24 Μάρ 2017

Το The Sushi Bar ειναι κατα την προσωπική μου άποψη μια απο τις πλέον επικρατέστερες επιλογές για καλο σούσι, εντός των τειχών. Βρέθηκα στην περιοχή για επαγγελματικούς λόγους και αποφάσισα να δειπνησω στην πλ. Βαρνάβα. Η αληθεια ειναι οτι το Παγκράτι δεν ειναι ένα μέρος που επισκέπτομαι συχνα, όμως εκείνο το βραδυ, μετα τη δουλεια, είχα διαθεση να φάω σούσι. Και το sushi bar, φαινόταν μια καλή επιλογή. Αν και δεν υπάρχουν πρόσφατες κριτικες, αυτός δεν ειναι για μενα λόγος να μην επισκεφτω ένα μαγαζι. Το μονο που μπορει να μου τύχει ειναι απλα να εχει κλείσει.

Βρίσκεται ακριβως πάνω στην πλ. βαρναβα, και στεγάζεται σε έναν παλιό νεοκλασικό ψηλοτάβανο χωρο, αλλα οχι ιδιαίτερα μεγάλο. Εξω υπάρχουν λίγα τραπεζάκια, για άλλη εποχή του χρόνου, και μπαίνοντας εχει τοποθετημένα λίγα μικρα τραπεζάκια, που μπορούν να φιλοξενήσουν μέχρι τέσσερα άτομα το καθένα.

Ο χωρος ειναι πεντακάθαρος και περιποιημένος. Μπαίνοντας ακριβως απέναντι ειναι η κουζίνα και ο σεφ που ετοιμάζει τα μακι. Ο εξαερισμός λειτουργούσε εξαιρετικά, δημιουργώντας απο τη μια καθαρή ατμόσφαιρα, και απο την άλλη μια θερμοκρασία ανθρώπινη για να ευχαριστηθείς το φαγητο σου. Ο φωτισμός ειναι χαμηλός αλλα οχι ανεπαρκής, και οι τοίχοι ειναι βαμμένοι στο λευκο. Τη μονοτονία του λευκού την έσπαγαν οι ζωγραφιές που αναπαριστούσαν ιαπωνεζικα σύμβολα με έντονα χρώματα. Ηταν ακριβως τοσο ´οσο. Καθησα πολλές φορές και χάζεψα το χωρο, γιατι με έκανε να νιώσω ζεστά και οικεία.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο μια κοπέλα Καναδικής καταγωγής, η οποια ηταν απλα εξαιρετική. Ευγενική ´οσο χρειάζεται, άμεση ´οσο πρεπει και επεξηγηματική όπου τη χρειαστήκαμε. Μείναμε απόλυτα ενθουσιασμένοι και δικαιωματικά 4/4.

Στο φαγητο προτιμήσαμε να δοκιμάσουμε κυριως μακι rolls. Πηραμε τεσσερις διαφορετικές οκτάδες όποτε είχαμε σφαιρική άποψη. Υπαρχει εκτός απο τον κατάλογο και μερικά μενού οπως αυτο που πηραμε εμείς. Ηταν ένα μενού των 22 ευρω που διαλέγεις όσες φορές θέλεις διαφορετικά rolls.

Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής

-Salmon maki, με λαχανικά και τσίλι

-Boston maki με γαρίδα, αγγούρι και μαρούλι

-California maki με καβούρι, αγγούρι και αβοκάντο

-Fuji Yama maki με επικάλυψη τεριγιακι σος που καψαλιζεται.

-σαλάτα με καβούρι, γλυκιά τσίλι σος, αγγούρι

Τα μακι στο σύνολο τους ηταν εξαιρετικά. Συνοδευοντουσαν με διάφορες σος ξεχωριστά για όποιον θελει περισσότερο, και την κλασική wasabi σος στο πλάι, ιδιαίτερα καυτερή. Οι πρώτες ύλες ηταν εξαιρετικες, και τα υλικα πλουσια μεσα στο καθένα. Η σαλάτα ηταν επαρκής για δυο άτομα που ήμασταν εμείς, και τα κομματια της καβουροψυχας πολλα και μεγάλα. Η ποιότητα της ηταν διαφορετική και πιο γευστική, απο όςες έχω γευτεί ως τωρα. Και δεν έχω γευτεί και λίγα, γιατι το σούσι μ αρέσει γενικά, για αυτο και έχω επισκεφτεί αρκετα ιαπωνεζικα μέχρι στιγμής.

Μαζι με ένα μπουκαλι εμφιαλωμένο νερό και δυο κοκακολες πληρώσαμε περίπου 60 ευρω. Λίγα δεν τα λες, αν αναλογιστεί κανεις οτι το νερό και τα αναψυκτικά ηταν 11 ευρω!!!! Σαφώς δεν ειναι για κάθε μέρα, ουτε καν για τακτικές επισκέψεις, αλλα επειδη οι πρώτες ύλες ηταν εξαιρετικες, και υπήρχε ποικιλια και ο, τι γευτήκαμε ηταν φρέσκο, σε συνδυασμό με ολο το περιβάλλον, θα χαρακτήριζα το value for money πραγματικά καλο για αυτο και το 3/4.

Εγώ θα ξαναπάω όταν θα θέλω να βγω για φαγητο και να φάω σούσι, γιατι μου άρεσε η εμπειρια που είχα, και έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με τον κατάλογο!!!! Για όσους λατρεύουν αυτη την κουζίνα, προτείνεται χωρις δεύτερη σκέψη.

Πλατεία Βαρνάβα, Παγκράτι

210 7524354 - 210 7264964