24 Μάρ 2017

Το The Sushi Bar ειναι κατα την προσωπική μου άποψη μια απο τις πλέον επικρατέστερες επιλογές για καλο σούσι, εντός των τειχών. Βρέθηκα στην περιοχή για επαγγελματικούς λόγους και αποφάσισα να δειπνησω στην πλ. Βαρνάβα. Η αληθεια ειναι οτι το Παγκράτι δεν ειναι ένα μέρος που επισκέπτομαι συχνα, όμως εκείνο το βραδυ, μετα τη δουλεια, είχα διαθεση να φάω σούσι. Και το sushi bar, φαινόταν μια καλή επιλογή. Αν και δεν υπάρχουν πρόσφατες κριτικες, αυτός δεν ειναι για μενα λόγος να μην επισκεφτω ένα μαγαζι. Το μονο που μπορει να μου τύχει ειναι απλα να εχει κλείσει.

Βρίσκεται ακριβως πάνω στην πλ. βαρναβα, και στεγάζεται σε έναν παλιό νεοκλασικό ψηλοτάβανο χωρο, αλλα οχι ιδιαίτερα μεγάλο. Εξω υπάρχουν λίγα τραπεζάκια, για άλλη εποχή του χρόνου, και μπαίνοντας εχει τοποθετημένα λίγα μικρα τραπεζάκια, που μπορούν να φιλοξενήσουν μέχρι τέσσερα άτομα το καθένα.

Ο χωρος ειναι πεντακάθαρος και περιποιημένος. Μπαίνοντας ακριβως απέναντι ειναι η κουζίνα και ο σεφ που ετοιμάζει τα μακι. Ο εξαερισμός λειτουργούσε εξαιρετικά, δημιουργώντας απο τη μια καθαρή ατμόσφαιρα, και απο την άλλη μια θερμοκρασία ανθρώπινη για να ευχαριστηθείς το φαγητο σου. Ο φωτισμός ειναι χαμηλός αλλα οχι ανεπαρκής, και οι τοίχοι ειναι βαμμένοι στο λευκο. Τη μονοτονία του λευκού την έσπαγαν οι ζωγραφιές που αναπαριστούσαν ιαπωνεζικα σύμβολα με έντονα χρώματα. Ηταν ακριβως τοσο ´οσο. Καθησα πολλές φορές και χάζεψα το χωρο, γιατι με έκανε να νιώσω ζεστά και οικεία.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο μια κοπέλα Καναδικής καταγωγής, η οποια ηταν απλα εξαιρετική. Ευγενική ´οσο χρειάζεται, άμεση ´οσο πρεπει και επεξηγηματική όπου τη χρειαστήκαμε. Μείναμε απόλυτα ενθουσιασμένοι και δικαιωματικά 4/4.

Στο φαγητο προτιμήσαμε να δοκιμάσουμε κυριως μακι rolls. Πηραμε τεσσερις διαφορετικές οκτάδες όποτε είχαμε σφαιρική άποψη. Υπαρχει εκτός απο τον κατάλογο και μερικά μενού οπως αυτο που πηραμε εμείς. Ηταν ένα μενού των 22 ευρω που διαλέγεις όσες φορές θέλεις διαφορετικά rolls.

Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής

-Salmon maki, με λαχανικά και τσίλι

-Boston maki με γαρίδα, αγγούρι και μαρούλι

-California maki με καβούρι, αγγούρι και αβοκάντο

-Fuji Yama maki με επικάλυψη τεριγιακι σος που καψαλιζεται.

-σαλάτα με καβούρι, γλυκιά τσίλι σος, αγγούρι

Τα μακι στο σύνολο τους ηταν εξαιρετικά. Συνοδευοντουσαν με διάφορες σος ξεχωριστά για όποιον θελει περισσότερο, και την κλασική wasabi σος στο πλάι, ιδιαίτερα καυτερή. Οι πρώτες ύλες ηταν εξαιρετικες, και τα υλικα πλουσια μεσα στο καθένα. Η σαλάτα ηταν επαρκής για δυο άτομα που ήμασταν εμείς, και τα κομματια της καβουροψυχας πολλα και μεγάλα. Η ποιότητα της ηταν διαφορετική και πιο γευστική, απο όςες έχω γευτεί ως τωρα. Και δεν έχω γευτεί και λίγα, γιατι το σούσι μ αρέσει γενικά, για αυτο και έχω επισκεφτεί αρκετα ιαπωνεζικα μέχρι στιγμής.

Μαζι με ένα μπουκαλι εμφιαλωμένο νερό και δυο κοκακολες πληρώσαμε περίπου 60 ευρω. Λίγα δεν τα λες, αν αναλογιστεί κανεις οτι το νερό και τα αναψυκτικά ηταν 11 ευρω!!!! Σαφώς δεν ειναι για κάθε μέρα, ουτε καν για τακτικές επισκέψεις, αλλα επειδη οι πρώτες ύλες ηταν εξαιρετικες, και υπήρχε ποικιλια και ο, τι γευτήκαμε ηταν φρέσκο, σε συνδυασμό με ολο το περιβάλλον, θα χαρακτήριζα το value for money πραγματικά καλο για αυτο και το 3/4.

Εγώ θα ξαναπάω όταν θα θέλω να βγω για φαγητο και να φάω σούσι, γιατι μου άρεσε η εμπειρια που είχα, και έχω αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς με τον κατάλογο!!!! Για όσους λατρεύουν αυτη την κουζίνα, προτείνεται χωρις δεύτερη σκέψη.

18 Ιουν 2015

Το Sushi Bar στο Παγκράτι είναι από τα αγαπημένα μαγαζιά.
Μικρό μεν με λίγα μικρά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, αλλά πολύ cozy.

Δεν έχω ταλαιπωρηθεί ποτέ στο να βρώ να καθίσω παρότι είναι λίγο στριμωγμένα τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο και είναι σχετικά ήσυχη γειτονιά.
Θα ήθελα να είναι λίγο πιο άνετα, πάραυτα με αποζημιώνει πάντα η εξυπηρέτηση, το φαγητό και τα ωραία λουλούδια που έχει γύρω.
Είναι σα να βρίσκεσαι σε μια μικρή αυλή!

Έχω επισκεφθεί το μαγαζί 2 φορές, και τις δύο φάγαμε παρόμοια πιάτα (πρόσφατως έχω μυηθεί στην Ιαπωνική κουζίνα και δεν έχω πολύ ολοκληρωμένη άποψη) θα περιγράψω αυτά που μου άρεσαν περισσότερο.

Omelet Futomaki
Πολύ ωραίος συνδυασμός γαρίδας, ikura, λαχανικά, τυλιγμένα σε λεπτό φύλλο ομελέτας. Ξεχωριστό και πολύ γευστικό, από τα αγαπημένα μου.

Sake Time Maki
Σολωμός και καπνιστός σολωμός σε συνδυασμό, κρεμμύδι, ανανάς και μαγιονέζα οι γεύσεις σε απόλυτη ισορροπία.

Rainbow Maki
Κλασσική επιλογή με καβούρι, surimi για την ακρίβεια, σολωμό, αβοκάντο, αγγούρι και ανανά, πολύ νόστιμο.

Όλες οι μερίδες maki αποτελούνται από 8 κομμάτια, και είναι χορταστικά.

Σε nigiri τώρα δεν έχω μεγάλη εμπειρία, δεν τα προτιμώ κιόλας, δοκίμασαμε Nigiri Ebi με βραστή γαρίδα, απλά συμπαθητικό.

Στο τέλος το μαγαζί κερνάει είτε χειροποίητο σορμπέ -ΤΕΛΕΙΟ- είτε λικεράκι μαστίχα!

Ομολογώ πως δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στην Ιαπωνική κουζίνα, αλλά έχοντας επισκεφθεί 3 εστιατόρια διαφορετικά, το Sushi Bar στο Παγκράτι μπορεί να είναι λίγο ακριβό αλλά είναι το καθαρότερο (που έχει πολύ μεγάλη σημασία) και νοστιμότερο μέχρι στιγμής. Όπως προείπα έχω πάει 2 φορές και δε νομίζω ότι θα αλλάξω στέκι εύκολα!
Μη διστάσετε να το δοκιμάσετε!

27 Μάρ 2015

Αρχικά να πω πως λατρεύω την ασιατική κουζίνα γενικώς. Ειδικά το σούσι είναι από τα αγαπημένα μου. Δυστυχώς στην Αθήνα (για την υπόλοιπη Ελλάδα δεν το συζητώ) δεν έχω βρει κάτι που να με συγκλονίσει. Ίσως γιατί δεν έχω επισκεφτεί κάποια υπερβολικά ακριβά μαγαζιά. Αυτό το λέω, γιατί στο εξωτερικό το σούσι είναι πολύ πιο φθηνό και γενικά καλό στο εξωτερικό, ενώ υπάρχουν "σουσάδικα" σχεδόν σε κάθε γωνιά.

Στην ουσία τώρα. Ένα μαγαζί που είχε ότι πιο ωραίο και φρέσκο σε σούσι στην Αθήνα, από τα πολλά που έχω δοκιμάσει. Όλα τα ψάρια του ήταν ολόφρεσκα. Δοκίμασα σούσι με τόνο, με σολομό, με τσιπούρα και λαβράκι και με μανιτάρια σιτάκε (χωρίς ψάρι). Ακόμη δοκίμασα και σάσιμι τόνου για να καταλάβω όντως την ποιότητα του ψαριού.

Πήραμε ακόμη μία σαλάτα με αγγούρι, σολομό, ανανά, μαύρο σουσάμι και μία σος από εσπεριδοειδή που ήταν καταπληκτική και τέλος δοκιμάσαμε ντάμπλινγκς ατμού με καπνιστό χέλι που με ενθουσίασαν. Ως προς τη γεύση και την ποιότητα λοιπόν μπορώ να πω πως ήταν όλα φοβερά.

Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και γλυκό (τσιζ κέικ αβοκάντο) το οποίο ήταν τέλειο και ένα σφηνάκι γρανίτα. Από ποτό επιλέξαμε ζεστό σάκε.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Η κυρία που ΄σέρβιρε ήταν πολύ διακριτική, δεν ενοχλούσε, μιλούσε χαμηλόφωνα και μας πληροφορούσε για τα πιάτα ώστε να διαλέξουμε σωστά, ενώ που και που περνούσε και μας ρωτούσε με ένα ωραίο χαμόγελο αν είμαστε εντάξει, αν θέλουμε κάτι κλπ

Ο χώρος δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Λιτός αλλά ωραίος χώρος. Ζεστός, με ωραίο διακριτικό φωτισμό, τα τραπέζια είχαν απόσταση το ένα από το άλλο, κάτι που εμένα μου αρέσει πολύ γιατί θέλω τον χώρο μου όταν πάω για φαγητό. Το μόνο κακό ήταν η μουσική που κάπου είχε χάσει το νόημα.

Για τα χρήματα τώρα. Εδώ ήταν το μόνο σημείο που μου τα χάλασε. Ναι ήταν όλα ωραία. Ναι ήταν φρέσκα. Αλλά, οι μερίδες από μέτριες ως μικρές (για την τιμή τους πάντα) σε ένα μαγαζί που σε άλλες χώρες βρίσκεις εύκολα και σε αφθονία. Μπορώ να καταλάβω πως πουλάει κάτι που σε αυτή την ποιότητα εδώ στην Αθήνα δεν είναι εύκολο να βρεθεί, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό.

Συνολικά. Είναι ένα μαγαζί που θα μου άρεσε να επισκέπτομαι ακόμη και κάθε βδομάδα. Αν οι μερίδες του ήταν λίγο πιο μεγάλες, ή οι τιμές του λίγο καλύτερες θα το έκανα κιόλας, αλλά πραγματικά για να χορτάσει κάποιος και να πάρει και το σάκε του το 25ρι το θέλει οπωσδήποτε. Ε και για όσους τρώνε σούσι, το να χορτάσεις με το σούσι δεν κρατάει και πολύ..

Πάντως, σίγουρα θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία γιατί η συνολική εμπειρία ήταν πάρα Πολύ ευχάριστη.

27 Νοε 2014

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους καλοφαγάδες. Είχα αρκετό καιρό να γράψω κάποια αποτις γαστρονομικές μου εμπειρίες και αυτό γιατί ως παρατηρητής μάθαινα από εσάς καινούργια ταξίδια και αναζητήσεις για τον ουρανίσκο μου. Συγχαρητήρια και στο σάιτ για τις έξυπνες όμορφες και πρακτικά σωστές κατά την ταπεινή μου άποψη αλλαγές.

Λοιπόν αν και με την σύζυγο είμαστε φανατικοί θαμώνες στο Γελαστό Κρεμμύδι(9/10 επισκέψεις) καταλήγουν να τρώμε εκεί, λόγω μιας εκδήλωσης βρεθήκαμε στην πλατεία Βαρνάβα. Το συγκεκριμένο ζεστό, μικρό και καλαίσθητο μαγαζάκι βρίσκεται πολύ κοντά, ενα τετράγωνο παράλληλα απ'την Σπονδή.

Ό,τι πήραμε ήταν ευγευστο και τα υλικά αρκετά ζωντανά τόσο σε ποιότητα όσο και σε γεύση ακούγονταν αρμονικά σε κάθε μπουκιά μας. Η αρχή έγινε με 2 ωραίες και ζεστές σούπες. Σαν τιμή συγκριτικά με την τοποθεσία είναι αρκετά τσιμπημενο αλλά οι γεύσεις του, η φιλοξενία και ο ξύλινος ζεστός απλός χώρος σε αποζημιώνουν. θα το επισκεφθώ πάλι κάποια στιγμή και το προτείνω.

31 Μάρ 2014

Επισκεφτήκαμε το sushi bar το προηγούμενο Σάββατο για την προσφορά με τα απεριόριστα μακι.

Ο χώρος είναι λιτός και άνετος.

Το φαγητό ήταν ικανοποιητικο χωρίς να είναι κάτι το εξαιρετικό, αφού δοκιμάσαμε αρκετά διαφορετικά μακι. Ενδιαφέρον είχε το rainbow που είναι με καβούρι σολωμό, αβοκάντο και ανανά για λίγο πιο περίεργο.

Τα έντονα παράπονα μου αφορούν τον τρόπο λειτουργίας του μαγαζιού και το σέρβις του. Θεωρώ απαράδεκτο οτι σε μαγαζί που υποτίθεται ότι σου προσφέρει απεριόριστο σουσι σε περιορίζει να παραγγέλνεις μόνο 2 μερίδες ανά άτομο. Δυστυχώς όμως το πρόβλημα δεν σταματά εκεί γιατί η κάθε μερίδα έκανε πάνω από 30 λεπτά για να έρθει.

Είναι λοιπόν απαράδεκτη η λογική του καταστήματος να σου καθυστερεί τόσο το φαγητό μπας και τελικά χορτάσεις και δεν φας άλλο. Εαν δεν αντέχει την προσφορά, δεν χρειάζεται να την βάζει. Επίσης ιδιαίτερα ενοχλητικό το ύφος της (μάλλον) ιδιοκτήτριας, η οποία σε σταματά αν πας να παραγγείλεις πάνω από δυο μερίδες, λέγοντας σου ότι είναι αρκετά αυτά.

Αποτέλεσμα, ήταν να μην ευχαριστηθώ καθόλου το φαγητό και να πεινάω ακόμα και μια μισή ώρα αφού έφτασα στο κατάστημα. Επίσης ενοχλητικό ότι η τιμή δεν είναι 22 αλλά 25 το άτομο μαζί με το νερό και κάτι άλλο που χρεώνει, χωρίς να διευκρινίζει τι είναι. Μάλλον έχει το θράσος να χρεώνει τη σόγια ως κουβέρ. Σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναπάω.

27 Μάρ 2014

Προκειται για ενα μικρο μαγαζακι πανω στην πλατεια Βαρναβα στο Παγκρατι, το οποιο εχει καμμια 15αρια τραπεζακια.. Δεν εχει τυχει να το επισκεπτω καποια αλλη μερα περαν των ημερων που εχει προσφορα. Οποτε δεν μπορω να εκγερω αποψη για το κοστος αν και απο τον καταλογο θα ελεγα οτι ειναι σχετικα υψηλο.. Για οποιον ενδιαφερεται το μαγαζι εχει ιστοσελιδα με καταλογο.

Εχω επισκεπτει το μαγαζι 4 Σαββατα στην σειρα και καθε Σαββατο βραδυ γεμιζει απο αδηφαγους σουσοφιλους. Καθε Τριτη- Πεμπτη και Σαββατο με 22 ευρω το ατομο τρως οσα ρολλακια θες. Ξεκινας με 2 διπλες παραγγελιες και μετα παραγγελνεις ανα ενα..

Το προσωπικο ειναι παντα πολυ θερμο και επεξηγηματικο και μας εχει εξυπηρετησει σε ο, τι εχουμε χρειαστει! Μεχρι που μας εχουν προτεινει να φτιαξουμε και τα δικα μας maki μεσα στην προσφορα χωρις να πληρωσουμε κατι παραπανω. Επειδη εχω παει μονο τις μερες της προσφορας η συμπεριφορα τους δεν ειναι καπως υποτιμητικη οπως θα περιμενε καποιος αλλα καθε φορα μας υποδεχονται αρκετα θερμα. Ενα αλλο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν προλαβαινεις να τελειωσεις το σουσι που εχεις μπροστα σου και ερχονται αμεσως να σε ρωτησουν για το επομενο.

Πριν αναφερθω στο φαγητο ας πω και λιγα λογια για το μαγαζι. Ο χωρος ειναι μικρος αλλα οχι αποπνιχτικος, με λιγα τραπεζακια οχι κολλητα τοποθετημενα. Οι τοιχοι ειναι διακοσμημενοι με καποιες εικονες ιαπωνικης εμπνευσης για να συναδει με το υφος του μαγαζιου αλλα γενικα ειναι λιγο αδειοι, εξου και το 3 στον χωρο. Κατα τ'αλλα ειναι περιποιημενος και καθαρος.

Για καποιον που παει πρωτη φορα θα προτεινα να καθησει στα τραπεζακια που ειναι μπροστα απο τους ιαπωνικης καταγωγης σεφ και να τους θαυμασετε την ωρα της δρασης! Να επισημανω τελος οτι το παρκινγκ στην περιοχη ειναι απαγορευτικο, ενω υπαρχει σταση λεωφορειου που σε αφηνει σχεδον στο μαγαζι (λεωφορειο 209 απο Συνταγμα).

Στο φαγητο τωρα που ειναι και το θεμα. Δεν εχω δοκιμασει τιποτε αλλο εκτος απο τα ρολλακια maki. Ο καταλογος παντως εχει αρκετα μεγαλη ποικιλια σε σουσι ενω εχει και καποια αλλα κυριως πιατα, noodles, ορεκτικα, σουπες και σαλατες. Απο τα μακι σουσι εχω δοκιμασει σχεδον ολα και πιστεψτε με εχει αρκετα. Με τονο, με καβουρι, με γαριδα, με σολωμο, με καπνιστη γλωσσα, με χελι, με σκουμπρι, με καλαμαρι, με τσιπουρα και με ιαπωνικη ομελετα. Υπαρχουν ακομα για χορτοφαγους και γενικα οι συνδυασμοι ειναι υπεραρκετοι.

Στο τραπεζι υπαρχει σως σογιας και μια αλλη πιο παχυρευστη σως, η οποια αποτελειται απο σως σογια, σακε και τεριακι σως. Και οι δυο ταιριαζουν με τα σουσι και χρησιμοποιεις οση ποσοτητα θες. Αν τελειωσει απλα ζητας και στο ξαναγεμιζουν.

Να συμπληρωσω οτι για τις σως πληρωνεις 1,8 ευρω το ατομο επιπλεον της προσφορας. Το σουσι τωρα ειναι παντα ολοφρεσκο και πεντανοστιμο. Παρασκευαζεται την ωρα της παραγγελιας γι'αυτο μπορει να αργησει λιγο αλλα παντα σε πολυ λογικα πλαισια.

Ο, τι ψαρι και αν εχουμε δοκιμασει δεν υπαρχει καμμια υποψια δυσαρεστης οσμης η μπαγιατικου και γι'αυτο και το τιμουμε αρκετα συχνα. Δεν θα αναλωθω σε ποιο απο τα σουσι μου αρεσε και ποιο οχι, γιατι αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα. Το must παντως για μενα ειναι το Fuji Yama το οποιο ειναι με καψαλισμενο σολωμο και το καψαλισμα το κανει η σερβιτορα μπροστα σου με καμινετακι.

Ενα αλλο θετικο ειναι οτι εχει και αρκετα σουσι με μαγειρεμενα υλικα οπως ψητη πετσα σολωμου, βραστη γαριδα, καβουρι η καλαμαρι η καπνιστα ψαρια οποτε μπορουν να φανε και αυτοι που το ωμο τους ξενιζει. Μια φορα πηραμε και σακε ζεστο αλλα δεν με ενθουσιασε ενω η τιμη του ηταν λιγο τσουχτερη αν και συνηθησμενη για το συγκεκριμενο ποτο. ( 7,4 ευρω το κανατακι των 180ml)

Γενικα ειναι απο τα πολυ καλα και αρκετα οικονομικα σουσαδικα. Η τιμη των σουσι κυμαινεται στα 8 με 11 ευρω τα maki ενω τα κυριως ειναι πιο τσουχτερα. Συμφερει παντως απιστευτα η προσφορα των 22 ευρω για απεριοριστα στην κυριολεξια maki ρολλακια.

Γι'αυτο και εχω βαλει 4 στο value for money αλλιως ειναι 3. Επισης ολα τα maki εχεις την δυνατοτητα να τα κανεις και κωνακια που επισης συμφερουν παρα πολυ καθως η ποσοτητα του ψαριου ειναι περισσοτερη. Το μονο αρνητικο στο σουσι ειναι οτι η ποσοτητα ρυζιου ειναι λιγο περισσοτερη απο την ποσοτητα ψαριου αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια.

25 Οκτ 2013

Η τελευταία μας εξορμηση μας εβγαλε στο sushi bar, για να γευτούμε επιτέλους γνησιες γεύσεις Ιαπωνιας και δεν απογοητευτηκαμε. Καταπληκτικός χώρος, σωστά διακοσμημένος - λιτα αλλα όμορφα - οπου μονο οι καρεκλες δεν ταιριαζαν στο ολο concept. Η χαμογελαστη σερβιτορα μας καθοδηγησε για να δοκιμασουμε ενα πληρες γευμα.

Δοκιμασαμε μανιταροσουπα (Αρκετα πιο ελαφρια από τις γνωστες βελουτε ευρωπαικες μανιταροσουπες) και σαν starters δοκιμασαμε ρυζι ατμου (θα το προτιμουσα πιο αρωματικο) και ενα καταπληκτικο πιατο με noodles και σολωμο - ισως το πιο ενδιαφερον πιατο. Συνεχισαμε με τα γνωστα maki που καταλαβαμε επιτελους την διαφορα απο τα κατεψυγμενα που σερβίρουν όλα τα ΄κινεζικα', αλλα ισχυει το σχολιο του χρήστη που έκανε αναφορα στο γεγονος οτι το ρυζι ηταν αρκετο για καθε maki.

Αξιολογο και το sashimi πεστροφας όπου ειχε μια ιδαιτερη γευση η σαλτσα που το σερβιρανε μαζι. Κοινως ολα τα πιατα που δοκιμασαμε ηταν καλομαγειρεμενα, με ποιοτικα υλικα και για λιγο ενιωθες οτι βρισκεσαι στην μαγικη Ιαπωνια. Σαν κοστος ανα ατομο ειναι λιγο τσιμπιμενο καθως δεν υπαρχουν αρκετα εστιατορια στην Αθηνα για αυτη την κουζινα, αλλα γενικως αποδεκτες τιμες. Αλλωστε δεν νομιζω οτι σε αντιστοιχη ελληνικη ψαροταβερνα θα εδινες λιγοτερα για να φας αντιστοιχα. Αξιζει μια επισκεψη, πιστευω οτι η εμπειρια θα σας αποζημιωσει.

23 Αυγ 2012

Έχοντας την επιθυμία για ένα σουσάδικο σχετικά κοντά στο σπίτι μου, δοκίμασα το The Sushi Bar στην πλατεία Βαρνάβα.

Η τοποθεσία του είναι πολύ καλή, καθώς η συγκεκριμένη πλατεία είναι απο τις πλέον ζωντανές, στην εγγύς περιφέρεια του κέντρου, με πολλές επιλογές τριγύρω.

Ο χώρος ειναι πολύ ωραίος και χαλαρωτικός, με απλή διακόσμηση και αρκετό χώρο για να γευματίσεις με την ησυχία σου.
Εμένα μου δίνει, μια αίσθηση Ιαπωνίας (δεν εχω παέι ποτέ μου, οπότε αυτό το σχόλιο, μη το πάρετε πολυ στα σοβαρά).

Οι κοπέλες, εξυπηρετούν με επαγγελματισμό και έκδηλη ευγένεια.

Το μενού όσες φορες και αν έχω πάει, με μπερδεύει, παρόλες τις επεξηγήσεις, με το τρόπο που διαχωρίζει τα πίατα, αλλά το προσωπικό ειναι πολύ πρόθυμο για να λύσει οποιαδήποτε απορία.

Όσο αφορά τα μενού έχω δοκιμάσει τα παρακάτω ορεκτικά
α)oshitashi: σπανάκι στον ατμό με σάλτσα σόγιας. Αρκετά καλό.
β)edamame: φασολάκια σόγιας με χοντρό αλάτι. Πολύ καλό.
γ)salamon tartar: Ταρταρ σολομού ρόκα άνηθο και σως. Αδιάφορο.

Στa κυρίως, σαν σχετικά νεοφώτιστος λάτρης του σούσι, δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο πέρα απο τα κλασικά nigiri και maki.
Το μέγεθος των maki είναι σχεδόν διπλάσιο σε σχέση με άλλα που έχω δοκιμάσει, αλλά η μεγέθυνση αυτή οφείλεται κυρίως στην ποσότητα του ρυζίου.

Έτσι το αποτέλεσμα είναι πιο χορταστικά και αφράτα maki, όμως επειδή το ρύζι είναι ενα κλίκ πιο ανάλαφρα παρασκευασμένο από τα δικά μου γούστα, η γεύση είναι και πιο ελαφριά.

Το ίδιο ισχύει και για τα nigiri.

Οι επιλογές στα ψάρια, δεν είναι και πολλές, αλλά έτσι περιορίζεται και ο κινδυνός να σου σερβίστει κάτι που να μην είναι φρέσκο.
Πάντως οτι έχω δοκιμάσει είχε την απαραίτητη φρεσκάδα και επιμέλεια ενώ το μενού διαθέτει πολλες δελεαστικες επιλογές με ποικιλία πιάτων.

Σαν μαγαζί δεν είναι φτήνο αλλά δεν έχει τις εξωφρενικές τιμές των κεντρικών καλοστημένων σούσιμπαρ. (για να έχετε ένα μετρο σύγκρισης, οι τιμές του 10-15% πιο ακριβές απο το furinkazan στο Συνταγμα, σε ασύγκριτα καλύτερο χώρο όμως).

Ειναι αρκετά εύκολο να βρείτε τραπέζι αλλά οχι θέση στάθμευσης.

Αξίζει τουλάχιστον μια επίσκεψη κατα την γνώμη μου, για τους σουσο-λάγνους.

06 Ιουν 2012

Πήγαμε [δύο φορές μάλιστα] με την προσφορά που έχει κάνει το μαγαζί τον τελευταίο καιρό όπου με 22 Ευρώ το άτομο τρως απεριόριστα maki.

Βέβαια με κάποιο μαγικό τρόπο και ενώ δεν πήραμε παρά μια κόκα κόλα εκτός των rolls ο λογαριασμός ανήλθε σε 25 Ευρώ/ άτομο. Την πρώτη φορά που πήραμε ένα σάκε μία σαλάτα και ένα εμφιαλωμένο, πληρώσαμε για δύο άτομα 35 Ευρώ το άτομο! Επομένως προσοχή στα ποτά και στα εξτρα που θα παραγγείλετε.

Όμως! τα rolls έρρευσαν άφθονα και φρέσκα, χωρίς καθυστερήσεις και εν τέλει "την έκαναν τη δουλειά τους"

Εννοείται όποιος έχει φάει τα κυρίως πιάτα έχει να το λέει. Θυμάμαι τις χρυσές εποχές που πήγαινε σύννεφο το bonito belly tartar και άλλοι εκλεκτοί μεζέδες ωμοψαροφαγίας, μετά θυμάμαι ότι δίναμε μια πενηντάρα το άτομο και κάνω το σταυρό μου που οι άνθρωποι του sushi bar έβγαλαν την εν λόγω προσφορά για να μην ξεχάσουμε εντελώς τι πα να πει sushi. Ο πραγματικός βαθμός που βάζω στο φαγητό είναι 3.5

Οι κοπέλλες του service είναι, όπως πάντα, υπέροχες, ευγενέστατες και επεξηγηματικές. Πάντα είχε άστρο το συγκεκριμένο μαγαζί στην επιλογή προσωπικού, συγχαρητήρια λοιπόν στους υπευθύνους και για αυτό. Τεσσαράκι δαγκωτό!

Ο χώρος είναι κατα τα γούστα μου απόλυτα κατάλληλος για το είδος του μαγαζιού και πιστεύω ότι δύσκολα θα βρει κανείς στην Αθήνα τόσο μοντέρνο αλλά και ανεπιτήδευτο στυλ διακόσμησης. Χαλαρό τεσσάρι λοιπόν και σε αυτό αν και με την δυσκολία του πάρκινγκ μπορεί πολλοί από εσάς να σιχτιρήσετε.

Η σχέση ποιότητας τιμής νομίζω καλούτσικη [εκτός προσφοράς που είναι πολύ καλή] αν και σηκώνει 2-3 κλικ πτώση στα κυρίως για να μην τους μένουν αμανάτι ;)

Θα ξαναπάω οπωσδήποτε!

22 Απρ 2012

Το μαγαζι απ´εξω δεν μοιάζει με εστιατόριο, αλλά περσσότερο με alternative καφενείο..μεσα ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο χωρίς ωστόσο να δημιουργεί αρνητική εντύπωση.

μικρός, με καμιά δεκαριά τραπέζια, και ένα μικρό πάγκο για την ετοιμασία των φαγητων.
Οπότε βάσει των πρώτων εντυπώσεων, δεν είχαμε υψηλές προσδοκίες.
Όμως διαψευστήκαμε! Παρα πολύ καλό φαγητό, όμορφες γεύσεις και παρουσίαση. Ξετρελαθήκαμε με το λαυράκι sashimi και μας άρεσαν πολυ τα maki με γαρίδα και αυγα χελιδωνοψαρου, οπως και με τόνο και σπανάκι.

Η εξυπηρέτηση επίσης παρά πολυ καλή, πολυ φιλική και καθόλου επιτιδευμένη. Οι τιμές δεν είναι φτηνές, αλλα σε κανένα γιαπωνεζικο δεν είναι. Υπόλογιστε 100 ευρω για δυο ατομα, αλλα χορταίνεις.

Σίγουρα θα ξαναπάμε και αν ηταν φτηνοτερο θα πηγαιναμε και πιο συχνα. το προτείνω για ένα γρήγορο, καλο σουσι σε ένα απλό χώρο, για μια απλή και χαλαρή έξοδο.