THE SUSHI BAR

Ιαπωνία - Sushi

Πλατεία Βαρνάβα, Παγκράτι [Χάρτης]
  210 7524354 - 210 7264964

2017

Το The Sushi Bar ειναι κατα την προσωπική μου άποψη μια απο τις πλέον επικρατέστερες επιλογές για καλο σούσι, εντός των τειχών. Βρέθηκα στην περιοχή για επαγγελματικούς λόγους και αποφάσισα να δειπνησω στην πλ. Βαρνάβα. Η αληθεια ειναι οτι το Παγκράτι δεν ειναι ένα μέρος που επισκέπτομαι συχνα, όμως εκείνο το βραδυ, μετα τη δουλεια, είχα διαθεση να φάω σούσι. Και το sushi bar, φαινόταν μια καλή επιλογή. Αν και δεν υπάρχουν πρόσφατες κριτικες, αυτός δεν ειναι για μενα λόγος να μην επισκεφτω ένα μαγαζι. Το μονο που μπορει να μου τύχει ειναι απλα να εχει κλείσει.

Βρίσκεται ακριβως πάνω στην πλ. βαρναβα, και στεγάζεται σε έναν παλιό νεοκλασικό ψηλοτάβανο χωρο, αλλα οχι ιδιαίτερα μεγάλο. Εξω υπάρχουν λίγα τραπεζάκια, για άλλη εποχή του χρόνου, και μπαίνοντας εχει τοποθετημένα λίγα μικρα τραπεζάκια, που μπορούν να φιλοξενήσουν μέχρι τέσσερα άτομα το καθένα.

Ο χωρος ειναι πεντακάθαρος και περιποιημένος. Μπαίνοντας ακριβως απέναντι ειναι η κουζίνα και ο σεφ που ετοιμάζει τα μακι. Ο εξαερισμός λειτουργούσε εξαιρετικά, δημιουργώντας απο τη μια καθαρή ατμόσφαιρα, και απο την άλλη μια θερμοκρασία ανθρώπινη για να ευχαριστηθείς το φαγητο σου. Ο φωτισμός ειναι χαμηλός αλλα οχι ανεπαρκής, και οι τοίχοι ειναι βαμμένοι στο λευκο. Τη μονοτονία του λευκού την έσπαγαν οι ζωγραφιές που αναπαριστούσαν ιαπωνεζικα σύμβολα με έντονα χρώματα. Ηταν ακριβως τοσο ´οσο. Καθησα πολλές φορές και χάζεψα το χωρο, γιατι με έκανε να νιώσω ζεστά και οικεία.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο μια κοπέλα Καναδικής καταγωγής, η οποια ηταν απλα εξαιρετική. Ευγενική ´οσο χρειάζεται, άμεση ´οσο πρεπει και επεξηγηματική όπου τη χρειαστήκαμε. Μείναμε απόλυτα ενθουσιασμένοι και δικαιωματικά 4/4.

Στο φαγητο προτιμήσαμε να δοκιμάσουμε κυριως μακι rolls. Πηραμε τεσσερις διαφορετικές οκτάδες όποτε είχαμε σφαιρική άποψη. Υπαρχει εκτός απο τον κατάλογο και μερικά μενού οπως αυτο που πηραμε εμείς. Ηταν ένα μενού των 22 ευρω που διαλέγεις όσες φορές θέλεις διαφορετικά rolls.

Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής

-Salmon maki, με λαχανικά και τσίλι

-Boston maki με γαρίδα, αγγούρι και μαρούλι

-California maki με καβούρι, αγγούρι και αβοκάντο

-Fuji Yama maki με επικάλυψη τεριγιακι σος που καψαλιζεται.

-σαλάτα με καβούρι, γλυκιά τσίλι σος, αγγούρι

Τα μακι στο σύνολο τους ηταν εξαιρετικά. Συνοδευοντουσαν με διάφορες σος ξεχωριστά για όποιον θελει περισσότερο, και την κλασική wasabi σος στο πλάι, ιδιαίτερα καυτερή. Οι πρώτες ύλες ηταν εξαιρετικες, και τα υλικα πλουσια μεσα στο καθένα. Η σαλάτα ηταν επαρκής για δυο άτομα που ήμασταν εμείς, και τα κομματια της καβουροψυχας πολλα και μεγάλα. Η ποιότητα της ηταν διαφορετική και πιο γευστική, απο όςες έχω γευτεί ως τωρα. Και δεν έχω γευτεί και λίγα, γιατι το σούσι μ αρέσει γενικά, για αυτο και έχω επισκεφτεί αρκετα ιαπωνεζικα μέχρι στιγμής.

Μαζι με ένα μπουκαλι εμφιαλωμένο νερό και δυο κοκακολες πληρώσαμε περίπου 60 ευρω. Λίγα δεν τα λες, αν αναλογιστεί κανεις οτι το νερό και τα αναψυκτικά ηταν 11 ευρω!!!! Σαφώς δεν ειναι για κάθε μέρα, ουτε καν για τακτικές επισκέψεις, αλλα επειδη οι πρώτες ύλες ηταν εξαιρετικες, και υπήρχε ποικιλια και ο, τι γευτήκαμε ηταν φρέσκο, σε συνδυασμό με ολο το περιβάλλον, θα χαρακτήριζα το value for money πραγματικά καλο για αυτο και το 3/4.

Εγώ θα ξαναπάω όταν θα θέλω να βγω για φαγητο και να φάω σούσι, γιατι μου άρεσε η εμπειρια που είχα, και έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με τον κατάλογο!!!! Για όσους λατρεύουν αυτη την κουζίνα, προτείνεται χωρις δεύτερη σκέψη.

Ιαπωνία - Sushi - Παγκράτι, Αθήνα

Το Sushi Bar στο Παγκράτι είναι από τα αγαπημένα μαγαζιά.
Μικρό μεν με λίγα μικρά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, αλλά πολύ cozy.

Δεν έχω ταλαιπωρηθεί ποτέ στο να βρώ να καθίσω παρότι είναι λίγο στριμωγμένα τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και είναι σχετικά ήσυχη γειτονιά.
Θα ήθελα να είναι λίγο πιο άνετα, πάραυτα με αποζημιώνει πάντα η εξυπηρέτηση, το φαγητό και τα ωραία λουλούδια που έχει γύρω.
Είναι σα να βρίσκεσαι σε μια μικρή αυλή!

Έχω επισκεφθεί το μαγαζί 2 φορές, και τις δύο φάγαμε παρόμοια πιάτα (πρόσφατως έχω μυηθεί στην Ιαπωνική κουζίνα και δεν έχω πολύ ολοκληρωμένη άποψη) θα περιγράψω αυτά που μου άρεσαν περισσότερο.

Omelet Futomaki
Πολύ ωραίος συνδυασμός γαρίδας, ikura, λαχανικά, τυλιγμένα σε λεπτό φύλλο ομελέτας. Ξεχωριστό και πολύ γευστικό, από τα αγαπημένα μου.

Sake Time Maki
Σολωμός και καπνιστός σολωμός σε συνδυασμό, κρεμμύδι, ανανάς και μαγιονέζα οι γεύσεις σε απόλυτη ισορροπία.

Rainbow Maki
Κλασσική επιλογή με καβούρι, surimi για την ακρίβεια, σολωμό, αβοκάντο, αγγούρι και ανανά, πολύ νόστιμο.

Όλες οι μερίδες maki αποτελούνται από 8 κομμάτια, και είναι χορταστικά.

Σε nigiri τώρα δεν έχω μεγάλη εμπειρία, δεν τα προτιμώ κιόλας, δοκίμασαμε Nigiri Ebi με βραστή γαρίδα, απλά συμπαθητικό.

Στο τέλος το μαγαζί κερνάει είτε χειροποίητο σορμπέ -ΤΕΛΕΙΟ- είτε λικεράκι μαστίχα!

Ομολογώ πως δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στην Ιαπωνική κουζίνα, αλλά έχοντας επισκεφθεί 3 εστιατόρια διαφορετικά, το Sushi Bar στο Παγκράτι μπορεί να είναι λίγο ακριβό αλλά είναι το καθαρότερο (που έχει πολύ μεγάλη σημασία) και νοστιμότερο μέχρι στιγμής. Όπως προείπα έχω πάει 2 φορές και δε νομίζω ότι θα αλλάξω στέκι εύκολα!
Μη διστάσετε να το δοκιμάσετε!

Ιαπωνία - Sushi - Παγκράτι, Αθήνα

Αρχικά να πω πως λατρεύω την ασιατική κουζίνα γενικώς. Ειδικά το σούσι είναι από τα αγαπημένα μου. Δυστυχώς στην Αθήνα (για την υπόλοιπη Ελλάδα δεν το συζητώ) δεν έχω βρει κάτι που να με συγκλονίσει. Ίσως γιατί δεν έχω επισκεφτεί κάποια υπερβολικά ακριβά μαγαζιά. Αυτό το λέω, γιατί στο εξωτερικό το σούσι είναι πολύ πιο φθηνό και γενικά καλό στο εξωτερικό, ενώ υπάρχουν "σουσάδικα" σχεδόν σε κάθε γωνιά.

Στην ουσία τώρα. Ένα μαγαζί που είχε ότι πιο ωραίο και φρέσκο σε σούσι στην Αθήνα, από τα πολλά που έχω δοκιμάσει. Όλα τα ψάρια του ήταν ολόφρεσκα. Δοκίμασα σούσι με τόνο, με σολομό, με τσιπούρα και λαβράκι και με μανιτάρια σιτάκε (χωρίς ψάρι). Ακόμη δοκίμασα και σάσιμι τόνου για να καταλάβω όντως την ποιότητα του ψαριού.

Πήραμε ακόμη μία σαλάτα με αγγούρι, σολομό, ανανά, μαύρο σουσάμι και μία σος από εσπεριδοειδή που ήταν καταπληκτική και τέλος δοκιμάσαμε ντάμπλινγκς ατμού με καπνιστό χέλι που με ενθουσίασαν. Ως προς τη γεύση και την ποιότητα λοιπόν μπορώ να πω πως ήταν όλα φοβερά.

Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και γλυκό (τσιζ κέικ αβοκάντο) το οποίο ήταν τέλειο και ένα σφηνάκι γρανίτα. Από ποτό επιλέξαμε ζεστό σάκε.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Η κυρία που ΄σέρβιρε ήταν πολύ διακριτική, δεν ενοχλούσε, μιλούσε χαμηλόφωνα και μας πληροφορούσε για τα πιάτα ώστε να διαλέξουμε σωστά, ενώ που και που περνούσε και μας ρωτούσε με ένα ωραίο χαμόγελο αν είμαστε εντάξει, αν θέλουμε κάτι κλπ

Ο χώρος δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Λιτός αλλά ωραίος χώρος. Ζεστός, με ωραίο διακριτικό φωτισμό, τα τραπέζια είχαν απόσταση το ένα από το άλλο, κάτι που εμένα μου αρέσει πολύ γιατί θέλω τον χώρο μου όταν πάω για φαγητό. Το μόνο κακό ήταν η μουσική που κάπου είχε χάσει το νόημα.

Για τα χρήματα τώρα. Εδώ ήταν το μόνο σημείο που μου τα χάλασε. Ναι ήταν όλα ωραία. Ναι ήταν φρέσκα. Αλλά, οι μερίδες από μέτριες ως μικρές (για την τιμή τους πάντα) σε ένα μαγαζί που σε άλλες χώρες βρίσκεις εύκολα και σε αφθονία. Μπορώ να καταλάβω πως πουλάει κάτι που σε αυτή την ποιότητα εδώ στην Αθήνα δεν είναι εύκολο να βρεθεί, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό.

Συνολικά. Είναι ένα μαγαζί που θα μου άρεσε να επισκέπτομαι ακόμη και κάθε βδομάδα. Αν οι μερίδες του ήταν λίγο πιο μεγάλες, ή οι τιμές του λίγο καλύτερες θα το έκανα κιόλας, αλλά πραγματικά για να χορτάσει κάποιος και να πάρει και το σάκε του το 25ρι το θέλει οπωσδήποτε. Ε και για όσους τρώνε σούσι, το να χορτάσεις με το σούσι δεν κρατάει και πολύ..

Πάντως, σίγουρα θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία γιατί η συνολική εμπειρία ήταν πάρα Πολύ ευχάριστη.