Κάθε μέρα ανοιχτό.Κάθε Πέμπτη ζωντανή μουσική με την Ελένη Φίλλιπα-σαντούρι και Φώτης Τσέρτος-κιθάρα

Έχει ζωντανή μουσική
Φιλικό προς χορτοφάγους

29 Δεκ 2014

Πήγαμε τρία άτομα βραδάκι καθημερινής. Το μαγαζί είναι μικροσκοπικό, υπάρχει πολλά χρόνια στους Αμπελόκηπους και μολονότι είχα πάει παλιότερα 1-2 φορές το βρήκα αλλαγμενο. Το παλιό υπόγειο μαγαζάκι με τον απλό διάκοσμο, την τίμια κουζίνα και τις χαμηλές τιμές, έγινε ένα εστιατοριο υπερπαραγωγή διακοσμητικα, αλλα με τιμές πολύ υψηλές πλέον. Υπάρχει επιπλεον το πρόβλημα, ότι τρως στριμωγμένος, ότι ακούς οπωσδήποτε τις ομιλίες των διπλανών και ότι σίγουρα, άθελά τους σε ακούνε κ εκείνοι.

Πήραμε:
-Μια σαλάτα ντακο. Νόστιμη, σωστά βρεγμένο το παξιμάδι και καλή ποσότητα.

-Μια μερίδα χόρτα. Όχι κάτι ιδιαίτερο, σχετικά μικρή ποσότητα και με λιγοστό λάδι. Ζητήσαμε επιπλέον λάδι που ποιότηκα ήταν σίγουρα δεύτερο

-Μια μερίδα σουτζουκάκια σχάρας. Πολύ νόστιμα, όχι μεγάλη μερίδα και με πατάτες τηγανιτές φρέσκιες.

-Ένα κεμπάπ συμπαθητικό.
-Μισό κιλό κρασί κόκκινο, αρκετά καλό πλην ομως φάουλ που ήταν κρύο.

Για τα παραπάνω, μαζί με το πλαστικο μπουκάλι νερό (δεύτερο φάουλ) που ήρθε με το καλησπέρα πληρώσαμε 31 ευρώ. Κατά τη γνώμη μου πολλά χρήματα για ότι φάγαμε και αναλογικά με το περιβάλλον. Αποψη μου ειναι οτι εστιατοριο πουλαει-μεταξυ αλλων- και μια "δηθενια".

Σου παρεχει ενα υποτιθεται "ψαγμενο" στιλακι, σε στριμωχνει για να κατσεις καπου, και στον λογαριασμο σε "περιποιειται" καταλληλα. Η δε εξυπηρέτηση δεν ήταν κακή αλλά σίγουρα χρειαζεται βελτιωση.

Οι Αμπελόκηποι, ευτυχως είναι μια περιοχή με άπειρες λύσεις για φαγητό καλό κ οικονομικό. Αν και ο κοσμος φαινεται να εκτιμαει το μαγαζι (εχει αρκετη δουλεια απ'οτι μπορεσα να καταλαβω), εγω δεν πιστεύω πως αυτή είναι μια από τις καλύτερες. Τουλαχιστον εγω δε βλεπω να ξαναπηγαινω.

05 Απρ 2014

Το επισκεφτήκαμε 3 άτομα το βράδυ της Τετάρτης 2/4/14. Όταν μπήκαμε ήταν άδειο κάτι που δεν μας πτόησε διότι ο χώρος είναι πολύ συμπαθής. Ηταν η πρώτη φορά που πήγαινα όπως και οι άλλοι 2, ορμώμενος από τις καλές κριτικές εδώ στο site. Εν τέλει απεδείχθη μια πολύ κακή επιλογή, αφενός τιμολογιακά και αφετέρου στομαχικά.

Με το που καθόμαστε έρχονται στα χέρια μας οι κατάλογοι και στο δίλεπτο το εμφιαλωμένο νερό (1 ευρώ) να απιθώνεται ετσιθελικά στο τραπέζι. Λέμε δεν πειράζει ας δούμε τι θα φάμε. Το μενού πλούσιο και με ιδιαίτερες επιλογές.

Παραγγέλνουμε και στο δίλεπτο ήρθαν 5 φέτες ψωμί ψημένο. Ωραία κίνηση σκεφτήκαμε...

Και αρχίζουν να έρχονται τα πιάτα.... Μία σαλάτα τύπου ταμπουλέ (6,5 ευρώ) σε μια παραλλαγή της όμως, αξιοπρεπής ποσοτικά, τίποτα συγκλονιστικό γευστικά. Μία μερίδα πατάτες κρύες, προφανώς εκτός τηγανιού πολύ ώρα, αλλιώς πώς να εξηγηθει η προσκόλληση μεταξύ τους ανά τριάδες, τετράδες και η παγερή τους θερμοκρασία;

Η απελπισία ήταν τα 2 κυρίως που ακολουθούσαν. Η μερίδα παϊδάκι κοτόπουλου ήταν ένα πιάτο με τα 2/3 πατάτες(χλιαρές αυτή την φορά) και 6 (έξι) μικροσκοπικά κομματάκια κοτόπουλου σε μέγεθος πιστωτικής κάρτας έκαστο! Και η τιμή 8 ευρώ!!!

Αφού με το που το είδαμε ανακλαστικά κοιταχτήκαμε μεταξύ μας αμήχανα. 200-300 γραμμάρια κοτόπουλου τιμώνται τόσο σε ένα κουτούκι αυτούς τους καιρούς; Μα με 12 ευρώ παίρνεις ολόκληρο κιλό σε ταβέρνες-εστιατόρια!

Βέβαια το χειρότερο δεν μας είχε βρει ακόμη. Είχαμε παραγγείλει και την λεγόμενη 'υπερπαραγωγή γιαουρτλού κεμπάπ'.... ¨Ηταν όμως μια υπερπαραγωγή χείριστης ποιότητος και γεύσης... ¨ Ηρθε ένα μεγάλο πιάτο που είχε μπουκώσει από πάνω από το πολύ γιαούρτι στην επιφάνεια του οποίου είχε περιχυθεί μια αρκούντως άνοστη σάλτσα κόκκινης αποχρώσεως και από κάτω 4 φλύδες ψημένης μελιτζάνας, 5 κεμπάπ (ο θεός να τα κάνει κεμπάπ) κομμένα εγκάρσια ώστε να αυγατίσει η οπτική τους παρουσία στο πιάτο, καθώς και 2 πίτες (κρύες) κομμένες στα 4 έκαστη.

Αποτέλεσμα γεύσης απελπιστικά άστοχο και η τιμή αυτου;; 15 ευρω!!!
Για να φάμε κεμπάπ βαθείας κατάψυξης, επιπέδου πάω και αγοράζω από τα κατεψυγμένα του Lidl. Τραγικό. Δηλαδή εάν ήταν χειροποίητο πόσο θα το χρέωνε;;;

Περιττό να πω ότι οι 2 από τους 3 δεν έχουμε καταφέρει να χωνέψουμε από χτες, ύστερα απο 19 ώρες.....

Τελικός λογαριασμός για τα άνωθι συν 3 μπύρες και μισό κιλό κρασί;; 49,50 ευρώ!
3 άτομα με 2 κυρίως, 1 ορεκτικό και μια σαλάτα σε ένα κουτούκι σε αυτούς τους ζοφερούς καιρούς. Ποτέ ξανά.

Παρατήρηση 1: Oi 5 φέτες ψωμί που μας ήρθαν στην αρχή βαφτίστηκαν-χρεώθηκαν ως κουβέρ τουτέστιν 0,50x3=1,50 ευρώ

Παρατήρηση 2: Για κέρασμα γλυκο ή κάτι άλλο ούτε λόγος.

Παρατήρηση 3: Η εξυπηρέτηση ήταν δυσλειτουργική καθώς η δύναμη και οι δυνατόττητες της τεχνολογίας όπως και του διαδικτύου έιχαν συνεπάρει τον κύριο που σέρβιρε.

29 Μάρ 2014

Όμορφο, ζεστό κουτουκάκι με ευχάριστο και χαμογελαστό προσωπικό, κάτι που σπάνια συναντώ τον τελευταιο καιρό.

Πέρα από την ποιότητα του φαγητού η εκτέλεση των μεζέδων ήταν άψογη. Ενα μεγάλο μπραβο στον κύριο ΣΕΦ!!!
Πεντακάθαρος χώρος, ποιοτική ελληνική έντεχνη μουσική, χωριάτικη ατμοσφαιρα...

Άντε εις υγείαν παιδάκια, εύχομαι καλές δουλειές..... θα σας επισκεφθώ και πάλι σύντομα!

Το κουτουκάκι αυτό το γνώρισα πριν περίπου ένα χρόνο εντελώς τυχαία. Από τότε έχει γίνει το στέκι μου για μένα και τους φίλους μου. Φιλικό περιβάλλον, φανταστικό φαγητό και παρεΐστικη ατμόσφαιρα.

Πιο συγκεκριμένα, τρελαίνομαι για τα ψητά μπριζολάκια, τα ζουμερά παϊδάκια κοτόπουλου, το ντομούζ πιάφ, ταουκ πιλάφ, αλλά και το κεμπάπ γιαουρτλού.

Σας το προτείνω ανεπιφύλαχτα.
Υ. Γ. Ειλικρινά δεν μπορώ να βρω κάτι το αρνητικό και αυτό διότι ο Άλκης (ο σεφ-αφεντικό) έχει αγάπη για το κουτουκάκι του και προσπαθεί για το καλύτερο. Εμένα με κέρδισε ως άνθρωπος.
Υ. Γ.1 Το ρακόμελο του είναι απλά απογειωτικό!!!

23 Μάρ 2014

Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι είναι ένα εστιατόριο που πραγματικά πρέπει να πάτε! Αν και είμαι κάτοικος Αμπελοκήπων, πήγα για πρώτη φορά στο Κουτούκι πριν από 4 μήνες και έκτοτε, ειλικρινά, δεν έχω πάει σε άλλο μαγαζί.

Η κουζίνα του είναι ανατολίτικη-μεσογειακή, με πολλά διαφορετικά πιάτα, όλα όμως προσεγμένα και νόστιμα. Η παρέα μου κι εγώ έχουμε λατρέψει τις μελιτζάνες γιαουρτλού, το ταούκ πιλάφ, τις πατάτες του ΄54 και τα άψογα παϊδάκια κοτόπουλου. Οι σαλάτες του είναι πολλές και διάφορες, με ποικιλία υλικών και αρωματικές γεύσεις. Αγαπημένη μου η σαλάτα του ΄54, αν και πολλές φορές ζητάω από το σεφ να αυτοσχεδιάσει στη σαλάτα μου και πραγματικά κάθε φορά με εκπλήσσει.
Επίσης, ομαδικά λατρεύουμε το κεμπάπ γιαουρτλού, από το οποίο κάθε φορά δεν μένει ούτε μπουκίτσα στο πιάτο.

Τέλος, πρέπει να πω ότι στο μαγαζί προσφέρεται μακράν το καλύτερο ρακόμελο, που έχω πιει έξω. Μοιάζει με το δικό μας το σπιτικό ρακόμελο, που φτιάχνουμε για την παρέα μας και δεν έχει καμία σχέση με τα νεροζούμια που προσφέρουν άλλα μαγαζιά.
Αν μαζί με το τέλειο ρακόμελο, το προκλητικά νόστιμο φαγητό προσθέσετε και το ζεστό, οικογενειακό περιβάλλον, γεμάτο αντικείμενα από το χωριό και τις φωτογραφίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου και συνυπολογήσετε και την ευγένεια, το χιούμορ και τα κεράσματα του σεφ-ιδιοκτήτη-σερβιτόρου-γενικών καθηκόντων Άλκη, τότε θα καταλάβετε γιατί έχουμε ριζώσει στο Κουτούκι.

Αν έφτιαχνα ένα μαγαζί για να προσφέρω φαγητό στον κόσμο, κάπως έτσι θα το έφτιαχνα...

09 Μάρ 2013

Πολύ ζεστός χώρος με ωραίο φαγητό, φιλόξενους ανθρώπους και καταπληκτική ατμόσφαιρα.

Είναι αρκετά οικονομικό και βολικό γιατί είναι κοντά στο Μετρό. Ότι πρέπει για στέκι!

15 Νοε 2012

Το Κουτούκι του '54 είναι ένας πανέμορφος ζεστός χώρος αν και μικρός με πολύ καλό φαγητό. Έχει γεύσεις για όλα τα γούστα! Πρώτη φορά πήγα πέρσυ κ από τότε πηγαίνω πολύ συχνά καθώς πέρα από τα απίστευτα πιάτα που έχει έχει και πολύ ωραίο κρασάκι και πολύ φιλική και ζεστή ατμόσφαιρα!

Περιττό να πω πως έχω περάσει απο τις πιο ωραίες βραδιές μου εκεί κυρίως τις μέρες που είχε ζωντανή μουσική!Όλο το μαγαζί γίνεται μια παρέα!Τα 3 αγαπημένα πιάτα μου είναι το κοτόπουλο γιαουρτλού, το ταούκ πιλαφ και το κεμπαπ γιαουρτλού. Γενικά ό,τι παίρνουμε κάθε φορά είναι πολύ νόστιμο...με δυσκολία ξεχώρισα τα 3 αυτα πιάτα! Είναι ολα νόστιμα και καλομαγειρεμένα!

02 Μάρ 2012

Συμπαθητικο μαγαζι με μικρα τραπεζια.Ωραιος χωρος αν και ειναι πολυ μικρος.

Το φαγητο δεν με εντυπωσιασε αν και υπαρχει διαθεση για προσπαθεια. Καποιοι μεζεδες ξεχωριζουν αλλα πιστευω δεν ειναι παραδοσιακοι.

24 Νοε 2011

αθλιο φαγητο..τραγικο ποτο..τα σχολια περιττευουν....επ ουδενί ξανά

19 Φεβ 2011

Σε ένα στενό κάθετα στην Πανόρμου, κατεβαίνεις λίγα σκαλάκια και βρίσκεσαι σε έναν πολύ "ζεστό" χώρο με λίγα τραπέζια. Τα αντικείμενα στους τοίχους, ο χαμηλός φωτισμός και η λαϊκή μουσική που ακούγεται στη σωστή ένταση δημιουργούν πολύ καλή διάθεση, η οποία ευτυχώς παραμένει όταν καταφτάσουν τα φαγητά και εντείνεται τη στιγμή που μαθαίνεις το λογαριασμό!

Τέσσερα άτομα πήραμε: ταούκ πιλάφ, μπουγιουρντί, τη σαλάτα του 54, μυζηθροπιτάκια, ντάκο, δύο μερίδες μπριζολάκια, μια μερίδα κεμπάπ και μια χοιρινή μπριζόλα συν μισό κιλό κρασί και δύο φιάλες νερό.

Ήταν όλα γευστικότατα, εξαφανίζονταν άμα τη εμφανίσει τους! Ο λογαριασμός ήρθε στα 79 Ευρώ. Εξαιρετική σχέση ποιότητας-τιμής!

Διαβάζοντας την προηγούμενη αρνητική κριτική, δεν μπορώ παρά να απορήσω...Η ποιότητα του φαγητού μας άφησε απόλυτα ικανοποιημένους, η διασκόσμηση επίσης, το σερβις ήταν ok. Περί ορέξεως...