Φρέσκα θαλασσινά αλλά και κρεατικά στη σχάρα και στο τηγάνι. Και μεσημέρι.

11 Ιουν 2017

Επισκεφτήκαμε σήμερα τον Παπαϊωάννου, μετά από πολύ καιρό, με τις Ημέρες Βραβευμένης Γαστρονομίας 2017. Ο Παπαϊωάννου ήταν από τα αγαπημένα μου εστιατόρια (απ' όταν ήταν ακόμη στην οδό Φιλίππου) και το επισκεπτόμουν συχνά με τους γονείς μου και το σύζυγό μου.

Σήμερα ωστόσο απογοητεύτηκα. Παρόλο που το μενού περιελάμβανε πολλά πιάτα και η τιμή για το άτομο ήταν μόνο 25 ευρώ αντί 50. Πιο συγκεκριμένα τα πιάτα ήταν μαύρο ψωμί, ταραμάς, σπέσιαλ σαλάτα, κυδώνια, γυαλιστερές, ταρτάρ μπαρμπούνι, χέλι και σκουμπρί καπνιστό, γαύρος αχνιστός, σουπιά ψητή, σαρδέλα τηγανητή και χταπόδι κοκκινιστό.
Η σαλάτα του, πλέον κλασσική, είναι γευστική και χορταστική. Ο ταραμάς ελαφρύς, αέρινος αλλά του έλειπε η ένταση. Τα κυδώνια και οι γυαλιστερές (αν και δεν τα τρώω) σύμφωνα με το σύζυγό μου που του αρέσουν, ήταν καλά. Από τα καπνιστά πιο πολύ μου άρεσε το χέλι. Το ταρτάρ αν και είχε πολύ ωραία παρουσίαση είχε πολύ πιπέρι. Η σουπιά παντελώς αδιάφορη. Η σαρδέλα καλή. Ο γαύρος και το χταπόδι λόγω της σάλτσας είχαν το μεγαλύτερο γευστικό ενδιαφέρον.

Γενικά οι πρώτες ύλες είναι καλές, τα υλικά φρέσκα και το φαγητό είναι αξιοπρεπές αλλά μέχρι εκεί. Δεν είναι το εξαιρετικό ή αυτό που θα περίμενες για 50 ευρώ το άτομο. Κι επειδή με το σύζυγό μου έχουμε επισκεφτεί πολλά καλά εστιατόρια τα τελευταία χρόνια τα standards μας είναι υψηλά. Νομίζω λοιπόν ότι έχουν επαναπαυτεί στις δάφνες τους.

Επίσης να αναφέρω ότι η εξυπηρέτηση ήταν αργή και απλά διεκπεραιωτική ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο. Ένα άλλο γεγονός που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ότι ενώ όταν πήρα εγώ τηλέφωνο το μεσημέρι να κλείσω τραπέζι μου είπαν ότι το ωράριο που δέχονται ειναι 5-8 αλλά είναι κλεισμένα όλα τα τραπέζια, όταν πήρε ο σύζυγός μου και επέμεινε για τραπέζι του έκλεισαν και απλά του είπαν να έχουμε φύγει μέχρι τις 8 παρά τέταρτο. Μέχρι την ώρα που φύγαμε πάντως υπήρχαν αρκετά τραπέζια άδεια αλλά ήταν για περισσότερα άτομα.

Στα θετικά ότι μας έφεραν γλυκό (λουκουμάδες με παγωτό) και δεν μας χρέωσαν 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό.
ΥΓ: στην κατηγορία vfm έβαλα 3/4 γιατί με 25 ευρώ άξιζε αυτο το μενού!

06 Μάρ 2016

Στον Παπαϊωάννου νομίζω ότι δεν είχα φάει ποτέ. Ίσως πολύ παλιά, κάποια στιγμή, όταν η ενασχόλησή μου με το site αυτό δεν είχε ξεκινήσει ακόμα. Τα τελευταία χρόνια άλλωστε έχουν ανοίξει τόσες πρωτότυπες και οικονομικότερες προτάσεις ψαροφαγίας που - στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε- ένα δείπνο σε εστιατόριο ψαριού φαντάζει ακριβή πολυτέλεια.

Έλα όμως που και αυτές οι μικρές πολυτέλειες είναι το αλάτι της ζωής. Ένα καλόπιασμα στον εαυτό μας μια στο τόσο χρειάζεται. Το δείπνο στον Παπαϊωάννου δεν το είχαμε σχεδιάσει, ούτε είχαμε κάνει κράτηση. Βρεθήκαμε όμως στο Μικρολίμανο ώρα βραδινή μετά τη δουλειά, λαχταρήσαμε ψαράκι (τι άλλο! ) και καταλήξαμε εκεί, χωρίς να το πολυσκεφτούμε. Άλλωστε είχαμε ακούσει πολλά για την κουζίνα και την ποιότητα των θαλασσινών του.

Η τοποθεσία δίπλα στη θάλασσα είναι προνομιακή και ειδυλιακή, στο βαθμό τουλάχιστον που δεν σε επηρεάζει η κίνηση του δρόμου. Ευτυχώς την μέρα που πήγαμε ήταν καθημερινή και ήσυχη. 3 άτομα βολευτήκαμε σε ένα τραπέζι άνετο (απ' ότι θυμάμαι τα τραπέζια ήταν 4 ατόμων και άνω), στρωμένο με λευκά καθαρά τραπεζομάντιλα, λιτά σερβίτσια και καθίσματα περιποιημένα, ντυμένα με υφάσματα σε τόνους ναυτικούς. Ο φωτισμός χαμηλός και διακριτικός.

Κοντά σ΄εμάς γευμάτιζαν 3-4 παρέες ακόμα, κάποιες, όπως διέκρινα, σε επαγγελματικά ραντεβού.

Ήρθαν λοιπόν οι κατάλογοι, μαζί με το καλωσόρισμα-κουβέρ: μαύρο ψωμάκι με λαδορίγανη. Ζεστό και τραγανιστό. Από κει και πέρα ποικιλία θαλασσινών εδεσμάτων, τα περισσότερα στην κλασική εκτέλεσή τους, δεν έλειπαν όμως και κάποια πιο ιδιαίτερα.

Ξεκινήσαμε παραγγέλνοντας κρασί. Εκεί είχαμε το πρώτο προβληματάκι, καθώς 2-3 από τα κρασιά που ζητήσαμε και είδαμε στη λίστα ήταν σε έλλειψη, λόγω νέας σοδειάς. Δεν έφταιγε βεβαίως το εστιατόριο γι' αυτό, απλά δυσαρεστηθήκαμε λίγο γιατί μειώθηκαν οι επιλογές μας. Καταλήξαμε σε ένα λευκό ασύρτικο Σαντορίνης, έπειτα από πρόταση του σερβιτόρου μας, το οποίο μεν δεν γνωρίζαμε, έδεσε όμως μια χαρά με το γεύμα μας. Παρεμπιπτόντως, η λίστα κρασιών είναι πολύ μεγάλη και, όταν υπάρχει διαθεσιμότητα, οι επιλογές είναι πολλές.

Η παραγγελία μας περιλάμβανε:

1. Μία σαλάτα Παπαϊωάννου, 2 ατόμων (στα 7,90). Ήρθε σε βαθύ πιάτο, ποσότητα αρκετή. Τα λαχανικά ήταν φρεσκότατα, τα κλασικά της σαλάτας ψαροταβέρνας, δηλαδή ντομάτα, αγγούρι, καρότο, ρόκα, ελιές πράσινες και μαύρες, πιπεριά τουρσί, μαρούλι με λαδόξιδο. Μου έκανε εντύπωση ότι όλα τα λαχανικά ήταν σε μεγάλα κομμάτια (μπαστουνάκια το καρότο και το αγγούρι, ολόκληρα κοτσάνια ρόκας, ολόκληρες οι πιπεριές). Αυτό όμως που έκανε την διαφορά ήταν η ντομάτα! Μεγάλα κομμάτια ξεφλουδισμένης ντομάτας, κατακόκκινης και γλυκιάς. Αναρωτιέμαι πώς πέτυχαν τόσο ζουμερή και γλυκιά ντομάτα Φλεβάρη μήνα! Πρόσεξα πως σε άλλα τραπέζια που είχαν πάρει την ίδια σαλάτα σε μεγάλη, ερχόταν σε πιατέλα, σχεδόν διπλάσια ποσότητα από την δικιά μας. Οκ, αυτά με την σαλάτα. Εγκρίνεται όπως καταλάβατε...

2. Χέλι καπνιστό. Μια από τις λιχουδιές του καταλόγου. Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το δοκιμάσω, τρελαίνομαι για κάτι τέτοια, (αν και τα βρίσκω συνήθως στην σουσι- εκδοχή τους). Κι ενώ περίμενα ένα πιατάκι σε μέγεθος μεζέ με 2-3 μπουκίτσες, ήρθαν παρακαλώ 4 ή 5 μακριά φιλέτα χελιού, υπέροχα καπνισμένου, φάγαμε μέχρι να το χορτάσουμε. (περ. 16,5)

3. Αχινοσαλάτα. Μόνιμη επιλογή μου, όπου την βρω. Σπάνια καταφέρνω να αντισταθώ κι ας την πληρώνω τσουχτερή. Εδώ συνοδευόταν από τραγανές, λεπτοκομμένες φετούλες ψωμιού. Ήρθε σε πιατάκι- αχιβάδα. Ούτε πολλή ούτε λίγη (στα 13- 14 ευρώ. άουτς! ).

4. Καλαμάρια ψητά στη σχάρα. 2 μέτρια. Ήταν καλοψημένα, πεντακάθαρα και μαστιχωτά στην υφή (όχι λαστιχοειδή). Δεν θα περίμενα κάτι διαφορετικό από εστιατόριο αυτού του επιπέδου.

5. Από ψαράκια καταλήξαμε σε μπαρμπούνια και κουτσομούρες. Μας έφεραν 2 φιλετίνια για τον καθένα, δηλαδή από μισό ψαράκι έκαστος x2. Τα ζητήσαμε ψημένα στη σχάρα και ήρθαν τέλεια φιλεταρισμένα. Μας σέρβιρε ο σερβιτόρος καθέναν στο πιάτο του και φαγαμε χωρίς να χρειαστεί να καθαρίζουμε. Όμως, τα φιλετάκια αυτά χρεώθηκαν 24 ευρώ!! Μιλάμε για 3 ψαράκια συνολικά. Ακόμα πιστεύω μέσα μου ότι στον λογαριασμό πρέπει να έγινε κάποιο λάθος, δεν εξηγείται αλλιώς.

Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που στο vfm βάζω 2/4. Βέβαια και οι υπόλοιπες τιμές είναι τσιμπημένες προς τα πάνω, χωρίς τα θαλασσινά να έχουν κάποια πρωτοτυπία ως συνταγές. Είναι βέβαια φρέσκα και καλομαγειρεμένα, όμως στην κλασική εκδοχή τους. Ανάλογα μπορείς να βρεις και σε άλλες ψαροταβέρνες και εστιατόρια θαλασσινών που σέβονται τον εαυτό τους (Επιφυλάσσομαι για τις γαρίδες- καραβίδες, που ακούω ότι είναι άπαιχτες στον Παπαϊωάννου αλλά δεν τις τιμήσαμε αυτή τη φορά).

Υπό αυτή την έννοια - και για να καταθέσω κάποιες σκέψεις μου γενικότερα - δεν καταλαβαίνω γιατί το ίδιο θαλασσινό π. χ. ο αχινός, που δεν χρειάζεται καν μαγειρική παρέμβαση πρέπει να έχει τόση διακύμανση στην τιμή. Όσο για τα ψάρια, απορώ πραγματικά που χρεώνονται τόσο ακριβά στα εστιατόρια (και όχι μόνο). Ζούμε σε μια χώρα με ατέλειωτη θάλασσα και με το ψάρι διαχρονικά βασικό αγαθό διατροφής. Πώς το έχουμε αναγάγει σε φαγητό πολυτελείας δεν μπορώ να καταλάβω! Είναι κι αυτή μια εξήγηση του πώς από λαός- λάτρης της λιτής ψαροφαγίας καταλήξαμε λαός σουβλακοφάγων.

Αφαιρώ και μια ντοματούλα από την εξυπηρέτηση γιατί ήταν μεν άψογη κι επαγγελματική, αλλά δεν μας έκανε να αισθανθούμε οικεία. Εκτός των άλλων, στο σύνολο, δεν μείναμε απολύτως ικανοποιημένοι από την παραγγελία μας, γιατί ζητήσαμε και κάποια άλλα ψαράκια (σαρδέλες, μαρίδες... ) και μας είπαν ότι δεν έχουν, γιατί δεν είναι της εποχής. Δεν ξέρω αν ευσταθούσε μια τέτοια απάντηση, καθώς εγώ όλο τον χειμώνα έχω πάρει αρκετές φορές σαρδέλες και μαρίδες, όχι μόνο σε ταβέρνες αλλά και σπίτι. Δε νομίζω ότι έχουν εποχή τα συγκεκριμένα ψάρια. Θα έβρισκα πιο λογικό να μας πουν απλώς ότι δεν είναι διαθέσιμα εκείνη την μέρα, παρά ότι είναι εκτός εποχής. Τέλος πάντων, το αντιπαρέρχομαι επειδή στα υπόλοιπα μείναμε ικανοποιημένοι.

Για να επιστρέψω στην παραγγελία, κλείνοντας, πήραμε για επιδόρπιο μια σοκολατίνα μαζί με ένα μπολ παγωτό βανίλια. Πολύ ωραία και τα δύο.

Ο λογαριασμός ήταν στα 90 ευρώ περίπου. Μαζί με το κρασί στα 120 ευρώ. Ακριβά όπως καταλαβαίνετε, αλλά φάγαμε ωραία, χωρίς υπερβολές. Αν πας πολύ πεινασμένος βέβαια, και τραβάει η όρεξη μεγάλο ψάρι, θα κινηθείς σε άλλα επίπεδα.

Ο Παπαϊωάννου, ως προς την γεύση τουλάχιστον δικαιώνει την φήμη του. Καθαρή ψαροφαγία, μεστές γεύσεις, ποιοτική πρώτη ύλη.

Αξίζει την επίσκεψη;

Γνωρίζοντας φυσικά ότι κάπου μαζί με το γεύμα σου πληρώνεις και το όνομα, την περιοχή, την ανεμπόδιστη θέα στη θάλασσα και το ψάρι ως αξία ανεκτίμητη, θα έλεγα ότι αξίζει. Οι γεύσεις δεν θα σε απογοητεύσουν, θα σε περιποιηθούν, οι τιμές όμως ίσως σε κάνουν να το σκεφτείς δυο φορές πριν μπεις. Αλλά, είπαμε, μια στο τόσο ένα γευστικό δωράκι στον εαυτό μας, σε μια κουζίνα που αγαπάμε, επιβάλλεται.

12 Μαι 2016

Νομίζω για τον Παπαϊωάννου δεν χρειάζονται πολλά πολλά και αμέσως δικαιολογώ την βαθμολογία μου..

Γεύση εντάξει όσες φορές και εάν έχω πάει τίποτα δεν ήταν λιγότερο από φρέσκο σαλάτες και ψαρικά όλα απόλυτα φρέσκα και το καταλαβαίνει και ο ποιο αρχάριος αυτό νομίζω όσο για την ταραμοσαλάτα από αυτές που τρώει ακόμα και κάποιος που συχαίνεται τον ταραμά

Εξυπηρέτηση πάλι όσες φορές έχω πάει δεν έχω κάποιο παράπονο, όλα τα παιδιά πολύ ευγενικά και γρήγορα καθώς και πρόθυμα να σε βοηθήσουν στην όποια απορία μπορεί να τους εκφράσεις.

Χώρος κατά τα δικά μου γούστα άριστος αφού είναι απόλυτα minimal κάτι που ειδικά σε τόσο original μαγαζιά (ως προς αυτό που πουλάνε) είναι αυτό που ταιριάζει άσε που έχει και την τέλεια θέα στην θάλασσα που τι άλλο να θέλεις κανείς όταν τρώει τέτοιου είδους κουζίνα!!

Value for money ε τώρα δεν το λες αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε να είναι ένα τέτοιο μαγαζί και λόγω της φύσης της κουζίνας του και της τοποθεσίας (φαντάζομαι ενοίκια και τέτοια που έχουν όλα εκεί τα μαγαζιά της σειράς) επομένως τα συμπεράσματα πάνε αναλόγως την τσέπη του καθενός...

Τιμές δεν έβαλα το άτομο διότι εγώ δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός καθώς ποτέ δεν παίρνω κρασιά και αναψυκτικά γιατί απλά δεν μου αρέσουν αλλά δεν μπορώ να φάω κάτι άλλο εκτός από ψάρια λόγω αλλεργίας στα θαλασσινά και τα οστρακοειδή.

28 Δεκ 2016

Μετά από τρείς επισκέψεις στο συγκεκριμένο εστιατόριο, αποφάσισα να γράψω κι εγώ την άποψή μου.

Καταρχήν ο χώρος είναι πολύ όμορφος και ζεστός! Τραπέζια δίπλα στη θάλασσα, όταν ευνοεί και ο καιρός είναι ανοιχτή η τζαμαρία αλλά και η στέγη και είναι ακόμα πιο ωραία!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ φαγητό! Όλα τα πιάτα που έχω δοκιμάσει είναι μοναδικά!
Φανταστικός γαύρος τηγανητός (φιλεταρισμένος), πολύ νόστιμοι αχνιστοί πετροσωλήνες, φοβερή ταραμοσαλάτα και πολλά άλλα.... Όμως το καλύτερο για εμένα είναι ο αχνιστός ροφός, τον οποίο δοκίμασα μία φορά και νομίζω ότι δεν έχω φάει ποτέ καλύτερο ψάρι!

Ένα μελανό σημείο είναι η εξυπηρέτηση, που καμιά φορά είναι αργή. Όχι τόσο στο σερβίρισμα, αλλά κάθε φορά την ώρα του λογαριασμού. Ίσως να υπάρχει καθυστέρηση λόγω πληρωμής με κάρτα; Λόγω τιμολογίου; Δεν ξέρω, αλλά είναι κάτι που θα μπορούσε να βελτιωθεί ώστε πραγματικά να μην υπάρχει κανένα αρνητικό.

Τιμές; Εντάξει... σε κιριλέ εστιατόριο με ψάρια πήγα... δεν μου φάνηκε υπερβολικό.

25 Νοε 2016

Κυριακή μεσημέρι επισκεφθήκαμε 5 άτομα το εστιατόριο εφόσον είχαμε κλείσει τραπέζι απο την προηγούμενη μέρα. Θέλαμε να επισκεφθούμε κάποιο εστιατόριο με καλή κουζίνα και καλή εξυπηρέτηση(!!! ) για να βγάλουμε έξω κάποιους πολύ καλούς μας φίλους που είχαν έρθει στην Αθήνα. Φτάσαμε κατά τις 14.00 και δεν είχε γεμίσει ακόμα το εστιατόριο κάτι που έγινε στη συνέχεια.
Όσον αφορά τα φαγητά επιλέξαμε μεζέδες όπως χταπόδι ψητό(δεν υπήρχε), σαρδέλα ψητή(δεν είχαν), και τελικά πήραμε καλαμάρι ψητό, καραβιδοψιχα, σουπιά ψητή, σαλάτα πράσινη, χόρτα, πατάτες, μύδια αχνιστά, ταραμοσάλατα. Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν καλό, χωρίς να μπορώ να πω οτι ήταν εξαιρετικό, δεν ήρθε στην αρχή κάποιο κέρασμα με το ψωμάκι, κάποιο ντιπ ούτε στο τέλος κάποιο γλυκό ως κέρασμα.

Θα σταθώ όμως στην απαράδεκτη στάση του προσωπικού(προφανώς της πολιτικής της διεύθυνσης). Ενώ δεν είχαμε τελειώσει το φαγητό χωρίς να μας ρωτήσουν κόλλησαν ένα άλλο τραπέζι δίπλα μας. H αντίστροφη μέτρηση της κάκιστης συμπεριφοράς είχε αρχίσει. Στη συνέχεια ενώ παραγγείλαμε και γλυκό και φρούτα, χωρίς να τα έχουμε φάει ήρθαν και μας ρώτησαν να τα μαζέψουν. Και το τελειωτικό χτύπημα ήταν όταν χωρίς να έχουμε ζητήσει λογαριασμό μας το είπαν οι ίδιοι!!! Δηλαδή καλά μας αφήσατε τα χρήματά σας, αλλά τώρα ξεκουμπιστείτε! Φοβερή συμπεριφορά, δεν το περιμέναμε, δεν μιλήσαμε για να μην χαλάσουμε περισσότερο τη διάθεσή μας και τη διάθεση των φίλων μας ακόμα περισσότερο αλλά νομίζω ότι η εμπειρία μας πρέπει να δημοσιευθεί για να το μάθουν και άλλοι. Δεν θα συνεχίσω άλλο και ευχαριστώ για τη δυνατότητα που μου δώσατε.

29 Δεκ 2015

Καλησπερα σας. Εγω θα σας αναφερω τη δικη μου εμπειρια εχοντας επισκεφτει πολλα εστιατορια αυτου του ειδους. Καθε φορα που πηγαιναμε Μικρολιμανο θελαμε να παμε για φαγητο στου Παπαιωαννου αλλα επειδη τα γραμματα στην πινακιδα ηταν μικρα κ δεν το βλεπαμε, ολο καταληγαμε στο Βαρουλκο κ Θεα Θαλασσα... την προηγουμενη εβδομαδα λοιπον που ειμασταν πιο παρατηρητικοι, καταληξαμε στου Παπαιωαννου.

Πηραμε 2 μπαρμπουνακια (πολυ ωραια κ σωστα ψημενα ξεκοκκαλιασμενα με τα καταλληλα αρωματα κ μυρωδικα), μια σφυριδα (επισης πολυ νοστιμη), μια αναμεικτη σαλατα (πολυ καλη), 6 γαριδες ψητες (απτις καλυτερες που εχω φαει ζουμερες) κ μαυρο ψημμενο ψωμι (που μπορουσα να φαω αμετρητες φετες. Ηταν τοσο ωραιο που ρωτησα τον σερβιτορο τί ψωμι ηταν αλλα δυστυχως δεν ηξερε να μου απαντησει). Μολις τελειωσαμε το φαγητο, μας ρωτησαν εαν θελαμε γλυκο κ μας ανεφεραν τα γλυκα τους.

Πηραμε μια πανακοτα κ ενα εκμεκ που μπορω με σιγουρια να πω οτι ηταν απτα καλυτερα που ειχαμε φαει!!! Μας εφεραν το λογαριασμο κ ως προς εκπληξη μου ειδαμε οτι τα γλυκα ηταν τελικα κερασμενα. Κ για κερασμα τοση μεγαλη λιστα γλυκων σπανιζει... Συνολο πληρωσαμε 90€/2 ατομα. Που για αυτα που φαγαμε, αλλου θα πληρωναμε 130€ σιγουρα.

Ολα ηταν υπεροχα!!! Δεν εχω να αναφερω κατι αρνητικο. Το προσωπικο ενδιαφεροταν κ μας ρωτουσε καθε τοσο αν ηταν ολα καλα...
φυσικα κ θα ξαναπαμε... μας κερδισαν σαν πελατες, που ο φιλος μου γενικοτερα ειναι πιο δυσκολος...

16 Νοε 2015

Σταθερή αξία η ψαροταβέρνα Παπαϊωάννου.

Την επισκεφθήκαμε μεσημέρι και πήραμε μικρά ψάρια, σαρδέλες φιλεταρισμένες πολύ ωραία και άψογα ψημένες και μπαρμπούνια επίσης πολύ σωστά ψημένα και τα δύο φρεσκότατα. Οι σαλάτες σε καλή ποσότητα φρεσκότατες.

Η λίστα κρασιών αρκετά ενημερωμένη. Το σέρβις δεν ήταν και το πλέον γρήγορο αλλά μία ηλιόλουστη μέρα δίπλα στη θάλασσα δεν ήταν κάτι που θα μπορούσε να μας ενοχλήσει! Σε γενικές γραμμές πολύ καλό!

Ακτή Κουμουνδούρου 42, Μικρολίμανο