Ταβέρνα με ελληνική κουζίνα.

01 Μάρ 2017

Αχ αχ ααααααχ... Βαθύς ανασταναγμός και μεγάλη απογοήτευση. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω δεν ξέρω μ'αυτό το εστιατόριο.

Να σας πω πως η κριτκή αφορά τις 17 Δεκεμβρίου 2016. Ένα βράδυ από εκείνα τα παγωμένα που η θερμοκρασία έπεφτε θρασύτατα και ανερυθρίαστα κάτω από το μηδέν. Το Νικηφόρο τον διαλέξαμε βάσει κουζίνας και περιοχής. Είχαμε όρεξη για Κρητικό, θέλαμε κάτι στην Πανόρμου, ένα άλλο που ξέραμε δεν απαντούσε ούτε στο τηλέφωνο ούτε στο φέης κι έτσι καταλήξαμε εδώ.

Με το που μπήκα μέσα έπαθα ΣΟΚ! Τα μαγαζι ήταν τίγκα, ο ένας πάνω στον άλλον, και εκεινη την ώρα οι σερβιτόροι προσπαθούσαν να στριμώξουν άλλο ένα τραπέζι. Φασαρία απίστευτη. Ούτε στο κλειστό του ΟΑΚΑ όταν παίζουμε με τον Ολυμπιακό δεν έχει τέτοια χαβρα. Μια σύγχρονη τραγωδία. Αν δεν είχε τόσο κρύο, θα είχα κάνει μεταβολή, και θα ειδοποιούσα τους άλλους να πάμε κάπου αλλού (είχα φτάσει πρώτη).

Περίμενα καρτερικά μπροστά στην πόρτα να μου δώσει κάποιος σημασία να δω που καθόμαστε (είχαμε κλείσει τραπέζι για τρεις). Μετά από κάνα δεκάλεπτο με ρωτάει ένας σερβιτόρος, του λέω όνομα και με στέλνει πάνω "στο μόνο άδειο τραπέζι". Για καλή μας τύχη καπνίζουμε, κι έτσι καθόμασταν σε ένα πατάρι ελάχιστα πιο άνετο αλλά πολύ πιο ήσυχο. Μπροστά στον χώρο κάτω, πάνω ήταν όαση.

Βγάζω μπουφάν, κάθομαι και νοιώθω να με χτυπάει ένα ρεύμα. Ψάχνομαι λίγο και συνειδητοποιώ πως κάθομαι μπρόστά σε μία πόρτα. Μιά ΕΞΩΠΟΡΤΑ, για να είμαι ακριβής. Ομολογώ τα έχασα λίγο, καθώς το τραπέζι αν και τεσσάρι είχε χώρο μόνο για τρία άτομα, εκ των οποίων μόνο ο ένας ουσιαστικά θα καθόταν άνετα. Βλέπετε, η μία πλευρά ήταν πάνω στον διάδρομο, η άλλη ήταν σχεδόν πάνω στους διπλανούς, η τρίτη μπροστά στην εξώπορτα και η τέταρτη ήταν η μόνη νορμάλ. Πάνω που αναρωτιόμουν αν πρέπει να κουνηθώ και ποιον καημένο να βάλω να κάτσει μπροστά στην εξώπορτα, ο τρίτος της παρέας έστειλε μήνυμα πως δεν θα έρθει. Τυχερός άνθρωπος! Το πλέον απίστευτο είναι πως στην διάρκεια της βραδιάς η εξώπορτα άνοιξε ουκ ολίγες φορές (και έβαλε μέσα μπόλικο κρύο), από διάφορους που πηγαινοέφερναν διάφορα, οπότε πραγματικά είναι άξιο απορίας πως κάποιος θεώρησε πως εκεί θα μπορούσε να κάτσει κάποιος και να φάει ανενόχλητος σαν άνθρωπος (ή έστω σαν χιονάνθρωπος).

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Το κατάστημα παίρνει ΜΗΔΕΝ. Οι δύο ντοματούλες πάνε δικαιωματικά στο παλικάρι που ΟΛΟΜΟΝΑΧΟ είχε αναλάβει όλον τον πάνω όροφο. Έπαιρνε παραγγελίες, κατέβαζε άδεια πιάτα, ανέβαζε γεμάτα, χωρίς καμμία βοήθεια. Οπότε, 0 ο Νικηφόρος, 4 ο σερβιτόρος, μέσος όρος 2 ντομάτες για να ειμαι δίκαιη. Εννοέιται πως αποτέλεσμα του μοναχικού σερβιτόρου που έτρεχε πάνω-κάτω σαν το Βέγγο ήταν το σέρβις να είναι αργό. Περίμενα 15 λεπτά για ένα τασάκι...

Στα του φαγητού... Μέτρια πράγματα. Το μενού ήταν τέράστιο. Φανταστείτε έναν κατάλογο μιας Κρητικής ταβέρνας και έναν κατάλογο μιας παραδοσιακής ταβέρνας ενωμένους σε ένα μενού.

Εμείς μείναμε στα Κρητικά και πήραμε:
-Μισή μερίδα ντολμάδάκια με αμπελόφυλλο. Νόστιμα αλλά ζεσταμένα πολύ ώρα στα μικροκύματα με αποτέλεσμα να είναι ξερά, στεγνά και σχεδόν καμμένα.
-Μισή μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς. Οι χειρότεροι που έχω φάει, αδίάφοροι και σχεδόν ωμοί, σερβιρισμένοι σε ένα πιάτο, χωρίς κάπου να βάλουμε τους άδειους και χωρίς υγρά μαντηλακια. Κρίμα τα σαλικγαράκια που πέθαναν.
-Απάκι. Αρκετά νόστιμο και σωστά ψημένο.
-Λουκάνικο καπνιστό. Επίσης αρκετά νόστιμο.
-Δυο μερίδες πατάτες. Βλέπε πάνω.
-Μία μερίδα κεφτέδες. Από μέτριοι έως καλοί.
-Μισή σαρικόπιτα. Αρκετά καλή, σωστά τηγανισμένη και χωρίς λαδίλα.

Γενικά τίποτα δεν ήταν άξιο αναφοράς. Τα ντολμαδάκια θα ήταν τέλεια αν δεν είχαν περάσει την ταλαιπωρία του φούρνου μικροκυμάτων. Οι μερίδες ήταν γενναιόδωρες αλλά δυστυχώς η ποσότητα δεν σημαίνει απαραιτήτως και ποιότητα ή ευχαρίστηση του πελάτη.

Ήπιαμε δυο διακοσαράκια χύμα ρακή, η οποία ήταν ευκολόπιοτη και άνευ πονοκεφάλων την επόμενη μέρα.

Μας κερασαν χαλβά και ραβανί, κακοφτιαγμένα και τα δύο.

Ο λογαριασμός ήταν σχεδόν 50 ευρώ.

Από κάθε άποψη ο Νικηφόρος είναι ένα εστιατόριο που δεν σέβεται ούτε τους πελάτες ούτε το προσωπικό του. Γι αυτόν και μόνο τον λόγο δεν θα ξαναπήγαινα. Αν βάλω και το τίποτα ιδιαίτερο όσον αφορά το φαγητό, και την τραγική ατμόσφαιρα μαζί με το στριμωξίδι, βγάζω ένα σύνολο από μέτριο έως κακό.

Προσωπικά, ομολογώ πως αδυνατώ να καταλάβω πως αυτό το μαγαζί ήταν τόσο τίγκα. Εγώ πάντως δεν σας το συνιστώ...

23 Ιαν 2018

Την Κυριακή στις 14/1/2018 βρέθηκα στην περιοχή των Αμπελοκήπων για μια υποχρέωση και έχοντας ακούσει για το μαγαζί "Νικηφόρος", κατέληξα στο συγκεκριμένο εστιατόριο.
Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο και για καλή μας τύχη βρέθηκε τραπέζι στο πατάρι.

Ο χώρος ήταν λιτός και όχι ιδιαίτερα εντυπωσιακός, θύμιζε πιο πολύ καθημερινή ταβέρνα-στέκι. Τα τραπέζια ήταν αρκετά κοντά το ένα στο άλλο και σε συνδιασμό με τον πολύ κόσμο δημιουργούσε μια πολύβουη κατάσταση.

Στο μενού υπήρχε μεγάλη ποικιλία κρητικών και παραδοσιακών φαγητών καθώς και μαγειρευτών. Με τη βοήθεια του σερβιτόρου, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στη δουλειά του, παραγγείλαμε κότσι χοιρινό, χοχλιούς στιφάδο, σταμναγκάθι, πατάτες και κρασί.
Το φαγητό όντως πολύ καλό, πρωτότυπες γεύσεις, οι μερίδες μεγάλες και οι τιμές πολύ καλές σε σχέση με την ποιότητά του.

Όσον αφορά το σέρβις, το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε, όπως προανέφερα, ήταν ευγενέστατο. Κυριολεκτικά έδωσε στο μαγαζί υπεραξία, αφού, παρόλο που εξυπηρετούσε μόνος του όλο τον όροφο, δεν έχασε στιγμή το χαμόγελο και τη θετική του διάθεση.
Σε γενικές γραμμές, ο Νικηφόρος είναι μια αρκετά καλή πρόταση γι'αυτούς που προτιμούν και κάτι μαγειρευτό εκτός από τα καθιερωμένα. Ίσως γι'αυτό το λόγο φαίνεται να αποτελεί ένα καλό στέκι.

27 Οκτ 2016

Ενα κυριακατικο μεσημερι, δυο ατομα, ψαχνωντας απεγνωσμενα καπου να φαμε στους Αμπελοκηπους, το πετυχαμε εντελως τυχαια.

Το πρωτο που μας εκανε εντυπωση ηταν τα γεματα τραπεζια κατειλημμενα απο εκπροσωπους καθε ηλικιακης ομαδας, και οτι οι περισσοτεροι εφευγαν με πακετο!

Ο χωρος ειναι οτι φανταζεται κανεις ακουγοντας "οικογενειακη ταβερνα". Καθαρος, συμπαθης, χωρις καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που να τον κανει να ξεχωριζει.

Το σερβις γρηγορο, αποτελεσματικο, ευγενικο, χωρις να ενοχλει και χωρις να απουσιαζει, χωρις να αφαιρει αλλα και χωρις να προσθετει κατι στο μαγαζι.

Δεν γνωριζαμε πως προκειται για κρητικη ταβερνα μιας και βρεθηκαμε εκει εντελως τυχαια, οποτε κινηθηκαμε συντηρητικα στην παραγγελια μας.

Πηραμε μια αγγουροντοματα, φρεσκια και ευχαριστη.
Λαχανοντολμαδες, μας αρεσανε πολυ κι ας "σπαγανε".
Παϊδακια, νοστιμα, δεν μυριζαν, σωστα ψημενα.
Μια καπνιστη μπριζολα, ισως λιγο πιο ψημενη απ'οσο θα επρεπε αλλα νοστιμη.
Το ιδιο ισχυει και για το συκωτι, θα το θελαμε λιγο λιγοτερο ψημενο, αλλα ηταν νοστιμο και δεν μυριζε,
Οι πατατες που συνοδευαν τα πιατα, ωραιες φρεσκες ταβερνισιες πατατουλες.

Μαζι με τα ποτα δεν ξεπερασαμε τα 20 ευρω το ατομο.

Ειναι ενα μαγαζι που θα ξαναπηγαινα ανετα για τιμια και νοστιμα φαγητα.
Ειναι το μαγαζι τυπου που ειτε πας μονος σου ειτε με 20 ατομα, ειτε παρεις ενα κυριως ειτε ολο τον καταλογο, θα σε κοιταξουν και εξυπηρετησουν με τον ιδιο τροπο, και το εκτιμω αυτο.

Συστηνεται.