ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Λασκαρίδου 7 & Λουίζης Ριανκούρ, Αμπελόκηποι [Χάρτης]

Ταβέρνα με ελληνική κουζίνα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ενα κυριακατικο μεσημερι, δυο ατομα, ψαχνωντας απεγνωσμενα καπου να φαμε στους Αμπελοκηπους, το πετυχαμε εντελως τυχαια.

Το πρωτο που μας εκανε εντυπωση ηταν τα γεματα τραπεζια κατειλημμενα απο εκπροσωπους καθε ηλικιακης ομαδας, και οτι οι περισσοτεροι εφευγαν με πακετο!

Ο χωρος ειναι οτι φανταζεται κανεις ακουγοντας "οικογενειακη ταβερνα". Καθαρος, συμπαθης, χωρις καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο που να τον κανει να ξεχωριζει.

Το σερβις γρηγορο, αποτελεσματικο, ευγενικο, χωρις να ενοχλει και χωρις να απουσιαζει, χωρις να αφαιρει αλλα και χωρις να προσθετει κατι στο μαγαζι.

Δεν γνωριζαμε πως προκειται για κρητικη ταβερνα μιας και βρεθηκαμε εκει εντελως τυχαια, οποτε κινηθηκαμε συντηρητικα στην παραγγελια μας.

Πηραμε μια αγγουροντοματα, φρεσκια και ευχαριστη.
Λαχανοντολμαδες, μας αρεσανε πολυ κι ας "σπαγανε".
Παϊδακια, νοστιμα, δεν μυριζαν, σωστα ψημενα.
Μια καπνιστη μπριζολα, ισως λιγο πιο ψημενη απ'οσο θα επρεπε αλλα νοστιμη.
Το ιδιο ισχυει και για το συκωτι, θα το θελαμε λιγο λιγοτερο ψημενο, αλλα ηταν νοστιμο και δεν μυριζε,
Οι πατατες που συνοδευαν τα πιατα, ωραιες φρεσκες ταβερνισιες πατατουλες.

Μαζι με τα ποτα δεν ξεπερασαμε τα 20 ευρω το ατομο.

Ειναι ενα μαγαζι που θα ξαναπηγαινα ανετα για τιμια και νοστιμα φαγητα.
Ειναι το μαγαζι τυπου που ειτε πας μονος σου ειτε με 20 ατομα, ειτε παρεις ενα κυριως ειτε ολο τον καταλογο, θα σε κοιταξουν και εξυπηρετησουν με τον ιδιο τροπο, και το εκτιμω αυτο.

Συστηνεται.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι 28/11, μετά από τρεχάματα στους Αμπελόκηπους, νιώθω την ανάγκη να κάτσω κάπου να βάλω μια μπουκιά στο στόμα μου. Ξάφνου, μου έρχεται η φαεινή ιδέα: Ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Ν), που τον έβλεπα καθημερινά την προηγούμενη δεκαετία, πηγαίνοντας στην τότε δουλειά μου, μια κατασκευαστική εταιρεία, που τα γραφεία της ήταν επίσης στη Λουίζης Ριανκούρ και μάλιστα στο επόμενο τετράγωνο!

Ο Ν είναι μια δημοφιλής Κρητική οικογενειακή ταβέρνα, που απ’ το 1998 τη λειτουργεί με επιτυχία ο κ. Νικηφόρος, με καταγωγή από Ανώγεια και Ρέθυμνο.
Στα 17 χρόνια λειτουργίας της είναι απ’ τις πιο παλιές Κρητικές γωνιές της Αθήνας. Ανάμεσα στις νεότερες ταβέρνες, θυμάμαι κατά σειρά παλαιότητας κάποιες άλλες, ενώ πλησιάζω στο κατώφλι του Ν: Κατσούρμπος στο Παγκράτι (10 χρόνια), Αρισμάρι στο Χαλάνδρι (5), και αυτές της τελευταίας 3ετίας: Έρως-Ήρως στους Αμπελόκηπους, Ρωμανάκια και Νταβαντούρι στην Αγία Παρασκευή και Όξο Νου στα Εξάρχεια. Φυσικά, το παλιό δεν είναι υποχρεωτικά καλύτερο. Απλά, είναι πολύ πιο δοκιμασμένο, αφού αποδεδειγμένα αντέχει στον πανδαμάτορα χρόνο! Εξάλλου, όπως διαβάζω τώρα στο site μας, ο Ν έχει συνοδευτεί από 90 κριτικές (! ), εξασφαλίζοντας μάλιστα υψηλή Βεβαιότητα & Αξιολόγηση κοντά στο 80%!

«Κατά σύμπτωση», σκέφτομαι, «προχθές μόλις έγραψα για το Μαύρο Πρόβατο του Press Café στο Παγκράτι, που κι αυτό έχει εξασφαλίσει αντίστοιχα ποιοτικά στατιστικά στοιχεία και μάλιστα με 97 κριτικές»!
«Στο κάτω-κάτω, θα φάω σίγουρα κάτι νόστιμο και σπιτικό, έστω κι αν δεν πρόλαβα να τηλεφωνήσω σε κανέναν για παρέα. Δεν πειράζει όμως…».

Και φυσικά οι εκπλήξεις συνεχίζονται: το μαγαζί, που λειτουργεί καθημερινά 12.00-01.00, όταν στις 12.45 φθάνω, είναι κυριολεκτικά κ α τ α μ έ σ τ ο!! Ο ισόγειος χώρος, μέσα γεμάτος με 100 περίπου άτομα. Έξω, μισογεμάτος με 20 άτομα (αλλά έχει ψύχρα), ενώ το πατάρι τους, τα μεσημέρια είναι κλειστό. Να μην τα πολυλογώ, βρίσκω ένα τραπεζάκι δίπλα στη είσοδο και, περιμένοντας να παραγγείλω, παρατηρώ ότι γύρω μου τρώνε θαμώνες προχωρημένης ηλικίας και μάλιστα σε μεγάλα τραπέζια!

Ρωτάω λοιπόν τον σερβιτόρο αν οι συγκεκριμένοι πελάτες τους είναι από κάποιο ΚΑΠΗ και μου απαντάει έκπληκτος: «Όχι, είναι διάφορες απλές παρέες… οι μεγάλοι, βλέπετε, τρώνε πάντα πιο νωρίς. Το βράδυ έρχονται και πιο νέοι πελάτες». Παίρνω τον κατάλογο, ξεφυλλίζοντας κυρίως Κρητική κουζίνα, με την οποία είμαι εξοικειωμένος, αφού ως Μηχανικός είχα επιβλέψει την κατασκευή 4 Μαθητικών Εστιών, από μία σε κάθε νομό, απ’ τη Σητεία μέχρι την Κάνδανο!

Η κοσμοπλημμύρα μου δίνει βέβαια την ευκαιρία να χαζέψω τον κατάλογο με την άνεσή μου. Ακούστε λοιπόν- έχουμε και λέμε:
• 15 σαλατικά & αλοιφές, 4-7 €.
• 10 ορεκτικά, 5-9 €
• 25 πιάτα ημέρας (! ), 6-12 €
• 15 πιάτα της ώρας, 8-14 €, τυριά, κα.

Διακρίνω ανάμεσά τους πασίγνωστα Κρητικά πιάτα:
• Χοχλιούς, είτε μπουμπουριστούς είτε στιφάδο (παρακαλώ): 9 €
• Βραστό ζυγούρι (αρνάκι 2 χρόνων) με γαμοπίλαφο: 10 € ( μ ο ν α δ ι κ ό )!
• Απάκι Ρεθυμνιώτικο: 10 €
• Ντολμάδες με Κρητικό αμπελόφυλλο: 8 €

Απ’ τα κλασικά τους εδέσματα ξεχωρίζω τα εξής:
• Τηγανιά συκώτι από μοσχάρι γάλακτος στα 8 €
• Μοσχάρι κοκκινιστό ή στιφάδο στα 9 €
• Κόκορα κοκκινιστό με όποια γαρνιτούρα στα 8 €
• Μουσακά, παστίτσιο, κ. λπ. κιμάδες στα 6.50 €
• Όσπρια (φασολάδα, φακές, κ. λπ. στα 6 €
• Παϊδάκια μερίδα στα 9.50 €
• Ψαρονέφρι στα 11 € κ. α. πολλά.

Οι 3-4 σερβιτόροι, όλοι τους ταχύτατοι επαγγελματίες, μου διακόπτουν την ανάγνωσή για να παραγγείλω. Ζητώ μόνο μια μερίδα τυροκροκέτες (στρογγυλές, μεγάλες, μ ο ν α δ ι κ ή ς νοστιμιάς) στα 6 €, και μια μερίδα κεφτέδες (νόστιμους και μεγάλους σαν μπιφτέκια) στα 7.50 €.
Πήρα ½ λίτρο Κρητικό κόκκινο μπρούσκο χύμα κρασί, και πλήρωσα για όλα 18 €
(κατηγορία χωρίς ποτά: 10-16 €).

Οι μερίδες τεράστιες, γευστικές και χορταστικές! Το κρασί ήταν ΑΡΙΣΤΟ και πραγματικά συμφωνώ στο σημείο αυτό με την άποψη του φίλου χρήστη denvas, που δημοσιεύτηκε μόλις προχθές!

Ευτυχώς που δοκίμασα κρασάκι χύμα, αφού -όπως είδα στον κατάλογο- τα εμφιαλωμένα τους είναι τσουχτερά: Λευκό Κρήσσα Γη (25), Μοσχοφίλερο (22) και 5 κόκκινα, από 20 € έως 30 € για το Κτήμα Χατζημιχάλη, Cabernet Sauvignon, που στη αγορά, ανάλογα με τη χρονιά, στοιχίζει περί τα 12-15 € (!! ). Άρα, να το θυμάστε – κρασάκι χύμα, είναι ό, τι πρέπει.

Εναλλακτικά, οι μπύρες τους κυμαίνονται στα 3.50-4.50 €, τα αναψυκτικά, 1-2.50 €. Φυσικά το νερό σε κανάτα, ενώ οι καθαρές τουαλέτες στο ισόγειο, αριστερά της κουζίνας. Τέλος, κέρασμα χαλβά, το οποίο όμως απέφυγα, καθότι βιαστικός…

Σαφώς και δεν κάνουν delivery, αφού απλά δεν προλαβαίνουν, γιατί όλη τους η προσπάθεια εστιάζεται στην κάλυψη των θαμώνων του εστιατορίου, που άλλωστε είναι συνήθως γεμάτο.

Είχα βέβαια την ευκαιρία να παρατηρήσω καλά τον εσωτερικό χώρο. Το μαγαζί ψηλοτάβανο, στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας, θυμίζει κλασική ταβέρνα δεκαετιών ’70 και ’80. Στον τοίχο, απέναντί μου, διέκρινα μια γωνιά από διακοσμητικά τουβλάκια με ένα καράβι (το γούρι τους ίσως και η άσβεστη ελπίδα) και πιο πάνω τον κλασικό λυράρη απ’ την Κρήτη και γύρω του, φωτογραφίες προσώπων και εικόνων απ’ την μεγαλόνησο. Στον τοίχο πίσω μου διέκρινα πιατάκια διαφόρων μεγεθών, ενώ δεξιά μου, πάνω απ’ τα WC, υπήρχαν κάποια ράφια με τα κρασιά τους. Εκεί δίπλα βρισκόταν η μισάνοιχτη κουζίνα τους, με το Bain-Marie και τις προθήκες με τα φαγητά, τις διάφορες σαλάτες κ. λπ. Αν τυχόν ξέχασα κάποια πράγματα, συμπληρώστε με εσείς προσεχώς, αφού κάθε στοιχείο βοηθάει την επισκεψιμότητα του site μας και συνεπώς την αξία του!!

Όσες και όσοι δεν έχετε πάει, νομίζω ότι αξίζει να το δοκιμάσετε, προτιμώντας ασφαλώς τις απογευματινές ή βραδινές ώρες, οπότε συχνάζουν νεανικότερες παρέες θαμώνων, με φοιτητόκοσμο και επομένως πιο ζεστή ατμόσφαιρα. Κατά καιρούς μάλιστα, κάποιες Παρασκευές / Σάββατα υπάρχει μουσική live, συνήθως με βιολί και λαούτο, οπότε στην τηλεφωνική σας κράτηση, ενημερωθείτε σχετικά.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Σχεδον κλασικη πια ταβερνα στην περιοχη των Αμπελοκηπων, αν και με λειτουργια μολις απο το 1998, ο Νικηφορος εχει κερδισει με το υπεροχο ελληνικο φαγητο του (τουλαχιστον) τους κατοικους της περιοχης, οι οποιοι τον «επιβραβευουν» γεμιζοντας καθημερινα (ναι, καθημερινα) το μαγαζι!
Ελληνικη κουζινα λοιπον με εντονο το κρητικο στοιχειο, καθως το Ρεθυμνο αποτελει τοπο καταγωγης του κ. Νικηφορου, ο οποιος «τρεχει» οικογενειακως την επιχειρηση του.

Βραδυ καθημερινης και εμεις, δυο ατομα, τον επιλεξαμε για ποιοτικο οικονομικο φαγητο πριν παμε στο ΔΑΝΑΟ για τανια. Το σημειο πολυ βολικο, λιγα μολις βηματα απο το μετρο Πανορμου, στη Λασκαριδου, ενα δρομακι καθετο της Λ. Ριανκουρ, στο υψος που η τελευταια τεμνει την Πανορμου. Εννοειται πως δεν πας με αυτοκινητο.

Ο χωρος, τυπικος κλασικης ταβερνας, οπως και τα τραπεζακια με τις καρεκλες. Ειναι παντως ανετος και καθαρος.

Λογω δουλειας πηγαμε αργα και ειχαμε την πιεση να προλαβουμε το σινεμα, επομενως δεν απολαυσαμε ως επρεπε το φαγητο. Η βραδια θα ηταν πολυ καλυτερη διχως την πιεση του χρονου αλλα αυτο δεν μπορει να χρεωθει στον Νικηφορο, οπου ισα ισα ειχαμε εξαιρετη εξυπηρετηση μετα τη σχετικη επισημανση που καναμε.

Στα της παραγγελιας, επιλεξαμε απο τα πιατα ημερας (παρα πολλα! ) το αρνακι με πατατες, πεντανοστιμο, ελιωνε ενω δε μυριζε καθολου! Ακομη, μια τηγανια με συκωτι μοσχαρισιο (επισης για κυριως), απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει (συχνα φοβαμαι το συκωτι στις ταβερνες), ενω πηραμε ακομη τυροκροτετες, μια χαρα, και πατατες τηγανητες, φρεσκιες ωραιοτατες, ολα πλουσιες μεριδες, ενα ακομη συν του μαγαζιου.

Συνοδευσαμε με μισο κιλο χυμα κρασι, επιλογη που απεδειχθη σωστη, καθως ηταν «καθαρο», ποιοτικο και οικονομικο. Αλλωστε ταιριαζει το χυμα κρασι στις ταβερνες! Εννοειται πως ειχαμε φρεσκο ψωμακι και νερο σε κανατα, στην αρχη.

Ο λογαριασμος για ενα πληρες γευμα με κρασακι ανερχεται στα 17-18 € ανα ατομο, επομενως τσεκαρα την πρωτη κατηγορια, οπου δεν υπολογιζονται τα ποτα.

Συνοπτικα, αρκετα νοστιμο ελληνικο φαγητο σε μεγαλες μεριδες, ωραιοτατο χυμα κρασι, γρηγορη εξυπηρετηση και σωστες τιμες, για ενα πραγματικα τιμιο ταβερνακι. Εαν βρεθω στην περιοχη ειμαι σιγουρα θετικος στο να επισκεφθω ξανα τον Νικηφορο!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μετά τις καλές κριτικές που διάβασα αποφάσισα να πάω Παρασκευή βράδυ στο Νικηφόρο.

Ο κατάλογος έχει κάμποσα μαγειρευτά και κάποια της ώρας, οπότε το κατάστημα έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό. Δοκίμασα κυρίως αυτά που προτείναν άλλοι φίλοι.

Από ορεκτικά
Λαχανοντολμάδες αυγολέμονο. 6 μεγάλα κομμάτια, με πλούσια γευστική σάλτσα, την οποία εξαφανίσαμε με βούτες ψωμιού.
Σαρικόπιτα. Γευστική.

Από κύρια πιάτα
Κεφτέδες. 6 τεράστιοι κεφτέδες. Πολύ γευστικοί και με ελάχιστη λαδίλα. Πρέπει να παραδεχτώ βέβαια ότι μοιάζαν αρκετά με μικρά μπιφτέκια παρά με κεφτέδες, και λόγω μεγέθους αλλά και λόγω υφής και γεύσης. Σε κάθε περίπτωση πολύ καλοί.
Τηγανιά ψαρονέφρι. Εξίσου ικανοποιητική μερίδα, με ωραία σάλτσα και τυρί. Βέβαια βρήκα και κομμάτια χοιρινού με το λίπος τους, τα οποία όμως έδιναν και κάποια επιπλέον γεύση.

Το κόκκινο κρασί από τα καλύτερα χύμα που έχω δοκιμάσει.

Στο τέλος έφεραν χαλβά για κέρασμα.

Γενικά οι γεύσεις είναι πολυ καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι μεγάλες.

Εξυπηρέτηση:
Πολύ καλή και γρήγορη.

Χώρος:
Έχει και μέσα και έξω (κλεισμένος χώρος στο πεζοδρόμιο). Όταν πήγαμε εμείς καπνίζανε μόνο στον έξω χώρο. Εσωτερικά ο χώρος είχε μια ιδιαίτερη διαρρύθμιση. Ψηλοτάβανος, οι τοίχοι με απαλά χρώματα, πίνακας με προσωπογραφίες που θύμιζαν αγιογραφίες που συναντάμε σε εκκλησίες, 2 (?) πολυέλαιοι. θα τολμούσα να πω ότι ο διακοσμητής θα πρέπει να είχε στο μυαλό του το εσωτερικό ναού όταν έβαζε τις πινελιές του. Πάραυτα ο χώρος είναι όμορφος. Τα τραπέζια είναι μεγάλα και οι αποστάσεις ικανοποιητικές.

Το πάρκινγκ είναι δύσκολη υπόθεση.

Τιμές:
Κανονικές. Τα ανωτέρω και μια κόκα κόλα 33 ευρώ (με απόδειξη).

Για όσους μένουν κοντά, μία από τις δυνατές επιλογές.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Ένα τίμιο μαγαζί με πολύ καλό μαγειρευτό φαγητό και ψητά της ώρας. αξιζει να δοκιμάσετε τα χειροποίητα ντολμαδάκια το χοιρινό με σέλινο.

ο,τι πάρετε ειναι φρέσκο και οι μερίδες ειναι μεγάλες. αν θέλετε να φάτε καλά ειναι η καλύτερη επιλογή.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Μια επικαιροποιημένη κριτική για τον "αγαπημένο" μου ΝΙΚΗΦΟΡΟ νομίζω είναι αναγκαία, καθώς, μολονότι η πιάτσα της Πανόρμου εξακολουθεί να είναι γεμάτη κόσμο, σταθερά αυτός προσφέρει πεντανόστιμο και σπιτικό φαγητό, που δύσκολα βρίσκεις στην Αθήνα.

Με αφορμή λοιπόν, την τελευταία μου πρόσφατη επίσκεψη, έχουμε και λέμε...

Μια παρέα τεσσάρων πεινασμένων και διψασμένων ατόμων έφθασε για πολλοστή φορά στον ΝΙΚΗΦΟΡΟ, Παρασκευή βράδυ 27/3. Ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ είναι μια κλασική οικογενειακή ταβέρνα που λειτουργεί καθημερινά από το μεσημέρι έως το βράδυ. Οι θαμώνες του κυρίως εργαζόμενοι στα πέριξ, άτομα σχετικά μεγάλης ηλικίας, αλλά τα τελευταία χρόνια και αρκετός πιο νέος κόσμος, λόγω Πανόρμου. Κράτηση γενικά δεν κρίνεται απαραίτητη, καθώς το μαγαζί είναι αρκετά μεγάλο, η ζήτηση ωστόσο είναι μεγάλη οπότε για καλό και για κακό τις μέρες αιχμής κάντε ένα τηλέφωνο.

ΧΩΡΟΣ:
ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ βρίσκεται σε έναν κάθετο δρόμο της Λ. Ριανκούρ, πολύ κοντά στο μετρό Πανόρμου. Το πάρκινγκ πονεμένη ιστορία, οπότε προτιμήστε το μετρό.
Ο χώρος τυπικός ταβέρνας, κλασικά τραπεζοκαθίσματα, τραπεζομάντιλα κλπ.. Τα τραπέζια ωστόσο άνετα σε πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους, σε προδιαθέτουν να "αράξεις" και να απολαύσεις το φαγητό σου συνοδεία ποτού. Το κάπνισμα εντός απαγορεύεται αυστηρά, επιτρέπεται μόνο στα λιγότερα τραπέζια που υπάρχουν στο πατάρι. Εξωτερικά, επίσης υπάρχουν καμιά δεκαριά τουλάχιστον τραπέζια, κάπως πιο στενάχωρα λόγω περιορισμένου χώρου, μια χαρά ωστόσο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Όλα καλά και στον τομέα αυτό. Τα παιδιά που δουλεύουν είναι γρήγορα, φιλικά, με διάθεση για πλάκα και κουβέντα, δεν πιστεύω ότι μπορεί κανείς να μείνει παραπονεμένος. Στα highlights το πολύ πλούσιο κέρασμα με γλυκά στο τέλος, ενώ κατά τα λοιπά δεν τίθεται θέμα, απόδειξη κανονικά κομμένη, νεράκι σε κανάτα, ενώ συχνά είναι και τα κεράσματα σε ποτά.

ΦΑΓΗΤΟ:
Το μενού είναι προσανατολισμένο στην κρητική κουζίνα (γαμοπίλαφο, λουκάνικα καπνιστά και ξιδάτα, απάκι κλπ. ), λόγω καταγωγής του ιδιοκτήτη, προσφέρει ωστόσο αρκετές επιλογές που καλύπτουν όλα τα γούστα. Κάποιες σαλάτες, αρκετά ορεκτικά, της ώρας, μαγειρευτά (που δυστυχώς τελειώνουν νωρίς, οπότε δεν τα προλαβαίνω συχνά). Κατά καιρούς, έχω δοκιμάσει αρκετά πιάτα, δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει κάτι που να μην μου άρεσε, θα αναφερθώ πιο αναλυτικά ωστόσο σε αυτά που πήραμε στην τελευταία μας έξοδο:

- ντάκος, με ντομάτα, μυζήθρα και ελιές, πολύ ωραίος, με το παξιμάδι σκληρούτσικο, όπως το προτιμώ και τα λοιπά υλικά σταθερά καλής ποιότητας και ποσότητα;.

- φάβα, σταθερή αξία, απλό πιάτο αλλά νόστιμο

- μελιτζανοσαλάτα, δοκίμασα πρώτη φορά και με ικανοποίησε. Σίγουρα χειροποίηση, με μεγάλα κομμάτια μελιτζάνας μέσα, το σκόρδο αρκετά διακριτικό, θα το προτιμούσα πιο έντονο.

- ντολμαδάκια, φανταστικά, μικρού μεγέθους, με τη γεύση του αμπελόφυλλου να ξεχωρίζει και τη γέμιση γευστικότατη. Αν τα πετύχετε, μην τα αφήσετε. Δυστυχώς αυτήν τη φορά οι λαχανοντολμάδες είχαν τελειώσει, και αυτοί πάντως είναι το ίδιο νόστιμοι και γευστικοί.

- 2 τηγανητές πατάτες, πεντανόστιμες, εννοείται φρεσκοκομμένες και σε μεγάλα κομμάτια.

- 1 γραβιέρα κρητική, μια χαρά, ιδανική για τις πρώτες ρακές, μέχρι να έρθουν και τα υπόλοιπα πιάτα.

- κεφτεδάκια, από τα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού, κατά τη γνώμη μου. Αν και τυπικά είναι στα ορεκτικά και η τιμή τους μπορεί να σου φανεί λίγο τσιμπημένη (7,00 €), πρόκειται για έξι πολύ μεγάλους κεφτέδες, τέλεια τηγανισμένους, τραγανούς εξωτερικά και μαλακούς μέσα, με ωραία μπαχαρικά. Να τους προτιμήσετε.

- λουκάνικο καπνιστό, μια χαρά, έχει λίγο βαριά γεύση, νόστιμο πάντως σε κάθε περίπτωση.

- καπνιστή μπριζόλα, πεντανόστιμη, πολύ ωραία ψημένη, με το λίπος γύρω γύρω να της δίνει την απαραίτητη νοστιμάδα, μια χαρά/

- τηγανιά ψαρονέφρι, πολύ νόστιμη επίσης, μαλακό το κρέας, συνοδεία από κομμάτια πιπεριάς και γραβιέρας, με μια σαλτσούλα ότι πρέπει για βούτες.
Από ποτά ήπιαμε ρακή (4 καραφάκια των 250 ml), ελαφριά και γλυκόπιοτη, χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες την επομένη, θα την προτιμούσα κάπως πιο δροσερή. Από τα υπόλοιπα ποτά και το λευκό χύμα κρασί είναι μια χαρά, για το κόκκινο δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη.

Στο τέλος, όπως προανέφερα, ήρθε στο τραπέζι μας μια τεράστια πιατέλα με χαλβά σιμιγδαλένιο με σοκολάτα, ένα πολύ ωραίο γλυκάκι, σαν ραβανί με ινδοκάρυδο και λίγο γλυκό του κουταλιού. Ό, τι πρέπει για το κλείσιμο.

Όπως καταλαβαίνετε από τα σχόλια μου, το φαγητό σε κάθε περίπτωση είναι το ατού του μαγαζιού. Ό, τι και εάν έχω δοκιμάσει, ξέρω ότι θα είναι νόστιμο και περιποιημένο και φτιαγμένο με μεράκι. Η εικόνα εξάλλου (που την έχω πετύχει αρκετές φορές και έχει σχολιαστεί και από άλλους χρήστες του site) του προσωπικού να τρώει τα ίδια πιάτα που σερβίρει και στον κόσμο, νομίζω ότι τα λέει όλα για την ποιότητα του φαγητού.

VALUE FROM MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 80 €. Σε κάθε περίπτωση το μαγαζί δεν είναι ακριβό, καθώς και οι ποσότητες των πιάτων είναι αρκετά μεγάλες, μια οριακή μείωση ωστόσο στις τιμές πιστεύω ότι θα ήταν επιθυμητή, για αυτό και το «3».

Αυτά λοιπόν για το ΝΙΚΗΦΟΡΟ και από μένα. Σίγουρα οι παλιοί φίλοι του site θα τον έχουν τιμήσει καθώς πρόκειται για παλιό και γνωστό μαγαζί, έκανα ωστόσο την κριτική, γιατί πιστεύω ότι θα ήταν καλό να τον μάθουν και οι υπόλοιποι, πιο νέοι φίλοι, του ask4food. Σπεύσατε …

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πηγαιναμε για το λυχνιο. Σταματησα να παρω τσιγαρα στο περιπτερο, και ειδα την ταμπελα Νικηφορος. Αμεσως μεσα στο σαιτ για να δω κριτικες, και μιας και ειχα παρκαρει, αλλαγη σχεδιου και βουρ στο μαγαζι.

Επισκεψη 31/5 Κυριακη, περι τις 2 ωρα το μεσημερι. Ολα τα τραπεζια εξω στην μικρη καλυμμενη απο περγκολα πεζοδρομιο-αυλη γεματα και ρεζερβε.
Βρηκαμε τραπεζι μεσα, και εκεινη την ωρα η ταβερνα ητο σχεδον γεματη.

ΧΩΡΟΣ

Ψηλοταβανο μαγαζι, στο ισογειο πολυκατοικιας, προσεγμενο μεσα με τοιχους βαμενους στην ωχρα, σημεια καλυμενα με πετρα μερικοι πινακες, ολα καλα για την περιοχη, μη οντας (εξοχικη ταβερνα).
Σχετικη φασαρια λογω αντιλαλου, μεγαλες παρεες, οικογενειες, συνταξιουχοι, και κοσμος που εμπαινε για να παρει φαγητο για το σπιτι.

Το μαγαζι διαθετει και παταρι που χθες δεν ητο ανοικτο, αλλα μαλλον χρησιμευε για μεταφορα ωνιων προς την κουζινα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Αμεση, ευγενικη, και αποδοτικη, με χαμογελο και η ροη των πιατων κανονικη. Νερο σε κανατα δροσερο, και αποδειξη κανονικα. Κερασμα χαλβας με γλυκο κουταλιου νερατζι, και καρυδοπιτα.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ

- Χοχλιοι μπουρμπουριστοι, καλοι με το ξυδακι και το δενδρολιβανο τους.

- Κεφτεδες τηγανητοι. Η μεριδα περιειχε 6 μεγαλους κεφτεδες, φαγωθηκαν οι 3, και οι υπολοιποι 3 πακετο για το σπιτι.

- Σαλατα με πρασιναδες, φρεσκια, με μπαλσαμικο ξυδι.

- Ντοματοσαλατα με την πιπερια της, το αγγουρακι της, και το κρεμμυδι.

- Τυροκαυτερη πιπερατη, χειροποιητη.

- Πατατα τηγανητη, σπιτικη, μεγαλη και ευγεστη μεριδα.

Για ολα τα παραπανω μαζι με μια μπυρα 36 ευρω. Προσιτη τιμη για την ποιοτητα του φαγητου και μεγαλες μεριδες.

ΠΟΙΚΙΛΙΑ

Ο Νικηφορος καλυπτει ολα τα γουστα. Μεγαλη γκαμα μαγειρευτων φαγητων, οπως μουσακας, φρικασε, λαδερα, αλοιφες, ποικιλια τυριων, ροστ μπιφ, κοτοπουλο φουρνου, ποικιλια ορεκτικων, τηγανιες, καθως και ψητα της ωρας.

Για το προσωπικο μου γουστο, αξιζει αυτη την εποχη να κατσεις ςξω να φας το φαγακι σου και να γυρισεις σπιτι σου, μη κανοντας μια εκδρομη σε εξοχικη ταβερνα. Επισης αξιζει και στο να παρεις φαγητο για το σπιτι, μιας και προσφερει μια αξιολογη εναλλακτικη λυση.

HIGH LIGHT

Πιθανοτατα σημειο συναντησης πολιτικων ΣΥΡΙΖΑ. Χθες υπουργος συνετρωγε με την παρεα του, και κατα τη διαρκεια του γευματος, δεχθηκε ουκ ολιγες φορες χαιρετισματα, και πολιτικους προβληματισμους (goodness me ?), απο πελατες πιθανοτατα στελεχη του κοματος, που ερχοταν για φαγητο.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί την πρώτη Παρασκευή του Μαΐου, αμέσως μετά το γραφείο, μετά από σύσταση συναδέλφου. Ήμασταν αρκετά άτομα (16) και έτσι είχαμε κάνει κράτηση 3 ημέρες νωρίτερα. Η πρόσβαση είναι εύκολη από το Μετρό της Πανόρμου (5΄με τα πόδια), αλλά εάν πάτε με αυτοκίνητο, πιθανόν να δυσκολευτείτε λίγο στην στάθμευση.

Λόγω καιρού, κάτσαμε έξω. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ως χώρος και θα έλεγα ότι είναι και σχετικά στριμωγμένα τα τραπέζια. Κλασσικός χώρος ταβέρνας δηλαδή, χωρίς κάτι θετικό ή αρνητικό, που να κάνει την διαφορά.

Το σέρβις ήταν άμεσο, γρήγορο και αρκετά εξυπηρετικό. Στα συν ότι φέρνουν νερό βρύσης και όχι εμφιαλωμένο, εκτός εάν το ζητήσεις.

Επειδή ήμασταν αρκετοί, πήραμε πολλά πιάτα (όλα στη μέση), οπότε μπορώ να έχω μια αρκετά καλή ιδέα περί του φαγητού. Πάμε λοιπόν:

• Σαλάτα Ντάκος: Κλασσική, νόστιμη και αρκετή σε ποσότητα.

• Σαλάτα ανάμικτη: Δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, αλλά ήταν νόστιμη. Μια κλασσική ανάμικτη σαλάτα.

• Τυροκροκέτες: Τεράστιο μέγεθος, νόστιμες και λίγο περισσότερο αλμυρές από όσο θα τις ήθελα.

• Πατάτες Τηγανιτές: Αρκετά καλές. Καλοτηγανισμένες, χωρίς λαδίλα και αρκετά τραγανές.

• Απάκι Ψητό: Πολύ νόστιμο, 3 αρκετά μεγάλα κομμάτια.

• Τηγανιά Κοτόπουλο: Νόστιμη, χωρίς να είναι κάτι το ιδαίτερο.

• Τηγάνια Χοιρινή: Κλασσική, νόστιμη χωρίς κάποια γευστική έξαρση.

• Ταγανιά Συκώτι Μοσχαρίσιο: Για εμένα το καλύτερο πιάτο από όσα δοκίμασα. Πάρα πολύ νόστιμη, το συκώτι έλιωνε και έδενε εξαιρετικά με την σάλτσα. Πολύ καλύτερη από τις άλλες 2 τηγανιές. Εάν ξαναπάω θα είναι μέσα στα πιάτα επιλογής μου και την προτείνω σε όσους αρέσει το συκώτι.

• Τυρόπιτα Στριφτή: Επίσης εξαιρετικό πιάτο, από τα καλύτερα που δοκίμασα. Τραγανό φύλλο, καθόλου λαδίλα (αν και τηγανιτή) και πάρα πολύ νόστιμη. Θα ήθελε λίγο παραπάνω τυράκι, γιατί κάποια σημεία δεν είχαν σχεδόν καθόλου γέμιση.

• Κεφτεδάκια: Στην ουσία μιλάμε για κεφτέδες και μάλιστα τεράστιους (σαν χειροβομβίδα! ). Πολύ νόστιμοι, που παρόλο το μέγεθός τους ήταν καλά τηγανισμένοι, χωρίς να ξεραθούν και χωρίς αν είναι ωμοί στο κέντρο. Επίσης τους συστήνω αφού ήταν από τα καλύτερα πιάτα.

• Λαχανοντολμάδες: Πολύ γευστικοί με πλούσια σάλτσα αυγολέμονο και αρκούντως χορταστικοί. Θέλουν το πιπεράκι τους!

• Ντολμαδάκια: Απλά ντολμαδάκια γιαλαντζί, νόστιμα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα τα έπαιρνα ξανά, γιατί τα ίδια μπορείς να φάς σε πάρα πολλά μαγαζιά.

Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσω ότι οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες, οπότε ενώ οι τιμές αρχικά φαίνονται τσιμπημένες, τελικά θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικές δεδομένου της ποιότητας και της ποσότητα. Επίσης, να το έχετε στα υπόψιν για τις μεγάλες μερίδες, γιατί εμείς δεν το ξέραμε και παραγγείλαμε αρκετά περισσότερα φαγητά με αποτέλεσμα να περισσέψουν κάποια. Στο τέλος μας κέρασαν μια πιατέλα γλυκών που είχε: χαλβά σιμιγδαλένιο (πολύ καλός), ραβανί (επίσης πολύ καλό) και λίγο γιαούρτι με ένα άγνωστο γλυκό του κουταλιού (έμοιαζε με κολοκύθα) το οποίο ήταν ΟΚ.

Σαν χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά η ποιότητα και η γεύση του φαγητού σε συνδυασμό με το γρήγορο και φιλικό σέρβις, με αποζημίωσαν. Θα ξαναπήγαινα (και μάλλον θα ξαναπάω με παρέα φίλων) αφού το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο και είχε και αρκετά καλές τιμές. Δεν αναφέρω το ποσό του λογαριασμού, γιατί δεν το γνωρίζω (πλήρωσε η εταιρία αφού ήταν εταιρική έξοδος), αλλά είδα τις τιμές του καταλόγου, οπότε μπορώ να υπολογίσω. Η τιμή ανά άτομο που αναφέρω, είναι για παραγγελία εφόσον γνωρίζεις το μέγεθος των μερίδων και όχι για παραγγελία (όπως κάναμε εμείς) με το σκεπτικό των μικρών μεζέδων.

Φαγητο:2/4
Σιγουρα οποιος παει σε αυτο το μαγαζι πρεπει να φαει λαχανοντολμαδες αυγολεμονο! Λεγεται οτι ειναι η σπεσιαλιτε του κ οχι αδικα, ειναι εξαιρετικοι! Το υπολοιπο μενου ειναι αρκετα καλο αλλα μεχρι εκει! Δοκιμασαμε σαγανακι στα καρβουνα, κεφτεδακια(πολυ καλα! ), τηγανια, πατατες τηγανητες(κομμενες στο χερι), φλογερες και μια σαλατα και φυσικα τους ξακουστους λαχανοντολμαδες!

Εξυπηρετηση:3/4
Ολα τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα κ προθυμα να σου εξηγησουν οτιδηποτε κ να σου προτεινουν πιατα!

Χώρος:2/4
Εκατσα στο μεσα κυριως χωρο ο οποιος ειναι αρκετα φιλοξενος, θυμιζοντας μαγαζια μιας παλιοτερης εποχης! Δυστυχως ο μεσος ορος ηλικιας ειναι γυρω στα 50!

Value for money:2/4
Δοκιμασαμε αρκετα πιατα κ τα χρηματα που πληρωσαμε ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα σχετικα με τη ποιοτητα των προιοντων!

*Ενημερωτικα επειδη το ατου του μαγαζιου ειναι τα μαγειρευτα αν πατε αργα δε θα εχουν μεινει κ πολλα!

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Αμπελόκηποι, Αθήνα

Το επισκεφθηκα πρωτη φορα μια Κυριακη μεσημερι κ το ομολογω οτι με εντυπωσιασε!!

Πολυ κοντα στο μετρο.. Πολυ βασικο ειδικα αν δεν θες να χρησιμοποιησεις αυτοκινητο!

Παραγγείλαμε για ορεκτικα

Μια χωριατικη αρκετα καλη ειδικα η φετουλα ελεγε πολυ
& 1 σαγανακι που ηταν μεγαλο κ πολυ νοστιμο!!
Πατατουλες τηγανιτες φρεσκοτατες
Το ψωμακι φρεσκοτατο

Το ψαρανοφρι αλα κρεμ συνοδευμενο με ρυζακι πολυ νοστιμο κ μεγαλη μεριδα
Τα μπιφτεκια ψητα με πατατες τηγανιτες πολυ νοστιμα κ αυτα
Μπριζολα χοιρινη με πατατες τηγανιτες (κλασσικη αξια) πεντανοστιμη κ η μεριδα μην σας πω για 2 ατομα!!!

Οι τιμες προσιτες!!

**Θα το ξανα επισκεφτουμε συντομα

Χρήσιμη;