ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ

Ψαροταβέρνες

Ακτή Κουμουνδούρου 42, Μικρολίμανο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Φρέσκα θαλασσινά αλλά και κρεατικά στη σχάρα και στο τηγάνι. Και μεσημέρι.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Στον Παπαϊωάννου νομίζω ότι δεν είχα φάει ποτέ. Ίσως πολύ παλιά, κάποια στιγμή, όταν η ενασχόλησή μου με το site αυτό δεν είχε ξεκινήσει ακόμα. Τα τελευταία χρόνια άλλωστε έχουν ανοίξει τόσες πρωτότυπες και οικονομικότερες προτάσεις ψαροφαγίας που - στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε- ένα δείπνο σε εστιατόριο ψαριού φαντάζει ακριβή πολυτέλεια.

Έλα όμως που και αυτές οι μικρές πολυτέλειες είναι το αλάτι της ζωής. Ένα καλόπιασμα στον εαυτό μας μια στο τόσο χρειάζεται. Το δείπνο στον Παπαϊωάννου δεν το είχαμε σχεδιάσει, ούτε είχαμε κάνει κράτηση. Βρεθήκαμε όμως στο Μικρολίμανο ώρα βραδινή μετά τη δουλειά, λαχταρήσαμε ψαράκι (τι άλλο! ) και καταλήξαμε εκεί, χωρίς να το πολυσκεφτούμε. Άλλωστε είχαμε ακούσει πολλά για την κουζίνα και την ποιότητα των θαλασσινών του.

Η τοποθεσία δίπλα στη θάλασσα είναι προνομιακή και ειδυλιακή, στο βαθμό τουλάχιστον που δεν σε επηρεάζει η κίνηση του δρόμου. Ευτυχώς την μέρα που πήγαμε ήταν καθημερινή και ήσυχη. 3 άτομα βολευτήκαμε σε ένα τραπέζι άνετο (απ' ότι θυμάμαι τα τραπέζια ήταν 4 ατόμων και άνω), στρωμένο με λευκά καθαρά τραπεζομάντιλα, λιτά σερβίτσια και καθίσματα περιποιημένα, ντυμένα με υφάσματα σε τόνους ναυτικούς. Ο φωτισμός χαμηλός και διακριτικός.

Κοντά σ΄εμάς γευμάτιζαν 3-4 παρέες ακόμα, κάποιες, όπως διέκρινα, σε επαγγελματικά ραντεβού.

Ήρθαν λοιπόν οι κατάλογοι, μαζί με το καλωσόρισμα-κουβέρ: μαύρο ψωμάκι με λαδορίγανη. Ζεστό και τραγανιστό. Από κει και πέρα ποικιλία θαλασσινών εδεσμάτων, τα περισσότερα στην κλασική εκτέλεσή τους, δεν έλειπαν όμως και κάποια πιο ιδιαίτερα.

Ξεκινήσαμε παραγγέλνοντας κρασί. Εκεί είχαμε το πρώτο προβληματάκι, καθώς 2-3 από τα κρασιά που ζητήσαμε και είδαμε στη λίστα ήταν σε έλλειψη, λόγω νέας σοδειάς. Δεν έφταιγε βεβαίως το εστιατόριο γι' αυτό, απλά δυσαρεστηθήκαμε λίγο γιατί μειώθηκαν οι επιλογές μας. Καταλήξαμε σε ένα λευκό ασύρτικο Σαντορίνης, έπειτα από πρόταση του σερβιτόρου μας, το οποίο μεν δεν γνωρίζαμε, έδεσε όμως μια χαρά με το γεύμα μας. Παρεμπιπτόντως, η λίστα κρασιών είναι πολύ μεγάλη και, όταν υπάρχει διαθεσιμότητα, οι επιλογές είναι πολλές.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:

1. Μία σαλάτα Παπαϊωάννου, 2 ατόμων (στα 7,90). Ήρθε σε βαθύ πιάτο, ποσότητα αρκετή. Τα λαχανικά ήταν φρεσκότατα, τα κλασικά της σαλάτας ψαροταβέρνας, δηλαδή ντομάτα, αγγούρι, καρότο, ρόκα, ελιές πράσινες και μαύρες, πιπεριά τουρσί, μαρούλι με λαδόξιδο. Μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα λαχανικά ήταν σε μεγάλα κομμάτια (μπαστουνάκια το καρότο και το αγγούρι, ολόκληρα κοτσάνια ρόκας, ολόκληρες οι πιπεριές). Αυτό όμως που έκανε την διαφορά ήταν η ντομάτα! Μεγάλα κομμάτια ξεφλουδισμένης ντομάτας, κατακόκκινης και γλυκιάς. Αναρωτιέμαι πώς πέτυχαν τόσο ζουμερή και γλυκιά ντομάτα Φλεβάρη μήνα! Πρόσεξα πως σε άλλα τραπέζια που είχαν πάρει την ίδια σαλάτα σε μεγάλη, ερχόταν σε πιατέλα, σχεδόν διπλάσια ποσότητα από την δικιά μας. Οκ, αυτά με την σαλάτα. Εγκρίνεται όπως καταλάβατε...

2. Χέλι καπνιστό. Μια από τις λιχουδιές του καταλόγου. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το δοκιμάσω, τρελαίνομαι για κάτι τέτοια, (αν και τα βρίσκω συνήθως στην σουσι- εκδοχή τους). Κι ενώ περίμενα ένα πιατάκι σε μέγεθος μεζέ με 2-3 μπουκίτσες, ήρθαν παρακαλώ 4 ή 5 μακριά φιλέτα χελιού, υπέροχα καπνισμένου, φάγαμε μέχρι να το χορτάσουμε. (περ. 16,5)

3. Αχινοσαλάτα. Μόνιμη επιλογή μου, όπου την βρω. Σπάνια καταφέρνω να αντισταθώ κι ας την πληρώνω τσουχτερή. Εδώ συνοδευόταν από τραγανές, λεπτοκομμένες φετούλες ψωμιού. Ήρθε σε πιατάκι- αχιβάδα. Ούτε πολλή ούτε λίγη (στα 13- 14 ευρώ. άουτς! ).

4. Καλαμάρια ψητά στη σχάρα. 2 μέτρια. Ήταν καλοψημένα, πεντακάθαρα και μαστιχωτά στην υφή (όχι λαστιχοειδή). Δεν θα περίμενα κάτι διαφορετικό από εστιατόριο αυτού του επιπέδου.

5. Από ψαράκια καταλήξαμε σε μπαρμπούνια και κουτσομούρες. Μας έφεραν 2 φιλετίνια για τον καθένα, δηλαδή από μισό ψαράκι έκαστος x2. Τα ζητήσαμε ψημένα στη σχάρα και ήρθαν τέλεια φιλεταρισμένα. Μας σέρβιρε ο σερβιτόρος καθέναν στο πιάτο του και φαγαμε χωρίς να χρειαστεί να καθαρίζουμε. Όμως, τα φιλετάκια αυτά χρεώθηκαν 24 ευρώ!! Μιλάμε για 3 ψαράκια συνολικά. Ακόμα πιστεύω μέσα μου ότι στον λογαριασμό πρέπει να έγινε κάποιο λάθος, δεν εξηγείται αλλιώς.

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που στο vfm βάζω 2/4. Βέβαια και οι υπόλοιπες τιμές είναι τσιμπημένες προς τα πάνω, χωρίς τα θαλασσινά να έχουν κάποια πρωτοτυπία ως συνταγές. Είναι βέβαια φρέσκα και καλομαγειρεμένα, όμως στην κλασική εκδοχή τους. Ανάλογα μπορείς να βρεις και σε άλλες ψαροταβέρνες και εστιατόρια θαλασσινών που σέβονται τον εαυτό τους (Επιφυλάσσομαι για τις γαρίδες- καραβίδες, που ακούω ότι είναι άπαιχτες στον Παπαϊωάννου αλλά δεν τις τιμήσαμε αυτή τη φορά).

Υπό αυτή την έννοια - και για να καταθέσω κάποιες σκέψεις μου γενικότερα - δεν καταλαβαίνω γιατί το ίδιο θαλασσινό π. χ. ο αχινός, που δεν χρειάζεται καν μαγειρική παρέμβαση πρέπει να έχει τόση διακύμανση στην τιμή. Όσο για τα ψάρια, απορώ πραγματικά που χρεώνονται τόσο ακριβά στα εστιατόρια (και όχι μόνο). Ζούμε σε μια χώρα με ατέλειωτη θάλασσα και με το ψάρι διαχρονικά βασικό αγαθό διατροφής. Πώς το έχουμε αναγάγει σε φαγητό πολυτελείας δεν μπορώ να καταλάβω! Είναι κι αυτή μια εξήγηση του πώς από λαός- λάτρης της λιτής ψαροφαγίας καταλήξαμε λαός σουβλακοφάγων.

Αφαιρώ και μια ντοματούλα από την εξυπηρέτηση γιατί ήταν μεν άψογη κι επαγγελματική, αλλά δεν μας έκανε να αισθανθούμε οικεία. Εκτός των άλλων, στο σύνολο, δεν μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι από την παραγγελία μας, γιατί ζητήσαμε και κάποια άλλα ψαράκια (σαρδέλες, μαρίδες... ) και μας είπαν ότι δεν έχουν, γιατί δεν είναι της εποχής. Δεν ξέρω αν ευσταθούσε μια τέτοια απάντηση, καθώς εγώ όλο τον χειμώνα έχω πάρει αρκετές φορές σαρδέλες και μαρίδες, όχι μόνο σε ταβέρνες αλλά και σπίτι. Δε νομίζω ότι έχουν εποχή τα συγκεκριμένα ψάρια. Θα έβρισκα πιο λογικό να μας πουν απλώς ότι δεν είναι διαθέσιμα εκείνη την μέρα, παρά ότι είναι εκτός εποχής. Τέλος πάντων, το αντιπαρέρχομαι επειδή στα υπόλοιπα μείναμε ικανοποιημένοι.

Για να επιστρέψω στην παραγγελία, κλείνοντας, πήραμε για επιδόρπιο μια σοκολατίνα μαζί με ένα μπολ παγωτό βανίλια. Πολύ ωραία και τα δύο.

Ο λογαριασμός ήταν στα 90 ευρώ περίπου. Μαζί με το κρασί στα 120 ευρώ. Ακριβά όπως καταλαβαίνετε, αλλά φάγαμε ωραία, χωρίς υπερβολές. Αν πας πολύ πεινασμένος βέβαια, και τραβάει η όρεξη μεγάλο ψάρι, θα κινηθείς σε άλλα επίπεδα.

Ο Παπαϊωάννου, ως προς την γεύση τουλάχιστον δικαιώνει την φήμη του. Καθαρή ψαροφαγία, μεστές γεύσεις, ποιοτική πρώτη ύλη.

Αξίζει την επίσκεψη;

Γνωρίζοντας φυσικά ότι κάπου μαζί με το γεύμα σου πληρώνεις και το όνομα, την περιοχή, την ανεμπόδιστη θέα στη θάλασσα και το ψάρι ως αξία ανεκτίμητη, θα έλεγα ότι αξίζει. Οι γεύσεις δεν θα σε απογοητεύσουν, θα σε περιποιηθούν, οι τιμές όμως ίσως σε κάνουν να το σκεφτείς δυο φορές πριν μπεις. Αλλά, είπαμε, μια στο τόσο ένα γευστικό δωράκι στον εαυτό μας, σε μια κουζίνα που αγαπάμε, επιβάλλεται.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Νομίζω για τον Παπαϊωάννου δεν χρειάζονται πολλά πολλά και αμέσως δικαιολογώ την βαθμολογία μου..

Γεύση εντάξει όσες φορές και εάν έχω πάει τίποτα δεν ήταν λιγότερο από φρέσκο σαλάτες και ψαρικά όλα απόλυτα φρέσκα και το καταλαβαίνει και ο ποιο αρχάριος αυτό νομίζω όσο για την ταραμοσαλάτα από αυτές που τρώει ακόμα και κάποιος που συχαίνεται τον ταραμά

Εξυπηρέτηση πάλι όσες φορές έχω πάει δεν έχω κάποιο παράπονο, όλα τα παιδιά πολύ ευγενικά και γρήγορα καθώς και πρόθυμα να σε βοηθήσουν στην όποια απορία μπορεί να τους εκφράσεις.

Χώρος κατά τα δικά μου γούστα άριστος αφού είναι απόλυτα minimal κάτι που ειδικά σε τόσο original μαγαζιά (ως προς αυτό που πουλάνε) είναι αυτό που ταιριάζει άσε που έχει και την τέλεια θέα στην θάλασσα που τι άλλο να θέλεις κανείς όταν τρώει τέτοιου είδους κουζίνα!!

Value for money ε τώρα δεν το λες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι ένα τέτοιο μαγαζί και λόγω της φύσης της κουζίνας του και της τοποθεσίας (φαντάζομαι ενοίκια και τέτοια που έχουν όλα εκεί τα μαγαζιά της σειράς) επομένως τα συμπεράσματα πάνε αναλόγως την τσέπη του καθενός...

Τιμές δεν έβαλα το άτομο διότι εγώ δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός καθώς ποτέ δεν παίρνω κρασιά και αναψυκτικά γιατί απλά δεν μου αρέσουν αλλά δεν μπορώ να φάω κάτι άλλο εκτός από ψάρια λόγω αλλεργίας στα θαλασσινά και τα οστρακοειδή.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Εξαιρετική τοποθεσία, δίπλα στη θάλασσα με ταχύτατη εξυπηρέτηση και μικρή μόνον δόση σνομπισμού.. ευτυχώς!

Δοκιμάσαμε, την υπέροχη σαλάτα με τραγανό μαρούλι, ξεφλουδισμένη και γλυκύτατη ντομάτα, πιπεριά τουρσί και ρόκα, με σωστή αναλογία ξυδιού-λαδιού.

Επίσης:
- ζουμερό και εύγευστο ψητό καλαμάρι, μεσαίου μεγέθους
- μύδια αχνιστά (μεγάλα και νοστιμότατα)
- αλμύρα φρεσκο-ζεματισμένη
- ψητή μικρή σαρδέλλα φιλεταρισμένη
- και μαγικές τηγανιτές πατάτες (προειδοποιούν γιά 15 λεπτά αναμονής)

Τέλος μία απλά τέλεια ψητή στείρα!! (μου έλειψαν ίσως λίγα λαχανικά στον ατμό σαν συνοδευτικό του).

Οι λουκουμάδες με παγωτό τέλος, έφθασαν τραγανότατοι ( συνήθως είναι προτηγανισμένοι) και όχι σαν λάστιχο όπως συνηθίζεται αλλαχού.

Η οχλοβοή του πολυσύχναστου χώρου εύκολα αγνοείται με τον έναστρο από πάνω και το κύμα δίπλα.

Σωτήριο το parking service γιά την περιοχή αυτή.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Μετά από μερικές επισκέψεις στο "Παπαϊωάννου at Akanthus" στη Γλυφάδα (πλέον δεν υπάρχει η εν λόγω συνεργασία) είπαμε επιτέλους να επισκεφθούμε και το κανονικό εστιατόριο στο Μικρολίμανο.

Σάββατο βράδυ με κράτηση (ζητήσαμε τον παραθαλάσσιο χώρο, ο εσωτερικός όμως έτσι κι αλλιώς δε χρειαζόταν να λειτουργεί) καθίσαμε 2 άτομα σε ένα ευρύχωρο τραπέζι για 4 (δεν υπάρχουν μικρότερα) με ωραία θέα στη μαρίνα.
Καλοστρωμένα τραπέζια, λινές πετσέτες (όχι χαρτοπετσέτες εδώ), διαφορετικά μαχαιροπίρουνα και πιάτα για πρώτα και κυρίως, και γενικώς άψογη εξυπηρέτηση από όλους! Ευγενική υποδοχή, γρήγορη παραγγελία και σωστοί χρόνοι σερβιρίσματος, καθαρίζουν τα μεγάλα ψάρια που έρχονται αχνιστά στις πιατέλες τους (και τα μοιράζουν ατομικά στις μεγάλες παρέες), όπως πρέπει να γίνεται σε ένα υψηλού επιπέδου ψαροεστιατόριο!

Θέλαμε ουζάκι, πήραμε "Ψυχή-Ρεμπίκο" (9 €) που ήρθε με μπόλικα παγάκια και μας το σέρβιραν στην αρχή σε κατάλληλα ποτήρια σωλήνες. Το εξαιρετικό μαύρο ψωμί τους, ψημένο με μπόλικο λαδάκι ήταν ό, τι έπρεπε για βούτες στο ζουμάκι από τα αχνιστά μύδια (7,5 €) που ήρθαν πρώτα. Τα μύδια τροφαντά και ζουμερά, αχνισμένα πολύ λίγο ώστε να είναι τρυφερά και όχι τσίχλα, μάς άρεσαν πολύ!

Η μεγάλη κλασική σαλάτα τους (βγαίνει για 2 άτομα στα 7,90 € και για 4 λίγο παραπάνω αλλά τεράστια πιατέλα) είναι πάντα με φρεσκότατες πρασινάδες, ξεφλουδισμένη ντομάτα, πιπερίτσες τουρσί και ελιές, απλή αλλά δροσερή και τέλεια αρτυμένη με λαδόξιδο. Έχει επίσης χόρτα και ρόκα-παρμεζάνα από σαλάτες, νομίζω και παντζάρια.

Δεν έχει πολλά ορεκτικά, είναι για θαλασσινά και ψάρι με σαλάτα, όλα πάντα φρέσκα και ποιοτικά! Έχει πατατες τηγανιτές και τυρί φέτα (όχι άλλα τυριά) για όσους τα χρειάζονται.

Πήραμε μπαρμπούνια φιλέτο (~400γρ), που τα είχα στο μάτι καιρό αλλά αφού πήγαινα μόνο καλοκαίρι δεν τα έβρισκα ποτέ! (Οκτ-Μάιο) Είναι ψητά και πεντανόστιμα! Πρώτη φορά τα φάγαμε ψητά, πάντα τηγανιτά ως τώρα. Αν το μπαρμπούνι είναι μεγάλο και φρεσκο αξίζει και ψητό (και είναι και πιο ελαφρύ). Όλα τα ψάρια (και το μπαρμπούνι) κοστίζουν 64 €/κιλό. Όχι φθηνά, αλλά καλά! Πάντα ανάλογα με τη διαθεσιμότητα (δεν πουλάνε μπαγιάτικα ή εκτός εποχής). Πάντως χθες βράδυ είχε αρκετά ψάρια και όλες οι παρέες (γεμάτο! ) είχαν κάποιο ψάρι!

Τέλος ήρθαν οι ψητές καραβίδες (με μπόλικο αλάτι), μεγάλες και ψωμωμένες, 6 τεμάχια πάνω από μισό κιλό συνολικά (64 €/κιλό και αυτές, μόνο ο αστακός είναι στα 68 €) τις οποίες ρουφήξαμε, γλείψαμε, τραγανίσαμε (δεν αφήσαμε ψιχουλάκι ούτε στις δαγκάνες), ήταν φρεσκότατες και πεντανόστιμες και αυτές, χαλάλι το κόστος!

Το μπουκάλι νερό ανανεώθηκε (ήπιαμε 2, το αλάτι βλέπεις) αλλά νομίζω ότι χρεώνουν μόνο ένα ανά ζεύγος (1,5 €) και ερωτηθήκαμε για γλυκό όταν ζητήσαμε λογαριασμό, το οποίο κεράστηκε. Ένα καταπληκτικό εκμέκ! Είχαν και λεμονόπιτα, σοκολατόπιτα, πανακότα, τους κλασικούς λουκουμάδες με παγωτό (παλιά πρόσφεραν σε όλους μόνο αυτούς).

Πληρώσαμε 90 €, αλλά ευχαριστηθήκαμε και θα ξαναπάμε! Είναι ένα ιστορικό και αξιόλογο εστιατόριο για ψάρι και το κόστος 50 € (και άνω όσο επιθυμεί καθένας) το άτομο για γεύμα με σαλάτα, ορεκτικό, ψάρι και κρασί δεν είναι υψηλό σε σχέση με την άριστη ποιότητά του!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ekatn.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Μεσημέρι καθημερινής, μετά τη δουλειά. Χώρος κλασάτος, διακριτικά πολυτελής, θυμίζει τον Πλου Ποδηλάτου, που ήταν μάλλον το καλύτερο εστιατόριο για ψάρι στο Μικρολίμανο πριν κλείσει. Τα τραπέζια μεγάλα και άνετα, ακόμα και τα πίσω έχουν ανεμπόδιστη θέα στη θάλασσα. Καλός κόσμος, κυρίως για business lunch την ημέρα και ώρα που το επισκέφθηκα.

Στο φαγητό: όλα είναι από πολύ καλά έως εξαιρετικα. Ταραμοσαλάτα από τις καλύτερες που έχω φάει, με εξαιρετική υφή και αλμυρή όσο πρέπει, χωρίς να βαραίνει. Ανάμικτη σαλάτα πολύ φρέσκια και νόστιμη, στο στυλ της κλασικής σαλάτας που έχει καθιερωθεί στα εστιατόρια για ψάρι. Εξαιρετικό και το χέλι, οι λάτρεις του συγκεκριμένου εδέσματος θα το απολαύσουν.

Στη συνέχεια - και πριν το ψάρι - μας ετοίμασαν μια καραβιδομακαρονάδα, η οποία ήταν εκπληκτική. Απλώς, πρέπει να γνωρίζετε - πράγμα για το οποίο δεν μας ενημέρωσαν επαρκώς - ότι η προετοιμασία της απαιτεί αρκετό χρόνο, οπότε - επειδή αξίζει τον κόπο, είναι από τις γευστικότερες που έχω κατά καιρούς φάει - καλό είναι να κάνετε παραγγελία από πριν.

Τέλος, η τσιπούρα που επιλέξαμε ήταν ολόφρεσκη, σωστά ψημένη (ζουμερή) και αρτυσμένη. Συνολικά το φαγητό κινήθηκε σε πολύ υψηλό επίπεδο, με must την καραβιδομακαρονάδα και την ταραμοσαλάτα του.

Αυτό το οποίο μου έκανε αρνητική εντύπωση, γι αυτό και έβαλα 2 στο σέρβις, είναι ότι παρότι κάναμε έναν μεγάλο λογαριασμό, δεν μας κέρασαν στο τέλος το παραμικρό, ως είθισται στα ψαρομάγαζα. Ούτε μια μαστίχα για ν' αλλάξουμε γεύση. Αυτό ήταν και το μόνο σοβαρό ψεγάδι σε ένα κατά τα λοιπά πολύ ικανοποιητικό από κάθε άποψη γεύμα.

Από τα εναπομείναντα ανοιχτά στο Μικρολίμανο - γιατί προχθές ήταν κλειστός και ο Jimmy and the Fish (δεν ξέρω αν είναι μόνιμο) - και με την εξαίρεση του νέου Βαρούλκου, το οποίο δεν έχω επισκεφθεί ακόμη - είναι μάλλον το καλύτερο από άποψη κουζίνας, αν και οφείλουν να είναι πιο γενναιόδωροι με τους γενναιόδωρους πελάτες τους.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι επισκεφθήκαμε 5 άτομα το εστιατόριο εφόσον είχαμε κλείσει τραπέζι απο την προηγούμενη μέρα. Θέλαμε να επισκεφθούμε κάποιο εστιατόριο με καλή κουζίνα και καλή εξυπηρέτηση(!!! ) για να βγάλουμε έξω κάποιους πολύ καλούς μας φίλους που είχαν έρθει στην Αθήνα. Φτάσαμε κατά τις 14.00 και δεν είχε γεμίσει ακόμα το εστιατόριο κάτι που έγινε στη συνέχεια.
Όσον αφορά τα φαγητά επιλέξαμε μεζέδες όπως χταπόδι ψητό(δεν υπήρχε), σαρδέλα ψητή(δεν είχαν), και τελικά πήραμε καλαμάρι ψητό, καραβιδοψιχα, σουπιά ψητή, σαλάτα πράσινη, χόρτα, πατάτες, μύδια αχνιστά, ταραμοσάλατα. Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν καλό, χωρίς να μπορώ να πω οτι ήταν εξαιρετικό, δεν ήρθε στην αρχή κάποιο κέρασμα με το ψωμάκι, κάποιο ντιπ ούτε στο τέλος κάποιο γλυκό ως κέρασμα.

Θα σταθώ όμως στην απαράδεκτη στάση του προσωπικού(προφανώς της πολιτικής της διεύθυνσης). Ενώ δεν είχαμε τελειώσει το φαγητό χωρίς να μας ρωτήσουν κόλλησαν ένα άλλο τραπέζι δίπλα μας. H αντίστροφη μέτρηση της κάκιστης συμπεριφοράς είχε αρχίσει. Στη συνέχεια ενώ παραγγείλαμε και γλυκό και φρούτα, χωρίς να τα έχουμε φάει ήρθαν και μας ρώτησαν να τα μαζέψουν. Και το τελειωτικό χτύπημα ήταν όταν χωρίς να έχουμε ζητήσει λογαριασμό μας το είπαν οι ίδιοι!!! Δηλαδή καλά μας αφήσατε τα χρήματά σας, αλλά τώρα ξεκουμπιστείτε! Φοβερή συμπεριφορά, δεν το περιμέναμε, δεν μιλήσαμε για να μην χαλάσουμε περισσότερο τη διάθεσή μας και τη διάθεση των φίλων μας ακόμα περισσότερο αλλά νομίζω ότι η εμπειρία μας πρέπει να δημοσιευθεί για να το μάθουν και άλλοι. Δεν θα συνεχίσω άλλο και ευχαριστώ για τη δυνατότητα που μου δώσατε.

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Πιστευω οτι ο παπαιωαννου ειναι ισως το μαγαζι με την καλυτερη πρωτη υλη στα ειδος του και ειναι σταθερα καλος.

Η επισκεψη μας στον καινουργιο του χωρο στο μικρολιμανο εγινε καθημερινη μεσημερι.

Πηραμε την σαλατα παπαιωαννου με ξεφλουδισμενες ντοματες μαρουλια και τουρσια, καπνιστο χελι, αχνιστα μυδια, γαριδες κοιλαδας (κατακοκκινες) καραβιδες και αρκετα φιλεταρισμενα μπαρμουνια. Ολα αψογα!
Ηπιαμε ενα ουζο και ενα λευκο κρασι.

Μας κερασαν λουκουμαδες με παγωτο και μαστιχα.
Πληρωσαμε για 2 ατομα 90.
Δεν τα λες λιγα αλλα σιγουρα το καταευχαριστηθηκαμε!

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Καλησπερα σας. Εγω θα σας αναφερω τη δικη μου εμπειρια εχοντας επισκεφτει πολλα εστιατορια αυτου του ειδους. Καθε φορα που πηγαιναμε Μικρολιμανο θελαμε να παμε για φαγητο στου Παπαιωαννου αλλα επειδη τα γραμματα στην πινακιδα ηταν μικρα κ δεν το βλεπαμε, ολο καταληγαμε στο Βαρουλκο κ Θεα Θαλασσα... την προηγουμενη εβδομαδα λοιπον που ειμασταν πιο παρατηρητικοι, καταληξαμε στου Παπαιωαννου.

Πηραμε 2 μπαρμπουνακια (πολυ ωραια κ σωστα ψημενα ξεκοκκαλιασμενα με τα καταλληλα αρωματα κ μυρωδικα), μια σφυριδα (επισης πολυ νοστιμη), μια αναμεικτη σαλατα (πολυ καλη), 6 γαριδες ψητες (απτις καλυτερες που εχω φαει ζουμερες) κ μαυρο ψημμενο ψωμι (που μπορουσα να φαω αμετρητες φετες. Ηταν τοσο ωραιο που ρωτησα τον σερβιτορο τί ψωμι ηταν αλλα δυστυχως δεν ηξερε να μου απαντησει). Μολις τελειωσαμε το φαγητο, μας ρωτησαν εαν θελαμε γλυκο κ μας ανεφεραν τα γλυκα τους.

Πηραμε μια πανακοτα κ ενα εκμεκ που μπορω με σιγουρια να πω οτι ηταν απτα καλυτερα που ειχαμε φαει!!! Μας εφεραν το λογαριασμο κ ως προς εκπληξη μου ειδαμε οτι τα γλυκα ηταν τελικα κερασμενα. Κ για κερασμα τοση μεγαλη λιστα γλυκων σπανιζει... Συνολο πληρωσαμε 90€/2 ατομα. Που για αυτα που φαγαμε, αλλου θα πληρωναμε 130€ σιγουρα.

Ολα ηταν υπεροχα!!! Δεν εχω να αναφερω κατι αρνητικο. Το προσωπικο ενδιαφεροταν κ μας ρωτουσε καθε τοσο αν ηταν ολα καλα...
φυσικα κ θα ξαναπαμε... μας κερδισαν σαν πελατες, που ο φιλος μου γενικοτερα ειναι πιο δυσκολος...

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Σταθερή αξία η ψαροταβέρνα Παπαϊωάννου.

Την επισκεφθήκαμε μεσημέρι και πήραμε μικρά ψάρια, σαρδέλες φιλεταρισμένες πολύ ωραία και άψογα ψημένες και μπαρμπούνια επίσης πολύ σωστά ψημένα και τα δύο φρεσκότατα. Οι σαλάτες σε καλή ποσότητα φρεσκότατες.

Η λίστα κρασιών αρκετά ενημερωμένη. Το σέρβις δεν ήταν και το πλέον γρήγορο αλλά μία ηλιόλουστη μέρα δίπλα στη θάλασσα δεν ήταν κάτι που θα μπορούσε να μας ενοχλήσει! Σε γενικές γραμμές πολύ καλό!

Ψαροταβέρνες - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Πήγαμε στο εστιατόριο μεγάλη Τρίτη ή μεγάλη Τετάρτη μεσημέρι. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Είμασταν 4 άτομα και επειδή δεν είχαμε κάνει κράτηση μας έβαλαν να κάτσουμε στα πίσω τραπέζια. Παραγγείλαμε σαλάτα για 4 άτομα, μύδια αχνιστά, ταραμοσαλάτα, γαύρο μαριναρισμενο, πατάτες τηγανητες, καλαμαράκια τηγανητά και Χταπόδι ψητό στα κάρβουνα. Για να πιούμε πήραμε 1 μπουκάλι λευκό κρασί (νομίζω Ασύρτικο, δεν θυμάμαι ποια ετικέτα).

Μας έφεραν το κρασί, ωραίο μαύρο ψωμί στα κάρβουνα και μετα ήρθαν η ταραμοσαλάτα, ο γαύρος και η σαλάτα που ειναι το σήμα κατατεθέν του μαγαζιού και ειναι πολυ νόστιμη. Πίναμε το κρασί μας και όλα πήγαιναν καλά. Κάποια στιγμή, αφού τελείωσαν όσα είχαν έρθει στο τραπέζι μας και ειχε περάσει και κανένα μισάωρο, ρωτήσαμε τον σερβιτόρο τι γίνεται με τα υπόλοιπα και μας είπε οτι βγαίνουν σε λίγο. Μετα απο 20 λεπτά, έρχεται η υπεύθυνη/ιδιοκτήτρια και μας φέρνει τα μύδια χωρίς όμως να μας πει τίποτα για την καθυστέρηση.

Αφού ειχε περάσει άλλο ενα μισάωρο και δεν ερχόταν τίποτα, φωνάξαμε τον σερβιτόρο και του είπαμε οτι έχουν καθυστερήσει παρά πολυ και θα θέλαμε τον λογαριασμό. Μας είπε οτι έρχονται αμέσως αλλά επιμείναμε οτι θέλουμε τον λογαριασμό. Αμέσως μετά μας φέρνει ένας άλλος σερβιτόρος, τις πατάτες και τα καλαμαράκια και του λέμε οτι καθυστέρησαν παρά πολυ και έχουμε ήδη ζητήσει τον λογαριασμό. Μας λεει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα και φεύγοντας βλέπουμε οτι αφήνει τις πατάτες σε άλλο τραπέζι και τα καλαμαράκια σε ενα άλλο.

Στο τέλος μας έρχεται ο λογαριασμός τον οποίο πληρώσαμε βιαστικά και φύγαμε. Ούτε λόγος απο κάποιον για την καθυστέρηση.

Για την ιστορία, να σας πω οτι μας αφαίρεσαν το χταπόδι και τα καλαμαράκια ενώ τις πατάτες μας τις χρέωσαν, κάτι το οποίο το αντιληφθήκαμε αφού είχαμε φύγει.

Γενικά ειναι ενα εστιατόριο στο οποίο πηγαίνουμε πολλά χρόνια απο τότε που ήταν στην οδό Φιλίππου στο Μικρολίμανο. Δεν έχουμε ξαναπάει απο εκείνη την ημέρα και δεν νομίζω να ξαναπάμε σύντομα.