Κλασικές γεύσεις με ποικιλία ψαρικών. Ανοιχτά όλη μέρα.

04 Νοε 2017

Στο Δουράμπεη βρέθηκα το βράδυ της 28ης Οκτωβρίου σε μίνι οικογενειακό τραπέζι πέντε ατόμων. Η μέρα ήταν βροχερή και η κράτηση έγινε δύο ώρες νωρίτερα για τις 8. Τελικά δεν χρειάστηκε, όπως διαπιστώσαμε, αφού το εστιατόριο ήταν σχεδόν άδειο την ώρα που πήγαμε.

Φυσικά είχα ακουστά τον Δουράμπεη, ήξερα τη θέση του και γνώριζα ότι πρόκειται για ένα καλό- ακριβό (συνήθως αυτά πάνε μαζί) εστιατόριο ψαριού, αλλά δεν είχε τύχει να πάω ποτέ. Πάντοτε, όταν διαλέγαμε Μικρολίμανο, προτιμούσαμε τα πιο "θορυβώδη" εστιατόρια στην πιάτσα της ακτής Κουμουνδούρου. Αγνοούσα όμως και την ιστορία και το μέγεθος της κουζίνας του. Η μόλις μία πιο πρόσφατη κριτική στο σάιτ μας, που πρόλαβα να κοιτάξω, δεν με βοήθησε πολύ.

Ωστόσο, από τις συζητήσεις που είχαμε εκεί και από την μικρή έρευνα που έκανα εκ των υστέρων, διαπίστωσα ότι πρόκειται για ένα από τα παλαιότερα εστιατόρια ψαριού του Πειραιά, με οκτώ δεκαετίες (! ) ζωής, που σερβίρει καλό ψάρι, ψαρεύει με δικά του καϊκια, ξεχωρίζει για τις πρωτότυπες θαλασσινές συνταγές, επιλέγει ό, τι πιο ποιοτικό σε κάθε πιάτο του (από τις σαλάτες μέχρι τα θαλασσινά) και γενικώς συγκαταλέγεται στα εστιατόρια που κατά καιρούς προτιμά για τις εξόδους της η πολιτική και όχι μόνο ελίτ (αυτό όπως το πάρει κανείς). Μωρέ μπράβο!

Εγώ θα περιγράψω απλώς την αίσθηση που αποκόμισα από αυτό το δείπνο, γιατί από αυτή την μία επίσκεψη δεν μπορώ να σχολιάσω πολλά πέραν των βασικών, του φαγητού- της εξυπηρέτησης- της ατμόσφαιρας. Να πω εξαρχής ότι το τραπέζι κλείστηκε από τους μεγαλύτερους της οικογένειας, τον πατέρα μου και τον θείο μου, που λαχτάρησαν ωραίο ψάρι και είπαν, ένεκα της ημέρας να μας βγάλουν εκεί. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω ακριβή εικόνα ούτε του καταλόγου, ούτε του λογαριασμού. Η παραγγελία έγινε από αυτούς, που είχαν ξαναπάει. Από τα χρήματα που είδα να μπαίνουν στη δερμάτινη θήκη, υποθέτω ότι πληρώσαμε κάπως παραπάνω απ' όσα θα δίναμε κάπου αλλού. Όπως και νά χει όμως η βαθμολογία μου στο vfm ίσως είναι κάπως αυθαίρετη.

Επί της ουσίας τώρα:

Ο Δουράμπεης βρίσκεται στον εσωτερικό δρόμο που οδηγεί στο Μικρολίμανο, κοντά στο ΣΕΦ, ακριβώς μετά την στροφή της εκκλησίας (Μεταμόρφωση νομίζω). Το σημείο αυτό δεν είναι το πιο ειδυλλιακό, αν σκεφτείς ότι είναι απομακρυσμένο από τα υπόλοιπα εστιατόρια και ότι μπροστά περνάει δρόμος. Αποτελείται από μία μεγάλη εσωτερική σάλα, με πολλά τραπέζια και μια εξωτερική αυλή, κατάλληλη για τους καλοκαιρινούς μήνες.

Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός, ευρύχωρος και άνετος, με μεγάλα και μικρότερα τραπέζια και ροτόντες, στρωμένα με λευκά τραπεζομάντιλα και πετσέτες. Λιτός και σοβαρός, δεν υπάρχουν πολλές διακοσμητικές λεπτομέρειες. Γενικότερα η ατμόσφαιρα αποπνέει διακριτική- κλασική πολυτέλεια, παλαιάς κοπής. Θα έλεγα ότι θα τον προτιμούσαν μεγαλύτερες ηλικίες. Εμένα δεν μου προκάλεσε καποια ιδιαίτερη ζεστασιά, αλλά για την περίσταση ήταν ό, τι έπρεπε.

Το σέρβις πολύ ζεστό και εγκάρδιο. Διαρκώς από πάνω μας, με μεγάλο ενδιαφέρον, με πρωτότυπες προτάσεις και με προθυμία να μας εξυπηρετήσουν όσο το δυνατόν καλύτερα.

Η παραγγελία μας ήταν κάπως λιτή, ωστόσο δοκιμάσαμε ενδιαφέροντα πιάτα.

- Στην αρχή μας προσφέρθηκε ένα φλυτζάνι ζεστή ψαρόσουπα- κακαβιά (δλδ ζουμάκι ελαφριάς, όχι πηχτής σούπας). Μια όμορφη, ζεστή έναρξη!

- Συνεχίσαμε με έναν καταπληκτικό μεζέ: μικρές μπρουσκέτες, μεγέθους μπουκιάς, από φρυγανισμένο ψωμί με λεπτές φετούλες αυγοτάραχο. Μοναδικό! Ζητήσαμε ανανέωση, αν ήταν εφικτό, και μας έφεραν σχεδόν διπλάσια κομμάτια από την πρώτη φορά! Δεν ξέρω αν ήταν κι αυτό στο καλωσόρισμα, αφού πρόσεξα ότι ήρθε μαζί με την σούπα, χωρίς να το έχουμε παραγγείλει (εκτός αν έχασα κάτι από την παραγγελία). Όπως και να χει, μην το χάσετε!

- Συνεχίσαμε με μια πιατέλα σαρδέλες ψητές. Περίπου 10 σαρδέλες, μεγαλούτσικες, ζουμερές και όμορφα καπνισμένες από την σχάρα.

- Συνοδέψαμε με μια ποικιλία βραστά λαχανικά (κυρίως αμπελοφάσολα και κολοκυθάκια). Ακόμα και αυτά ήταν άριστης ποιότητας, πολύ τρυφερά, το λάδι ελαφρύ, δεν στεκόταν καθόλου στο στόμα.

- Εδώ μας πρότεινε ο σεφ (αν όντως ήταν αυτός) τον πρώτο γευστικό μεζέ: συκωτάκια ψαριού. Μας είπε ότι κάτι τέτοιο δεν έχουμε ξαναδοκιμάσει. Και όντως, από περιέργεια, φυσικά, το παραγγείλαμε και πράγματι δεν είχαμε ξαναδοκιμάσει κάτι τέτοιο. Ήταν συκωτάκια, σωστά ψημένα στη σχάρα, μαλακά και ζουμερά, με καπνιστή και ταυτόχρονα αυτή την... μεταλλική γεύση του συκωτιού. Θύμιζαν λίγο μανιτάρια πλευρώτους όταν μπαίνουν στη σχάρα. Μας είπαν ότι επρόκειτο για συκωτάκια πεσκανδρίτσας που είναι βρώσιμα και νόστιμα. Ενδιαφέρουσα πρόταση... δεν ξέρω αν θα το ξανατολμούσα.

- Δεύτερη έκπληξη- κέρασμα αυτή την φορά- κολοκυθοανθοί τηγανιτοί με φέτα και ντομάτα. Και αυτοί από ελαφρύ τηγάνι, τραγανοί και νόστιμοι. Δεν ήταν γεμιστοί, η σαλτσούλα και η φέτα είχαν ψηθεί από πάνω.

- Και στη συνέχεια κατέφθασε το ψάρι που μας είχε προταθεί και τελικά είχαμε επιλέξει: σκορπίνα ψητή. Πρέπει να ήταν περίπου 2 κιλών. Έφτασε για να φάμε γενναία ποσότητα και οι πέντε, αφού πρώτα καθαρίστηκε και μοιράστηκε στα πιάτα μας από το προσωπικό. Μάλιστα μας άφησαν στην μέση κομμένο και το κεφάλι, να το ξεψαχνίσουμε! Οι φίλοι βίγκαν θα ωρύονται, αλλά πραγματικά για μένα δεν υπάρχει πιο γλυκό φαγητό από το ψαχνό ανάμεσα στα κοκαλάκια του ψαριού!

Στην εκτέλεση δεν βρήκα κανένα σφάλμα, παρ' όλο που θεωρώ την σκορπίνα δύσκολο ψάρι για σχάρα (είναι πολύ μαλακό) και προσωπικά την προτιμώ στην κλασική εκτέλεσή της, σούπα. Όμως τι αρνητικό θα μπορούσα να βρω σ' αυτό το τέλεια ψημένο ψάρι!

- Για επιδόρπια ζητήσαμε λίγο σταφύλι και παγωτό, αλλά, το πολύ πρόθυμο προσωπικό δεν έμεινε σε αυτό. Μας έφερε μαζί και πιατέλα με λουκουμαδάκια-μπουκίτσες με πλούσιο μέλι και κανέλα! Όνειρο!

Ήπιαμε λευκό Σκούρας "Ορεινός Ήλιος", ένα κρασί δροσερό, ντελικάτο, που συνοδεύει τέλεια την ελαφριά γεύση του ψαριού.

Εννοείται ότι πέραν των φαγητών είχαμε όλη την αναμενόμενη περιποίηση: μας πρόσφεραν ζεστές πετσέτες για να σκουπίσουμε τα χέρια μας μετά το γεύμα, και ξανά μετά το γλυκό, πήραν τα πρώτα πιάτα, σέρβιραν οι ίδιοι κρασί και νερό και συνεχώς ρωτούσαν αν είναι σε καλή θερμοκρασία, μας καληνύχτισαν με χαμόγελο... Γενικότερα είχαμε την περιποίηση αυτή που δείχνει σεβασμό στον πελάτη, αρμόζει σε έναν τέτοιο χώρο και ανταποκρίνεται, ως ένα βαθμό, στις τιμές του.

Κι αν ρωτάτε εμένα, όλα έχουν την σημασία τους. Γιατί σε ένα ακριβό εστιατόριο πας για να νιώσεις και λίγο ότι σε περιποιούνται. Πληρώνεις και γι' αυτό. Το γεύμα σε έναν τέτοιο χώρο δεν είναι μόνο θέμα γεύσης. Είναι η συνολική εμπειρία και η αίσθηση ότι η τελική αποτίμηση ατμόσφαιρας - γεύσης- υπηρεσιών ανταποκρίνεται σε αυτό που πληρώνεις. Για μένα είναι εξίσου σημαντική αυτή η αίσθηση και την προσμετρώ στις κριτικές μου. Ο Δουράμπεης, παρά τις ομολογουμένως, ανεβασμένες τιμές του, μου άφησε αυτή την όμορφη εντύπωση.

Βεβαίως σε όλο το διάστημα που ήμασταν εκεί, μόλις τρεις παρέες ακόμα γευμάτιζαν, γεγονός που δικαιολογεί, εν μέρει, την μεγάλη περιποίηση. Η μία ήταν μια πολυμελής οικογένεια αλλοδαπών (Ινδών ή Αραβόφωνων), οι άλλοι Έλληνες. Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να είναι γεμάτο τέτοιες εποχές ένα εστιατόριο που δεν απευθύνεται στον μέσο Αθηναίο (και δη εστιατόριο ψαριού), ωστόσο συμπεραίνω από τα συμφραζόμενα ότι ο Δουράμπεης του Πειραιά δεν φιλοδόξησε και ποτέ να γίνει δημοφιλής σε ένα πιο ευρύ κοινό.

Τελικά ισχύει αυτό που λέω καμιά φορά "μικρά δωράκια στον εαυτό μας"..! Γι' αυτό θα πας στον Δουράμπεη. Για εκείνη την μία φορά που θα μπορέσεις να διαθέσεις το κάτι παραπάνω. Για την εγγύηση ότι εκεί θα βρεις καλό ψάρι και όλα θα είναι ποιοτικά και καλομαγειρεμένα. Για την εμπειρία να γευματίσεις μια φορά στο ιστορικό εστιατόριο του Πειραιά. Σαφώς και μπορεί να μην σε ενδιαφέρει η εμπειρία. Σαφώς και μπορείς να φας ωραίο ψάρι σε πλείστα άλλα μέρη. Σαφώς και μπορεί να πετύχεις το ίδιο ψάρι σε καλύτερη τιμή. Επιλογές είναι αυτά. Αρκεί να ξέρεις κάθε φορά πού πηγαίνεις και τι ζητάς.

12 Μαι 2016

Γεύση τίποτα λιγότερο από το τέλειο ααα παράπονο 0 νομίζω δεν θα απογοητεύσει και τον πιο στριμμένο πελάτη και ως προς την γεύση και ως προς την ποικιλία του καταλόγου και ως προς την φρεσκάδα της Α' ύλης είτε μιλάμε για σαλατικά είτε για ορεκτικά είτε στα κυρίως πιάτα!!

Εξυπηρετικότατοι όλοι οι σερβιτόροι και ο μετρ που πήρε την παραγγελία πρόθυμος σε όλα να στα εξηγήσει ακόμα και να στα προσαρμόσει στα γούστα σου!!
Ο χώρος όχι ότι έχει κάτι το άσχημο και σαν μαγαζί η καθαριότητα του είναι αξιοσημείωτη και πολύ μεγάλο είναι αλλά εμένα λίγο με downιασε που λένε λίγο καταθλιπτικό το κομμάτι που είναι δεν ξέρω κάτι με χάλαγε και δεν είμαι σίγουρος τι.. δεν με τράβηξε..

Ίσως φταίει και το γεγονός ότι είναι ένα πολύ μεγάλο μαγαζί σε όλα του προσεγμένο αλλά χωρίς κόσμο και για Σάββατο βράδυ σε ολόκληρο μαγαζί να κάθονται 3 μικρο παρέες χτυπάει όσο να πεις άσχημα και με αφορμή αυτό... μήπως να κάνατε κάτι στις τιμούλες σας που μεταξύ μας όχι απλά βαράτε αλύπητα αλλά παρά βαράτε και το λέω γιατί όπως σας έκοψα σε λίγο το μόνο που θα βαράτε θα είναι οι μύγες άντε και κανα κουνούπι τώρα που καλοκαιριάζει sorry αλλά δεν αρμόζει σε τόσο καλά και ακριβά μαγαζιά να θυμίζουν νεκροταφείο (μακρυά από μας)!!

11 Ιούλ 2011

Εξηγώ τη βαθμολογία μου και νομίζω θα καταλάβετε ποιές είναι και οι απόψεις μου. Στην ποιότητα φαγητού άρα και στη γεύση βάζω 4 γιατί είναι ένα μαγαζί που εγώ προσωπικά επισκέπτομαι 20 χρόνια και πριν από 'μενα οι γονείς μου όταν πήγαιναν με τους δικούς τους γονείς και οι γιαγιάδες μου συναντιούνταν στα ιαματικά λουτρά κι οι παππούδες μας τα λέγανε με τον παππού Δουράμπεη ενώ οι γονείς μου στη ζούλα σκαρφάλωναν για να δουν ταινίες στον ''κινηματόγραφο''.

Η ποιότητα όλα αυτά τα χρόνια είναι η ίδια. Σωστά αλατισμένα πιάτα που στην Ελλάδα πάσχουμε απ' αυτό και όσοι τρώτε που και που έξω θα το ξέρετε. Οι σαλάτες πάρα πολύ καλές και ολόφρεσκες και εν αντιθέσει με προλαλήσαντες, υπάρχουν μυστικές συνταγές στο Δουράμπεη έχουν να κάνουν όμως περισσότερο με το πόσο τηγανίζεις, πως τηγανίζεις, ποιές οι αναλογίες στο κουρκούτι και πιστέψτε το οι περισσότερες ταβέρνες που πάτε δε νομίζω ότι ξέρουν και πολλά από σωστό τρόπο μαγειρέματος.

Το σέρβις είναι επιπέδου 3 για 'μενα κι ο λόγος είναι ένας πως συγκριτικά με το πως ήταν παλιότερα δεν είναι πλέον τόσο σβέλτοι αλλά και πάλι η εξυπηρέτηση είναι πάρα πολύ καλή.

Στο χώρο δε μπορώ να δώσω παραπάνω από 2, δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, ποτέ δεν είχε άλλωστε. Κι αυτή είναι η μόνη μου ένσταση στο να χαρακτηρίσω το Δουράμπεη εστιατόριο, παρότι αδόκιμος ο όρος θα προτιμούσα να την αποκαλούσα ''ταβέρνα πολυτελείας''. Το σώζει βέβαια αυτό το κλείσιμο που κάνει με το νερό και την αγκύλη της Μυρτιδιώτισσας, όμορφο σημείο και για περπάτημα μετά.

Η τιμή μη λέμε σαχλαμάρες είναι για 2, πρόκειται για πάρα πολύ ακριβό μαγαζί. Θα έβαζα 1 γιατί όντως ο καιρός είναι δύσκολος και τα πράγματα θα ζορίσουν κι άλλο στην Ελλάδα και τον κόσμο γενικότερα, αλλά η ποιότητα συνολικά του μαγαζιού είναι τόσο καλή συγκριτικά με την πλειοψηφία των μαγαζιών του είδους που κερδίζει αυτό τον έξτρα βαθμό ώστε να πάει στο 2.

Στους περισσότερους ίσως σάς αρέσει να βγαίνετε πολύ συχνά και να πειραματίζεστε με τα λεφτά και το στομάχι σας, εμένα πάλι δε μου αρέσει. Βγαίνω σπάνια είτε με την κοπέλα μου, είτε με παρέα. Προτιμώ να πάω στο Δουράμπεη αν θέλω να φάω ψάρι και να ξέρω συνειδητά πως θα δώσω 75 ευρώ για τον εαυτό μου, παρά να πάω σε ψαροταβέρνες σαν τις περισσότερες στην Πειραϊκή, να κοιτάω μεν τη θάλασσα αν είμαι τυχερός, να μην υπάρχει αυτή η διακριτικότητα του Δουράμπεη και να χτυπιούνται οι πελάτες ουρλιάζοντας και να περιμένω τους σερβιτόρους με τις ώρες να με δουν. Ούτως ή άλλως αν πάω για ψάρι, πάω να τα σκάσω και προτιμώ να είναι μαγειρεμένο σωστά.

Κι ένα tip για όσους δεν το ξέρουν: Όταν πρωτοέφαγα καραβιδόψιχα στο Δουράμπεη ήταν τέλη της δεκαετίας του 80 πολλά πολλά χρόνια πριν αρχίσει η καραβιδόψιχα να φιγουράρει στα ψυγεία των γερμανικών και ισπανικών σούπερ μάρκετ ως κάτι το σπάνιο και το εξαιρετικό.

05 Ιούλ 2011

Αμφιλεγομενο μαγαζι, μαλλον ταβερνα και οχι εστιατοριο, οσο και αν το βλεπουν ετσι καποιοι, μαλλον ακριβο, μαλλον καλο φαι, πεταει και κανενα εισαγωμενο ψαρι σε οσους δεν γνωριζουν (δλδ αρκετοι για να μην πω πολλοι), μαλλον καλο αλλα σφιγμενο σερβις, μαλλον αδιαφορος ο χωρος παρα την ανακαινιση.

Τη θαλασσα που την ειδατε ??? Τεχνητο καναλι ειναι, αλλα σιγουρα με θαλασσινο νερο. Μαλλον του εφαγε με τα χρονια την πελατεια ο Παπαιωαννου και μαλλον το ξαναπαλευει τωρα. Good luck.

30 Μάρ 2011

Εάν ενθυμούμαι καλώς, πριν γίνουν οι επιχωματώσεις για να χτιστεί το Σ.Ε.Φ., ο ΔΟΥΡΑΜΠΕΗΣ ήταν πραγματικά σε απόσταση αναπνοής από τη θάλασσα (και ο ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ δεν απείχε ούτε 100 μέτρα απ' αυτή). Εάν επίσης δεν απατώμαι, για αρκετά χρόνια στη δεκαετία του '90 το μαγαζί αυτό πέρασε μια περίοδο παρακμής, μέχρι που ανακαινίστηκε (θα μπορούσε να έχει γίνει και πολύ καλύτερο, ο φίλος Marios Challes το περιγράφει λεπτομερώς και με ακρίβεια) και ξαναβγήκε λαμπερό, με τη φωτεινή γιρλάντα να δίνει το στίγμα του από μακρυά, στην πιάτσα των ψαρομάγαζων του Πειραιά.

Το όνομα είναι πράγματι ηχηρό, ασίκικο και λεβέντικο, και ό,τι προσφέρει (ιδίως οι καραβιδογαρίδες του) είναι ολόφρεσκο και καλομαγειρεμένο. Ορεκτικά έχω φάει αλλού εν μέρει καλύτερα, π.χ. στο ΑΓΛΑΜΑΙΡ ή στον κοντινό ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ. Στο μεγάλο ψάρι έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα ψαρομάγαζα είναι το ίδιο άπαιχτα, Εθνική Ελλάδος γειά σου. Το σέρβις συνομήλικο του εστιατορίου, όπως του ταιράζει, με γνώση και φιλική ευγένεια.

Όσον αφορά τις τιμές, τον τελευταίο καιρό έχω γίνει πιο αυστηρός και νομίζω ότι ο φίλος mihos τα λέει με το γνωστό γλαφυρό του ύφος μια χαρά. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτε (πολυτελής χώρος, ασυνήθιστα υλικά, "μυστικές" συνταγές) που να δικαιολογεί αυτό το + 50% σε σχέση με μια "απλή" ψαροταβέρνα. Οι δε καιροί χαλεποί, locodim!

29 Μάρ 2011

Καταρχάς θα ήθελα να απαντήσω στον miho. Πραγματικά εάν δε δέχεσαι να πληρώσεις 80-90 ευρό ή εάν δεν σου αρέσει να έχεις δίπλα σου πολιτικούς, απλά μην πας στον Δουράμπεη. Παρεπιπτόντως, δεν είναι ταβέρνα, είναι εστιατόριο και πίστεψέ, με άλλη ΙΔΙΑ ποιότητα δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Διαβάζοντας και τα υπόλοιπα σχόλιά σου προς άλλα εστιατόρια, διαπίστωσα πως αναφέρεις κυρίως τα αρνητικά του κάθε εστιατορίου και τις τιμές. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο αναφέρεσαι στις τιμές εφόσον δεν μπορεις να τις πληρώσεις. Εάν δεν μπορείς (λόγο οικονομικής στενότητας) να πας σε κάποιο από τα εστιατόρια που ήδη έχεις κρίνει, καλύτερα να μην σχολιάζεις.

Το ότι δεν δέχεσαι να πληρώσεις είναι δικό σου θέμα, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να το μοιράζεσαι και μαζί μας. Όλοι οι Έλληνες γνωρίζουν το όνομα, την ποιότητα και την αξιοπρέπεια την οποία δέχονταί όσοι τρώνε στον Δουράμπεη, αυτό, κανεις δεν μπορεί να το διαψέυσει.

Το θέμα είναι πως όταν έχεις τη δύναμη και το θάρρος τόσα χρόνια (από το 32) να διατηρείς το "πακέτο" και τις ποικίλες μυστικές συνταγές, σου αξίζουν τα λεφτά που παίρνεις.

03 Μάρ 2011

Ο Δουράμπεης είναι μια πολύ καλή, all time classic ψαροταβέρνα, με αδικαιολόγητες, όμως, από πολλές απόψεις τιμές. Ας ξεκινήσουμε από τα θετικά: άψογες πρώτες ύλες, ολόφρεσκες και ποικιλία αυτών (δε νομίζω να έχω φάει καλύτερα κυδώνια). Υπάρχει πάντοτε φρέσκο ψάρι, αλλά και θαλασσινά, όπως εξαιρετικές, μεγάλες γαρίδες και καραβίδες. Must είναι και η πλούσια ανάμεικτη σαλάτα, σε μια από τις καλύτερες εκδοχές που θα τη συναντήσετε σε εστιατόριο για ψάρι.

Και τα υπόλοιπα ορεκτικά - π.χ. ταραμοσαλάτα - σε πολύ καλό επίπεδο. Πάντως, πρόκειται για κλασική κουζίνα ψαροταβέρνας, μεστή μεν, αλλά απλή, χωρίς δημιουργικά στοιχεία - γι' αυτό και οι αντιρρήσεις ως προς τις υπερβολικές τιμές. Ας περάσουμε τώρα στο χώρο: ο εξωτερικός βρίσκεται μεν κοντά στη θάλασσα, μεταξύ, όμως, αυτής και το πελάτη μεσολαβεί ένα τοίχος από τζιπ και άλλα αυτοκίνητα που αποκλείει τη θέα - εκεί παρκάρουν τα αυτοκίνητα των πελατών, κάτι θετικό από τη μια μεριά, καθώς είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς θέση στο Μικρολίμανο, αλλά υπάρχει η προαναφερθείσα παράπλευρη απώλεια (αλλά και η οσμή της βενζίνης).

Ο εσωτερικός χώρος χαρακτηρίζεται μάλλον αδιάφορος και διακριτικά πολυτελής. Το σέρβις απρόσωπο, αλλά έμπειρο, ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις. Εστιατόριο που συγκεντρώνει καλό κόσμο. Κατα την άποψή μου τιμές της τάξεως των 80-90 ευρώ το άτομο είναι υπερβολικές για μια απλή ψαροταβέρνα - τουλάχιστον ας έκαναν κάτι για να μας πείσουν πως εξελίσσουν λίγο την κουζίνα τους.

02 Ιαν 2011

Επαγγελματικό (ξανά-μανά) τραπέζι πριν 3-4 χρόνια.

Ψαροταβέρνα με ιστορία. Έχεις μια αίσθηση ότι θα δεις κανένα σταρ του παλιού Ελληνικού κινηματογράφου να τρώει παραδίπλα. Φάτσα στη θάλασσα (αλλά δυστυχώς παρεμβάλεται ο πολυσύχναστος δρόμος).

Μεγάλες σαλάτες, τα κλασσικά (ωραία) ορεκτικά, σούπερ και καλοψημένο ψάρι. Ακριβό όπως αρμόζει σε ψαροφαγία (με ιστορία).

Λίγο ρετρό για τα γούστα μου. Δε θα το διάλεγα αλλά δε θα έλεγα και όχι άμα τύχαινε.

25 Μάρ 2009

Ο "Δουράμπεης" είναι κλασική και φημισμένη ψαροταβέρνα του Μικρολίμανου, με κοσμοπολίτικο αέρα, λιτές προτάσεις - τυπικά μεσογειακές - και αδιαμφισβήτητη ποιότητα πρώτων υλών. Η σαλάτα του είναι φρεσκοκομμένη, ζουμερή και πλούσια, οι καραβίδες μεγάλες και εξόχως ψημένες, τα κυδώνια του ανεπανάληπτα και τα ψάρια του φρέσκα και ψημένα με επαγγελματισμό. Ως προς το χώρο, αν καθήσετε έξω θα βρεθείτε εκτεθειμένοι στη φασαρία του δρόμου, η οποία ενίοτε κουράζει. Διαθέτει parking, γεγονός το οποίο αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα για την περιοχή και το σέρβις είναι επαρκές, ακόμα και σε ημέρες με μεγάλη κίνηση. Το μόνο desavantage εντοπίζεται στις τιμές, οι οποίες είναι όντως υπερβολικές για μια απλή ψαροταβέρνα πάνω στο δρόμο, που επιμένει στη λιτή κουζίνα. Πάντως, δε θα απογοητευτείτε και θα απολαύσετε ολόφρεσκα θαλασσινά.

02 Μαι 2008

Δεν δέχομαι να πηγαίνω σε ταβέρνα και να πληρώνω 100 το άτομο. Προτιμώ να πάω λιγο πιο δυτικά σε κανά στενό και να πληρώσω 40 με την ίδια ποιότητα. Βέβαια, αν είσαι φετιχιστής, σου αρέσει (ή θέλεις να λες ότι σου αρέσει) το ψάρι (και στην πραγματικότητα προτιμάς μακαρόνια μίσκο βρασμένα καθόλη τη διάρκεια του δελτίου ειδήσεων του άλφα με κυμά από μοσχαρίσιο κιλότο Φλάνδρας Κάτω Χωρών) και δεν πας σε μαγαζί που στο διπλανό τραπέζι δεν κάθεται τουλάχιστον ο πρόεδρος της Βουλής, πήγαινε στο Δουράμπεη. Για να λέμε όμως τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη τη σαλάτα του την ανάμεικτη, αυτό το γευστικό και υγειινό θηρίο, μόνο στα Λεγραινά την έχω φάει αλλά φυσικά φτηνότερα. (Το μαγαζί αναγνώστη ψάξε και βρες το, μην τα θέλεις όλα στο πιάτο. Αν διασχίζεις όμως την Ποσειδώνος προς Σούνιο και κοιτάς μόνο στα δεξιά σου τη θαλασσούλα και τα καραβάκια να αρμενίζουν στον Σαρωνικό ωκεανό, όπως λέει και η Άντζελα, φρόντισε να έχεις πάρει μαζί σου και κάνα ταπεράκι με κεφτεδάκια. Άντε θα σου δώσω άλλο ένα στοιχείο εκτός από την αριστερή ματιά προς την ενδοχώρα, αλλά υπό μορφή γρίφου: Δώσε βάση σε κάτι το οποίο έχει σχέση με την στρογγυλή θεά.)