις ιταλικές γεύσεις και τον τρόπο μαγειρικής των Ιταλών γιατί έχουμε μείνει ένα διάστημα στην Ιταλία.

Οι πρώτες ύλες ήταν πολύ χαμηλής ποιότητας. Για παράδειγμα το proscιutto και τα μανιτάρια σου άφηναν μια πολύ άσχημη και υπόξινη γεύση. Χρησιμοποιούσαν βούτυρο ή πολύ κακής ποιότητας λαδί το οποίο σου άφηνε μια πολύ άσχημη αίσθηση. Είναι επίσης πολύ πιθανόν να χρησιμοποιούσαν και κρέμα γάλακτος, πολύ ασυνήθιστο για ιταλική κουζίνα. Γενικά τα πιάτα ήταν επιεικώς απαράδεχτα όπως η σαλάτα με το κατσικίσιο τυρί που υποτίθεται είχε ξινόμηλο? ή τελείως flat.

Στο τέλος όλα αυτά μας άφησαν μια δυσάρεστη γεύση όχι μόνο γευστική αλλά και οικονομική γιατί τα χρυσοπληρώσαμε.

Χρήσιμη;
Ιταλία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Απτόητοι από τις αρνητικές κριτικές που είχαμε διαβάσει στο site, αποφασίσαμε με τη σύζυγό μου να πάμε χθες βράδυ στο εστιατόριο.

Ο χώρος είναι αρκετά απλός αλλά καθαρός. Το ίδιο και τα τραπέζια και οι καρέκλες που θυμίζουν ταβέρνα. Στα θετικά του χώρου ότι δεν κάπνιζε κανείς, υποθέτω ότι το μαγαζί είναι μη καπνιστικό κι αυτό αυτόματα το ανέβασε στην εκτίμησή μας.

Μετά την παρουσίαση των ζυμαρικών παραγγείλαμε μία σαλάτα με σπανάκι, καρύδια και παρμεζάνα, ορεκτικά ψιλικομμένο μοσχαράκι σε ρόκα και κυρίως λιγκουίνι με γυαλιστερές και μύδια.

Η σαλάτα είχε χοντροκομμένα κομμάτια σπανάκι και λίγα φύλλα παρμεζάνας ενώ ήταν άγευστη. Το ίδιο ίσχυσε και για το ορεκτικό. Καμία ιδιαίτερη γεύση, σάλτσα, άρωμα.

Το κυρίως πιάτο ήταν καλύτερο αλλά και αυτό μέτριο. Το καλύτερο από όλα ήταν το κρασί Pinot Grigio που ήπιαμε, το οποίο και σας συνιστώ αν βρεθείτε εκεί.

Έχοντας επισκεφτεί πολλά ιταλικά εστιατόρια κι εδώ κι αλλαχού (Ιταλία, Γερμανία, Αγγλία), θα έλεγα ότι είναι by far το χειρότερο που έχουμε επισκεφθεί