Παραδοσιακά πιάτα και ζωντανή μουσική κάθε βράδυ και μεσημέρι Κυριακής.

09 Ιαν 2016

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί ανήμερα των χριστουγέννων. Το μαγαζί γεμάτο.

Πρέπει να ομολογήσω ότι είχα πάει καπως προετοιμασμένη, καθώς είχα διαβάσει σχόλια για το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά παρολαυτά αποφάσισα να πάω για να έχω δική άποψη.

Η συνολική εικόνα που σχημάτισα, αρνητική.

Φαγητό: επιλέξαμε το μενού (15€ το άτομο, ποικιλία κρεάτων, σαλάτα, πατάτες, τυροπιτάκια, κρασί). Το κρέας μέτριο και κυρίως το κρασί ήταν χάλια, καθώς ήταν νερομένο!
Για το λόγο αυτό παρήγγειλα μπύρα. Μεγάλη μπύρα φιξ, τιμή 5€!!!

Χώρος: παραφορτωμένος, στα όρια της κλειστοφοβίας. ωραία η λογική να διακοσμήσεις το χώρο με παλιά αντικείμενα, αλλά κι αυτό κάπου θέλει ένα όριο. Στο συγκεκριμένο μαγαζί, αγγίζει τα όρια του κιτς. Εκτός των πολλών αντικειμένων, ο χώρος είναι γεμάτος φωτογραφίες θαμώνων.

Μουσική: Ενώ θα μπορούσε άνετα να είναι ένα ωραίο ρεμπετάδικο, το συγκεκριμένο μαγαζί πάσχει από κρίση ταυτότητας. Γαρύφαλλα, λουλουδού, φωτογράφος, συνθεσάιζερ και φωτορυθμικά, παραπέμπουν πιο πολύ σε σκυλάδικο παρά σε ρεμπετάδικο.
Ο κατά τ άλλα συμπαθής κύριος που έπαιζε στο συνθεσάιζερ, δεν είχε καθόλου καλή φωνή. Στη συνέχεια έδωσε τη θέση σε έναν άλλο τραγουδιστή, ο οποίος μας υποδέχτηκε με οικονομόπουλο!

Για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω πρόβλημα ούτε με τον οικονομόπουλο ούτε με τα σκυλάδικα, αλλά αν ήθελα κάτι τέτοιο, θα πήγαινα και στον αντίστοιχο χώρο.

Το μαγαζί έμαθα ότι είναι αρκετά παλιό.
Πρέπει νομίζω να ξαναβρεί τον παλιό του χαρακτήρα, να φτιάξουν τόσο τη διακόσμηση του χώρου όσο και το φαγητό, αλλά και τη μουσική.

Και ιδίως όταν χρειάζεται δύο άτομα να χαλάσουν 40 €, εκ των οποίων τα 10€ για δύο μπύρες φιξ, νομίζω ότι έχεις την απαίτηση να περάσεις καλά.

Δυστυχώς σε αυτή την φάση, δεν το προτείνω σε καμία περίπτωση.

19 Δεκ 2015

Επισκέφθηκα το μαγαζί με την παρέα μου το Σάββατο 5/12/15. Είχα ακούσει και παλιότερα γι αυτό το μαγαζί, αλλά δεν είχε τύχει να πάω. Έτσι λοιπόν πήγα για πρώτη φορά.

Η πρώτη μου εντύπωση με το που μπήκα στο μαγαζί ήταν απογοητευτική. Έχει τόσα πολλά παλιά αντικείμενα στους τοίχους, που καταντάει κιτς και σου προκαλεί μια αίσθηση δυσφορίας, σαν να έχει να καθαριστεί χρόνια το μαγαζί. Εκτός ότι είναι άσχημο στο μάτι, κακόγουστο, δημιουργεί και μια άσχημη ατμόσφαιρα. Ενώ έχω πάει σε μαγαζιά που είναι 'υπερφορτωμένα', αλλά και όμορφα, σε αυτή τη φάση δεν μου 'έκατσε' καθόλου στο μάτι. Και να δηλώσω ότι αυτό το στυλ το παραδοσιακό, μου αρέσει πολύ γενικά, εφόσον είναι καλόγουστο όμως.

Όσον αφορά το σέρβις, ένας ηλικιωμένος κύριος ήταν αρκετά αγενής, καθώς επέπληξε μια κοπέλα από την παρέα, επειδή χτύπησε με το κεφάλι της ένα αντικείμενο που κρεμόταν από το ταβάνι (τί να κάνουμε που υπάρχουν κ ψηλοί άνθρωποι δηλαδή;). Της είπε 'σιγά κοπελιά, θα το σπάσεις'. Τέλος πάντων, δεν έχω κάτι ουσιαστικά θετικό να σχολιάσω. Απλά αδιάφορο σέρβις.

Και να περάσουμε στο φαγητό... Παραγγείλαμε 2 ποικιλίες ορεκτικών (των τεσσάρων ατόμων) και 2 ποικιλίες κρεατικών (τεσσάρων ατόμων επίσης), μία χωριάτικη, μια τυροκαυτερή και ένα κιλό κρασί. Το κρασί ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ήταν χωρίς υπερβολές, σαν να έπινα ξύδι. Δεν άρεσε σε κανέναν. Τη σαλάτα τη σέρβιραν σε ένα ρηχό πιάτο λες και την πέταξαν απλά μέσα. Τα ορεκτικά ήταν απλά κρύα και όσο για τα κρεατικά, τι να πω! Είχε μέσα 2 λουκάνικα κομμένα σε κομματάκια, 2 κεμπάπ επίσης, 1 μπριζόλα κομμένη και μια-δύο πανσέτες κομμένες. Αυτό που μου άρεσε αρκετά, ήταν η πανσέτα. Τα υπόλοιπα ήταν αδιάφορα έως κακά και κρύα. Γενικά η ποσότητα, όπως καταλαβαίνετε δεν ήταν τεσσάρων ατόμων, μην κοροϊδευόμαστε! Η τυροκαυτερή ήταν καλή και αρκετά καυτερή, για όσους τους αρέσει.

Όσον αφορά τη μουσική τώρα, τραγουδούσαν 2 παιδιά που έπαιζαν κιόλας (τα όργανα δεν τα ξέρω, αλλά για να είναι λαϊκό μαγαζί μπορείτε να καταλάβετε περίπου τη φάση). Εντάξει, καλές επιλογές λαϊκών τραγουδιών, αδιάφορες φωνές, αλλά τις άκουγες. Και μετά..... βγαίνει μία ξανθιά γυναίκα που μόνο φωνή δεν είχε. Εγώ να έβγαινα, καλύτερα θα τα έλεγα. Για να καταλάβετε, δεν σταματήσαμε να γελάμε με την παρέα μου.

Δεν είχε σηκωθεί κανένας να χορέψει όσο τραγουδούσε και μόλις έφυγε και ξεκίνησαν τα άλλα παιδιά έγινε ένας ψιλό-χαμός. Αυτά για όσους συνυπολογίζουν και τη μουσική στη διασκέδαση τους. Αλλά εφόσον πας σε μουσικό μεζεδοπωλείο το υπολογίζεις κι αυτό θεωρώ.

Για τις τιμές τώρα. Πληρώσαμε 87 ευρώ (15/άτομο). Μόλις το είδαμε μείναμε έκπληκτοι και κοιτάξαμε αμέσως την απόδειξη. Μας είχαν χρεώσει το απλό, σκέτο ψωμί -χωρίς να ακολουθείτε από κάποια σως έστω- 6 ευρω!!!! Δηλαδή και να μην έτρωγε κανείς μας ψωμί, έπρεπε να πληρώσουμε 6 ολόκληρα ευρώ επειδή το είχαν πετάξει απλά στο τραπέζι. Στο τέλος μας έφεραν για κέρασμα φρούτο (μήλο-πορτοκάλι).

Με λίγα λόγια, δεν πρόκειται να ξανά πάω ΠΟΤΕ, ούτε και να με παρακαλάνε.

26 Νοε 2014

Ένα έχω να πω: πρέπει να είσαι πολύ νέος για να πας εκεί και να μείνεις ικανοποιημένος! Είναι μια καλά στημένη επιχείριση που προσφέρει γνωρίμιες, λόγω στενότητας χώρου, και άφθονου κρασίου (το οποίο είναι χάλια).

Φαγητό κάτω του μετρίου. Το κέφι βέβαια υπάρχει αφού οι ηλικίες είναι από 16-25. Επίσης, καμία φορά, ξεχνούσαν τις αποδείξεις. Φυσικά, μας τις δίναμε όταν τις ζητάγαμε.

07 Σεπ 2014

Πηγαίνω από το 1998.. Είναι μία λύση ανάγκης.. Αν πας για να ακούσεις μουσική και ίσως (λόγω στενότητας χώρου) να χορέψεις.. έχει καλώς.. Αν πας όμως για να φας κι όλας, θα μείνεις... με την όρεξη!!!

Το φαγητό είναι χειρίστης ποιότητας, συνήθως οι σερβιτόροι προτείνουν ποικιλία κρεάτων (για να σε ξεφορτωθούν! ), που συνεπάγεται μία άμορφη μάζα κρέατος με πατάτες κατεψυγμένες και κακοτηγανισμένες.. όσον αφορά στο μαγαζί, είναι διακοσμημένο με περίεργο τρόπο, που σε κάποιους ίσως φανεί και ενδιαφέρον..

Παλαιά αντικείμενα παντού τοποθετημένα σε τοίχους, ταβάνια, φωτιστικά.. όλη η διακόσμηση εμπεριέχει σαφώς το στοιχείο της υπερβολής.
Για απόδειξη δε στο τέλος, ούτε λόγος!! Αν δεν ζητήσεις, δεν υπάρχει περίπτωση να φιλοτιμηθούν να φέρουν..

Μία πολύ μέτρια επιλογή, που δεν θα τη συνιστούσα....

18 Δεκ 2013

Ανθρωποι...ανθρωποι !!! προς τι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος ???

Ξεκιναω απο τα βασικα.. κλεινω τα 51 το Σαββατο και θα κανω εκει τα γεννεθλια μου !
τα "σχολιακια" περι "ακαταλληλου" μερους για ανω των 35+ ..Α-ΚΥ-ΡΑ !!!
εχω επισκεφθει το συγκεκριμενο μαγαζι ..πολλακις φοραδας και με διαφορετικες "συνθεσεις" καθε φορα οι παρεες και παντοτε περναμε Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΑ !!!

Αυτα !
(τα πολλα λογια ειναι φτωχεια)

19 Μαι 2013

νομίζω εκεί πηγαίνεις πιο πολύ για διασκέδαση παρά για να φας. είναι πολύ ακριβό αλλά μαζεύει κόσμο και έχει κέφι.

τα πιάτα του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. το κρασάκι σε βοηθάει να κάνεις κεφάλι. Γενικά νέοι άνθρωποι, καλό μαγαζί, όχι καλή ταβέρνα.

26 Απρ 2013

Δυσάρεστη εκπληξη αποτελεί το συγκεκριμένο μαγαζι για ατομα ανω των ~22 ετων και για... πεινασμένους.

Ο χωρος ειναι τοσο τιγκαρισμένος απο τραπεζια, που πρεπει να σηκωσεις κοσμο για να πας τουαλέτα... Διακόσμηση παλαιοπωλείου(?) καλύπτει τους τοίχους, με χειροποίητα κεντητά 'σεμεδάκια' - εργοχειρα να ξεχωρίζουν ευχαριστα, μεσα στο χάος των αντικειμένων, που κυριολεκτικά κρέμονται απο τους τοίχους και σε αγχώνουν με σκέψεις διαφυγής σε περιπτωση σεισμού.

Το φαγητό ειναι, οπως πολλοι προανεφεραν, ξαναζεσταμένο, στην καλυτερη περιπτωση... ειδικα οι πατατες και το κοτοπουλο στις ποικιλίες που δοκιμάσαμε... δε θελω να αναφερθω παραπανω στα μειον της βραδιας.

Το σερβις τυπικό, οι μουσικοι καλοί και 'ενημερωμένοι' και το κεφι παρόν, αλλα οχι και 20 ευρω το ατομο... δε θα ξαναπηγαινα, αν δε διαβαζα μεταγενέστερες της δικής μου θετικές κριτικες.

07 Μάρ 2013

Εχοντας επισκεφτεί 4-5 φορές το συγκεκριμένο μαγαζί μπορώ να πως είναι μια άψογα στημένη επιχείρηση-κέντρο διασκέδασης ή καλύτερα ένα μουσικό μεζεδοπώλειο για νέους.

Εαν είστε παρέα κάτω απο 30 και γενικώς σας αρέσει ο σαματάς και το ξεφαντωμα με μπουζουκι-κιθαρα και παλια λαικά τοτε σπευσατε το συντομοτερο. Εαν ακουτε ξενη μουσική τότε τραβήξτε προς γκάζι ή παραλία (ανάλογα την εποχή).

Το κατάστημα αυτο δε συστήνεται για:

Άτομα άνω των 30-35
Ζευγάρια
Ατομα με ευαισθησία στο τσιγάρο και την έλλειψη αερισμού
Ατομα που δίνουν βάση στο καλό φαγητό
Άτομα που δεν ακούν παλια ελληνικά, δεν χορευουν και δεν κάνουν κέφι

Το μαγαζί είναι χειμερινο και τα Σάββατα επικρατεί το αδιαχώρητο. Σε τοποθετουν σαν τις σαρδελες σε μικρά τραπεζάκια και γινέσαι κολλητός με τη δίπλα παρέα. Το μαγαζί σα χώρος είναι μικρό και έχει δυο επίπεδα. Μεγάλο μειον ο απαράδεκτος ή σχεδόν ανύπαρκτος αερισμός. Φυσικά το κάπνισμα επιτρέπεται οπότε καταλαβαίνετε τι ατμοσφαιρα επικρατει. Ομως και για να πουμε του στραβου το δικιο, το κλίμα διασκεδασης αποζημιώνει κάπως.

Το φαγήτο μέτριο, ξαναζεσταμένο, απογοήτευτικό τουλάχιστο με τα μέτρα τα δικά μου. Απλά πας για να τσιμπήσεις και κάτι. Το κρασάκι μέτριο προς καλούτσικο, πάντα χύμα και όχι και κάτι το ιδιαίτερο....

Σε όλα τα παραπάνω προσθέστε το γέγονος ότι κυριολεκτικά ψάχνεις τους σερβιτόπους. Σχετικά τυπικό το σέρβις όμως.

Θα πήγαινα μόνον έαν συνέτρεχε σοβαρός λόγος.

26 Ιαν 2013

είναι καλό γενικά, έχει όνομα αλλά είναι πανάκριβο. αν δεν σε νοιάζουν τα φράγκα και πας για τον τζερτζελε είναι ό,τι πρέπει αλλά γενικά το θεωρώ υπερτιμημένο.

μέτριo φαγητητό, μέτριo κρασί, δύσκολο παρκινγκ, ωραίος κόσμος και πολύ κέφι

18 Δεκ 2012

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τετοιο μενος απο μερικους για το συγκεκριμενο μαγαζι το οποιο αξιζει και με το παραπανο τα λεφτα του, και εχει πολυ ωραιο σπιτικο φαγητο! αν ηταν λιγο πιο ανοιχτο σαν μαγαζι θα εβαζα σε ολα αριστα, μερικοι γραψανε οτι η τουαλετα μικρη,τα τραπεζια διπλα, διπλα και το πρωσοπικο οχι τοσο εξυπηρετικο, και εγω ρωταω οταν πας να ακουσεις τις ντιβες στα μπουζουκια κιαμος, παντελιδη κ.λ,π που για να πας τουαλετα πρεπει να σηκωθουνε 30 ατομα και να περιμενεις κανα 20 λεπτο στην ουρα με τους μετρ και τα γκαρσονια να σε σπρωχνουνε και να σε βριζουνε ειναι καλυτερα?

μα και φυσικα! γιατι ο κιαμος και ο καθε νεοελληνας πουλαει! παμε τωρα στα του μαγαζιου! το μαγαζι εχει πολυ ωραιο φαγητο σπιτικο, παντα φρεσκο και πολυ ωραιο κρασι!!!!! Σαν φοιτητής εχω παει πανω απο 20 φορες που θα θυμαμαι ομορφα! μαζευει καλο κοσμο και αξιζει να το επισκεφτεις και η μουσικη του ειναι αρκετα καλη αλλα το μονο μειον ειναι οτι δεν εχει και τοσο καλη ακουστικη, αλλα συγουρα δεν ειναι καθολου ενοχλητικο και ακουγεται πολυ ευχαριστα!!!! θα ξανα παω συντομα!!!!