Ταβέρνα με ελληνική κουζίνα.

01 Μάρ 2017

Αχ αχ ααααααχ... Βαθύς ανασταναγμός και μεγάλη απογοήτευση. Από που να αρχίσω και που να τελειώσω δεν ξέρω μ'αυτό το εστιατόριο.

Να σας πω πως η κριτκή αφορά τις 17 Δεκεμβρίου 2016. Ένα βράδυ από εκείνα τα παγωμένα που η θερμοκρασία έπεφτε θρασύτατα και ανερυθρίαστα κάτω από το μηδέν. Το Νικηφόρο τον διαλέξαμε βάσει κουζίνας και περιοχής. Είχαμε όρεξη για Κρητικό, θέλαμε κάτι στην Πανόρμου, ένα άλλο που ξέραμε δεν απαντούσε ούτε στο τηλέφωνο ούτε στο φέης κι έτσι καταλήξαμε εδώ.

Με το που μπήκα μέσα έπαθα ΣΟΚ! Τα μαγαζι ήταν τίγκα, ο ένας πάνω στον άλλον, και εκεινη την ώρα οι σερβιτόροι προσπαθούσαν να στριμώξουν άλλο ένα τραπέζι. Φασαρία απίστευτη. Ούτε στο κλειστό του ΟΑΚΑ όταν παίζουμε με τον Ολυμπιακό δεν έχει τέτοια χαβρα. Μια σύγχρονη τραγωδία. Αν δεν είχε τόσο κρύο, θα είχα κάνει μεταβολή, και θα ειδοποιούσα τους άλλους να πάμε κάπου αλλού (είχα φτάσει πρώτη).

Περίμενα καρτερικά μπροστά στην πόρτα να μου δώσει κάποιος σημασία να δω που καθόμαστε (είχαμε κλείσει τραπέζι για τρεις). Μετά από κάνα δεκάλεπτο με ρωτάει ένας σερβιτόρος, του λέω όνομα και με στέλνει πάνω "στο μόνο άδειο τραπέζι". Για καλή μας τύχη καπνίζουμε, κι έτσι καθόμασταν σε ένα πατάρι ελάχιστα πιο άνετο αλλά πολύ πιο ήσυχο. Μπροστά στον χώρο κάτω, πάνω ήταν όαση.

Βγάζω μπουφάν, κάθομαι και νοιώθω να με χτυπάει ένα ρεύμα. Ψάχνομαι λίγο και συνειδητοποιώ πως κάθομαι μπρόστά σε μία πόρτα. Μιά ΕΞΩΠΟΡΤΑ, για να είμαι ακριβής. Ομολογώ τα έχασα λίγο, καθώς το τραπέζι αν και τεσσάρι είχε χώρο μόνο για τρία άτομα, εκ των οποίων μόνο ο ένας ουσιαστικά θα καθόταν άνετα. Βλέπετε, η μία πλευρά ήταν πάνω στον διάδρομο, η άλλη ήταν σχεδόν πάνω στους διπλανούς, η τρίτη μπροστά στην εξώπορτα και η τέταρτη ήταν η μόνη νορμάλ. Πάνω που αναρωτιόμουν αν πρέπει να κουνηθώ και ποιον καημένο να βάλω να κάτσει μπροστά στην εξώπορτα, ο τρίτος της παρέας έστειλε μήνυμα πως δεν θα έρθει. Τυχερός άνθρωπος! Το πλέον απίστευτο είναι πως στην διάρκεια της βραδιάς η εξώπορτα άνοιξε ουκ ολίγες φορές (και έβαλε μέσα μπόλικο κρύο), από διάφορους που πηγαινοέφερναν διάφορα, οπότε πραγματικά είναι άξιο απορίας πως κάποιος θεώρησε πως εκεί θα μπορούσε να κάτσει κάποιος και να φάει ανενόχλητος σαν άνθρωπος (ή έστω σαν χιονάνθρωπος).

Πάμε στην εξυπηρέτηση. Το κατάστημα παίρνει ΜΗΔΕΝ. Οι δύο ντοματούλες πάνε δικαιωματικά στο παλικάρι που ΟΛΟΜΟΝΑΧΟ είχε αναλάβει όλον τον πάνω όροφο. Έπαιρνε παραγγελίες, κατέβαζε άδεια πιάτα, ανέβαζε γεμάτα, χωρίς καμμία βοήθεια. Οπότε, 0 ο Νικηφόρος, 4 ο σερβιτόρος, μέσος όρος 2 ντομάτες για να ειμαι δίκαιη. Εννοέιται πως αποτέλεσμα του μοναχικού σερβιτόρου που έτρεχε πάνω-κάτω σαν το Βέγγο ήταν το σέρβις να είναι αργό. Περίμενα 15 λεπτά για ένα τασάκι...

Στα του φαγητού... Μέτρια πράγματα. Το μενού ήταν τέράστιο. Φανταστείτε έναν κατάλογο μιας Κρητικής ταβέρνας και έναν κατάλογο μιας παραδοσιακής ταβέρνας ενωμένους σε ένα μενού.

Εμείς μείναμε στα Κρητικά και πήραμε:
-Μισή μερίδα ντολμάδάκια με αμπελόφυλλο. Νόστιμα αλλά ζεσταμένα πολύ ώρα στα μικροκύματα με αποτέλεσμα να είναι ξερά, στεγνά και σχεδόν καμμένα.
-Μισή μερίδα χοχλιούς μπουμπουριστούς. Οι χειρότεροι που έχω φάει, αδίάφοροι και σχεδόν ωμοί, σερβιρισμένοι σε ένα πιάτο, χωρίς κάπου να βάλουμε τους άδειους και χωρίς υγρά μαντηλακια. Κρίμα τα σαλικγαράκια που πέθαναν.
-Απάκι. Αρκετά νόστιμο και σωστά ψημένο.
-Λουκάνικο καπνιστό. Επίσης αρκετά νόστιμο.
-Δυο μερίδες πατάτες. Βλέπε πάνω.
-Μία μερίδα κεφτέδες. Από μέτριοι έως καλοί.
-Μισή σαρικόπιτα. Αρκετά καλή, σωστά τηγανισμένη και χωρίς λαδίλα.

Γενικά τίποτα δεν ήταν άξιο αναφοράς. Τα ντολμαδάκια θα ήταν τέλεια αν δεν είχαν περάσει την ταλαιπωρία του φούρνου μικροκυμάτων. Οι μερίδες ήταν γενναιόδωρες αλλά δυστυχώς η ποσότητα δεν σημαίνει απαραιτήτως και ποιότητα ή ευχαρίστηση του πελάτη.

Ήπιαμε δυο διακοσαράκια χύμα ρακή, η οποία ήταν ευκολόπιοτη και άνευ πονοκεφάλων την επόμενη μέρα.

Μας κερασαν χαλβά και ραβανί, κακοφτιαγμένα και τα δύο.

Ο λογαριασμός ήταν σχεδόν 50 ευρώ.

Από κάθε άποψη ο Νικηφόρος είναι ένα εστιατόριο που δεν σέβεται ούτε τους πελάτες ούτε το προσωπικό του. Γι αυτόν και μόνο τον λόγο δεν θα ξαναπήγαινα. Αν βάλω και το τίποτα ιδιαίτερο όσον αφορά το φαγητό, και την τραγική ατμόσφαιρα μαζί με το στριμωξίδι, βγάζω ένα σύνολο από μέτριο έως κακό.

Προσωπικά, ομολογώ πως αδυνατώ να καταλάβω πως αυτό το μαγαζί ήταν τόσο τίγκα. Εγώ πάντως δεν σας το συνιστώ...

02 Δεκ 2015

Σάββατο μεσημέρι 28/11, μετά από τρεχάματα στους Αμπελόκηπους, νιώθω την ανάγκη να κάτσω κάπου να βάλω μια μπουκιά στο στόμα μου. Ξάφνου, μου έρχεται η φαεινή ιδέα: Ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Ν), που τον έβλεπα καθημερινά την προηγούμενη δεκαετία, πηγαίνοντας στην τότε δουλειά μου, μια κατασκευαστική εταιρεία, που τα γραφεία της ήταν επίσης στη Λουίζης Ριανκούρ και μάλιστα στο επόμενο τετράγωνο!

Ο Ν είναι μια δημοφιλής Κρητική οικογενειακή ταβέρνα, που απ’ το 1998 τη λειτουργεί με επιτυχία ο κ. Νικηφόρος, με καταγωγή από Ανώγεια και Ρέθυμνο.
Στα 17 χρόνια λειτουργίας της είναι απ’ τις πιο παλιές Κρητικές γωνιές της Αθήνας. Ανάμεσα στις νεότερες ταβέρνες, θυμάμαι κατά σειρά παλαιότητας κάποιες άλλες, ενώ πλησιάζω στο κατώφλι του Ν: Κατσούρμπος στο Παγκράτι (10 χρόνια), Αρισμάρι στο Χαλάνδρι (5), και αυτές της τελευταίας 3ετίας: Έρως-Ήρως στους Αμπελόκηπους, Ρωμανάκια και Νταβαντούρι στην Αγία Παρασκευή και Όξο Νου στα Εξάρχεια. Φυσικά, το παλιό δεν είναι υποχρεωτικά καλύτερο. Απλά, είναι πολύ πιο δοκιμασμένο, αφού αποδεδειγμένα αντέχει στον πανδαμάτορα χρόνο! Εξάλλου, όπως διαβάζω τώρα στο site μας, ο Ν έχει συνοδευτεί από 90 κριτικές (! ), εξασφαλίζοντας μάλιστα υψηλή Βεβαιότητα & Αξιολόγηση κοντά στο 80%!

«Κατά σύμπτωση», σκέφτομαι, «προχθές μόλις έγραψα για το Μαύρο Πρόβατο του Press Café στο Παγκράτι, που κι αυτό έχει εξασφαλίσει αντίστοιχα ποιοτικά στατιστικά στοιχεία και μάλιστα με 97 κριτικές»!
«Στο κάτω-κάτω, θα φάω σίγουρα κάτι νόστιμο και σπιτικό, έστω κι αν δεν πρόλαβα να τηλεφωνήσω σε κανέναν για παρέα. Δεν πειράζει όμως…».

Και φυσικά οι εκπλήξεις συνεχίζονται: το μαγαζί, που λειτουργεί καθημερινά 12.00-01.00, όταν στις 12.45 φθάνω, είναι κυριολεκτικά κ α τ α μ έ σ τ ο!! Ο ισόγειος χώρος, μέσα γεμάτος με 100 περίπου άτομα. Έξω, μισογεμάτος με 20 άτομα (αλλά έχει ψύχρα), ενώ το πατάρι τους, τα μεσημέρια είναι κλειστό. Να μην τα πολυλογώ, βρίσκω ένα τραπεζάκι δίπλα στη είσοδο και, περιμένοντας να παραγγείλω, παρατηρώ ότι γύρω μου τρώνε θαμώνες προχωρημένης ηλικίας και μάλιστα σε μεγάλα τραπέζια!

Ρωτάω λοιπόν τον σερβιτόρο αν οι συγκεκριμένοι πελάτες τους είναι από κάποιο ΚΑΠΗ και μου απαντάει έκπληκτος: «Όχι, είναι διάφορες απλές παρέες… οι μεγάλοι, βλέπετε, τρώνε πάντα πιο νωρίς. Το βράδυ έρχονται και πιο νέοι πελάτες». Παίρνω τον κατάλογο, ξεφυλλίζοντας κυρίως Κρητική κουζίνα, με την οποία είμαι εξοικειωμένος, αφού ως Μηχανικός είχα επιβλέψει την κατασκευή 4 Μαθητικών Εστιών, από μία σε κάθε νομό, απ’ τη Σητεία μέχρι την Κάνδανο!

Η κοσμοπλημμύρα μου δίνει βέβαια την ευκαιρία να χαζέψω τον κατάλογο με την άνεσή μου. Ακούστε λοιπόν- έχουμε και λέμε:
• 15 σαλατικά & αλοιφές, 4-7 €.
• 10 ορεκτικά, 5-9 €
• 25 πιάτα ημέρας (! ), 6-12 €
• 15 πιάτα της ώρας, 8-14 €, τυριά, κα.

Διακρίνω ανάμεσά τους πασίγνωστα Κρητικά πιάτα:
• Χοχλιούς, είτε μπουμπουριστούς είτε στιφάδο (παρακαλώ): 9 €
• Βραστό ζυγούρι (αρνάκι 2 χρόνων) με γαμοπίλαφο: 10 € ( μ ο ν α δ ι κ ό )!
• Απάκι Ρεθυμνιώτικο: 10 €
• Ντολμάδες με Κρητικό αμπελόφυλλο: 8 €

Απ’ τα κλασικά τους εδέσματα ξεχωρίζω τα εξής:
• Τηγανιά συκώτι από μοσχάρι γάλακτος στα 8 €
• Μοσχάρι κοκκινιστό ή στιφάδο στα 9 €
• Κόκορα κοκκινιστό με όποια γαρνιτούρα στα 8 €
• Μουσακά, παστίτσιο, κ. λπ. κιμάδες στα 6.50 €
• Όσπρια (φασολάδα, φακές, κ. λπ. στα 6 €
• Παϊδάκια μερίδα στα 9.50 €
• Ψαρονέφρι στα 11 € κ. α. πολλά.

Οι 3-4 σερβιτόροι, όλοι τους ταχύτατοι επαγγελματίες, μου διακόπτουν την ανάγνωσή για να παραγγείλω. Ζητώ μόνο μια μερίδα τυροκροκέτες (στρογγυλές, μεγάλες, μ ο ν α δ ι κ ή ς νοστιμιάς) στα 6 €, και μια μερίδα κεφτέδες (νόστιμους και μεγάλους σαν μπιφτέκια) στα 7.50 €.
Πήρα ½ λίτρο Κρητικό κόκκινο μπρούσκο χύμα κρασί, και πλήρωσα για όλα 18 €
(κατηγορία χωρίς ποτά: 10-16 €).

Οι μερίδες τεράστιες, γευστικές και χορταστικές! Το κρασί ήταν ΑΡΙΣΤΟ και πραγματικά συμφωνώ στο σημείο αυτό με την άποψη του φίλου χρήστη denvas, που δημοσιεύτηκε μόλις προχθές!

Ευτυχώς που δοκίμασα κρασάκι χύμα, αφού -όπως είδα στον κατάλογο- τα εμφιαλωμένα τους είναι τσουχτερά: Λευκό Κρήσσα Γη (25), Μοσχοφίλερο (22) και 5 κόκκινα, από 20 € έως 30 € για το Κτήμα Χατζημιχάλη, Cabernet Sauvignon, που στη αγορά, ανάλογα με τη χρονιά, στοιχίζει περί τα 12-15 € (!! ). Άρα, να το θυμάστε – κρασάκι χύμα, είναι ό, τι πρέπει.

Εναλλακτικά, οι μπύρες τους κυμαίνονται στα 3.50-4.50 €, τα αναψυκτικά, 1-2.50 €. Φυσικά το νερό σε κανάτα, ενώ οι καθαρές τουαλέτες στο ισόγειο, αριστερά της κουζίνας. Τέλος, κέρασμα χαλβά, το οποίο όμως απέφυγα, καθότι βιαστικός…

Σαφώς και δεν κάνουν delivery, αφού απλά δεν προλαβαίνουν, γιατί όλη τους η προσπάθεια εστιάζεται στην κάλυψη των θαμώνων του εστιατορίου, που άλλωστε είναι συνήθως γεμάτο.

Είχα βέβαια την ευκαιρία να παρατηρήσω καλά τον εσωτερικό χώρο. Το μαγαζί ψηλοτάβανο, στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας, θυμίζει κλασική ταβέρνα δεκαετιών ’70 και ’80. Στον τοίχο, απέναντί μου, διέκρινα μια γωνιά από διακοσμητικά τουβλάκια με ένα καράβι (το γούρι τους ίσως και η άσβεστη ελπίδα) και πιο πάνω τον κλασικό λυράρη απ’ την Κρήτη και γύρω του, φωτογραφίες προσώπων και εικόνων απ’ την μεγαλόνησο. Στον τοίχο πίσω μου διέκρινα πιατάκια διαφόρων μεγεθών, ενώ δεξιά μου, πάνω απ’ τα WC, υπήρχαν κάποια ράφια με τα κρασιά τους. Εκεί δίπλα βρισκόταν η μισάνοιχτη κουζίνα τους, με το Bain-Marie και τις προθήκες με τα φαγητά, τις διάφορες σαλάτες κ. λπ. Αν τυχόν ξέχασα κάποια πράγματα, συμπληρώστε με εσείς προσεχώς, αφού κάθε στοιχείο βοηθάει την επισκεψιμότητα του site μας και συνεπώς την αξία του!!

Όσες και όσοι δεν έχετε πάει, νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε, προτιμώντας ασφαλώς τις απογευματινές ή βραδινές ώρες, οπότε συχνάζουν νεανικότερες παρέες θαμώνων, με φοιτητόκοσμο και επομένως πιο ζεστή ατμόσφαιρα. Κατά καιρούς μάλιστα, κάποιες Παρασκευές / Σάββατα υπάρχει μουσική live, συνήθως με βιολί και λαούτο, οπότε στην τηλεφωνική σας κράτηση, ενημερωθείτε σχετικά.

27 Οκτ 2016

Ενα κυριακατικο μεσημερι, δυο ατομα, ψαχνωντας απεγνωσμενα καπου να φαμε στους Αμπελοκηπους, το πετυχαμε εντελως τυχαια.

Το πρωτο που μας εκανε εντυπωση ηταν τα γεματα τραπεζια κατειλημμενα απο εκπροσωπους καθε ηλικιακης ομαδας, και οτι οι περισσοτεροι εφευγαν με πακετο!

Ο χωρος ειναι οτι φανταζεται κανεις ακουγοντας "οικογενειακη ταβερνα". Καθαρος, συμπαθης, χωρις καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που να τον κανει να ξεχωριζει.

Το σερβις γρηγορο, αποτελεσματικο, ευγενικο, χωρις να ενοχλει και χωρις να απουσιαζει, χωρις να αφαιρει αλλα και χωρις να προσθετει κατι στο μαγαζι.

Δεν γνωριζαμε πως προκειται για κρητικη ταβερνα μιας και βρεθηκαμε εκει εντελως τυχαια, οποτε κινηθηκαμε συντηρητικα στην παραγγελια μας.

Πηραμε μια αγγουροντοματα, φρεσκια και ευχαριστη.
Λαχανοντολμαδες, μας αρεσανε πολυ κι ας "σπαγανε".
Παϊδακια, νοστιμα, δεν μυριζαν, σωστα ψημενα.
Μια καπνιστη μπριζολα, ισως λιγο πιο ψημενη απ'οσο θα επρεπε αλλα νοστιμη.
Το ιδιο ισχυει και για το συκωτι, θα το θελαμε λιγο λιγοτερο ψημενο, αλλα ηταν νοστιμο και δεν μυριζε,
Οι πατατες που συνοδευαν τα πιατα, ωραιες φρεσκες ταβερνισιες πατατουλες.

Μαζι με τα ποτα δεν ξεπερασαμε τα 20 ευρω το ατομο.

Ειναι ενα μαγαζι που θα ξαναπηγαινα ανετα για τιμια και νοστιμα φαγητα.
Ειναι το μαγαζι τυπου που ειτε πας μονος σου ειτε με 20 ατομα, ειτε παρεις ενα κυριως ειτε ολο τον καταλογο, θα σε κοιταξουν και εξυπηρετησουν με τον ιδιο τροπο, και το εκτιμω αυτο.

Συστηνεται.

24 Δεκ 2015

Σχεδον κλασικη πια ταβερνα στην περιοχη των Αμπελοκηπων, αν και με λειτουργια μολις απο το 1998, ο Νικηφορος εχει κερδισει με το υπεροχο ελληνικο φαγητο του (τουλαχιστον) τους κατοικους της περιοχης, οι οποιοι τον «επιβραβευουν» γεμιζοντας καθημερινα (ναι, καθημερινα) το μαγαζι!
Ελληνικη κουζινα λοιπον με εντονο το κρητικο στοιχειο, καθως το Ρεθυμνο αποτελει τοπο καταγωγης του κ. Νικηφορου, ο οποιος «τρεχει» οικογενειακως την επιχειρηση του.

Βραδυ καθημερινης και εμεις, δυο ατομα, τον επιλεξαμε για ποιοτικο οικονομικο φαγητο πριν παμε στο ΔΑΝΑΟ για τανια. Το σημειο πολυ βολικο, λιγα μολις βηματα απο το μετρο Πανορμου, στη Λασκαριδου, ενα δρομακι καθετο της Λ. Ριανκουρ, στο υψος που η τελευταια τεμνει την Πανορμου. Εννοειται πως δεν πας με αυτοκινητο.

Ο χωρος, τυπικος κλασικης ταβερνας, οπως και τα τραπεζακια με τις καρεκλες. Ειναι παντως ανετος και καθαρος.

Λογω δουλειας πηγαμε αργα και ειχαμε την πιεση να προλαβουμε το σινεμα, επομενως δεν απολαυσαμε ως επρεπε το φαγητο. Η βραδια θα ηταν πολυ καλυτερη διχως την πιεση του χρονου αλλα αυτο δεν μπορει να χρεωθει στον Νικηφορο, οπου ισα ισα ειχαμε εξαιρετη εξυπηρετηση μετα τη σχετικη επισημανση που καναμε.

Στα της παραγγελιας, επιλεξαμε απο τα πιατα ημερας (παρα πολλα! ) το αρνακι με πατατες, πεντανοστιμο, ελιωνε ενω δε μυριζε καθολου! Ακομη, μια τηγανια με συκωτι μοσχαρισιο (επισης για κυριως), απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει (συχνα φοβαμαι το συκωτι στις ταβερνες), ενω πηραμε ακομη τυροκροτετες, μια χαρα, και πατατες τηγανητες, φρεσκιες ωραιοτατες, ολα πλουσιες μεριδες, ενα ακομη συν του μαγαζιου.

Συνοδευσαμε με μισο κιλο χυμα κρασι, επιλογη που απεδειχθη σωστη, καθως ηταν «καθαρο», ποιοτικο και οικονομικο. Αλλωστε ταιριαζει το χυμα κρασι στις ταβερνες! Εννοειται πως ειχαμε φρεσκο ψωμακι και νερο σε κανατα, στην αρχη.

Ο λογαριασμος για ενα πληρες γευμα με κρασακι ανερχεται στα 17-18 € ανα ατομο, επομενως τσεκαρα την πρωτη κατηγορια, οπου δεν υπολογιζονται τα ποτα.

Συνοπτικα, αρκετα νοστιμο ελληνικο φαγητο σε μεγαλες μεριδες, ωραιοτατο χυμα κρασι, γρηγορη εξυπηρετηση και σωστες τιμες, για ενα πραγματικα τιμιο ταβερνακι. Εαν βρεθω στην περιοχη ειμαι σιγουρα θετικος στο να επισκεφθω ξανα τον Νικηφορο!

27 Νοε 2015

Μετά τις καλές κριτικές που διάβασα αποφάσισα να πάω Παρασκευή βράδυ στο Νικηφόρο.

Ο κατάλογος έχει κάμποσα μαγειρευτά και κάποια της ώρας, οπότε το κατάστημα έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό. Δοκίμασα κυρίως αυτά που προτείναν άλλοι φίλοι.

Από ορεκτικά
Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο. 6 μεγάλα κομμάτια, με πλούσια γευστική σάλτσα, την οποία εξαφανίσαμε με βούτες ψωμιού.
Σαρικόπιτα. Γευστική.

Από κύρια πιάτα
Κεφτέδες. 6 τεράστιοι κεφτέδες. Πολύ γευστικοί και με ελάχιστη λαδίλα. Πρέπει να παραδεχτώ βέβαια ότι μοιάζαν αρκετά με μικρά μπιφτέκια παρά με κεφτέδες, και λόγω μεγέθους αλλά και λόγω υφής και γεύσης. Σε κάθε περίπτωση πολύ καλοί.
Τηγανιά ψαρονέφρι. Εξίσου ικανοποιητική μερίδα, με ωραία σάλτσα και τυρί. Βέβαια βρήκα και κομμάτια χοιρινού με το λίπος τους, τα οποία όμως έδιναν και κάποια επιπλέον γεύση.

Το κόκκινο κρασί από τα καλύτερα χύμα που έχω δοκιμάσει.

Στο τέλος έφεραν χαλβά για κέρασμα.

Γενικά οι γεύσεις είναι πολυ καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι μεγάλες.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή και γρήγορη.

Χώρος:
Έχει και μέσα και έξω (κλεισμένος χώρος στο πεζοδρόμιο). Όταν πήγαμε εμείς καπνίζανε μόνο στον έξω χώρο. Εσωτερικά ο χώρος είχε μια ιδιαίτερη διαρρύθμιση. Ψηλοτάβανος, οι τοίχοι με απαλά χρώματα, πίνακας με προσωπογραφίες που θύμιζαν αγιογραφίες που συναντάμε σε εκκλησίες, 2 (?) πολυέλαιοι. θα τολμούσα να πω ότι ο διακοσμητής θα πρέπει να είχε στο μυαλό του το εσωτερικό ναού όταν έβαζε τις πινελιές του. Πάραυτα ο χώρος είναι όμορφος. Τα τραπέζια είναι μεγάλα και οι αποστάσεις ικανοποιητικές.

Το πάρκινγκ είναι δύσκολη υπόθεση.

Τιμές:
Κανονικές. Τα ανωτέρω και μια κόκα κόλα 33 ευρώ (με απόδειξη).

Για όσους μένουν κοντά, μία από τις δυνατές επιλογές.

16 Νοε 2015

Ένα τίμιο μαγαζί με πολύ καλό μαγειρευτό φαγητό και ψητά της ώρας. αξιζει να δοκιμάσετε τα χειροποίητα ντολμαδάκια το χοιρινό με σέλινο.

ο,τι πάρετε ειναι φρέσκο και οι μερίδες ειναι μεγάλες. αν θέλετε να φάτε καλά ειναι η καλύτερη επιλογή.

26 Οκτ 2015

Φαγητο:2/4
Σιγουρα οποιος παει σε αυτο το μαγαζι πρεπει να φαει λαχανοντολμαδες αυγολεμονο! Λεγεται οτι ειναι η σπεσιαλιτε του κ οχι αδικα, ειναι εξαιρετικοι! Το υπολοιπο μενου ειναι αρκετα καλο αλλα μεχρι εκει! Δοκιμασαμε σαγανακι στα καρβουνα, κεφτεδακια(πολυ καλα! ), τηγανια, πατατες τηγανητες(κομμενες στο χερι), φλογερες και μια σαλατα και φυσικα τους ξακουστους λαχανοντολμαδες!

Εξυπηρετηση:3/4
Ολα τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα κ προθυμα να σου εξηγησουν οτιδηποτε κ να σου προτεινουν πιατα!

Χώρος:2/4
Εκατσα στο μεσα κυριως χωρο ο οποιος ειναι αρκετα φιλοξενος, θυμιζοντας μαγαζια μιας παλιοτερης εποχης! Δυστυχως ο μεσος ορος ηλικιας ειναι γυρω στα 50!

Value for money:2/4
Δοκιμασαμε αρκετα πιατα κ τα χρηματα που πληρωσαμε ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα σχετικα με τη ποιοτητα των προιοντων!

*Ενημερωτικα επειδη το ατου του μαγαζιου ειναι τα μαγειρευτα αν πατε αργα δε θα εχουν μεινει κ πολλα!

24 Οκτ 2015

Το επισκεφθηκα πρωτη φορα μια Κυριακη μεσημερι κ το ομολογω οτι με εντυπωσιασε!!

Πολυ κοντα στο μετρο.. Πολυ βασικο ειδικα αν δεν θες να χρησιμοποιησεις αυτοκινητο!

Παραγγείλαμε για ορεκτικα

Μια χωριατικη αρκετα καλη ειδικα η φετουλα ελεγε πολυ
& 1 σαγανακι που ηταν μεγαλο κ πολυ νοστιμο!!
Πατατουλες τηγανιτες φρεσκοτατες
Το ψωμακι φρεσκοτατο

Το ψαρανοφρι αλα κρεμ συνοδευμενο με ρυζακι πολυ νοστιμο κ μεγαλη μεριδα
Τα μπιφτεκια ψητα με πατατες τηγανιτες πολυ νοστιμα κ αυτα
Μπριζολα χοιρινη με πατατες τηγανιτες (κλασσικη αξια) πεντανοστιμη κ η μεριδα μην σας πω για 2 ατομα!!!

Οι τιμες προσιτες!!

**Θα το ξανα επισκεφτουμε συντομα

29 Αυγ 2015

Επισκεψη τις τελευταιες μερες του Ιουλιου, μετα τις πολυ καλες κριτικες που διαβασα στο ask4food. Και πραγματι αξιζε!

Ο χωρος ειναι ησυχος, σε ενα στενακι της Ριανκουρ, τουλαχιστον Κυριακη μεσημερι που πηγαμε εμεις. Καθησαμε εξω και ηταν αρκετα δροσερα. Δυστυχως ετσι δεν μπορεσα να επιβεβαιωσω αν οντως μεσα ο χωρος ειναι ακαπνος, αλλα θα ξαναπαω...

Η εξυπηρετηση ηταν γρηγορη - δεν ειχε και πολυ κοσμο εκεινη την ωρα - και παμε στα πιατα...
Το κοτσι στο φουρνο που πηρα εγινε αγαπημενο μου πιατο! Μαλακο, με πορτοκαλι και πατατες και φυσικα με την πετσα για εξτρα χοληστερινη! Ισως το καλυτερο που εχω δοκιμασει.

Επισης οι κεφτεδες που πηραμε για τη μικρη σιγουρα δεν ειναι ορεκτικο οπως φαινεται στον καταλογο. Ειναι ενα μεγαλο πιατο και περισσεψαν και για το σπιτι.
Το μπιφτεκι της συζυγου ηταν νοστιμο αλλα ενταξει, μπιφτεκι ειναι δεν περιμενα και πολλα. Δυο κομματια αρκετα μεγαλα παντως, και απο αυτο πηραμε σπιτι.
Γενικα οι μεριδες ειναι μεγαλες.

Εντυπωση μας εκανε στη χωριατικη που ειχε σχεδον μισο κιλο φετα επανω! Αλλου ψαχνεις το τυρι κατω απο το πιατο...
Τρια πιατα, σαλατα και ωραιοι κολοκυθοκεφτεδες με δυο μπυρες 48 ευρω. Μολις γυρισω Αθηνα ξερω που θα ξαναφαω!

Μια μικρη προσθηκη μετα απο επισκεψη στις 10/4 - η πρωτη φορα που καθησαμε μεσα. Το φαγητο παραμενει το ιδιο καλο, οπως και η εξυπηρετηση γι αυτο και ειναι καπως δυσκολο να κλεισεις τραπεζι τουλαχιστον τις Κυριακες που εχω προσπαθησει εγω.
Το μονο που θελω να αναφερω -μιας και για πολλους κριτικους ειναι θεμα ταμπου- ειναι οτι το καπνισμα μεσα επιτρεπεται μονο στο παταρι με τα λιγα τραπεζια. Ο κατω (μεγαλυτερος) χωρος μενει ακαπνος αλλα βεβαια ο καπνος απο το παταρι δεν ειναι καλα εκπαιδευμενος να παραμενει εκει αλλα κατηφοριζει και προς τα κατω. Στην περιπτωση μας στις 10/4, στον κατω χωρο πρεπει να ειμασταν καμια 30αρια ατομα και στο παταρι ΕΞΙ εκ των οποιων καπνιζε ΕΝΑΣ.

Η καπνα δεν ηταν εντονη αλλα οσμη υπηρχε. ΟΚ, δεν θα γκρινιαξω γι αυτο ουτε θα αλλαξω βαθμολογια. Το αναφερω γιατι σε κουβεντα μου προς ενα απο τα παιδια του μαγαζιου φευγοντας, δηλαδη ολα καλα και σημερα αλλα αν δεν καπνιζαν καθολου μεσα θα ηταν καλυτερα, απαντησε οτι αν τους το απαγορεψει θα γκρινιαξουν και θα τους χασει.
Εκατσα και σκεφτηκα λοιπον, ο Νικηφορος ειναι γεματος μεσα απο μη καπνιστες. Ακομα και στο χωρο των καπνιστων στο παταρι καπνιζε μονο ενας! Ποσο εχει να χασει τελικα ενα μαγαζι που γεμιζει απο κοσμο αν καθαρισει εντελως την ατμοσφαιρα του μεσα; Εξαλλου εχει χωρο και εξω! Μηπως πρεπει να το τολμησει;

15 Φεβ 2016

Για το "Νικηφορο", εχω ξαναγραψει... Ειναι ενα μαγαζι με πολυ νοστιμο καλομαγειρεμενο φαγητο, αψογη εξυπηρετηση και εναν χαμογελαστο, εγκαρδιο και φιλοξενο ιδιοκτητη, το Γιαννη. Ενιωσα την αναγκη να ξαναγραψω γιατι συνεβει κατι που δεν νομιζω να εχει ξανασυμβει σε αλλο μαγαζι και νιωθω οτι " οφειλω" να το δημοσιευσω!

Απο κακη συννενοηση και λογω πολλη δουλειας δεν ηρθαν στο τραπεζι μας ολα τα πιατα που παραγγειλαμε ( ημασταν 6 ατομα και καναμε τραπεζι για τη γιορτη του αντρα μου). Ηρθαμε σε δυσκολη θεση και νιωσαμε την αναγκη να απολογηθουμε γιατι το κερασμα που καναμε δεν ηταν αρκετα πλουσιο και ετσι το ειπαμε στο Γιαννη, διευκρινιζοντας φυσικα οτι δεν θελαμε να βρει το μπελα του το παιδι που πηρε την παραγγελια. Και τι εκανε ο Γιαννης? Μας κερασε διπλα γλυκα και ποτο και μας εδωσε κερασμα και ολα τα πιατα που δεν ηρθαν σπιτι (6 με 8 πιατα) σε κουτακια για το σπιτι!!! Δεν υπαρχει η συμπεριφορα του Γιαννη!!! Εβαλε πανω απο το κερδος του μαγαζιου την ευχαριστηση των πελατων του! Αν και εμεις Γιαννη δε νιωθουμε σαν πελατες σου (ειδικα μετα την τευταια φορα που μας ανοιξες την καρδια σου) αλλα σαν καποιους που σε εκτιμανε και χαιρονται καθε φορα που σε βλεπουνε!!! Ευχομαι παντα να εχεις πολλη πολλη δουλεια στο μαγαζι!!!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Peny.

Λασκαρίδου 7 & Λουίζης Ριανκούρ, Αμπελόκηποι

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι